Landelijke actie in Haarlem gestart SURVEYOR 7 zendt foto's van de maan HET WEER Dolfinarium maart 1969 klaar Heemsteedse wielrijdster ovèrleden Tarieven huisartsen vrij Even dooi, daarna weer vorst Team van „Hoepla" wil doorgaan Driemanschap zoekt naar oplossing Mr. Luns liet doorrijden na aanrijding Newyorker overleden morris Weer thuis na scheepsramp Eindelijk gevonden... ...Corina van „Poessie Maauw Taxichauffeurs willen desnoods staken voor nieuwe CAO Yvonne Paul wordt maandag berecht In Zandvoort B rood je punaise in Schijndel Russisch-F ranse satelliet Geschil in KVP Suède-Nappajasies ^^Optiek mr. opticien j. grit 53e JAARGANG NUMMER 57 WOENSDAG 10 JANUARI 1968 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Dooi in kuststreek „Mr. f an der Stee zal desnoods moeten wijken' Het woord is aan Chauffeur in Haarlem veroordeeld Harttransplantatie Zie ook pagina 7 UW EIGEN HAAR TERUG LONDON HAARINSTITUUT contactlensspecialist hoortoèstel practicus Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze economische redactie) HAARLEM. „Als de Haarlemse ondernemers in het huurauto- en taxibedrijf niet bereid zijn een plaat selijke CAO af te sluiten op basis van de verlangens van de chauffeurs zal er eventueel een staking volgen". Dit standpunt hebben de Haarlemse taxichauffeurs bepaald na afloop van een nachtvergadering van de drie werknemersbonden uit de vervoers sector, waarin onder meer ter sprake kwamen de moeilijkheden in die be drijfstak nu er sinds 28 december geen landelijke CAO meer is. Hier door weten ongeveer 4.000 taxichauf feurs in ons land niet meer waar zij aan toe zijn. De actie van de Haarlemse chaulfeurs (de eerste in Nederland) heeft geleid tot het formuleren van een aantal eisen, die vrijdag in Haarlem door de bonden met de werkgevers zullen worden besproken. De heer Van der Doef van de katholieke bond had vanmorgen goede hoop dat het tot een akkoord zou komen. Dit blijkt ook uit de reacties die wij vanmorgen ontvingen van de werkge vers. „Ik hoop van harte dat beide partij en zoveel verstand kunnen opbrengen, dat alle moeilijkheden worden opgelost. Er is een heel vervelende situatie ont staan. Onzerzijds is het bepaald niet de bedoeling het been stijf te houden", PASADENA (Reuter). Het Ameri kaanse ruimtevoertuig „Surveyor 7", het laatste van een serie onbemande ruimte voertuigen naar de maan, heeft vannacht om 02.05 (Nederlandse tijd) een zachte landing op de maan gemaakt. Het voer tuig is begonnen met het seinen van foto's naar de aarde. Het ruimtevoertuig landde in de buurt van de krater „Tycho" op de zuidelijke helft van de maan. De satelliet is onder andere uitgerust met een camera, een graafinstrument en een apparaat voor het maken van bodem analyses. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Aangestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13, 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Aanvankelijk van het noordwesten uit tijdelijk sneeuw, in de kustge bieden mogelijk regen. Later op klaringen, afgewisseld door enkele buien. Tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toe nemende wind uit westelijke rich- tin, later ruimend naar noordelijke richtingen. In het binnenland lichte vorst tot temperatuur om hetvries- punt, in de kustgebieden lichte dooi Volledige weerrapporten op pagina twee. aldus de directeur van Taxi 13000 de heer C. Cramer. De heer W. M. J. H. Ipenburg van het gelijknamige bedrijf nam aan, dat de partijen wel tot een overeenstemming zouden komen. Met zijn mening wilde hij verder overigens wachten tot vrijdag na de vergadering. Een ander geluid was er van de heer D. N. G. Otte, de enige ondernemer in ons land, die uit eigen beweging 5,25 van de geëiste 7,23 aan zijn chauffeurs betaalt. Hij doet dit al sinds mei vorig jaar toen hij hiervoor dispensatie van de bonden ontving. „Mijn chauffeurs zijn in het algemeen niet ontevreden. Zij ver dienen behoorlijk. De heer Otte is echter tegen een verhoging van de lonen, als hierdoor automatisch een tariefsver hoging zou volgen. Onze concurrentieposi tie ten aanzien van de NZH zou hierdoor ernstig worden verzwakt. Ook zou het be talingssysteem aan de chauffeurs dan moeten worden veranderd". Op Schiphol is vanochtend het tweede deel van de bemanning van de gezonken Schiedykterugge keerd. Op de foto wordt de kapitein van de Schiedyk", de heer Van Dijk uit Voorburg, door zijn vrouw begroet. (Zie ook pagina 2). (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Heel Nederland heeft zich afgevraagd wie dat kleine meisje was, dat bij Dorus op schoot een volko men eigen versie van „Poessie maauw" ten gehore bracht. De televisie herhaalde het programma tweemaal, een grammo foonplaat werd uitgebracht. De VARA en Tom Manders zochten vergeefs het adres van de televisiepersoonlijkheid-van-het- jaar, maar hier is ze dan: Corina Ko nijnenburg, Pastoriedijk 83 in Pernis. Pas drie jaar geworden en zich in de verste verte niet bewust van de opschudding die zij veroorzaakte. Corina was door oma meegenomen naar het cabaret van Dorus. Toen ze hoorde dat er een koek werd uitgedeeld stapte zij uit eigen initiatief het toneel op. De camera liet haar koud. Onbevangen werkte zij haar nummer af. Dorus zit er over in, dat door alle be langstelling het spontane karakter van de matinee verloren zou kunnen gaan. „Ik wil gewoon met een kind praten, dat me vertelt een nieuw kettinkje te hebben ge kregen. Gelukkig hebben we nog drie op namen klaar liggen, maar het gevaar zit er in, dat ouders hun kinderen gaan in strueren hoe ze zich moeten gedragen en dat er thuis gerepeteerd wordt voor een show op schoot. Dat moeten we niet heb ben, daar zijn die middagen te fijn voor". (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 38-jarige Yvonne Paul, die vorige week vrijdag wegens lokaal vredebreuk op Schiphol in voorlopige hechtenis werd genomen, wordt volgende week maandag 's ochtends om kwart over negen door de Haarlemse politierechter berecht. Vandaag is de voorlopige hechtenis van de vrouw in verband met de terechtzitting verlengd. Yvonne Paul verblijft momen teel in de vrouwenafdeling van het Huis van Bewaring in Amsterdam. (Van onze correspondent) ZANDVOORT. In. maart 1969 moet het „Dolfinarium" in Zandvoort, dat in opdracht van de Bouwes Exploitatie Maatschappij N.V. zal worden gebouwd, gereed zijn. De opdracht voor de bouw is verstrekt aan de Nederlandse Bouw Maatschappij in Den Haag, welke deel uitmaakt van de N.V. Verenigde NBM Bedrijven in Zaandam. De bouwsom van het dolfinarium bedraagt 2 miljoen. Het gebouw, dat een oppervlakte van 1500 vierkante meter gaat beslaan en twaalf meter hoog wordt, komt te staan naast Bouwes Palace. De heer Bouwes heeft voor de bouw en de inrichting van het dolfinarium advies gekregen van de Amsterdamse dierentuin Artis. Aanvankelijk had de opdrachtgever gehoopt het dolfinarium nog dit jaar vóór het vakantieseizoen te kunnen openen, zo als wij reeds hebben bericht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 62-jarige mevrouw A. van Wieringen-Vring uit Heemstede is dinsdagmiddag in het Grote Gasthuis over leden aan de gevolgen van een aanrij ding maandag omstreeks twaalf uur op de hoek van de Koninginneweg-Raamsingel in Haarlem. Zij kwam op haar fiets in bot sing met een bestelauto. Met een zware hersenschudding was zij naar het zieken huis gebracht. De Haarlemse politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich met haar in verbin ding te stellen. DEN HAAG. De prijsbeschikking Huisartsentarieven 1967, die minister De Block van Economische Zaken had uitge vaardigd, nadat op 29 september 1967 het bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) zijn leden had geadvi seerd hun tarieven te verhogen, is inge trokken, evenals het advies van het be stuur van de LHV. Dit is het resultaat van een onderhoud, dat een delegatie uit het bestuur van de Landelijke Huisartsenver eniging gisteren heeft gehad met de mi nisters mr. L. de Block (Economische Za- (Van onze correspondent) SCHIJNDEL Een meisje uit het Noordbrabantse Schijndel deed gisteren een gretige hap in een rijkelijk van vruchten voorzien koffiebroodje en voel de toen plotseling een stekende pijn in haar verhemelte. Tussen de rozijnen zat een punaise. De bakker heeft de jonge dame als „schadevergoeding" een hele zak broodjes cadeau gedaan. MOSKOU (AP) Russische en Franse deskundigen hebben de plannen voltooid voor een Russisch-Franse satelliet voor het onderzoek van de buitenste lagen der dampkring. Een woordvoerder van de Franse am bassade in Moskou verklaarde dat Frank rijk de satelliet zal ontwikkelen. Deze zal dan door de Sovjet-Unie in een baan rond de aarde worden gebracht. Een en ander zou twee tot drie jaar in beslag nemen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Uit het noorden nadert een sneeuwfrontje, dat ons in de komende 24 uur zal passeren. Mogelijk dat ook het nog onbesneeuwde deel van ons land dan met een wit kleed wordt bedekt. In de kustgebieden kwam het kwik vandaag even boven het vriespunt. Maar achter het sneeuwfrontje zal de temperatuur opnieuw dalen met 's nachts weer matige en in het binnenland strenge vorst. Want aan de vorstperiode komt voorlopig nog geen einde. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Het Hoepla-team heeft besloten niet het bijltje erbij neer te gooi en. „We gaan door", zo vertelde een van de redacteuren van het magazine. Hans Verhagen, ons vanmorgen. Maar hij voeg de daar op bittere toon aan toe „Als de VPRO ons dat tenminste toestaat. Waar om we niet ophouden? Enerzijds omdat we ons verplicht voelen aan 'n groot jonge renpubliek en anderzijds omdat we de fatsoensrakkers niet hun zin willen geven door te verdwijnen". Hans Verhagen ontkende, dat Hoepla weer was begonnen aan een nieuwe af levering. „Dat zou van een grenzeloos optimisme getuigen". De leiding van de VPRO zou de leiding van de Hoeplaredactie uitnodigen voor een gesprek, dat op zeer korte termijn, moge lijk deze week al, zou worden gevoerd. Verhagen zei, dat hij over dit gesprek nog geen bericht had ontvangen, maar als het zou doorgaan, zou de eerste eis van Hoepla zijn: uitzending volgende week van de afgelaste aflevering. De directie van de VPRO heeft, zo deel de ons vanmorgen directeur N. Immink mee, nog geen beslissing genomen te heb ben over het wel of niet voortbestaan van Hoepla. ken), B. Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid). In dit gesprek, zo wordt in een com muniqué van het ministerie van Economi sche Zaken meegedeeld, is wederom uit voerig van gedachten gewisseld over mi' nimum particuliere tarieven van huis artsen tegen de achtergrond van de moei lijkheden in de sociaal-economische situa tie. De op 29 september 1967 door het LHV-bestuur geadviseerde tariefaanpas sing, die per 1 oktober had moeten in gaan, is destijds door het LHV-bestuur in een nadere aankondiging aan haar leden opgeschort, hangende nader overleg met de regering. Het overleg van dinsdag verliep in goede sfeer, aldus het commu niqué. In de situatie die nu is ontstaan kan iedere arts individueel zijn particuliere tarieven vaststellen zonder dat hij bij een eventuele verhoging in strijd handelt met een prijzenbeschikking. Een woord voerder van de LHV zei vandaag, dat de LHV blij is met het intrekken van de prij zenbeschikking, omdat ze een prijzen- beschikking voor een vrij beroep een onding vindt. Hij voegde hieraan toe, dat nu, na het gesprek met de ministers „het wederzijds vertrouwen is hersteld." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „De kandidaat-voorzit ter van de K.V.P., mr. A. P. J. M. van der Stee, zal moeten wijken als hij een oplossing van de moeilijkheden van de partij in de weg staat". Dat verklaart de voorzitter van de K.V.P.-kring Den Bosch, ir. J. L. Th. Siepmann, die met de Lim burgse kringvoorzitter, drs. H. H. Verin- ga, en de voorzitter van de kring Tilburg drs. J. W. C. van Casteren, zoekt naar een oplossing van het geschil in de K.V.P. Het driemanschap wil een poging doen de groep-Bogaers en de groep-Aal- berse tot elkaar te brengen. Daarvocfr hebben zij een plan opgesteld waarmee zij de komende dagen de twee partijen hopen te benaderen. Drs. J. M. Aarden, woordvoerder van de radicalen, heeft gezegd niet te gelo ven dat mr. Van der Stee alsnog voor de groep-Bogaers aanvaardbaar zal wor den. Hij deelde mee dat aan de radi calen nooit serieus is aangeboden om N.K.V.-secretaris mr. F. van der Gun, partijvoorzitter te maken. Er is wel over gepraat, maar volgens drs. Aarden was dat een manoeuvre om drs. Bogaers uit de partijtop weg te houden. Paul Brulat: Iedere samenleving heeft de misdadi gers die zij verdient. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ga maar rechts voor bij", zou minister J. A. H. M. Luns van Buitenlandse Zaken hebben gezegd tegen de chauffeur van zijn dienstauto toen deze op de rijksweg Den Haag-Amster dam een voor hem rijdende auto op de linkerstrook wilde inhalen. De chauffeur moest voor de Haarlemse politierechter terechtstaan wegens doorrijden na een aanrijding. Hij vertelde dat de auto voor hem niet voldoende was uitgeweken en dat hij inderdaad toen rechts had ingehaald. Ten gevolge Van deze manoeuvre ontstond een lichte aanrijding. Volgens de chauffeur had de minister het niet nodig gevonden te stoppen. De dienstauto was doorge reden in de richting Amsterdam. De officier van Justitie eiste tegen de chauffeur een boete van f 150. De politie rechter veroordeelde hem tot f 100 boete. Minister Luns zelf heeft strafvervolging voorkomen door een schikking te treffen bij het Haarlemse kantongerecht. Hij be ging namelijk een overtreding en dit kan met een transactie worden afgedaan. De chauffeur, die inderdaad doorreed, pleeg de een misdrijf en hiervoor moet men terechtstaan. NEW YORK, (Reuter en AP). De 57-jarige Amerikaan Louis Block, die gis teravond in een New-Yorks ziekenhuis het hart van een overleden vrouw kreeg, i sruim zeven uur na de operatie over leden. Block was de vijfde man die een nieuw menselijk hart kreeg. De donor was de 29-jarige secretaresse Helen Krouch, die was overleden aan een onherstelbaar letsel aan de hersenen. Dr. Kantrowitz zei na de operatie, die acht uur en twintig minuten duurde dat het hart van Helen Krouch niet groot genoeg was gebleken om de bloedsom loop van Louis Block gaande te houden. De toestand van de andere Amerikaan se harttransplantatie-patiënt Mike Kaspe- rak is verbeterd, maar blijft kritiek. De Zuidafrikaan Philip Blaiberg, de derde man met een nieuw hart verwel komde gisteren in het ziekenhuis „Groote Schuur" het personeel dat hem verzorgt met een wiegeliedje van Brahms. Bij Blaiberg die een week geleden werd ge opereerd is geen spoor van infectie of afstoting van het nieuwe hart te be speuren. In een Amerikaans ziekenhuis te Okla homa City zijn voorbereidingen getroffen voor de zesde harttransplantatie ter we reld. Artsen van zeven Amerikaanse zieken huizen in Los Angeles hebben de eerste bank ter wereld voor de transplantatie van organen opgericht. De groep ge naamd de Los Angeles Transplantation Society, heeft verklaard te hopen dat nie ren en uiteindelijk harten, longen en le vers voor transplantatie beschikbaar zou den komen van mensen die voor hun dood daarvoor toestemming geven. De Israëlische Prof. Morris Levy heeft in Tel Aviv met succes een hartklep van een kalf overgeplant op een vrouw. Hij zal nu voorbereidingen treffen om een volledigë harttransplantatie uit te voeren als een donor beschikbaar komt. ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Jansstraat 48 - Haarlem - Tel. 0 23-10534 's Maandags gesloten. Ook behandeling tegen haarkiachten n.v. fóvea óéntralis IJmuiden - Kennemerlaan 92 Jel. 1 50 72

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1