NPD volgend jaar in het parlement Duits kiesrecht pas in 1973 op de helling Wacht u voor de krokodil! Bontmodehuis SPECIALE AANBIEDING L. NERTS-PIECES MANTEL 995.- Ballonnen met dierenbloed bestemd voor minister Rusk en Petjes af Sociaal-democraten aarzelen „Zwart Front" in Washington gevormd Eisen in proces te Moskou SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Al 76 doden door kou in VS Geen overlevenden na vliegramp Russen stationeren landingstroepen in Middellandse Zee Uitwisseling van gevangenen Wetsontwerp op echtscheiding goedgekeurd amm VRIJDAG 12 JANUARI 196 8 3 juist, dit is het betere orgel dat u op de T.V. zaghet hieft de bekende gouden klank en biedt meer muzikaal geioe- gen voor een lagere prijs. (Van onze correspondent) BONN. Het kiesrecht in de Bondsrepubliek zal niet voor 1973 worden veranderd. De bondsdagver kiezingen van volgend jaar zullen dus volgens de huidige geldende wet geving plaatsvinden, met de mogelijk heid dat de neo-nazistische NPD in 1969 in het Westduitse parlement ver tegenwoordigd zal zijn. Aan de an dere kant is nu ook voor de liberale FDP voorlopig het gevaar geweken, dat ze al bij de komende verkie zingen uit de Bondsdag verdwijnt. Vietnam-betoging in San Francisco De tariefsverhoging die de Nederlandse Spoorwegen hebben aangekondigd, en die in het licht van de reeds eerder bekend gemaakte exploitatietekorten niet onver wacht komt, valt nogal mee. Toch blijkt eruit dat de NS er niet in slagen uit de vicieuze cirkel te raken: daling vervoer, stijging tarieven, nog méér daling van het vervoer. De duurdere treinkaartjes zullen in het nu begonnen jaar weer méér men sen verleiden om tóch maar met de auto te gaan, ofschoon zij om andere dan financiële redenen liever de trein zouden hebben genomen. Dat „liever de trein nemen" hangt na tuurlijk in grote mate af van de wijze waarop de NS hun vervoermiddel aan trekkelijk weten te maken. Het geel schil deren van het rijdend materieel zal daar bij van weinig belang zijn, al vrolijkt het de per traditie troosteloze stationstafere len een beetje op. Veel belangrijker is dat de NS van plan zijn de reiziger meer gerief te bieden. In de eerste plaats is de verkrijgbaarstelling van treinkaartjes buiten de eigen loketten een wens die zeer nadrukkelijk meermalen tot uiting is gekomen. Dat is begrijpelijk, omdat het missen van treinen meestal het ge volg is van lange files voor de NS-loket- ten. In verband hiermee zouden de NS hun reizigers in de toekomst ook een groot plezier kunnen doen door de tarieven te vereenvoudigen, zodat zij een groter ge bruik van kaartjesautomaten kunnen ma ken. Het zou zelfs mogelijk zijn automa ten in de treinen aan te brengen, die het uitvoerig en langdurig schrijven van treinbiljetten door de conducteurs over bodig zouden maken. Een en ander past in een veel groter en gecompliceerder proces van modernisering, dat de NS op niet al te lange termijn zullen moeten doorvoeren, willen zij de populariteit van het treinvervoer opvijzelen zonder de kosten te verhogen. Het uit Amerika overgewaaide spel letje van VARA's „Achter Het Niaiws" om het kijkend publiek te betrekken in een actualiteit, door het de gelegmheid te geven zich telefobisch uit te sireken met „Ja" of „Neen", heeft gisteiavond het telefoonverkeer in het Gooi in de war geschopt, zonder daartegmover enige verdienste van algemeen beling te stellen. De vraag of met de harttransplantaties moet worden doorgegaan was «en zo nutteloze, onmogelijke en belachelijke in formatie, dat men nauwelijks iets onzin nigere zou kunnen bedenken. Daaruit moet men concluderen dat het de heer Wigbold niet te doen wis om een massale informatie, maar on een publiciteitsprikkel. De reactie op ie be treffende vraag, een vraag waarop zelfs de kundigste hartspecialisi op dit ogen blik geen „ja" of „neen" kan laten horen zonder daarbij een uitvoerig voorbehoud te maken, bewijst wel dat de prikkel zijn werk gedaan heeft. Helaas ten kdte van de telefonische communicatie in bet ge bied rondom Hilversum, waardoorandere, belangrijker telefoongesprekken lenvou- dig onmogelijk werden. Het is te hopen dat de VARA en vol gende keer met een wat beter te verant woorden vraag uit de bus kom tien dan eerst met de PTT overlegt over en mo gelijkheid om de schade aan de communi catie te beperken. Tip voor een volgende vraag: „Denkt u dat het op 23 augustus 1970 zal regenen?" IMMWWWWWVWVWWIfVIAIWIWWVWWWVIIWWtfWVItMWIflIIMWI mmmiiniiiiiiiwwi<wwwiiwiAiwwwwwwwwww>WWWWM ADVERTENTIE HAARLEM Gr. Markt 8 - Tel.11338 De auto blijkt niet alleen voor de trein maar ook voor het openbaar stadsvervoer nog steeds een onaantastbare concurrent te zijn, gezien de dalende vervoerscijfers Men kan niet zeggen dat de overheid heeft nagelaten het particuliere autover keer tot aan de grens van het toelaatbare te bemoeilijken. Stadsbesturen gaan in dat opzicht nog een stapje verder door hun verkeers- en parkeermaatregelen af te stemmen op het uitgangspunt, dat de particuliere auto niet meer in het stads verkeer thuishoort. Toch blijft het open baar vervoer worstelen met een duide lijke „drempelvrees" van het publiek. Als men dat onmiskenbaar vast kan stellen, moet er iets mankeren aan het „welkom" van dit openbaar vervoer. Bij de trein zit dat vaak in nog niet over wonnen tradities van ongezelligheid en formalisme in het hoofdstuk „dienstver lening", maar ook in het feit dat nog geen gezonde aansluiting is nagestreefd tussen trein en auto. De NS zullen in de toe komst de auto niet kunnen uitroeien maar zich moeten richten op het streven hun treinen tot een verlengstuk van het autoverkeer te maken. Dat betekent bij voorbseld, dat zij de bereikbaarheid van hun stations door autorijders zullen moe ten vergemakkelijken en uitbreiden en daarbij komen zij dan op een werkterrein dat buiten hun eigenlijke territoir, station en rail, gelegen is. Verdere tariefsverhogingen zullen niet kunnen uitblijven, maar zij vormen geen oplossing voor de onrendabele exploitatie. Het is trouwens de vraag of een zo kost baar en voortdurend om hoge investerin gen vragend bedrijf als de NS wel ooit tot een sluitende exploitatie kan komen. Met de theoretische stelling dat ook een overheidsbedrijf zichzelf moet bedruipen, kan men de praktijk niet forceren. Men kan slechts proberen het onderste uit de kan te halen zonder dat de maatschappe lijke eis tot een redelijke vervoersprijs en een aantrekkelijke dienstverlening ge weld wordt aangedaan. Ii^ het Limburgse stadje Geleen hebben bürgemeester en wethouders 'blijkbaar veel vrije tijd. Dat kan een gevolg zijn van de sluiting dér hïijnérf of vón het feit dat in Geleen alles zo prachtig gere geld is, dat men er niets meer aan behoeft te doen. In ieder geval hebben B. en W. de tijd gevonden om erover te piekeren, wat er in het openbare leven nog te rege len of te betuttelen zou kunnen zijn en zij hebben iets gevonden. Indachtig de situatie in de Middeleeu wen dat melaatsen de toegang tot de stads poorten verboden was, hebben zij een nieuw artikel voor de toch al uitvoerige algemene politieverordening ontworpen, dat lijders aan tuberculose, geslachts ziekten of hoofdonreinheid (of alle drie) de toegang tot voor het publiek toegan kelijke plaatsen verbiedt. Een vreemd idee, dat doet denken aan de paria in de kastenmaatschappij. Nog vreemder wordt het, wanneer men zich verdiept in de wijze waarop de politie dit artikel zal moeten handhaven. Als men zich in Geleen op deze weg verder be geeft, kan men beter een Chinese muur om het stadje bouwen en er een getto voor burgemeester, wethouders en politie mannen van maken, die de tijd kunnen doden door elkander voortdurend de pet te lichten en naar doktersverklaringen te vragen. Wie naar het bronsgroen eikehout wil, loopt of rijdt er dan wel voorzichtig om heen. De beslissing om de veranderingen van het kiesrecht nog uit te stellen, is giste ren genomen op een vergadering, die de partners in de grote coalitie, de christen democraten en de sociaal-democraten, speciaal met betrekking tot dit thema, hadden belegd. Bondskanselier Kiesinger had zich de laatste tijd dan weer wel en dan weer niet uitgesproken voor een zo genaamd overgangskiesrecht, dat een overgangsfase dient te zijn tot het nieuwe kiesrecht. De afgevaardigden zullen uit sluitend diegenen zijn, die in hun kies district de meeste stemmen op zich heb ben verenigd. De sociaal-democraten staan wat huive rig tegenover het nieuwe kiesrecht waarvan het initiatief overigens bij de christen-democraten ligt. In het twee-par tijenstelsel, dat de consequentie van dit systeem zou zijn, vrezen ze altijd de on derliggende partij te zullen zijn. Een recent onderzoek van het bondsbu- reau voor de statistiek gaf deze vrees nieuw voedsel. Het bureau rekende uit dat, uitgaande van de verkiezingen van 1965, de CDU in het nieuwe systeem de absolute meerderheid zou hebben verwor- en. Tijdens <}e coalitie-besprekingen van gistermiddag werd besloten dat tegen 1973 een „relatief meerderheidsrecht" zal worden ingevoerd. Het bondsgebied zal daartoe in vijfhbnderd kieskringen wor den verdeeld, waarin de kandidaat die de meeste stemmen op zich heeft verenigd, wordt gekozen. Op het ogenblik worden de afgevaardigden gekozen volgens een systeem, waarbij de kiezer twee stemmen afgeeft. De eerste gaat naar de kandi daat van de kieskring, de tweede naar een van de kandidaten die op de lijsten van de betreffende deelstaat zijn opge steld. Of het nieuwe kiesrecht er in de toe komst werkelijk zal komen, hangt voor een groot deel af van de houding van de sociaal-democraten, de partij, die door haar stemmental in de bondsdag de macht heeft tezamen met de liberalen die beslist tegen het wetsontwerp zullen stemmen de wet te doen kelderen. De SPD zal zelfs over het thema „kies recht" over enige tijd een speciale bonds- partijdag beleggen. De liberalen zullen op hun komende partijdagen, eind deze maand in Freiburg, met alle macht tegen de kiesrechtplannen protesteren. Zolang WASHINGTON, (AP). Negerleiders in Washington hebben wat genoemd wordt „een Zwart Verenigd Front" ge vormd om alle negers in de Amerikaanse hoofdstad te organiseren. De coalitie werd in het leven geroepen door de ijve- raar voor de burgerrechten, Stokely Car- michael. De Westduitse president Heinrich Lübke keek gisteren angstig, toen de am bassadeur van het koninkrijk Lesotho, het voormalige Basoetoland, zijn geloofs brieven kwam aanbieden. Geen wonder, met zo'n enorme krokodil die je vanaf het staatsiegewaad aangrijnst. ze in de bondsdag zitting hebben, zijn li berale afgevaardigden uit de lijsten van de deelstaten gekozen. Nimmer zagen zij kans afgevaardigden in het parlement te zenden, die met de meeste stemmen in de kieskring uit de stembus waren ge komen. Bij het nieuwe kiesrecht hebben zij dan helemaal geen kans van slagen meer. De partij, die over de beslissing van gisteren de meeste reden tot vreugde heeft, is de neo-nazistische NPD. Een woordvoerder verklaarde al dat zijn par tij er zeker van is volgend jaar een aan tal afgezanten in de bondsdag te kunnen afvaardigen. Men moet aannemen dat de ze prognose juist is. MOSKOU (AFP) In het proces te Moskou tegen vier jonge Russische intel lectuelen, die van anti-Russische activiteit worden beschuldigd, heeft officier van justitie Terechov zeven jaar vrijheidsstraf geëist tegen Joeri Galanskov, vijf jaar tegen Alexander Ginzburg, twee jaar te gen Alexei Dobrkvolski en een jaar tegen Vera Lasjkova. Galanskov en Ginzburg, werkzaam bij een letterkundig archief in Moskou, staan terecht wegens samenstelling en uitgofte van „ondergronde publikaties". Zij zou den contact hebben onderhouden met een Russische emigrantenorganisatie. Ze hebben de verspreiding van een „witboek" over het proces tegen de Rus sische schrijvers Sinjavski en Daniel en van een litterair tijdschrift, „Phoenix-66" geheten, toegegeven maar betwisten dat ze daarmee illegale of anti-Russische acti viteiten hebben bedreven. Dobrovolski, een vriend van Galanskov heeft bekend het tweetal te hebben ge holpen en tegen hen getuigd. De studente Lasjkova, die de stukken voor de ge wraakte publikaties uittikte, heeft ook be kend maar verklaard haar handelwijze niet als anti- Russisch te beschouwen. ADVERTENTIE DICK BARTELS WAGENWEG 126 rood - HAARLEM Doordat wij van 1 januari t/m 31 december uitsluitend in bont manipuleren, zijn wij ook BONTSPECIALISTEN BIJ UITSTEK. Niet alleen vindt u bij ons een collectie van honderden mantels in alle maten en soorten, maar ook een grote voorraad vellen voor garnering op uw stoffenmantel. Verder een grote sorte ring stola's hoeden en cravattes. Bovendien kunt u uw keuze maken in de intimiteit van ons gesloten huis, waar u alle inlichtingen ontvangt, welke de toekomstige be zitster van een bontmantel dient te weten met grote nertskraag (Erk. garantiecertificaat) Woensdag-, donderdag- en vrijdagavond geopend van HALF ACHT af. WAGENWEG 126 rood - HAARLEM - TEL. 14360 Ruime parkeergelegenheid Gesloten huis op 1e etage SAN FRANCISCO (Reuter) Betogers tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek hebben gisteravond met dierenbloed ge vulde ballonnen gesmeten tegen de mu ren van een hotel in San Francisco waar minister Van Buitenlandse Zaken Dean Rusk het woord voerde. Hotelgasten die op taxis stonden te wachten kregen het bloed over hun kleren. De oorlog in Vietnam zag minister Rusk als een belangrijke bijdrage tot wat hij „het organiseren van een vrede" in de wereld noemt. Hij redeneerde :„Als wij met dit soort agressie bevrijdingsoor logen kunnen afrekenen zullen wij naar mijn mening in de jaren, die ko men op een belangrijk tijdperk van vre de mogen reekenen". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, heeft gisteren in Washing ton gezegd, dat de recente verklaring van zijn Noordvietnamese collega Trinh duidelijk maakt dat Hanoi zijn standpun ten belangrijk heeft gewijzigd. Andere punten van deze verklaring waarin minister Trinh zei dat Noord-Vietnam met de Verenigde Staten wil praten als de „agressie" zou worden gestaakt noemde Brown minder bemoedigend. Volgens Brown, die gedurende enkele uren van gedachten had gewisseld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk, kan Groot Brittannië als medevoorzitter van de Geneefse conferentie een rol spelen In de Verenigde Staten is het aantal doden ten gevolge van de hevige koude gestegen tot 76. Zij werden het slachtoffer van verkeersongelukken op de dik be sneeuwde en gladde wegen, bevriezing, branden ten gevolge van verwarmings systemen die niet goed werkten en hart aanvallen ten gevolge van sneeuwruimen. Op Sicilië zijn wolven, hongerig door koude en sneeuw, uit de bergen tevoor schijn gekomen. In de bossen bij Messina maken boeren jacht op de dieren, die al meer dan zestig schapen hebben verslon den. De laagste temperatuur in Italië werd geregistreerd in Cortina d'Ampezzo: twintig graden onder-nul. Op het plateau van Aubrac in centraal- Frankrijk zitten 120 kinderen in een cha let opgesloten doordat de toegangswegen zijn dichtgesneeuwd. De prefect van Avey- ron heeft maatregelen genomen om be voorrading van de kinderen en hun ver zorgers mogelijk te maken. Donderdag avond was de toestand voor de 120 geïso leerde kinderen precair. Ze zitten al vier dagen opgesloten en door de storm heeft er nog geen enkel hefschroefvliêgtuig kun nen landen. Veertien buitenlandse zeeschepen zitten in de haven van Montreal vast als ge volg van de zware ijsgang in de St. Lawrence rivier. bij pogingen tot vrede in Vietnam te ko men. (Premier Wilson van Engeland gaat deze maand naar Moskou. De Sovjet-Unie deelt het voorzitterschap van de Geneefse conferentie met Engeland). Brown en Rusk bespraken ook de Brit se bezuinigingsplannen op defensiegebied. „Wij kennen elkanders standpunten nu beter", was het commentaar van de mi nister. BATTLE MOUNTAIN, NEVADA (Reu ter). Een reddingsploeg heeft het wrak bereikt van een C-54 transportvliegtuig van het Amerikaanse Korps Mariniers, dat met negentien inzittenden in Nevada tegen een besneeuwde bergtop was ge vlogen. Niemand bleek het ongeluk te hebben overleefd. PARIJS (Le Monde) De Sovjet- Unie gaat binnenkort haar marine reor ganiseren en een vloot met landingstroe pen samenstellen die in staat moet zijn snel in te grijpen op plaatsen waar mi litaire acties plaatsvinden. Het Franse dagblad „Le Monde" komt tot deze con clusie na bestudering van waarnemingen door westelijke inlichtingendiensten van de versterking van Russische marine-een heden in de Middellandse Zee. De aanwezigheid van een Russische vloot in de Middellandse Zee zou de gro te westelijke landen op zich zelf minder ongerust 'maken dan de verschijning aan boord van mariniers en amphibievoer- tuigen zo schrijft „Le Monde". Het blad voegt er aan toe dat binnen kortere of langere tijd bovendien een van de twee Russische vliegdekschepen, die kortge leden gereed zijn gekomen, in de Middel landse Zee worden verwacht. Volgens „Le Monde" is dit het begin van een Russische zeestrijdmacht, die belangrijker zal zijn dan de huidige en zelfstandiger kan optreden en waarmee in vele politieke instabiele gebieden kan worden gepatrouilleerd en ingegrepen. GENEVE (AP) De internationale Rode-Kruiscommissie heeft in Genève meegedeeld, dat de uitwisseling van krijgsgevangenen uit Israel en de Ver enigde Arabische Republiek vandaag be gint. De uitwisseling zal geschieden over het Suezkanaal te El Kantara en Ismailia. Ongeveer 4.500 Egyptische gevangenen zullen worden uitgewisseld tegen negen Israëlische vliegers. Italiaanse parlementscommissie: (Van onze correspondent) ROME. De Italiaanse parlementaire commissie voor het recht heeft gistermid dag de tweede helft van artikel 1 van het wetsontwerp, dat de mogelijkheid tot echtscheiding zal bieden, goedgekeurd. Tot nu toe waren in Italië de mogelijk heden voor echtscheiding uiterst gering. De tweede helft van het artikel handelt over de kerkelijke huwelijken. In tegen stelling tot vroeger kan de rechter nu vonnis wijzen, waarbij de burgerlijke consequenties van het huwelijk komen te vervallen. In de parlementaire commissie hebben alleen de christen-democraten tegenge stemd. Ditmaal heeft zelfs de enige fas cist in het gezelschap zich vóór de mo gelijkheid tot echtscheiding uitgesproken. Het ontwerp werd aangenomen met 24 stemmen voor en 13 tegen. De „Osservatore Romano" acht het wetsontwerp strijdig met het concordaat van 1929. Bovendien noemt het blad het ontwerp strijdig met de gevoelens van de gehele bevolking. Vissersboot geramd. Een Noordkoreaans marinevaartuig heeft donderdag een Zuidkoreaanse vissersboot geramd bij de oostkust. Volgens radiomeldingen uit het gebied is het scheepje gezonken en zijn alle zes opvarenden verdronken. Kunstmaan. Van de ruimtevaartbasis Vandenberg in Californië is een geo detische kunstmaan gelanceerd, die na dere gegevens moet opleveren over de presieze afmetingen en vorm van de aarde. De gegevens zullen aan de ge leerden over de hele wereld worden verstrekt. Stevige krant. Een Westduitse fabriek van kunststoffen heeft een krant laten drukken die men ook in een stortbui kan lezen. De krant is gedrukt op folie van de kunststof „styropor", die water afstoot. Siamese tweeling. In het Italiaanse stad je Prato bij Florence is een Siamese tweeling (twee meisjes) geboren. De twee meisjes, Franca en Maria Chiani, zijn volkomen gezond. De kinderen zijn bij de borst vergroeid. Treinbotsing. Twee forensentreinen zijn in Jersey City op elkaar ingereden. Er waren 137 gewonden. Er zijn geen do den gemeld. Lancering uitgesteld. De eerste lancering in het kader van het „Apolloproject" van een maan-„module" aan boord van een Saturnus 1-raket is uitgesteld tot op zijn vroegst 22 januari. Pionier. John Dudley North, de Britse luchtvaartpionier, is op 75-jarige leeftijd overleden. Lysine voor India. Een zending Neder landse lysine ter waarde van 200.002 is naar India gezonden, waar de lysine aan hiervoor in aanmerking komende granen wordt toegevoegd. Dit verbetert de kwaliteit van de eiwitten waardoor de voedingswaarde wordt verhoogd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3