i Veel wateroverlast door smeltend ijs Premier Pengel komt nog niet naar Nederland Man gaf zijn kinderen in ziekenhuis slaapmiddel 83 Agenda voor Haarlem en de IJmond Gratis witte stadsbus en H. J. Hoekstra voorzitter C.P.N. £Lvd££=- Actie „Drie uur loon voor Israel" tegengevallen lÊjaranka llleubelen Suriname maakt luchtfoto's van bezet gebied Straten blank Parochianen willen meer inzicht in kerkfinanciën Camera-kwestie voor het Hof Meisjes aangereden en mishandeld Tekenaar en verspreiders vervolgd Om de pijn te verzachten Vijfduizend ton melassestroop stroomde door fabriek Geen 120 maar 2,1 miljoen Morgen opklaringen DINSDAG 16 JANUARI 1968 K E M P L W b a. *vlö In Arnhem Justitieel onderzoek naar kerkinstorting IJsschots Schepen Te leen bij auto-verzekering Zuiver wollen vesten en pullovers 13,75 Majesteitsschennis in provoblad Miljoen schade f reedzame oplossing Paraat H aarlem I elsen-Umuiden Beverwijk ï'e es es eg vgJ-X<X -N VVS Mn8*** rv ;-y IHis» 'SS ■MÉ (Van onze weerkundige medewerker) DEN HAAG Ongekende felle dooi maakt in de bergstreken van Duitsland en Frankrijk grote watermassa's los. Zo als vanmorgen uit de waterstanden van Rijn, Maas en zijrivieren bleek, zal deze situatie in de tweede helft van deze week ook in ons land aanleiding geven tot zeer hoog water. De Moezel gaf vanmorgen bij Trier een stijging in 24 uur van 304 cm te zien en in Koblenz van 2 meter, de Main steeg 223 en de Neckar 314 cm. Mor genochtend wordt in Keulen al een water stand van ruim 7 meter boven N.A.P. ver wacht, een stand welke daarmee evenwel nog niet de top heeft bereikt. Nieuwe depressies, die met regen en wind van de oceaan in aantocht zijn, kunnen deze wa terval op Rijn en Maas alleen maar ver ergeren. DEN HAAG. De voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel de heer W. van Geleuken van de Brugge te Hunsel heeft vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede een hartstochtelijk plei dooi gevoerd voor een witte stadsbus, waar de passagiers gratis in kunnen meerijden. De bus zou alleen moeten rijden in de Haagse stadskern. Zij zou verbinding moeten geven met de par keervoorzieningen aan de om de bin nenstad geprojecteerde ringweg, aldus de heer Van Geleuken. ARNHEM Een aantal parochianen van de r.k. Sacramentsparochie in Arn hem heeft de maandelijkse bijdrage aan de financiën van de parochie opgeschort wegens het „gesloten" financiële beleid van de kerk in het algemeen en van hun parochieel kerkbestuur in het bijzonder. Zij willen meer openheid ten aanzien van het financiële beleid. Over de uitgaven wordt beslist door het kerkbestuur. De parochiegemeenschap heeft vrijwel niets in te brengen. Ook pastoor F. A. Brenninkmeijer van de Sacramentsparochie meent dat er meer openheid in het gehele beleid binnen een parochiegemeenschap moet zijn. DEN BOSCH. Op last van de officier van Justitie is een gerechterlijk vooron derzoek gelast naar de gedeeltelijke in storting van de St. Lucaskerk in Den Bosch. Dit vooronderzoek zal worden ge volgd door een justitieel deskundig onder- *oek. De schade aan de kerk wordt geraamd oo 300.000.—. De bouw heeft destrijds 900.000.- gekost. Een herstelcomité heeft op de eerste dag van zijn actie al 10.000 gulden ontvangen. Veerdienst met Denemarken. Delfzijl voert besprekingen met de Deense re derij „Lindinger Shipping" om een veerdienst tussen Denemarken en Delf zijl te openen. Als de verbinding er nog dit jaar komt zou er driemaal per week vice versa een overtocht mogelijk zijn. Heerenveen wil geen BB. De gemeente raad van Heerenveen heeft het voorstel van B. en W. tot handhaving van de post Bescherming Bevolking in de be groting voor 1968 verworpen. Dit houdt in dat de begroting door G.S. van Fries land niet goed zal wórden gekeurd, daar de BB-post een verplichte post op de begroting is. Verscheidene delen van Nederland on dervinden veel overlast van de overvloe dige watermassa's. Hierdoor dreigden er ernstige moeilijkheden voor het tuin bouwcentrum „De Erica" in Drente. Ongeveer honderd militairen hebben zandzakken gelegd langs diverse Drentse kanalen. Zo bereikte het water in de Hoogeveense vaart, het Stieltjeskanaal en Dommerskanaal een peil van 70 cm bo ven normaal. In Meppel en omgeving zijn straten overstroomd. Voor de Hoogeveensevaart had men vannacht een beperkte bewa king ingesteld. Ook in Hengelo staan straten blank, waaronder het drukste kruispunt van Twente. Er worden zandzakken gebruikt om de wateroverlast in te dammen. Een 14-jarige knaap heeft bij Delfzijl een ongewilde tocht op een ijsschots over de Eems gemaakt. De jongen was net op het ijs gesprongen toen een flink brok af brak en in de richting van het Duitse Em- den dreef. Zijn vriendjes sloegen direct alarm en weldra voeren er twee schepen uit om de knaap op te pikken. Door de storm verkeren verscheidene schepen in moeilijkheden. Van een Britse tanker brak aan de ingang van Het Ka naai het roer. Op 90 mijl ten noorden van Terschelling maakt de Deense kustvaar- (Van onze correspondent) DEN HAAG. De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof is in tegenstel ling tot de economische politierechter in Rotterdam van mening, dat het in bruikleen geven door een assurantiebe middelaar aan een klant van een came ra, om na auto-ongevallen de situatie vast te leggen, een overtreding is van de Wet op het Cadeaustelsel en van de Wet op de Assurantiebemiddeling. Hij vorderde daarom tegen een 40-jarige Rotterdamse assurantie-bemiddelaar, die in twee gevallen een camera in bruikleen had gegeven, twee boeten van ƒ50. De economische politierechter had de assuradeur in september na een proef proces vrijgesproken. De officier van Jus titie was tegen dat vonnis in hoger be roep gegaan. De advocaat-generaal was van oordeel dat het uitlenen van de camera een be paald in geld uit te drukken voordeel oplevert. De verdediger, mr. J. Brenkman, wees er op, dat de camera's dienen voor de bewijsvoering en een aanzienlijke tijdwinst bij de behandeling van een zaak opleveren. He4 hof zal op 26 januari uitspraak doen. Wateroverlast in Hengelo. der „Susanne Joers" zware slagzij. In een dergelijke positie bevindt zich ook het Britse schip „La Colina", ter hoogte van de Schotse plaats Wiek. De bemanning van de Duitse kotter „Adonis" heeft het schip verlaten. Sche pen in de buurt zijn verzocht naar over levenden uit te kijken. Bij Vlissingen heeft een vrachtschip uit India een aan varing gehad met een Duits vrachtschip. Er is weinig schade. Op 25 mijl van IJmuiden zijn wrakstuk ken van een reddingsboot waargenomen. SITTARD. De politie zoekt naar een 21-jarige fabrieksarbeider uit Echt die op een donkere weg tussen Sittard en Nieuwstad twee zusjes, de 14-jarige Wil- ma en de 16-jarige Josee l'Espoir uit Nieuwstadt opzettelijk met zijn auto van de weg reed en de twee meisjes daarna met een stuk hout te lijf ging. De politie vermoedt dat de man daarna in het Julia- nakanaal bij Born is gesprongen. Zijn auto werd daar bij het kanaal aangetrof fen. Zijn autopapieren, zijn paspoort en zijn overjas lagen er nog in. De voorruit was verslinterd en een spatbord ge deukt. Het stuk hout, een steel van een bijl, lagen in het struikgewas. De meisjes kenden de jongeman niet. De politie vermoedt dat hij in een vlaag van razernij heeft geh%ndeld. Een onder zoek in Echt wees uit, dat hij daar over spannen van huis was gegaan. PARAMARIBO. Premier Pengel heeft met het oog op de recente ontwik keling van het grensgeschil tussen Suri name en Guyana zijn reis naar Neder land uitgesteld, aldus de perschef van de premier. De vorige week werd bekendgemaakt dat de Surinaamse minister-president eind deze maand aan het hoofd van een dele gatie uit de regering en het parlement naar Nederland zou komen om met de Nederlandse regering en leden van het Nederlandse parlement overleg te plegen over het grensgeschil. ADVERTENTIE Gr. Houtstr. 167 Haarlem Telefoon 1 60 62 AMSTERDAM Er zal een strafver volging worden ingesteld tegen de teke naar van een voor koningin Juliana bele digend geachte tekening in het provo-blad „God, Nederland en Oranje", dat in sep tember 1966 in opdracht van de Amster damse officier van Justitie mr. Hartsuiker in beslag werd genomen. Naast maje steitsschennis zal aan de tekenaar ook be lediging van het openbaar gezag ten las te worden gelegd in verband met een te kening van een knuppelende agent in de vorm van een hakenkruis. Verder zal ook tegen verspreiders van dit blad een straf vervolging worden ingesteld. In maart vorig jaar werden 90 exempla ren van „God, Nederland en Oranje" in beslag genomen omdat een deel van de inhoud'eveneens beledigend $oor de konin gin werd geacht door mr. Hartsuiker. yy yy DEN HAAG. De politie heeft een 41-jarige koopman aangehouden, omdat hij zijn twee kinderen, die in ziekenhui (Van onze correspondent) GRONINGEN. Ruim 5000 ton me lassestroop ontsnapte in de Friesch-Gro- ningsche Coöperatieve beetwortelsuiker fabriek in Groningen uit twee lekgeraak- te tanks. De stroop baande zich een weg door de fabriek en over de terreinen. Een deel ervan stroomde in het Hoendiep. De schade wordt geraamd op een miljoen gulden. Men zal enige dagen nodig hebben om de fabriek en de terreinen schoon te ma ken. zen worden verpleegd, slaaptabletten had gegeven. De man heeft tegenover de politie, na herhaaldelijk ontkennen en wijzigen van zijn verklaringen, gezegd dat hij niet an ders wilde dan zijn kinderen wat rust te gevón en hun pijn te verzachten. Hij meende dat vooral zijn zoontje in het ziekenhuis een behandeling kreeg, die wellicht pijnlijk kon zijn. Zijn dochtertje van 10 maanden was op oudejaarsdag in een ziekenhuis op genomen. Op 2 januari kocht de vader in een apotheek twintig slaaptabletten. Hij gaf het meisje tijdens de bezoekuren vier keer een gedeelte van een tablet, naar hij aan de politie heeft verklaard. Zijn 4-jarig zoontje, dat op 7 januari in een ander ziekenhuis werd opgenomen, kreeg de volgende dag twee hele slaap tabletten toegediend. Volgens de dokto ren hadden drie van de tabletten wel eens dodelijk voor de kleuter kunnen zijn. De jongen raakte buiten bewustzijn. Een onderzoek in het ziekenhuis bracht aan het licht, dat het jongetje een slaap middel had ingenomen dat niet in het ziekenhuis wordt gebruikt. Daar ook het andere kind in het andere ziekenhuis vreemde verschijnselen vertoonde, werd de politie ingelicht. Een vliegtuig van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij heeft zondag in opdracht van de Surinaamse regering luchtopnamen gemaakt van een aantal posten in het bezette betwiste gebied. Zo bleek onder meer bij het Oronoquekamp dat twintig Guyanese politiemannen aan wezig waren, die haastig dekking zochten toen het toestel laag over het kamp vloog. Verder bleek dat bij de post een plat form was gebouwd, voor het stijgen en landen van helikopters. De heer Herrenberg, leider van een de legatie van twee man van de Surinaam se Nationalistisch-Republikeinse Partij heeft in de Guyanese hoofdstad gezegd dat zijn partij, welke tegen premier Pen gel is, naar een vreedzame oplossing in het geschil streeft. Tot nu toe is het grensgeschil tussen Guyana en Suriname na de radiotoe spraak van premier Pengel van zaterdag niet tot uitbarsting gekomen waarbij hij dreigde alle in Suriname woonachtige Guyanezen uit te wijzen, reserves op te roepen en het betrokken gebied in mili taire paraatheid te brengen. Politieke waarnemers in Georgetown noemden de dreigementen van Pengel slechts een storm in een glas water. Het Guyanese leger, dat gestationeerd is bij Atkinston Field, is in paraatheid gebracht en burgers mogen het gebied niet meer betreden. In Atkinson Field is ook het enige internationale vliegveld van Guyana gevestigd. De regeringswoordvoerder verklaarde dat de hoge commissaris van Guyana in Londen, sir Lionel Luckhoo, van de ont wikkelingen op de hoogte wordt gehou den. Hij zei dat sir Lionel in contact staat met de Nederlandse regering, welke verantwoordelijk is voor het buitenlandse beleid van Suriname. H. J. HOEKSTRA DEN HAAG. Het partijbestuur van de Communistische Partij Nederland heeft het Tweede Kamerlid H. J. Hoek stra gekozen tot voorzitter van het par tijbestuur. In een communiqué zegt het partijbe stuur o.m. „dat het nodig is af te stap pen van schema's en methoden welke in het werk van de C.P.N. onvoldoende re sultaat opleverden." Het partijbestuur zal uit zijn midden werkgroepen vormen welke het partijwerk op verschillende ter reinen kunnen inspireren en ertoe kunnen bijdragen dat tekortkomingen snel wor den opgeheven. Een dagelijks bestuur zal leiding geven aan en verantwoorde lijkheid dragen voor verschillende taken van het landelijk partijwerk. Het dage lijks bestuur bestaat uit de heren H. J. Hoekstra, voorzitter van het partijbe stuur, J. Walraven, organisatie-secreta ris, J. van Esch, administratief secre taris, M. Bakker voorzitter van de Twee de Kamerfractie, J. Wolff, hoofdredac teur van De Waarheid, K. IJmkes ver antwoordelijk voor het landelijk gemeen teraadswerk, E. van. Turnhout, plv. hoofd redacteur van De Waarheid. UTRECHT. De drie-uur-loonactie voor Israel heeft bij lange na niet opge bracht wat ervan werd verwacht, zo meldt „Ruim Zicht", het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Op initiatief van oud-minister Andries- sen, voorzitter van het Economisch-So- ciaal Comité Israel, heeft de Stichting van de Arbeid destijds haar goedkeuring gehecht aan deze drie-uur-loonactie, waarvan prof. Andriessen toen verwacht te dat zij 120 miljoen gulden zou opbren gen. Hij ging er daarbij vanuit, dat twee derde van de werknemers aan de actie zou deelnemen en dat de werkgevers de opbrengst zouden verdubbelen. De Stichting van de Arbeid heeft de zer dagen 615.000 overgemaakt aan het comité, het bedrag dat de Neder- landsche Bank van het bedrijfsleven had ontvangen. Voorts is nog 685.000 van de ambtenaren te verwachten. Het comi té ontving per giro ƒ25.000. Ook hebben vele bedrijven geld gestort op de reke ning van de collectieve Israel-actie. Deze bijdragen zijn becijferd op rond ƒ783.000. Alles bij elkaar zou dus ƒ2,1 miljoen ADVERTENTIE LOOP VRIJ IN EN UIT 1 bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Stadsschouwburg, vandaag 20 uur: De Haagse Comedie met „Yerma" van Fede- rico Garcia Lorca. Regie: Joris Diels en Carl v. d. Plas. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Vierde A-Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Guila Bustabo (viool). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ver boden bezit", 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Voor een paar dollars meer" 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Striptease- danseressen gevraagd", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Zeven maal vrouw", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Een gravin van Hong kong", a.l. Woensdag geen voorstelling. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De twaalf ver oordeelden" 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Das Madchen met dem SEXtem Sinn", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik... een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks behalve maandag ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teyiers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht): Expositie van werken van Key Hiraga. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot en met 29 januari. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswij k op het the ma „Oorlogsheerlijkheden". Maandag t.m. vrijdag 20-22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 12-17 uur. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en acrylics van Leen Spierenburg. Dagelijks (ook zondags) geopend van 14-17 uur. Tot en met 3 februari. DIVERSEN Poppentheater Merljjn (Hasselaersplein 35), woensdag 14.30 u.: „Het onderwater- avontuur". Aula A. H. Gerbardschool (Raaks), van daag 20 u.: Lezing door dr. J. D. de Jong over „Het ontstaan van de Nederlandse landschappen" (NIVON). De Ark (Nieuw Heiligland), woensdag 20.30 u.: Optreden van Sanja. DINSDAG 16 JANUARI City, 20 u.: „Ontembare Angélique". Stadsschouwburg, 20 u.: Kunstkring Vel- sen, toneel door „Studio"; opgevoerd wordt „De architect en de keizer van Assvrië" WOENSDAG 17 JANUARI City, 20 u.: „Ontembare Angélique". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: .Mini-week-end" Luxor Theater. 19 30 u. „Dr Zjivago" Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van Nico Betjes, plastiek, en Rob Clous, grafiek; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. WOENSDAG 17 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mini- week-end". Luxor Theater, 19.30 u.: „Dr. Zjivago". zijn opgebracht, nog geen twee percent van de opbrengst welke werd verwacht. Niettemin zijn de organisatoren niet ontevreden, omdat veel mensen aan plaatselijk acties hebben deelgenomen. Globaal geraamd heeft Nederland inclu sief deze plaatselijke acties met 18 mil joen bijgedragen aan de opbouw van Israel. min Het K.N.M.I. deelt mee: Een actieve depressie, welke maandag ook in Nederland een stormachtige wind veroorzaakte, was dinsdagochtend al bo ven West-Rusland aangekomen. Inmid dels ligt een volgende oceaandepressie dicht bij Ierland. Verwacht wordt dat deze storing in de richting van Zuid-Noor- wegen zal trekken. De bijbehorende fron tensystemen passeren ons land vandaag en woensdagochtend met regen. De wind, welke aanvankelijk overwegend matig is, kan later toenemen tot krachtig of hard uit het zuidwesten. Woensdag zullen in de loop van de dag opklaringen zich over het gehele land uitbreiden. In het tempe- ratuurverloop komt over het algemeen maar weinig verandering. weerrapporten Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland ..2 ■o» j 9* ,0. 2 u 2 .Se <v 3 D,en Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bill Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. regen regen half bew. mist zw. bew. geh. bew. regen onbewolkt sneeuw motsn. half bew. zw. bew. motregen zw. bew. regen regen zw. bew. mist mist half bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. mist mist licht bew. half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist mist zw wzw zzw w zzw wzw zw zzw O no nw w zw zzw zzw zw zw zw windst. windst. n w w zo wnw verand. zw windst. ono nw windst. windst. 8 9 9 9 1CL 11 11 11 -15 -1 -2 5 7 1 7 11 9 12 10 0 15 10 12 9 9 9 0 10 15 4 10 14 18 15 15 16 -23 -5 -4 1 10 7 10 6 7 9 0 -6 4 5 5 6 0 -8 -11 7 -3 -1 6 5 5 -5 3 6 0 0.1 0.3 0 0 0 3 3 0 2 25 0.3 2 0.1 2 3 6 0.4 0 0 0 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Woensdag 17 januari Zon op 8.40 uur; onder 17.00 uur. Maan op 19.01 uur; onder 10.11 uur. maanstanden Laatste kwartier 22 ianuari 20.38 uur. Nieuwe maan 29 januari 17.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 januari Hoog water 4.13 uur en 16.24 uur. Laag water 12.19 uur en uur. Woensdag 17 januari Hoog water 4.51 uur en 17.01 uur. Laag water 0.39 uur en 12.57 uur. Het hoog er; laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2