VAN DAG TOT DAG Grote delen van Europa in ban van de winter #35 Singapore's premier Lee voor dringend gesprek naar Londen Kardinaal Ottaviani en zijn opvolger commentaar op actuele zaken oen Ie Roeie Fransen trekken troepen terug uit Duitsland Rusland: —30° Duitsland: 27j> Sneeuw hindert het verkeer °a° KtP«>p Ha Yietcong-aanval op VS-vliegveld in Zuid-Vietnam Botsing tussen twee „pa s s a gier sbulten' ramm WOENSDAG 10 JANUART 1968 3 IJsbrekers Zwitserland 0,0 <heP"rl®ed«^feces'. r"- etwn-^et ,etse c Drie Polen omgekomen Angst voor opheffing van Britse vlootbasis Franio Seper Grote invloed Koersverandering Represaille Een grote meerderheid van het Neder landse volk behoort tot een christelijke kerkgemeenschap en daarvan is het rooms-katholieke deel verreweg het grootste. Volgens de laatste tellingen be horen bijna vijf miljoen van de twaalf miljoen Nederlanders tot de rooms-katho lieke kerk. Deze vijf miljoen rooms- katholieken bevinden zich merendeels in praktiserende gezinnen, waar de op voeding en het gezinsleven nauw ver bonden zijn met de confessionele en poli tieke opvattingen van rooms-katholieken huize. Men kan zich voorstellen dat in deze gezinnen de laatste jaren talrijke frustra ties zijn opgetreden, niet alleen doordat de jongere generatie van leken en pries ters blijk heeft gegeven van sterk af wijkende, nonconformistische ideeën en praktijken, maar ook door de aarzelende, wankelende houding van gezagsdragers en leiders. De moderne stromingen van confessio nele en politieke aard hebben in het rooms-katholieke milieu talrijke oude zekerheden verwoest, terwijl er weinig of geen nieuwe voor in de plaats zijn ge steld. De exponenten van zekerheid, kerk en K.V.P., hebben zich als het ware bin nenste buiten gekeerd en een ontstellen de armoede laten zien op het gebied van gezaghebbende leerstellingen. Dat behoeft geen verwijt te zijn. Zo'n openlijke demonstratie van armoede vereiste in de eerste plaats grote moed en eerlijkheid. De r.-k. kerk heeft met haar laatste con cilie een soort van schuldbelijdenis afge legd, die met grotere diplomatie en min der eerlijkheid wellicht nog jaren lang had kunnen worden vermeden. De K.V.P. heeft, op politiek gebied, die moed en eerlijkheid tot dusver in heel wat min dere mate opgebracht. De moderniseren de stroming der radicalen, die bij nadere analyse toch heus niet zo wereldschok kend progressief behoeft te worden ge noemd, is door de K.V.P.-partijleiding nu al enkele malen op een zijspoor geran geerd, waardoor het gevaar van splijting der partij op de koop toe werd genomen. De rooms-katholieke kiezers hebben ook de laatste dagen weer met begrijpe lijk onbehagen het gemanoeuvreer gade geslagen, dat moest dienen om de radi calen buiten de partijleiding te houdenl Het onbehagen geldt niet een gebrek aan begrip voor behoudende opvattingen, maar een gebrek aan waardering voor de manier waarop onwaarachtigheid wordt bedreven. De consequentie van verklaringen die waardering voor de radicale doeleinden uitdrukken, zou hebben moeten zijn dat de partij in de top zich met die doel einden incorporeerde en voldoende stem verleende aan die radicale stroming. Dat is geweigerd. Men probeert nu de open splijtende naad te lijmen. Maar de kiezer verliest er weer een deel van zijn over gebleven vertrouwen door. Wat de confessionele onzekerheden be treft, die grijpen ernstig om zich heen door een steeds duidelijker wordend ver schil in opvatting over de toepassing van nieuwe religieuze denkbeelden, moderni sering van liturgie en bediening, aan vaarding van vereenvoudigde leerstel lingen en afschaffing van anachronismen in de gezagsverhoudingen. Het Vaticaan doet op beheerste en vaak ook moedige wijze moeite om de eenheid te herstellen, zonder te vervallen in de oude gestreng heid van kerkelijke straffen. De wijzigin gen in de samenstelling van de Romeinse Curie zijn tekenend voor de grote moei lijkheden, waarvoor de paus zich daarbij gesteld ziet. Het vervangen van de Italiaanse mono poliepositie in de Curie door de benoe ming van niet-Italiaanse kardinalen is niet zo moeilijk, al zal de omgeving van de paus daarbij toch maar stroeve mede werking verlenen. De grote moeilijkheid zit echter in de keuze van de opvolgers. Het moeten gematigd progressieve fi guren zijn, die met hun nieuwe opvattin- PARIJS (AFP). Frankrijk zal twee cavalerieregimenten ongeveer driedui zend man uit West-Duitsland terug trekken voor overplaatsing naar de om geving van Verdun, zo is van het Franse ministerie voor de strijdkrachten verno men. Volgens het ministerie moet de maatre gel niet worden beschouwd als terugtrek king, maar als een van de gevolgen van de reorganisatie van de landstrijdkrach ten, die eind 1968 moet zijn voltooid. Volgens het ministerie zal de overplaat sing van de twee regimenten niet veel in vloed hebben op de kracht van de twee Franse divisies in West-Duitsland, die on geveer 65.000 man omvatten. gen geen brokken maken. De thans af getreden kardinaal Lercano, bisschop van Bologna, is te progressief gebleken. Hij was de grote hervormer van de liturgie, maar zag daarbij elementaire bindingen van de gelovigen met bepaalde liturgische vormen over het hoofd. Hij heeft bijvoor beeld bij zijn afschaffing van het Latijn in de misgezangen over het hoofd gezien, dat het beroemde Gregoriaans eenvoudig essentieel was voor de emotionele geloofs beleving van vele rooms-katholieken. Wie het Gregoriaans kent, kan dat begrijpen. Het is een wondermooie, ontroerend een voudige en bovenaards-ijle muziek, waar in onuitgesproken de geloofsgeheimen worden beleden als in een mystieke dialoog tussen hemel en aarde. Het is niet zomaar een muziekvorm en dat is dan een waarheid die niet eens geargumenteerd of bewezen kan worden: het is een waar heid die ervaren wordt. Dergelijke essentiële zij het emotio nele bindingen tussen mens en religie mogen niet pardoes worden doorgesneden. Zo zijn er méér ongelukken gebeurd, waardoor helaas de geloofszekerheid ster ker werd aangetast dan het proces van modernisering vereiste Het rooms-katholieke volksdeel van Nederland bevindt zich in een dubbele crisis, die grote invloed zal hebben op de Nederlandse maatschappelijke verhou dingen. De belangstelling van andere kerkelijke gemeenschappen en politieke partijen voor de uitkomst van deze crises is begrijpelijk en gerechtvaardigd. Vijf miljoen mensen zoeken nieuwe wegen een speurtocht die voor de toekomst van ons gehele land van enorm belang zal zijn. tMMmMMMMMVMMMMMMfVMMMMIlMMMMIIflllflMfVfWIMMIIflllMflfVMI O HAMBURG (DPA). In grote delen van Europa is het verkeer dins dag door zware sneeuwval sterk ge hinderd of gestremd geraakt. De laag ste temperaturen werden in de Sovjet-Unie gemeten, waar het dertig graden vriest. In het Deense Jutland kwam de temperatuur niet veel ho ger, het vriest er 24 graden, in West- Duitsland op sommige plaatsen 27,5 graad. Zelfs in het zuiden van Italië staat het kwik op verscheidene plaatsen onder nul. Ongewoon zware sneeuwval heeft het weg- en spoorverkeer in Engeland tot een chaos gemaakt. Het vliegveld van Londen is urenlang onbereikbaar geweest, totdat de landingsbanen sneeuwvrij waren ge maakt. De sneeuw heeft zelfs de „Big Ben" onklaar gemaakt. Honderdduizen den Londenaars kwamen te laat op hun werk doordat er geen bussen reden en de straten veelal waren geblokkeerd door vastgelopen vrachtwagens. Uit Schotland werden sneeuwstormen met „arctische toestanden" gemeld. In het minder koude westen van het land ver anderde de sneeuw in zware regenval, waardoor de rivieren gevaarlijk zwollen. Verscheidene plaatsen worden door over stroming bedreigd. Ook in Frankrijk heeft het verkeer veel hinder ondervonden van de sneeuw. De snelverkeerswegen, die in Parijs langs de Seine lopen, moesten wegens hoog water worden gesloten. Grote delen van West- Frankrijk en de gebieden ten zuiden en oosten van Parijs staan onder water. Bij Angers moesten tweehonderd mensen hun woningen verlaten, de Loire dreigt bij Nevers buiten haar oevers te tredan. In het noorden van Jutland liggen vaer Deense ijsbrekers klaar om in te grijpen zodra de internationale vaarwateren rond dit land dreigen dicht te vriezen. Het wegverkeer in heel Denemarken heelt te kampen met gevaarlijke gladheid. Ook in Polen is het streng winterweer. In het oosten van dat land vroor het in de nacht van maandag op dinsdag meer dan 20 graden. In Moskou was het dins dag 30 graden onder nul. Daar is men echter wel streng winterweer gewend, het verkeer gaat betrekkelijk ongehin derd door en in de huizenbouw wordt ononderbroken doorgewerkt. De voor naamste straten zijn schoongemaakt. In Siberië woedden dinsdag sneeuw stormen bij 40 tot 50 graden onder nul. In Zwitserland sneeuwt het al bijna 24 uur lang. Zelfs het beschut gelegen Genève is door een dik sneeuwkleed be dekt. In het midden van de Alpen hebben de laatste vier dagen veel lawines aan merkelijke schade aangericht. In het Italiaanse Bari en omgeving vroor het in de nacht van maandag op dinsdag vijf graden. Het verkeer onder vindt veel hinder, aan de kust staat een stevige storm. De toestand op Sicilië is dezelfde. De binnenscheepvaart in het noorden van Duitsland heeft met ijsvorming in de kanalen te kampen. Op de Elbe kunnen alleen nog grotere schepen varen. Het hoog water op de Moezel zakt langzaam, woensdag is scheepvaart op deze rivier weer mogelijk. Ook het water van de Rijn zakt. ADVERTENTIE m t f mi -'V s De zware sneeuwval heeft net weg verkeer in Engeland tot een chaos gemaakt. Zelfs de beroemde „Big Ben", die we op de foto zien, raakte onklaar door de sneeuw. SAIGON (Reuter en AP). De Viet- cong heeft vandaag bij een snelle aanval op de Amerikaanse vliegbasis Kontoem in het Zuidvietnamese centrale hoogland vier hefschroefvliegtuigtuigen vernietigd en 25 beschadigd. Zeven Amerikanen werden gedood en 25 gewond. De Vietcong ver loor elf man. De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft gezegd dat er geen plan nen zijn het TET-bestand (ter gelegenheid van Vietnamees nieuwjaar), eind januari te verlengen. „Wij zullen het houden op een 48-uurs bestand", zei Thieu. Hij herhaalde ver der dat onderhandelingen tot het beëin digen van de oorlog alleen kunnen plaats vinden tussen Noord- en Zuidvietnam. In Washington heeft men grote belang stelling voor het geheime bezoek van de Cambodjaanse minister van Buitenlandse Zaken prins Norodom Phoerissara aan Hanoi. De prins heeft ook een gesprek gehad met president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam. Ho heeft de prins de ver zekering gegeven, dat Noord-Vietnam Cambodja's pogingen om de onafhanke lijkheid te verdedigen krachtig zal steunen. WARSCHAU, (Reuter). Drie jon gens zijn dinsdag in Gdansk, in het noor den van Polen, dood gevallen toen twee overvolle treinen, waaraan bij de ingan gen uitpuilende groepen passagiers hin- gen elkaar passeerden. De „bulten" bots ten bij het passeren tegen elkaar en kwa men op de rails tussen de treinen terecht. Vijf mensen werden gewond, van wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde tussen twee stations van de gemeentelijke elec- trische trein die deze Oostzeehaven met de omgeving verbindt. (Van onze correspondent) LONDEN. Singapore's voortvarende premier Lee Koean Yew zal het komende weekeinde naar Londen vliegen om in een dringend gesprek met premier Wilson op het landgoed Chequers te trachten het economische noodlot dat zijn land door de Britse crisismaatregelen bedreigt af te wenden. Singapore is hevig verontrust over de voorgenomen gehele of gedeeltelijke op heffing van het Britse overzeese defen sieapparaat in Zuidoost-Azië. Engeland wil namelijk in plaats van in 1975 zich al in 1971 geheel uit Singapore terugtrek ken. Dit betekent voor de eens zo trotse Britse vlootbasis Singapore zeer ernstige moeilijkheden, omdat de economie van het gebied onafscheidelijk met de Brit se militaire activiteit is verbonden. De socalistische, fel anti-communisti- jjsche Lee Koean Yew verklaarde gister avond in een televisievraaggesprek dat ihij weigert te geloven dat de Britse re- Igering Singapore zonder meer in de steek IMMMfMIflfMVIMMIlMfMIMrtMMflMMMMMIiniWq (Van onze correspondent) ROME. Daar tijdens het Vaticaans concilie is besloten dat hoge geestelijken, wanneer zij de leeftijd van 75 jaar hebben bereikt, recht hebben op pensioen, is het eigenlijk niet zo bevreemdend dat kardinaal Ottaviani heeft willen aftreden. Hij is geboren in Rome op 29 oktober 1890 en is dus 77. En ook al is dat voor een kardinaal beslist geen hoge leeftijd, men moet daarnaast rekening houden met het feit dat hij lijden de is aan struma. Het verminderde gezichtsvermogen is er waarschijnlijk de directe aanleiding voor geweest dat de paus de ontslagaanvrage heeft ingewilligd. Kardinaal Ottaviani is de zoon van zeer eenvoudige ouders. Zijn vader was bakkersknecht in de meest ty pisch romeinse volkswijk Trastevere en hij stamt uit een gezin van twaalf kinderen, wat voor hem aanleiding is geweest met grote heftigheid tegen ge boortebeperking te ageren. Uit grote gezinnen komen naar zijn mening de meest vooraanstaande personen naar voren. Het is uiterst moeilijk over de ze kardinaal iets te schrijven. Hij was ongetwijfeld, uit hoofde van zijn ka rakter, oer-conservatief, de belicha ming van de oude „roomse kerk", zoals die door het concilie van Trente was geworden. Dat Pius XII juist hem eerst tot assessor, later tot pro-prefect benoem de van wat toen nog de congregatie van het Heilig Officie heette, en tot 1907 de inquisitie was geweest, kan dus nauwelijks verwonderen. Maar de vraag is: waar stond de man Ottavia ni en waar de pro-prefect van de in quisitie? Dat hij vooral bij de meer vooruitstrevende bisschoppen en theo logen een bijzonder slechte naam heeft is volkomen te begrijpen. Maar men mag toch niet vergeten dat het zijn taak was op zijn hoede te zijn voor al les wat naar ketterij zweemde. 32 ja ren lang heeft hij leidende functies gehad bij de congregatie van het Hei lig Officie. Hij werd assessor in het jaar 1935 en kardinaal-secretaris, toen Pius XII hem op 12 januari 1953 de rode hoed verleende. Tenslotte werd hij onder paus Joannes in 1959 kardi naal/pro-prefect van wat van die tijd af de congregatie van de zuiverheid des geloofs werd genoemd. Zijn opvolger is stellig een mildere figuur. Franio Seper werd op 2 okto ber 1905 geboren in het dorpje Osijek in Kroatië, als zoon van een simpele ambachtsman. Hij heeft gestudeerd aan het seminarie in Zagreb en kwam daarna naar Rome om zijn studiën te voltooien. In Rome werd hij op 26 ok tober 1930 tot priester gewijd. Jaren lang is hij de privé-secretaris geweest van de vroegere kardinaal/aartsbis- schop van Zagreb, Joseph Stepinac, die in de oorlog in de val schijnt te zijn gelopen van de Duitsers. Om de weerstand van de Joegoslaven te bre ken zetten dezen het katholieke volks deel op tegen de orthodoxen, met het gevolg dat vele tienduizenden or thodoxen zijn gedood. Tito heeft dit de aartsbisschop van Zagreb nooit vergeven en het was dus eigenlijk een diplomatieke fout van Pius XII om Stepinac na de oorlog tot kardinaal te verheffen. Hij is in 1960 gestorven in zijn geboortedorp Kra- sitsj, waar hij in een soort balling schap leefde, zonder dat hij de stad Zagreb mocht betreden. Jarenlang nam mgr. Seper voor hem waar als hulpbisschop in Zagreb en na de dood van Stepinac werd hij aartsbisschop. Bij het consistorie van 22 februari 1965 werd Seper door Paulus VI tot kardinaal benoemd. Zonder dat hij nu tot de uitgesproken progressieve geesf- telijken mag worden gerekend, is dez|e uiterst intelligente, zeer evenwichtigje en hoog-ontwikkelde kerkvorst eem man geweest die een buitengewocin grote invloed heeft gehad tijdens hét concilie en meer nog tijdens de bis schoppensynode in de zomer vzin 1967. Het was tijdens die synode dat Pau lus VI hem aanwees als voorzitter vién de commissie, belast met het redige ren van het definitieve theologische document, waarin de bevindingen v.am de synode worden samengevat. Dat is dus de volkomen nieuwe tekst, die door de bisschoppen gezamenlijk werd opgesteld, nadat zij met enorme meerderheid het oorspronkelijke docu ment hadden verworpen dat was c®- gemaakt door de Ierse kardinhail Browne, een van de meest conserva tieve elementen van de romeinse cu rie. Seper heeft bij herhaling de paus verzocht van die taak verschoond te mogen blijven. Maar de paus, die zijn grote begaafdheid wel degelijk kent, is daar niet op ingegaan en heeft hem gelast het voorzitterschap op zich te nemen. In zekere zin heeft men daar reeds het voorspel van de benoeming van Seper tot hoofd van de belangrijk ste congregatie der romeinse curie. Men kan daarin, als men wil, een verandering van koers zien. Seper is stellig een meer open man dan Otta viani, die overal ketterijen en com munisme pleegt te zien en in Rome berucht of beroemd is dat hangt natuurlijk af van ieders persoonlijk oordeel door zijn heftige beschuldi gingen tegen wat hij noemde de sacri stiecommunisten en door zijn strijd te gen de eerste pogingen van de Itali aanse christen-democraten om een re gering te vormen in samenwerking met de socialisten. Seper, afkomstig uit een gematigd communistisch land, heeft natuurlijk geheel andere ideeën. In de omgeving van kardinaal Otta viani wordt gezegd dat hij niet zo zeer zou zijn afgetreden wegens zijn leef tijd of zijn verminderd gezichtsvermo gen, maar om een voorbeeld te geven aan andere kardinalen die, hoewel ze veel ouder zijn dan hij, nog steeds aan het hoofd staan van belangrijke con gregaties. Wij hebben eens nagegaan wie die kardinalen zijn en kwamen tot de ontdekking dat dit in de eerste plaats is kardinaal Stesta, geboren in 1886, kardinaal Browne, een Ier, ge boren in 1887, de kardinaal-staatsse cretaris Cicognani, die in 1883 werd geboren en tenslotte de Duitse kardi naal Bea, die in 1881 het levenslicht zag. Kortgeleden is de oudste curie kardinaal gestorven. Dat was kardi naal Pizzardo, die meer dan negentig jaren oud was. zal laten. Er veelbetekenend aan toevoe gend dat hij evenmin kan aannemen, dat Engeland door Labour's linkervleugel wordt geregeerd. Links, dat door vier gelijkdenkenden in het Britse kabinet is vertegenwoordigd, zou het liefst alle Britse buitenlandse bases in een klap willen opdoeken. De prijs, welke de linkervleugel eist als te genwicht voor de aantasting van de so ciale voorzieningen is de grootst moge lijke aderlating op defensiegebied. Lee sprak veelbetekend over Singa pore's en Maleisië's sterling-tegoeden m Groot-Brittannië, waarvan béide landen op een na de grootste houders zijn en die op vier tot vijf miljard gulden wor den geschat. Het is niet uitgesloten, dat zowel Singapore als Maleisië als repre saille voor de Britse maatregelen of uit noodzaak deze tegoeden uit Londen zul len terugtrekken en overboeken naar bij voorbeeld Japan, hetgeen een nieuwe sterlingcrisis zou veroorzaken, indien dit plotseling zou gebeuren. Want hierdoor zouden de goud- en dollarcijfers met eenderde worden ver minderd. Men kan/echter moeilijk aan nemen dat Lee werkelijk Engeland deze genadestoot zou willen toebrengen. Maar hij heeft gedreigd de Britse export en Engelands inkomen uit scheepvaartassu rantiën en bankwezen te treffen, tenzij de Britse regering haar plannen wijzigt. De 44-jarige Lee, die in Cambridge heeft gestudeerd en met een mede-stu dente is getrouwd, is een van de be kwaamste Gemenebestleiders die Groot Brittannië uiterst loyaal gezind is. Huurlingen. Wanneer Rwanda de huur lingen niet aan Kongo uitlevert zullen de betrekkingen tussen beide landen worden verbroken, heeft generaal Mo- boetoe, president van Kongo, dinsdag op een persconferentie meegedeeld. Half uur. Premier Wilson heeft een aan tal fabrieken in Liverpool een half uur eerder bezocht dan was vastgesteld on der het motto: „ik steun Engeland". Teken van Zorro. Een Milanees gerechts hof heeft Pasquale della Piëta tot ne gen en een halve maand gevangenis straf veroordeeld omdat hij zijn vrouw met het teken van Zorro had gemerkt. Haar 27 jaar oude man had een heet ijzer gebruikt om het Z-teken op haar onderlijf te branden nadat hij een tv se rie gezien had over „Zorro". Belgische stap. Na Nederland heeft nu ook België bij de Amerikaanse regering aangedrongen op onderhandelingen ter beëindiging van de Vietnamese oorlog. „Pilplant". Mexico heeft de export van de „verbascos", de plant die wordt ge bruikt bij de bereiding van de anti conceptiepil, verboden. De plant komt alleen in Mexico, Columbia en Peru voor. Het doel van de maatregel zou zijn de nationale industrie te steunen door het buitenland de grondstof voor de pil te ontzeggen. Alpinisme. Zeven Engelse alpinisten hebben als eersten de 3050 m. hoge „Fortress"-top in het zuidelijke An- desgebergte in Chili beklommen. Stei le wanden, die meer dan zestienhon derd meter oprijzen en windvlagen van 160 km p. uur maken de Fortress tot een van 's werelds moeilijkste bergen. Ben is „binnen". Mevrouw Madeline Ar- nison uit Keswick in Engeland heeft haar veertienjarige terrier Ben vijf duizend pond sterling nagelaten opdat hij een onbezorgde oude dag heeft. Van haar nalatenschap van twintigdui zend pond zette zij een kwart vast en van de rente daarvan zal Ben lekkere hapjes krijgen en zullen de drie men sen die daarvoor zorgen worden be taald. Zij mogen Bens dagelijkse „uit jes" niet vergeten.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3