jo\d#u: de ruifter teruggehaalde bromfietsen COROLY F. L. Ossendorpschool in IJmuiden gaat gouden jubileum vieren krijgt n 'n flat in ewijk De heer L. van Hameien (78) enige nog in leven zijnde onderwijzer uit beginperiode Rode Kruis betrekt kamp Rooswijk 5 DONDERDAG 11 JANUARI 1968 Bezoekt dan geheel vrijblijvend onze "MODELFLAT ZEEWIJK" op de bovenetage van onze zaak Marktpleingalerij 50 IJmuiden. 1 De nieuwste soorten vloerbedekking Gratis voorlichting, maten en indeling Speciale Zeewijk aanbiedingen Jubileumfeest (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN. Zoals verieden week reeds in het kort door ons werd vermeld, was het zon dag 7 januari vijftig jaar geleden dat in IJmui den aan de Lemairestraat de F. L. Ossendorp school in gebruik werd genomen. De school startte toen met tweehonderdachtendertig leer lingen, met als hoofd de heer G. ten Napel, een onderwijzer van de oude stempel, die zijn autoriteit gaarne met een fraaie baard onder streepte. Hij bleef in functie tot zijn pensio nering in 1934, waarna de school respectievelijk onder leiding kwam van de heren G. J. A. Hei- no (tot 1937), P. J. de Mooij (tot 1941) en, de heer G. J. Bremerkamp (tot 1951). Thans is de heer W. J. Bos hoofd van deze school, welke achtereenvolgens werd aangeduid als school H en school 4, om tenslotte in 1947 haar huidige naam te ontvangen. Deze werd bedacht" door een der toenmalige onderwijzers, de heer L. van Hameien, als postume hommage aan het adres van de op dit ogenblik reeds over leden F. L. Ossendorp, die als lid van de Eer ste Kamer en voorzitter van de Nederlandse Bond. van Onderwijzers veel voor het onderwijs heeft kunnen doen. In het bijzonder voor de leerlingen uit de minder gesitueerde gezinnen op het platteland, waar zelfs na het invoeren van de leerplichtwet het schoolverzuim onge wenste vormen bleef aannemen. Een rapport bracht toen aan het licht dat deze absenten voornamelijk moesten worden toegeschreven aan onvoldoende kleding, schoeisel en voeding, waarin mede op initiatief van de heer Ossendorp af doende kon worden voorzien. Sindsdien zijn de verzuimen geleidelijk en in aanzienlijke mate afgenomen. Vroeg uit de veren Beeckestein dagelijks te bezich tigen van half negen tot zes uur, en vrij dagavond van 7 tot 9 uur MOOIE, GOEDE en met GARANTIE VERKOPEN WIJ Breestraat 108 Beverwijk ADVERTENTIES Door dit alles wil de heer Bremerkamp nog altijd geen kwaad woord over IJmui den horen en op grond van zijn ervarin gen ontkent hij met grote stelligheid, dat de reputatie in het verleden als een „las tige omgeving" op juiste bevindingen was gebaseerd. „Och, uiteindelijk kwamen mijn meeste leerlingen uit het voormalige Velseroord en „De Hei" en die spraken nu eenmaal niet altijd precies volgens het boekje. Maar het waren allemaal hartelijke kinderen, zodat ik het steeds best met mijn leerlingen en hun ouders heb kunnen vinden", verzekert de heer Bremerkamp. Dit waren dan enkele grepen uit de historie van een der oudste scholen in de gemeente, waar duizenden Velsenaren ongetwijfeld vele prettige jeugdherinne ringen aan zullen bewaren. De ouder commissie besloot dan ook terecht dit gouden jubileum niet ongemerkt te laten De heer L. van Hameien uit Drie huis, die hier van 1928 tot 1954 als onderwijzer werkzaam is geweest. passeren. Er werd dus een feestprogram ma opgemaakt, dat vrijdagmiddag in de Velsense Stadsschouwburg wordt ingezet met een vrolijke voorstelling voor de leerlingen, welke zal worden verzorgd door Joop Doderer (Swiebertje) en zijn gezelschap. Tenslotte is er dinsdag 16 ja nuari een receptie in het schoolgebouw, welke des avonds om acht uur een aan vang neemt. Hiervoor kunnen alle ouders van leerlingen, oud-onderwijzers en oud leerlingen zich als van harte geïnviteerd beschouwen. De heer G. J. Bremerkamp, voor malig keeper van „Stormvogels" en hoofd van de school van 1941 tot 1952. Vooral rond de twintiger jaren is de heer Bremerkamp bij zijn leerlingen en hun ouders bijzonder populair geweest, omdat elke jongen het toen als een groot voorrecht beschouwde bij de vermaarde doel verdediger van „Stormvogels" in de klas te mogen zitten. Hij werd hier im mers vele jaren als keeper in het eerste elftal opgesteld, om met zijn clubmak- kers onder wie de destijds zo geduch te „Witte Jan" (Jan Blinkhof) met suc ces aan te treden tegen clubs als VSV, RCH, EDO, ZVV, WFC en „Alcmaria Vie- trix", welke namen de oudere voetballief hebbers ongetwijfeld nog wel het een en ander hebben te zeggen. En men kon er op rekenen dat elke maandagmorgen de wedstrijd van de vorige zondag in de klas van de keeper-onderwijzer druk rond de hoge ijzeren kachel werd besproken! De jubilerende F. L. Ossendorpschool aan de Lemairestraat in IJmuiden. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD De afdeling Vel- sen-Noord van het Rode Kruis betrekt don derdagavond de barakken van het voor malige militaire kamp Rooswijk aan de Grote Hout- of Koningsweg. Er wordt te vens een grote oefening gehouden, die om kwart over acht begint. De leider van de oefeningen is dokter A. Wermenbol uit IJmuiden. De heer J. J. Winkel fungeert als leider van de afdeling. ADVERTENTIE hij tot hoofd van de F. L. Ossendorpschool werd benoemd, van 1916 af als onder wijzer op diverse scholen in Velsen werkzaam geweest. In 1952 werd hij hoofd van dè Jan Campertschool in Driehuis, waar hij tot zijn pensionering in 1961 in functie is gebleven. Het was dan altijd vroeg uit de veren geblazen, want meestal gingen zij zon dagsmorgens al om vier of vijf uur op pad voor forse wandelingen door de duinen naar het Bloemendaalse Kopje, Wijk aan Zee, slot Assumburg of Spaarndam. En dan onderweg maar naar hartelust ra votten, voetballen en botaniseren. Toen later de klassen met ongeveer vijftig leer lingen voor de excursieleider te groot werden om de woelige wandelaars vol doende onder controle te houden, wijzig de de heer Van Hameien zijn schema en ging hij de ene week met de jongens en de andere week met de meisjes op stap. De heer Van Hameien ziet nog altijd met het grootste genoegen en veel vol doening op zijn lange loopbaan als onder wijzer terug. Vooral aan de periode onder de heer Ten Napel bewaart hij de ple zierigste herinneringen, mede door de Sint-Nicolaasfeesten rond de dertiger jaren, waarbij de kinderen zelf toneel stukjes mochten opvoeren in de door hun actieve hoofdonderwijzer vervaardigde decors. „Fantastisch, zoals die man kon schilderen!", geeft de heer Van Hameien hem thans nog na. De nu 78-jarige oud-onderwijzer onder houdt nog altijd een geregeld contact met veel van zijn voormalige leerlingen, wier carrière hij met belangstelling is blijven volgen. Van sommigen herinnert hij zich nog heel goed hen eenmaal naar een ho gere klas te hebben meegenomen, hoewel deze leerlingen door hun cijfers eigenlijk tot blijven zitten waren gedoemd. Maar omdat de heer Van Hameien op deze wijze een oogje op hen kon houden, liep alles verder steeds naar behoren af. Geen wonder dat velen hunner trouw bij de voormalige onderwijzer in Driehuis op visite komen. Terecht is de heer Van Hameien nog altijd trots op het feit, zich destijds als raadslid voor dé P.v.d.A. in Velsen steeds tegen de afbraak van „Beeckestein" te hebben verzet. Zelfs toen reeds tot slo ping was besloten, bleef hij zich met en kele fanatieke medestrijders voor het be houd van dit fraaie buiten beijveren en naar de huidige restauratie heeft bewezen, met het enthousiast nagestreefde succes. Het is dan ook geen wonder dat de heer Van Hameien op zijn wandelingen langs „Beeckestein" met voldoening de resul taten van deze bemoeiingen in ogen schouw neemt en wat de uiteindelijke be stemming betreft behoort hij ongetwijfeld tot de meest geïnteresseerden. De heer G. J. Bremerkamp uit Sant poort, die van 1941 tot 1952 hoofd van de De heer L. van Hameien uit Driehuis is de enige nog in leven zijnde onderwijzer, die de beginperiode van de F. L. Ossendorpschool heeft mee gemaakt. Hij kwam hier namelijk reeds omstreeks 1928 als onderwijzer in dienst, waarmee een langdurige en plezierige loopbaan een aanvang nam, welke in 1954 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd moest worden afgesloten. In zijn aan de Genestetlaan in Driehuis be nijdenswaardig fraai gelegen kleine villa, is de heer Van Hameien gaarne bereid geweest voor ons de nodige oude herinneringen op te halen. Hij blijft daarbij van mening dat „schoolmeester" het mooiste beroep van de wereld is, mits de onderwijzer over de gave beschikt op de juiste wijze met kinderen te kunnen omgaan. Wat de heer Van Hameien betreft mag er over deze capaciteiten geen enkel verschil van mening bestaan, want hij heeft zich ook buiten de schooluren altijd intensief met zijn leerlingen beziggehouden. Vandaar dat talrijke Velsenaren zich nog steeds met veel genoegen de uitstapjes zullen herinneren, die meester Van Hameien in hun kinderjaren met hen wilde ondernemen. jubilerende school is geweest, kijkt thans eveneens met het grootste genoegen op zijn mooie loopbaan bij het onderwijs terug. Ondanks het feit dat hij in de Lemairestraat alle narigheid van oorlog, bezetting en evacuatie heeft moeten door staan en zijn school na de bevrijding nog ruim een jaar buiten gebruik is geweest, omdat het gebouw werd ingericht voor het interneren van politieke delinquen ten. De heer Bremerkamp is verder, voor De heer G. J. Bremerkamp met een van zijn (zevende) klassen uit de oorlogsjaren.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5