RAI-GEBOUW VOL ROBOTTEN Maandag „Het Landbouwwerktuig" open „De boer die mechanisatie weigert graaft eigen graf" IJzer- en staalindustrie loopt technologisch niet achter op de VS Rustige loonontwikkeling heeft voor- en nadelen Nieuwe ontwikkelingen Ijzergieterij De Etna In RAI worden 80.000 boeren verwacht Prof. dr van der Ven leidt de politieke adviescommissie Vakbeweging werkt aan eigen systeem loonsparen Veertig werven werken samen AKU gaat weer personeel werven Bulletin van de KSG: Mooie Russische order voor Swift- Schoenf abrieken Scheepvaartberichten ZATERDAG 13 JANUARI 1968 9 Opbrengst hoger Tuinders Internationale aanbod Het gaat om machines Sp aarbeweging Inflatiegolven (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Maandag 15 januari zal de minister van Landbouw en V issery, ir. P. J. Lardinois, in het RAI-gebouw te Amsterdam de vyfde tweejaarlijkse tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" openen. Alle hallen van het RAI-complex zjjn gevuld met grote en kleine, eenvoudige en zeer ingenieuze, dure en soms zelfs zeer kostbare machines voor de bewerking van de grond of gewassen. Voor de ploeg en de eg zijn de af gelopen vijftien jaar in ons land nieuwe werktuigen gekomen evenals voor tal van bewerkingen, die voorheen met de hand werden gedaan. De mecha nisatie in de Nederlandse landbouw heeft een enorme omvang aange nomen: per dag wordt door boeren en tuinders meer dan een miljoen gulden uitgegeven aan het aanschaffen van landbouwwerktuigen. Om precies te zijn: in 1966 werd voor ruim 380 miljoen gulden aan apparatuur gekocht. In het RAI-gebouw zijn, verdeeld over 220 stands landbouwwerktuigen te vinden in meer dan 500 categorieën. Nog niet zo lang geleden was de boer, die een tractor had aangeschaft, een voor uitstrevend ondernemer, van wie heette dat hij zijn bedrijf al gedeeltelijk had ge moderniseerd. Die tractor is maar één categorie en van de overige 500 noemen wij slechts aardappelstortbakken, boxen- vullers, bloembollenrooiers, bloemenkop pers, bodembeluchtingsmachines, doseer- apparaten voor hooi en graanvoer, grond- ontsmettingsapparatuur, kuilvoerzagen, onkruidbranders, pakkenklemmen, silo- lossers, spruitenplukmachines, vacuum mestzuigers, witlofrooiers, zwadmaaiers en zwadverleggers. Voor de niet-agrariërs is een tentoonstelling als „Het Landbouw werktuig" een vreemde wereld van robots die onbegrijpelijke handelingen verrich ten. Voor de boer en tuinder zijn die robots onontbeerlijk geworden. In de landbouw dient de techniek twee grote doelen: het verhogen van de op brengst per hectare en per dier en het vergroten van de arbeidsprestatie. Men maakt een onderscheid tussen teelttech niek en bewerkingstechniek. De verbete ringen in de teelttechniek hebben onder meer betrekking op het verkrijgen van betere plantenrassen en vee, op het ge bruik maken van kunstmest en insectici den en op het verbeteren van de voeder methoden. De produktie neemt hierdoor in het algemeen sterk toe. De verbeteringen in de bewerkingstechniek hebben plaats door mechanisatie en doelmatiger werk methoden en hebben in de eerste plaats een arbeidsbesparend en kostenverlagend effect. Sinds 1950, toen de mechanisatie van de landbouw in Nederland op gang kwam, heeft zich een enorme afvloeiing van ar beidskrachten voorgedaan. Desondanks nam tje produktiviteit in de landbouw van 1953 tot 1963 toe met 60 percent (in de industrie met 40 percent), terwijl die stij ging zich sinds 1963 met ca. 4 percent per jaar heeft voortgezet (in de industrie met 2 percent). In 1945 was 20 percent van de Neder landse bevolking werkzaam in de land- en tuinbouw. In 1966 was dit aantal reeds gedaald tot 8 percent. Ondanks deze grote afneming van de hoeveelheid arbeid zijn de loonkosten in de landbouw per produk- tie-eenheid toch nog gestegen. In de periode 1960-1965 zijn de bewerkingskosten per produktie-eenheid met 20 tot 30 per cent gestegen. Bij toepassing van dezelfde organisatie voor de werkzaamheden als in 1960 zou de kostenstijging evenwel on geveer het dubbele hebben bedragen. De relatieve kostenverlaging kan dus voor een belangrijk deel worden verklaard uit de mechanisatie en de hiermee gepaard gaande verandering in werkmethoden. Met andere woorden: de boer die de mechanisatie negeert graaft zijn eigen graf. Wie een vluchtige rondgang maakt tus sen de in het RAI-gebouw opgestelde ap paratuur raakt vooral onder de indruk van de technische voorzieningen, waar mee de tuinbouw wordt ondersteund. Men kan hier welhaast van een tuinbouwindus- trie spreken. De enorme investeringen, die de tuinders hebben gedaan om de natuur te helpen en de bedrijfsvoering te rationaliseren, hebben echter opzienba rende resultaten te zien gegeven: de laat ste tien jaar is de slaprodukfie van Neder land verdubbeld, de teelt van tomaten BREDA. Vooruitlopend op de defi nitieve cijfers over 1967, die in april eerst zullen worden bekendgemaakt, heeft de Koninklijke Ijzergieterijen en Emailleerfa brieken De Etna NV te Breda meege deeld dat de resultaten over het afge lopen jaar bevredigend zijn. Kostenbe- besparende maatreglen hebben de sterk gestegen kosten kunnen opvangen. Er zal een dividend blijken te zijn verdiend dat niet veel zal afwijken van dat van het voorgaande jaar. De verwachtingen voor 1968 zijn goed. De afdelingen die het voorbereidende werk voor het in produktie komen van de 1968-modellen verrichten werken onder hoogspanning om te voorkomen dat de gieterij en de daarmee samenhangende afdeling tijdelijk onvoldoende bezet zou den geraken. Nieuwe ontwikkelingen ver gen echter steeds meer tijd door de ho ge eisen welke aan artikelen moeten wor den gesteld. verdrievoudigd en die van re komkom mers zelfs verviervoudigd. Een snufje op tuinbouwgebied op „Het Landbouwwerktuig" is het zogenoemde plantenrad, een vernuftig apparaat dat bestaat uit twee grote wielen waartussen lange bakken vrijdraaiend zijn opgehan gen. De bakken met planten draaien lang zaam rond, zodat het gewas beurtelings licht en eventueel besproeiing krijgt. Het apparaat maakt het mogelijk een groter profijt te trekken van de inhoud van de kas. Een opzienbarende nieuwigheid is voorts een zogenoemde kluitenscheider, die op elektronische wijze controleert of er in de kluiten nog aardappels zijn achtergeble ven en, als dit het geval is, de aardappels uit de kluit verwijdert. In de categorie trekkers is nog steeds sprake van een stijging van het aantal paardekrachten. Was deze stijging voorheen ca. per- pk per jaar, nu is deze wel l'Vs pk. De vraag naar grote vermogens (50 a 60 pk) neemt toe en zelfs is er belangstel ling voor vermogens van 80 tot 100 pk. Voor de grondbewerking zijn er thans schudeggen, die de grond beter ver kruimelen dan de gewone eg, waardoor zaaien en toedekken worden vergemakke lijkt. Nu circa 80 percent van de bedrij ven met melkmachines is uitgerust, zijn deze machines op enkele kleine verbete ringen na geen nieuws meer. Maar wel is er een tendens tot het aanschaffen van melkkoeltanks waardoor het dagelijks op halen van melk van de boerderij niet meer nodig is. Er zijn in de RAI diverse modellen te zien. Bij de oogstmachines wint de cirkelmaaier het steeds meer van de maaibalk en ziet men bij bieten- en aardappelrooiers, dat er een steeds groter aanbod van zelfrijdende typen komt. Voor de boer en tuinder is er nieuws te over op „Het Landbouwwerktuig". Het voordeel van het wonen in een klein land is, dat er geen machtige nationale indus trie is, die het aanbod op een tentoonstel ling beïnvloedt. In het RAI-gebouw is een grotere internationale merkenkeuze bij een dan in welk ander land te zien is. Wat de nationale industrie betreft, deze is eerst na 1948 van de grond gekomen. Het aantal fabrikanten, dat in 1950 circa 18 bedroeg, is thans gestegen tot 60. De totale produktie bedroeg in 1967 120 miljoen, waarvan 100 miljoen is geëx porteerd naar niet minder dan 40 lan den. De mechanisatie in de Nederlandse land- en tuinbouw is nog jong. Maar ook de landbouwwerktuigenindustrie is nog betrekkelijk jong en nog lang niet uit geput wat betreft vindingrijkheid, nodig om voor allerlei werkwijzen oplossingen te vinden. En een tentoonstelling als „Het Landbouwwerktuig", die dit jaar met niet minder dan 6000 m2 standruimte was overtekend, zal in de toekomst dan ook De tentoonstelling „Het Landbouw werktuig", die maandagmorgen 15 ja nuari in het RAI-gebouw te Amster dam door minister Lardinois wordt ge opend, is tot en met zaterdag 20 januari te bezichtigen van 9-18 uur (zater dags 9-17 uur). Er worden 80.000 men sen verwacht. Op de tentoonstelling zijn ook tal van voorlichtende instanties aanwezig om boer en tuinder te kunnen advi seren over het gebruik van de diverse werktuigen. In de glazen zaal van het RAI-gebouw vindt men o.a. „Wage- ningen" met zijn consulenten en in stituten, de cultuurtechnische dienst, de VAM, de BOVAC, de Smecoma en de arbeidsinspectie. De stichting Het Landbouwwerktuig, waarin fabrikanten en importeurs van landbouwmachines zijn verenigd, heeft ter gelegenheid van de tentoonstelling een prijsvraag uitgeschleven om de in ventiviteit van boeren en tuinders te toetsen. Vele tientallen inzendingen waren het resultaat. De prijsuitreiking zal dinsdag 16 februari in het RAI- congrescentrum plaatshebben. Op donderdag 18 januari zal een groep van 75 pachters uit de nieuwe Flevopolder een bezoek brengen aan „Het Landbouwwerktuig" om zich te oriënteren over de mogelijkheden van de mechanisatie van hun bedrijven. „Het Landbouwwerktuig" is een ty pische mannententoonstelling. Ver wacht wordt echter, dat vele vrouwen de boeren en tuinders op hun reis naar Amsterdam zullen vergezellen. Speciaal voor de vrouwen is er een speciale busdienst ingelegd tussen het RAI-gebouw en de Dam, opdat zij naar hartelust kunnen winkelen. Een artistieke schepping van de heer G. Wissekerke uit Anna Pau- lowna in de voorhal van het RAI- gebouw, waar maandag de tentoon stelling „Het Landbouwwerktuig 1968" wordt geopend. Het paard is door de technicus in landbouw- apparatuur vervaardigd van machineonderdelen. Tot voorzitter van de loonpolitieke ad viescommissie is benoemd prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. De commissie heeft tot taak de minister op zijn verzoek te adviseren, indien hij overweegt een of meer bepalingen van een collectieve ar beidsovereenkomst onverbindend te ver klaren. Benoemd tot leden zijn de heren mr. N. E. H. van Esveld, J. A. Middelhuis, dr. B. Pruyt en D.Roemers. De heren Van der Ven en Middelhuis, die lid waren van het college van rijks bemiddelaars, hebben met ingang van ge noemde datum als zodanig ontslag geno men. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De drie vakcentrales willen via hun eigen vakbondspaarbanken en de postgiro voor hun 1,3 miljoen le den ook de mogelijkheid openen voor de nieuwe vormen van loonbetaling. De post giro zal dan tegoeden kunnen overboeken naar de rentegevende leden-rekening van de vakbondsbanken, op dezelfde manier waarop zij dit reeds doet naar de rijks postspaarbank. De algemeen procuratiehouder van de Algemene Spaarbank voor Nederland, (NVV), de heer P. Tolman, zegt dat de gehele vakbeweging achter de actie staat. Deze actie is van de banken uit gegaan. De samenwerking met de post cheque- en girodienst is nog in het over- legstadium, aldus de heer Tolman. De overeenstemming met de girodienst zou moeten leiden tot de meest efficiente loon betaling en spaarmogelijkheden voor de vakbondsleden. DEN HAAG. Als resultaat van hun streven naar samenwerking hebben veer tig middelgrote en kleine scheepswer ven de coöperatieve vereniging „Werfbe- langen" U.A. opgericht met het doel hun efficiency en uiteindelijk hun concurren tie te verbeteren. Deze vereniging zal onder andere de inkoop van de grond stoffen, materialen en andere produkten die in het scheepsbouw en reparatiebe drijf worden gebruikt centraliseren. (Van onze correspondent) ARNHEM De AKU die de laatste twee jaar vrijwel geen nieuw personeel heeft aangenomen, gaat weer personeel werven. Het gaat om enkele tientallen personen voor sommige produktie-afde- lingen speciaal jn de fabrieken te Emmen en Breda. De bedoeling is om in de eerste plaats overcompleet komend personeel uit andere afdelingen, voor de vacatures in aanmerking te brengen. Maar, zo zegt de raad van bestuur, omdat niet iedereen voor deze produktiefuncties de belangstelling of de geschiktheid heeft, is het onmogelijk, op het moment althans, het geheel aan vacatures uit eigen per soneel te voorzien. Dit is dan ook de reden, dat AKU zich genoodzaakt ziet binnenkort weer personeel van „buiten" aan te trekken. nog omvangrijker worden gepresenteerd als straks het RAI-gebouw met een nieuwe hal is uitgebreid. Uiteraard zijn er agrarische onderne mers, voor wie bepaalde vormen van me chanisatie thans nog niet actueel zijn, maar soms worden gedwongen hun oor deel te wijzigen. Men denke aan o.a. ruil verkaveling en streekverbetering, die de structuur van een bedrijf belangrijk kun nen doen veranderen. En natuurlijk speelt de mechanisatie een belangrijke rol op de nieuwe bedrijven die in de IJsselmeer- polders ontstaan. Op 18 januari zal de tentoonstelling worden bezocht door een groep van 75 pachters uit de Flevopol der, die zich komen oriënteren over de mogelijkheden, die de techniek voor hun bedrijfsvoering biedt. DEN HAAG. De in de laatste tijd zo druk besproken technologische achter stand van Europa op onder andere de Ver enigde Staten, doet zich niet voor op het gebied van ijzer en staal. In het jongste bulletin van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal komt de Europese commissie tot de conclusie dat de ge meenschap op het gebied van ijzer- en staalonderzoek, of het nu fundamenteel of toegepast onderzoek betreft, „een zeer eervolle plaats inneemt ten opzichte van de sterkst geïndustrialiseerde landen". z De research-situatie in de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Japan is onge veer dezelfde. Geen land, aldus de execu tieve in Brussel, kan zich roemen op het leiderschap op het gebied van de ijzer- en staalindustrie. Deze bedrijfstak onderscheidt zich in dit opzicht zeer dui delijk van andere bedrijfstakken, waarvan men weet dat ze een aanzienlijke ach terstand ten opzichte van derde landen vertonen. Dat laatste geldt dan ook voor al voor de elektronica en alle ruimte vaartactiviteiten. Wel laat de Europese commissie enkele waarschuwende woorden horen. Om haar plaats te behouden, zo zegt ze, dient de Europese ijzer- en staalindustrie haar on derzoekinspanningen ten minste even sterk te intensiveren als in andere geïndustria liseerde landen het geval is. Het feit dat de omvang van veel van onze fabrieken naar verhouding klein geworden is, vormt een belemmering voor het onderzoek in de onderneming. De in het recent ver leden verrichte en in de toekomst te ver richten restructuraties zullen het research- potentieel van de ondernemingen onge twijfeld versterken. Hoewel over het algemeen de situatie gunstig is, zijn er toch ook wel gebie den waarop het ijzer- en staalonderzoek in de gemeenschap een zekere achter stand heeft. Hiertoe behoort het fundamen tele onderzoek inzake de fysica der me talen en het daarmee verband houdende toegepaste onderzoek ter ontdekking van nieuwe produkten voor speciale toepassin gen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Als resultaat van het bezoek van de Russische handelsdelega tie in begin december heeft schoenfabriek Swift in Nijmegen een order ontvangen voor de levering in het eerste kwartaal van 1968 van 100.000 paar schoenen. De order bestaat uit 20.000 paar dames schoenen Swift, 40.000 paar herenschoe nen Swift en 40.000 paar herenschoenen Robinson. De samensmelting van Swift en Robin son begint nu mooie vruchten af te wer pen, temeer daar dezer dagen ook uit Amerika de eerste flinke orders werden ontvangen, die goede perspectieven ope nen voor een grote exportmarkt in de Verenigde Staten. (Van onze financiële medewerker) HAARLEM. Kaartleggen en sterrenwichelen worden in deze tijd van het jaar meer beoefend dan an ders, omdat de mensen nieuwsgie riger zijn om te weten wat er voor hen in het vat zit. Economisten heb ben dergelijke hulpmiddelen niet nodig, want zonder kristallen bollen kunnen zij aan de hand van een veel heid van statistisch materiaal precies berekenen hoe de gang van zaken zal zijn. Tot op tienden van percenten worden prognoses opgesteld van de veranderingen in de onderlinge ver houdingen. Het is daarom een knap stuk werk, dat het Centraal Plan Bureau deze week op tafel heeft ge- legd, toen een blik in de toekomst werd gegeven, want het pièce de resistance werd gevormd door een cijfertabel, waarvan gewone mensen tittel noch jota snappen, doch waar uit economisten van professie ver leden, heden en toekomst kunnen dis tilleren. Uit de toelichtende tekst is het echter voor een ieder wel duide lijk dat het devies voor het zojuist aangevangen jaar weer is: hard wer ken en veel sparen. Vóór het centraal economisch plan 1968 ter tafel kwam. had de haast legendarisch geworden oud-minister van Financiën, dr. P. Lieftinck, in een televisie-interview als Algorab 12 te Vitoria verw. Alnitak 12 te Kuwait verw. Amstelpark 12 te Bremerhaven. Archimedes 12 te Hamburg. Argos pass 12 Ousant nr Antwerpen. Balong pass 12 Dakar nr Mombasa. Beninkust 12 te Antwerpen. Caltex Arnhem 12 vn Liverpool nr Trinidad Caltex Eindhovein 12 vn Kopen hagen nr Caltex Nederland 12 te Antwerpen. Camitia 12 vn Manchester nr R'dam Capisteria pass 12 Stromboli nr Tripoli Dahomeykust 12 vn Puerto Amboim nr Matadi Geertje Buisman pass 12 Bougie nr Famagusta.' Gulf Swede 12 vn Mena al Ahmadi nr Hoogkerk 11 vn Dakar nr Freetown Kabylia pass 12 Colombo nr Singapore. Kelletia pass 12 Landsend nr Rouen. Lycaon 14 te Djakarta verw. Naess Courier 12 vn Hongkong nr Neptunus 12 te Antwerpen. Ouwerkerk 12 vn Rotterdam nr Bremen. Papendrecht 13 te Adelaide verw. Rotti 12 vn Calcutta nr Chalna. Schelpwijk 13 te Piraeus verw. Schiekerk 12 te Lissabon. Sloterkerk 13 te Mtwara verw. Solon 12 te Georgetown. Straat Colombo 12 vn Tandjong Priok nr sin- Straat Fremantle 12 vn Durban nr Kaapstad Semelloyd pass 12 Port Elizabeth nr Kaapstad Spaarnekerk 11 vn Singapore nr Hongkong. Stentor pass 12 Bougie nr Malta. Straat Clement 12 vn Port Kembla nr Melbourne Straat Lagos 13 te Brisbane verw. Tjibodas 13 te Kobe verw. Tjiliwong pass 12 Seychellen nr Singapore. Tjinegara 13 te Melbourne verw. Van Riebeeck 12 Lourenco Marques nr Zanzibar Van Cloon 11 vn Singapore nr Balik Papan Vitrea 12 te Hamburg. Walcheren 11 rede Rio de Janero nr Rio de oriauer Zaanland 12 te Port Swettenham, zijn oordeel te kennen gegeven dat de arbeidsprestatie in ons land in vergelij king met die in de jaren na de oorlog een zekere verzwakking heeft ondergaan. Hard werken blijft een deugd en een wel vaartsbron, die het gehele Nederlandse volk zou moeten betrachten. Het zijn klanken, die al eeuwenlang uit de mond van vermanende vaders zijn gehoord, doch die altijd zullen opgaan, ook in de tijd waarin slechts enkele uren per dag behoeft te worden gewerkt, omdat de machines een groot deel van de taak uit handen zullen nemen. Om die machines gaat het nu echter juist. De technologische vooruitgang gaat in een zo razend snel tempo dat de in dustriëlen niet bij machte zijn om de ver nieuwing van hun produktie-apparaat er bij aan te passen. Telkens als na veel wik ken en wegen en ten koste van enorme uitgaven een nieuwe machie in bedrijf is genomen, moet de fabrikant maar af wachten of de concurrent niet een paar maanden later met een nog moderner apparaat gaat werken, hetgeen zijn kost prijs gunstiger zou doen uitkomen. De concurrentie is de machtige drijfveer voor de technische vernieuwingen en daarom is het bedrijf met de dikste portefeuille altijd aan de winnende hand. Voor een land als geheel is het deel van het nationale inkomen dat bespaard wordt de maatstaf voor de toekomstige welvaartsontwikkeling. Het is daarom jammer dat het centraal planbureau bij het opstellen van de prognose niet kon uitgaan van de veronderstelling dat het deel van het nationaal inkomen dat be spaard wordt niet veel groter zal zijn dan in 1967 het geval is geweest. De zoge noemde spaarquote komt slechts eentien- de percent hoger uit en wel op 19,1 per cent tegen 19 percent. Aangezien bij de berekening van het nationale inkomen met tientallen miljar den guldens wordt gewerkt, komt een- tiende percent toch nog op een aardig bedrag uit. Het bruto nationaal produkt zal stijgen van 85 miljard tot ƒ87,6 mil jard. Deze stijging brengt op zichzelf reeds mee dat bij een gelijkblijvende spaarquote een groter bedrag voor bespa ringen beschikbaar komt. Of dat genoeg is, hangt ervan af welke eisen aan de toekomst worden gesteld ten aanzien van het gewenste welvaartspeil. Momenteel zijn we nog lang niet zover dat alle wensen in vervulling gaan, maar het groeitempo van de welvaart als in voorgaande jaren is opgetreden, moet af nemen, omdat er in de jaren 1964-1966 een te grote wissel op de toekomst werd betrokken met de snelle loonstijging. Het is daarom dat het Centraal Planbureau ervan uitgaat dat ook dit jaar een betrek kelijk rustige loonontwikkeling zal op treden. De berekeningen zijn gebaseerd op de veronderstelling dat de gemiddelde loonsom per werknemer niet meer dan 5 percent hoger zal uitkomen dan een jaar geleden. Daarbij wordt tevens rekening gehouden met de vermeerdering van de sociale kosten. Een rustige loonontwikkeling heeft voor- en nadelen. De spontane groei, die voortvloeit uit inflatiegolven blijft uit, hetgeen van invloed is op de omzetont wikkeling in de middenstand. Ook zullen verzekeringmaatschappijen en pensioen fondsen merken dat de stijging van de premie-inkomsten, als anders optreedt door de automatische aanpassing van pensioenaanspraken, achterwege blijft. Dit brengt dan weer met zich mee dat er, afgezien van de stijgende premie-inkom sten door de verhoging van de bedragen, waarvoor het publiek zich verzekert, er in de komende tijd geen vergroting van het aanbod op de kapitaalmarkt zal zijn van de kant der genoemde instituten. Atch. Top Can. Pacific Illin. Cent N.Y. Centr. Penssylvanl South Pac. Union Pac. Am. Can. Allied Chem. A.C.F. md. Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Bethl. Steel Boeing Chrysler 29 30% 551/2 55% 60 57 72% 74 58 58% 23% 287;, 39% 39% 42 42% 51% 5078 46% 46 78 78% 54 54 33% 33% 45% 46% 327a 32% 83% 83% 58% 57% City Bank Cons. Edison McDonn.D.C. Du. de Nem. E. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. A. Motors Int. Harvest Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont. Ward Radio Corp. Republic St. Royal Dutch 37% 33% 49 li 150 141 >2 97"., 81% 521ii 13 30% 1101', 110 tt% 241, 52 45 44% 57% 331, 48% 150% 142 95% 82% 53 13% 37% 111% 108% 45% 25% 52% 44% 43% Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacura Stand. Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un Aircraft Un Corp. Un. Fruit Uniroyal Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. 64% 68 44% 56 09 63% 81% 78 11% 60% 50% 42% 67% 25% 54% 64% 63% 674 j 463, 36% 68% 70 81% 78% 11% 61% 50% 427, 67% 25 53% 67 Avondverkeer van gisteren: A.K.U Philips 127.50: Unilever 113.50 gl 9.10; Kon. Olie 153.20: D°w Jones-cijfers: industiie 898.98 081), spoorwegen 237 08 shares (13.22K 134 84 °'38)- °mZet 13 08 miU°en

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9