Van Geet drong Tsjech Hort naar tijdnood en remise HVS kan tegen reserves van Blokkeer misstap herstellen DE SP0RTT0T0 Ludmilla Titova de nieuwe schaatskampioene in Rusland Tini Wijnen: driebanden heeft de toekomst Amerikanen zijn voor open tennis Tsjech Mraz bondscoach NHV DONNER VERSPEELDE DE ZEGE Programma Yultink en Scholte favorieten in EK 47/2 Westra blijft tóch bij Cambuur Kampioenstitels voor indooratletiek VS komen met grootste ploeg naar Grenoble DINSDAG 16 JANUARI 1968 13 t ANALYSE Winst van Tom Okker Internationale strijd op Jaap Edenbaan van jeugdsehaatsers Meestergroep Niet geklokt RINKEL UIT T.C. Bugdahl-Sercu vooraan Van Geet WWWWWWWWWWIlWWWWWWWWWWWWIIIIWIIIIIIIIIIIAIIfWIlWIAfUlflIWWI Wit: Van Geet. Zwart: Hort. Onregelmatig 1) e2-e4 c7-c6. 2) e4-e5 d7-d5. 3) e5xd6 e.p,, e7-e6. 4) b2-b3 Lf8xd6. 5) Lcl-b2 Pg8-f6 6) Pbl-a3 b7-b5. 7) c2-c4 a7-a6. 8) g2-g3 0-0. 9) Lfl-g2 Dd8-e7. 10) Pa3-c2 Lc8-b7. 11) Pgl-f3 Pb8-d7. 12) 0-0 b5xc4. 13) b3xc4 Pd7-c5. 14) Tal-bl Tf8-d8. 15) Pc2-e3 Ta8-b8. 16) Tfl-el De7-f8. 17) Ddl-c2 Pc5-d7. 18) d2-d4 h7-h6. 19) g3-g4 (geen gelukkige zet. Zwart krijgt nu positioneel voordeel) Ld6-f4. 20) h2-h3 c6-c5. 21) d4-d5 (een verant woord pionoffer, want wit krijgt tactische tegenkansen), e6xd5. 22) Pe3xd5 Pf6xd5. 23) c4xd5 Lb7xd5. 24) Dc2-f5 Df8-d6. 25) Pf3-g5 Lf4xg5. 26) Lg2xd5 (wits lichte figuren zijn duidelijk actiever dan die van zwart en de pionachterstand is daardoor wel gecompenseerd) Pd7-f6. 27) Ld5-b3 Dd6-f4. 28) Lb3xf7f (een typisch Van Geet- offer, zwart moet zich nauwkeurig ver dedigen) Kg8xf7. 29) Df5-e6f Kf7-g6. 30) Lb2-e5 (de pointe. Zwart heeft niet beter dan): Tb8xbl. 31) Le5xf4 Tblxelf. 32) De6xel Lg5xf4. (Misschien staat zwart hier objectief gezien gewonnen. Hij ver keerde evenwel in geweldige tijdnood en daar heeft Van Geet op gespeeld). 33) Del-e6 Lf4-d6. 34) f2-f4 Ld6-f8. 35) h3-h4 Kg6-h7. 36) g4-g5 Pf6-g8. 37) f4-f5 Td8-d6. 38) De6-f7 Lf8-e7. 39) f5-f6 Le7xf6 (ge dwongen, maar ook voldoende voor gelijk spel). 40) g5xf6 Td6xf6. 41) Df7-c4 Tf6- g6f. 42) Kgl-h2 Pg8-f6. Remise. NEW YORK. Een officieuze opinie peiling onder de bestuurderen van de Amerikaanse tennisbond geeft reden te veronderstellen dat tijdens het eerstko mende congres in Californië besloten zal worden Amerikaanse amateurspelers toe te staan uit te komen op een „open" Wimbledon. Het congres zal zich waar schijnlijk verzetten tegen een algehele afschaffing van het onderscheid tussen amateurs en profs. Deze prognoses werden maandag tij dens een persconferentie bekendgemaakt door Robert Keller, president van de Amerikaanse federatie en oud-aanvoerder van het Davis Cupteam. Deze heeft sinds het revolutionaire besluit van Groot- Brittannië om op eigen initiatief de strijd tegen het „schijn-amateurisme" te voe ren, steeds het Britse optreden gesteund. In de eerste ronde van de tenniskam pioenschappen van Natal, die in Durban worden gehouden heeft Tom Okker in drie sets gewonnen van de Brit Lloyd. De cijfers waren: 6-3 6-2 6-0. UTRECHT. Het bondsbestuur van het Nederlandse Handbal Verbond heeft besloten, met ingang van 1 september 1968 als trainer in vast dienstverband aan te stellen de Tsjechische oefenmeester en handbalexpert Jan Mraz. Mraz, afkom stig van Slavia uit Praag is 36 jaar en oud-international. Hij was trainer van de Tsjechische nationale teams. Naast het trainerschap en de coaching van de ver tegenwoordigende ploegen zal de heer Mraz zich bezig houden met het oplei- dingswerk. AMSTERDAM De hardrijdersclub Amsterdam houdt donderdagmorgen op de Jaap Edenbaan in Amsterdam een in ternationale jeugdwedstrijd voor rijders van 15 tot en met 18 jaar met deelne ming uit Inzeil, Zürich, Toensberg, Am sterdam, Deventer, Leeuwarden, Gronin gen, Rotterdam en Noord-Holland (Noord) Er wordt gereden over 500, 1500 en 3000 meter. (Door Constant Orbaan) WIJK AAN ZEE. Opnieuw een ronde met in de grootmeestergroep van het Hoogoventoernooi een groot aantal remisepartijen. In tegenstel ling tot de vorige ronden is er echter aan vrijwel alle borden hevig ge vochten. In een viertal partijen is er zelfs van nijpende tijdnood sprake geweest. Van Geet was in het treffen met Hort voor het eerst in deze wedstrijd „ouderwets" op dreef. Weliswaar won hij niet, maar met zijn originele spel zette hij zijn tegenstander heel wat problemen voor. De opening, die onze landgenoot ter tafel bracht zult u niet in de boeken vinden, maar Hort wist er toch geen voordeel uit te distil leren. Door een positionele fout in het middenspel kreeg Van Geet het ech ter moeilijk. Hij lanceerde een pion offer en vervolgde met een psycho logisch zeer goed gefundeerd stuk offer. De Tsjechische grootmeester verkeerde namelijk in ontzettende tijdnood. Hij kon nog juist zijn zetten uitvoeren (maar noteren was er al lang niet meer bij) om na de tijdcon- trole te ontdekken, dat er van winst geen sprake meer kon zijn. Tal ging er tegen Matanovic speciaal voor zitten en hij smaakte het genoegen, tenslotte een pionnetje buit te maken. Veel had dit echter niet te betekenen, want de Joegoslaaf had positionele tegen- troeven. Eerst afgebroken, maar na het diner remise gegeven. Donner kwam tegen Padevski zo goed als gewonnen te staan, maar zoals het de Nederlandse grootmeester in een der gelijke situatie wel vaker vergaat: hij werd even iets te nonchalant. Een plus pion bleek toen ineens geen enkele waar de meer te hebben, zodat remise de beste oplossing werd. Langeweg moest tegen een Joegoslavi sche analyse optornen en hij deed dit zeer bekwaam. Hij bracht tegenstander Ciric later zelfs in hevige tijdnood, maar de stellingen bleven in evenwicht. Rossolimo-Bobotsov was een korte, maar toch lang niet kleurloze remise. Zeer venijnig was^het gevecht tussen Por tisch ëiUGIieorghfu. Eerst kreeg Portisch een sterke koningsaanval, die hem een vrijwel gewonnen positie opleverde. Toen vergiste hij zich een paar keer en kwam Gheorghiu op winst te staan, om zich prompt te overhaasten. Uiteindelijk werd het remise, waar de Hongaar noch de Roemeen erg blij mee was Kortsjnoi won van Ree, maar lange tijd stond onze landgenoot zeer goed. Iets te snel nam hij echter een aangeboden pion, die tamelijk „giftig" bleek te zijn. Had onze landgenoot eerst even zijn stelling geconsolideerd, dan zou hij objectief ge zien enig voordeel hebben gehouden. Zo als het nu ging werd hij in tijdnood on der de voet gelopen. Ivkov ging tegen landgenoot Karaklaic zetherhaling uit de weg, hetgeen beteken de dat hij op winst uit was. Het lukte niet bepaald, integendeel, in de afgebroken stelling zal hij heel hard voor remise moeten vechten. In de meestergroep waren de remises Ciocaltea Zuckerman, Jongsma Van Scheltinga en Hartoch Marovic niet bijster interessant, al moest Hartoch zich erg inspannen om zich staande te kunnen houden. Crabbendam verloor weer eens door tijdnood. Nikolic zat er rustig op te wachten tot onze landgenoot zijn oude fout zou gaan vertonen. Doda won een keurige positiepartij van Vyslouzil, terwijl Flesch en Tatai in bei derzijds verschrikkelijke tijdnood er het beste van probeerden te maken. Dat was niet al te fraai om getuige van te zijn, maar met de vlag op vallen mag men geen hoge eisen stellen. Flesch bleek na afloop gewonnen te staan. Ujtelky won een pionnetje tegen Dun- kelblum. Hij zal nog hard moeten wer ken om dit tot winst te verdichten. Osto- jic boekte een zwaarbevochten zege op Medina. Gisteren is ook de sterkbezette dames- groep gestart. De eerste ronde leverde aan de zes borden evenzoveel beslissin gen op en dat was na een uur of drie be paald niet te verwachten. Bijna alle par tijen waren toen namelijk geheel in even wicht, maar de dames zijn nu eenmaal zeer fanatiek. Bovendien waren zij in de ze eerste ronde bijzonder stoelvast, be halve Antonia Ivanova, de echtgenote van grootmeester Bobotsov. Daardoor kon het gebeuren, dat zjj niet bemerkte, haar klok per vergissing niet te hebben inge drukt. Aan tegenstandster Ingrid Tuk- Jansen, was ook niets te zien, want onze landgenote bleef een uur lang in „denk houding" achter het bord zitten, ofschoon zij (nog) niet aan zet was. Het is regle mentair allemaal volkomen in orde, maar toch De Bulgaarse kwam in ra zende tijdnood en zo kon Ingrid een waar devol winstpunt noteren. De uitslagen van het Hoogoventoer nooi luiden: Grootmeestergroep: vijfde ronde: Kortsjnoi-Ree 1-0; Karaklaica-Ivkov afg.; Rossolimo-Bobotsov V2-V2', Tal-Matanovic rem.; Donner-Padevski "/i-Vj; Ciric-Lan- geweg V2-V2', Van Geet-Hort Va-Va; Por- tisch-Gheorghiu Va-'/a. Stand na 5 ronden: 1. Kortsjnoi (USSR) 5; 2. Gheorghiu (Roem.) 3J/2j 3/4. Tal Hort (USSR) en Portisch (Hong.) 3; 5/8 Don ner (Ned.), Circic (Joeg.), Hort (Tsjech), Matanovec (Joeg.) 2 Va; 9. Karaklaic (Joeg.) 2 en 1 afg.; 10/14 Bobotsow (Buig.), Rossolimo (USA), Langeweg (Ned.), Padevski (Buig.), Ree (Ned.) 2; 15. Ivkov (Joeg.) P/a en 1 afg.; 16. Van Geet (Ned.) 1. Meestergroep. Vijfde ronde: Crabben- dam-Nikolic 0-1; Ciocaltea-Zuckerman 'Va- Va; Hartoch-Marovic rem.; Jongsma-Van Scheltinga "/a-Va; Doda-Vyslouzil 1-0; Me- dina-Ostojic 0-1; Flesch-Tatai 1-0; Ujtel- ky-Dunkelblum afg. Stand na vijf ronden: 1/2 Zuckerman (USA) en Doda (Polen) 4; 3/4 Ciocaltea (Roem.) en Nikolic (Joeg) 3"/a; 5/7 Flesch (Hong.), Medina (Spanje) en Ostojic (Joeg.) 3 pnt.; 8/9. Tatai (It.), Van Schel tinga (Ned.) 2"/a pnt.; 10. Marovic (Joeg.) 2; 11. Ujtelky (Tsjech.) iy2 en 1 af.; 12/14. Jongsma (Ned.), Hartog (Ned.), Vyslou zil (Tsjech.) l'/a; 15. Dunkelblum (Belg.) 1 en 1 afg.; 16. Crabbendam (Ned.) 1. Damesgroep, eerste ronde: Vreeken (Ned.)—Kowalska (Polen) 1-0; Sunnucks (Eng.)-Nicolau (Roem.) 0-1; Tuk (Ned.)- Ivanova (Buig.) 1-0; Stadler (Joeg.)-Ivan- ka (Hong.) 1-0; Timmer (Ned.I-Heems kerk (Ned.) 1-0; Malypetrovo (Tsj-Sl.)- Kozlovskaja (Rusl.) 0-1. Het programma van de groot meestergroep van het Hoogoventoer nooi voor morgen luidt: zevende ronde: Karaklaic—Ree, RossolimoKortsj noi, TalIvkov, DonnerBobotsov, Ciric Mantanovic, Van GeetPadevski, Por tischLangeweg, GheorghiuHort. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. Woensdagavond speelt HVS in de Kennemer sporthal in Haar lem tegen de best geklasseerde ploeg van de volleybal-hoofdklasse, het reserveteam van het Haagse Blokkeer. De kandidaten voor de titel hebben de laatste weken veel punten verspeeld, maar ook HVS speelt alles behalve constant, zo als zaterdag weer is gebleken en het is dan ook ris kant om zich aan een voorspelling te wa gen. HVS dat de laatste tijd een redelijke plaats op de ranglijst had verworven en weer naar de top lonkte, verloor zaterdag in Amsterdam in drie sets van Zeemeu- wen. Tot een veel beter resultaat kwam het damesteam van die Raeckse, dat in het KNVB-centrum in Zeist de dames van Cito klopte. De dames Renes en Van Eeden ontbraken bij die Raeckse en het Haar lemse zestal werd gecompleteerd door Cora Lichtenveldt. Na 13-15 en 9-15 was Denkende dames: van voor naar achter Stadtler (Joeg.), Tuk (Ned.), Sunnucks (G.B.) en Vreeken (Ned.). •- sis* die Raeckse met 13-14 en 14-15 dicht bij een driesetszege, doch na 17-15 moesten de roodwitten hun overwinning nog even uitstellen. In de vierde set namen Tilly Bloemberg en haar teamgenoten geen ri sico en hielden Cito met 15-6 op veilige afstand. Naast het hoofdklasse-duel tussen HVS en Blokkeer 2 vragen morgenavond in de sporthal nog een drietal overgangsklasse - wedstrijden de aandacht. VCIJ ontmoet US 2, HVS 2 kruist de degens met de Kangeroes en die Raeckse ontvangt Forto. Alle genoemde wedstrijden beginnen om kwart over acht. Het programma voor morgenavond luidt Heren: Leonidas - OVRA 6, VCIJ - US 2, Energie - Gios 2, OVRA 8 - Gios 3, HVS 2 - de Kangeroes 2, Alliance 3 - FES 2, HVS 4 - de Blinkert, OVRA 4 - Rapiditas, HVS - Blokkeer 2. PWN - Triumph, die Raeckse - Forto, HVSC 2 - DSS. Dames; Alliance 2 - HVS 3, DSS - Tri umph, PWN-die Raeckse 4, WIK-FES 3 OVRA 3 - Gios 3, OVRA 4 - DES. Alli ance 5 - PSVH 2. AMSTERDAM. De Nederlanders Hans Vultink en Henk Scholte zijn de grote favorieten in het Europees kampi oenschap anker kader 47/2, dat van 8 tot en met 11 februari in het Belgische plaatsje Geel wordt gehouden. Vooral nu de Fransman Jean Marty niet heeft in geschreven zijn de kansen dat deze titel in Nederland blijft Vultink werd het vorige seizoen in Den Bosch Europees kampioen voor Marty zeer groot. (Van onze correspondent) GRONINGEN Sietse Westra heeft be sloten toch manager bij de sportclub Cambuur in Leeuwarden te blijven. Kort geleden bood hij zijn ontslag aan omdat het stichtingsbestuur hem niet kon garan deren dat hij vier a vijf jaar in dienst zou kunnen blijven. Sinds het moment van de ontslagaanvrage is er in de Friese hoofdstad zeer veel gesproken en overleg gepleegd. Tenslotte vond men elkaan Wes tra kreeg een contract van onbeperkte duur. Dit bericht is als een grote ver rassing ontvangen, te meer omdat 't stich tingsbestuur aanvankelijk zelfs een vierja rig contract onverantwoord vond. AMSTERDAM. De technische com missie van de KNAU heeft zaterdagmid dag gesproken over de armzalige positie,,, die indooratletiek in Nederland inneemt. Besloten werd om in 1969 nationale kam pioenschappen in te stellen, teneinde zo een propagandistische stoot in de goede richting te geven. Voorlopig is het overi gens zoeken naar een geschikte accommo datie. Die is er niet. Zeker geen 200 meter baan met verhoogde bochten. En dat is een urgentie. De technische commissie van de atle- tiekbond heeft voorts een plan geaccep teerd om een beperkt programma voor jeugdige atleten 6 (9-11 jaar) in te voe ren. Wanneer de jaarlijke algemene verga dering van de KNAU op 16 maart in Amsterdam bijeenkomt, zal deze een op volger moeten kiezen voor Gerard Rin kel, die na 19 jaar zitting te hebben ge had de nationale technische commissie gaat verlaten. GRENOBLE. Officieel hebben nu 39 landen ingeschreven voor de Olympische Winterspelen, die op 6 februari in Gre noble beginnen. Het zijn: IJsland, Argen tinië, Australië, Oostenrijk, West-Duits- iand, Oost-Duitsland, Bulgarije, Canada, Chili, Finland, Frankrijk, Griekenland, Polen, Roemenië, Zwitserland, jQegosla- vië, Zweden, Libanon, Tsjecho-Slowakije, Italië, Turkije, Iran, Sovjet-Unie, Spanje, De Verenigde Staten, Noord-Korea, Zuid- Korea, Groot-Brittannië, Marokko, Dene marken, Mongolië, Thailand, Nederland, Hongarije, India, Japan, Liechtenstein, Noorwegen en Nieuw-Zeeland. De grootste ploeg komt uit de Verenig de Staten. Niet minder dan 119 sportlie den en 49 officials zullen de reis naar de Franse wintersportplaats meemaken. Ook het team van de Sovjet-Unie (92 sport mensen en 54 officials) en dat van West- Duitsland (95/44) mag er zijn. De klein ste ploeg komt uit Denemarken. De De nen gaan met welgeteld vier man naar Grenoble. De meeste inschrijvingen zijn ontvangen voor de Noordse nummers (371 deelnemers) en het ijshockey (288). Voor het voor Nederland zo belangrijke schaat senrijden kwamen bij het organisatieco mité 137 inschrijvingen binnen. ADVERTENTIE Officieel programma van het 7e reserve-formulier 20 en 21 januari 1968 Coventry-New Castle 1 Leeds-Everton 2 Liverpool-Southampton 3 Notts. Forest-W. Bromwich 4 Sheffield-U.-Manchester C. 5 Stoke C.-Chelsea 6 Sunderland-Burnley 7 Tottenham-Arsenal 8 Wolves-West Ham 9 Fulham-Leicester 9 CV 10 Manchester U.-Sheffield W. 11 Blackburn-Birmingham 12 Aston Villa-Charlton 13 Milwall-Middlesbrough res. 14 Portsmouth-Norwich res. IS ALMA ATA. Ludmilla Titova, een 22- jarige studente aan het instituut voor luchtvaart in Moskou, is gisteren in Alma Ata nationaal schaatskampioene gewor den. Nadat ze zondag op de 500 en 1500 meter tweede was geworden zegevierde Ludmilla dinsdag op de 1000 meter. De zesvoudige Olympische kampioene Lydia Skoblikova na twee afstanden vierde in de algemene rangschikking toonde zich de snelste op de 3000 meter. Ze zorg de met 5 min. 14,2 sec voor een nieuw baanrecord. In het eindklassement werd de tengere Russin vijfde. Valentina Stenina, de nationale titel- houdster van de laatste drie jaar, ging al even zeer ten onder in de strijd tegen de jeugd. Zij werd vierde. Hoewel ook gisteren de weersomstandig heden verre van ideaal waren de zon maakte het ijs zacht verbeterde een aantal rijdsters hun persoonlijke records. De 1 min. 34,1 sec van Ludmilla Totova op de 1000 meter betekende een nieuw baanrecord. De eerste drie in de eind rangschikking stelden allen hun puntenre- cord over de vier afstanden scherper. De uitslagen luiden: 1000 meter: Titova 1.34.1 (nieuw baan record), 2. Kauniste 1.35.4, 3. Mironova en Lydia Skoblikova beiden ,1.36.3 3000 meter: 1. Skoblikova 5.14.2 (nieuw baanrecord), 2. Sablina 5.14.7, 3. Kauniste 5.15.2, 4. Seregina 5.16.4, 5. Stenina 5.16.7. Eindklassement: 1. Titova 194,000 pnt., 2. Kauniste 195,100 pnt, 3. Sodorova 196,484 pnt, 4. Stenina 196,700 pnt, 5. Skoblikova 197,116 pnt. WEST-BERLIJN Het Westduitse team Kemper-Oldenburg dat maandag avond nog de leiding had in de zesdaag se van Berlijn is in de nacht van maan dag op dinsdag op één ronde achter stand gereden door het Duits-Belgische favoriete koppel Bugdahl-Sercu. DEN BOSCH. „Tini Wijnen gaat driebanden doen, omdat-ie in het kader geen titel meer kan winnen. En nou is- ie als driebanden-speler nog uit de ereklasse gedegradeerd ook. Tini Wij nen is geweest". De meermalen nationaal- en één maal Europees biljartkampioen uit Oss glimlacht. „Ik weet dat ze dat van me zeggen. Geeft niet. De tijd zal het tegendeel bewijzen. Ik zal ster ker terugkomen dan ooit. Ik moet wel, omdat ik met biljarten nu mijn brood moet verdienen. Enkele titels zullen het beleg op die boterham geven. Vooral een driebandentitel. Drieban den is het spel van de toekomst. Daar gaan steeds meer mensen naar kij ken. Als ze het kaderspel niet gauw veranderen, moeilijker maken, dan komt er geen mens meer voor. Het volgend seizoen zal ik heus nog wel een kadertiteltje pakken, maar ik ga me vooral toeleggen op het drieban den. Gun me drie jaar om in dat spel naar de top te groeien". „Voor topspelers wordt het kader- spel te gemakkelijk. Vooral nu ze met kunsthallen spelen. Het ivoor van vroe ger had nog enige spanning, dat ivoor had zijn kuren, leefde, was je tegen stander. Die kunsthallen wijken niet af, lopen altijd zuiver, zijn ongevoe lig voor tocht, rook of temperatuur, zijn dood. Ivoor vraagt meesterschap, wil bedwongen worden, eist het uiter ste a&n feeling en techniek. Met die kunsthallen hebben ze het gemakke lijker gemaakt i.p.v. moeilijker. Daar om. trekt het geen publiek meer. Al leen voor de finalepartijen komen er nog wat toeschouwers. Ze moeten het kader weer met ivoor spelen, of de partijen verlengen maar dat is niet aantrekkelijk voor het publiek of een andere spelsoort uitvinden. In België gaan ze dit jaar proefspelen met neo-kader. Daar staan ze ook voor lege zalen te spelen. Aan het laatste kampioenschap 47/1 daar deden jon gens mee als Ceulemans, Vervest, Schrauwen, Boulanger en andere we reldklassespelers. Zondagsavonds bij de finale tussen Boulanger en Schrau wen zaten er 48 mensen in de zaal. René Vingerhoedt vond dat neo-kader uit. Daarin zijn de lijnen anders ge trokken. Schuin. Dat is moeilijker, omdat ze telkens verder van die ban den afgaan. Hier sta je te rappeleren op 30 cm, daar op 47, dan op 50 of 60. „Naar het driebandenspel komen ze kijken. Ik heb hier in „De Rode -Leeuw" elke dag kader getraind. Zag je nooit een mens. Nu met driebanden komen er elke dag meer. Dat spel grijpt je, omdat het moeilijker en spectaculairder is. De afstoot van een kaderspeler is kort, van een drieban- der lang en zwevend. Als je nu 20 jaar kader hebt ge speeld en dan op driebanden over gaat, dus je hele afstoot moet ver anderen, dan zit je niet een, twee, drie aan de top. Daar heb je drie jaar voor nodig. Als ik die lange af stoot beheers, hoeft dat mijn kader- spel niet te beïnvloeden. Ceulemans is ook goed in kaderspel en drieban den. Een goeie voetballer moet ook met twee benen kunnen schieten. Maar die voetballer zal er niets van terecht brengen als er geen publiek op de tribunes zit. Laat Ajax-Feije- noord eens in een leeg stadion, al leen voor televisie spelen, dan wordt het een slechte wedstrijd. Veel publiek geeft sfeer, die je nodig hebt om in je spel te komen. Ben je in je spel, dan vergeet je dat publiek. Zo is het met mij ook Ik heb het publiek nodig om in de roes te komen. Ben ik in die roes, dan jzie of hoor ik niets an ders dan c}e ballen op het biljart". „Vier weken geleden, en dat heeft niets met de prestaties van het af gelopen seizoen te maken, werkte ik nog normaal de hele dag bij een baas. Nu verdien ik mijn brood met het geven van biljartlessen. Dan geef ik nog twee demonstraties per week en dan heb ik mede door nu en dan biljartartikelen te verkopen een be ter loon dan vroeger en.alle gele genheid te trainen wanneer ik zin heb. Ik ben ervan overtuigd dat ik over een jaartje sterker terug kom dan ik ooit geweest ben. Hoe beter mijn prestaties, hoe meer ik verkoop, hoe meer demonstraties en leerlingen! Ik moet dus wel beter gaan biljarten of ik wil of niet. En dan zal ik gauw tot de driebandentop moeten doordringen, want in dat spel ligt de biljarttoe- toekomst.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13