m s KAART SANDWICH-MEISJES: SUCCES IN LONDEN mi ttS SANDWICHMANNEN: DIT IS ONEERLIJK! A 'f Rico Bulthuis speelt open kaart J V H over de occulte „wetenschappen 21 mm mumi Erbij vuur water Scepters Kelken Staven Bekers Klaveren Harten willen voelen A zaaien AA lu"cht lijden aarde ontvangen oogsten A zaaien aa oogsten a RicoBiilthuls A MnaraaiNi nosivw 19 Hr-r *.v .j ^3- y. - i. (Van een onzer verslaggeefsters) KAARTLEGGERIJ als exponent van de astrologie is een zaak die mil joenen mensen over de hele wereld al eeuwenlang intrigeert. Weliswaar ontbreekt aan het toekomstvoorspellen een zuiver wetenschappelijke grond, maar dat neemt niet weg dat vele groten der aarde, onder wie Napoleon, zich vlak voor het nemen van een belangrijke beslissing de kaart lieten 0,11 over de afloop van een bepaalde zaak niet in het ongewisse te blijven. Kaartleggery staat bij mensen die nieuwsgierig naar de toekomst zjjn nog steeds in de belangstelling. Tientallen kaartlegsters verdienen daar in alle grote wereldsteden een dik belegde boterham aan. DOOR DE steeds verder voortschrij dende „Doe-Het-Zelf'-rage wordt nu ook hun mysterieuze domein aange tast. De Haagse letterkundige Rico Bulthuis slaagde er namelijk in de eeuwenoude mystieke betekenis van de speelkaarten te achterhalen en boven dien verdiepte hij zich terdege in de geschiedenis van de kaartleggerij. Al zijn ontdekkingen vatte hij op een hu moristische wijze samen in het koste lijke boekje „Open Kaart" dat dezer dagen als vierde en laatste deeltje van de door Erven J. J. Tijl NV te Zwolle uitgegeven serie „De Toverspiegel" verscheen. „De WERELD wil bedrogen worden Wij zetten de werkzaamheden dus vro lijk voort", met dit citaat van een ge renommeerde kaartlegster leidt Rico Bulthuis zijn boekje in. Hij beschouwt zijn werk als een serieuze grap maar zegt toch „In kaarten is alles terug te vinden wat een mens in zijn leven mee kan maken. Het is boeiend om daar mee te spelen. Ik geloof dat het kaart- leggen daarom voor zoveel mensen zo aantrekkelijk is". Hij zelf is er echter de man niet naar om in het kaartleg- gen te geloven, dat blijkt uit de lichte ironie waarmee hij zijn wetenschap te boek stelde. De Haagse auteur heeft zich in kritische zin altijd voor de ge schiedenis van het occultisme geïnte resseerd. Maar toch misgunt hij meer lichtge lovige lieden de genoegens van het in de toekomst kijken niet en geeft hij zelfs toe dat er in sommige gevallen zeer markante feiten door middel van Zwaarden Sabels Schoppen Pentagrammen Munten Ruiten kaartleggerij aan het licht kunnen ko men. AL SPEELT telepathie daarbij ook een rol. Voor de samenstelling van „Open Kaart" raadpleegde Rico Bult huis de „Zohar" ,een mystiek boek waarvan de eerste druk in 1558 ver scheen. Volgens hem kan het kaarten zon der meer als een gokspel van 52 kaar ten met een bepaalde waarde worden gezien. Ze zijn voortgekomen uit een veel zinrijker losbladig boek van 78 kaarten, dat onder de naam Tarot om streeks het midden van de veertiende eeuw in Joodse religieuze kringen bij zonder populair was. ALLERLEI invloeden van Oosterse volkeren en de Grieken bepaalden de figuren en de kleuren van het kaart spel. De Tarot zelf kende vier symbo len: staven, kelken, zwaarden en mun ten, die later werden veranderd in klavers, bekers (harten), schoppen en ruiten. Wat de schoppen betreft: een maatregel in revolutionaire tijden be paalde dat de zwaarden toen moesten worden omgesmeed in vredige schop pen. De Tarot zelf bespreekt Rico Bult huis echter nauwelijks in zijn boekje omdat een verhandeling hierover te ver zou gaan. Zijn boekje is een hoogst amusant werkje geworden voor leer gierige „Doe-het-zelvers", die uiter aard niet willen toegeven dat zij in kaartleggerij geloven, maar die naar de toekomstige afloop van hun proble men zo verschrikkelijk nieuwsgierig zijn. Klaver negen, contact met het buitenland, aldus vermaarde kaartlegsters. VOOR MENSEN die zelf een poging willen wagen om in het koffiedik te kijken besloot Rico Bulthuis zijn boek je met een korte samenvatting over de techniek van het kaartleggen en het kaartlezen. Voor het geval dat u uw schema van de uit twaalf plaatsen be staande tovercirkel. U komt er een eind mee, maar het is nog veel inte ressanter om dieper door te dringen in toekomstmysteries al was het alleen maar bij wijze van een aardig tijd verdrijf. Tenslotte een paar aanwijzingen voor het geval u zelf wilt gaan kaartleg gen. Harten aas: Overwinning, volledig Omslag ontwerp van R. W. Oxenaar. Kaarten met pin-up-girls maakte opgang in de jaren vijftig. nieuwsgierigheid nauwelijks kunt be dwingen, hierbij een overzicht van de betekenis van iedere kaart en een LI PENBV avoT Harten heer: De vriend, de minnaar, de medeminnaar. Harten vrouw: De minnares, de lieve De magische cirkel (rechts) en enkele oude kaartleggers-symbolen overeenstemmend met de kleuren van ons kaartspel. s. 1. wat u ontmoet 2. wat u bezit 3. wat u leest 4. wat u zich herinnert 5. wat u riskeert 6. wat u moet verdragen 7. wat u bemint 8. wat u moet ontdekken 9. waarop u wacht 10. wat u zult bereiken 11. wat u beschermt 12. wat u bedreigt vriendin, de medeminnares. Harten boer: Behulpzame kennis, tus senpersoon. Tegenwerking in de Genegenheid, klein ge- Harten twee: liefde, ruzie. Harten drie: luk, flirt. Harten vier: Strijd met het gevoel. Harten vijf: Flirt en spel, roekeloos- loosheid, brief. Harten zes: Tegenslag in de liefde, ver- 23 Prltage de mort. Maladie. Deuil. Pertea Danger. Rtnverti Perte de parenta. Per.e d argent. MORT Schoppen negen in de vorm van een echte waarzeg- kaart. andering, verdriet, verlies van geloof en vertrouwen. Harten zeven: Huwelijk, trouw, liefde, geluk. Harten acht: Geheime liefde, liaison. Harten negen: De wenskaart, wachten Vt 'op de goede afloop. Harten tien: Innerlijk zekerheid, ge loof, succes in de kunst en wetenschap. Schoppen aas: Het lot beslist het oor deel, huis van een tegenstander. Schoppen heer: De autoriteit, de wet, de strenge heer. Schoppen vrouw: De afgunstige wraak zuchtige vrouw. Schoppen boer: De saaie relatie, de koele minnaar, de onheilsbode. Schoppen twee: Overeenstemming, medewerking, vrede. Schoppen drie: Tegenwerking, een zaamheid, verlies. Schoppen vier: De gestaakte strijd, kleine overwinning, veiligheid. Schoppen vijf: Nare brief, schandaal, mislukking. 51 FORTUNE PAR MAR1AGE ou par aide et concours d'arais omóuE ArtUtiqne Blond-do» to<;-zaïp ap no Een mystieke kaart waaruit gerenommeerde koffiedikkijkers bij voorkeur de toekomst lezen. Schoppen zes: Nieuwe mogelijkheden verandering, ontnuchtering, zelftucht. Schoppen zeven: Scheiding. Schoppen acht: Het verborgene. Schoppen negen: Afscheid voor eeu wig dood, inkeer. Schoppen tien: Bankroet, schandaal, schone lei. Ruiten aas: Kans op geld, fortuinlijk heid, zakengebouw. Ruiten heer: De zakenman, de kennis, de concurrent. Ruiten vrouw: De lichtzinnige, de be rekende medeminnares. Ruiten boer: De intrigant, de jobstij ding, verraad. Ruiten twee: Tegenwerking in geldza ken, verlies, gierigheid. Ruiten drie: Klein geschenk, een za kelijk voordeeltje, zakenrelatie. Ruiten vier: Schuld, geldelijk verlies, strijd om het bestaan. Ruiten vijf: Speelzucht, roekeloos met geld, kans op winst. Ruiten zes: Tegenslag in zaken, ver andering, verlies, crisis. Ruiten zeven: Zekerheid in geldzaken, welgesteldheid. Ruitenacht: Geheim geld, duistere winst, omkoperij, diefstal. Ruiten negen: Erfenis, wachten op geld dat komt. Ruiten tien: Rijkdom, materie, for tuin. Klaveren aas: Iets geheel nieuws in uw woonhuis. Klaveren heer: De heer die zich de kaart laat leggen of de held uit uw levensverhaal. Klaveren vrouw: De vrouw die zich de kaart laat leggen of de heldin uit uw levensverhaal. Klaveren boer: Aardige kennis of een kind. Klaveren twee: Tegenwerking in nieuw plannen. Klaveren drie: Medewerking in ver standelijke zaken. Klaveren vier: Strijd met het ver stand. Klaveren vijf: Het avontuur, moed, een brief. Klaveren zes: Verlies van prestige, te genslag, ziekte. Klaveren zeven: Succes in zaken, goe de samenwerking. Klaveren acht: Geheime opdracht, men wordt in vertrouwen genomen. Klaveren negen: Wachten en naden ken, contact met het buitenland. Klaveren tien: Liefde of grote interes se, huis der vrienden. LONDEN IS EEN STAD van oeroude tradities. Dat geldt ook voor een groot aantal mensen die een karakteristieke kledij dragen of zich op andere wijze duidelijk van de ge wone „man in the street" onderscheiden. De bolhoed en de opgerolde paraplu bijvoorbeeld, zijn zo'n aloud statussym bool van een bepaalde klasse of kaste. Maar ook de kleur rijke middeleeuwse kledij van de „yeoman of the guard" ook wel „beefeater" genaamd met zijn onafscheidelijke hellebaard, de gepluimde helmen der Household Cavalry, de helm van de „bobbies" (met de stormband onder de kin), de met duizenden paarlmoeren knoopjes bestikte kleren van de „tipsters" bij de paardenrennen en vele andere uitzonder lijke beroepssymbolen. DAARTOE BEHOREN sinds onheuglijke tijden ook de jandwichmenin de Londense City. Oude mannetjes vooral, die met grote reclameborden op borst en rug, en zelfs hoog V* i boven hun hoofden, de voornaamste winkelstraten op en neer wandelen. Restaurants en warenhuizen maken gaarne gebruik van de diensten van sandwichmannetjes om speciale aanbiedingen aan te prijzen. Maar nu wil het geval dat, vooral in de wintermaanden, de animo voor dit beroep sterk terugloopt. Want ook in Engeland genieten bejaarden een soort staatspensioen. En wie daarnaast nog een appeltje voor de dorst heeft, die past ervoor om zich „voor een grijpstui- ver" vele uren per dag te laten natregenen in de kille, mis tige Londense winter WERKSTUDENTEN hebben een deel van de sandwich- business overgenomen. Maar nu, in de koude maanden, over treft de vraag het aanbod. Vandaar dan ook dat er af en toe in Oxford Street, een der drukste winkelstraten, een drietal sandwichmeisjes opdoken: jonge vrouwen in mini rokjes die reclameborden torsen voor een groot meubelmaga zijn. Daar schrokken de traditie-lievende Lendenaars dan drietal sandwichmeisjes opduiken jonge vrouwen in mini- vonden zij en de meeste voorbijgangers keken nog eens om, glimlachend, naar de kwiek-rondstappende jongedames Of zij allemaal de reclame-boodschap gelezen hebben, moet betwijfeld worden. Misschien gold hun aandacht meer de lange, genetkouste benen der sandwichgirls, die inderdaad gezien mochten worden. Maar de sandwichmannetjes in Ox ford en Regent Street zijn kwaad; voelen zich in hun brood winning bedreigd en noemen dit oneerlijke concurrentie....

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21