Akkoord in Genève Boodschap aan het Amerikaanse congres Johnson stelt Hanoi voorwaarden voor HET WEER staking van de bombardementen Voorstel tot opheffing van gouddekking dollar Hoofdagent beledigde brigadier Vragen over de zaak-Bermond aan minister SCHIP MET BRANDENDE LADING IN IJMUIDEN Nederlands vrachtschip midden op Atlantische Reddingboten verspeeld in nood Oceaan Aanzien vaak belangrijker dan de winst nu BONT met bij: NU bont kopen! DICK DARTELS Niet-verspreiding van kernwapens Ex-burgemeester wordt niet vervolgd H. ter Poorten overleden Bezuinigingen op ruimteonderzoek Brood supermarkt niet duurder? Voor beginnende winkelier Dure verliefdheid per telefoon ,xèt even anders Fraude in Vinkeveen Oud-KNI L-commandant) Zacht weer Gouddekking Kleiner tekort In bureau Zandvoort Agenten buiten vervolging Het woord is aan Zie verder pagina 5 Fusie BMC met Leyland pagina 15 Gevecht Gat ZWIER 20 - 30 - 40% KORTING BONTMODEHUIS SATÉ p. portie f 2.— MAX KOELEMIJ 53e JAARGANG NUMMER 64 DONDERDAG 18 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye GENÈVE (AP). De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben overeenstemming bereikt over een ontwerp-verdrag tegen de versprei ding van kernwapens. Dit is van gezaghebbende Westerse zijde in Genève vernomen. Het ontwerp-verdrag zou om drie uur vanmiddag aan de door zeventien landen gevormde ontwapeningsconferentie in Genève worden voorgelegd. De overeen stemming werd bereikt over artikel drie, handelend over internationale controle. Op 24 augustus was het niet-volledige ontwerp-verdrag al aan de conferentie overhandigd. Na intensieve besprekingen werd vanmorgen vroeg een akkoord be reikt over het ontbrekende derde artikel. (Van onze correspondent) UTRECHT. De officier van Justitie, mr. Overbeek, heeft afgezien van een strafrechtelijke vervolging tegen de oud burgemeester van Vinkeveen en Waver - veen, de heer A. C. Blom. De officier heeft zwaar laten wagen dat de gepleeg de strafbare feiten niet van dien aard zijn dat een dubbele berechting gerecht vaardigd zou zijn. De burgemeester is op eigen verzoek ontslagen en wel oneervol. De officier acht dit een dusdanige straf dat er wel bijzondere redenen zouden moeten zijn voor een verdere justitiële vervolging. Die zijn er naar zijn oordeel niet. De delicten zijn valsheid in geschrifte in gemeentestukken. Ze vloeien voort en zijn een onderdeel van foutieve bestuurs- en beleidshandelingen in de jaren 1962 tot en met 1965 bij het bouwbeleid in Vinkeveen. Bij de valsheid in geschrifte, het opzettelijk op onjuiste wijze verwer ken van gegevens, gaat het om het ont duiken van rijks voorschriften. Steeds wer den de door het rijk gestelde normen overtreden waardoor de gemeente finan cieel in moeilijkheden kwam. Van eigen bevoordeling door de burgemeester was echter geen sprake. Mr. Overbeek zou ongetwijfeld tot strafvervolging zijn overgegaan als de heer Blom niet was ontslagen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In de leeftijd van 80 jaar is overleden luitenant-generaal b.d. H. ter Poorten, voormalig commandant van het KNIL en grondlegger van de militaire luchtvaart in het voormalige Nederlands-Indië. De crematie is vandaag geschied. In oktober 1941 werd hij in de rang van luitenant-generaal commandant van het KNIL, in welke functie hij de strijd tegen de Japanners leidde. Na een driejarige krijgsgevangenschap in Mandsjoerije werd hij in 1946 gepensioneerd. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Ferdinand 8 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 A angestipt 9 Kunst 13 Radio en tv13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs15 Sport 17 Luidsprekers16, 18 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Johnson tijdens het uitspreken van zijn rede. Links vice-president Humphrey. WASHINGTON (AFP en Reuter). President Johnson heeft in zyn „State of the Union"-boodschap tot het Amerikaanse Congres verklaard dat zijn regering nog steeds de juiste be tekenis onderzoekt van de Noord- vietnamese verklaring dat „bespre kingen zullen beginnen na onvoor waardelijke staking van de bom bardementen" op het noorden. De bombardementen zullen echter pas worden gestaakt als Hanoi zich bereid toont gevolg te geven aan de twee belang rijkste punten van zijn „verklaring van San Antonio", in september afgelegd, na melijk: Dat Noord-Vietnam niet zal trachten spoedig tot „vruchtbare" besprekin gen zal leiden, Dat Noord-Vietnam niet zal rachten voordeel te trekken uit de staking van de bombardementen door zijn militair potentieel in het zuiden te versterken. De Amerikaanse regering zal het con gres verzoeken de gouddekking van de dollar op te heffen, om zo de Amerikaan se goudreserves vrij te maken ter hand having van de goudprijs op 35 dollar per ounce. Krachtens de huidige wetgeving moet een kwart van de „Federal Reser- Het Amerikaanse echtpaar Young in Californië heeft om de telefoon rekening van 4509 dollar te kunnen betalen zijn huis moeten verkopen. „Ik doe mijn best om mijn gevoel voor humor te bewaren"zei vader Young enigszins bitter. Het echtpaar heeft nu met een dikke ketting en een zwaar slot de telefoon afge sloten. De negentienjarige dochter Collene is de oorzaak van dit alles: zij heeft in ruim één maand uren lange telefoongesprekken gevoerd met haar dienstplichtige echtgenoot in Alaska. Van Collene hebben de heer en mevrouw Young niets meer gehoord, sedert zij naar Corpus Christie, naar haar man is gegaan. ve Notes", de belangrijkste vorm van de dollar in circulatie, door goud gedekt zijn. v Ook wees Johnson op het belang van een belastingverhoging van tien percent waarover het congres zich het afgelo pen jaar niet heeft uitgelaten die het begrotingstekort met twaalf miljard zou doen verminderen. Johnson stelde voor in het belasting jaar 1968-69 een bedrag van 186 miljard dollar uit te geven (10,4 miljard meer dan het lopende jaar), terwijl hij, met inbe grip van de voorgestelde belastingverho ging, rekent op 178 miljard dollar inkom sten, ofwel 22,3 miljard meer dan het hui dige belastingjaar. De nieuwe begroting toont een tekort van acht miljard dollar, twaalf miljard minder dan in het huidige belastingjaar. Johnson noemde de stijging van de uitgaven veel lager dan in de twee voorafgaande jaren. Volgens regerings functionarissen komt het grootste deel van de uitgavenverhoging ten goede aan defensie en wettelijk voorgeschreven uit gavenverhogingen. Zij rekenen op een uitgave van 25,75 miljard dollar voor het militaire appa raat in Zuidoost-Azië 1,2 miljard meer dan het lopende jaar. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM.De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft van morgen tegen een 37-jarige hoofdagent van politie uit Zandvoort wegens beledi ging van een 54-jarige brigadier een boete van ƒ200 geëist. Op 16 augustus van het vorig jaar kre gen de hoofdagent en de als wachtcom mandant dienstdoende brigadier ver schil van mening over de behandeling van twee Duitse arrestantes. De hoofd agent had een van hen, een vijftienjarig meisje, een sigaret beloofd, tegen de voorschriften van de wachtcommandant in. De hoofdagent had het gedrag van zijn meerdere toen „Schofterig en on menselijk" genoemd. Ci. WASHINGTON, (Reuter). De VS zullen hun uitgaven op het gebied van ruimteonderzoek besnoeien, zo is van officiële zijde vernomen. Bijzonderhe den zullen bekend worden gemaakt in de begroting die Johnson volgende week bij het congres indient. DEN HAAG. Mr. dr. M. J. J. A. Im kamp, lid van de Tweede Kamer voor D'66, heeft de minister van Justitie ge vraagd of in overleg met de bewindsman de Amsterdamse officier van Justitie be slist heeft, niet in beroep te gaan van de beschikking van de raadkamer van de Amsterdamse rechtbank waarbij de drie politieagenten in de zaak van de student Bob Bermond buiten vervolging zijn ge steld. Aan deze agenten was mishandeling van de student ten laste gelegd op 19 maart 1966 bij de opening van de ge ruchtmakende fototentoonstelling over het politieoptreden bij het huwelijk van prinses Beatrix. De klacht, welke de student indertijd indiende, werd door de officier gesepo neerd, waarna de student zich tot het gerechtshof wendde, dat de offcier ge lastte alsnog een vervolging in te stellen. De agenten dienden tegen hun dagvaar dingen bezwaarschriften in, waarna hun buitenvervolgingstelling door de recht bank geschiedde. Mr. Imkamp zou graag van minister Polak vernemen of hij niet de mening is toegedaan, dat de beslissing van de offi cier van Justitie, om niet in beroep te gaan, indruist tegen de fundamentele be ginselen van een goede rechtsspraak en of de minister, indien deze vraag beves tigend wordt beantwoord, bereid is te bevorderen dat deze zaak opnieuw in be handeling wordt genomen. R. R. Howard: Het water is Gods eerste uitvinding, ouder dan het licht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Duitse kustvaarder „Wilhelm S." uit Elsfleth is vanmorgen om vijf uur de pieren binnengevaren met brand in een der ruimen, waar lucifers en wol opgeslagen zijn. Begeleid door twee sleepboten van Bureau Wijsmuller werd de Duitser naar de Buitenhaven van Hoogovens gedirigeerd voor een na der onderzoek. Omstreeks kwart over Jwaalf werd ver lof gegeven, dat het schip, met de luiken uiteraard gesloten, begeleid door de blus boot van Wijsmuller, naar Amsterdam mocht doorvaren. Daar is de havenbrand weer opgeroepen om de „Wilhelm S". over te nemen, waarna op een veilige plaats een verder onderzoek zal plaats hebben. NEW YORK (AP, AFP en ANP) Zestien bemanningsleden van het Nederlandse vrachtschip „Ocean Sprinter" verkeren midden op de At lantische Oceaan in nood. Het zijn negen Nederlanders onder wie de kapitein en zeven Spanjaarden. De boot is lekgeslagen en heeft alle reddingsmaterieel verspeeld. Van morgen zou worden geprobeerd het schip te verlaten. Er liggen vier sche pen in de omgeving. Het schip was vannacht lek geslagen In een storm met windkracht elf. De boot vorderde met een snelheid van vier tot vijf knopen in de huizenhoge golven slechts langzaam. De gezagvoerder liet weten dat hij tot het laatst toe aan boord zou blijven. Het viel moeilijk te voorspellen of de vrachtboot het zou uithouden. De „Ocean Sprinter" meet 1239 ton en is van de N.V. Scheepvaartmaatschappij Vriesexpress in Groningen en vaart voor het scheepvaartkantoor „Groningen". Het is een koelschip dat met een lading groen ten van een Canadese haven kennelijk op weg was naar Rotterdam. Verbeten vechtend tegen de hoge zee en de razende storm en hevige sneeuwbuien hebben de bemanningsleden een afschuwe lijke nacht doorgemaakt. Pogingen van de bemanning om het zinkende schip te ver laten mislukten doordat twee reddingsbo ten en een vlot in de kokende watermas sa teloor gingen. Hierbij werd een beman ningslid ernstig gewond. Ook andere red dingsvlotten, welke door een vliegtuig van de Canadese luchtmacht boven de „Ocean (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het is nog onzeker of de grootwinkelbedrijven maandag hun broodprijzen met twee cent zullen verho gen, zoals door de minister van econo mische zaken is toegestaan. Vanochtend was alleen bekend dat Albert Heijn de prijs van verpakt gesneden brood zal ver hogen van 72 tot 74 cent. Het levensmid- delenbedrijf De Gruyter, waarvan wij maandag meldden dat het zijn broodprijs met drie cent heeft verlaagd tot 75 cent, had nog geen beslissing genomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Ruim een kwart van de winkeliers, die een zaak beginnen, ves tigt zich in branches die bekend staan als weinig winstgevend. Volgens de raad voor het Midden- en kleinbedrijf is dat een gevolg van onvoldoende voorlichting over dit bedrijf. Bovendien bereikt de voorlichting de belanghebbenden vaak niet. De raad heeft geconstateerd dat dege nen die een bedrijf willen stichten of overnemen zich niet in de eerste plaats laten leiden door materiële motieven maar veelal afgaan op het aanzien dat een zelfstandige ondernemer in hun ogen heeft. Een onderzoek van een sociolo gisch instituut zou hierover veel interes sante gegevens kunnen opleveren. De financiële positie van veel kleine zelfstandigen is benard. Twintig tot vijf entwintig percent van de ondernemers in het Midden- en kleinbedrijf zou er fi nancieel op vooruitgaan door in de indu strie te gaan werken tegen het daar gel dende minimumloon. Dit deel van de middenstanders verdiende in 1966 minder dan 7.600. Sprinter" werden uitgeworpen gingen ver loren. Twee koopvaardijschepen, de Ameri kaanse „American Racer" en de Noorse „Black Falcon" waren wegens het zware weer niet in staat om dichtbij het zinken de schip te komen. Zodra het S.O.S. van de „Ocean Sprin ter" de ether was ingestuurd wendde een kotter van de Amerikaanse kustwacht zijn steven en zette op volle kracht koers naar de in doodsnood verkerende Neder landers, bij wie hij in de loop van van ochtend moest arriveren. Ook een vlieg tuig spoedde zich naar het rampschip. Lichtkogels gaven vannacht de plek aan, De „Ocean Sprinter" waar het met de ondergang bedreigde schip ronddreef. De vrachtboot meldde telegrafisch dat zij een gat in de romp had, waardoor het water de ruimen binnengutste. Het schip maakte aanvankelijk 20 graden slagzij. Later meldde de kapitein dat de zee wat rustiger werd, waardoor het schip in een minder gevaarlijke positie kwam te verkeren. Volgens de kustwacht was de slagzij wat minder en maakte de boot niet zoveel water meer. ADVERTENTIES official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08 Op onze gehele collectie 10°/o KORTING Bovendien op enkele stuks Wagenweg 126 rd. - Haarlem - Tel. 1 43 60 Gesloten huis op le etage. Iedere dag weer, 'n heerlijke 4ractatie diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-Oost Telefoon 14000

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1