Vredelievendheid in tweede ronde Hoogoventoernooi FOUT VAN VAN GEET BRACHT VOOR REE ONVERWACHTE ZEGE Y<^fs HANOMAG Westerneng wil sponsors hun kans geven in de leiding Tourploeg Caballero voelt niets voor het duo Peters-Vissers IN DE „MEUBELSCHATKAMERS" VAN e ruijter klassieke woninginrichting PÜ moderne woninginrichting m m Programma JAN MULDER GEOPEREERD Schaatskalender Okker versloeg Bob Hewitt Overwinning voor Schenk lid van de sportcommissie Toernooi Duinwijck is sterk bezet De DOOD sluipt door Uw SCH00RSTEEH STEENWERF - Haarlem IJMUIDEN VRIJDAG 12 JANUARI 1968 19 EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap ANALYSE Misrekening zo'n 1-4,5 ton nuttige economische vracht-na-vracht wegwerker STARTKLAAR BIJ UW DEALER: Autobedrijf Fa. L. KORS Llndenlaan 44-46, Heemstede Tel. 023-80999-86217 U-uTliic marktplein 30 ijmuiden kennemerlaan 38 ijmuiden Hans Rombouts Willem Galkoen leidt in skikampioenschap (Door Constant Orbaan) WIJK AAN ZEE. De tweede ronde van het Hoogovenschaaktoer nooi stond voor wat betreft een drie tal partijen in de grootmeestergroep in het teken van welwillende vrede lievendheid. Zo kan er van de duels HortTal, PadevskiKaraklaic en BobotsovIvkov met de beste wil van de wereld niet veel meer worden gemeld dan dat de puntendelingen vlot en „geruisloos" tot stand kwa men. De stryd tussen Ree en Van Geet was heel wat bezienswaardiger. Aanvankelijk had Van Geet met een pluspion de beste papieren althans naar zijn eigen oordeel. Hans Ree hechtte niet zoveel waarde aan het materiële verschil, maar later maak te de Nederlandse kampioen een grove fout, waardoor hij verloren kwam te staan. Toen was het de beurt aan Van Geet om het spoor bijster te raken. In tijdnood raakte hij een vol stuk kwijt en toen staakte hij mismoedig het gevecht. Kortsjnoi, die 's morgens nog twee uur aan zijn afgebroken partij uit de eer ste ronde tegen Padevski had gewerkt (de overwinning is daardoor nog niet be vochten, maar wel dichter in zicht ge komen), speelde ook tegen Matanovic on verzettelijk op winst. Langzaam kreeg de Russische grootmeester terreinvoordeel en een „drukstelling". In de 2de zitting (die elke avond van 8 tot 10 uur wordt gehouden) buitte hij een en ander met vaste hand uit tot de volle winst. Por- tisch en Ciric waren bijzonder stoelvast en daar was alle aanleiding voor. In een moeilijke laveerpartij kreeg Portisch enig positioneel voordeel, dat uitmondde in de winst van een kwaliteit tegen een pion. ADVERTENTIE Dank zij de krachtige Spaanse zon zijn Spaanse «inaasappelen altijd opvallend sappig. U perst •r dus meer uit. Meer sap, meer smaak, meer vitamine C Denk er eens aan deze winter I (door Constant Orbaan) Wit: A. Dunkelblum (België). Zwart: Z. Doda (Polen) Onregelmatig. 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, c7-c5; 3. d4xc5 (niet slecht, maar betere kansen op ope ningsvoordeel biedt het gebruikelijke d5), e7-e6; 4. Pgl-f3 (op b4 volgt a5), Lf8xc5; 5. Pbl-c3, 0-0; 6. e2-e3, Pb8-c6; 7. Lfl-e2, d7-d5; 8. c4xd5, e6xd5; 9. 0-0, a7-a6; 10. b2-b3, Dd8-d6; 11. Lcl-b2, Tf8- d8; 12. Tal-cl, Lc5-a7; 13. Ddl-c2, Dd6- e7; Tcl-dl (wit heeft zich nogal passief opgesteld en het is duidelijk, dat hij om een goed plan verlegen is), h7-h6; 15. Tfl-el, Lc8-g4; 16. Pf3-h4 (maakt reeds de beslissing mogelijk). lfl. d5-d4!17. e3xd4 (zo mogelijk nog erger is Pbl, Pb4 enz.), Pc6xd4; 18. Tdlxd4 (na een damezet beslist Pe2xt, La7xd4; 19. Kgl-fl, De7-c7; 20. g2-g3, Lg4-h3t; 21. Kfl-gl, Ta8-c8; 22. Tel-cl, Ld4xf2! (zwart staat natuurlijk glad ge wonnen en de tekstzet is overtuigend ge noeg. Op Kf2x volgt Dc5t, Kf3, Pg4); 23. Kgl-hl, Lf2-e3; 24. Tcl-dl, Td8xdlt; 25. Dc2xdl, Tc8-d8. Wit geeft het op. Ree: toch nog zege In de tweede zitting bracht dit zoals te verwachten was, de beslissing. Gheorghiu zag kans de pionnenformatie van tegenstander Donner tot een ruïne te maken. Onze landgenoot verdedigde zich echter met de moed der wanhoop en bereikte een nog zeer moeilijk toren eindspel. De achterstand van een pion, die hij daarbij had opgelopen werd hem ten slotte echter toch fataal. Langeweg heeft door ingenieuze manoeuvres tegen Rosso- limo een pion gewonnen. Of deze vol doende zal zijn voor de volle winst is waarschijnlijk maar niet zeker. In de meestergroep speelde Jongsma ietwat te optimistisch tegen Tatai, de Italiaan kon al spoedig een stuk buitma ken en dat betekende zijn tweede over winning. Dunkelblum deed het tegen Do- da nogal kleurloos. De Poolse kampioen profiteerde dankbaar van de hem gebo den kans en won beslissend materiaal door een doelbewuste opmars in het centrum. Ujtelky kon door fijnzinnig spel een ster ke aanvalpositie opbouwen tegen Medina. De Tsjechische doctor kwam echter in hevige tijdnood en wist daardoor niet de kroon op zijn werk te zetten. Hij hield remise door eeuwig schaak om daarna te ontdekken dat er ook een matvoortzet- ting was geweest Van Scheltinga leek „achtermekaar" van Crabbendam te zullen gaan winnen. Meestal wint de Beverwijkse meester een gewonnen stelling met de regelmaat van de klok, maar ditmaal maakte hij in tijdnood een misrekening. Crabbendam was met het onverwachte halve punt best tevreden.Ostojic-Hartoch was een verschrikkelijk tijdnoodduel, hetgeen bij de Joegoslaviër overigens niets bijzonders is. Onze landgenoot verdedigde zich in moeilijke positie heel taai, maar verloor in de 2de zitting snel. Zuckerman kon wel eens een van de grote favorieten voor de eerste plaats in deze groep zijn. Zijn spel tegen de sterke Joegoslaviër Marovic was duidelijk superieur en in de avond zitting kon Zuckerman zijn tweede zege laten noteren. Nicolic streed niet alleen tegen de Hongaar Flesch, maar ook te gen de A-griep. Dat was te veel voor deze Joegoslaviër en in de ten tweeden male af gebroken partij staat hij heel moeilijk. Het programma voor morgen, de vier de ronde: grootmeestergroep: Ree (Ned.) Portisch (Hong.), Gheorghiu (Roem.) Van Geet (Ned.), Hort (Tsj.)Ciric (Joegosl.), Langeweg (Ned.)Donner (Ned.), Padevski (Buig.)—Tal (Rusland), Mantanovic (Joegosl.)—Rossolimo (USA), Bobotsov (Buig.)Karaklaic (Joegosl.), Ivkov (Joegosl.)Kortsjnoi (Rusl.). (Van onze correspondent) BRUSSEL. -De voor het Brusselse Anderlecht spelende voetballer Jan Mul der is vandaag in de Edith Cavell-kliniek van de Belgische hoofdstad geopereerd aan een spierontsteking in zijn linkerdij- been. Mulder die al geruime tijd op non- actief was, is een week geleden in Parijs onderzocht door een specialist op het ge bied van de spierweefsels. In een eerste, voorlopige conclusie werd hem aangera den zich niet te laten opereren. Bij nader inzien heeft de Franse specialist dus an ders geadviseerd. Zijn definitieve advies werd gistermiddag in Brussel ontvangen, waarna Mulder onmiddellijk in de kliniek werd opgenomen. AMSTERDAM. Op de schaatskalen der van de KNSB komen voor zaterdag en zondag de volgende wedstrijden voor: Zaterdag: Warmenhuizen: nationale langebaan- wedstrijden voor heren over 500, 1500 en 3000 meter. Amsterdam (ijsvereniging Amsterdam- Noord) gewestelijk kampioenschap lange- baan voor junioren A en B heren. (Deze wedstrijden ook op zondag). Utrecht: nationale langebaanwedstrij- den heren over 500, 1500 en 3000 meter. Kortezwaag: Gewestelijk kampioen schap langebaan heren over 500, 1500 en 5000 meter. ADVERTENTIE Zag u zaterdag j.l. de TROS-T.V.- reportage Voor schoorsteenklachten Bel dag en nacht 023 - 5 82 11 (5 lijnen) of schrijf op Postbus 574 te Haarlem BLOEMFONTEIN. Tom Okker Is gisteren in Bloemfontein doorgedrongen tot de halve finales van het herenenkel spel van de internationale tenniskampi oenschappen van Oranje Vrijstaat, door een 6-2 6-8 6-2 overwinning op de Zuid- afrikaanse Davis Cupspeler Bob Hewitt. De uitslagen luiden: heren: kwartfina les: Okker (Ned.) versl. Hewitt (Z.-Afr.) 6-2 6-8, 6-2; Graebner (VS.) versl. Koch (Braz.) 6-8, 6-2, 6-1; Bungert (W.-Dld.) versl. Ulrich (Den.) 10-8, 6-0; Riessen (V.S.) versloeg Leschly (Den.) 6-2, 6-0. In de kwartfinales van het gemengddub- belspel verloor Tom Okker en zijn Rhode- sische partner Pat Walkden met 2-6 2-6 van het Britse dubbel Cox-Winny Shaw. NOTODDEN Ard Schenk heeft in het Noorse Notodden voor een uitstekende ver richting gezorgd door de 500 meter af te leggen in 41.2 seconde. Hij was daarmee even snel als de Noorse sprinter Arne Heruaune, die samen met de Nederlandse kampioen de eerste plaats bezette. De Zweed Holmgren werd in 42 sec. derde. Peter Nottet legde in een overigens ma tige 43.5 beslag op de zesde plaats. Kees Verkerk, die ook aan deze wedstrijden zou deelnemen, verscheen niet aan de start. De wereld- en Europees kampioen moest met een lichte griepaanval het bed houden. Op de 5000 meter behaalden de twee Nederlandse deelnemers een dubbele overwinning. Peter Nottet zegevierde in 7.44.4, Ard Schenk maakte een tijd van 7.45.1 De Noor Hendriksen werd derde in 7.49.8 en de Zweed Johny Nilson vierde in 7.50.1. Het klassement na twee afstanden: Schenk 88.710,2. Nottet 89.840, 3. Hendrik sen 90.080. 4. Nilsson 93.310. ADVERTENTIE (Van onze sportredacteur) VALKENSWAARD. Hoewel het wielerseizoen op de weg ver weg lijkt te liggen, zijn er toch al weer bran dende kwesties te behandelen. Eén daarvan is de ploegleiding van de Nederlandse equipe in de Tour de France. Het lijkt wat prematuur om daarover nu al uitvoerig te spreken, maar het kwam toch wel ter sprake tijdens de voorstelling van de Wil lem li-ploeg voor het komende sei zoen, waarvan Rik van Looy en Peter Post weer de grote troeven zijn. Ten slotte moet het voorseizoen al of niet op de Tour afgestemd worden. Op een vraag of Willem II al wist hoe de Tourregeling voor dit jaar was moest men het antwoord schuldig blijven. Later op de middag, toen de tongen wat losser geworden waren wilde KNWU-sportcommissievoorzitter W. van Steenbergen, die de directie van Willem II een door de Nederlandse ploeg in Mexico veroverde trofee kwam aanbieden als dank voor de financiële steun van de sigarenfabriek voor die ploeg, wel iets zeggen. „Op 26 januari komt er een bijeenkomst van de KNWU-sportcommissie met de sponsors in Den Haag. Dan gaan we praten". De heer Van Steenbergen, die nog maals benadrukte, dat de KNWU de spon sors dankbaar is voor hun steun aan de wielersport, wilde verder niets zeggen. Een ander sportcommissie-lid, één van de jonge garde, Cor Westerneng, wilde zijn mening en zijn ideën voor de komende Tour wel geven. „Kijk, als het aan mij lag dan zou het gewoon een hamerstuk moeten zijn: de ploegleiders van de twee Nederlandse profploegen gaan naar de Tour de France. Als ze dat willen, na tuurlijk. Eigenlijk zou je er verder niet meer over moeten praten. Want het is toch onzin, dat de sponsors wel hun ka pitaal (de duur betaalde renners) aan ons af moeten staan en dat wij er mee gaan geuren. En die sponsors moeten maar zien hoe dat Franse avontuur met hun kapitaal afloopt. Dat is te gek. Er is te lang vastgehouden aan oude ge woonten en tradities. Maar we leven in 1968. We leven niet meer in de tijd van de spoorwegstaking of de eerste wereld oorlog. Je moet de zaken nu anders be kijken". „Waarom", zo zei Westerneng, „waar om zouden wij niet zo kunnen doen als de Belgen en Fransen vorig jaar, gewoon twee ploegleiders bij elkaar om de natio nale équipes aan te voeren? De ouderen moeten aan di,t soort situaties wennen. Het lijkt me niet alleen logisch, maar ook fatsoenlijk, dat de sponsors, die zo veel geld in de wielersport steken (tot hun eigen reclame natuurlijk, akkoord), een stem in het kapittel hebben". Cor Westerneng voelt er niets voor om Wout Wagtmans weer te laten gaan. En er zijn nog enkele leden van de sport commissie die dat wél willen. Ze vinden, dat Wagtmans het niet slecht gedaan heeft. Wie zijn oor te luisteren heeft ge legd bij de coureurs, die de Tour gere den hebben en er waren er enkelen in Valkenswaard, maar ook Jan Janssen van Pelforth steekt het niet onder stoelen of bank,eji \yeet, dat Wagtmans ge woon geen succes was als ploegleider. Hij had geen overwicht. In feite heeft Ab- Geldermans de Nederlandse ploeg achter de schermen gecoached. Geldermans blijft dan ook nog een grote troef voor de Tour. Vooral nu ons na een gesprek met Caballero-manager Frans v.d. Ende duidelijk is geworden, dat Gé Peters on der deze omstandigheden niet met een ploeg naar de Tour zou willen gaan, sa men met Willem II ploegleider Ton Vis sers. Willem U's reclame-man Oepts vindt de zaak dit jaar heel wat eenvoudiger geworden: „nu Televizier verdwenen is zijn er nog twee merkenploegen overge bleven, Caballero en Willem II/Gazelle. Smith is er ook wel, maar daar ligt het anders, omdat men een Belgische ploeg leider, Lomme Driessens heeft en die zal nooit een Nederlandse formatie in de Tour kunnen leiden. Hij was trouwens vo rig jaar de leider van een van de Bel gische landenploegen. „En Pellenaars is nu weg, als ploegleider, het enfant ter rible van de KNWU en dat betekent na tuurlijk ook wel iets. Ton Vissers zou het graag willen doen. „Je trekt het hele jaar op met de ren ners en dan pats, in één van de belang rijkste etappekoersen dan moet je ze la ten gaan. Kijk, dat is natuurlijk fout. En vergeet niet, je zit met de voorbe reiding. Moeten de renners wel of niet een ronde van Italië rijden bijvoorbeeld". Maar Willem U's plan om Peters en Vissers als leiders naar de Tour te laten Ab Geldermans krijgt de steun van Caballero, als er een „neutrale" ploegleider moet komen in de Tour. ADVERTENTIE Iedere zaterdag vrije kijkdag gaan vindt men bij Caballero helemaal niet zo aantrekkelijk. „Het ligt aan de samenstelling van de ploeg, waarover nu nog niets te zeggen valt. Als er iets met de Willem II-ers gebeurt, zou Peters de schuld kunnen krijgen. Wij voelen er niets voor", aldus Van der Ende, „en wat ge beurt er met de renners, die in dienst ploegen? Wij zien liever een neutrale fi guur als Geldermans. Willem II heeft voor gesteld dat zij Peters (Caballero) als ploegleider voor de Tour naar voren schuiven bij de KNWU en Caballero Ton Vissers. Daaruit zou dan het com promis van Visser en Peters samen naar de Tour geboren moeten worden. Wij voe len daar niets voor". Met dat al wordt het toch niet zo'n eenvoudige vergade ring daar in Den Haag op 26 januari. HAARLEM. Het komende weekein de houdt badmintonclub Duinwijck haar jaarlijks A en B toernooi. Dit jaar ligt het peil van de deelnemers op een bijzon der hoog niveau, mede door de deelname van een aantal gerenommeerde Engelse spelers. Vrijwel de gehele Nederlandse top is aanwezig. Voor de finalewedstrijd van het heren enkelspel tipte de wedstrijdleiding de na tionale kampioenen van Nederland en Engeland, nl. Herman Leidelmeyer en Ray Snarp. Bij de dames zijn Agnes Geene en Fé- lice de Nooyer geplaatst. Als de beide da mes hun plaatsing waarmaken, zal men zondag een spannende strijd kunnen zien. Agnes werd vorig jaar bij de nationale kampioenschappen door Félice onttroond; dit seizoen stonden zij tweemaal tegen over elkaar en wisten beiden eenmaal winst te boeken. De twee Engelse da mes Sue Pound en Andy Wilson zullen waarschijnlijk in het enkelspel niet tot een finale plaats komen, maar in het damesdubbelspel zijn zij de kanshebsters. Andere kandidaten voor deze titel zijn Agnes Geene met Marja Ridder en Mi- rette en Félice de Nooyer. In het heren- dubbel- en gemengddubbelspel zullen de Engelsen superieur zijn. De wedstrijden beginnen zowel zaterdag als zondag om 10.00 uur. Zondag om 14.00 uur worden de finales gespeeld. VAL D'ISERE. In Val d'Isere is donderdag een begin gemaakt met de Nederlandse ski-kampioenschappen. Op de afdaling ging de overwinning naar Willem Calkoen, de kampioen van vorig jaar. Bij de dames zegevierde op het 1400 meter lange parkoers met een hoogtever schil van 430 meter Karin van Elderen. DAMESHANDBAL. In een wedstrijd voor de kwartfinales van de Europese handbalbeker voor landskampioenen (da mes) heeft Empor Roztock (O-Dld.) in Praag met 10-7 van het Tsjechische Zo- ra Olomouc gewonnen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19