Nederlandse militairen naar de Coeroeni Culturele revolutie in Nederland Geen samenwerking tussen V.V.D. en andere partijen en Machinist verdronken Successen bij negen niertransplantaties BONT KOPEN! Agenda voor Haarlem en de IJmon 10% KORTING DICK BARTELS Cassatieberoep van uitgever gegrond Actie van katholieken jongeren Richtlijnen in „Het blauwe boekje Mr. Toxopeus voor radio: Twee monteurs bij gasexplosie gewond OOK IN NEDERLAND Behandeling met kunstnier: 95 patiënten per week Na val overleden Vochtig maar zacht li 20-30-40% KORTING ^TRESLONG VRIJDAG 19 JANUARI 1968 2 Beledigend provoblad Aanvaring op Njeuwe Waterweg Kunstnier Op onze gehele COLLECTIE Bovendien ENKELE STUKS met BONTMODEHUIS Wagenweg 126 rood - Haarlem Tel. 14360 Gesloten huistop 1e etage. tCtkwivaZljiUtiUyvlt)...: Hf ff,; mJI Haarlem V elsen-lJmuiden Beverwijk i 12 Se e| PARAMARIBO. Een detachement militairen van de Nederlandse troepen macht in Suriname is overgevlogen naar de Coeroenirivier om het vliegveld dat daar ligt te beveiligen. Het vliegveld be vindt zich nabij het betwiste gebied in Zuidwest-Suriname. Er hebben zich meer dan 200 vrijwil ligers gemeld voor het vrijwilligerskorps bij de politie. Zij zouden hun uitrusting ontvangen van de troepenmacht in Su riname. De zo juist in ops land aangekomen ambassadeur van Guyana, sir Luckhoo, heeft verklaard dat zijn land het qonflict op vredelievende wijze wenst op te los sen. Hij zei zeer optimistisch te zijn. Het omstreden gebied is net zo groot als de helft van Nederland. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van een 22-jarige Haagse fotolaborant tegen een arrest van het gerechtshof in Den Haag, waarbij hij is veroordeeld wegens het in voorraad hebben van het voormalige blad van het Haagse provotariaat „Lynx nr. 2", waar in een voor de koninklijke familie bele digend artikel voorkwam, gegrond ver klaard. De zaak is voor een nieuwe be handeling verwezen naar het Amster damse hof. De jongeman heeft onder meer als ver weer gevoerd dat hij gevrijwaard was van een vervolging wegens misdrijven door middel van de drukpers omdat hij als uitgever van het blad optrad. Het ge rechtshof heeft dit verweer van de hand gewezen. De Hoge Raad kan zich daar mee niet verenigen. Artikel 53 van het Wetboek van Straf recht bepaalt namelijk dat een uitgever niet kan worden vervolgd voor misdrijven gepleegd door middel van de drukpers, wanneer aan een drietal voorwaarden is voldaan. Op het drukwerk moeten naam en adres van de uitgever zijn vermeld, de dader van het misdrijf moet op eerste aanmaning bekend worden gemaakt en deze dader moet strafrechtelijk te ver volgen zijn. Het gerechtshof heeft dit aspect van de zaak niet onderzocht, aldus de Hoge Raad, zodat het arrest niet in gtand kan blijven. DEN HAAG. De katholieke Werkende Jongeren (K.W.J.) zijn een culturele re volutie begonnen. Het is een „wereld- wijd-aktie", zoals die jaarlijks sedert .1955 wordt gevoerd met dit verschil, dat het nu niet in de eerste plaats gaat om het bijeenbrengen van financiën voor de uit zending van jonge mensen naar en voor projecten in ontwikkelingslanden, maar wordt vanuit een Nederlandse gedachten- wereld overgestapt naar het denken in wereldverband. Om deze culturele revolutie te helpen slagen heeft de K.W.J. een boekje uitge geven, dat in opdracht werd geschreven door Piet Reckman. De uitgave kreeg als titel „Het Blauwe Boekje", waarvan de minister voor Ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, het eerste exemplaar heeft ge kocht. Het Blauwe Boekje dient als informa tie, ondersteuning en richtingbepaling bij de aktie. De mentale aktie zal later even tueel uitvloeien in financiële akties, waar van de opbrengsten ten goede komen aan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De fractieleider van de V.V.D., mr. Toxopeus, heeft gister avond in een radio-uitzending gezegd dat er, zolang er nog zoveel onrust heerst in de andere partijen, voor de V.V.D. geen enkele mogelijkheid is om gesprekken te beginnen over vormen van samenwer king met andere partijen. Hij zag ook geen kans te gaan praten met D'66. Hij maakte zijn opmerking naar aanleiding van de nota van het Liberaal Beraad. Het beraad is een werkgroep van de V.V.D., liberaal-democratisch centrum, de liberale jongeren en liberale studenten verenigingen, welke zich over de partij vernieuwing bezint. De nota is deze week ln het partijblad „Vrijheid en Democratie" gepubliceerd. In de nota staat dat de plaats van de Op "kinderen ingereden. De rechtbank in Rotterdam heeft een 36-jarige chauffeur veroordeeld tot zes weken hechtenis- straf en een rijverbod van zes maanden omdat hij een jaar geleden in Schiedam na door e'en stoplicht te zijn gereden op een zebrapad zes kinderen aanreed. Allen werden ernstig gewond. Een van hen overleed enkele maanden na het ongeluk. De andere kinderen zijn pas maanden later herseld. Kaartjesautomaten in bus. In Utrecht krijgen de autobussen van lijn 4 zelf bedieningsautomaten voor de kaartjes verkoop. Geen Hellegatsplein. De ANWB-beweg- wijzering naar Zeeland en omgekeerd wordt uitgebreid en vernieuwd. De naam Hellegatsplein verdwijnt. Op de borden naar Zeeland komt Vlissingen en op die naar de randstad Rotterdam te staan. De ANWB gaat hiertoe over, omdat aanduiding Hellegatsplein niet voldeed en bij velen verwarring sticht te. Politieplakplaatje. In het Monitor-tv-pro- gramma van zondag werd meegedeeld, dat de centrale van de rijkspolitie nu in Driebergen is gevestigd en te be reiken is onder het telefoonnummer 03438-4321. Via een briefkaartje aan Monitor kon men gratis een plakplaatje met het telefoonnummer krijgen om op het autodashboard te plakken. Sinds dien heeft Monitor reeds 18.000 aan vragen ontvangen. Toch carnaval voor Afcent. NAVO-chef generaal Lemnitzer heeft goedgevonden dat een al lang geleden vastgestelde oefening, waaraan ook Afcent-perso- neel uit Maastricht zou deelnemen, tot 3 maart wordt uitgesteld. Daardoor zul len de militairen kunnen meedoen aan het Maastrichtse carnaval. Zij zijn van plan met een praalwagen mee te trek ken in de carnavalsoptocht op 26 fe bruari. mens in de maatschappij en zijn ont plooiingskansen in de discussie over de politieke vernieuwing een centrale plaats moet innemen. Die discussie mag niet beperkt blijven tot de partijstructuur en het kiesstelsel. De werkgroep noemt als oorzaken van het slecht functioneren van de huidige partijstructuur de hechtheid van de par tij-organisaties, welke na de laatste oor log politieke hergroepering tegenhield, de verbetering van de verhouding tussen de kerkelijken en de onkerkelijken (politie ke scheidslijn) en het kleiner worden van de verschillen tussen die groeperin gen. Politieke onduidelijkheid voor de kiezer ontstaat, doordat de meeste par tijen weigeren vóór de verkiezingen te zeggen met wie ze in een regering willen. Ook zijn de verschillen tussen de sociale groeperingen kleiner geworden. De scheidslijnen, aldus de nota, welke het volk verdelen, vallen niet meer sa men met de grenzen van de politieke partijen, maar lopen daar dwars door heen. Het Liberaal Beraad zegt tenslotte dat het gevoel van machteloosheid van de burger in de hele Westerse wereld naar voren komt. Ook elders verlangt men naar andere politieke stelsels. „Het gaat daarbij meer om de wens naar ver andering, dan om de wetenschap dat het andere beter is", zo zegt de nota. twee projecten, in het Westafrikaanse Haute Volta en het Oostafrikaanse Zam bia.. Door de samenwerking met de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers zijn de zware financiële zorgen Van de K.W.J. voor uitzending van jongeren sterk ver minderd. Daardoor is het mogelijk ge worden dit jaar sterk de nadruk te leg gen op een mentale omwenteling, welke zich bij de mensen van de materieel ge zien rijke landen moet gaan voltrekken, aldus de K.W.J. Het Blauwe Boekje heeft als ondertitel „Vredesdienstregeling". Het telt vijftig hoofdstukjes, bijeengezet in vier delen: „Kulturele Revolutie", waarin informatie en achtergronden worden gegeven „Een Sprong Vooruit", waarin de nieuwe wereldorde'wordt geschetst, „Laat Rozen Bloeien", waarin de sociaal-ecpnomische herverdeling aan de orde wordt gesteld, en „Bloemen zijn vrede", waarin de poli tieke lijn voor een wereldorde wordt be keken. Het Blauwe Boekje kan volgens de „Uitnodiging" die erin is afgedrukt, ook van achteren naar voren worden gelezen. Het beste is het boekje telkens en telkens ter hand te nemen om tot aktie te in spireren. De schrijver lanceert het begrip (Van onze correspondent) ROTTERDAM. -Bij een aanvaring op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de Berghaven in Hoek van Holland tussen de binnenvaarttanker Shell 50 en de Li beriaanse tanker Oriental Challenger is een 27-jarige machinist-motordrijver ver dronken. De man was toen de aanvaring gebeurde aan het werk in de machine kamer. Het water spoot na de botsing zo snel naar binnen, dat de machinist zijn vluchtweg versperd zag. Het schip, waar in een groot gat was geslagen, zonk snel. De zes andere opvarenden ontkwamen ternauwernood aan de dood. Vier van hen sprongen in paniek over boord. Zij werden even later opgepikt. Twee be manningsleden, die zich aan het nog net boven het water uitstekende voorschip hadden vastgeklampt werden ook gered. De aanvaring gebeurde toen de binnen- tanker, welke 1500 ton stookolie van een raffinaderij in Pernis naar Europoort voer de Waterweg overstak vlak vóór de Liberiaanse tanker. Dit schip kon een botsing niet vermijden. Deskundigen menen dat de aanvaring is te wijten aan een verkeerde manoeuvre van de kapitein, die de situatie onjuist zou hebben beoordeeld. Tijdens een bijeenkomst in het pers centrum „Nieuwspoort" heeft mi nister Udink als eerste een exem plaar gekocht van het „Blauwe Boekje". Vice-voorzitster Lies van Rijn verkocht het boekje aan de bewindsman, waarmee de „culturele revolutie" van de K.W.J. was ge start. „Blauwe Oorlog". Deze richt zich tegen het vaderlandse rechtsbestel voorzover dat de totstandkoming van een wereld rechtsbestel in de weg staat. Geadviseerd wordt de tekst van de uni versele verklaring van de rechten van de mens overal te verkondigen. „De rechten en vrijheden moeten gedeclameerd wor: den op de straten en pleinen, in treinen en op sportvelden", aldus Het Blauwe Boekje. (Van onze correspondent) KAATSHEUVEL. Bij een aardgas ontploffing zijn twee monteurs gewond geraakt en werd de inventaris van de woonkamer van de gemeenteontvanger, de heer Van den Hoven, vernield. Ver moedelijk was gas samengestroomd on der de vloer van de kamer. Toen één van de monteurs, bezig met'de ombouw van mijn- op aardgas, de gashaard aanstak, volgde een hevige explosie. De vloer kwam een halve meter omhoog en het meubilair werd door de kamer geslingerd. Een van de monteurs kreeg een zware tafel op zich en brak een been. Zijn col lega werd licht gewond. DEN HAAG. Niertransplantatie is in Nederland in de laatste tweeentwintig maanden tien keer toegepast, waarvan negen maal met succes. Pas over onge veer anderhalf of twee jaar zal gezegd kunnen worden of de transplantatiepa tiënten er werkelijk bovenop zijn. De ne gen patiënten maken het redelijk tot zeer goed. Een groot voordeel is dat patiën ten, bij wie de niertransplantatie niet slaagt, een behandeling met een kunst nier krijgen, waarna een nieuwe poging tot transplantatie kan worden gedaan Bij het mislukken van een harttransplan tatie kan niet worden teruggevallen op een kunsthart. De risico's van een nier transplantatie zijn daardoor geringer dan bij andere orgaantransplantaties. Boven dien is door de aard van de nierweefsels het gevaar van afstoten zeer waarschijn lijk geringer dan bij transplanteren van bepaalde spierweefsels, zolang men ten minste niet van dode en geprepareerde weefsels (hartkleppen) gebruik maakt. Dit is meegedeeld tijdens een perscon ferentie, gegeven door de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. Kruisinga en professor jhr. dr. J. DE Graeff, hoogleraar in de inwendi ge geneeskunde te Leiden en voorzitter van de adviescommissie inzake niet- en andere orgaantransplantaties. Op het ogenblik worden 95 Nederlan ders tenminste twee keer per week aan de kunstnier behandeld. Dit houdt in dat stoffen, welke anders door gezonde nie ren uit het lichaam worden verwijderd, door een „spoelmachine" uit het bloed worden gehaald. Als in ons land tot nier transplantatie wordt overgegaan, dan is een voorbereiding daartoe tot soms acht tien maanden aan een kunstnier noodza kelijk. Het gebruik van de kunstnier is in Ne derland aanzienlijk groter dan in andere landen Het geschiedt bij acht patiën ten per miljoen Nederlanders. Dit aantal is drie in de Verenigde Staten en ander half in Engeland. De meeste patiënten die aan de kunstnier worden behandeld le ven vrij normaal in werkkring en gezin. Bij gebruik van de kunstnier is de financiële kant (verzekeringen en derge lijke) de minst beperkende, al lopen de kosten van behandeling in de miljoenen. De grootste moelijkheid op het ogenblik is het beschikbaar krijgen van goed ge- ADVERTENTIE NU trainde artsen en verplegend personeel om de apparatuur te bedienen. De kunstnier wordt bij patiënten met onherstelbare nierziekten niet toegepast 'als zij ook aan een andere ongeneeslijke ziekte lijden. De kunstnier is voorts voor kinderen beneden ongeveer dertien jaar zeer moeilijk of niet toe te passen. Dit zelfde geldt voor personen tussen de vijf tig en zestig jaar, bij wie kans op vaat afwijkingen groot is. Ook transplantatie heeft in dat geval bij de laatste groep weinig kans op succes. Dat de organisatie voor het beschik baar krijgen van transplantatiemateriaal niet eenvoudig is, bleek uit de opmerking van professor De Graeff, dat transplan tatie binnen drie tot vijf uur na het over lijden van een donor moet plaatshebben. Dit beperkt mogelijkheden tot samenwer king in bij voorbeeld Europees verband en zelfs wel in landelijk verband, al dient vermeld te worden, dat in Leiden een uit Deventer verkregen nier met succes is ingeplant. Bij de in Nederland verrichte niertransplantaties is twee keer gebruik gemaakt van een nier van een moeder, éénmaal van die van een vader en zeven maal van organen van overledenen. Aan transplantatie komt een team niet drie specialisten te pas, namelijk op het gebied van de chirurgie, de kennis van de organen en van de immunologie. Het laatste punt wordt het moeilijkste geacht. Dr. Kruisinga zei, dat behoefte bestaat aan wettelijke voorschriften inzake het afstaan van organen door een donor of van een overleden patient. Gedacht kan worden aan wijziging van de Wet op de Lijkbezorging of een soortgelijke wetge ving als in Engeland: „The Human Tis sues Act" (wet op menselijke weefsels). ADVERTENTIE Dagelijks diner-dansant HILLEGOM TEL. 0 2520 53 47 10 februari Groot gecostumeerd carnavalsfeest met o.a. LOU VAN BURG HENGELO. De 44-jarige heer J. C. Assendorp uit Borne, chef van de onder houdsdienst bij Stork Chemie, is van een 6 meter hoge stelling gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. In Amsterdam is de 78-jarige J. van Dijk in zijn woning in de Cornelis Trooststraat van de trap gevallen en do delijk gewond. WWMyilllM>»Mwww«««M««M«-M--lnnnnn|lnnnnn|uul[1 mw<i«mnwww«ww«wM«..«vniirvvy)nnft(innn(|nn)U Het KNMI deelt mee: Donderdag stond ons land aanvanke lijk onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, welke voor flinke zonnige perioden zorgde. Met een zuidwestelijke stroming, in stand gehouden door een depressie ten westen van IJsland en een hogedrukgebied boven de Golf van Bis- caye, drong donderdagavond vochtige en zachte lucht ons land binnen, voorafge gaan door veel bewolking en enige regen. Het hogedrukgebied breidt zich inmiddels naar ons land uit, waardoor de wind zwak wordt. Daar ons gehele land zich zaterdag in de vochtige en zachte lucht zal bevinden, wordt er nevelig weer en in het algemeen veel bewolking ver wacht. De mist zal zich plaatselijk lang kunnen handhaven. In de temperatuur komt weinig verandering. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „De Leeuwerik" van Jean Anouilh. Regie: Johan Greter. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Itali aans Operaconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Leo Driehuys. M.m.v. Omroeporkest en Omroepkoor. Renaissancezaal Frans Halsmuseum, van daag 20.30 u.Kamermuziekconcert door het Weens Philharmonisch Strijktrio. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Met jouw tanden in mijn nek", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De Trein", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „De macht der vergelding", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Casino Royale", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Eenzaam zijn de ontembaren", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De Huwelijks nacht", 14 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Les Carabiniers", 18 j. Minerva, 20.15 u. en zaterdag ook 14.30 u.: „Samen uit. samen thuis", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De twaalf ver oordeelden" 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zondares van Athene", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks behalve maandag ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht): Expositie van werken van Key Hiraga. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot en met 29 januari. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswij k op het the ma „Oorlogsheerlijkheden". Maandag t.m. vrijdag 20-22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 12-17 uur. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en acrylics van Leen Spierenburg. Dagelijks (ook zondags) geopend van 14-17 uur. Tot en met 3 februari. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers): Expositie van schilderijen, etsen en tekeningen van Ruud Cornelis. Zondags van 14-17 u. Tot en met 25 februari. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.: „De fluit van Boze- bol". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vandaag 20 u.„Hootenanny-avond". Za terdag 20 u.: Optreden van Peter Blanker. VRIJDAG 19 JANUARI City, 20 u.: „De man die miljoenen waard was". Stadsschouwburg, 20 u.: „Vernietigings slag op Saipan", ZATERDAG1 20 JANUARI City, 19 en 21.15 u.: „De man die mil joenen waard was". Stadsschouwburg, 20 u.: „Vernietigings slag op Saipan". Pieter Vermeulënmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. „Een „Wat VRIJDAG 19 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u miljoen jaar geleden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: deed jy nou in de oorlog, pappie". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie van Nico Betjes, plastiek en Rob Clous, grafiek; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. ZATERDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een miljoen jaar geleden". 23.30 u.: „Hoe ver tel ik het mijn dochter". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Wat deed jij nou in de oorlog, pappie?" Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie van Nico Betjes, platiek en van Rob Clous, grafiek. Geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum 00 m temperaturen 3 O j a d SB binnen- en buitenland rt BS Ê-m af C <M Den Helder mist wnw 6 5 3 Ypenburg motregen nw 7 6 1 Vlissingen geh. bew. w 7 6 7 Eelde mist zo 7 3 1 De Biit mist wnw 8 6 1 Twente motnegen z 6 4 1 Eindhoven regen wnw 7 6 1 Z.-Limburg regen w 6 4 3 Helsinki Sneeuw O -19 -20 12 Stockholm geh. bew. z -3 -3 0.1 Oslo geh. bew. w -5 -12 0 Kopenhagen mist n 4 0 0 Aberdeen zw. bew. zw 8 6 3 Londen zw. bew. zzw 10 7 2 Amsterdam motregen nw 7 6 2 Brussel motregen nw 3 7 5 Luxemburg regen z 3 3 5 Parijs motregen wnw 8 8 3 Bordeaux mist wzw 12 1 0 Srenoble geh. bew. no 6 3 1 Nice licht bew. n 17 5 0 Berlijn geh bew nw 6 1 0.4 Frankfort regen zzw 6 2 1 München zw. bew. zzw 4 0 5 Zürich sneeuw zo 4 0 4 üenève regert windst. 5 1 f Locarno zw. bew. O 13 2 0 Wenen geh. bew. nnw 8 3 0 Innsbruck mist windst. -4 1 Belgrado sneeuw wnw 4 -0 14 Athene zw. bew. ZZO 16 12 0 Rome light bew. nQ 1? 6 2 Barcelona zw. bew. n 13 5 0 Madrid onbewolkt windst» 14 -4 0 Mallorca licht bew. windst. 15 1 0 Lissabon onbewolkt ono 16 8 0 Zaterdag 20 januari Zon op 8.37 uur; onder 17.05 uur. Maanstanden Laatste kwartier 22 januari 20 38 uur. Nieuwe maan 29 januari 17 29 uur. Hoog: en laag water in IJmulden Vrijdag 19 januari Hoog water 6.08 uur en 18.22 uur. Laag water 1.54 uur en 14.12 uur. Zaterdag 20 januari Hoog water 6 49 uur en 19.05 uur. Laag watei 2.32 uur en 14.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2