VAN DAG TOT DAG Rennies Hevig gerommel in Britse regering Malik wellicht opvolger van Fedorenko 69.50 - I philipsH Amnestie werd tragedie voor Finse gevangenen AMBRIV Onzekere toekomst voor Singapore HOOGTEZON fUlf commentaar op actuele zaken e Brandend maagzuur, Spanning tussen Wilson en Jenny Lee Pleidooi voor openheid in proces Uitwisseling gezien opTV Philips hoogtezon het hele gezin het hele jaar lang weldadig fit... en zon-gebruind Daklozen bevroren in sneeuwhopen Veel Amerikanen vragen boycot winterspelen 3 PIK IN...T IS WINTER. telegramman DONDERDAG 11 JANUARI 1968 helpen direkt! Boemannen Russische kunstenaars: Bowles op bezoek 110.- 149.50 mmth j SHELL (Van een speciale medewerker) SINGAPORE. Singapore heeft de aandacht getrokken door zijn verontruste reacties op de crisismaatregelen die door de regering in Londen zijn genomen en die de voormalige Britse kolonie op het puntje van Malakka grote financiële schade zouden kunnen berokkenen. Pre mier Lee Koean Yew heeft zelfs besloten spoorslags naar Londen te reizen om de zaak ter plaatse te bespreken. Singapore is een Chinese stad. De bevolking van ongeveer twee miljoen bestaat voor tachtig per cent uit Chinezen. Men zou de kleine eilandrepubliek na de volksrepu bliek China en Formosa de derde Chinese staat in Azië kunnen noemen, een staat die door zijn geografische ligging politiek en economisch be langrijk kan zijn. Streng bewind Problemen Zoete leven" Macaber Twee Kamerleden uit regeringsfracties hebben zich tot tolk gemaakt van een al gemeen ongeduld betreffende de slepende kwestie van de bestuurlijke herindeling IJmond, door vragen te stellen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Zij herinneren er de minister in de eer ste plaats aan, dat hij zijn belofte niet is nagekomen, gedaan aan de vaste Kamer commissie voor Binnenlandse Zaken, om voor 1 januari 1968 de Kamer op de hoog te te stellen van de plannen. Hieruit blijkt, dat allerlei berichten over bepaalde regelingen die de minister kenbaar zou hebben gemaakt, uit de lucht gegrepen zijn. De Kamer weet nog van niets en wacht met toenemend ongeduld op iets dat op een wetsontwerp lijkt en waaruit zou blijken waarop de bestuur ders en bewoners van de IJmondgemeen- ten kunnen rekenen. Hun toekomst is on zekerder dan ooit en die onzekerheid moet wel bijzonder vertragend werken op allerlei voorzieningen, die in het kader van de samenwerking in dit gebied zou den moeten worden genomen. Het lijkt thans niet meer goed mogelijk dat de minister van Binnenlandse Zaken opnieuw een kluitje kan vinden waarmee hij de Kamer en de geïnteresseerden in het riet van het Noordzeekanaal kan stu ren. In het antwoord, dat de minister nu moet geven, dient iets te bespeuren te zijn waaraan men houvast heeft. De denkbeelden van oud-minister Toxopeus en oud-staatssecretaris Westerhout, die als diepvriespakketjes in de staatsijskast la gen, hebben wellicht intussen toch nog een rol gespeeld in het overleg binnens kamers en in de moeizame samenstelling van een structuur-op-papier, die men wil gebruiken om de toekomst van de IJmond in goede banen te leiden. Hoe die blauw druk eruit zal zien, weet nog niemand buiten de departementale muren. Het is te hopen dat men intussen binnen die muren wél weet op welke manier de IJmond kan worden behoed voor infra structurele vergroeiingen, die ongetwij feld zullen optreden als men er nog lan ger mee talmt de planologische problemen in dit gebied van een wettelijke oplossing te voorzien. Wat het tweede gedeelte van de vragen der twee Kamerleden betreft, moet wor den opgemerkt dat zij daarin een voor keur willen uitdrukken voor het wetsont werp-Toxopeus boven het ontwerp van Wet van de P.v.d.A.-er Westerhout. Die voorkeur is uit partijstandpunt begrijpe lijk, maar men mag toch niet veronder stellen dat partijpolitiek in dit netelige probleem van invloed kan zijn. De samenvoeging van Heemskerk en Beverwijk, met gelijktijdige grenswijzi gingen tussen Beverwijk en Velsen, zou planologisch gunstiger kunnen zijn dan een samensmelting van de drie gemeen ten of andersom. Het zijn de planolo gen die in dit opzicht een Salomonsoor- deel zullen moeten geven, waarbij het belang van de streekbewoner in de meest gedifferentieerde vorm uitgangspunt moet blijven. De naam die aan een ontwerp kleeft kan daarbij geen enkele rol spelen. Doorrijden na een aanrijding wordt in het algemeen opgevat als een erkenning van schuld en als een poging om zich aan de consequenties van die schuld te ont trekken. Niet alleen juridisch maar ook uit het oogpunt van burgerlijke moraal wordt het als een zeer onsympathieke en laakbare manier van doen beschouwd. Een stommiteit in het verkeer wordt meestal, als zij geen ernstige gevolgen heeft, gaarne vergeven. Op de vlucht slaan na zo'n stommiteit echter niet. Onze populaire minister Luns heeft, zo blijkt uit de strafrechtelijke gevolgen, maanden geleden zijn chauffeur opdracht gegeven een verkeerde manoeuvre uit te voeren met de dienstauto waarin zij re den, en daarna die chauffeur opgedragen door te rijden. Twee dingen die uiteraard juridisch gewroken worden op de be stuurder die een misdrijf begint en op de minister, die het misdrijf uitlokte. Deze zaak is eigenlijk veel ernstiger dan die, waarover indertijd minister Smallen broek zijn ministeriële nek brak. De heer Smallenbroek beging op eigen gelegenheid een verkeersfout en draaide er persoon lijk zeer sportief voor op. Minister Luns heeft een ondergeschikte in zijn fout betrokken en voor de politie rechter doen belanden, terwijl hij zelf door een schikking met het kantongerecht achter de schermen bleef. Het is onbegrijpelijk hoe een minister, reizend in een dienstauto, heeft kunnen vergeten hoe uiterst kwetsbaar hij was toen hij tot de volkomen verwerpelijke beslissing kwam om er eenvoudig vandoor te gaan. Er zijn voor de gewone burger al praktisch geen argumenten te vinden die zoiets kunnen verontschuldigen, laat staan voor een minister. Misschien heeft mr. Luns erop gerekend dat het hele geval wel onder de dekman tel zou blijven, maar dat zou het alleen nog maar erger maken. Aan welke kant men deze, eigenlijk onbenullige, zaak ook bekijkt, er past een kwalificatie op die in strijd is met de wijsheid welke men een volwassen en verstandige weggebruiker mag toedichten zeker als die wegge bruiker ook nog sinds onheuglijke tijden minister is. MVIIIIIIIIIIWWVWIWWMyWIlWWWWWWMWIlWIlWIIMIIWWWW»! ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? (Van onze correspondent) LONDEN. De strijd binnen het Britse kabinet over de aard van de crisismaatregelen welke allereerst beogen op korte termijn de uit het lood geslagen betalingsbalans in even wicht te brengen, duurt nog steeds voort. Pas volgende week dinsdag, wanneer de regering de maatregel in het Lagerhuis zal afkondigen, zal er een eind komen aan de spanning die nog wordt verhoogd door de dage lijkse al of niet op lekken gebaseerde speculaties. Een daarvan Is dat de weduwe van de vroegere linkse leider Aneurin Bevan, Jennie Lee, die als onderminister kunst zaken onder haar beheer heeft en die gedurende dit jaar voorzitster is van de Labourpartij, volgende week zal aftreden indien de regering mocht besluiten op nieuw betaling te eisen voor medicijnen. Voor velen in de Labourpartij is dit een erezaak, omdat het de Labourregering is geweest die de door de conservatieven voor geneesmiddelen ingevoerde betaling ongedaan heeft gemaakt. Het was destijds Bevan, die als schep per van de nationale gezondheidsdienst medicamenten kosteloos over het land rondstrooide, hoewel hij er later van schrok, toen hij bemerkte dat het aantal drankjes, dat het Engelse volk slikte, de omvang van de Niagara had aangeno men. Wilson zelf heeft als jonge minister een vroegere Labourregering verlaten uit protest tegen het besluit tot heffing van het tarief op brillen en gebitten. Nu de nood aan de man is gekomen zal er zo goed als zeker ook een einde dienen te worden gemaakt aan de universele koste loze verstrekking van medicijnen gefi nancierd uit de verplichte sociale ver zekering, waarvan de gezondheidsdienst een onderdeel is. De conservatieven propageren de in voering van het selectieve beginsel, dat wil zeggen, dat zij die het best zelf kun nen betalen dit voortaan ook zullen moe ten doen, zodat de minst draagkrachtigen juist meer dan thans het geval is sociaal geholpen zullen kunnen worden. Ook de Labourregering schijnt voor de oplossing van dit probleem naar een middenweg te zoeken. Beweerd wordt dat Wilson er niet rou wig om zou zijn wanneer enkele link se, minder belangrijke figuren uit de re gering zouden treden, omdat dit de bui tenlandse geldschieters, die hier sinds de sterling-crisis als de boze boemannen worden opgevoerd, ervan zou overtuigen dat het de Britten, wat het op orde stel len van hun zaken betreft, ditmaal wer kelijk ernst is. De regering blijkt minder geschrokken te zijn van het verzet van Jennie Lee dan van dat van premier Lee van Singa pore, die inmiddels Engelands Zuidoost- Aziatische bondgenoten, met name Au stralië en Nieuw-Zeeland, heeft gealar meerd. De Britse regering schijnt daarom terug te deinzen voor een complete militaire terugtrekking uit Zuidoost-Azië. Er is thans sprake van dat Engeland in het mi litair te ontruimen Singapore eventueel een vliegdekschip met een twaalftal F 111 machines aan boord zou achterlaten, die in samenwerking met de Australische luchtmacht zouden kunnen optreden. NEW YORK (AP) In de kringen van de diplomaten en correspondenten bij de Verenigde Naties verbreidde zich woensdag het gerucht, dat Nikolai T. Fe dorenko weldra naar het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken zal te rugkeren en dat Jakob A. Malik hem als hoofd van de Sovjet-delegatie bij de volkenorganisatie zal opvolgen. Een bevestiging van deze geruchten was niet te verkrijgen. Een lid van de Sovjet delegatie weigerde telefonisch op het be richt te reageren. Een Oosteuropese zegsman verklaarde te hebben vernomen dat Fedorenko zou heengaan, maar hij verklaarde niet te weten dat Malik de opvolger zou zijn. MOSKOU (Reuter) 31 prominente Russi sche schrijvers, kunstenaars en weten schapsmensen hebben 'n pleidooi gehouden voor openbaarheid in het „proces-Ginz- borg". Zij hebben de brief aan de recht bank gericht en afschriften verzonden aan partijleider Brezjnjev, president Podgomy en premier Kosygin. De twintigjarige in Duitsland geboren Venezolaanse student van Russische af komst Nicolas Brocks Sokolov, die vorige maand in Moskou is aangehouden op ver denking van spionage, heeft tijdens het proces verklaard dat de NTS, een in West-Duitsland gevestigde organisatie van Russische emigranten, hem naar Moskou had gezonden om de nu terechtstaanden te helpen. CAIRO, (Reuter). Volgens een woordvoerder van de Egyptische regering worden besprekingen gevoerd over een uitwisseling van alle Arabische en Israë lische militairen, die tijdens de oorlog gevangen zijn genomen. Chester Bowles, de speciale afgezant van de Verenigde Staten, drukt de hand van de Cambodjaanse premier Son Sann. De eerste minister leidde de delegatie van zijn land tijdens de besprekingen over het vraagstuk van de Vietcongstrijders, die Cam bodja als wijkplaats gebruiken. ADVERTENTIE I vraag het uw dokter 76035 (Van onze correspondent) HELSINKI. Voor president Kenno- nen van Finland, was het gemakkelijk ter gelegenheid van de viering van het 50-jarige onafhankelijkheidsfeest op 7 de cember voor rond achttienhonderd gevan genen de celdeur open te zetten, maar voor hen die deze twijfelachtige vreugde deelachtig werden is het momenteel niet meer zo gemakkelijk. Het is eerder een tragedie geworden. Zonder woning, werk of geld -. er zijn in Finland 60.000 werklozen op 'n bevolking van 4,5 miljoen zielen - kwamen de 1800 gevangenen in de Finse hoofdstad, waar de temperatuur ver onder het nulpunt is gedaald en de sneeuw hoog ligt. Slechts heel even heeft de regering aandacht aan hen geschonken. Daarvan het bewijs: een voor afbraak bestemde fabriekshal, die dienst als verzamelplaats voor alle dak loze alcoholisten. Daar mochten zij ook hun toevlucht zoeken. Speciale verzorgers zoeken nu elke avond, ADVERTENTIE Dan weet je het nooit. Ambra geeft U de zekerheid van beste olie. Van Shell. PK-kwaliteit. Pik in die service. Die olie. Bel AMBRA. U. Carelsenstraat 30-32 Haarlem telefoon 11003 NEW YORK (AFP) Het Amerikaans Olympisch Comité heeft bekendgemaakt, dat het letterlijk overstroomd wordt met brieven, waarin van de VS wordt ge- eist, dat zij de dit jaar in Grenoble te houden Olympische winterspelen boycot ten in verband met de houding van pre sident De Gaulle van Frankrijk tegenover de Verenigde Staten. Singapore is een overslagplaats van betekenis en in Azië de grootste, in de wereld op vijf na de grootste haven. Voor Peking zou Singapore eens kun nen dienen als springplank voor machtsuitbreiding in Zuid-oost-Azië. IN SINGAPORE vindt men echter geen beelden van Mao en evenmin de rode boekjes met citaten van de Chi nese leider. Van maoïstische propa ganda is geen sprake. Zelfs de op Pe king geöriënteerde studenten van de Nanyang universiteit hebben nu al een jaar lang geen anti-Vietnam demon stratie meer gehouden. Het is de re gerende „People's Action Party" on der de dynamische leiding van pre mier Lee Koean Yew, na de rumoe rige tijd rond de afscheiding uit de Maleisische Federatie, gelukt orde en rust te herstellen. DAARBIJ is wel vaak met harde hand ingegrepen. De leiders van de radicale pro-communistische „Bari- san"-socialisten zitten in de gevange nis en hebben geen kans meer de be volking te bewerken. De meerderheid van de Chinese bevolking had overi gens van de tactiek van „straatpoli tiek", die de „Barisan"-socialisten wa ren gaan bedrijven, niets willen weten omdat er uitgerekend datgene mee zou kunnen worden vernietigd wat juist •net Chinese vlijt opgebouwd was. De tegenstanders, ook in het conservatie ve kamp, verwijten de regering nu echter dat zij zich van dictatoriale maatregelen bedient. Lee Koean Yew en zijn „Volksparij" die in het parlement alle 51 zetels bezet bekommeren zich uitsluitend om de welvaart van Singapore. Op so ciaal gebied heeft de regering veel tot stand gebracht, waardoor zij in Azië haars gelijke niet heeft. Elk jaar ko men er zeker 12.000 woningen gereed voor minderbedeelde bevolkingsgroe pen. Ieder kind heeft zijn plaats op school, de rechten van de arbeiders zijn vejzekerd en er is een algemene ouderdómsverzekering. Corruptie en omkoping, die in andere Aziatische landen bloeien, zijn hier onbekend. Van prestigeprojecten is geen spra ke en overbodige weelde wordt bestre den. De formele kleding (ook voor ho gere ambtenaren) is, passend in het tropische klimaat, een wit overhemd met lange mouwen, zonder stropdas en colbert. Regeringsambtenaren die wor den gezien in bars waar „hostesses" hun diensten verlenen, kunnen hun be trekking verliezen. Er wordt in Singapore een nuchtere en realistische politiek bedreven, waarbij de economische belangen op de voorgrond staan. De uitlatingen van premier Lee Koeang Yew in de Ver enigde Staten waar hij zich achter de Amerikaanse interventie in Viet nam stelde moet men ook in dit licht zien. Lee Koeang Yew is een zeer praktisch man. Singapore zit dringend verlegen om Amerikaanse investerin gen en na Maleisië is Zuid-Vietnam de belangrijkste klant van het land. INMIDDELS heeft Singapore ook zijn eigen problemen. Elk jaar verla ten 22.000 jongelui de scholen en moe ten ergens in het arbeidsproces wor den Ingeschakeld. Omdat de handel, waarvan het land tot dusver voornamelijk heeft geleefd, niet meer voldoende arbeidsplaatsen biedt, wordt naar een snelle industria lisatie gestreefd. Hierbij doen zich ech ter eveneens tal van moeilijkheden voor. De plaatselijke markt is voor de verkoop van eigen industrie-produkten te klein en als gevolg van de naar ver houding hoge lonen zijn produkten van Singapore op de markten van Zuidoost-Azië zelden concurrerend. Van de anti-Britse campagne in Hongkong heeft Singapore minder pro fijt gehad dan men had gehoopt. Er is wat meer geld het land binnen geko men, maar zelfs de industrie heeft daarvan niet opmerkelijk kunnen pro fiteren. En al voordat de laatste be richten uit Groot-Brittannië over een mogelijk al op korte termijn ontrui men van de militaire basis in Singa pore de ronde gingen doen, maakte men zich zorgen over de moeilijkhe den die daardoor zouden ontstaan. Het plan bestond namelijk om de basis in 1975 voorgoed te ontruimen. Direct of indirect leeft één-derde van Singapore van die Britse basis. ALS DE 40.000 Britse soldaten ver trokken zijn, mag men echter in geen geval Amerikanen binnenlaten, zo kan men in officiële kringen horen. Daar door zouden namelijk spanningen wor de opgeroepen en zou het evenwicht in Singapore worden verstoord. Met de Amerikaanse soldaten zou ook het „zoete leven" naar Singapore komen, hetgeen volgens Lee Koeang Yew on vermijdelijk leidt tot ontaarding van de samenleving. Het vertrek van de Britten dwingt Singapore een verdedigingssysteem op te bouwen dat met het Zwitserse over een zou komen. Voor achttienjarigen en voor alle anderen die in regerings- dienst wensen te komen is militaire dienstplicht ingevoerd. Men wil in 1974 een reserve van honderdduizend man gevormd hebben. Hoe de toekomst van Singapore eruit zal zien, valt niet te voorspellen. De stadstaat met zijn hoge percentage jongeren kan nog altijd gemakkelijk stof voor explosies leveren. Al kan Singapore op dit moment dienen als een voorbeeld voor de andere landen van Zuidoost-Azië, niemand weet wat de jonge generatie eens van Singapore zal gaan maken en welke vorm de verhouding tot de Chinese volksrepu bliek zal gaan aannemen. voorzien van draagbaren in de omgeving van de fabriekshal in lege zandkisten die voor het comfort van de automobilisten zijn opgesteld. Daarin gaan ze namelijk graag liggen om hun roes uit te slapen. Tót nu toe stierven In Finland reeds elke maand 60 a 70 alcoholisten aan het drinken van spiritus. Dit aantal zal nu zeker stijgen. In de hal van de fabriek hangt een verschrikkelijke stank, ver oorzaakt door de uitwaseming van mensen die spiritus drinken. Als de daklozen de stad zijn ingeweest moeten ze bij het binnenkomen van de hal hun handen boven het hoofd uitstrekken om door een wacht gecontroleerd te worden op drankbezit. De meesten echter kunnen hun armen reeds niet meer opheffen omdat ze hun maximale kwantum drank hebben geconsu meerd. De dronken mensen die worden binnengebracht, worden eerst in een soort doodskist gelegd, waar zij in hun roes niet kunnen uitvallen. Een macaber ge zicht. Na ontnuchtering krijgen zij plaats in hospitaalbedden, die in lange rijen langs de wand staan opgesteld. Het is er droog, het stinkt er verschrikkelijk, maar het is warm. Erger zijn zij die de hal niet meer kun nen bereiken er echter aan toe. Het kwik daalde de afgelopen dagen enkele malen ver beneden de twintig graden en de eer ste doodgevroren vrijgelaten gevangenen zijn al uit sneeuwhopen of de zandkisten geborgen. E J Ruimteschip. Op 18 januari zal van Kaap Kennedy een deel van een ruimtevaar tuig worden gelanceerd voor een proef vlucht. Het is het gedeelte dat op een toekomstige tocht naar de maan zich van de volledige Apollo-combinatie los maken moet om twee van de drie ruim en weer terug te brengen. Gevlucht. Een groep van 2500 voormalige Kongolese soldaten, vermoedelijk aan hangers van wijlen premier Patrice Loe- moemba, die tegen het nationale leger van Kongo hebben gevochten en zich sinds november 1964 in de wildernis hebben weten schuil te houden, is dins dag naar Soedan gevlucht. Schadevergoeding voor NPD. Een recht bank in Neurenberg heeft bepaald dat de maatschappij, die het jaarbeursge bouw in Neurenberg exploiteert, de ui terst rechtse „National-Demokratische Partei Deutschlands" (NPD) de scha de moet vergoeden die de partij gele den heeft door het niet nakomen van een huurovereenkomst. Het gaat hier om een bedrag van 14.700 mark. Rijverbod. In België is vorig jaar aan 13.991 automobilisten voor korte of lan ge tijd een rijverbod opgelegd: dat is nagenoeg 1200 per maand. Voor het merendeel, namelijk in 58 percent van de gevallen, geschiedde dit wegens dronkenschap achter het stuur. Treinbotsing. Bij het station van Cagliari op Sardinië is een sneltrein ingereden op een passagierstrein. Twee personen kwamen hierbij om het leven terwijl vier anderen werden gewond. Vader doodgeslagen. Een tien-jarige jon gen heeft maandagavond in Porz bij Keulen zijn 37-jarige vader met een handbijl doodgeslagen, nadat deze hevi ge ruzie met zijn vrouw had gehad. Verdroging. Drie kinderen zijn in het zie kenhuis van Rio de Janeiro aan uit droging overleden ten gevolge van de hittegolf, die de temperatuur heeft doen stijgen tot 33,4 graden Celsius.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3