Politieke gezindheid van de Chinezen op de Nederlandse koopvaardij is een gevaar Noordoostwand Piz Badile in de winter bedwongen m wiel RENAULT 8 met sterkere motor WAGEN THANS MEER VOLWASSEN GEWORDEN NIEUWS IN HET KORT Piz Badile Schuimrubber voor veiligheid „Dubbel-gelede" vrachtwagens nieuw op Nederlandse wegen Weduwnaar en schoondochter in arrest Marokkaan viel tolk aan ZWITSERS-ITALIAANSE TRIOMF TECHNISCHE DETAILS Meer Nederlanders Moeilijk Kinderlijkje gevonden Agitators Gevecht in rechtszaal V m. N-UJ COMFORTABEL i—m Vu in De nieuwe „dubbel-gélede" combinatie: sneller en efficiënter. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De politieke gezindheid van de Chinese bemanningen aan boord van Nederlandse schepen is een gevaar voor de Nederlandse koopvaardij. In tijd van oorlog is ook voor de koopvaardij een belangrijke taak weggelegd en deze zou wel eens ernstig kunnen worden doorkruist door de aanwezigheid van vele duizenden uit communistisch China afkom stige bemanningsleden voor wie niet de kapitein maar Mao de „grote stuurman" is. De kans bestaat dat de Chinezen hij het uitbreken van een internationaal conflict een groot deel van de Nederlandse schepen zonder slag of stoot kunnen overnemen. Maar ook zonder dat Nederland is be trokken bij een internationaal conflict weten de Chinezen zich aan boord poli tiek te roeren en te misdragen. In decem ber 1966 was het kapitein Fred Panhuy- zen van het vrachtschip „Straat Malakka'* die zich in de haven van Brisbane (Australië) genoodzaakt zag zijn pistool te gebruiken tegen een groep woedende Chinezen die gewapend met stokken, messen en stukken ijzer de brug van het schip wilden bestormen waar de kapitein zich met zijn vrouw had verschanst. Aanleiding tot deze muiterij was het ontslag van een Chinees wegens werk- weigering. Prompt besloten de Chinese bemanningsleden van de „Straat Ma- lakka" en de „Tjinegara", die in de buurt lag wraak te nemen. Het uiteindelijke resultaat was dat in maart 1967 de Neder landse scheepvaartmaatschappij Royal Inter-Ocean Lines openlijk haar excuses aanbood aan de door de communisten beheerste vakbond van zeelieden in Hong kong en f 28.000 uitbetaalde als schade vergoeding voor de door de kogels ge wond geraakte Chinezen. De muiters wer den allen weer in dienst genomen. De maatschappij kon de kapitein echter niet dwingen zijn verontschuldigingen aan te bieden zoals de Chinese zeeliedenbond in Hongkong dat had geëist. Kapitein Pan- huyzen zag zich daarom genoodzaakt ont slag te nemen. Het bleef helaas niet bij dit éne inci dent. Nog niet zo lang geleden ontdekte de stuurman van een Nederlands schip in een Chinese haven dat een Chinees bemanningslid tijdens de wacht in slaap was gevallen, een zeer ernstige overtre ding aan boord van een schip De stuur man berispte de man. Toen hij later aan wal kwam werd hij daar opgewacht door een groot aantal Chinezen die wraak wil den nemen en hem danig mishandelden. Resultaat: niet de Chinees maar de stuur man werd door de maatschappij in de steek gelaten en overgeplaatst. De Federatie van Werknemersorganisa ties in de Scheepvaart te Rotterdam ge looft dat het grote aantal Aziaten op Nederlandse schepen werkelijk een ge vaar betekent voor de koopvaardij. In november van het vorig jaar heeft zij dan ook een beroep gedaan op de Nederlandse koopvaardij meer Nederlandse arbeids krachten in dienst te nemen. De federatie heeft dit niet alleen gedaan om een gun stige bijdrage te leveren aan de werk gelegenheid voor Nederlanders, maar voert als argument ook aan dat de veilig heid van de koopvaardij hiermee gediend zou zijn. Het probleem van de ruim zevendui zend Aziaten (voornamelijk Chinezen) heeft niets uit te staan met discriminatie, integendeel. Het zijn zelfs de Nederland se werknemersorganisaties geweest die van oordeel waren dat de buitenlanders op de schepen betaald moeten worden volgens de voor de Nederlandse beman ning geldende C.A.O.-normen. Dit is nog steeds niet het geval en een proces tus sen werkgevers en werknemers voor het Haagse gerechtshof moet hierover uitsluit sel geven. Laten de maatschappijen hun Neder landse bemanningen, voor wie de schepen veelal een kerstboom vol met communis tische propaganda zijn geworden, in de steek ten aanzien van China? Vele werk nemers in de zeevaart geloven van wel. Een oplossing ligt voor beide partijen echter niet voor de hand. Voor de werk gevers vormen de Chinezen, die veel min der verdienen dan hun Nederlandse col lega's, een belangrijke economische fac tor. Het is moeilijk Nederlanders te krijgen voor de functies die de Chinezen op het ogenblik vervullen, aldus de raad van bestuur voor de scheepvaart. De raad stelt dan ook dat het moeilijk is maat regelen te treffen zoals de federatie heeft voorgesteld, ook al omdat zich voor de schepen die vrijwel alleen in het Verre Oosten varen haast geen Nederlanders voor de lage functies ter beschikking stellen. De werknemers zijn van oordeel dat de rederijen het niet willen proberen om dat zij dan verlies zouden gaan lijden. De Koninklijke Java-China Paket Lijnen vervoeren bijvoorbeeld graan van Austra lië naar de Volksrepubliek China. Wan neer deze maatschappij de Chinezen van boord zou verwijderen, zou de maatschap pij economisch te zwaar belast worden en het risico lopen de vrachten naar China te verliezen. De werkgevers echter zeggen dat het China niet kan schelen of Nederland Chinese bemanningen zou ontslaan of niet. De vrees van de werk nemers is echter dat zij, wanneer zij ont slag nemen om niet het risico te lopen in China gemolesteerd te worden, meteen brodeloos zijn. Er bestaat reeds-een over schot aan officieren en dan geldt dus: „Voor jou een ander". Het probleem van de buitenlandse werknemers op Nederlandse schepen be staat al lang, maar werd pas actueel toen Peking enige jaren geleden een hardere politieke lijn ging volgen. De rederijen betreuren de moeilijkheden, doch hebben nog geen gevolg gegeven aan de oproep van de Federatie van Werknemersorgani- (Van onze correspondent) BODEGRAVEN. Op verdenking van kindermoord heeft de rijkspolitie in Bo degraven een G4-jarige weduwnaar uit Barwoutswaarder en zijn 32-jarige schoondochter uit Nieuwerbrug aange houden. De arrestatie houdt verband met de vondst van een lijkje van een slechts enkele dagen oud meisje, anderhalve week geleden in de Oude Rijn bij Zwam- merdam. Beide verdachten ontkennen iets met de vondst te maken te hebben. saties. Alhoewel er op het ogenblik eén zeer pril overleg wordt gevoerd tussen de verschillende werknemersorganisaties en de Nederlandse regering over de Chi nezen, wensen zowel de werknemers als de werkgevers hierop geen commentaar te leveren. Het vermoeden bestaat dat de Chi nezen die voornamelijk in Hongkong aanmonsteren, worden geleverd door de communistische zeeliedenvakbonden die alle macht in handen hebben. Deze bon den zouden er voor zorgen dat op ieder schip tenminste een aantal Maoistische agitatoren zitten die het politieke vuur warm houden. Geen Chinees aan boord van een Nederlands schip zonder dat hij deze bond is gepasseerd en door de lei ding is goedbevonden, dat wil zeggen, dat hij de juiste politieke overtuiging heeft. De kapitein van de „Arendskerk" werd met zijn bemanning enige tijd geleden in de Chinese haven Tsing-Tao van boord gehaald, gedwongen op een vrachtauto plaats te nemen en werd door de stad rondgereden. Rode gardisten bespotten de Nederlanders als „vuige kapitalisten". De bemanning moest leuzen roepen tegen Nederland en werd tenslotte voor een „tribunaal" gedaagd waar de kapitein werd gedwongen een nieuw arbeidscon tract te ondertekenen voor zijn Chinese bemanning. Of de werkgevers zich aan dit met geweld afgedwongen contract houden, delen zij niet mee. DEN HAAG Een 25-jarige Marok kaan heeft voor de rechtbank in Den Haag zijn landgenoot, de tolk Moesie, aan gevallen. Hij stond terecht wegens een poging tot doodslag op 20 juli in een pen sion in de residentie op een langenoot. Hij was deze met een drankfles en een mes te lijf gegaan. Als reden voor deze aanslag had hij opgegeven, dat hij meen de dat van hem een foto was gemaakt terwijl hij varkensvlees zat te eten, het geen voor moslims verboden is. In het psychiatrisch rapport werd ge concludeerd, dat de man aan een ernstige psychose lijdt en volledig ontoerekenings vatbaar moet worden geacht. De psychiater achtte het gewenst dat hij in een krank zinnigengesticht wordt geplaatst. De offi cier van Justitie vorderde plaatsing in een psychiatrische inrichting voor de maxi mumtijd van één jaar. Toen de tolk dit *de verdachte probeerde duidelijk te ma ken vloog deze hem aan. Twee parket wachters ontzetten de tolk en hielden de verdachte in bedwang. Tenslotte werd nogmaals geprobeerd de verdachte te ver tellen, wat in het psychiatrisch rapport stond en wat de officier van Justitie had gevorderd. De verdachte antwoordde dat hij niet naar zijn land terug wil. De recht bank zal 23 januari uitspraak doen. (Van onze redactie buitenland) HAARLEM. Een tocht per helikopter van de top van de Piz Badile naar het dal is het einde geweest van een geweldig alpinistische prestatie, die de afsluiting betekent van een periode, waarin men heeft getracht de grote wanden in de Alpen in de winter te beklimmen. De groep, die erin slaagde de negen honderd meter hoge noordoostwand van de Piz Badile (3308 meter) te bedwingen, bestond uit de Walliser berggidsen Michel Darbellay, Daniël Troillet en Camille Bournissen en de Italiaanse alpinisten Ar mando, Calcagno en Gogna. De klimmers hebben zes dagen nodig gehad voor hun tocht, die een van de laatste problemen van het alpinisme moest oplossen. Aan de voet van de belangrijkste berg van het Bergell heeft nog een derde groep geopereerd, maar toen de achttienjarige Franco di Pedro een dodelijke val had gemaakt stopten de anderen er natuurlijk mee. In Zwitserland is men verbaasd over het succes van de Zwitsers. Tot nu toe was de noordoostwand voornamelijk het object van Italianen en Fransen, die zich veel meer met dergelijke zesdegraadsbeklim mingen bezighouden dan de Zwitserse gidsen. Vooral de Italianen hebben in hun Dolomieten een passie voor het extreme „kletterwerk" ontwikkeld. De beroemde Riccardo Cassin was de eerste, die de noordoostwand van de Piz Badile besteeg samen met Esposito en Ratti. De groep haalde onderweg Molteno en Valsecchi in. Deze laatste twee stierven op de top na een klimpartij van drie dagen. Veel beroemde alpinisten hebben later deze verschrikkelijke noordoostwand be dwongen: Bonatti, Rébuffat, Terray, La chenal. Maar de enorme pijler, waaruit deze granieten wand bestaat, lokte steeds vooral de Italianen, al was het een Zwit ser, Christian Klucker, die in 1892 een eerste poging deed, zij het zonder succes Men moest tot de actie van Cassin in 1937 wachten, voor men kon zeggen dat de noordoostwand bedwongen was. Al thans in de zomer. Het tempo van de be klimming werd steeds sneller. Bonatti deed het met Barzaghi in negentien uur „Ik voelde mij alsof ik in het niets was opgehangen. Als de platen een paar gra den meer gaan hellen is het afgelopen, dacht ik, maar toen mijn zelfvertrouwen terugkeerde vond ik deze manier zeker en elegant. Ik had het niet voor mogelijk gehouden" aldus Bonatti na zijn terug keer. Verbijstering wekte de aanval van de Fransen Louis Lachenal en Lionel Ter ray, die twee jaar eerder de Eigernoord wand hadden bedwongen. Zij deden de ge hele klim in zeveneneenhalf uur zonder een bivak. Maar in de winter is de wand natuur lijk nog veel zwaarder. De sneeuw is samengepakt tot een ijsmassa, die de klimmers voor grote moeilijkheden stelt Het heeft dan ook heel lang geduurd, voor men er in is geslaagd deze onder nor male omstandigheden al legendarische wand in dit jaargetijde te bedwingen. De voornaamste reden voor een proefrit met de Renault 8 Major vormde het feit dat deze wagen is uitgerust met een 1108 kubieke centimeter motor. Behoudens enige aanvullende wijzigingen in het interieur (de instrumenten zijn samengebracht in twee ronde meters, er is een nieuw stuurwiel) is daarmee het voornaamste nieuws eigenlijk wel ver teld. De Renault 8 voor 1968 is door de mon tage van deze ster kere motor niet op stel en sprong een raspaardje gewor den. Dat hoefde ook niet. De topsnelheid is nauwelijks toege nomen, de accelera- tietijd slechts in onderdelen van se conden verbeterd. Het voornaamste voordeel van deze ruim 1100 cc motor moet gezocht worden in het feit, dat de wagen aanmerkelijk soepeler rijdt. Deze motor tolereert meer dan zijn voor ganger, reageert accurater en geeft door zijn grotere souplesse het gevoel dat de wagen meer „volwassen" is gewarrden. Al blijft er ook bij deze Major nog genoeg te wensen: het model reageert bijzonder slecht op zijwind, er is nog steeds te weimg knieruimte voor de passagiers achterin en de versnellingshandel hoe geraffineerd gebogen ook is te dicht bij de benen geplaatst. Rijden met de nieuwe R 8 Major betekent uiteraard, want de motor zit achterin extra aandacht voor over stuur. Dit nogal forse overstuur wordt echter, zodra men beseft dat het tot het rijkarakter van de wagen behoort en men zich heeft aangepast, een prettig middel in de handen van de bestuurder om de wagen snel de bocht door te dwingen. De wegligging van de R 8 staat dit toe; de vier wielen zijn onafhankelijk geveerd, aan de voor zijde van de wagen is een torsiestabilisator aangebracht. Wij hebben de wagen gereden in de periode dat er even veel sneeuw viel in het midden en in het oosten des lands. Opmerkelijk was daarbij de stevige wegligging van de R 8, de wagen was gemakkelijk in zijn koers te houden. Het starten in deze koude periode leverde even min moeilijkheden op, waarbij moet worden gezegd dat de Major een automatische choke bezit. Op de remwerking de wagen bezit schijfremmen rondom viel niets aan te merken; behoudens wellicht dat men nogal stevig moet doortrappen. Hoewel men als bestuurder enigszins schuin achter het stuur zit, zijn de zitplaatsen in deze vierpersoons wagen comfortabel. Het vernieuwde dashboard, waarop de twee grote klokken opvallen waarin alle meters zijn opge borgen is eenvoudig en functioneel. Het stuur kreeg een sportief tintje door twee namaakstrippen met gaatjes. Rechts is een open en diep kastje gemonteerd, links en rechts op het dashboard zijn ventilatie-openingen aange bracht. De R 8 heeft geen driehoekige tochtraampjes; de gehele portierruit kan naar beneden worden gedraaid. Het schakelen (vier versnellingen, alle gesynchroni seerd) met het gebogen pookje gaat soepel, als men ten minste op tijd het rechterbeen weghaalt. Op de stuur- kolom zijn handels voor verlichting en clignoteurs aan gebracht. De kofferruimte voorin, waarin tevens de accu is ge plaatst, is van bescheiden afmetingen, en zonder enige bekleding. De buitenverlichting is goed, maar was bij de proef- wagen te hoog afgesteld. Resumerend: zonder meteen een „raspaardje" te zijn is het rijcomfort door de verhoogde inhoud van de motor verbeterd, en is deze R 8 Major een com fortabele toerwagen voor de rustige reiziger. Waar bij nog als voordeel mag gelden de korte draaicirkel en als nadeel het lawaai van de motor bij het wij zigen van het rijtempo. Is men eenmaal op kruis snelheid, dan zakt dit lawaai weg tot een rustig gebrom. MOTOR: Vier cilinder in lijn, viertakt, vijfmaal ge lagerde krukas. Boring maal slag: 70x72 mm. Cilinderinhoud: 1108 kubieke cm. Compressieverhouding: 8,5 1. TRANSMISSIE: Vier versnellingsbak, bediend door handel op de vloer. Aandrijving op de achterwielen. MATEN: Lengte: 3.99 meter, breedte: 1.49 meter, hoogte: 1.41 meter. INHOUD BENZINETANK: 38 liter Gemiddeld ver bruik: 1 11. PRIJS: f5.595. Het interieur van de nieuwe Renault 8 Major. Toepassing van schuimrubber in het interieur van de auto kan de automobilist beter bescher men tegen schokken. Tenminste, dat veronder stelt de Amerikaanse bandenfabriek Goodyear. Deze foto toont de inspanning die deze fabriek zich getroost om het auto-interieur veiliger te maken; boven- en onderkant van het dashboard, de raamstijlen en de binnenkant van de. portieren zijn met schuimrubber afgedekt. Over de rug van de voorbank loopt een schuimrubberstrip. In het interieur van de gemiddelde Amerikaanse wagen wordt nu al ongeveer 35 kilogram schuimrubber verwerkt. -W.-.V Gedurende een proefperiode van een jaar zal een Nederlandse vervoersonderneming gebruik gaan maken van zogenaamde „tweelingopleggers". Dit voor Nederland nieuwe type voertuig bestaat uit de gebruikelijke op legger met trekker, waarachter nog een aanhangwagen wordt gekoppeld, die bestaat uit een éénassig draaistel met oplegger. Dit „dubbelgelede" vrachtvoertuig is in middels in dienst gesteld op de expeditielijn Amsterdam- Vlissingen. In Amerika worden deze vrachtcombinaties al langer gebruikt; in Frankrijk en Duitsland bestaat bij de onder nemers eveneens belangstelling. Men heeft in ons land nog geen ervaring met dit soort voertuigen; daarom heb ben de autoriteiten voorlopig voor een jaar toestemming voor het gebruik gegeven. De wendbare combinatie maakte het de betrokken ver voersonderneming mogelijk de lijndienst op Vlissingen sneller en efficiënter te onderhouden. Ford Engeland is van plan een nieuwe renwagen te ontwikkelen met aandrijving op alle vier wielen. Men wil deze wagen, die eind van dit jaar klaar moet zijn, bouwen in samenwerking met Cosworth Engineering Ltd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9