Donau-verbindingen met RijnElbe en Oder Groot Oostenrijks uit isolement om kanalenplan te geraken Burgerlijke stand van Velsen HUREN OF KOPEN VAN MACHINES PROBLEEM VOOR BOLLENKWEKERS Waao'-gc vaker? het dan Engeland krijgt Hover-haven Economen stelden leidraad samen nC&P" IPOST-Jtefc ODeè «AI ti VRIJDAG 12 JANUARI 1968 Kanaliseren Tweede plan J. F. GROOT BURGERLIJKE SfAND VAN BEVERWIJK Eén miljard mark Slachtoffers GEZELLIGE ZAAL VOOR BRUILOFTEN en PARTIJEN Koffiehuis B A C O sJfUn ff&VKbu m J)0 fVAU- R t^lrtSbarij ÜÖA/AU- MAPCH fLfcfe- - ktttlACf hf reiraY e On T wijf els Leidraad Beschik baar heidsnut 70„rOpdepo,SVarihetrt de uan omstreden QUerrih3" houde"1 rtellen ;fln-rechts. Van ran Want boeken Zeve en; yan een jubi|er'°a|e wie leest, weet nu e (JOL-L U ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WENEN Even buiten Wenen ligt het zogenaamde Donau-Oder-ka naai, dat hoogstens twee kilometer lang is. Aan beide oevers staan bun galows en vakantiehuisjes die in de zomer bewoond worden door Weense gezinnen met een goed, maar niet overmatig hoog inkomen. Voor de verbinding van de Donau met de Oder werden al in 1912 plannen ont worpen. Ze werden niet uitgevoerd door de eerste wereldoorlog. Daarna bleven de plannen liggen in de archie ven van het ministerie van Water staat, totdat ze onder Hitier weer voor de dag werden gehaald. De organisatie „Todt" trommelde krijgsgevangenen en buitenlandse arbei ders op, die gedwongen werden om met het graafwerk bij Wenen te beginnen Maar ook hieraan kwam spoedig een einde, zodat er nu alleen een vaargeul van twee kilometer is overgebleven die zomaar midden in het landschap ligt zon der een enkele verbinding met andere wa terwegen, zelfs niet met de Donau op een paar kilometer afstand. Nu spelen en zwemmen er Weense kinderen. Deze vaargeul die nog altijd Donau- Oder-kanaal of ook de „Weense Rivièra wordt genoemd, loopt de kans binnen en kele jaren een ander doel te krijgen om dat het oude plan weer actueel is gewor den. Oostenrijk en ook Tsjecho-Slowakije en Polen hebben op het ogenblik zoveel belangstelling voor het oude plan, dat er binnenkort in Wenen een conferentie zal worden gehouden waar men de mogelijk heden van de uitvoering wil bespreien. OOSTENRIJK, dat slechts over de Do nau als bruikbare waterweg beschikt streeft tezamen met Tsjecho-Slowatije en Polen naar een verbinding van de Donau met de Oder. Om hiertoe te komm zou men dat al bestaande korte Donau-Oder- kanaal vanaf Wenen en Bratislavi moe ten doortrekken naar de rivier de March die de grens vormt tussen Oosterrijk en Tsjechoslowakije. Deze rivier al men dan moeten kanaliseren. Het eerste traject loopt tot Je stad Prerav in Tsjecho-Slowakije. vandaar moet er een kanaal worden gegriven via de stad Ostrava tot Kazle in Zud-Polen waar men een aansluiting krijg op de Oder. Van hieraf loopt die waterveg dan langs Wroclaw (Breslau) en krijgt men verbinding met geheel Polen vooral met Danzig de Oostzee en wlterweg systeem van de Sovjet-Unie. AAN DIT plan is nog een tweede ge koppeld. Bij Prerav loopt de Narch in westelijke richting via Olomoic naar Pardubice. Dif gedeelte vah de March moet dus weer voor de binnenvairt wor den gekanaliseerd en krijgt dan bij Par dubice een voortzetting en aanslliting op de Elbe. Op deze manier komt er een verbinding tot stand tussen Donii en El be en daarmee een aansluiting »p Dres den, Berlijn, Hamburg en de Notrdzee. Nog sterker dan Oostenrijk wenst Tsje cho-Slowakije dit plan ten uitvoel te bren gen, omdat het daarvan grote economi sche voordelen verwacht. Men loopt op de aanstaande conferentie in Venen tot overeenstemming te komen over de da tum waarop men met de werkzaamheden kan beginnen. Wanneer die is vastgesteld ei men te vens tot overeenstemming is gekomen over het aandeel in de kosten, zil het on geveer acht tot tien jaar durei voordat dit tweeledige kanaalsysteem: Donau- \ÜV ERTENTIE Verh. van GELEGENHEIDSK1EDING Arendsweg 52 - Beverwijk Telefoon 0 2510-24896 HEREN CONFECTIE - MAATKIEDING GEBOREN: Ronald, z. van I. G. Oor vers en J. J. M. Jilleba; Mariia I. J. P., d. van G. C. Korsman en C. C. Juin; Bian- ca A. M„ d. van F. C. J. A. Adré en S. M. van Eijk; Jeannetta J., d.van J. H. Viergever en P. M. Maat; Eddj, z. van E. Schouten en M. G. J. C. Grod! Richard, z. van J. T. van der Laan enV J. van der Kolk; Bob, z. van F. H. lubbers en F. H. Nieuwenburg; Bj0rn, z.Pan C. van Bergen en C. van Megcheled Richardus G., z. van J. G. Manshanden a D. Pruim; Aaltje, d. van M. J. T. Denie in C. Boon; Mariëlle, d. van D. C. J. Le£ en M. C. Buijs. ONDERTROUWD: J. Kaafnan en D. H. de Boer; J. A. Vinke en C- de Vries; F. de Groot en P. J. WelboreK R. H. J. M. Fagel en M A. van der Md! M. Brand en W. A ten Brinke; A. Vafveld en Y. M. Pijnen; B. Bilyj en A. lerghuis; D. J. Willemse en H. Paardekoper. GETROUWD: F. Seinstri en M. A. Imanse; P. D. van der Weff en L. W. Ongersma; P. F. Koelen en I. C. A. van der Veen; G. B. C. de Ruijer en C. C. Duin. OVERLEDEN: G. Stokmd, 81 j., geh. met J. van der Sluijs; E. J. der Sloot, 67 j., ongeh.; B. W. Böhm, 8 3-! J- Bruin, 75 j., geh. gew. met A. Cdee; M. Seij- farth, 62 j., geh. gew. met-L Duut; M. Jansen, 89 j„ geh. gew. metï. T. Bakker. Oder en Donau-Elbe plechtig geopend kan worden. In alle geval is de regering in Praag nu al bereid om voor die jaren vijfduizend gravers met de nodige tech nische installatie ter beschikking te stel len. Naast dit tweeledige plan bestaat er nog een derde waaraan zelfs in de afge lopen jaren intensief is gewerkt, name lijk het Rijn-Main-Donaukanaal. Op het ogenblik loopt de Donau tot Regensburg en is dan verder voor de binnenvaart niet bruikbaar. Maar bij Bamberg bevindt zich de benedenloop van de Main. Men zou dus van Regensburg via Neurenberg naar Bamberg een kanaal moeten graven om de Main en daarmee ook de Rijn te bereiken. Westduitse instanties zijn hiermee al begonnen en Oostenrijk is bereid om een deel van de kosten te betalen, omcjat de ze nieuwe waterweg van het grootste eco nomische belang is. Want wanneer deze verbinding tot stand komt, krijgt Oos tenrijk toegang tot de Rijn en daarmee tot de landen van de EEG, het Roerge bied en vooral Rotterdam. HOE BELANGRIJK dit plan voor Oos tenrijk kan worden, blijkt alleen al uit het feit dat het tonnagevervoer op de Do nau nu al negen maal groter is dan in 1950. Vooral de ijzer- en staalprodukten van de Voest-fabrieken in Linz zouden in de toekomst via dit kanaal en zijn voort zetting op de rivieren veel goedkoper worden vervoerd naar het westen en naar overzee. Hetzelfde geldt voor de aanvoer van erts uit Afrika, dat men in Rotter dam kan inladen voor Linz. De Duitse Bondsrepubliek beschouwt het Rijn-Main-Donau-project als zo be langrijk dat tot nu toe meer dan een mil jard DM werd geïnvesteerd alleen voor de aanleg van een kanaalhaven in Neu renberg. Voor de naven in Linz heeft men bere kend dat zich dan de havenomzet zal ver dubbelen en dat de Donauhaven van We nen een toename van 70 percent kan ver wachten. Ook hebben specialisten uitgere kend dat de uitbreiding van de Europese produktie steeds meer waterwegen nodig zal hebben, waarop het vervoer aanzien lijk goedkoper zal zijn dan met vracht wagens of per spoor. Men neemt zelfs aan dat het geprojec teerde Rijn-Main-Donau-kanaal op de duur niet voldoende zal zijn, zodat de aanleg van de twee andere waterwegen Donau-Elbe en Donau-Oder nodig zal blij ken te zijn om de westelijke waterweg te ontlasten. Bepaalde Oostenrijkse instanties maken bezwaren omdat de spoorwegen dan nog meer op de achtergrond zullen raken en het nadelige saldo nog groter zal worden. Maar de ontwikkeling is niet tegen te houden en daarvoor zal men offers moe ten brengen, ook ten koste van de spoor wegen. Andere slachtoffers zullen de Weense gezinnen worden die nu nog ontspanning vinden aan het kleine stukje Donau-Oder- kanaal. Want al die bungalows en zomer huisjes zullen dan verdwijnen om plaats te maken voor de scheepvaart die het klein Oostenrijk eindelijk zal bevrijden uit zijn binnen-Europees isolement. Dit geldt ook voor Tsjechoslowakije, Honga rije en de andere landen aan .de Donau tot aan de Zwarte Zee. een sociale instelling zonder winstbejag Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen (Van onze correspondent) LONDEN. Engeland krijgt zijn eer ste haven voor Hovercrafts in een baai bij Ramsgate in Kent. Deze wordt in de naaste toekomst het begin- en eindpunt voor de regelmatige HoverGraftverbin- ding tussen Engeland en Calais, een af stand welke door het reusachtige zweef toestel van het nieuwste type SRN 4. dat 250 passagiers en dertig auto's zal kun nen vervoeren, in slechts 35 minuten zal worden afgelegd. Zoals men weet scheert de vleugelloze als een boot gebouwde Hovercraft even boven de oppervlakte van water en land. BEVALLEN: G. H. Nieuwland-Remkes, d., Kleverlaan 121a, Bloemendaal; J. M. Wagenaar-Molenaar, z., Duinweg of Dui- velslaan 22, Santpoort; L. S. Rhemrev- Eichenberger, d., Indischestraat 187, Haar lem; H. J. M. Romkes-Terpoorten, d., Billitonstraat 23, Haarlem. ONDERTROUWD: C. M. van Kampen, Trompstraat 17, IJmuiden en W. P. Prins, Marnixstraat 8, Driehuis, t.a. Marnix- laan 8, Driehuis; C. Twisk, Spaarn- hovenstraat 97, Haarlem en M. G. van Veen, Orionweg 185, IJmuiden, t.a. Spaarnhovenstraat 58, Haarlem; G. P. Malinowski, Schulpweg 194, Velsen- Noord en A. Bruinsma, Schulpweg 194, Velsen-Noord; C. J. Idema, Wijk aan Dui- nerweg 119, Beverwijk en M. Y. lemen- schot, Lange Nieuwstraat 674, IJmuiden, t.a. Drechtstraat 40, Beverwijk; H. Dek ker, Essenstraat 20, Beverwijk en S. Swieserijn, Pres. Krugerstraat 96, IJmui den, t.a. Pres. Krugerstraat 88, IJmuiden; W. J. Arisz, Van Speykstraat 51, IJmui den en M. J. C. Haver, Kastanjestraat 19, IJmuiden, t.a. Kastanjestraat 19, IJmui den; C. Willems, Alkmaarseweg 19 A, Beverwijk en E. Warink, Ladderbeek straat 119, Velsen-Noord, t.a. Ladderbeek straat 119, Velsen-Noord; A. Boelhou wers, Wouwermanstraat 1 rd., Haarlem en Y. Taverne, Hagelingerweg 141, Sant poort, t.a. Wouwermanstraat 1 rd., Haar lem. GETROUWD: J. Dekker en D. P. M. in den Bosch, Alexander Bellstraat 9, IJmui den; T. J. Janssen en F. W. Dortmundt, Hoofdstraat 119, Santpoort; G. van Oos- tenbruggen en H. van der Boom, Es doornlaan 54, Worverveer. OVERLEDEN: G. Ebeling, 78 j., Cel- siusstraat 40, IJmuiden; T. van de Bilt, 78 j., Gen. Spoorlaan 39, Haarlem; C. Wij- ker, 42 j., e. van M. A. Linders, Lange Nieuwstraat 120, IJmuiden; D. Dekker, 69 j., e. van H. C. Smit, Lange Nieuw straat 408, IJmuiden; J. A. Vrugteveen, 85 j., wed. van A. Hoekman, Beekvliet- straat 10, Santpoort. ADVERTENTIE En waar vindt u zulke billijke prijzen? Zaalhuur 25.- voor 6 uur, ieder uur langer 2.50 extra. Consumptie tegen winkelprijs. Kromhoutstraat 36-38, IJmuiden (bij strandweg, even voorbij Fa. Nelis) Telefoon 16591; b.g.g. 11798 (Van onze medewerker bloembollencultuur) Vorige week liepen vele honderden bloembollenkwekers en exporteurs door de grote hal van Hollands Bloembollen huis, met een groot probleem. Als ze een machine nodig hebben bij het werk op het land dan staan ze voor het vraagstuk of ze er een zullen kopen of een loonwer ker zullen huren. Het vraagstuk is moei lijker geworden, door het Instituut voor Tuinbouwtechniek en het Landbouw Eco nomisch Instituut een berekening hebben opgezet, waarbij ze hebben getracht het punt te vinden, waar men beter kopen kan dan huren. De ondernemer zelf zal echter de beslissing moeten nemen. if CiH j A t <Ja.|vc Z tv <55,1 te Dat het vraagstuk „kopen of loonwerk" heus geen probleem voor de bloembollen kwekers alleen is, wordt bewezen door het bestaan van het boekje „Huren of kopen" dat is uitgegeven door het Neder lands Centrum van Directeuren. Aan de hand van een grote reeks cijfervoorbeel den probeert drs. E. v. d. Wolk te ver tellen of men een gebouw moet kopen of huren. De meningen in de directie lo pen uiteen, doordat de topfunctionarissen aan de mogelijkheden voor hun afdelingen denken. Tenslotte zal de directeur een keuze moeten maken. En daarvoor heeft drs. v. d. Wolk geen oplossing. Misschien kunnen we pver de economen zeggen, dat ze twijfels scheppen. Het was voordat het rapport aan het LEI ver scheen iedereen nogal duidelijk, dat er wel enige samenhang tussen oppervlakte en verantwoord mechaniseren bestond. Men fantaseerde, cijferde en concludeer de dan dat het veel gemakkelijker zou zijn om de loonwerker de bollen maar te laten planten en rooien dan om zelf een machinepark op te gaan bouwen. Of men bouwde een machinepark op zonder er eigenlijk voldoende werk voor te hebben. De voorzitter van het Stichtingsbestuur Mechanisatietentoonstelling Lisse heeft gezegd, datier*bijhde mechanisering brok ken zijn gemaakt, die door beter over leg en betere vakkennis voorkomen had den kunnen worden. Nu hebben de economen van het LEI en het ITT dus een leidraad opgesteld. Over het geheel genomen kan men wel zeggen, dat bedrijven met een anderhalf tot twee hectare tulpen zelf machines mo gen nemen. De bedrijven met minder op pervlakte moeten dan ook wel zeer drin gende redenen hebbne om toch te kopen. Om het de lezers van dit rapport gemak kelijk te maken, heeft men grote tabellen opgenomen, waarin de capaciteiten van de machines met elkaar worden vergele ken en die weer onderling met de kosten van de loonwerker. Dat alles is voor en kele jaren opgebouwd, doordat men zelfs de uurlonen van de werkers variabel heeft gemaakt. Die uurlonen houden na tuurlijk ook weer verband met de loon werktarieven. Vele bedrijven hangen om die „kritie ke" oppervlakte. De overwegingen om al dan niet aan te schaffen en dan ook nog het type machine voor het bedrijf te bepalen zijn vele. Men moet er namelijk het gevaar van ziekten bij inrekenen. Het beruchte „zuur" in tulpen heeft al veel geld gekost. In een of twee dagen tijd kan 't percentage van niets oplopen naar twintig tot dertig percent. In feite is een partij dan waardeloos. Heeft men wat oppervlakte tulpen staan, die er nodig uitmoet, omdat ze te rijp dreigen te wor den en dan een prooi voor de zuurschim- mel, dan moet men op de loonwerker kunnen vertrouwen. En dat kan niet al tijd. Hoeveel schade men dan lijdt, door dat er te laat gerooid wordt is moeilijk vast te stellen. Om toch weer enig houvast te geven hebben de onderzoekers ir. W. G. de Haan en drs. R. Vissia en hun medewer kers ook nog uitgerekend, hoeveel het kost om een machine te bezitten, wanneer de oppervlakte het eigenlijk niet toelaat. Ze hebben er een mooi woord voor ge vonden: „beschikbaarheidsnut". Ook weer een tabel. Het is jammer, dat veel men sen schrikken zo gauw een tabel wat in gewikkelder wordt. De kwekers weten nog niet veel van economie. Maar ze hebben toch wel zo veel gevoel in de vingertoppen, dat ma chines, die op de een of andere manier duur zijn, niet meer voor aankoop in aan merking komen. Het ongeluk daarbij is echter, dat men dan al veel geld heeft uitgegeven om te ontdekken, dat de aan schaf een misser was. Als de ondernemers het rapport „Kos tenaspecten van de mechanisatie in de bloembollenteelt" hebben gelezen of de uittreksels uit de vakbladen hebben ge zien, dan hebben ze een richtlijn, meer niet. Ze moeten zelf beslissen. Op deze bedrijven werkt men bijna altijd alleen of met een half wasje als hulp. „Zal je verkeerd kiezen dan moet je jaren lang doortobben, want je koopt maar niet even gauw een nieuwe machine!" al dus drukte een kweker zich uit. Een troost voor de mensen, die in Lisse langs al die machines hebben gelopen is, dat dat boekje er op duidt, dat ook in de industrie een keuze niet gemakkelijk is, al zal daar het klimaat van minder invloed op de inkomsten zijn. In de Bloembollenstreek gelooft men namelijk dat de industrie het altijd veel gemak kelijker heeft. „Die is niet afhankelijk van het weer, die kan alles berekenen". Was het maar waar. ADVERTENTIE i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7