SURINAME ROEPT VRIJWILLIGERS OP Tank met kerosine in Botlek uitgebrand Eén van vier ontsnapten gepakt en Verkeer etmaal lamgelegd VNJ... helemaal vrij in uw eigen bungalow! Boekenbal in mini-formaat Drie doden bij auto-ongeluk Conflict met Guyana Guyanezen in Oronoque mm,m Minister vraagt Kiesraad advies Brandweerlieden voorkwamen ramp Voor miljoenen schade Amsterdammer van 14.000 beroofd Utrechters op handen en voeten Iets minder zacht MAANDAG 15 JANUARI 196 8 I m Politieel karakter Waar dering Verkiezingen in O root-Groningen koude bondgenoot Rovers achter voordeur Vervolg van pagina l I elsen-IJmuiden Beverwijk 23 5-S 3 "f PARAMARIBO-GEORGETOWN (AFP ANP) De nationale defensiecomniissie van Guyana heeft zondag na een buiten gewone vergadering onder leiding van premier Burnham bekendgemaakt dat Guyana gereed is om aan elke bedrei ging van Suriname het hoofd te bieden. De bijeenkomst duurde vier uur en werd gehouden naar aanleiding van de bekend making van premier Pengel dat alle Guyanezen Suriname moeten verlaten en dat militairen worden opgeroepen. De cri sis tussen Guyana en Suriname begon verleden maand toen politie van Guyana Nederlanders uit het omstreden gebied verwijderde. De betwiste streek ligt tus sen de Coerieni-rivier en de Boven-Coran- I tijne. De Surinaamse regering heeft het be richt bevestigd dat Guyanese politieman nen bewapend met tommyguns de post Oronoque bezet houden. Dit was ook de aanleiding tot de nieuwe spanningen. Nederland zal geen koninkrijkstroepen inzetten. De Nederlandse regering wenst het conflict aan de onderhandelingstafel op te lossen. De Nederlandse land macht, welke nabij het omstreden ge bied een post heeft, heeft strikte opdracht zich in de streek niet te vertonen. Het exterieur van het Huis van Be waring met boven het geforceerde raam. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Eén van de vier gede tineerden die zaterdagavond uit het Huis van Bewaring ontsnapten is zondagmid dag in zijn ouderlijke woning in Rotter dam aangehouden. Hij is een 24-jarige Rotterdamse eta leur, die verdacht van diefstal in voor arrest zat. De drie anderen, twee 23-jari- ge kelners en een 32-jarige bouwvakarbei der, zijn nog spoorloos. Zij zijn alle drie Hagenaars, die wegens diefstal, oplich ting en inbraak veroordeeld zijn tot korte •traffen. De ontsnapping heeft plaatsgehad tus sen zeven en acht uur 's avonds. De man nen ontkwamen uit een raam op de derde etage. Zij wrikten twee tralies van elkaar en lieten zich aan negen aan elkaar ge knoopte beddelakens zakken op het platte dak van een werkplaats. Vandaar spron gen zij op een open stuk bouwland. Volgens de woordvoerder van minister Bakker van Koninkrijkszaken past de vor ming van een Surinaams vrijwilligers korps binnen het Statuut, aangezien het een binnenlandse maatregel van Suriname is. Het korps krijgt een politieel karakter De verdediging van Suriname is een aan gelegenheid van het koninkrijk. Aan het eind van deze maand komt een Surinaamse delegatie naar ons land om de procedure voor overleg voor Guyana te bespreken. Dieveggen. Twee verpleeghulpen van 27 en 21 jaar zijn in een warenhuis in de hoofdstad gearresteerd waar zij voor 900 aan kleding hadden weggenomen. Het is niet de eerste keer dat zij win keldiefstallen hebben gepleegd. Veel dieren verbrand. Een grote boer derij in Groningen is door brand gro tendeels verwoest. In het vuur kwamen 27 koeien, 3 kalveren, 2 paarden, 1 geit en 5 katten om. Voorts gingen land bouwwerktuigen en twee auto's verlo ren. Sneeuwganzen. De ornitholoog mr. T. Lebret uit Middelburg heeft zaterdag twee sneeuwganzen waargenomen op de zandplaat in het Veerse Meer. De sneeuwgans is zeer zeldzaam in ons land en is in deze eeuw slechts zes maal waargenomen. De vogel is af komstig uit de toendragebieden van Noord-Amerika. Fabrieksbrand. De matrassenfabriek Ne derland n.v. aan de Hoogstraat in Eind hoven is grotendeels uitgebrand. De schade wordt op verscheidene tonnen geraamd. In de fabriek werkten veer- aat'leffl tig personen. De Surinaamse regering zegt in een verklaring dat zij de maatregelen be treurt. Zij waardeert de wijze waarop de Guyanezen zich in Suriname hebben ge dragen en een bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling van het land. Suriname heeft vrijwilligers opgeroepen die een militaire opleiding hebben ge noten. De leeftijdsgrens is vastgesteld op 18- tot 35 jaar. Het korps zal staan onder leiding van de heer S. A. Lapre, oud majoor van de troepenmacht in Suriname. De supervisie zal worden uitgeoefend door de procureur-generaal. De Surinaamse regering zegt dat zij in deze aangelegenheid tot dusverre een grote mate van zelfbeheersing aan de dag heeft gelegd, maar nu gebleken is dat Guyana het grensgeschil tussen beide lan den niet op vreedzame wijze wenst op te lossen, zij het nu tijd vindt deze maat- regelen te treffen. Zij hoopt evenwel dat ZIJ spoedig maatregelen tegen de Guya nezen zal kunnen intrekken, zodat zij hun werkzaamheden in Suriname kunnen her vatten. (Van onze correspondent) DEN HAAG De minister van Binnen landse Zaken, mr. Beernink, heeft de kies raad andermaal advies gevraagd over de vraag of er in Groot-Groningen alsnog tus sentijdse gemeenteraadsverkiezingen moe ten worden gehouden in verband met de voorgenomen opheffing van de gemeenten Hoogkerk en Noorddijk en wijziging van de grenzen van de gemeenten Adorp, Be- dum, Groningen, Haren en Hoogezand- Sappemeer. Ii} het inmiddels door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp was op basis van een advies van de Kiesraad van 1963 niet in het houden van tussentijdse raads verkiezingen in de nieuwe gemeente Gro ningen voorzien. Het Tweede-Kamerlid mej. mr. A. M. Goudsmit (D '66) had in december bij de Tweede Kamer een initiatiefvoorstel inge diend om wèl verkiezingen te houden. Zij vroeg de minister van Binnenlandse Zaken tevens hoe de Kiesraad daar thans over denkt. SS Een beeld van het blussingswerk zondagochtend. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Vier en twintig uur nadat op een terrein van het bedrijf Pakhoed in het Botlekgebied in Rotter dam, een explosie was gevolgd door een felle vuurzee in een tank met 4,5 miljoen liter vliegtuigbrandstof (kerosine) kon worden gezegd dat een ramp was voor komen. Bij de brand werd niemand ge wond. De brandweerlieden werden ern stig gehinderd door felle kou en storm. Het is de brandweerlieden gelukt te voorkomen dat het vuur op de andere tanks aan de derde petroleumhaven over sloeg. Even is er sprake van geweest dat de mensen, die in de omgeving wonen, zouden moeten worden geëvacueerd. De minister van Binnenlandse Zaken, mr Beernink, liet zich van uur tot uur op de hoogte houden. Hoewel de temperatuur, welke zater dagmiddag ongeveer tien graden onder nul was, de taak van de brandweerlieden extra zwaar maakte, is die in zekere zin ook een bondgenoot geweest. Want door de kou konden de bedreigde tanks in de omgeving niet zo snel warm worden. De ijzel welke zaterdagavond en -nacht viel maakte de wegen zo spiegelglad dat af- losploegen het terrein van de brand niet of met zeer grote vertraging bereikten. Men was zeer bevreesd dat de brandende tank, welke een dikke vette rookmassa uitspuwde zou barsten waardoor de bran dende kerosine over de rand van de gracht zou stromen en zo bij in de buurt staande reservoirs zou kunnen komen. Die vrees bleef bestaan tot zondagmiddag toen plot- AMSTERDAM Een 47-jarige Am sterdamse elektriciën is, toen hij in de nacht van zaterdag op zondag zijn woning in de Grote Houtstraat binnenging, door twee mannen neergeslagen en beroofd van veertigduizend gulden. Hij kreeg, toen hij zijn' voordeur open deed, een doek met ether in zijn gezicht geduwd en een slag op het hoofd. De overvallers, die binnen achter de deur stonden, haalden daarna het geld uit zijn binnenzak. De overvallers moeten op de hoogte zijn geweest van het feit, dat de elektriciën die een eigen bedrijf heeft, zaterdagavond met veel geld naar huis kwam. seling het vuur wat verminderde. Die kans werd aangegrepen om de gloeiende massa met schuim af te dekken. Hierna lukte het het vuur te blussen. Zondagmorgen was van een tweede tank met kerosine, waarschijnlijk door de sterke verhitting eveneens de kap afge vlogen. Het vuur kreeg echter geen kans omdat deze tank vrijwel geheel was leeg gepompt en onmiddellijk zeer doeltref fende maatregelen konden worden geno men. De explosie is vermoedelijk ontstaan tijdens het overpompen van de brandstof uit een zeeschip in de tank. Er zou een groot drukverschil tussen tank en schip zijn geweest. De schade wordt op twee miljoen gulden geschat. De capaciteit van de vernietigde en de beschadigde tanks bedraagt circa een half percent van het totale opslagvermo gen bij Pakhoed in de Botlek. - s-. De brandende en gedeeltelijk in el kaar gezakte tank wordt met scliuim bespoten. UTRECHT. Door de gladheid in het voorbije weekeinde is de 43-jarige me vrouw J. VVeijburg-Verhoeks uit Vianen op de rijksweg Utrecht - Amsterdam om het leven gekomen. Zaterdagavond slipte zij met haar wagen en reed in volle vaart tegen een boom. Zij kreeg 'n schedebasis- fractuur. De volgende ochtend overleed zij in een ziekenhuis Twee andere inzitten den liepen een hersenschudding op In Maastricht gleed een gastankwagen ADVERTENTIE m Heeft u een gezin met kinderen? Of een zaak of een praktijk die u niet te lang alleen kunt laten? Of heeft u een hekel aan lange, vermoeiende reizen? Overweeg dan de aanschaf van een eigen zomerbungalow in Sint Maartenszee N.H., vlak bij strand en duinen. Daar bent u he-le-maal vrij, ver van mensenmassa's en stads- lawaai, temidden van de natuur. Zo n bungalow is ideaal voor vakantie, maar vooral ook voor week ends en feestdagen. Solide gebouwd op betonfundering en van alle aansluitingen voor zien is het een in waarde stijgend bezit. Bel ons voor inlichtingen of documentatie, of raadpleeg uw make laar. WILHELMINASTRAAT 50 HAARLEM - HOLLAND TEL. 023-21724.10909-14621 VASTGOED NV int. ontwikkelings-en verkoopmaatschappij van de weg af en kwam tegen een muur van een boerderij tot stilstand. De auto vervoerde licht ontplofbaar ethyleengas. Het weekeinde gaf een gevarieerd weer beeld te zien. Er waren hevige sneeuw buien, regen, ijzel en stormen, welke zo wel in Nederland als in Europa het ver keer ontwrichtten. Doordat de regen za terdagavond en -nacht direct op de stra ten bevroor ontstonden er spiegelgladde wegen. Tal van auto's bleven steken. De meeste autobusdiensten in het land vielen uit. Ook taxi's lieten het afweten. Het publiek kon op grote stukken soms maar voetje voor voetje vooruit komen. In Utrecht was het zó vreselijk glad dat de mensen in enkele straten op handen en voeten over de weg kropen. Zondagochtend, toen het inmiddels was gaan dooien, heeft het verkeer ook nog veel stagnatie ondervonden. Het openbaar vervoer kwam in de ochtend traag op gang. Enige treinen konden 's ochtends niet rijden, omdat het personeel door de gladheid niet op tijd aanwezig kon zijn. Over het algemeen ondervond het trein verkeer in de loop van de dag weinig stagnatie. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het hoofdstedelijk boekenbal, dat in de loop der jaren ver huisde van Stadsschouwburg via Concert gebouw naar de RAI, zal dit jaar in het Stedelijk Museum worden gehouden. De RAI bleek al te zijn volgeboekt, toen de boekencommissie met de lange naam de zaal kwam bespreken. Het Stedelijk biedt echter plaats aan slechts vierhonderd be zoekers. Hierdoor zal het festijn voor de eerste maal een echt schrijversbal worden, waar alleen officiële genodigden, uitge vers en auteurs zullen verschijnen. (Van een onzer verslaggevers) VELDHOVEN. Op de weg tussen Veldhoven en Oerle in Noord-Brabant zijn vannacht drie mensen om het leven gekomen toen hun auto tegen een gepar keerde verlichte truck met oplegger bots te. Het is niet bekend wat de oorzaak van het ongeluk is. De slachtoffers, alle drie uit Veldhoven afkomstig, zijn de 33-jarige W. Dengen, die de auto bestuurde, de 24-jarige J. Jansen en de 20-jarige H. Thyssen. De vrachtwagen moest door een zware takelauto worden opgevijzeld om de wrak stukken van de verongelukte wagen te kunnen verwijderen en de slachtoffers te te bergen. Het K.N.M.I. deelt mee: De aanval op de vorst duurt onvermin derd voort. Actieve oceaanstoringen en een hogedrukgebied boven het Middel landse Zeegebied houden een krachtige zuidwestelijke tot westelijke stroming in stand. Hiermee wordt zachte oceanische lucht aangevoerd waarin de temperatuur 8 tot 12 graden bedraagt. De vorstlijn liep vanmorgen van Midden-Scandinavië via Polen naar Joegoslavië. Ook dinsdag blijft Nederland in een westelijke lucht stroming, waarin een wisselende bewol king voorkomt met af en toe buien en over het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Een volgende actieve depressie in het zeegebied bij de Azoren trekt naar het noordoosten, maar de storing zal waarschijnlijk niet direct het weer in ons land beïnvloeden. WEERRAPPORTEN -i Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland .i mtiï - s - t "i Nieuwe afrit naar Delft. In de rijksweg Den Haag - Rotterdam is de nieuwe ongelijkvloerse aansluiting naar Delft, voor het verkeer opengesteld. De be staande afritten naar Pijnacker bij het wegenwachtstation Pauwmolen zijn af gesloten. Het verkeer met bestemming Delft dat deze nieuwe aansluiting voor bijrijdt, zal pas bij Rotterdam kunnen keren. Narcotica. Van 1 januari tot 1 november van het vorig jaar zijn in ons land ruim 51 kg Indische hennep (marihu ana). ruim 8 kg opium, 48 ampullen morfine, en ruim 25 kg hasjisch in be slag genomen. In die periode werden 234 personen aangehouden die ervan verdacht werden betrokken te zijn bij de handel in het gebruik van verdoven de middelen. Daarbij waren 202 man nen en 32 vrouwen en 16 jongens en 8 meisjes beneden de leeeftijd van 18 jaar. Stadsschouwburg, dinsdag, 20 u.: De Haagse Comedie met „Yerma" van Fede- rico Garnia Lorca. Regie: Joris Diels en Carl. v. d. Plas. Concertgebouw, dinsdag, 20.15 u.: Vier de A-concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Guila Bustabo. (viool). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ver boden bezit", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Voor een paar dollar-meer", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Striptease danseressen gevraagd", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Zeven maal vrouw", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Eep gravin van Hongkong", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De twaalf veroordeelden", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Das Mad- chen mit des SEten Sinn", 18 j Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks behalve maandag ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessersgracht): Expositie van werken van Key Hiraga. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot en met 29 januari. Galerie Drengel (Bakkumstraat)Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswijk op het the ma „Oorlogsheerlijkheden". Maandag t.m. vrijdag 20-22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 12-17 uur. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en acrylics van Leen Spierenburg. Dagelijks (ook zondags) geopend van 14-17 jur. Tot en met 3 februari. DIVERSEN Aula A. H. Gerhardmulo (Raaks), dins dag, 20 u.: Lezing door dr. J. D. de Jong over „Het ontstaan van de Nederlandse landschappen". (Nivon). MAANDAG 15 JANUARI City, 20 u.: „Ontembare Angélique". DINSDAG 16 JANUARI City, 20 u.: „Ontembare Angélique". Stadsschouwburg, 20 u.: Velser Kunst kring, Toneelgroep Studio voert „De ar chitect en de keizer van Assyrië" op. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. MAANDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur .Mini-week-end" Luxor Theater. 19.30 u. „Dr Zjivago' DINSDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21 15 u Mini- week-end" Luxor Theater, 19.30 u.: „Dr. Zjivago" Galerie Boumans. Breestraat 122 Expo sitie van Nico Betjes, plastiek, en Rob Clous, grafiek; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. zw bew. regen geh bew. zw bew. regen regen motregen onbewolkt sneeuw sneeuw regen regenbul zw. bew. zw. bew. motregen regen motregen mist geh bew. zw bew. regen geh bew. geh. bew. zw. bew. mist licht bew. regen half bew. sneeuw half bew. geh. bew onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt Ut S-. co 1 j a co it l. BH BH 0) rf Cm wzw 7 6 3 wzw 8 8 0.4 wzw 9 8 1 wzw 4 4 9 wzw 9 8 4 wzw 6 6 12 wzw 9 8 4 wzw 8 8 13 ozo -18 -22 7 zzo -2 -5 2 ono -1 -4 4 z 0 0 5 w 6 3 0.3 w 12 10 0.2 wzw 8 8 0.4 wzw 7 5 13 wzw 5 5 4 zw 12 10 0.3 zo 13 2 0 -1 0 nno 2 0 w 2 2 17 zw 5 4 3 w 5 5 15 wzw 5 5 14 ozo 3 -1 0.9 -3 -11 0.4 wnw -8 -8 0.9 verand. -1 -0 1.9 zw -5 -5 0 nnw 1 -2 0.0 O 4 1 0.0 nw 14 5 0.0 13 -5 0.0 15 5 0.0 O 16 6 0 Dinsdag 16 januari Zon op 8.41 uur; onder 16.58 uur. Maan op 17.37 uur; onder 9 48 uur. Maanstanden Volle maan 15 januari 17.11 uur. Laatste kwartier 22 januari 20.38 uur. Nieuwe maan 29 januari i7.29 uur. Hoog en laag water in iJmuiden Maandag 15 januari Hoog watei 3.32 uur en 15.45 uur Laag watei 11.37 uur en 23.55 uur Dinsdag 16 januari Hoog water 4.13 uur en 16.24 uur. Laag water 12.19 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 min. vroeger dan te Umuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2