Het nieuwe ensem ble van Ramses Gereformeerde synode: geen bezwaren tegen Wereldraad LICHT' •HAAR JOURNAAL 'i KNIPSELKRANT GRENSGESCHIL b l.W'-irv De Italiaanse zomermode werd rapsodie in bla UW „T egemoetkoming in de nieuwe omzetbelasting" Laurens ten Cate wil vergadering VPRO-bestuur Priesters doen mee met guerrilla Bankroof ging niet door Kuikenbroederij ontslaat 14 man <s "v** is~ V.' .*^0 Q\ lAiïhlt'" R A Z I L VRIJDAG 19 JANUARI 1968 11 V".: Verstopt? Middenstandsbond RIJLES TEL.19184 V Extreme daden Voorkomen Si p IQ 1 11 iv~ =4 I a f \zlQr o n oq i1 e B ET w IS.Tl 'V<7 '-■GEBIED S 4 "V U - H- «V* Burenruzie Manschappen (Van onze correspondent) LUNTEREN. De gereformeerde sy node heeft gisteren met algemene stem men alle principiële bezwaren tegen aan sluiting van de gereformeerde kerken bij de Wereldraad van Kerken verworpen. Twee jaar geleden was uitgesproken dat er geen beginselbezwaren tegen aanslui ting zijn, maar dat men nog niet tot de Wereldraad zal toetreden. Eerst wilde men de reacties uit de zusterkerken in het buitenland en uit de eigen kerk af- ADVERTENT1E ELKE DROGIST HEEFT HET! DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond meent dat ondernemers die in het nieuwe systeem van belastingheffing over de toegevoegde waarde worden inge schakeld als „hulpontvanger van de fis cus", voor die werkzaamheden een fis cale tegemoetkoming moeten krijgen. Het hoofdbestuur van dit centraal verbond van zelfstandige ondernemers ziet daar voor twee mogelijkheden: een extra tegemoetkoming bij de inkomstenbelas ting of een aftrek op de door die onder nemers af te dragen belasting over de toegevoegde waarde. Het hoofdbestuur van de bond deelt dit mee in een brief aan de vaste com missie voor Financiën uit de Tweede Ka mer. Het beschouwt de invoering van de BTW als een eerste stap naar een grotere harmonisatie der belastingwetgeving in de EEG. Het hoofdbestuur stemt in met het voor nemen de inkomstenbelasting te verla gen omdat dan de door hem zo nood zakelijk geachte verschuiving in de be lastingdruk van de directe naar de indi recte belastingen z.i. een eerste reële aanzet krijgt. De bond meent voorts o.m. dat het karakter der BTW als verbruiks belasting moet worden onderstreept. „Zulks zal uitdrukkelijk mede als basis voor het prijsbeleid moeten gelden". Z.i. kan de tariefsverhoging als gevolg van het invoeren van het nieuwe stelsel van belastingheffing leiden tot een toe nemen van de zwarte arbeid en van de beunhazerij. Nauwlettende controle door de overheid moet die tegengaan. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Laurens ten Cate, lid van het algemeen bestuur van de VPRO, wil zo spoedig mogelijk een buitengewo ne vergadering van het algemeen be stuur. Volgens hem is de „Hoepla"-affai- re de VPRO volledig uit de hand gelo pen. Vorige' week heeft Laurens ten Cate het dagelijks bestuur al schriftelijk ver zocht, de afgekeurde Hoepla"-aflevering aan het algemeen bestuur te laten zien. „Wij zijn tenslotte mede-verantwoordelijk voor het besluit van afkeuring en hoe kunnen we dit zijn,als we niet weten waarom Hoepla is geweigerd?" Als ant woord op deze brief kreeg hij een pers communiqué, waarin de redenen voor de afkeuring en het besluit met „Hoepla' te breken vermeld stonden. De heer Ten Cate vindt, dat dit communiqué vol on juistheden en tegenstrijdigheden zit. Hij dringt met name op een bestuurs vergadering aan, omdat er door de „on tevredenen" onder de leden voorbereidin gen worden getroffen voor een buitengewo ne algemene ledenvergadering, waar het beleid ter discussie zal worden gesteld. wachten, want het besluit betekende een scherpe koerswijziging. De reacties van de zusterkerken (vaak door emigratie ontstaan en verder nogal wat Angelsaksische splintergroepen) lo gen er niet om. Zij staan vrijwel alle scherp afwijzend tegenover de Wereld raad en het is niet denkbeeldig dat de Nederlandse gereformeerde kerken hun traditionele leidersrol in dit gezelschap gaan verliezen. Deze zomer houden al deze kerken hun gereformeerde oecu menische synode in Nederland. Tot directe aansluiting bij de Wereld raad komt het nog niet. Het is de bedoe ling dat hierover door de volgende sy node (1960-1970) wordt beslist. Intussen moeten de praktische consequenties wor den onderzocht. Een lidkerk van de Wereldraad behoeft zich niet in alle ac tiviteiten van deze raad te storten. Zo zou niemand in de synode verantwoorde lijkheid willen nemen voor de uitspraken die de politieke commissie van de Wereld raad doet. Nagegaan zal worden welke activiteiten van de Wereldraad aanvaard baar zijn en wat men aan mankracht hiervoor beschikbaar heeft en hoeveel het de gereformeerde kerken gaat kosten. De synode besloot naar de Wereldraad- assemblee in Uppsala deze zomer twee gedelegeerde waarnemers te sturen. Bij de vorige assemblee in New Delhi waren ook twee gereformeerde waarnemers. De nieuwe groep van Ramses Shaf- fy, waarmee hij in februari op de planken van Felix Meritis komt. Van links naar rechts: Liesbeth List, Ramses, Jacques Scholts, Louis van Dijk (aan de vleugel), Thijs van Leer, John Engels, Marjol Flore, Sylvia Alberts en Eelko Nobel. Loesje Hamel repeteert nog niet mee. NEW YORK (REUTER) Twee Ame rikaanse rooms-katholieke priesters, de gebroeders Thomas en Arthur Melville, zijn door hun orde geschorst wegens hun betrekkingen met de communistische guerrillabeweging in Guatemala. Beide geestelijken, behorend tot de vooral in latijns-Amerika optredende orde van Maryknoll, verlieten in decem ber vorig jaar met een Amerikaanse non, zuster Marian Peter, Guatemala en be vinden zich thans waarschijnlijk in Mexi co, waar zij 25 jonge vrijwilligers voor de guerillabeweging zouden hebben aan geworven. ADVERTENTIE DUVENVOORDESTRAAT 1A - HAARLEM Rustig, en beschaafde instructie In Parijs is al iets van voorjaars mode getoond, schoeisel van Dü- rer. Rechts hippe „Bootties" van gesatineerde katoen, passend bij de jurk. Links netlaarzen van beige geiteleer. (Van onze moderedaktrice) ROME. Mode -experts verwach ten dat de Parijse couturiers, die de komende twee weken hun collecties zullen showen, het volledig eens zijn met hun Italiaanse collega's, want als het om zomerkleding gaat, hebben de Italiaanse couturiers nog veel invloed. Marineblauw is, wat de Italiaanse couturiers betreft, de nieuwe mode kleur voor zomer 1968.Daarnaast staan licht turkoois, hemelsblauw, wit en beige het hoogst genoteerd. De prin sessen, graven en markiezen en hun enkele niet-adellijke collega's blijven de korte rokken (2 tot 7 cm boven de knie) trouw. Zij voelen het meest voor genopte jurkjes, die sterk aan die uit de jaren dertig doen denken. In de modehuizen rondom het Ro meinse Piazza di Spagna heeft men de gouden stoeltjes al weer op zolder gezet. De shows zijn voorbij. DE MEEST karakteristieke details van de Romeinse modereeks waren: De witte jurkjes met een brede tussengezette tailleband, af en toe trapezium-vormig in contrasteren de kleur. De donkerblauwe jurkjes met ge- plisseerde rok, wit kraagje en witte picjué-manchetten. De tuniekcreaties in combinatie met bermuda-shorts. De pastelkleurige japonnen met witte voorzijde van het bovenlijfje. Overgooiers met satijnen genopte blouses. Mantelpakjes met de klepzakjes van het jasje doorlopend tot aan het rugpand. Mantelpakjes met lange getailleer de jasjes en wijd uitklokkende rokken. De voorjaarsmantels boven de taille van effen en er beneden van een gedessineerde stof. De avondjurken van doorzichtige organza in Beardsleyprint met kraaltjes en pailletten geborduurde lange mouwen. DE ITALIAANSE couturier met de fraaiste voorjaarscollectie was Fabiani, die de meeste pasteltinten gebruikte. De meest opzienbarende creaties show de markies Pucci. Het waren cocktail pakjes van zilverkleurig plastic. Prinses Galitzine was de enige Ita liaanse ontwerpster die de militair® stijl prefereerde. Alle andere coutu riers in Rome lieten zich door de mode uit de jaren dertig inspireren. De favoriete kleurencombinaties wa ren: pistachegroen en caramelbruin, zonnebloemgeel en zwart, citroengeel en roze, flessegroen en wit. VWWWMMWIlWWIMIIWWWWIIIIWWMMIWMWMMWWIMIWMAMfM AMSTERDAM. Wegens diefstal van een auto eiste de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf tegen een 40-jarige vertegenwoordiger uit Enschede, die van plan was geweest met twee jongemannen op 17 oktober een roofoverval op een bank in Abcoude te plegen. In de nacht van 16 op 17 oktober had den de drie mannen uit een garage in Arnhem een auto gestolen waarmee zij naar Amsterdam reden. Daar werden van twee andere auto's de nummerplaten afgehaald. Op de gestolen auto werd één der nummerplaten gemonteerd zodat voor en achter verschillende nummers ston den. Zij reden daarop naar Amstelveen, maar daar het inmiddels licht geworden was, werd de bankoverval afgelast. Tot zijn grote verbazing werd de vertegen woordiger nog diezelfde morgen in het HAMERSVELD. Een van de oudste kuikenbroederijen van ons land. Schim mels Broederij N.V. te Barneveld, waar van het aandelenpakket enkele jaren ge leden overging in handen van Cobb-Ha- mersveld N.V. te Hamersveld, een ge meenschappelijke onderneming van de Europese Pluimvee Unie N.V. en het Amerikaanse bedrijf Cobb Breeding Cor poration, wordt opgeheven. De 14 werk nemers van Schimmel hebben per 30 april ontslag gekregen. centraal station gearresteerd waarbij de politie hem met zijn naam had aange sproken. De politie was namelijk op de hoogte van zijn plan. In de gestolen auto, welke nog in Amsterdam stond, vond de politie twee pistolen en een koffer met vermommingen, welke bestemd waren om bij de bankroof te gebruiken. Het al jarenlange sluimerende grensconflict tussen Suriname en Guyana is nu door premier Pengel in de volle Surinaamse zonneschijn gezet. Er is wat met de sabels ge rammeld, maar daar is het dan ook bij gebleven. Guyana maakt zich er niet zo druk om. Politieke waarnemers in Georgetown noem den het conflict „een storm in een glas water". De „gewone man" in Suriname schijnt er zich ook niet zo druk over te willen maken. De kranten in het overzeese konink- rijksdeel hebben, evenals bladen in ons land, commentaar op de situatie ge leverd. Zo schrijft het blad SURINAME, dat tot de oppositie bfehoort: „Men herkent staatsmanskunst on der andere aan het voorkomen van situaties, waardoor men gedwongen wordt zijn toevlucht te nemen tot ex treme daden". Het blad meent, dat Suriname met de jongste maatregelen van premier Pengel in een dergelijke toestand is geraakt. „Door het nalaten van enkele sim pele daden zijn wij in een toestand beland, dat wij onze toevlucht moeten nemen tot maatregelen, die ernstige consequenties kunnen hebben". De krant had veel liever gezien dat de arbeiders op hun post waren ge bleven en niet naar de stad waren teruggekeerd om daar de kerstdagen door te brengen, terwijl de regering verder onverwijld politie naar het Oronoquekamp ter bescherming van de arbeiders had moeten zenden. Het blad beschuldigt de regering ervan door zich onder meer achter het Sta tuut te verschuilen tijd verloren heeft laten gaan. v,,- .«v.. - :.:.y .V-.V W Op deze wijze bekijkt HET PAROOL het grensgeschil. Tot slot zegt het blad: „Of de aan gekondigde maatregelen van het vor men van een hulppolitiekorps vol doende zullen zijn, kunnen wij niet be oordelen. In elk geval hopen wij dat, nu het besluit genomen is te han delen, men niet halverwege blijft steken, maar zodanige maatregelen treft, dat de kans van slagen zo groot mogelijk is". Het onafhankelijk ochtendblad DE WARE TIJD schrijft: „Dat het grensgeschil met Guyana ook internationale kanten heeft. Zo zullen de Verenigde Staten alles doen om te voorkomen dat in Guyana een pro Fidel Castro-bewind van dr. Ched- dy Jagan weer aan de macht komt". „In het geschil tussen Suriname en Guyana zullen de Verenigde Staten evenmin gaarne zien, dat het komt tot een botsing die het bewind van Burn- ham kan schaden. Burnham zal on. getwijfeld de wenk krijgen om geen onberaden en overmoedige daden te stellen". „Er is echter nog een macht die druk uitoefent. Guyana behoort tot het Britse Gemenebest. Suriname is in een koninkrijk met Nederland. Engeland en Nederland zijn NAVO-bondge- noten. Nederland is wel de grootste pleitbezorger voor Engelands toelating tot de E.E.G. Engeland noch Neder land zullen gelukkig met een conflict tussen Guyana en Suriname zijn en zullen niets nalaten om er niet in ver wikkeld te raken". „Samenvattend kan dus worden op gemerkt", aldus De Ware Tijd, „dat Burnham rekening moet houden met drie machten die druk op hem kunnen uitoefenen. Suriname staat vrijer en heeft bovendien mee, dat het niet de l - eerste is geweest, die stappen heeft gezet om de zaak op de spits te drij ven". Uit de Nederlandse pers knipten wij het volgende fragment uit een com mentaar van het ALGEMEEN HAN DELSBLAD. Na eerst gewezen te hebben op het verlangen van premier Pengel naar wapens schrijft de krant: „De Nederlandse regering zal goed doen, op dat verlangen niet in te gaan. In gindse streken heeft men geen mo derne wapenen nodig om een buren ruzie te laten oplaaien tot een grens conflict, zo niet erger. Overigens zou het interessant zijn, eens na te gaan hoe men in Paramaribo denkt, even tuele wapenaankopen te financieren. Toch niet met bijdragen uit de Neder landse schatkist?" „Gelukkig neemt men ook in Guya na vooralsnog aan dat het wapenge kletter van Pengel meer bedoeld is om indruk te maken in Den Haag en Pa ramaribo dan in Georgetown. Mede daarom is het maar goed dat om de sfeer van rust in het perceel Plein no. 1 (het bureau van de vice-premier, waar de zaken van de overzeese rijks delen worden behandeld Red.) in de residentie te verstoren, ivat meer nodig is dan verhitte redevoeringen van de Surinaamse premier". Het regeringsgezinde blad DE WEST merkt naar aanleiding van Nederland se perscommentaren op, dat „men in Nederland goed moet beseffen, dat de heer Burnham het eerst gebruik neeft gemaakt van manschappen, die met tommyguns waren bewapend". Het blad schrijft verder dat de Co- rantijn geen internationale doch een nationale rivier is. „De Guyanezen", aldus De West, „erkennen dat de Corantijn behoort tot het grondgebied van S uriname, doch zeggen dat zij willen aangeven wat de bovenloop van deze rivier is, in strijd met alle wetenschappelijke waarnemingen. De heren, zo gaat het blad verder, willen naar eigen inzicht steigers bouwen, varen hoe en waar heen zij willen, kortom zij wensen zich op de Corantijn te gedragen alsof er geen regering in Paramaribo is".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11