BRAND IN DE MACHINEKAMER VAN SCH 107 „GERRITJE" Tjjr' Schade valt aanzienlijk te noemen 1 Record-aantal schakers in vierkampen van Hoogoventoernooi ■MM yBonafide' verging door schuiven van de lading Knock out zege van Schoorl Onderwijs in de IJmond Kooien' in Velsens schouwburg wordt vervangen door ,De architect' Hospitaalkerkschip „De Hoop" liep IJmuiden binnen Winterweer stagneert de bloemenhandel Flinke prijzen voor breekpeen MHHI TEL 15000 ZATERDAG 13 JANUARI 1968 MiMMi BSs#" 1 •sv. fljfiliM^pi POSTZEGELS G. BAKKER Bemanning terug Schade TAXI 3000 TEL. 23000 PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING ■■- 1 - -A ''■-. K v. ïV Si-' -v De „Nestor" van Bureau Wijsmuller in actie bij het blussen van de brand in de machinekamer van de SCH 107. ADVERTENTIE vandaae besnroken ii. de ERBIJ Postzegelrubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL - SIGA REN- EN MUNTEN- HANDEL Snelllusstraat 53, IJmuiden Telefoon I505S SCHIPHOL. De acht bemanningsle den van de in de nacht van woensdag op donderdag in de Golf van Biscaye gezon ken Nederlandse kustvaarder „Bonafide" is per vliegtuig op Schiphol aangekomen. De oorzaak van de ramp is volgens de 44- jarige T. Keus uit Den Haag het gaan schuiven van de lading van 865 ton pyriet, mogelijk als gevolg van de hoge golfslag in de Golf van Biscaye, veroorzaakt door storm die er daags tevoren had gewoed. Het schip maakte zo snel slagzij, dat het binnen tien minuten bijna op zijn kant lag. De bemanning ging in de red dingboten. Het Spaanse vissersschip „Punta Amer", dat de sos-seinen had op gevangen, heeft de mannen 's nachts op gepikt. De kapitein van het Spaanse schip heeft nog geprobeerd de zeven jaar oude „Bonafide", eigendom van het kustvaart- bedrijf mr. J. J. Oyevaar te Leidschen- dam, op sleeptouw te nemen, maar de kustvaarder kon niet meer gesleept wor den en zonk korte tijd later. De bemanning, die alle persoonlijke be zittingen verloor, werd in Santander aan wal gezet. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De IJmuidenaar Schoorl van de boksclub De Ring plaatste zich gisteravond in Krasnapolsky op ster ke wijze in de finale halfzwaargewicht van de provinciale bokskampioenschap pen. Hij trof in de eerste ronde van het duel tegen Fock zijn tegenstander met een knappe serie, hetgeen hem een knock out zege opleverde. Schoorl zal in de fi nale uitkomen tegen Prasing, die Ooft royaal op punten versloeg. Een andere IJmuidenaar, Unkel, liep gisteravond een knock out nederlaag op. In de derde ronde van zijn strijd in het zwaarweltergewicht ging hij neer op een reeks van slagen van zijn kundige tegen stander Jansen. Unkel, die pas A klasser is, had daarvoor al zeer veel moeten in casseren van de veel geroutineerdere te genstander. Zijn incasseringsvermogen was overigens opmerkelijk. De clubge noot van Unkel in het licht weltergewicht, Delsen, verloor op punten van Schulte en liep zodoende eveneens een plaats in de finale mis. De Amsterdammer Van Schaik bemach tigde gisteren de eerste provinciale titel. In het weltergewicht versloeg hij Ooster hof, die eerder op de avond ook al had moeten boksen. De finale in het midden gewicht tussen Aloserij en Swart zal wor den overgebokst, omdat Aloserij in de tweede ronde de strijd op medisch advies moest staken. De overige uitslagen waren: vederge wicht Huppen wint door opgeven in derde ronde van Schurink, lichtweltergewicht Prins w.o.p. van Van der Bergh. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vrijdagmiddag omstreeks een uur werd door de SCH 107 „Gerritje" een van de zogenoemde „Veronica-kotters" gemeld, dat tijdens het vissen in de machinekamer brand was uitgebroken. Het schip bevond^zich toen ongeveer tien mijl voor IJmuiden. De „Titan" en de „Nestor" van Bureau Wijsmuller snelden het brandende schip onmiddellijk te hulp en wisten de „Gerritje" spoedig te bereiken. Direct daarop maakte de „Nestor een aanvang met het blussingswerk, onderwijl het schip door de „Titan" in de richting van IJmuiden werd gesleept. Even later is ook schipper Leen 't Hart met de reddingboot „Neeltje Jacoba" nog op eigen initiatief voor eventuele hulpver lening uitgevaren, maar omdat er door de brand geen slachtoffers waren veroor zaakt, kon hij de terugreis weer aanvaar den. Inmiddels was de „Gerritje" door de Titan" tot op een mijl ten noorden van de Noordpier gesleept, waar zich een vertegenwoordiger van de Rijkshaven dienst aan boord begaf, die het schip ech ter onder deze omstandigheden geen ver gunning kon verlenen de haven binnen te lopen. De „Nestor" nam daarop de sleep tros van de „Titan" over, bracht de SCH 107 ten zuiden van de Zuidpier en zette tevens het blussingswerk voort. Toen het gevaar eindelijk om zes uur was gewe ken, kon het schip door het Staatsvissers- havenbedrijf een ligplaats worden aange- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Woensdag 17 januari zal het bestuur van het Centraal orgaan voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs in een openbare vergadering vertegenwoor digers van de raden der deelnemende ge meenten gelegenheid geven om bezwaren en opmerkingen naar aanleiding van het zo genoemde „ontwerp-deelplan" naar voren te brengen. Wethouder H. de Boer zal de gemeente Velsen vertegenwoor digen. Bedoeld plan betreft het gemeentelijk voortgezet onderwijs voor de jaren 1970, 1971 en 1972. Tussen de gemeenten Vel sen en Beverwijk is. naar bekend, ver schil van mening met betrekking tot een in het plan opgenomen l.e.a.o.-school voor het IJmondgebied, waarover een her nieuwd overleg nog gaande is. Velsen heeft eveneens bezwaar tegen het opnemen in het plan van een afdeling gymnasium aan 'het lyceum in Beverwijk. Tegen een havo-school in Beverwijk als onderdeel van een scholengemeen schap lyceum-havo-mavo heeft Velsen bezwaren opgeworpen, maar het zal deze waarschijnlijk laten vallen omdat bij 't uit blijven van een dergelijke opleiding in Beverwijk een dusdanige belangstelling voor de havo-opleiding in Velsen wordt gevreesd, dat zowel op het terrein van de huisvesting als dat van de personeels voorziening zich onoverkomenlijke moei lijkheden zullen voordoen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Door ziekte van Andrea Domburg kan de voorstelling van de Vel- ser Kunstkring „Kooien", welk toneel stuk door „Studio" op dinsdag 16 januari zou worden opgevoerd in de Stads schouwburg Velsen, niet doorgaan. Hier voor in de plaats zal door „Studio" wor den opgevoerd „De architect en de keizer van Assyrië", met Ton Lutz in de hoofd rol. wezen aan de zuidwal van de Haringha ven, waar het vervolgens werd afgemeerd en de „Nestor" het blussingswerk kon voltooien. Dit duurde nog tot laat In de avond. De brand in de machinekamer is ver moedelijk ontstaan ten gevolge van een lek in de leiding voor de verwarmingsin stallatie. Door de grote hitte vatte daar op ook het beschot vlam en sprongen op de brug zelfs enige ruiten. De schade is dan ook vrij aanzienlijk, al kon het juiste bedrag vrijdagavond nog niet worden vastgesteld. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 Garage: Soheldestraat 1317 Voor BEVERWIJK GARAGE BREESTRAAT 55 1rmnnnnnnjinwinj 'T oernooi*sP lONa^e (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Dezer dagen zijn al degenen, die zich hebben ge abonneerd op het schaakbulletin, als mede de Vrienden van het Hoogoven schaaktoernooi een pakje thuis ontvan gen. Het bevatte een fraai uitgevoer de opbergmap voor de bulletins, met daarop in goud het zo bekende em bleem. De HTC heeft dit uitgegeven ter gelegenheid van het 30-jarig be staan. Het is een bijzonder handige map bovendien, waarin de keurig af gedrukte bulletins waardig kunnen worden opgeborgen. De verzending van al deze mappen, maar ook de verzorging van de bulle tins voor de hoofdgroepen is in han den van twee mensen, die zich nauw gezet van hun taak kwijten. Het zijn broer en zuster Minnes. Jan Minnes maakt deel uit van de toernooicom- missie en wel als bulletincommissaris, zijn zuster, eveneens werkzaam bij het Hoogovenbedrijf, is zijn assistente. Dit tweetal werkt nauw samen met de toernooiadministratie. Worden daar de adressen van de abonnees elk jaar opnieuw gecontroleerd, de adresplaat jes bijgehouden en nieuwe" uitgeschre ven; broer en zuster Minnes zorgen ervoor, dat nieuwe adresplaatjes bij de salaris-administratie van het Hoog ovenbedrijf worden gemaakt en dat deze weer in de handen van de admini stratie komen. Ook met betrekking tot het tot stand komen van het toernooi bulletin is Jan Minnes de schakel tus sen de administratie en de bedrijfs- drukkerij, waar de door de Persdienst gemaakte lectuur, litteratuur en stan den worden omgevormd tot het bulle tin. Verder zorgen broer en zuster er voor, dat deze bulletins in handen ko men van de deelnemers aan de hoofd groepen en de buitenlandse deelne mers. Gusta Minnes doet dit met even veel animo als haar broer Jan. Drie jaar geschiedt dit al in consciëntieuze samenwerking. Dat is geen kleinigheid indien met bedenkt, dat Gusta Minnes elke morgen om half zeven haar ar beid aanvangt bij Hoogovens. Zij werkt dan tot half twaalf. Spoedt zich vervolgens naar de toernooizaal in Wijk aan Zee en werkt hier tot half vijf, want een uur later moet zij weer bij Hoogovens zijn en arbeidt daar dan van half zes tot acht uur. En dat beide voor geen kleintje ver vaard zijn hebben zij van de week be wezen bij de verzending van de bulle tinmappen. Op een dag hebben zij voor 330 mappen de omslagen gevou wen, de mappen erin gedaan, het pak je dicht geplakt en van adres-etiket ten voorzien. Wie zich daarna meldt als abonné krijgt de map alsnog, maar dan bij gevuld tot tie dag van aanmelding. Ook daarvoor zorgt dit tweetal. Dit dertigste toernooi is tevens een jubileum-toernooi voor de wedstrijdlei der van de damesgroepen Cor Mulder, Hij is namelijk dit jaar een kwart eeuw betrokken bij de organisatie van het Hoogovenschaaktoernooi. Eerst 19 jaar onder het voorzitterschap van (Piet) P. A. Veldheer, die als gevolg van zijn vele toespraken door zijn Spaanse vriend Ramon Toran gedoopt werd „Perico Speeches". Daarna zes jaar onder de huidige voorzitter ir. W. B. Rueb. Cor Mulder is een man van weinig woorden, maar wel een fi guur van zeer veel daden. Een harde werker, een man met zeer grote ver diensten voor het Hoogovenschaaktoer nooi en op wie de leden van de HTC elk jaar weer bouwen. Met dit zilveren jubileum van Cor Mulder eindigt ech ter ook de samenwerking met hem. Hij houdt op met werken en daarmede ook met het medewerken aan de orga nisatie van de komende Hoogoven schaaktoernooien. Cor Mulder vertrekt dit jaar nog zo zjjn de plan nen naar Australië, waar htf zich met zjjn vrouw wii vestigen. Niet om daar een Hoogovenbedrijfje op te bou wen en annex daarbij een of ander „Cor Mulder schaaktoernooitje", maar om er van de rust en van de kinderen te genieten. Dat dan vooral in de maand januari zijn gedachten nog wel vaak duizenden mijlen noordwaarts zullen gaan naar het Hoogovenschaak toernooi, kan men wel als vast staand aannemen. Schakers zijn bijzondere mensen. Mensen met een bijzonder denkvermo gen, met name wat -het schaken be treft, maar daarnaast is alles wat niet normaal is een probleem voor hen. De Joegoslaaf D. Marovic had vrijdag zo'n probleem. Op de kamers van de grootmeesters en meesters staan na melijk schaakborden, waarop zij hun spel kunnen analyseren. Marovic kwam vrijdag in paniek de kamer binnenrennen van toernooi-penning- meester J. H. Sonneveld en admini stratrice Marty Heyndijk. In zijn han den een dambord meedragend. „Mag ik dat ruilen voor een schaakbord, hierop kan ik niet schaken" luidde zijn verzoek. Verbaasd keek de man van de debet- en kreditboekingen van het toernooi op. „Als u het bord eens omdraaide?" stelde hij voor. Diepver- baasd voldeed Marovic aan dit ver zoek. Zijn gelaat werd rood van ver legenheid en hij putte zich uit in ver ontschuldigingen. Kon hij weten, dat in ons land elke medaille zijn keerzijde heeft en zelfs de schaakborden ook? Wedstrijdleider C. Mulder zilveren jubilaris. Gusta en Jan Minnes tijdens hun werk aan de verzending van de mappen voor de toernooibulletins. """""""""WMMMIIMIWIIMMMIIIIIMIM..................—. |mnnmnnm,„ (Van onze schaakmedewerker) WIJK AAN ZEE. Met een deel neming van liefst 188 schaakliefhebbers zijn gisteren de vierkampen van het Hoogovenschaaktoernooi begonnen. Deze vierkampen werden destijds ingevoerd voor die schakers die wegens tijd gebrek bezwaarlijk aan de tienkampen konden meespelen. Allengs hebben deze weekeindewedstrijden echter terrein ge wonnen en nemen velen zowel aan de 4- als 10-kampen deel. Organisatorisch wordt het ook steeds moeilijker om tot een aanvaardbare indeling té komen. Zo kan het gebeuren dat een groepswinnaar van vorig jaar (140 deelnemers), die dus voor „promotie" in aanmerking komt toch in een lagere groep speelt dan een jaar geleden. Dit uiteraard als gevolg van de tussen te voegen spelers van verschillen de speelkracht. De heer J. C. Muyen, die als vanouds de scepter zwaait over de 4-kampers heeft dan ook heel wat indelings-puzzels moeten overwinnen maar lijkt hierin over het algemeen toch wel goed te zijn geslaagd. Geen toernooi zonder eregroep; zo ook ADVERTENTIE AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576-IJmuiden - O Begrafenissen en Transporten door het gehele land bij de vierkampen. De bezetting bestaat ditmaal uit N. Cortlever (winnaar 1967); B. v. d. Griendt (Deventer), H. Kramer (Leeuwarden) en P. v. d. Weide (Am sterdam). In de eerste groep speelt de Haarlemmer H. J. Mostert. Hij heeft een bijzonder sterke groep, al heeft de Neder landse jeugdkampioen Jan Timman zich teruggetrokken. De Zwitserse jeugdkampioen H. Schauf- felberger maakt in deze groep zijn op wachting. Hij was één der deelnemers aan het pas beëindigde Niemeyer-jeugd- toemooi waar de Rus Karpov de eindzege bevocht. Groep 2 is een Kennemer- groep. Deelnemers zijn J. Bonkenburg (Heemstede), W. Boom (Beverwijk), G. Kranendonk (Haarlem) en G. Maas (IJmuiden). Van hen lijkt Bonkenburg de beste kans op de eindzege te hebben. Uiteraard spelen in de volgende groe pen nog vele spelers uit onze omgeving zoals S. Bonkenburg (Heemstede) in groep 3; M. P. Suiker (Wijk aan Zee) in groep 4; R. Mol (Vijfhuizen) en ir. A. Zwemstra (Beverwijk) in groep 5; L. van Manen (Beverwijk) en C. Bolsenbroek (Bloemendaal) in groep 6 en A. van Maa- nen (IJmuiden) in groep 7. Een bijzondere attractie is de groep van „aanlopers", waarin de Beverwijker Gerben van Maanen de degens kruist met de Amerikaanse Australiër Browne, de Joegoslavische jeugdkampioen Fujcik en de Spaanse jeugdkampioen Hostalet. Buiten de vierkampers spelen nog veer tig studenten om het ploegenkampioen- schap van Nederland. Ter gelegenheid van het zesde lustrum van het toernooi kregen alle deelnemers gisteravond een magnetisch zakschaakspel ten geschenke. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Elf dagen eerder dan het vaarschema aangeeft is zaterdagmor gen het hospitaalkerkschip „De Hoop" IJmuiden binnengelopen. Bjj tien graden vorst is het schip voor de grote bunker in de Haringhaven gemeerd. Er is weinig visserij en na tien da gen op zee te zijn geweest is de beman ning een week-end op de wal van harte gegund. Het hospitaalkerkschip vaart maandag weer uit om, volgens het schema, op 24 januari weer in IJmuiden terug te zijn. Een week later begint dan de volgende reis, die tot 21 februari duurt. Het sche ma geeft voor vertrek en aankomst ver der de volgende data aan: 28 februari en 20 maart, 27 maart en 12 april, 19 april en 7 mei, 24 mei en 12 juni, 20 juni en 10 juli, 31 juli en 21 augustus, 28 augustus en 18 september, 25 september en 16 oktober, 23 oktober en 13 novem ber, 20 november en 16 december. Indien het schip op de Noordzee (Duitse Bocht) opereert, zal ook op 11 februari de reis worden onderbroken. Het hospitaal kerkschip zoekt steeds de grootste en verst- verst- verwij derde visserijconcentraties op, ten einde maximaal hulp te kunnen verlenen. De visserij vaartuigen die een collecte bus van de „De Hoop" aan boord hebben kunnen deze inleveren bij de heer P. Plugge, Acaciastraat 15 in IJmuiden; in Scheveningen bij A. Muys, Markense- straat 86, D. van der Harst Westduin weg 106 A, en J. Spaans, Rogstraat 9 G, in Katwijk aan Zee bij W. Ouwehand, Duinroosstraat 13, D. Duindam, Baron van Wassenaarlaan 51, en C. van Rijn, Ko ninginneweg 39; in Goedereede Oudorp bij A. van Mierop, Oosterweg 109, Oudorp; in Urk bij J. Kramer, Singel 64: (Van een bijzondere medewerker) BEVERWIJK. Het heeft de bloe menhandel deze week niet erg meegezeten. Het afzetapparaat functioneerde slechts voor een deel, doordat de straatventers vanwege het winterweer bij de verkoop waren uitgeschakeld. In het midden der week trokken de prijzen weer aan, toen het er op begon te lijken dat koning Thialf de aftocht zou blazen. De optimisten kre gen echter ongelijk, reden waarom de prijzen aan het eind van de week weer afbrokkelden. De aanvoeren waren niet erg groot, aangezien ook de kweker het kalmpjes aan doet. De tulpen, die nu een groot deel van de markt uitmaken, no teerden vrijdag van 45 tot 170 cent per bos. Het sortiment was erg groot. Er was ook een groot aanbod narcissen. Ook hier waren de prijzen matig: van 50 tot 110 cent per bos. Anjers, rozen en ger- bera s gingen ook voor lagere prijzen van de hand dan in het begin van de week. Kortom, de gehele bloemenhandel en de kwekers kijken verlangend uit naar min der koud weer. (Van een bijzondere medewerker) BEVERWIJK Aan de speciale vei ling van schorseneren en breekpeen werd deze week alleen maar peen aangevoerd. De prijzen trokken belangrijk aan. De aanvoer bedroeg nog 30.000 kilo. Voor de B-kwaliteit werd van 16-24 cent per kilo betaald. Bij de C-kwaliteit lagen de prij zen tussen 18 en 23 cent per kilo, terwijl de D-sortering voor 14 tot 18 cent per kiio van de hand ging.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4