T oernooi'sPIONaóe MARKTPLEIN GALERIJ 56, MORGENOCHTEND 9 UUR.... F0T0-KIN0 VAN RUUREN OPENT ZIJN GLOEDNIEUWE "VIJF - IN - ÉÉN" ZAAK! ©VAN BUUREN MARKTPLEIN GALERIJ 56, IJMUIDEN,TEL.: 02550-16913 IN DE VISHAL EN OP ZEE Bank Line Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS zoomlens? schoonmoeder 25 jaar getrouwd? geluidsjager? all you need is love? bandrecorder? omkeerfilm? zwart beertje? afdrukken? morgen klaar? eh DONDERDAG 11 JANUARI 1968 7 mmmmmrn Arie van der Veer Vreemd? Neen! Morgenochtend opent Foto-Kino van Buuren in de Marktplein Galerij zijn gloednieuwe "vijf - in-één" zaak, waar u terecht kunt voor een groot aantal verschillende zaken, 'n Kwestie van vér doorgevoerde service. Van alles-bij-elkaar. Van even-gauw-zus-en-zo... Op twee verdiepingen - 210 vierkante meter verkoop ruimte - kunt u terecht voor alle film- en foto-artikelen. En voor buitenlandse tijdschriften. En voor pocketboeken. En voor bandrecorders. En voor gewone en foto -wens kaarten. En voor populaire grammofoonplaten. Dat verstaat Foto- Kino van Buuren onder„vijf-in-één"... u bent welkom! FOTO EN FILM DAT IS ZAAK 1 VAN DE 5 BANDfttUUKUERS DAT IS ZAAK 2 VAN DE 5 POCKc i i> EN TIJD SCHRIFTEN DAT IS ZAAK 3 VAN DE 5 WE No KAARTEN DAT IS ZAAK 4 VAN DE 5 GRAMMOFOON PLATEN DAT IS ZAAK 5 VAN DE 5 (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Een dag Hoog ovenschaaktoernooi is achter de rug. Voor de insiders, de organisatoren en de oude getrouwen onder deelnemers toch een onwennige dag. Men moest echt nog even wennen aan alles. Was dat voorheen al het geval in het oude vertrouwde Kennemer Theater; nu heeft zich dat nog sterker doen gelden. De omgeving was nieuw, tal van maat regelen waren nieuw, er waren nieuwe gezichten, nieuwe regelingen; kortom de start ging niet als vanouds. Het was gelukkig niet onoverkome lijk, want tegen het einde van deze eerste schaakdag met sneeuw, dooi, regen en weer sneeuw en natuurlijk wind, veel wind zelfs, moest een ieder erkennen, dat het toch weer goed ge gaan was. Plooien waren glad gestre ken, men was gewend geraakt aan de stoel waarop men zat en begon zelfs te wennen aan het trappen lopen. Want dat is iets. waarin de regelmatige be zoekers van het Kennemerduin tegen het einde van het toernooi getraind zullen zijn. Op de begane grond is al leen de entree. De grootmeesters en meesters spelen op de eerste verdieping de dames straks op de tweede etage, terwijl de recreatieruimte in de kelder is. Doch dat is ook al enigszins ge woon gworden. Ongewoon voor de dienaren van de pers waren de eigen kamers, de com municatiemiddelen en in het prille be gin ook de middelen, die het aanwezig zijn zo vergulden. Maar ook hier be wees de Persdienst m^t een hoofdletter dat al meer met diverse bijlen is ge hakt, doch één bijl de beste is ge bleken. Het duurde dan ook niet lang af de oude vertrouwde faciliteiten werden weer ingevoerd en toen draaide alles weer zoals een ieder het al jaren gewoon was. Dank zij de initiatieven van diezelfde persdienst, de medewer king van de HTC-commissie en de in schikkelijkheid van manager Dick v.d. Velde, die zijn hulptroepen goed in strueerde, waarna de gehele organisa tie voor de dienaren van de Koningin der Aarde op volle toeren draaide, ook al dankzij de hulp van de PTT, welke was opgeroepen om de telefooncom municatie te verbeteren. Manager Dick v. d. Velde had woensdagmiddag na dagen en nachten werken behoefte aan wat frisse lucht. De weergoden wareij hem gunstig gezind en lieten het dooien, de zon schijnen en gaven zelfs een draaglijke temperatuur weg. Weliswaar niet lang. maar voldoende voor de oud-KLM'er om genoeg frisse lucht te tanken. Hij heeft het nodig, want er staan hem drie volle weken te wachten. Wij vroegen manager Van der Velde naar diens bevindingen aan het einde van de eerste dag. Zij waren niet slecht alhoewel hij voldoende met beide benen or> de grond stond om te beseffen, dat dit nog maar een pril begin is en niets vergeleken bij de toestand als straks het hele schaakcircus opdraaft. Al vóór het begin van de strijd ont stond er 'n kleine verwarring toen een van de helpsters een lid van de orga nisatie benaderde met de mededeling, dat een schaker om een fles melk had gevraagd. Zij was echter vergeten wie! De man deelde haar mee, dat het geen schaker betrof, maar perschef Withuis die liters melk en koffie verbruikt tij dens het toernooi. Hij beschreef hem; „een man met een hoog voorhoofd, in overhemd en met een zwarte hond bij zich". „Welnee", sprak het dienstertje „hij is gewoon aangekleed en heeft geen hond". Gevolg: verwarring. Uit eindelijk bleek, dat grootmeester Kortchnoi van de Sovjet Unie om de fles met melk had gevraagd en even later troonde zo'n fles naast z'n schaak bord. zoals onze foto op de voorpagina laat zien. Een minder prettig bericht was in de morgenuren van de eerste schaak dag, dat „Moeder Els", de gastvrou- we ziek was geworden en het bed moest houden. Voor velen geen oude vertrouwde zo moederlijke verwelko ming. hoe ook de andere dames haar best hebben gedaan om in te vallen. Hoezeer men met „Moeder Els" mee leefde bewezen we! de talloze vragen, welke de overige HTC-leden .gewer den". Het gevolg was dan ook, dat men regelmatig een mondeling communiqué uitgaf Dit moet d epatiënte enorm hebben gesterkt, want woensdagavond laat kwam vanuit haar kamer het be richt, dat zij danig aan de beterende hand was en het plan koesterde van daag weer aanwezig te zijn. Althans indien de dokter het goed vindt. (Van een medewerker) IJMUIDEN Woensdag werden in IJmuiden in totaal 3950 kisten tonj; en tarbot aangevoerd. Bij de aanvoer wat eb 242 kisten tong en tarbot, 300 schol, 65 schar, 13 bot, 980 haring, 320 wijting, 1980 kabeljauw en gul en 50 diversen. Prijzen, per kilogram in guldens: gr. tong 4.16-3.83, grm. tong 4.86-3.94, kim. tong 5.99-4.84, kl. tong I 6.69-5.93, kl. tong II 6.23-5.38, tarbot I 8.20-7.70. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 160- 120. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 44-38, kim. schol en kl. schol I 40-32, kl. schol II 39-26, schar 51-40, bot 5-4.10, ver se haring 24-22, wijting 41-28, gr. gul 46- 38, mid. gul 42-36, kl. gul 40-30 Besommingen, in guldens: KW 191-7860, 128-3420, 102-1950, 109 en 177-265, WR 51- 2300. Donderdagmorgen werden in IJmuiden door 25 vaartuigen aangevoerd: 1610 kis ten vis, 11.000 kilogram tong en 1260 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer warem 120 kisten wijting, 300 gul, 840 schol, 15 tar bot en 115 varia. Prijzen, per kilogram in guldens: tar bot 8.30-7.70, grote tong 4-3.83, grootmid del tong 4.33-3.86, kleinmiddel tong 6-5.27, tong een 6.95-6.36, tong twee 6.58-6.35. Per 125 kilogram: grote en middel kabeljauw 134-112. Per tien stuks: grote kabeljauw 77-55. middel kabeljauw 57-42. Per 50 kilogram: kabeljauw een 56-44, kabeljauw twee 46-39, kabeljauw drie 40- 34, grove schol 43-29, schol twee 43-34, schol drie 42-34, schar 48. bot 5.20-4.30, gestripte wijting 42-36, dichte wijting 35- 27, tarbot 230-120, kuit 38-20, lever 21-19. De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit: 20 kisten wijting, 150 gul, 350 kleine kisten import haring, 200 schol en 4000 kilogram tong. IN Engeland is een maatschappij met schepen waarvan de namen op „Bank" eindigen. Het kantoor van de Bank Line is aan de Bury Street in Londen en de maatschappij behoort toe aan Andrew Weir Co, Ltd., die met 54 schepen een belangrijke plaats inneemt. De oud ste drie schepen werden in 1953 nieuw n de vaart gebracht en dat waren de Beaverbank, de Nessbank en de Fleet- bank. De Fleetbank (op de foto), is een vrachtmotorschip van het open shelter- decktype met vier ruimen. Dit schip werd Woensdag aangekomen te IJmuiden: Riet, van Gravesend; Container Despatcher, Felixtowe; Buka, Londen: Donau S., Norrköping; Sieben- bürgen. Boston, IJmuiden; Tor Anglia, Gothen burg; Menestheus, Londen; Reinbek, Cristobal; Inge. Tubarao, IJmuiden; Berkelborg, Wifsta; Djatianom, Antwerpen; Dependance, Londen, Zaandam; Fivelborg, Boston, IJmuiden; Erich Retziaff, Sevilla; Hoorneboeg, Alholmen; Jurgen de Vries, Londen; Zaanstroom, Goole; Jean E., Londen; Waalborg, Skutskar; Corona, Kings- lynn. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Wodan, naar Gent; Jonet, FaVersham: Aegir, Londen; Jacco, Rotterdam; Santon, Boston, IJmuiden; Rijnstroom, Shoreham; Nico PW., Hull; Crouch, Londen; Theresie, Lower Buchanan IJmuiden; General Kravtsov, Le Havre; Ch. Bohi, Londen, IJmuiden; Eileen M., Londen; Nijkerk, Londen; Tor Anglia, Immingham. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Hydra, van Londen; Spaarnestroom, Rotterdam; Trio, Huil; Marburg. Rotterdam; Albert, Hull; Cha- ris, Antwerpen; Mentor. Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Ulysses naar New York: Braunschweig. Durban; Ilias Rotterdam; Bothnia, Goole, IJmuiden; Container Despatcher, Bremen; Nordfels, Bremen; Togo, Hamburg; Eka Daja Samudera, Bremen. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Het Britse motorschip „Fleetbank". in oktober 1953 opgeleyerd door de werf van Harland Wolff in Belfast. De bruto inhoud bedraagt 5690 ton en het draag vermogen 8967 ton, de lengte over alles is 137 m, de lengte tussen de loodlijnen 129,71 m., de breedte 18,08 m. de holte 11,65 m. en de diepgang 7,92 m. De hoofdmotor is een 6 cil. Burmeister Wain van 5100 pk voor een vaart van ruim 14 knoop. De maatschappij heeft vijf sche pen die groter zijn dan 10.000 bruto reg. ton en die gedurende de jaren 1963 tot 1966 nieuw in bedrijf zijn gekomen. Het zijn de Taybank, de Tweedbank, de Iris- bank, de Nairnbank en de Shirrabank. Met de ruim vijftig schepen wordt een 14-tal vaste lijndiensten onderhouden naar alle werelddelen. Dit alles begon in het jaar 1885. De op- -ichter was Mr. Andrew Weir. Het bedrijf had toen op geen stuk na de omvang van nu. Het eerste schip was de bark Willow- bank, groot 862 bruto reg. ton. De uit breiding liet niet lang op zich wachten. Al heel gauw bestond de vloot uit 52 clippers en daarmede was zij de grootste zeilschipvloot onder Britse vlag. De zeilschepen van Andrew Weir voe ren toen al naar alle werelddelen. Intussen was de stoommachine in ge bruik gekomen en het was in het jaar 1896 dat voor Andrew Weir het eerste stoomschip van stapel liep. Dit is geen „bank"-boot geworden, het schip kreeg de naam Duneric. Maar het is niet bij die ene stoomboot gebleven. Weldra was het aantal van 43 bereikt, waardoor de maat schappij in de gelegenheid was haar lijn diensten uit te breiden. Plaats van oprich ting was Glasgow. In 1905 werd het kan toor in Londen geopend en er kwamen -estigingen in New York. Buenos Aires. San Francisco en Hong Kong. In 1918 trok de oprichter van deze scheepvaartmaatschappij, Mr. Andrew Weir, zich uit de zaken terug. Hij werd benoemd in het kabinet. De rederij is doorgegaan met het mo derniseren van haar vloot. In 1923 werd net eerste motorschip te water gelaten de Gujarat, die met zijn 6800 ton draagver mogen bestemd was voor de India-Afrika Lijn. Er volgden nog twee zusterschepen voor deze dienst. De eerste „Bank"-boot met een motor voor de voortstuwing liet niet lang op zich wachten. Deze kwam in 1924 onder de naam Birchbank in bedrijf. Wat het gebruik van de motor betreft heeft de maatschappij geen afwachtende houding aangenomen. Na de Birchbank werden meteen zeventien zusterschepen besteld en aan het begin van de jaren dertig had ie Bank Line al de beschikking over 25 motorschepen. Inmiddels waren er ook nog vier stoomschepen bijgekomen die in ie Amerika en Oriental Lijn, een dienst rond de wereld gingen varen. Na de tweede wereldoorlog werden ver ongelukte en verouderde schepen door nieuwe vervangen. Van de 54 schepen die de Bank Line nu heeft varen, zijn er drie die net aan hun 15de levesjaar zijn be gonnen en dat zijn de oudste vrachtvaar ders van de maatschappij. Foto-Kino van Buuren is en blijft in de allereerste plaats gespecialiseerd op foto- en fiimgebied. U kunt ko men voor een camera van 25 of 1500 gulden. Voor een eenvoudige belichtingsmeter of vol-automati- sche dia-projector. Voor een rol- filmpje of vergrotingskoker Voor literatuur of fixeerzout. Alles Snel en vakkundig ontwikkelen afdruk ken en vergroten is bij van Buuren vanzelfsprekend Een andere extra op dit gebied? In de nieuwe zaak is een aparte ruimte gereserveerd waar apparatuur, zoals dia- en film projectors uitvoerig kan worden ge demonstreerd. Misschien bent u geluidsjager. Mis schien bent u "filmisch" al zo ver gevorderd, dat u aan geluid toe bent. Misschien draait u uitsluitend voor uw plezier operettes. In alle gevallen bent u bij van Buuren welkom. Op de bandrecorder-afdeling vindt u in alle prijsklassen alle goede merken. U bent een liefhebber van science fiction. Of geeft u de voorkeur aan een detective. Of toch liever een spionnage-story? Of Playboy, Marie Claire, Elsevier, Der Spiegel, Kwik Burda, of, of... Enfin, u zoekt het maar uitinonzeuitgebreide collectie ontspannings-lectuur en tijdschrif ten. Neus even... 't moet wel heel raar lopen als er niets nieuws voor u bij is. De wenskaarten zijn een heel aparte zaak. Eigenlijk méér een idee I Er zijn tal van feestelijke gebeurtenissen. Een jarige collega. Een verloofde, die voor een examen slaagt. Een vriend, die trouwt. Een jubilerende buurman. Waarom bij al dit soort zaken, nu 'ns niet een kaart ge stuurd, die "anders" is een kaart met een foto van uzelf, b.v. in zwart of kleur. Ook dat kan. Waarom niet? Kijk... dat is nu de afdeling wens kaarten. Misschien brengt het u op een idee... Tot slot de grammofoonplaten. Een afdeling, waar u op uw gemak de nieuwste populaire muziek kunt be luisteren met hypergevoeligestereo- koptelefoons. Eepeetjes en elpees. U zoekt maar uitvan Buuren houdt er moderne opvattingen op na. Op de platen-afdeling kunt u het horen en zien...

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7