Kunsthart toekomst een örotere dan de overplantings^ehirurgie H s Concentratiekampen al gereedgemaakt 228.000 ton in 228 dagen Revolutionaire bouw van tankers in Zweedse Gothenborg Italië in 1964 aan militaire waarschij nlijk coup ontsnapt DAMP0 bevrijd Prinses Margriet 25 jaar i. Vijfentwintig jaar kogel in hart De Lorenzo zou premier worden WOENSDAG 10 JANUARI 196 8 7 In verband met de opwinding rondom de elkander opvolgende harttransplantaties in Zuid-Afrika en de Ver. Staten hebben wij ons voor een vraaggesprek gewend tot een Haarlems hartspecialist, ten einde enig inzicht te krijgen in de reacties van de medische wereld op de laatste ontwikkelingen van de transplantatie-chirurgie. De resul taten van dat gesprek hebben wij in onderstaande beschouwing ver werkt. TWIJFEL IN MEDISCHE KRING AAN (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. Men kan aannemen dat het onderwerp harttransplan taties de medische specialisten op het gebied van hart- en vaatziekten over de gehele wereld zeer intens bezighoudt. Die belangstelling van medische kant is uiteraard niet pas gewekt door de inmiddels in Zuid- Afrika en Amerika verrichte transplantaties, maar bestond al voordien als onderdeel van de aandacht voor een reeks mogelijkheden tot hart- chirurgie. Wanneer men bedenkt dat de eerste hartoperatie in 1896 door dr. Rehn in Frankfort geschiedde, dan kan men de harttransplantatie van Kaapstad beschouwen als een uitkomst van de ontwikkeling, die de hartchirurgie sedert 1896 heeft doorgemaakt en die talrijke hoogte punten heeft gekend waarvan het belang enigszins vergelijkbaar is met dat van de transplantatie. Vreemde eiwitten experimenteren nog Grensstreek van de dood Kunsthart Jv., Pflil Een recente opname van prinses Margriet, die op 19 januari haar 25ste verjaardag hoopt te vieren. DE MEERVAL MEERVAL SLEUTELHANGERS Kerkelijk nieuws volgens Espresso A anklacht Weerzinwekkend Geen smaad Daar zijn ze voor" op, dat de levenskansen van de donor medisch niet meer tot het uiterste wor den uitgebuit. Het vraagstuk van het „doden" van ongeneeslijk zieken door bepaalde medische levensstimulansen na te laten een vraagstuk dat ook buiten het onderwerp transplantatie om nog steeds een punt van gecompliceer de discussie is, waarbij ook religieuze en maatschapoeüik-ethische overwe gingen een rol spelen wordt door de harttransplantaties opnieuw actueel. Het tweede aspect van de transplan taties ligt op het medisch-technische terrein. Het hart bestaat voornamelijk uit eiwitten, die een individuele „per- soonliikheidsbinding" hebben. Ieder hart dat van buitenaf in een lichaam wordt gebracht, wordt door h^t ontvan gende lichaam als „vreemd eiwit" ge- indentificeerd en als zodanig vijandig afgeweerd. Dit proces van afweer is uit biologisch oogpunt een van de bestaans voorwaarden van een lichaam, omdat het daardoor de infecties kan bestrij den en overwinnen. Zonder dit proces zouden we aan iedere infectie ten gron de gaan. Het toedienen van antibiotica kan dit proces van afweer verzwakken, maar het is de grote vraag of in een lichaam waarin een „vreemd hart" is geplant ooit een stabiele situatie kan worden te weeggebracht, waarin de afweer van het lichaam het hart ongemoeid laat met de onmogelijkheid t't leven te _en tdch sterk genoeg is om infecties ie ■"oen terugkeren en wordt gekenmerkt overwinnen. En mocht dat mogelijk zijn door stilstand van het hart, yan adem- dan blijft nog de vraag hoelang men haling en alle overige levensfuncties. friet rnëclicinale toevoer zal móeten De dood treedt niet n'o+spRng in Eerst doorgaan, vooraleer die stabiele situa tie bereikt is. Bovendien loopt men de kans dat na jaren opnieuw een ver storing van het bereiktp evenwicht zal optreden, als de patiënt al buiten de da^ebikse medische controle leeft. Het scepticisme ten aanzien van hart transplantaties tot uiting gekomen in diverse meer of minder emotionele vprm uit de mond van meer of min der daartoe bevoegde medische specia listen wordt in het algemeen door Nederlandse deskundigen gedeeld. Het feit dat in Nederland geen harttrans plantaties bij mensen zijn verricht, witst erop dat men hier het experi mentele stadium nog niet afgesloten acht De oneratie zelf wordt door Ne derlandse hartchirugen niet als een biizonder moeilijke beschouwd. Opera ties aan vaten en overplanting van Daarmee wil geenszins gezegd zijn, dat de transplantatie van dr. Barnard een normale consequentie zou moeten heten van die ontwikkelingsgang. Er heeft zich namelijk in medische krin gen een soort „splitsing der geesten" voorgedaan, die te maken heeft met twijfels over de vraag of transplanta tie van het levende hart wel een aan vaardbare en verantwoorde vorm van hartchirugie is. Een factor die bij de voorafgaande ontwikkeling der hartchirurgie uiteraard niet heeft meegespeeld wordt gevormd door het probleem omtrent de „donor". Het is een ethisch probleem, dat voor namelijk wordt omlijnd door onzeker heden over de medische definitie van .de dood". Een hart dat voor trans plantatie zal moeten dienen, mag niet dood" zijn, of liever, moet vóór het tijdstip van zijn uit medisch oogpunt met zekerheid vast te stellen dood wor den weggenomen en overgebracht. Wanneer is een patiënt „dood"? De dood treedt volgens medische opvattin gen in bij het ophouden van het leven vaatdelen zijn ook in ons land dagelijks werk. Daarbij vermijdt men zorgvul dig overplanting van „vreemde" weef sels. In sommige gevallen wordt ge bruik gemaakt van plastic, waartegen het lichaam geen bezwaar heeft als het steriel wordt ingebracht. Onze zegsman bracht zijn stellige ver wachting tot uitdrukking dat de toe komst van de harttransplantatie niet ligt in de overplanting van het „leven de" hart, maar in het gebruik van het kunsthart. Een specialist van Neder landse afkomst, prof. dr. W. Kalff werkt in Salt Lake City (V.S.) aan de ver vaardiging van een inplantbaar kunst hart, dat met behulp van een batterij werkt en op dit ogenblik in een ver gevorderd stadium van ontwikkeling is. Dr. Kalff, een internist, vervaardigde in 1941 te Kampen de eerste functio nerende kunstnier. die sindsdien tot de algemeen gebruikte inventaris van me dische hulpmiddelen behoort. Het spreek t overigens vanzelf dat de ervaringen, die op het ogenblik wor den opgedaan met de harttransplantatie hun nut zullen afwerpen voor de ver dere ontwikkeling van de hartchirugie. Deze chirugie gaat intussen ook buiten deze toch nog als experimenteel te be schouwen transplantaties in snel tempo voort. De ziekten aan hart en bloedva ten eisen momenteel verreweg de mees te slachtoffers van alle voorkomende fa tale ziekten. Het is duidelijk dat de hartspecialisten alles doen om deze rampzalige situatie te doorbreken en nieuwe wegen te vinden om de lijders aan vaat- en hartziekten aan de dood te ontrukken. Of dr. Barnard op de goede weg is, moet vooralsnog worden betwijfeld. Het kan nog maanden duren voordat de medische wetenschap volle dig op de hoogte zal kunnen zijn van de resultaten en ervaringen, die dr. Barnard in Kaapstad en dr. Shumway in Californië haar gedocumenteerd zul len verstrekken. Ongenuanceerde goed- of afkeuringen kunnen op dit moment nog niet behoorlijk gefundeerd zijn en heten. En vooral zal elke emotionali teit moeten worden vermeden. Het heeft in dat verband wel ver wondering gewekt dat de Duitse prof. dr. Werner Forssmann, die in 1956 de Nobelprijs verwierf voor zijn hartcat- heterisatie, op een zo felle manier stel ling heeft genomen tegen dr. Barnard. Forssmann was de eerste die de cathe ter in het hart invoerde; hij deed dat bij zichzelf en ondervond destijds veel critiek van medische zijde, die zijn experiment onverantwoord en voor barig noemde. De catheterisatie is in tussen als hulpmiddel voor de diagno se van hartaandoenineen algemeen ge bruikelijk geworden. De bezwaren van dr. Forssmann betreffen ook speciaal de volgens hem nog onvolmaakte tech- nie van het onderdrukken der afweer mechanismen. Dr. Forssmann die blij kens zijn eigen prestaties geen vrees voor riskante experimenten koestert, heeft zich zo heftig uitgelaten over de transplantaties dat men hem op zijn beurt voorbarigheid zou kunnen ver wijten. Het is doodgewoon nog te vroeg om op gedecideerde manier ste'ling te nemen. De tijd zal leren welk nut de hartliiders zullen mogen verwach ten van de methode van dr. Barnard, die meer sensatie heeft verwekt dan welke medische ingreep van de laatste jaren ook. aui ff sterven hersenen en zenuwcellen af, het hart geeft het (als het onbescha digd is") het laatst op. „De onmogelijk heid het leven te doen terugkeren" was honderd jaar geleden definitiever dan in onze tijd, nu de moderne we renschap talrijke middelen heeft gepro duceerd om hartslag en ademhaling weer op te wekken. Het hart Js een van de organen die zeer spoedig na hun „dood" afster- vingsvprschiinse'en vertonen. Bij over planting van het hart moet dus bij - mndpr snel gewerkt worden. Het is dui delijk dat men daarbij tot de uiterste •rrens tussen leven en dood moet gaan wat betreft het tijdstip van de chirur gische verwijdering van het hart van de donor. Harttransplantatie op enigs zins grotere schaal roept het. gevaar VWWWWWIMWWWVVinMWiraWWWIfUWWWIMVWIIMVWWWWWVWinWIfVIIWWUVWVVWWUWt/WWUWIMWWWVWVVUWWMnWUWWWVWWWIM ADVERTENTIE KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDEN tussen Julianabrug en Koningsplein. Alle maten aquaria, tropische vissen, planten enz. Verkoop alléén zaterdags. Dinsdagsavonds 7.309 uur voorlich ting over inrichting, ziektebehande ling enz. Vraag vrijblijvend offerte, bel even op 0 2550 - 12464 en wij sturen u de prijskrant toe. model dia-verrekijker - zeer mooi slechts f 1.per stuk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Pernis (vac. C. den Engelse) (toez.) P. E. van Ooijen te Drogeham te Bleskensgraaf J. van den Velden te Amers foort. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Het is, goed be schouwd, te danken aan één man, dat Zweden zijn plaats als een der besten tussen de scheepsbouwende naties kan behouden en bovendien absoluut de snelst bouwende scheepsverf be zit. Die man is dr. Nils Svensson. Wij ontmoetten hem kort geleden op de Arendal-werf in Gothenburg zijn levenswerk terwijl in Schiedam bij Wilton-Fijenoord de Zweedse tanker „Sea Spirit" in dok lag. De „Sea Spi rit" is het grootste tot nu toe in Nederland gedokte schip, met een draagvermogen van 116.250 ton. „En dat", zei dr. Svensson, „is nog het enige gebied waar wij een beetje ach ter liggen bij Nederland, de scheeps- dokken". De enorme Arendal-werf heet de meest geperfectioneerde scheepswerf ter wereld te zijn, waar de vaartuigen in een re cordtijd worden gebouwd. Opmerkelijk hierbij is dat er op deze werf nooit een kiel is gelegd. In 90 dagen bouwt men een schip van 90.000 ton. Volledig inge richt en vaarklaar, een prestatie die de snelste Japanse werf in de schaduw stelt. Het principe is betrekkelijk eenvoudig. Men bouwt het schip in moten. Secties van tienduizenden tonnen worden ten slotte samengevoegd. Dankzij het systeem van dr. Svensson kan het grootste deel van de procedure binnenshuis worden uit gevoerd zodat men geen last heeft van klimatologische veranderingen. De ge reedgekomen boeg gaat in het dok. op een speciaal geconstrueerd onderstel. Moot na moot wordt daar aan toegevoegd, waar bij het revolutionaire is dat men het schip verschuift en niet de werkstellages. Daar ligt het geheim van de Arendal-werf: hoe is men er in geslaagd een honderd duizenden tonnen wegend vaartuig te ver plaatsen? Dr. Svensson verklaart het graag: „dat was nog mijn grootste probleem toen ik indertijd probeerde het bestuur van de Goetaverken (waarvan de Arendal-wert een dochteronderneming is) te overtui gen dat het mogelijk zou moeten zijn sche pen te produceren zoals met auto's ge beurt: aan de lopende band" Dr. Svens son en zijn medewerkers hebben in la boratoria een soort plastic-emulsie ont wikkeld met een zéér laag wrijvings coëfficiënt. Deze emulsie, en de kracht van 5 hydraulische cilinders (die elk 700 ton kunnen verschuiven) maken het mo gelijk het vaartuig tijdens de aanbouw te verplaatsen, zoals dit nu gebeurt met de 4 tankers van 228.000 ton die worden ge bouwd in naar schatting 228 dagen. Opvallend bij een bezoek aan de werf is het kleine aantal arbeiders dat men ziet. Op het terrein rond de gebouwen een tiental en in de hallen een zeventigtal. Het is de normale bezetting, zelfs als grotere order» moeten worden uitgevoerd De werf is verregaand gemechaniseerd. Alleen die scheepswerven, die snel en goedkoop kunnen produceren, zonder daar bij afbreuk te doen aan de kwaliteitsnor men. /.uilen de komende jaren overle ven, aldus dr. Svensson. „Ik ben ervan overtuigd dat deze werf niet het slacht offer wordt van de moordende concurrentie tussen de andere scheepswerven". En dat is reeds ten dele gebleken: de Arendal-werf is één van de twee grote Zweedse scheepswerven de andere is Kockums-werf in Malmö die geen be hoefte hebben aan rijkssubsidie, een mo netaire medicijn dat in vele andere lan den wordt toegediend. „Er is", erkend dr. Svensson. een grote fout gemaakt: Nederland beschikt over enorme dokken en wij niet Daardoor en dat vind ik iammer 2ie ik nooit de grote schepen terug nadat ze eenmaal zonder lading uit Gothenberg zijn vertrokken". MOSKOU (Reuter). Een Russische fabrieksarbeider heeft vijfentwintig jaar lang met een kogel in zijn hart rondge wandeld, zonder er iets van te weten. Toen hij voor het eerst sinds hij in de oorlog gewond was naar een dokter ging, kwam dit aan het licht. De kogel zat inge kapseld in de spier van de linker hart klep. De man, 56 jaar oud, geniet een „be nijdenswaardige gezondheid" en hoeft niet geopereerd te worden, zo meldt het Russische persbureau Tass. (Van onze correspondent) ROME. Het ziet er naar uit dat Italië in de zomer van 19C4 werkelijk is ontsnapt aan een militaire staats greep. Dit valt op te maken uit de wending in een slepend proces we gens persdelict. Aangeklaagd zijn in Rome de hoofdredacteur en een redac teur van het weekblad „L'Espresso Een aanklacht wegens smaad was in gediend door een aantal hoge mili tairen. de voormalige commandant- generaal van de carabinieri Giovanni de Lorenzo, later chef-staf van het leger, en een van zijn medewerkers kolonel Filippi. De „Espresso" heeft namelijk op 11 mei 1967 een artikel afgedrukt, waarin met tal van bijzonderheden werd beweerd, dat tijdens de vrijwel onoplosbare minis terscrisis van juni en juli 1964 de com mandant-generaal van de carabinieri De Lorenzo, met goedvinden van de nu ver lamde president Segni, maatregelen bad genomen om vooraanstaande politieke personen in het gehele land, vakbonds leiders en een groot aantal intellectuelen te laten gevangen nemen en overbrengen naar concentratiekampen op bet eiland Sardinië. Een militaire dictatuur zou in Italië de democratie gaan vervangen. De Lo renzo zou minister van Defensie worden en waarschijnlijk tevens eerste minister, terwijl de president van de republiek veel groter bevoegdheid zou krijgen. Dat er in juli '64 iets aan de hand is geweest, daaraan twijfelt niemand. De crisis duurde eindeloos en kabinetsfor mateur Moro slaagde er niet in de vier partijen, waaruit hij een regering poogde te vormen (christen-democraten. sociaaL democraten, Nenni-socialisten en Repu blikeinen) te verenigen op een voor allen aanvaardbaar regeringsprogram. Men verbaasde zich niet weinig, toen president Segni steeds opnieuw de kabi netsformateur bij zich ontbood, dagelijks ingelicht wilde worden en tenslotte ver langde dat Moro de opdracht tot het vor men van een nieuw kabinet binnen een bepaald aantal dagen zou uitvoeren. En nog groter werd de verbazing toen Moro daarin slaagde en de socialisten, die heel wat bezwaren hadden, zich plotseling veel inschikkelijker toonden. Er was iets gebeurd. Alleen men wist niet wat. Bevatte het artikel van de .Espresso", bijna drie jaar later verschenen, de sleu tel van het raadsel? Het klonk onwaar schijnlijk, omdat de naam Segni in het artikel werd genoemd en er onder andere werd gezinspeeld op een zeer heftige sce ne tussen Segni, (die drie weken later door een beroerte werd getroffen) en de huidige president Saragat, toen secretaris der sociaal-demoncratische partij. Saragat zou Segni bedreigd hebben met een aanklacht wegens hoogverraad Nadat president Saragat uitdrukkelijk had laten verklaren door de persdienst van het quirinaal dat een scène als in de „Espresso" beschreven nooit had plaats gevonden was vrijwel ieder overtuigd, dat de .Espresso" op sensatie uit was geweest. Generaal De Lorenzo diende een aan klacht in tegen het weekblad wegens smaad. De Lorenzo genoot in de kringen der officieren van de Carabinieri grote populariteit. Hij had van het wapen der carabinieri (te vergelijken met onze ma rechaussees met dit verschil, dat er zeker vijfhonderd carabinieri zijn in Italië tegen elke marechaussee in Nederland) een uiterst moderne, goed uitgeruste strijd macht gemaakt voorzien van vliegtuigen, tanks en alles wat een modern leger maar kan wensen. Hij was tevens hoofd van de „Sifar", officieel de tegenspionage-dienst, in werkelijkheid tevens belast met spio nage in het buitenland. Onder De Lorenzo was die „Sifar" ont aard tot een weerzinwekkend spionage- stelsel in het land zelf: de telefoons van alle personen van enige betekenis werden afgeluisterd, brieven werden geopend. Van alle politieke personen, vakbonds leiders enzovoort bestonden geheime dos siers waarin de meest intieme zaken van hun privé-leven werden onthuld. Dat was reeds in 1965 aan het licht gekomen en later had de ..Espresso" daarover het nodige gepubliceerd. Na de crisis van januari 1966 werd een sociaal-democraat Tremelloni minister van Defensie en toen „ontplofte" plotse ling het schandaal van de geheime dos siers: de „Sifar" werd ontbonden. Het bespieden van Italiaanse burgers in hun Drivé-leven werd geheel afgeschaft. De Lorenzo had stellig de hand gehad in die geheime dossiers en in de daarmee samenhangende politieke chantage. Maar iemand die zo vele jaren aan het hoofd van de carabinieri heeft gestaan, wordt bevorderd tot chef van de generale staf van het leger. Bij het proces vap De Lorenzo tegen de „Espresso" kwamen er enkele getui gen, die een heel ander licht op de zaak lieten schijnen. De hoogste officier der carabinieri voor de stad Milaan verklaar de, dat hem inderdaad de lijsten waren ter hand gesteld van de vele honderden personen, die hij op een afgesproken teken moest arresteren. Zijn collega uit Napels bleek een soort gelijke lijst, met driehonderd namen voor die stad, te hebben ontvangen. Op Sardi nië waren inderdaad de concentratiekam pen gereedgemaakt. Tenslotte kwam een vroegere staats secretaris van Defensie, de socialist Schiano, vertellen hoe hij als advocaat was benaderd door tal van officieren der carabinieri, die hem vroegen wat zij moesten doen, daar zij van hun hoogste commandant opdracht hadden gekregen op zeker ogenblik tal van personen te ar resteren, de zetels van talrijke politieke partijen en daarbij die der regeringspar tijen, te bezetten, terwijl hun bekend was dat noch de minister van Binnenlandse Zaken noch andere ministers daarvan op de hoogte waren. Daarna kwam nog het rapport opge maakt door generaal Manes, de man die in rang onmiddellijk volgde op De Loren zo, een rappord opgesteld op last van ge neraal Ciglieri, opvolger van De Lorenzo. Dat rapport is in de rechtzaal niet voor gelezen en evenmin kon men generaal Manes ondervragen, daar dit de militaire veiligheid van Italië in gevaar zou heb ben gebracht. Maar de openbare aanklager heeft het rapport gelezen en hij heeft inmiddels verklaard: „Voor mij is dit proces ten einde. De inhoud van het rapport ge voegd bij de getuigenverklaringen der laatste dagen, bewijzen dat het week blad L'Espresso" vrijwel volledig de waarheid heeft geschreven en dat er van vervolging wegens smaar geen sprake kan zijn". „In de geschiedenis van Italië is het nog nooit voorgekomen, dat militairen zich in politieke zaken mengen, laat staan een soort „staatsgreep" op touw te zet ten. Wel is gebleken en dit wordt ook door „spresso" volmondig toegegeven dat president Segni niet op de hoogte was. Hij maakte zich wel uiterst bezorgd over de zeer langdurige regerings crisis van 1964 en vroeg meer dan eens aan De Lorenzo of de carabinieri wel in staat zijn eventuele ernstige onlusten het hoofd te bieden. De generaal antwoordde daarop: „Daar zijn carabinieri voor". Wel schijnt De Lorenzo, wjnneer andere hoge officieren der carabinieri verwondering te kennen gaven over de door hem ver strekte orders, le hebben geantwoord: de president wil dit. En als zij dan ant woordden, dat de bevoegdheid van de president niet zo ver ging en dat alleen de uitvoerende macht, dus de regering opdracht kon geven partijzetels te be zetten, zei hij: „De president is hoofd vah de strijdmachten." Op 13 januari aanstaande zal de recht bank beslissen of men inderdaad zoals het openbaar ministerie heeft gevraagd, het proces tegen de „Espresso" zal afbre ken. De Lorenzo's verdediger (in Italië pleegt ook degene die een aanklacht in dient een advocaat te nemen) verlangt dat nog tal van getuigen, ministers, partij leiders, enzovoort zullen worden gehoord. ADVERTENTIE neus, keel en borst van vastzittend slijm

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7