Verenigingsnieuws uit de IJmond Friezen uit Castricum voerden blijspel op in IJmuiden Lnrv T oernooiusPION aöe Doopsgezinde Gemeente heeft nieuwe predikant Voorlichting over grasland Hornland" in de takels Trawler „Vrede" verkocht naar Noorwegen Brits booreiland op drift T entoonstellingen van „IJmond en O bij „De Reisduif" Prijsuitreiking INTREDE VAN DS. DE BOER Kardinaal naar Gereformeerde Synode Havenberichten TRADITIONEEL HULP VAN N.S. SPEK EN WORST MAANDAG 15 JANUARI 196 8 5 Velsen-lJ miiiden Een luchtfoto van het Duitse vracht schip „Hornland"dat op 27 oktober tijdens een aanvaring in de mond van de Waalhaven kapseisde en grotendeels zonk. Het schip ligt op het ogenblik in de takels van vijf grote bokken, die het trachten te bergen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De motortrawler „Vre de" (ex-„Rotterdam", ex-„Van Ronzelen") la door bemiddeling van het Maritiem handels- en ingenieursbureau R. W. Bais in Haarlem naar Noorwegen verkocht. De overdracht heeft vorige week vrij dag plaatsgevonden. De trawler, die en kele jaren onder de naam „Rotterdam", van de firma D. Joh. Krijger, IJmuiden als thuishaven had, zal naar zijn nieuwe bestemming worden gesleept door een boot van de sleepbootrederij Fairplay in Hamburg. Het vaartuig werd in 1941 gebouvVd op de werf van Jos L. Meyer in Papenburg in Duitsland De inhoud is 568 ton. De trawler werd te water gelaten onder de naam „Phoque", later omgedoopt in „Mar- got" en weer later kreeg hij de naam van „Van Ronzelen". Door bemiddeling van eerdergenoemd bureau werd de „Van Ronzelen" uit Duitsland aangekocht door de voormalige firma D. Joh. Krijger. Het vaartuig; oor spronkelijk een stoomtrawler, werd bij D. E. Gorter in Delfzijl omgebouwd in een motortrawler, met vismeelinstallatie, en omgedoopt in „Rotterdam" IJM 82. Eind 1966, na het faillissement van de firma Krijger, werd de trawler opgelegd en door de hypotheekbank verkocht aan de rederij v/h Frank Vrolijk in Scheve- ningen, die het schip de naam „Vrede" gaf. Het schip krijgt nu Bergen als thuis haven, zal als ringnetter gaan varen, met een vismeel- en diepvriesinstallatie aan boord, onder de naam „Triplex". De verbouwingskosten worden op 1.800.000 Noorse kronen geschat. MAANDAG 15 JANUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19-21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost, IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 16 JANUARI F. L. Ossendorpschool, Le Mairestraat 12, IJmuiden, 20 u.: Receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N.: 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 in Velsen-Noord. tel. 02510-25550; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak, secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. (Van een medewerker) VELSEN. De leden van de Friese vereniging Frijske Frou" werden zater dag in de grote zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan ont haald op een grappige blijspelvoorstelling, door de Friese toneelgroep uit Castricum. De opvoering gold een Fries blijspel geschreven door Abe Brouwer: „De dübe- le Marianne" of „De Faem en de jierpel" (De meid en de aardappel), met als in trige de liefdesperikelen van de vrij ge- zal Frans Miedema, die de scepter zwaait over een „Seleksjebidrum", een selectiebedrijf voor pootaardappelen. De jonge directeur, die al ruimschoots de huwbare leeftijd bereikte, heeft door zijn drukke werkzaamheden nog steeds geen tijd kunnen vinden om rustig naar een passende echtgenote te kijken. Wan neer zijn oom, die ook een aandeel DEN HAAG. Het Britse booreiland „Seaquest" is in vliegende storm op de Noordzee op drift geraakt. Om tien over elf vanmorgen werd via Scheveningen Radio een S.O.S.-bericht van het booreiland opgevangen, waarin geseind werd dat het zeven van zijn ne gen ankers verspeeld had. Korte tijd later liet ook het achtste anker het af weten en omstreeks kwart voor twaalf kwam de melding dat het laatste anker het had begeven en het booreiland op drift was geslagen. Tone de „Seaquest" het eerste S.O.S. uitzond, bevond het zich op ongeveer 60 mijl ten noordwesten van Den Helder. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De leden van de klein- dier sportvereniging „IJmond en omstre ken" hebben reeds de tentoonstelling plannen voor dit jaar besproken. De jon ge dierendag zal in september in IJmui den worden gehouden en de clubtentoon stelling op 21 en 24 november in café Dam in Heemskerk. Voorzitter C. M. Bos reikte de op de clubtentoonstelling behaalde prijzen uit. Vervolgens sprak hij waarderende woor den tot de heer P. F. Jansen en zijn doch ter Tini die naar Geleen verhuizen. De heer Jansen is deskundig op het gebied van hoenders en duiven en heeft daar door veel belangrijk werk voor de ver eniging kunnen doen. Tini Jansen maak te zich steeds verdienstelijk bij de or ganisatie van tentoonstellingen. Ook me vrouw Jansen werd voor haar stille me dewerking dank gebracht. Enkele leden kwamen met het voorstel regelmatig gezellige avonden op touw te zetten. Het bestuur had daartegen geen enkel bezwaar, mits dergelijke avondjes buiten verantwoording van het bestuur en niet ten laste van de verenigingskas worden gehouden. Het bestuur vindt het belangrijker dat een dermate zuinig be heer wordt gevoerd, dat regelmatig ten- toonstellingskooien kunnen worden aan geschaft. in de zaak heeft, zich met de knecht en de nog jonge huishoudster voor deze zaak gaan inspannen, wordt weldra al les in goede banen geleid. De spelers uit Castricum wisten de aan wezigen aangenaam met hun spel te ver maken, waaraan menig lachsalvo, dat uit de door het slechte weer ten dele bezette zaal opsteeg mocht getui gen. De rol van de onbeholpen vrouwenzoe ker Frans Miedema was in handen van de heer W. Jacobs, die de forse aardappe lenhandelaar redelijk gestalte gaf. Mejuffrouw A. Sijtsma speelde zijn huis houdster schalks en ontwapenend, terwijl ook de heer W. Joosse als de knecht zich met verve van zijn taak kweet. Thea Visser ontfermde zich over de „korre- spondinte" en de heer W. Hoekstra maak te van Omke Sjoerd een vermakelijke bemoeial. De voorstelling verliep vlot, terwijl ook een goede tekstkennis er toe bij droeg dat de spelers de juiste sfeer in dit Friese blijspel konden treffen .hetgeen resulteerde in het reeds vermelde succes. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. Zaterdagavond zijn in café Sport de prijzen uitgereikt, die vorige week op de clubtentoonstelling van de postduivenvereniging „De Reisduif" werden behaald. De eerste prijs ging naar de heer R. Zoontjes van „Ons Genoegen". De heer Zoontjes behaalde het hoogste aantal punten. Tweede werden de heren K. de Reep en G. Grapendaal van „De Reisduif" en de heer P. van der Wiele van „Atoom" uit Velsen-noord. Deze drie behaalden al le het zelfde aantal punten. De prestatieprijzen voor vogels, die meer dan 2000 kilometer gevlogen hebben gingen achtereenvolgens naar: 1. A. Six De Reisduif; 2. A. de Bot Atoom; 3. H. Pruimboom De Reisduif. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer P. v. d. Outenaar, nog eens op het grote nut van de clubtentoonstel lingen. Tevens bracht hij dank aan alle medewerkers en in het bijzonder aan de eigenaar van café Sport, de heer Jos Dammers, en mevrouw Philippi. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Enige uren voordat de ijzel het verkeer over de wegen nagenoeg onmogelijk maakte, arriveerde zaterdagmiddag op Schip hol de eerste deelneemster uit de damesgroep van het Hoogovenschaak toernooi. Het was de Roemeense top- schaakster Alexandra Nicolau, die 's morgens om tien uur uit Boedapest was vertrokken. Haar machine had een klein uur vertraging, doch dat is men gewend bij het afhalen van de deelneemsters en deelnemers, zodat de deputatie van het schaaktoernooi de tijd sleet met koffie drinken en het in de wachthal zo bekende „mensen kijken". Maar eindelijk was zij daar dan en wuifde vanaf de douane al naar de bekende gezichten, die zij vanachter de glazen wand zag. Daarna duurde het niet lang of zij omarmde gast- vrouwe Els van den Burg en begroette de anderen, die ter opluistering waren meegekomen. In rad Frans gaf zij olijk van haar blijdschap weer aan het schaakfestijn te kunnen deelnemen en vroeg vol belangstelling naar de an dere deelneemsters en deelnemers van wie zij de meesten reeds lang kent. Eenmaal in „Kennemerduin" aan gekomen sloeg zij al zeer spoedig haar tent op bij perchef Withuis, hetgeen welhaast even traditioneel is, als haar deelneming aan het Hoogovenschaak toernooi. Na haar partijen gespeeld te hebben maakt zij zich in deze afdeling namelijk steeds verdienstelijk met allerlei schaaktechnische bijstand aan de persdienst. In de avonduren, toen de gezellig heid in de immense kelder begon door te dringen en de deelnemers zowel als medewerkers en trouwe bezoekers hun plaatsen hadden ingenomen, begon de situatie buiten het gebouw in schrille tegenstelling tot het inwendige van Kennemerduin te worden. Natte sneeuw eerst en regen later maakten dat alles buiten met een dikke laag ijs bedekt werd. Muren, bomen, trot toirs en wegen werden nagenoeg on begaanbaar. De televisieploeg welke die dag opnamen gemaakt had strand de eveneens. Zij kon geen kant meer uit en de leden van de ploeg moesten noodgedwongen een beroep doen op de gastvrijheid van het huis. Dit was ook het geval met anderen, die niet on voorwaardelijk weg moesten. Er dreigde een kleine noodtoestand te ontstaan, maar dank zij het impro visatietalent van het echtpaar Van der Velde en de toernooimedewerkers kon iedereen aan een slaapplaats geholpen worden. Een enkeling, die op een kamer sliep, waar meer dan één bed stond moest wel even gestoord worden om er het bed weg te halen, doch daarop lette niemand. Zelfs niet de al eerder ge noemde perschef, die met zijn hond dwars over zich in bed moest toezien hoe een tweepersoons ledikant over zijn eigen bed getransporteerd werd. „Het is voor een goed doel", prevelde hij om kort daarop in een diepe slaap weg te zinken. Het was midden in deze ijzeltoe stand, dat bericht binnenkwam van de komst zondagmorgen half tien in Amersfoort van de Russische deel neemster Wala Kozlovskaja. Niemand echter kon garanderen tijdig in Amers foort te zijn, gezien de situatie buiten. De medewerking van de Amersfoortse N.S. werd ingeroepen en deze zegde toe de schaakster op de trein naar Am sterdam te zullen zetten. Daarmede was weer een moeilijkheid uit de weg geruimd. De wetenschap, dat boven dien in dezelfde trein meereisde de echtgenote van de bekende Poolse schaakjournalist Litmanovic, stelde de HTC-commissie geheel gerust, want zij zou zich wel ontfermen zo ver onderstelde men over de Russische gaste. Een volkomen juiste veronder stelling, want zoals men had vermoed geschiedde. Beiden kwamen tijdig in Beverwijk aan. Aan het einde van de vierkampen, de zuurkoolmaaltijd en de prijsuit reiking in het Opleidingscentrum van Hoogovens wilde een groep Belgische studenten-deelnemers naar België wegrijden. Doch onderweg, vlak bij nog, staakte het autootje, waarmee men reisde alle diensten. De hulp werd ingeroepen van geluidstechnicus Jan v. d. Heuvel. Deze snelde toe, maar kon ook niets uitrichten. De garage van Hoogovens werd opgebeld, een monteur kwam te hulp op zijn vrije avond en kort daarop was het euvel verholpen. De dankbare Belgische stu denten schonken daarop uit erkente lijkheid hun gewonnen zijden spek en worsten aan de mannen van de repa- ratiegroep, die daardoor ook een goede avond hadden. Zondag na de zuurkoolmaaltijd kwam nog een verheugende mede deling binnen bij de toernooicommis- sie. Twee van de HTC-leden maakten namelijk bekend, dat zij zich die mid dag hadden verloofd. Het waren Marty Heijndijk, de rechterhand van toer- nooi-penningmeester Sonneveld, en Jan Minnes, bulletincommissaris, zoals wij al eerder in deze rubriek vermeld hebben. Het bericht van deze ver loving is uiteraard niet onopgemerkt voorbij gegaan. In de recreatieruimte werden zij in klein comité gelukge wenst en mocht zij zelfs geschenken in ontvangst nemen. (Van een medewerker) IJMUIDEN De broederschap van de Doopsgezinde Gemeente IJmuiden prijst zich gelukkig, dat zij vrijwel onmiddellijk na het vertrek van ds. J. P. van Schayck De leden van de doopsgezinde ge meente in IJmuiden verwelkomden hun nieuwe voorganger op hartelijke wijze. een opvolger heeft kunnen aantrekken in de persoon van ds. N. de Boer, die af komstig is uit Koog aan de Zaan. In de intrededienst van de nieuwe voorganger, die zondagmorgen in IJmuiden gehouden werd, sprak deze er eveneens zijn vol doening over uit in de toekomst in IJmui den werkzaam te mogen zijn. Met de tekst van zijn predikatie, die hij baseerde op een brief van de apostel Pau- lus aan de Romeinen, liet de predikant de gelovigen weten dat hij geenszins wil de worden aangezien als de man die alleen de wijsheid in pacht heeft. „Wij moeten allen samen onze inbreng heb ben in de gemeente en elkaar bemoedigen in de totstandkoming van het christen dom!", aldus de predikant. „Paulus sprak tot zijn mensen: „Ik ben verlangend u te zien en u te versterken met geestelijke gaven", met deze woorden maakte ds. De Boer duidelijk, dat hij met animo in zijn nieuwe standplaats zal werken. In aansluiting op de dienst was er voor de aanwezigen gelegenheid de predikant met zijn benoeming te feliciteren en na der met hem en zijn gezin kennis te maken. Ds. De Boer is volgens de voorzitter van de kerkeraad, de heer J. W. Laan een bescheiden man, die wars is van teveel uiterlijk vertoon, zodat hij van te voren uitdrukkelijk heeft verzocht om officiële toespraken zo veel mogelijk te beperken. Vandaar de voldoening van de heer Laan over het feit, dat deze predikant zich be reid verklaarde voortaan de Doopsgezin den in IJmuiden voor te gaan. (Van onze correspondent) LUNTEREN. De rooms-katliolieke aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Al- frink, zal met vijf andere bisschoppen op 23 januari de Gereformeerde Synode in Lunteren bezoeken. Het episcopaat en de synode zullen die dag in een gezamen lijke verklaring de reeds lang bestaande wederzijdse erkenning van de in beide kerken bediende doop nader omschrijven. Deze verklaring was vorig jaar opge steld door vertegenwoordigers van beide kerken. De synode heeft toen nog enkele wijzigingen voorgesteld, onder meer dat overdoop van een gereformeerde, die rooms-katholiek wil worden ook niet mo gelijk moet zijn als de betrokkene erom vraagt. Dit laatste schijnt tegenwoordig nog de meest voorkomende reden tot het voorwaardelijk toedienen van het doopsel aan ex-gereformeerden te zijn. Kardinaal en bisschoppen zullen ook een deel van de verdere synodale be sprekingen op die dag bijwonen. Daarom is het rapport over de randkerkelijkheid op de agenda geplaatst. In dit rapport wordt een analyse gegeven van de oor zaken van de toenemende onkerkelijkheid en van de vragen waarvoor de kerk in dit verband wordt gesteld. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Tor Hol- landia, van Immingham; Brinio, Arbroth, IJ muiden; HKS De Hoop, Noordzee. IJmuiden; Glory, Great Yarmouth; Despatch, Londen; Reestborg, Rundvik; Viola, Par; Boreas, Ham burg; Rheind, Arsens; C. H. Bohl, Londen, IJ muiden; Rolf Behrmann, Londen; Claus, Lon den, IJmuiden; Tor Anglia, Gothenburg; Emma Retzlaff, Londen; Jans, Londen; Martha Frie- secke, Poole; Frigga, Narvik. Zondag aangekomen te IJmuiden: Bydgosnoz, van Lagos; Spaameborg, Gent, IJmuiden: Han nes Fesefeldt, Llandoulas; Sarpedon, Bremen; Memnon, Antwerpen; Els Teekman. Londen, IJmuiden; Peter Frem, Nantes; Renate Becker, Esbjerg; Emerald Trader, Par; Wotan. Dagen- ham; Hondsbosch, Londen. Zaandam; Dania, Kopenhagen; Hera, Fowey; Sinoutskerk, Rotter dam; Worms, Bremen; Hercules. Paramaribo; Meteor, Stockholm; Polydorus, Antwerpen; Cyg- nus, Antwerpen. Maandag aangekomen te IJmuiden: Ooster- burgh, van Middlesborough. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Frederike, naar Gothenburg; Mercur 2, Gothenburgh; Maas, Kingslyn; Strabo, Santander; Gazelle. Boston. Zaandam; Holthorn, Kristiansand, IJmuiden; Ursa Minor, Rotterdam, Zaandam; Kozara, Vir ginia; Rey Pelayo, Bilbao, IJmuiden; Advent, Wisbeck, IJmuiden; Jean E, Londen; Tor Ang lia, Gothenburg; Essen, Bremen; Paide, Rouaan; Djatianom, Londen; Marva, Bremen; Fossum, Middlesborough; Basse Indre, Basse Indre, IJ muiden. Zondag vertrokken van IJmuiden: Etly Da- nielsen, naar Bilbao, IJmuiden; Mersey Lloyd, Hamburg; Tor Anglia, Immingham;Honte- stroom, Sheerness; Palamedes, Antwerpen; Thea, Londen, IJmuiden; Rijnstroom. Shoreham; Tagre, Gulf of Mexico; Amstelstroom. Huil; Amstelland, Bremen; C H. Bohl, Londen, IJmuiden; Bereit- schaft, Rostock; Kumanovo, Rotterdam, IJmui den. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De' gezamenlijke or ganisaties van de Land en Tuinbouw Bond en de Hollandse Maatschappij van Landbouw in Velsen en Beverwijk hiel den samen een voorlichtingsavond. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij de heer J. Brandjes. De heren H. Krui- ze en W. N. Koopman van de Rijks Land bouw Voorlichtingsdienst verzorgden de ze avond. De heer Kruize besteedde aan dacht aan de graslandverbetering. Sinds kort is men begonnen het graslandgebied rond Assendelft te karteren. Het gaat hier om ongeveer 2500 hectare. In de eer ste plaats neemt men kennis van de aan wezige grassoorten, die vaak hemels breed van elkaar verschillen .Tevens heeft men een onderzoek ingesteld naar de waterhuishouding en de bemesting. De heer Koopman ging uitvoerig in op de mogelijkheden van de oogstmethoden in de zomer.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5