Winter blijft Vrijheid van zieken aan banden Kotter vangt onderzeeër Sombere situatie bij de Ned. Spoorwegen HET WEER Flat in Schalkwijk ontruimd Vroegere medewerkers Eichmann opgepakt Amateurs spelen niet Maandag weer gesprek Agio-bonus Hoogovens van 10 pet Bouwvakkers eisen 51/2 pet meer loon morris Woonkunst In weekeinde weer sneeuw Tototon voor één winnaar Veel personeel op wachtgeld Gele treinen op komst GROOT AARDGASLEK IN NIEUW HAARLEM Vroeg alarm voor zestig bewoners Vrijgestelden ontvangen bericht Effecten eigendom van Teixeira Verdacht van deportatie 200.000 joden Attaché van VS moet Polen uit A KROKETTEN 50 cent 53e JAARGANG NUMMER 59 VRIJDAG 12 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mge Raadsvoorstel Geleen Strenge vorst Zie verder pagina 15 Recrutenover schot Hoge Raad: T axichauffeurs Spaanse sinaasappel '0LSAP PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Het woord is aan MAX KOELEMIJ Lamsvachtjasjes LAGE PRIJZENFEEST AL BEGONNEN...? nü 72.50 Bergmeubel Lida, Ook dan heeft BOOT weer iets bijzonders. I meubelen Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Bij het passeren van een klein hogedrukgebied met weinig wind en helder weer zal in de komende nacht op een grotere schaal dan in de afgelopen nacht meer dan 10 graden vorst optreden. In de afgelopen nacht bleef de strenge vorst tot de oostelijke helft van ons land beperkt met Twente-17, Eindhoven-14, Eelde-13 en De Bilt en Limburg-10 graden Celsius. Het grootste deel van ons land ligt nu onder de sneeuw, veroorzaakt door buien van de Noordzee. In de kustgebieden vroor het vanmorgen vier tot zes graden. Veel sneeuw is er gisteren in Twente en de Achterhoek gevallen. Daar ligt de ge middeld dikste sneeuwlaag van 30 tot 35 centimeter. Oceaanfronten dringen nu naar Ierland en Schotland door, maar het is onwaar schijnlijk dat zij de vorst tijdens het week einde zullen kunnen verdrijven. Aanhou den van het winterweer met later weer kans op wat sneeuw lijkt voor het week einde het meest waarschijnlijk. DEN HAAG. De sporttoto 27 heeft één eerste-prijswinnaar opgeleverd. Voor de winnende kolom wordt bruto 117.647,06 uitgekeerd. Het restant van het bedrag, dat voor de eerste prijs was bestemd 30.181,94 gaat naar het prijzen- bedrag van toto 29, die zondag wordt ge speeld. Het aantal deelnemers aan toto 27 van zondag was 586.134. De bruto inleg be droeg 814.483,80. Het prijzenbedrag was 147.829. Daarvan was 80.634,-- voor de tweede prijs. Er waren 47 meldingen met twaalf goed voorspelde uitslagen. Per goede kolom wordt bruto 1.715,60 uitge keerd. De derde prijs (ƒ40.317,—) gaat naar de derde prijs van sporttoto 29. (Van onze correspondent) GELEEN. Als de gemeenteraad van Geleen dinsdag"- akkoord gaat met een voorstel van B. en W. zal binnenkort lijders aan tuberculose, geslachtsziekten en hoofdonreinheid de toegang tot scho len en alle andere voor publiek toegan kelijke plaatsen worden ontzegd. B. en W. van Geleen vinden opneming van zo'n maatregel in de algemene politieverorde ning noodzakelijk om uitbreiding van die ziekten door besmetting te voorkomen. De wet op besmettelijke ziekten is niet van toepassing voor deze ziekten. De hoofden van scholen zullen in de toekomst in Geleen alle bekende gevallen van die drie kwalen aan de gezondheids dienst voor de westelijke mijnstreek moe ten rapporteren. Zij mogen in hun scholen niemand toelaten, die aan tuberculose, geslachtsziekten of hoofdonreinheid lijdt. Hoe de hoofdonderwijzers daarop controle kunnen uitoefenen geeft de ontwerpver ordening evenwel niet aan. De taboes kunnen alleen worden opge heven door een verklaring van de direc teur van de Gezondheidsdienst dat alle besmettingsgevaar is geweken. De metershoge fontein van aardgas en zand spuit uit het trottoir aan de Europaweg in het Haarlemse stads deel Schalkwijk omhoog. Voor alle zekerheid werden zestien nabij ge legen flatwoningen ontruimd. BREST (Reuter). De Franse trawler „Fomalhaut" heeft in Het Kanaalde Britse onderzeeboot „Grampus" in zijn netten gevangen. De „Grampus" blies meteen zijn watertanks leeg en kwam boven, maar het „bevrijden" van de boot duurde drie uur, mede door taalmoeilijk heden. Voor dit doel werd een tolk met een vliegtuig van de Franse luchtmacht naar Het Kanaal gevlogen die vanuit de lucht radiografisch de taalknoop ontwarde. Het nieuwe NS-embleem. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 9 Medische verzorging4 Uit stad en omgeving ..4,5,6, 7 Films4, 11 Weg en Wiel 9 Kunst 11 Radio en tv 11 Uitgaan in Haarlem 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen13 Aangestipt 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17, 19 Ferdinand 20 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat tiit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Opklaringen, zwakke wind en op de meeste plaatsen droog. Van nacht en morgenochtend enkele mistbanken en op vele plaatsen strenge vorst. Morgenmiddag over wegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze economische redactie) UTRECHT. Het ziet er bij de Nederlandse Spoorwegen allemaal even somber uit. Dit is gisteren dui delijk geworden op de jaarlijkse pers bijeenkomst van de NS, waarop presi dent-directeur ir. Lohman onder an dere de volgende punten aan de orde heeft gesteld: Er is een wachtgeldregeling voor het personeel in de maak, omdat de zo genoemde natuurlijke afvloeiing (ont slag op eigen verzoek, pensionering etc) niet snel genoeg is gegaan. Wie de slachtoffers zullen zijn (heel jonge of heel oude personeelsleden) is op dit moment nog niet bekend; Vorig jaar is door de NS, na aftrek van de 35 miljoen, die werd ont vangen van het Rijk een verlies geleden van niet minder dan 100 miljoen; Met ingang van zaterdag 20 januari wordt het spoorkaartje duurder: een dubbeltje voor enkele reizen ên re tours op een afstand tot 50 km, 0,20 meer op een afstand tussen de 50 en de 100 km en 0,30 meer op een afstand boven de 100 km Verder wordt de weektrajectkaart 0,50 duurder en de maahdtrajectkaart een gulden. Opbrengst: ongeveer 12% miljoen. Deze maand wordt begonnen met het geel schilderen van alle reizigerstrei nen, terwijl tevens reclame wordt aangebracht. Geel is gekozen omdat deze kleur actief werkt op de omge ving; Op een aantal lijnen wordt de fre quentie verhoogd; de halte Driehuis-Zuid zal ter voor koming van verwarring voortaan Driehuis heten, de halte Driehuis- Westerveld krijgt de naam Wester- veld. Boerderijbrand. In Velden is de boerde rij van de landbouwer P. Theelen door brand verwoest. Twee koeien kwamen in de vlammen om. Het woonhuis bleef behouden, maar de bedrijfsgebou wen brandden uit. De schade beloopt 90.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een groot aardgaslek heeft vanmorgen in alle vroegte zestien gezinnen in het Haarlemse stadsdeel Schalkwijk uit hun flatwoningen gejaagd. Een metershoge fontein van gas en zand spoot kort voor vijf uur uit het trottoir op de hoek van de Europaweg en de Bel- giëlaan. Politie en brandweer lieten de zestien woningen die zich het dichtst bij het lek bevonden ontruimen. Omstreeks half zeven was de gastoevoer van de persleiding afgesloten en kon het herstel van de afsluiter waarin een grote scheur was ontstaan beginnen. Om kwart voor acht konden de „ge- evacueerde" bewoners in hun woningen terugkeren. Een in allerijl opgetrommel de werkploeg van het gemeentelijk gas bedrijf was toen al druk bezig met het (Van onze correspondent) DEN HAAG. De 12.300 goedgekeurde dienstplichtigen, die dit jaar wegens overcompleet niet voor de eerste oefening behoeven op te komen, ontvangen daar van vóór half maart bericht. De selectie geschiedt op de afdeling Dienstplicht zaken van het ministerie van Defensie op grond van de keuringsuitslagen. blootleggen van de in 't ongerede geraakte afsluiter De gasvoorziening in de woningen in dit deel van Schalkwijk is weer normaal. Na het eerste alarm verlieten ongeveer zes tig bewoners hun woningen. Zij werden bij buurtbewoners ondergebracht. De uit tocht verliep in alle rust, nergens was sprake van enige paniek. Velen hadden in de haast overjassen over hun nacht kleding aangetrokken. Enkele kleine kin deren zo uit hun slaap gehaald huilden, maar voor het overige was er DEN HAAG. De bewindsvoerders van het bankiershuis Teixeira de Mattos zijn niet verplicht stukken af te geven aan crediteuren, die aanspraak op een bepaald soort stukken kunnen maken, maar niet weten op welke nummers zij rechten kunnen doen gelden. Dergelijke „niet-geïndividualiseerde effecten" maken deel uit van de steeds wisselende effec- tenvoorraad van Teixeira en zijn daarom eigendom van het bankiershuis. Tot deze uitspraak kwam vanmorgen de Hoge Raad in het (proef) proces dat aan gespannen was door twee concurrente debiteuren van Teixeira. De Hoge Raad verwierp het cassatieberoep dat zij had den ingesteld tegen het vonnis van het gerechtshof. Vanmorgen is verder door de Amster damse rechtbank de surséance van Teixeira verlengd, terwijl ook de voor malig beherend vennoot drs. F. vermoede lijk vervroegd in vrijheid wordt gesteld. Hij mag dan echter zonder toestemming van de rechter-commissaris ons land niet verlaten. BERLIJN (DPA) Twee Westduitse advocaten, vroegere medewerkers van Adolf Eichmann, zijn onder verdenking van medeplichtigheid aan moord gear resteerd en naar West-Berlijn gebracht. Zij worden er van verdacht aan de depor tatie van meer dan tweehonderdduizend joden van buitenlandse nationaliteit te ben meegewerkt, terwijl zij op de hoog te waren van het lot dat hun slachtoffers in de vernietigingskampen wachtte. De twee verdachten zijn de 56-jarige Otto Hunsche uit Datteln (Nordrhein-Westfa- len) en Friedrich Bosshammer (61 jaar) uit Wuppertal. Beiden hadden een leidende functie bij de „jodenafdeling" van het hoofdbureau voor staatsveiligheid. Hun sche hield zich van november 1941 tot mei 1945 als „Hauptsturmführer" van de SS bezig met kwesties over joden van buitenlandse nationaliteit. Als zoda nig zou hij aan de deportatie van een on bekend aantal, maar tenminste vijftigdui zend joden, hebben meegewerkt. Bosshammer was als „Sturmbannführer" van 1942 tot 1944 beiast met de organisato rische voorbereiding van de „Eindoplos sing van het jodenvraagstuk". Hij wordt ervan verdacht bijgedragen te heb ben tot de deportatie van tenminste hon dervijftigduizend joden van buitenlandse nationaliteit naar de vernietigingskam pen. Hunsche is op 3 februari 1965 van me deplichtigheid aan moord vrijgesproken. Dit vonnis werd evenwel in hoger be roep vernietigd door het hooggerechtshof in Karlsruhe. Samen met Hunsche werd een andere medewerker van Eichmann, Herman Krumey, wegens medeplichtig heid aan moord in minstens driehonderd duizend gevallen tot vijf jaar veroordeeld. Ook dit vonnis is later vernietigd. Het openbaar ministerie had tegen beiden le venslang geëist. WARSCHAU (Reuter) Polen heeft het vertrek gelast van een Amerikaanse mi litaire vice-attaché, luitenant-kolonel Ed ward Metzger. Metzger had elf uur in hechtenis gezeten nadat hij eerder deze maand in de buurt van een militair ter rein in Bydgoszcz was aangehouden Amerika heeft geprotesteerd tegen deze „flagrante inbreuk" op de onschendbaar heid van een Amerikaanse diplomaat, en de houding van de Poolse autoriteiten strijdig met de diplomatieke normen ge noemd. In een officieel communiqué wordt Metzger beschuldigd van het bedrijven van spionage in samenwerking met de Ca nadese militaire vice-attaché in Warschau, luitenant-kolonel Kenneth Jefferson. De zaak van Jefferson is nog in onderzoek. van opwinding niets te bespeuren. Ieder een werd de raad gegeven geen open vuur te maken en de ramen te sluiten. Het gevaar van ontploffingen van gas dat in de flats was binnengedrongen was na melijk niet denkbeeldig. Omstreeks acht uur was echter alle gevaar geweken. (Van onze sportredactie) HAARLEM De KNVB heeft het amateur voetbalprogramma, dat voor za terdag en zondag was vastgesteld afge last. Ook de competitiewedstrijden van de B elftallen van de semi-profs zullen niet doorgaan. Ten aanzien van het ove rige betaalde voetbal is de beslissing op geschort tot zondagmorgen. In het noor den en oosten van het land lijkt voethal overigens geheel uitgesloten. Indien het gehele betaalde voetbal wordt afgelast willen Haarlem en Ajax zondagmiddag vriendschappelijk spelen tegen elkaar op het Haarlem-terrein. De* wedstrijden van de Haarlemse korf- balbond voor zaterdag en zondag zijn af gelast. De districtshockeydag van de hoc- keybond die zondag op de velden van Be Fair zou worden gehouden, is verscho ven naar 21 januari. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op een vergadering van de drie vervoersvakbonden en de Haarlemse taxi-ondernemers in restau rant Brinkmann vanmorgen zijn geen be slissingen genomen. De besprekingen werden onderbroken. Maandag zullen de ondernemers hun standpunt bekend maken. De Haarlemse taxi-chauffeurs hebben zoals is bekend na afloop van een nachtvergadering op 10 januari besloten eventueel in staking te gaan als de Haar lemse ondernemers in het huur- en taxi bedrijf niet bereid zijn een plaatselijke CAO af te sluiten op basis van de ver langens van de chauffeurs. ADVERTENTIES Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem O v i d i u s Laat uw geestigheden zonder tanden zijn! (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De raad van bestuur van Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. deelt mee dat zij de 5% percent converteerbare obli gatielening, oorspronkelijk groot 139.440.000 per 12 maart 1968 vervroegd aflosbaar stelt. De staat der Nederlanden en de gemeente Amsterdam hebben ver klaard dat zij hun belang in deze lening, te zamen circa 40 percent, zullen omzetten in aandelen. Voorts deelt de raad van bestuur met goedkeuring van de raad van commissa rissen mee dat zij aan de in april te hou den vergadering van aandeelhouders zal voorstellen om, gezien de verbeterde re sultaten over 1967, een agiobonus van 10 percent uit te keren. De uit de conversie voortkomende aandelen respectieve lijk certificaten zullen hiertoe eveneens gerechtigd zijn en zullen, evenals die, voortkomende uit de uitkering van de agiobonus, ten volle delen in de resulta ten van het boekjaar 1968 en volgende boekjaren. (Van onze correspondent) DEN HAAG De bouwvakbonden vra gen voor de nieuwe CAO, die op 1 maart moet ingaan, 5,5 percent loonsverhoging. Zij willen hiervan circa één percent re serveren ais investeringsloon, zodat de directe lonen ongeveer 4,5 percent om hoog zouden gaan. Bovendien willen de vakbonden een werktijdverkorting van een half uur per dag. Verdere wensen die thans bij de werk gevers op tafel liggen en waarover vol gende week woensdag de onderhandelin gen beginnen, zijn: 100 percent uitkering bij vorst- en regenverlet, 90 percent wachtgeld (nu 80 percent), een dag lan ger vakantie, en een hogere gereed schapsvergoeding. Er zijn momenteel enige technische moeilijkheden rondom de onderhandelin gen, omdat de wegenbouw-patroons op het laatste moment met uitgewerkte ei sen zijn gekomen voor een aparte CAO. De vakbonden hopen echter dat er voor dit jaar nog wel een algemene bouw-CAO te smeden zal zijn. ADVERTENTIES MET VEEL VLEES DIVERSE BELEGDE BROODJES KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden - Tel. 14.000 Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Nog niet, maar deze lage prijzen mogen er toch ook zijn Stoel Bornholm, van 75.00 nü voor 59.50 Kuipfauteuil 007, nü 152.50 Afro teak slaapkamers, „Felix". bestaand© uit ledikant 130x190, met nachtkastjes 110.00 2-deurs linnen kast 172.00 Kompleet, nü 282.00 Let speciaal op onze op ruimingsadvertentie van 17 januari in dit blad. Gierstraat.52-54-56 Haarlem, tei.12047

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1