Prof. Barnard zich tegen verdedigt kritiek Wilson zal morgen crisismaatregel en Senator Mansfield voor staken bombardementen zijn pakket aanbieden Kiesinger zinspeelt op samengaan met FDP -Bt Rennies Reddende citaten Deserteurs uit de VS naar Zweden Uw kam en borstel schoon in een flits met Jonny Blitz! commentaar op Rampenbestrijding Verwijt van Duitse prof. Forssmann verworpen Derde luchthaven in Noordzeepolder? Het uur der afrekening is gekomen Staking in Saigon gaat niet door Komplot „om Tito te vermoorden" in Cambodja ontdekt Britse onderzeeboot vlotgetrokken Von Thadden daagt gerechtshof uit Premier Lee van Singapore trekt dreigementen in Liberalen in verwarring geraakt Brandend maagzuur, 3 tel eg rammen MAANDAG 15 JANUARI 196 8 Kasperak gaat achteruit Nieuw Brits plan Morele commissie H artbrekend Uw drogist en parfumeriezaak heeft ze helpen direkt! De reusachtige brand in het Botlekge- bied heeft gelukkig alleen maar materiële schade veroorzaakt, wat in de eerste plaats te danken is aan het hardnekkige en goedgeorganiseerde werk der brandbe- strijders en niet voornamelijk aan de te voren getroffen veiligheidsmaatregelen. Het was een fortuinlijke omstandigheid dat de brand in de onmiddellijke nabij heid van een grote stad plaatsvond, waar door snel en efficiënt kon worden inge grepen met de modernste blusmiddelen. Tientallen kilometers slangen, een aantal waterkanonnen van grote capaciteit en een enorme hoeveelheid schuimblusmid- delen waren dadelijk beschikbaar, als mede een klein leger van goedgeoefende brandweerlieden. Wanneer dat alles niet onder uitstekende leiding onmiddellijk in actie had kunnen komen, zouden de ge volgen heel wat erger zijn geweest. Een bedrijfsbrandweer is in zo'n geval vol komen ontoereikend en de leden ervan lopen persoonlijk groot gevaar, als de brand overslaat en nieuwe ontploffingen teweegbrengt. Deze materiële ramp, die enkele mil joenen guldens aan schade heeft veroor zaakt en sterk heeft bijgedragen tot de regionale luchtverontreiniging, kan een goede les betekenen voor de organisatie van veiligheidsmaatregelen en verscher ping van voorschriften, ook voor gebieden elders in den lande, waar dergelijke potentiële gevaren aanwezig zijn. De onderlinge afstanden tussen de tanks, de omwalling met aarde, de be reikbaarheid van het terrein voor de blus- voertuigen en -vaartuigen, de alarmin stallaties, de voorzorgsmaatregelen bij het overtanken, de beveiliging van de woon bebouwing in de omgeving, dat alles is naar het zich laat aanzien nog wel voor verbetering vatbaar, waarbij de verscher ping van voorschriften vooral effectief kan worden gebruikt bij de vestigings eisen die aan dergelijke gevaarlijke in dustrieën en opslagplaatsen worden ge steld. De instructies aan brandweren van om liggende gemeenten en de onderlinge sa menwerking tussen deze korpsen zijn on derwerp van gemeentelijke zorg, maar vooral van intergemeentelijke organisatie waarbij het overleg tussen regionaal op elkander aangewezen gemeenten een eer ste eis is. Als men de situatie in het IJmond-ge bied bekijkt, waar langzamerhand een tweede „Botlek" bezig is uit de grond te schieten, dan moet men hopen dat daar waar nog steeds een officiële vorm van intergemeentelijke coördinatie op zich laat wachten toch intussen al op het gebied van de rampbestrijding nauw overleg tot paraatheid heeft geleid. Aan de brand in het Botlek-gebied kan men zien hoe urgent en acuut zo'n vorm van samen werking kan zijn. Het is voor de IJmond echter nog steeds een vorm die afhangt van de verantwoordelijkheidszin der ge meentelijke diensten, zolang de herinde ling niet tot stand is gekomen. ^^WWWWWWMIWWWWIIMWWIlWWIIMWIIIIWIWIWIIIWWWIlWWMIlWIWWIWWWMWWWIIIflIlfWWWWWWWWWWMMWWWWIIIWIWWMM HAMBURG. (AFP) De Zuidafrikaan- ge hartchirurg prof. Barnard heeft in een artikel dat in het Westduitse blad „Die Welt am Sonntag" is gepubliceerd, de verwijten van bepaalde chirurgen, met name van de Westduitse prof. Forssmann, tegen zijn harttransplantaties categorisch verworpen. Hij noemde de verwijten be lachelijk. „Waarom keert prof. Forssmann zich te gen harttransplantaties en niet tegen die van bijvoorbeeld lever en nieren Dat is toch hetzelfde. Er zijn in de wereld al elf of twaalf levertransplantaties ver richt. Vier patiënten hebben dit overleefd Barnard verwerpt ook het argument van Nobelprijswinnaar Forssmann dat hartdo- nor Darval niet het recht zou hebben gehad, over het hart van zijn dochter te beschikken voordat zij was overleden. „De vertegenwoordigers van de oudere gene ratie zijn van nature conservatief, en ik denk dat men hun daar geen al te groot verwijt van mag maken. Maar zij moe ten niet te ver gaan en niet de vooruit gang tegen houden", aldus Barnard in het artikel. In een vraaggesprek met de „Sunday Express" van Johannesburg zei Barnard dat de toestand van Blaiberg nog wel een dag of tien als „kritiek" moet worden beschouwd. „In het algemeen ben ik wat ongerust", zei hij. „Zijn keelinfectie is net bedwongen. Het is moeilijk om te weten waar we precies aan toe zijn. Stij ging van temperatuur wil ik tegengaan en als Blaibergs bloeddruk vermindert wil ik dat ook tegengaan". Een van Barnards medewerkers, dr. Botha, zei dat deze voortdurende onge- STANFORD (AFP) De toestand van Mike Kasperak, de patiënt op wie bijna een week geleden in de Amerikaanse stad Stanford een harttransplantatie is toege past, is ernstig verslechterd, doordat zijn lever niet goed functioneert. De toestand van het hart is uitstekend. (Van onze correspondent) LONDEN. Het reeds lang gepropa geerde denkbeeld om voor de kust van Foulness in het Engelse graafschap Es sex op een in te polderen gebied Lon- dens derde luchthaven te bouwen (in plaats van in Stanstead) bij Cambridge, zoals de regering wil) neemt vastere vormen aan. Er is thans in Londen een financiële combinatie gevormd om voor 250.000.000 pond sterling zowel een internationale luchthaven als een enorme zeehaven aan te leggen. Het zou de grootste luchthaven ter wereld worden en het ha vencomplex zou met Europoort verge lijkbaar zijn. Het plan is geïnspireerd op het ook beneden de zeespiegel liggende Schiphol en de Nederlandse inpolderingstechniek. Tegen de aanleg van een luchthaven in Stanstead is vooral door de plaatselijke bewoners scherp geprotesteerd. rustheid ertoe geleid heeft dat enige da gen geleden in West-Duitsland een dosis gammaglobuline was besteld. De „American Heart Associason" (AHA) heeft besloten een „morele commissie" in te stellen die tot taak heeft zich te oriënteren en de AHA van advies te die nen. In zeker drie ziekenhuizen in de Verenigde Staten worden thans voorbe reidingen getroffen voor nieuwe harttrans plantaties, namelijk in de universiteit van Louisville, in Cleveland en in Okla homa. (Van onze correspondent) LONDEN. Dit wordt misschien wel de meest dramatische week in de naoorlogse Britse politiek. Een week, waarin Engelands romantische droom van een roemrijk verleden eindelijk geconfronteerd wordt met het harde realistische heden. Huive rend wacht men op het uur van de afrekening, wanneer morgen premier Harold Wilson een ademloos Lager huis het pakket crisismaatregelen zal aanbieden. Pas enkele uren tevoren zullen de touwtjes om dit weinig ple zierige verrassingspakket, waarin nog voortdurend dingen worden bij- en uitgepakt, worden dichtgeknoopt. De regering zaï er, naar zij dapper be weert, zonder iemand te ontzien met de bijl financieel op inhakken omdat het land al jaren op te grote voet heeft ge leefd en sinds de oorlog vrijwel alle Brit se regeringen teveel hooi op hun vork hebben genomen. Het doel van de maatregelen is tweeër lei. In de eerste plaats moet er voor wor den gezorgd dat de devaluatie van het pond sterling geen slag in de lucht is ge weest. Daartoe zal op de kortst mogelijke termijn door een flinke dosis deflatie de koopkracht met minstens driehonderd miljoen pond dienen te worden vermin derd met als oogmerk de export te be vorderen ten koste van het binnenlandse verbruik. In de tweede plaats zal, met het oog op de beknotting van de regeringsuit gaven, op de lange duur de overzeese defensie zo niet de genadeslag ontvangen, dan toch belangrijk worden afgekapt en het reeds lang aan de gang zijnde in krimpingsproces aanzienlijk worden ver sneld. In grote lijnen heeft het kabinet na discussies, die nu al acht dagen duren, overeenstemming bereikt, maar het touw trekken over details zal tot het laatste ogenblik voortduren. De defensiemaatregelen eisen een hart brekende beslissing, omdat zij de onmid dellijke veiligheid van Maleisië Singapore, Australië en Nieuw-Zeeland bedreigen en dwars ingaan tegen de Amerikaanse lijn, welke Wilson evenals zijn conservatieve voorganger McMillan inzake de Britse overzeese verbintenissen, vooral onder WASHINGTON, (Reuter en AP). Se nator Mike Mansfield heeft voorgesteld de bombardementen op Noord-Vietnam te staken in een poging Noord-Vietnam te overreden vredesbesprekingen te begin nen. Mansfield is daarmee de hoogstge- plaatste Amerikaanse functionaris gewor den, die in het openbaar een dergelijk standpunt heeft ingenomen. De fractieleider van de Democraten in de Senaat, die zich tot dusverre steeds PNOM PENH (AFP) Wij hebben een „maoïstische" bende opgerold, die klaar stond om maarschalk Tito te ver moorden bij zijn aankomst woensdag in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh". Dit zei prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, gisteren tegen verslaggevers. Hij zei dat de Cambodjaanse politie drie Chinezen heeft gearresteerd, die in het bezit waren van driehonderd granaten van zwaar kaliber en verscheidene draag bare zenders van Amerikaans fabrikaat. „Onze politie is tot de tanden gewapend en wij hebben duizenden mannen gemo biliseerd om de veiligheid van de Joego slavische president te verzekeren", aldus Sihanoek. Volgens de prins verspreiden Cambod jaanse communisten dagelijks vlugschrif ten waarin de Joegoslavische president en hijzelf ernstig worden beledigd en als lakeien van het Amerikaanse imperialis me worden afgeschilderd. De gearresteerde samenzweerders zul len volgens prins Norodom door een mi litaire rechtbank worden berecht. Zij lo pen kans de doodstraf te krijgen. PORTSMOUTH (Reuter) De bij het eiland Wight gestrande Britse duikboot „Alliance" is zondag vlot getrokken. Het vaartuig voer op eigen kracht naar zijn basis in Portsmouth, waar een onderzoek naar eventuele schade zal worden inge steld. heeft uitgesproken tegen een bombarde mentspauze, verklaarde dat de Noordviet- namese minister van Buitenlandse Zaken Trinh wellicht gewezen had op een wij ziging van Hanoi's standpunt ten aanzien van vredesbesprekingen. Ngoejen Duy Trinn heeft gezegd dat zijn land besprekingen met de Verenigde Staten wil voeren nadat de bombarde menten en alle oorlogshandelingen zijn gestaakt. Mansfield zei, dat „nu de Noordvietna- mezen het voorwaardelijke „zou kunnen" hebben vervangen door „willen" de Ver enigde Staten de bombardementen op het communistische land moeten staken. Vanmorgen zijn in Noord-Vietnam twee maal gebieden gebombardeerd, waarvan vermoed werd, dat de Noordvietnamezen er hun troepen voor de strijd in Zuid- Vietnam concentreerden. Beide bombar dementen werden uitgevoerd door B-52 bommenwerpers. Een algemene sympathie-staking van ongeveer honderdduizend arbeiders in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, die van daag zou beginnen, is door het Zuidviet namese vakverbond afgelast. Zes vak bondsleiders, die eind vorige week werden gearresteerd toen zij op het ministerie van Arbeid kwamen onderhandelen over een loonsverhoging, zitten nog in de gevange nis. Stakingen bij vitale bedrijven zijn in verband met de oorlogstoestand verboden. druk van Washington, zolang heeft trach ten te volgen. Omdat de confrontatie tussen Maleisië en Indonesië voorbij is en de algemene toestand op het schiereiland van Malakka gestabiliseerd is, meent Engeland het risico van een spoedige evacuatie te kun nen nemen. Maar president Johnson ver wijt Wilson dat hij om Labours linker vleugel te paaien inzake de besnoeiing van de sociale voorzieningen, op defensie gebied verder zou zijn gegaan dan strikt nodig is. De Verenigde Staten, die aan één wespennest genoeg hebben, voelen er om politieke en economische redenen niet voor de Britse defensielast in Zuid-Azië over te nemen. Bovendien zijn in de tra ditionele Britse gebieden zoals Singapore, de Amerikanen niet welkom. Maar zij maken zich speciaal ongerust over een eventueel gehaast Brits vertrek uit de Perzische Golf, waar de Britse bases juist zouden worden uitgebreid wegens de Britse terugtrekking uit Aden. In het levensgevaarlijke Midden- Oosten en elders beschouwt Amerika de Britten als praktische of tenminste poten tiële nuttige buffers, die een rechtstreek se confrontatie tussen de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie en China met alle onheilspellende gevolgen van dien ver hinderen. Het goede dat de jongste Engelse crisis heeft voortgebracht is dat er sinds de devaluatie en de benoeming van de altijd tegenover Wilson sceptisch gezinde Roy Jenkins tot kanselier van de schatkist een einde is gekomen aan Wilsons autoritair, naar het presidentiële neigende beleid, dat nog versterkt werd door zijn te grote steeds weer tot teleurstellingen leidende zelfverzekerdheid. Voor het eerst heeft Wilson, door politieke noodzaak ge dwongen, met de rest van het kabinet de details van de nieuwe maatregelen uit gewerkt. Premier Lee Kuan Yew van Singa pore (rechts) praat met Edward Heath, de conservatieve oppositie leider, over de voorgestelde terug trekking van de Britse troepen uit Zuidoost-Azië. HONGKONG (Reuter) Geduren de enkele ogenblikken wist dokter Laoe Tsoen-Yin niet wat hem te doen stond toen bij een moeilijke hersenope ratie in e enlegerhospitaal te Kanton de patiënt plotseling hevig begon te bloeden. Zijn assistente wist de crisis op te lossen door bliksemsnel een aantal citaten van partijleider Mao Tse Toeng voor te lezen. Hierdoor herwon de hirurg z'n tegenwoordigheid van geest en begon onmiddellijk de bloeding te stelpen. De operatie werd met goed gevolg beëindigd, zo meldde zondag radio-Kanton. MÜNCHEN (AP) De voorzitter van de Nationaal-Democratische Partij in Duitsland. Adolf von Tadden, heeft de regering in Bonn uitgedaagd het opper ste constitutionele gerechtshof een onder zoek te laten instellen naar zijn extreem rechtse organisatie. In een open brief aan bondskanselier Kiesinger beweert Von Thadden dat een dergelijk onderzoek beweringen van Westduitse ministers als zou de NPD een neo-nazistische, ondemocratische en mili taristische groepering zijn, zal ontzenu wen. De inhoud van de open brief werd door Von Thadden bekendgemaakt op een persconferentie in München. Daar voor spelde hij ook weer dat zijn partij bij de verkiezingen van 1969 zetels in de Bonds dag zal winnen. Hij zei dat pogingen van de huidige regeringscoalitie om zijn partij door „ma nipulaties" uit het parlement te houden, gedoemd zijn te mislukken. Von Thadden beweerde dat het leden tal van zijn partij op bevredigende wijze groeit. Hij gaf echter geen cijfers. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Drie nieuwe Ameri kaanse deserteurs zijn zaterdagmiddag in Stockholm opgedoken. Tijdens een pers conferentie werden zij voorgesteld door de „Werkgroep voor steun aan de FNL", onder wiens hoede zij verblijven. Het waren de 21-jarige Lawrence Bertheaud, gedeserteerd uit de Ameri kaanse vloot, waar hij aan boord van het USS Topica dienst deed, de 22-jarige Kenan Fulks, die 9 juni van het vorig jaar deserteerde vanuit Fort Bliss in Texas en de 21-jarige Robert Borroughs, gedeserteerd van de militaire strijdkrach ten in West-Duitsland en via Denemarken naar Zweden gereisd met behulp van een vervalste verlofpas op 3 januari. Bertheaud en Fulks vertelden tijdens de persconferentie, hoe zij ruim 1 jaar door door Amerika hadden gezworven, gejaagd door militaire politie en autoriteiten, vóór zij erin geslaagd waren via Canada naar Zweden te vliegen. Het geld voor de reis hadden zij verdiend door werk te nemen onder valse naam. In Zweden zijn nu Amerika hadden gezworven, opgejaagd LONDEN (AFP en AP) Minister president Lee Koean Yew is van mening dat hij vordering heeft gemaakt in zijn streven om medewerking van Groot-Brit- tannië te verkrijgen voor de verdediging van Singapore na de terugtrekking van de Britse strijdkrachten. Volgens betrouwbare zegslieden is de premier van Singapore voldaan over de ontvangst, die hem in Londen tebeurt is gevallen. In de Britse hoofdstad zal hij besprekingen voeren met minister-presi dent Wilson. Zaterdag verklaarde Lee dat Singapore zijn tegoeden niet uit Engeland zal terug trekken. Een dergelijke maatregel, waar mee hij Groot-Brittannië overigens wel gedreigd heeft als de Britse strijdkrach ten in 1971 uit Singapore worden terug getrokken, noemde hij „wreed en be lachelijk". (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Kiesinger heeft het verkiezingsjaar 1969 ingeluid door in een televisie-interview te proberen zijn coalitiegenoten van de SPD schrik aan te jagen en tegelijkertijd de liberale oppositie de mogelijkheid van een nieuwe regerings- rol voor te spiegelen. Tijdens zijn optreden zondagavond voor het tweede net van de Westduitse televisie verklaarde Kiesinger op een desbetreffende vraag, dat onder bepaalde omstandigheden na de bondsdagverkiezingen van volgend jaar de coalitie tussen de CDU-CSU en de FDP hersteld zou kunnen worden en dat bij de onderhandelingen over een derge lijke coalitie ook over de kwestie van de herzieningen van de kieswet te praten zou zijn. Als het nieuwe kiesrecht in 1973 zou worden ingevoerd zoals nu tussen de CDU en SPD min of meer is afgesproken zou door dit zogenaamde districtenstel sel de liberale FDP niet meer in de bonds dag terug kunnen keren. Het laatste interview van Kiesinger be tekent een nieuwe, en zijn zoveelste, op vatting over het in te voeren nieuwe kies recht. Het heeft in Bonn dan ook nogal wat verrassing gewekt. Twee aanleidingen voor Kiesingers nogal opvallende verklaringen van gisteren zijn echter aan te wijzen. In de eerste plaats is er de steeds vrijmoediger toon van de co alitiepartner SPD, die vorige week in een brochure verklaarde, dat de CDU in een periode van twintig jaar als zelfverheer- lijkende regeringspartij mede schuld heeft aan de opkomst van de neo-nazistische NPD. Kennelijk is de kanselier er op uit de SPD in te prenten dat zij geen rotsvaste zekerheid heeft, dat ze volgend jaar voor een nieuwe regeringstermijn in aanmerking zal komen, omdat de CDU evengoed weer met de FDP in zee kan gaan. Met zijn verklaring stichtte de kanselier ook verwarring in de rijen van de liberale partij. De linkse vleugel van deze partij neigt ertoe met de SPD samen te gaan. Kiesinger moet dan ook aan de FDP-par- tijdagen eind deze maand in Freiburg heb ben gedacht, toen hij over coalitiemogelijk heden sprak en gehoopt hebben de rechter vleugel van de liberale partij door zijn op merkingen enige ruggesteun gegeven te hebben. ADVERTENTIE Kam of borstel in de ene hand-Jonny Blitz in de andere twee, drie keer heen en weer en ziedaar.... de twee tegen elkaar in draaiende borsteltjes zorgen voor een hygiënisch schone kam of borstel in een flits, zonder nat maken, zonder kliederen met soda enz. Een gewel dige Zwitserse uitvinding. FLITSENDE R C V00rraat' KAM- EN BORSTELREINIGER Voor de handel: Firma J. v. d. Leek, Gouw 1., Hoorn, tel 02290 Het lijkt door Kiesingers woorden wel weer heel lang geleden dat de CDU zich onder leiding van Ludwig Erhard op de rotsen gemanoeuvreerd had en door de SPD moest worden losgetrokken. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? i 1 Opstanden. „In geheel Indonesië doen zich communistische opstanden voor", zo heeft het Chinese persbureau „Nieuw China" gemeld. De communisten zou den de strategie van partijleider Mao toepassen en hun acties van de steden naar het platteland verplaatst hebben. Vlotgetrokken. De Liberiaanse olietan ker „North Monarch", welke ter hoog te van het Belgische Zeebrugge op een zandplaat liep, is zondag losgetrokken. Het schip, dat 18.210 brt. meet, was volgeladen met olie. De gezagvoerder had aanvankelijk hulp van sleepboten geweigerd in de veronderstelling dat zijn schip op eigen kracht zou losko men. Voorzitter. De 38-jarige arts Tony Cha- ter is tot voorzitter van de Britse com munistische partij gekozen als opvol ger van Frank Stanley, die de post sindsl964 bekleedde. Brand. Op een slaapzaal van een meis jesinstituut voor geestelijk gestoorden in Oita (Japan) heeft zich een felle brand voorgedaan. Zes meisjes, in leeftijd variërend van 13 tot 17 jaar, kwamen in de vlammenzee om het leven. Verkeersslachtoffers. In 1967 zijn bij ver keersongelukken in West-Duitsland 11.500 mensen om het leven gekomen. 465.000 mensen werden gewond. In 1966 verloren bijna zevenhonderd mensen minder het leven en werden ongeveer achtduizend mensen minder gewond dan in 1967. Olie. Op Cuba is een tweede oliespui- ter ontdekt niet ver van de plaats waar eerder deze week bij een boring olie van zelf uit de grond kwam. Pionier. Elmo N. Pickerill, een van Amerika's luchtvaart- en radiopioniers, is zondag in de ouderdom van 82 jaar overleden. Pickerill leerde vliegen van Wilbur Wright, de uitvinder van het vliegtuig, en diens broeder Orville. Hij maakte zijn eerste solovlucht in een Wrighttweedekker in 1910. Dan alles maar. Een vijftigjarig gemeen teraadslid van de Italiaanse plaats Pa- lestrina heeft in het plaatselijke belas tingkantoor al zijn kleding uitgetrokken en voor het loket van de ontvanger gelegd uit protest tegen zijn belasting aanslag. Pil voor politie. Enkele honderden poli tiemannen tussen de vijftig en zestig jaar hebben zich in Bremen beschik baar gesteld voor een proef van po- litiedokter Guenther Brünning. Zij kre gen vijf maanden lang pillen tegen ou- derdomsverschijnselen. Zij zijn er nu een maand mee bezig en velen melden, dat zij zich een stuk beter voelen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3