TOT DAG snoep verstandig: m i eet'n appel! Bonn mag niet alleen voor het Duitse volk spreken HOUTWERF - HAARLEM Zelfs sneeuwval in de Negev-woestijn Storm en dooi eisen overal in Europa veel slachtoffers Benelux wil met Britten samenwerken Hulpacties Nieuw hoofd Westduitse contr a-spionagedie nst y actuele zaken De omroep met Vrouwenmars in Washington Theodorakis gaat in beroep Vervolging tegen zes beambten in Joegoslavië Nota van de Sovjet-Unie: Nieuwe kardinalen in de curie Kernwapens moeten in handen van VN, zegt Eisenhower a telegrammen DINSDAG 16 JANUARI 1968 3 De zaak-Rajakovitsj Futurum afzuigkap met uniek, gepatenteerd afzuigsysteem en uchtgordijn )e enige afzuigkap met een capaciteit van 440 m' per uur ZIE ONZE SHOWROOM Kampersingel 22 - Tel. 11932 LONDEN (Reuter). Schotland heeft gisteren erg geleden van storm weer. Zeker achttien mensen hebben er het leven door verloren. Een echt paar in Edinburgh bijvoorbeeld werd in bed gedood door neerstortend puin. In Glasgow woeien stukken van schoorstenen en daken af. De elek trische stroom viel uit en wegen werden door omgewaaide bomen versperd. Honderden mensen werden gewond en honderden vluchtten hun huizen uit, die gevaarlijk schudden in de orkaanwind. Kort nieuws Stormvloed Bosbranden Vervolg van pagina 1 Gebreide Japonnen 19,75 Het is een geruststellende mededeling, dat de soldaten die indertijd aan een V.P.R.O.-opname voor de rubriek „Hoep la" hebben meegewerkt, niet gestraft zijn. Hoe men ook over de merites van zo'n uitzending denkt, het zou iedereen ter harte zijn gegaan als argeloze militairen er onaangenaamheden door zouden heb ben ondervonden. Het is echter niet alleen uit het oogpunt van deze jongens zelf een bevredigende gang van zaken, maar ook uit het stand punt van de maatschappelijke ethiek. Mis schien klinkt dat woord een beetje fors, maar het is toch zeer toepasselijk. Want het zou onze samenleving voeren op de weg van de discriminatie indien jongelui die toevallig in de periode van hun mili taire dienstplicht verkeren, straf zouden kunnen oplopen door vrijuit hun mening te verkondigen, terwijl de niet-ingelijfde burger de vrijheid heeft ongestraft te zeggen wat hij van bepaalde dingen denkt. De V.P.R.O. heeft de laatste tijd op allerlei gebied mensen tegen de schenen geschopt en in sommige gevallen mis schien zonder duidelijk argument. In an dere gevallen echter en het is jammer dat dit niet wat algemener gewaardeerd wordt werden op riskante maar ook moedige wijze taboes doorbroken die er aan toe waren eens te worden aange tast. Hoe riskant dit spel is, heeft de V.P.R.O. ondervonden in zijn afnemend ledental. Aan de andere kant werkt zo'n verschuiving in het ledental zuiverend, omdat de meeste overblijvende leden des te hechter aan hun omroep verknocht raken. Het is jammer dat het V.P.R.O.- bestuur zijn avant-garde op het gebied van de „confrontatie" moet bezuren en er een direct materieel nadeel van heeft, zodat het gedwongen wordt zich wat meer naar de algemene smaak te richten. Toch kan de V.P.R.O. op den duur meer waar dering voor zijn werk verwachten, als de goegemeente doordrongen raakt van het feit dat er op het gebied van de vader landse t.v. aan frisse initiatieven een schromelijk gebrek heerst. Nu zal men on middellijk terugroepen dat „Hoepla" in WASHINGTON (Reuter). Driedui zend in het zwart geklede vrouwen heb ben maandag in Washington een stille optocht gehouden, zij hebben het con gres verzocht een einde te maken aan „de meedogenloze slachting" in Viet- nan en gevraagd om terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit dat land. De deelneemsters aan de mars vari eerden in leeftijd van achttien tot negen tig jaar. Het waren huisvrouwen, schrijf sters, actrices en studenten. Een dele gatie overhandigde petities aan leden van het congres. Korte tijd liep aan het hoofd van de stoet vrouwen de 89-jarige Jeanette Ran kin, de eerste vrouw die in het congres werd gekozen. ATHENE (Reuter). De Griekse com ponist Mikis Theodorakis gaat in beroep tegen vier vroegere veroordelingen die zijn vrijlating onder de kerstamnestie in de weg hebben gestaan, zo deelde zijn advocaat, Christopher Argyropoelos, maandag mee. De 42-jarige Theodorakis, die gevangen is gezet omdat hij een van de leiders zou zijn geweest van een sa menzwering tegen het militaire bewind, zal op 22 januari voor het hof van beroep in Athene verschijnen om vernietiging van de over hem gevelde vonnissen te vragen, zei de advocaat. Doorgaans be trouwbare kringen hadden eerder mee gedeeld dat het proces tegen de compo nist op 17 januari zou plaatsvinden, maar dat is volgens Argyropoelos onwaar schijnlijk. ADVERTENTIE vele opzichten allerminst „fris" kon wor den. genoemd en dan heeft men nog gelijk ook. Maar er wordt op het scherm zo veel „onfris" te zien gegeven onder het mom van zoete braafheid, dat een eerlijke naaktheid van de moraal heel wat sym pathieker aandoet. Om de naaktheid van de moraal gaat het tenslotte: de mensen weten voor zichzelf drommels goed hoe veel hypocrisie er in het maatschappelijke koekdeeg wordt gedaan. Die hypocrisie eens duidelijk aan de kaak stellen, ook al schrikt menigeen ervan, kan wel eens uiterst nuttig zijn. Als het maar gebeurt op een tactische, verantwoorde wijze en daar heeft het de V.P.R.O.-jongens wel eens aan ontbroken. Al doende leert men echter en dat zal naar wij hopen bij de V.P.R.O. ook wel het geval zijn, opdat de trouw gebleven leden geen spijt van hun trouw zullen hebben. BELGRADO (DPA) Zes beambten van de Joegoslavische veiligheidsdienst en de militie hebben zich volgens het partijblad Borba te verantwoorden we gens hun optreden in de zaak-Rajakovitsj. De voormalige SS-officier en medewer ker van Eichmann is er, zoals bekend is, begin oktober in geslaagd zich door de vlucht uit Joegoslavië aan arrestatie en uitlevering aan Nederland te onttrek ken. Een speciale commissie van de Joe goslavische regering heeft de zaak onder zocht en de afdelingschef Marko Mutavcic van het ministerie van Binnenlandse Za ken als hoofdschuldige aangewezen. Hij is inmiddels ontslagen. Zijn' collega Franz Turk van het secretariaat van Binnen landse Zaken der volksrepubliek Slove nië heeft zelf ontslag genomen uit de staatsveiligheidsdienst. In het rapport van de commissie wordt gezegd, dat gebrek aan waakzaamheid en onvoldoende coördinatie tussen de staats veiligheidsdiensten in Belgrado en Slove nië de vlucht van Rajakovitsj naar Oos tenrijk mogelijk hebben gemaakt. NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Unie heeft Britse, Amerikaanse en Fran se verklaringen, dat alleen West-Duits- land het recht heeft in internationale za ken voor het Duitse volk te spreken, van de hand gewezen. Wijzend op de prestaties van Oost- Duitsland zegt een nota van de Russi sche delegatie, dat de houding van de drie westelijke mogendheden „militaristische en neonazistische krachten in Westduits- land" aanmoedigt. De Russische nota, die een antwoord is op een verklaring van vorige maand van de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk, is gericht tot de voorzitter van de alge mene vergadering der VN en als offici eel document van de VN aan alle leden- landen uitgereikt. (Voozitter van de alge- ADVERTENTIE VATICAANSTAD (Reuter). De 88-ja- rige kardinaal Masella is afgetreden als prefect van de Romeinse congregatie van de sacramenten. Tot zijn opvolger is be noemd de 73-jarige Amerikaanse kardi naal Brennan. Kardinaal Testa, die 81 jaar is, is afgetreden als pro-prefect van de congregatie voor de oosterse kerken. Hij is vervangen door de 63-jarige Bel gische kardinaal Maximilian de Fursten- berg. mene vergadering is thans de Roemeen Corneliu Manescu). In de Russische nota wordt gezegd dat Oost-Duitsland tot de tien hoogstontwik- kelde landen ter wereld behoort en dat de meeste in de VN vertegenwoordigde lan den er betrekkingen mee onderhouden. Als een zwaar gebombardeerd dorp ligt het door hevige aardbevingen geteisterde Gibellina aan Sicilië. Er zijn hier tientallen doden gevallen door het instorten van huizen. westzijde van Op de rivier de Clyde worden drie mensen vermist aan boord van een omge slagen baggermachine. Het westen van Tanz-Mariechen. Het 12-jarige Nederland se meisje Ineke Vluggen uit Epe is in Bonn uitgeroepen tot de beste dansma rieke van dit jaar op een concours van een carnavalsvereniging in de Westduit- se hoofdstad. Ineke kreeg een zilveren wisselbeker en een tiendaags verblijf in Oostenrijk aangeboden. J Engeland en Wales worden door over stromingen geteisterd als gevolg van de snel ingevallen dooi, waardoor rivieren buiten hun oevers traden. In het Deense Esbjerg waren vijf doden en zeker twintig gewonden. Twee kinde ren zijn gedood en twintig gewond door dat het dak van hun school door de or kaan werd afgerukt. De Westduitse kustvaarder „Lucie Vullmer" verzocht om hulp nadat het vaartuig slagzij maakte ten noorden van Borkum. De verwachte stormvloed aan de Duitse Noordzeekust heeft niet die omvang be reikt als werd verwacht. Enkele uren vóór middernacht verplaatste het storm- centrum zich naar Zweden. 's Avonds, aldus onze correspondent in Stockholm, bereikte de orkaan Zuid- Zweden, waar het verkeer volledig werd lamgeslagen door de sneeuwstorm, die dit veroorzaakte. Via radio en televisie wer den de mensen verzocht hun woningen niet te verlaten en hun vervoermiddelen niet te gebruiken, omdat de sneeuwploe gen niet in actie konden komen voor de storm enigszins geluwd was. In Zuid-Zweden telde men een viertal doden, onder wie drie vissers, die met een boot op de Oostzee zoek raakten. Polen en Oost- en West-Duitsland worden door ernstige overstromingen bedreigd door snel smeltende sneeuw, die rivieren doet zwellen. In Neder-Saksen helpen Britse troepen bij de evacuatie van men sen, die door overstromingen worden be dreigd. In de Beierse Alpen is een skiër door een lawine gedood. In Zwitserland (Van onze correspondent) BRUSSEL. De drie Benelux» landen zeggen dat zij niet van plan zijn de Europese gemeenschappen te torpederen. Zij streven naar samen werking tussen de vijf enerzijds en Groot-Brittannië en de andere kandi daten voor het lidmaatschap van de EEG en eventueel andere landen anderzijds. Zelf zijn zij er niet van overtuigd dat hun streven door Italië en Duitsland zal worden gedeeld. Dat zijn de conclusies die men heeft kunnen trekken na kennisneming van hetgeen officieel is meegedeeld na de bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de drie Benelux- landen, die gisteren in het kasteeltje Hertoginnedal, ydillisch gelegen in een Brusselse buitenwijk, hebben beraad slaagd. Na afloop heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Harmei namens zijn collega's verteld dat de Benelux- partners een reeks voorstellen hebben opgesteld die in de vorm van een soort aanbeveling zullen worden voorgelegd aan twee of drie andere EEG-landen en die vermoedelijk ook op een of andere tactvolle wijze aan de Europese commis sie zullen worden medegedeeld. Die voorstellen omvatten vijf punten: De drie Benelux-landen zijn besloten het hunne bij te dragen tot de ont wikkeling en uitbreiding van de Euro pese gemeenschappen. Zij zijn besloten het spreekt van zelf niets tegen tekst, noch geest van het Verdrag van Rome (de grondwet van de EEG) te onder nemen. Zij zijn besloten de contacten met de kandidaat-leden van de EEG te handhaven met de bedoeling de uit breiding van de gemeenschappen te bevorderen. De Benelux-landen hebben besloten de problemen die de zes aangaan te behandelen binnen het kader van de gemeenschappen. Voor problemen die niet direct of indirect de Zes betref fen zijn zij van oordeel dat contacten moeten worden onderhouden met alle Europese landen, die daarvoor belangstelling hebben. Voor zover het de buitenlandse poli tiek betreft hebben de Benelux-lan den besloten dat zij voor een groot aantal onderwerpen (waarvan een lijst was opgesteld) geen beslissing zullen nemen zonder voorafgaand overleg. Zij hopen dat andere lan den hetzelfde zullen doen. Noodzake lijke contacten tussen de Zes en de kandidaat-leden zullen worden on derhouden om tot de meest nuttige samenwerking te komen. Deze aanbevelingen zullen eerst door de regeringen van de Benelux-landen moeten worden goedgekeurd alvorens zij inderdaad ter kennis van de „andere" (de zes minus Benelux, de kandidaatleden, de Europese commissie) zullen worden gebracht. Er is overigens nog geen for mele beslissing genomen of ook de Fran se regering het document toegezonden zal krijgen. Het werd gisteren in Hertoginne dal mogelijk geacht dat het aan Duits land en Italië zal worden aangeboden en dat Frankrijk via de diplomatieke kana len „op de hoogte zal worden gesteld". Na afloop van de bijeenkomst stelde men minister Luns de vraag: betekent een en ander dat samenwerking tussen de vijf en Engeland thans in het vooruit zicht is? Het antwoord van de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken was: „Ja, dat ligt er wel in". Op de vraag of Italië en Duitsland mee zullen doen antwoordde de bewindsman dat dit niet zeker was. Minister Luns achtte het ook „niet geheel uitgesloten" dat de Be nelux-landen verder met Engeland be sprekingen zouden gaan voeren. is gewaarschuwd voor het gevaar van lawines. Te Mürren zijn twee mensen door een lawine gedood. In Oostenrijk werden vier mensen bedolven door sneeuw. Ook landen aan de Middellandse Zee hebben van buitengewone weersomstan digheden te lijden. In Israel, Syrië en Jor danië werd het verkeer door hevige sneeuwval ontwricht. Zelfs in de Negev- woestijn viel sneeuw. In Libië sneeuwde het ook. In de haven van Tripoli zonken bij stormweer drie drijvende dokken. In de Noordgriekse stad Saloniki zijn de afgelopen dagen zeker twintig oude mensen van koude gestorven. Twee kinderen zijn omgekomen bij bos branden die woedden in het Kaspische gebied van Iran. Zeker negentig huizen gingen hier in vlammen op bij branden die door de stormwind werden aange wakkerd. ROME. Een groot deel van Zuid- west-Sicilië is verwoest, zo meldt onze correspondent. Daarbij zijn gelukkig geen grote steden. Een geluk bij het ongeluk was bovendien dat de eerste schokken vrij zwak waren. Heel wat mensen ver lieten toen hun huizen al. Ze zijn bij grote kampvuren op het open land gaan bivakkeren, zodat toen de zware schok kwam, het grootste deel van de bevolking zich al in veiligheid had gesteld. Behalve door de slechte verbindingen wordt de hulpactie, die inmiddels op gang is gekomen, ten zeerste bemoeilijkt door het slechte weer. Expedities van verschil lende delen van het eiland en ook van het vasteland zijn aan het werk in de zeven stadjes, die het zwaarst zijn getroffen. Enkele honderden politie-agenten en carabinieri zijn bezig de wegen in een enigszins begaanbare toestand te bren gen, zodat men zo snel mogelijk de ge troffen dorpen met groot materiaal kan bereiken, hetgeen op het ogenblik nog niet mogelijk is. Men heeft te doen met een zeer berg achtige streek en de wegen gaan over tal van bruggen en viaducten, die de ravijnen en dalen overspannen en juist die brug gen zijn in de meeste gevallen ingestort. De bebouwde kom van het plaatsje Gibellina is voor negentig percent ver woest en is volledig geïsoleerd door het instorten van enkele bruggen. Een groep van 27 politie-agenten heeft desondanks getracht dit plaatsje te bereiken. Zij slaag den hier ook in, maar terwijl zij met hun hulpactie bezig waren, is de gehele groep bedolven onder het puin van instortende huizen. Vijf van de agenten zijn zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis van Alcamo, terwijl zij niets weten over het lot van de overige tweeëntwintig die hen vergezelden. BONN (Reuter) Luitenant-generaal Gerhard Wessel, in de laatste wereldoor log deskundige van de Westduitse inlich tingendienst op het gebied van de Rus- siche defensie, is benoemd tot hoofd van de Westduitse contra-spionagedienst. Rege ringswoordvoerder Günther Diehl zei maandag op een persconferentie in Bonn, dat luitenant-generaal Wessel met ingang van 1 mei in functie zal treden. Wessel volgt Reinhard Gehlen op. Gehlen, die een reputatie heeft als „spionnenvanger", staat bekend als „de man zonder gezicht". Luitenant-generaal Gerhard Wessel zou de schrijver zijn geweest van een ver slag over een op handen zijnde grote aanval van de Russen, dat in 1945 aan Hitier werd voorgelegd en door deze ter zijde werd geschoven als zijnde „volko men krankzinnig", doch later juist bleek te zijn geweest. De 54-jarige Wessel is de afgelopen vier jaar Westduits vertegenwoordiger in het NEW YORK, (Reuter). Ex-president Eisenhower heeft voorgesteld alle kern wapens in de wereld over te dragen aan de Verenigde Naties, waardoor dit li chaam een effectieve macht in interna tionale zaken zou worden. Volgens Eisenhower, die zijn voorstel oppert in een vraaggesprek met het tijd schrift „Vista", kunnen de Verenigde Na ties de vrede niet alleen met conventio nele wapens handhaven. militaire comité van de NAVO geweest. De Westduitse inlichtingendienst, die recht streeks verantwoordelijk is aan de bonds kanselier, gaat door voor een van de bes te van het westen. Het vertrek van Gehlen, die 65 is en met pensioen gaat. betekent het einde van een legende. Gehlen bestuurde zijn organisatie vanuit een hoofdkwartier in München, omgeven door prikkeldraad. Hij heeft zich steeds in een sluier van ge heimzinnigheid en anonimiteit gehuld. ADVERTENTIE 100 %wol in vier kleuren Gr. Houtstr. 167 Haarlem Telefoon 1 60 62 i 1 Afgetreden. Winthrop Knowlton, onder minister voor Internationale Zaken en een van president Johnsons belangrijkste deskundigen op betalingsgebied, treedt om gezondheidsredenen af. Knowlton is 37 jaar. Ontploffing. Door een grote brand in de installatie van de Shell Chemical Co. te Houston zijn maandagavond vijf personen gewond. Een groot schip is ge zonken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3