NOORD-VIETNAM BLIJFT BEREID TOT GESPREK TOVERMIDDEL „Hoe staat het met IJ mond-indeling I 1 Schiphol-wegen niet openbaar Surveyor 7 heeft pech morris Aanbod herhaald HET WEER Bij CBS nieuwe duurte"-index in de maak Kustvaarder .Bonafide" vergaan Boete betalen aan politie in meer gevallen Hoger eigen risico voor jongeren Zestienjarige stelt lichaam beschikbaar Cambodja aanvaardt aanbod van de VS Kamerleden vragen minister: Spoedig kernproef van Frankrijk Vonnis van Haarlemse rechtbank: Juridisch adviseur vrijgesproken REGENKLEDING 53e JAARGANG NUMMER 58 DONDERDAG 11 JANUARI 1968 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Opnieuw vorst Martelen Postkantoor langer voor geldzaken geopend yy Zie verder pagina 13 Zie verder de pagina's 7 en 15 Houdt het al? Toestand van Blaiberg wat achteruit gegaan Het woord is aan Bemanning gered yy1 Chinezen gevaar voor koopvaardij pagina 9 Slagbomen W.A .-verzekering motorvoertuigen - wachtend op executie EIGEN HAAR TERUG LONDON HAARINSTITUUT ZWIER Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). Het gezaghebbende Amerikaanse dag blad „Christian Science Monitor" meldt dat Noord-Vietnam heeft bevestigd met de Verenigde Staten te willen praten, mits alle oorlogsdaden tegen Noord-Viet nam onvoorwaardelijk worden stopgezet. John Hughes, correspondent van het dag blad in Hongkong heeft uit Hanoi een te legram ontvangen van het Noordvietna- mese ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin de verklaring van minister Trinh op 29 december afgelegd, wordt beves tigd. De Amerikaanse senator Fulbright heeft evenwel gezegd te geloven dat de Amerikaanse regering geen gehoor zal geven aan de recente verklaringen van Hanoi: „De Amerikaanse regering is al leen maar geïnteresseerd in de overgave van Noord-Vietnam" De Amerikaanse re gering heeft volgens Fulbright haar standpunt bepaald: „Geen enkel compro mis interesseert haar". In Tunis zei gisteren de Amerikaan se vice-president Hubert Humphrey: „Wij zijn bereid de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten als dit zal leiden tot snelle en vruchtdragende be sprekingen die zich lenen voor een defini tieve oplossing van het Vietnam-con flict". Dit houdt volgens Humphrey in dat Noord-Vietnam „ook zijn bombardemen ten zal moeten stopzetten." Het probleem voor president Johnson, aldus onze correspondent in Washington, is vooral hoe de indruk te vermijden dat Washington niet zou willen praten. John sons adviseurs, zoals minister van Bui tenlandse Zaken Rusk, onderminister Bundy en topadviseur Walt Rostov zou den van mening zijn dat Noord-Vietnam helemaal niet serieus wil onderhandelen, maar alleen op een diplomatieke manier die Washington in het nauw moet brengen PNOM PENH (Reuter en AFP). Cambodja heeft een Amerikaans aanbod aangenomen van twee hefschroefvliegtui- gen, die zouden moeten patrouilleren bjj de grens tussen Zuid-Vietnam en Cam bodja. Volgens prins Sihanoek, Cambodja's president, hebben de V.S. beloofd de grenzen van zijn land te zullen eerbiedi gen. Sihanoek maakte dit bekend na een onderhoud met de Amerikaanse afgezant van president Johnson, Chester Bowles. Volgens de Amerikaanse senator Mike Mansfield zou evenwel nog zware druk op president Johnson worden uitgeoefend om toestemming te geven de Vietcong te achtervolgen tot in Cambodja. 'V:':'v>xy:; Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Weg en Wiel 9 Kunst 11 Radio en tv 11 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13 Ferdinand 16 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Opklaringen, maar voornamelijk in de kustgebieden nog enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige, maar aan de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog krachti ge noordelijke wind. Vannacht en morgenochtend matige en in het binnenland plaatselijk strenge vorst. Morgenmiddag overwegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. probeert van de bombardementen af te komen. Ondanks alle berichten over toenemen de kansen op onderhandelingen lijkt er thans nog helemaal geen serieuze basis voor produktief overleg te zijn: het the ma voor onderhandelingen van de ene partij klinkt de andere als een eis tot ca pitulatie in de oren en omgekeerd. In Chicago heeft de Amerikaanse ex- militair Peter Martinson, gezegd dat het normaal is dat in Vietnam mensen woe den gemarteld: „Als zij nog geen com munist waren vóórdat zij verhoord wer den, waren zij het erna wel. Er bestaat geen schriftelijk bevel tot martelen, maar het gebeurt stilzwijgend en de officieren tot de rang van majoor maken er geen $ind aan. Ons werd gezegd dat er snel en accuraat inlichtingen moesten wor- ten worden verkregen". Martinson die eens een gevangene zijn eigen graf liet graven zei onder schuldgevoelens te lij den. (Van onze correspondent) UTRECHT. De centrale directie van PTT heeft besloten, met ingang van maandag 22 januari tijdens de volledige openingstijd van de postkantoren ook alle geldzaken te laten behandelen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De „duurte" in ons land zal binnenkort op een andere ma nier worden berekend. De gezinnen zijn hun geld sinds 1959/1960 zo énders gaan besteden, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) voortaan de kosten van levensonderhoud niet meer met dat jaar gaat vergelijken, maar met de uit gaven van het jaar 1964. De nieuwe me thode zal voor het eerst in maart of april worden toegepast. UTRECHT De Utrechtse taxichauffeurs eisen van hun werkgevers binnen een week een plaatselijke C.A.O. op basis van de eisen, die deze week tijdens een nachtver gadering in Haarlem zijn geformuleerd. De Utrechtse taxichauffeurs vergaderden de afgelopen nacht met hun bondsbesturen. Zij verbonden aan hun ultimatum het drei gement, dat bij niet inwilliging van deze eisen passende maatregelen zullen worden genomen. Volgens de taxichauffeurs zou dit een staking kunnen betekenen. Viktor Kortsjnoj achter het bord tijdens de eerste ronde van het Hoogoventoernooi in Wijk aan Zee. Met de melk volgt hij het voorbeeld van Jan Hein Donner, die ai sinds jaar en dag het witte vocht als tovermiddel hanteert. Kortsjnoj liet gisteren al strategisch vakwerk zien. Onze nationale troef Donner bevestigde zijn grote vorm van het laatste jaar. Hij versloeg de Hon gaar Portisch, waarmee hij de Rus sen Tal en Kortsjnoj en zichzelf natuurlijk ten zeerste geriefde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamerleden mevrouw Groensmit-Van der Kallen (K.V.P.) en de heer Wiegel (V.V.D.) heb ben minister Beernink van Binnenlandse Zaken vragen gesteld over de al jaren slepende gemeentelijke herindeling van het IJmondgebied. De Kamerleden vra gen de minister zo gauw mogelijk zijn standpunt over deze aangelegenheid be kend te maken. Zij willen weten of de minister van mening is, dat het wetsont werp, dat oud-minister Toxopeus in 1963 heeft ingediend, de basis kan vormen voor de oplossing van de bestuurlijke proble men bij het Noordzeekanaal. In dat wetsontwerp werd voorgesteld Beverwijk en Heemskerk samen te voe gen onder de naam Beverwijk. Verder stelde het veranderingen voor van de grillige grens tussen Velsen en Beverwijk. De Kamerleden willen tenslotte weten waarom de minister de Kamer niet vóór KAAPSTAD. (AP) Artsen In het Zuidafrikaanse „Groote Schuur"-zieken- huis hebben vloeistof moeten aftappen die zich verzameld had om het getrans planteerde hart van dr. Philip Blaiberg. „De toestand van de patiënt is niet zo goed als gisteren", zo werd bekend ge maakt. Nadat de vloeistof was verwijderd voelde Blaiberg zich weer beter. Zijn artsen ach ten deze complicatie niet van ernstige aard. 1 januari over de kwestie heeft ingelicht. Minister Beernink had dat aan de vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Za ken beloofd. Charles de Gaulle: Ik ontken alles, behalve hetgeen ik zelf geschreven heb. ROTTERDAM De Nederlandse kust vaarder „Bonafide" van 500 brt., is van nacht in de Golf van Biscaye even buiten Santander gezonken. De Spaanse vissers boot „Punta Amer" heeft de acht beman ningsleden aan boord genomen en hen don derdagmorgen vroeg in Santander aan wal gezet. De „Bonafide", die met een lading bak steen van Bilbao op weg was naar Santan der, kreeg acht mijl buiten Cabo Mayor door nog onbekende oorzaak zware slagzij. Het schip ia nog op sleeptouw genomen door de „Punta Amer", maar korte tijd daarna moest de verbinding worden ge kapt, waarna de „Bonafide" zonk. Rotsblokken op een afstand van circa 30 km van de krater Tycho op de maan, gefotografeerd en overge seind door de „Surveyor-VII", welke in de nacht van dinsdag op woens dag is geland. Links is de antenne van de maanverkenner te zien. DEN HAAG. Met ingang van 1 fe bruari zullen dertien eenvoudige verkeers overtredingen, welke tot nu toe niet voor transactie vatbaar waren, onder de trans actiebevoegdheden van de politie gaan vallen. Deze overtredingen zijn: het parkeren langs een doorgetrokken gele streep, wel ke terzijde van de rijbaan is aangebracht; het als bestuurder een voertuig verlaten zonder de motor af te zetten of de con tactsleutel uit het contactslot te verwij deren; als bromfietser het stuur niet ten minste met één hand vasthouden; het als bestuurder van een motorvoertuig op meer dan twee wielen butien de bebouw de kom niet de vereiste rood reflecteren de driehoek meevoeren, het parkeren op een taxistandplaats of op een parkeer plaats langer dan de aangegeven tijds duur; het parkeren van motorvoertuig op meer dan twee wielen (anders dan bij een parkeermeter) zonder het ter plaatse op het wegdek aangegeven par keervak in acht te nemen, en voor voet gangers: het zich zonder noodzaak bevin den op een autoweg, anders dan op een parkeerplaats. PARIJS (Reuter) Frankrijk zal dit voorjaar, wellicht in mei, een volgende kernproef doen, zo menen goedingelichte militaire kringen in Parijs. Mogelijk zal het dan zijn eerste waterstofbom tot ontplof fing brengen. De atmosferische omstandig heden in het proefgebied in de Stille Oceaan zullen van mei af gunstig zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De wegen op de N.V. Luchthaven Schiphol zijn niet openbaar, zo heeft vanmorgen de Haarlemse recht bank beslist, toen zij de 34-jarige juridi sche adviseur van de luchthaven vrij sprak. Op 28 juli van dit jaar lokte de adviseur een proefproces uit toen hij zich liet bekeuren voor het rijden op de lucht haven in een auto zonder kentekenbewijs. Dit is wel toegestaan op niet openbare wegen. De kantonrechter in Hoofddorp, mr. J. E. Goudsmit, en de officier van jus titie, mr. J. Wiarda, waren van mening dat de wegen op Schiphol wél openbaar zijn. Zij brachten een bezoek aan de lucht haven om zich op de hoogte te stellen. De adviseur werd daarna conform de eis tot elf gulden boete veroordeeld. In beroep voor de Haarlemse rechtbank bleek de zaak volkomen anders beschouwd te worden. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond de wegen op Schiphol niet openbaar, gezien de Wegenverkeerswet, en eiste vrijspraak. De rechtbank bleek het vanmorgen hier mee eens te zijn. Zouden de wegen op Schiphol wél open baar zijn, dan zou dit inhouden dat alle platformauto's, tractoren en andere ver voersmiddelen kentekens moeten hebben en voor normale wegenbelasting in aan merking komen. Iedere bestuurder van een dergelijk voertuig zou dan een rijbe wijs moeten hebben. De Schipholdirectie zou niet meer zelf mogen beslissen over parkeerverboden en andere maatregelen op haar eigen terrein. De rechtbank heeft nu beslist dat Schip hol eigen baas moet blijven. Het vonnis werd ondermeer gemoti veerd met de aanhaling van de ministe- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Met ingang van 1 juli aanstaande zal voor alle bestuurders van een motorvoertuig die jonger zijn dan 23 jaar een hoger eigen risico gelden. De verzekeringsmaatschappijen hebben daar toe unaniem besloten, omdat het auto- en motorrijden door deze categorie statis tisch veel gevaarlijker is gebleken dan boven deze leeftijd. Voor de W.A.-verzekering, die op het ogenblik geen eigen risico kent, zal voor deze weggebruikers vanaf 1 juli een ei gen risico gaan gelden van ƒ150 per ge beurtenis. Ook het eerste risico bij een all-riksverzekering wordt voor deze groep met ƒ150 verhoogd. Voor deze extra risicö- bedragen zal geen premiereductie worden gegeven. De nieuwe bepalingen gelden voor verzekeringen die na 1 juli zullen worden gesloten. De nieuwe regeling zal ook gelden voor jeugdige bestuurders van huurauto's. riële beschikking waarbij is bepaald dat de aanwijzing van de Luchthaven Schip hol ook betrekking heeft op het terrein. Daarbij is volgens een artikel van de Luchtvaartwet bepaald dat bij of krach tens een algemene maatregel van bestuur nadere voorschriften kunnen worden ge geven betreffende de aanleg, de inrich ting en het gebruik van de luchthaven. Verder is de rechtbank van oordeel dat er „ten duidelijkste met borden en slag bomen kenbaar is gemaakt dat de exploi tant van de luchthaven zich de beslissing om uit te maken of iemand al dan niet het terrein van de luchthaven mag be treden of aldaar aanwezig mag zijn, heeft voorbehouden, zodat hier van feitelijk voor alle verkeer openstaande wegen geen sprake is." PAINESVILLE, OHIO (AP) De zes tienjarige Fred M. Esherick jr., die op 15 mei op de elektrische stoel ter dood zal worden gebracht wegens moord op zijn vader, wil zijn lichaam ter beschik king stellen van de medische wetenschap voor transplantatie-operaties. Het doodvonnis over Esherick is maan dag uitgesproken wegens de moord op zijn 45-jarige vader met een bajonet. De moord werd op 5 mei verleden jaar ge pleegd. Tevens was hem poging tot moord op zijn moeder ten laste gelegd. PASADENA. (Reuter). Amerikaanse geleerden in het ruimtevaartcentrum Pa sadena hebben verklaard dat een instru ment aan boord van de Surveyor 7 voor chemisch onderzoek van de bodem van de maan niet functioneert. Wel is een ander instrument voor maanonderzoek van het Amerikaanse ruimtevaartuig, dat dinsdagavond een zachte landing op de maan maakte, zon der moeilijkheden in werking gesteld. Het is een graafwerktuig, waarmee het „draagvermogen" van het maanopper vlak moet worden onderzocht. Tot dusver heeft de jongste Amerikaan se surveyor tweeduizend foto's van het maanoppervlak genomen. ADVERTENTIES Ook behandeling tegen haarklachten. Jansstraat 48 (v/h Cambridge Haarinstituut) Telefoon 0 23 - 10534 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1