Oe Thant op persconferentie: „Verenigde Staten, houdt eerst op met bombardementen" Universiteitsstad Leuven nog steeds in hevige beroering Bagageruimte als hondehok rail 18 0333 VAN SPRIETJE TOT BOLKNAK ALLE HOFNAR Amerikaanse verliezen in Vietnam hoog Rennies Sicilianen bekritiseren organisatie van de hulp Oorzaken van strijd in Vietnam zijn zeer ingewikkeld Papandreou's zoon vraagt steun bij bestrijding junta Kasperak opnieuw geopereerd Radio-activiteit vrijgekomen bij kernproef Rusland waarschuwt buitenlandse correspondenten Frankrijk koopt joden uit Arabische landen vrij Lagerhuis aanvaardt crisismaatregelen Gevechten rondom „Enterprise" EEG-ministerraad uitgesteld Brandend maagzuur, Bulldozers werden te vroeg ingezet Oorlogsmisdadigers t e L eg rammen VRIJDAG 19 JANUARI 1968 Bestand moeilijk .Zinloos" Rebellie bij Labour helpen direkt! Kaartenhuis NEW YORK (AFP). Een staking van de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam vormt een absolute voorwaarde voor het openen van onderhandelingen tussen Wash ington en Hanoi, terwijl elk inleidend gesprek ten doel zal moeten hebben te komen tot een nieuwe conferentie, waarop in de eerste plaats moet wor den vastgesteld op welke wijze de akkoorden van de Geneefse conferen tie van 1954 ten uitvoer moeten wor den gelegd. Dit is de kern van hetgeen de secre taris-generaal van de VN, Oe Thant, don derdag op een persconferentie in New York over de kwestie-Vietnam heeft ge zegd. Hij herinnerde er aan dat de Ge neefse akkoorden vooral de afspraak be helzen. dat Indo-China geneutraliseerd zal worden en alle buitenlandse troepen wor den teruggetrokken. Oe Thant noemde het „kinderlijk" te stellen dat de oorlog in Vietnam veroor zaakt is door „een zogenaamde commu nistische agressie" zoals wel in Washing ton wordt gedaan, of door een „Ameri kaanse agressie" waaraan men in Hanoi het conflict wijdt. Volgens de secretaris generaal ligt aan de strijd een uiterst ingewikkelde reeks politieke, sociale en economische oorzaken ten grondslag. Om deze reden zou men „de draad van de Geneefse conferentie van 1954 weer moeten opnemen". Naar aanleiding van de Amerikaanse stelling dat Hanoi iets zal moeten stel len tegenover een eventueel staken van de luchtaanvallen merkte Oe Thant op dat een direct ingaand bestand moeilijk te verwezenlijken zal zijn. Ook in 1954 ging de strijd nog door, toen in Genève al werd geconfereerd. Noord-Vietnam zou bezwaarlijk de strijd in het zuiden kunnen opschorten, omdat dit gelijk zou staan met de erkenning dat de strijd daar zou zijn ontstaan door Noord Vietnamese in menging en niet, zoals Hanoi steeds heeft gezegd, door het onderdrukken van de op positie door de Zuidvietnamese machtheb bers. Bovendien zouden de door Washing ton verlangde „wederkerige maatregelen' voor Hanoi grote militaire nadelen bete kenen, gezien de getalsverhouding tussen de strijdende partijen in Zuid-Vietnam. Volgens Amerikaanse schattingen zouden daar ongeveer 50.000 Noord Vietnamese mi litairen en tweehonderdduizend Vietcong- leden staan tegenover vijfhonderdduizend Amerikaanse en tweehonderdduizend Zuid vietnamese militairen. Oe Thant deed op alle partijen in Vietnam een beroep de neutraliteit van Cambodja te eerbiedigen. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat prins Norodom Sihanoek al les in het werk stelt om de neutraliteit en onafhankelijkheid van zijn land in een zeer moeilijke situatie te handhaven. In dit verband herinnerde de secreta ris-generaal er aan dat alle VN-leden vol gens het handvest verplicht zijn de soeve reiniteit en onschendbaarheid van Cam bodja te eerbiedigen. Ambassadeur Nguyen Huu-Tsji, hoofd van de Zuidvietnamese waarnemersmissie bij de Verenigde Naties, heeft naar aan leiding van Oe Thants verklaring gezegd dat het zinloos zou zijn als Amerika de bombardementen op Noord-Vietnam zou stopzetten zonder tegenprestatie van Ha noi. Richard M. Nixon heeft volgens de Richmond News Leader" verklaard dat PARIJS (Reuter) De Griekse oud minister Andreas Papandreou heeft op een persconferentie in Parijs als „offi cieel vertegenwoordiger, met absoluut gezag" van de Griekse Unie van het Centrum partij, een beroep op de de mocratische wereld gedaan de strijd voor het herstel van de democratie in Grie kenland te steunen. Zolang het Griekse volk niet vrij is, is deze steun niet alleen welkom maar ook een kwestie van morele verantwoor delijkheid, verklaarde hij. De dictatuur van de militaire junta wordt volgens Andreas Papandreou, de 48-jarige zoon van oud-premier George Papandreou in Griekenland volledig af gewezen, en veler gedachten gaan uit naar de vestiging van een „waarlijk de mocratisch en uiterst progressief nieuw Griekenland" Het Griekse volk wil ech ter een nieuwe burgeroorlog vermijden en verwacht dat een combinatie van to taal moreel verzet in het land zelf en krachtige steun van het buitenland de junta uiteindelijk zal doen inzien dat zij het land naar een impasse voert. Een bericht dat hij zich aan het hoofd had gesteld van een regering in balling schap sprak Papandreou later met klem tegen. „Dat is nooit bij me opgeko men", zei hij. PALO ALTO (Reuter) Chirurgen van het universiteitsziekenhuis van Stanford hebben vannacht de Amerikaanse hart transplantatiepatiënt Mike Kasperak op nieuw geopereerd. Besloten werd tot nieuw operatief in grijpen over te gaan nadat men er niet in geslaagd was een onverwachte inwen dige bloeding in de twaalfvingerige darm tot stilstand te brengen met bloedtrans fusies. De 54-jarige voormalie staalarbei der Kasperak kreeg op 6 januari het hart van mevrouw Virginia White. Volgens eerder gedane mededelingen werkt het nieuwe hart van de patiënt normaal. Er zijn geen tekenen van afstoting. De Zuidafrikaan Philip Blaiberg gaat zo goed vooruit dat nu zestien dagen na zijn harttransplantatie, het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad het uitgeven van dagelijkse bulletins heeft gestaakt, de Amerikanen de bombardementen op Noord-Vietnam niet moeten stopzetten „als zij (de Noordvietnamesen) niet op houden met vechten". Oud-vice-president Nixon zou verder ge zegd hebben „er is een mogelijkheid dat de oorlog tot een einde komt voor de verkiezingen in november". „Het is ech ter waarschijnlijker dat hij dood zal bloe den dan dat er via onderhandelin gen een einde aan komt", zou hij hier aan toegevoegd hebben. WASHINGTON (Reuter). Bij het nemen van een ondergrondse kernproef van geringe kracht op het proefterrein in de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada is „bij ongeluk enige radio-activi teit vrijgekomen", zp heeft de commissie voor kernenergie in Washingtdn bekend gemaakt. De hoeveelheid radio-activiteit zou geen gevaar voor de gezondheid opleveren. Over de oorzaak van het voorval werd niets gezegd. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het is ook gisteren nog steeds hard tegen hard gegaan in Leu ven, waar de Vlaamse studenten pro testeren tegen plannen om een groot deel van de Franstalige afdelingen van de katholieke universiteit binnen de veste van de stad te houden. De burgemeester heeft met ingang van gistermiddag alle samenscholingen van meer dan vijf personen op het grondge bied van zijn stad verboden. De gebou wen van de universiteit, die door de ge hele binnenstad verspreid liggen, worden bewaakt. Men hoopt dat het weekeinde wat op luchting zal brengen. Een groot deel van de studenten pleegt dan namelijk naar het ouderlijk huis, ergens in België, terug te keren. De C.V.P.-leden van Kamer en Senaat hebben gisteren in een manifest gezegd dat het „expansieplan Leuven-Frans" een uitdagend manifest is, waaraan geen en kele bindende betekenis zal worden toe gekend. Zij herinneren eraan dat alleen de raad van beheer van de universiteit MOSKOU (Reuter) Het Sovjetrus- sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de buitenlandse correspondenten ge waarschuwd dat er strenge maatregelen tegen hen genomen zullen worden als zij een onofficiële persconferentie bijwonen, die vandaag wordt gehouden. Verwanten van de jonge Russen, die de vorige week tot dwangarbeid zijn ver oordeeld op beschuldiging van anti-Rus- siche propaganda, willen de conferentie houden in een particuliere woning. De Russische autoriteiten hebben het nu de buitenlandse correspondenten duidelijk ge maakt dat in de bepalingen die het ver blijf van deze correspondenten in de Sov jet Unie regelen, staat, dat het contact tussen de correspondenten en de gewone Russische burger die geen officiële func tie bekleedt, slechts gelegd kan worden onder auspiciën van het ministerie van Buitenlandse Zaken. bevoegd is een geldig standpunt ter zake in te nemen. Zij doen dan ook een beroep op die raad van beheer om zo spoedig mogelijk met dit standpunt voor de dag te komen. Mogelijk dat de studenten, die door de C.V.P.'ers worden opgewekt hun bal dadigheid te beëindigen, het nu wat kal mer aan zullen doen en dat ook de ge moederen van de Franstalige studenten wat zullen bedaren. (Van onze correspondent) PARIJS. Sinds enkele weken kent de Franse regering Franse paspoorten toe aan joodse onderdanen van Irak, Syrië en Egypte, die vanwege hun ras in die landen worden vervolgd. Ondanks de goede betrekkingen die Frankrijk met de Arabische wereld on derhoudt mogen de joden die landen zelfs met een Frans paspoort niet zonder meer verlaten. Voor alle joden die Frank rijk uit de Arabische kampen en gevan genissen weet te bevrijden moet Quai d'Orsay een losgeld betalen dat volgens onze informaties ongeveer veertigduizend gulden per persoon bedraagt. (Van onze correspondent) LONDEN. Het Lagerhuis heeft gis teravond de economische crisismaatrege len van de Labourregering met 304 tegen 9 stemmen goedgekeurd. Deze enorme overwinning is het gevolg van het feit dat de conservatieven, die de maatregelen in zake de sociale voorzieningen ondanks hun bedenkingen tegen sommige aspec ten daarvan konden aanvaarden, maar te gen de defensiemaatregelen waren, be sloten zich van stemming te onthouden. Bij Labour onthielden zich 22 leden van de linkervleugel eveneens van stemming. Op een eerder op de dag door Labour ge houden fractievergadering, welke in ver warring en tumult eindigde, voeren een aantal rechtse leden fel tegen links uit. De loyalisten dreigden zelfs dat, wanneer links zich van stemming zou onthouden, zij demonstratief hetzelfde zouden doen. De regering had de vertrouwenskwestie gesteld en betoogd dat de partij daarom de voorstellen geheel diende goed te keu ren, ook al was men het met sommige onderdelen oneens. Links is geestdriftig over de defensie maatregelen, maar vol afschuw over de aantasting van de sociale voorzieningen, hoewel Engeland hieraan voor het eerst meer besteedt dan aan Defensie. SASEBO (Reuter) Het Amerikaanse door atoomenergie voortbewogen vlieg- dekschip „Enterprise" is de marineba sis Sasebo in Japan binnengelopen. Enige uren tevoren was het voor de der de dag achtereen tot gevechten gekomen tussen de politie en een deel van de dui zenden studenten en leden van linkse po litieke groeperingen, die tegen het bezoek protesteren. Bij de vechtpartijen zijn vol gens de politie 47 mensen gewond. Om de Amerikaanse basis te bewaken zijn meer dan vijfduizend politiemannen ingescha keld. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Frankrijk, dat het eer ste half jaar van 1968 de voorzittersstoel van de Europese ministerraad beheert, heeft de eerste bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken onder zijn leiding moeten annuleren. Parijs had voorgesteld de vergadering op 5 en 6 fe bruari te houden. Verschillende delegaties hebben echter laten weten dat zij uit stel wensen tot de tweede helft van die maand. ADVERTENTIE Een vindingrijke inwoner van Rome gebruikt als hij in de weekeinden de stad uit gaat, de bagageruimte van zijn auto als rijdend hondehok. „Fikkie" schijnt het ook nog ple zierig te vinden. SAIGON (AP) Verleden week zijn de Amerikaanse verliescijfers in Vietnam sterk gestegen, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon bekend gemaakt. In totaal zijn 278 militairen in de strijd gedood en liepen 1323 anderen verwondin gen op. De verliezen aan de vijande lijke zijde waren 2216 doden tegen 2868 in de week daarvoor. De oorlog heeft vanaf 1 januari 1961 af aan 16,549 Ame rikaanse soldaten het leven gekost. In die periode hebben 102.197 militairen ver wondingen opgelopen, 968 mannen wor den vermist. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? (Van onze speciale verslaggever) PALERMO Zelfs de militairen in de verwoeste dorpen op Sicilië spreken over de slechte organisatie van de reddings werkzaamheden. „Als je heel eerlijk bent, dan moet u toch tot het zelfde oordeel komen" probeerde en onderofficier mij onnodig te overtuigen. Juist tevoren* had ik gezien hoe zijn mannen na zeer veel moeite, die door coördinatie voorkomen had kunnen worden, eindelijk een slaapka mer in Gibellina hadden weten vrij te ma ken van het puin om, voorzien van gele rubberen handschoenen en gasmaskers, de lijken te bergen. Ook de andere aanwezigen moesten een monddoek dragen om mogelijke besmet ting tegen te gaan. De zoete lijkgeur v; i mens en dier dringt echter ook door dit mond- en neuskapje heen. De soldaten en brandweerlieden zijn van mening dat hun werk veel vlotter zou zijn verlopen, wanneer er niet eerst bulldozers waren ingeschakeld. Dit is vooral het ge val geweest in Gibellina, het plaatsje waar naar schattnig tweehonderd mensen om het leven kwamen. Wie draagt daarvoor de verantwoordelijkheid? Volgens de commandant van de red dingsploeg ter plaatse zou de pastoor van het dorp direct na de ramp in zijn on wetendheid hebben doorgegeven, dat er geen mensen in de huizen waren ten tij de van de aardschok. Op het ogenblik zou hij een gebroken man zijn, als gevolg van zijn fatale, verkeerde berichtgeving. Maar ook anderen hebben protesten en bezwaren. In Montevago (300 doden, het dorp van het paleis uit het boek „de Tij- gerkat" van di Lampedusa) ontmoette ik Danielo Dolci, „de weldoener van Sici lië", een wereldbekend schrijver en socio loog, die zijn leven in dienst heeft gesteld voor de arme Siciliaanse boerenbevol king. Hij zei: „Wij zaten nu nog niet eens in het centrum van de bevingen, maar dat een ramp als deze toch eens zou plaats vinden, was een vaststaand feit De hui zen van deze arme boeren, en wéér zijn het de armen die de klappen hebben ge kregen, zijn té slecht gebouwd voor een gebied als dit. Er wordt geen cement ge bruikt, helemaal geen staalconstructie. Een flinke schok en alles valt als een kaartenhuis ineen". Dolci bekritiseerde ook de organisatie vlak nadat de eerste waarschuwingsschok- ken hadden plaatsgevonden. „Zodra men deze schokken constateerde had men ie dereen moeten laten evacueren. Op deze manier zouden er honderden mensen in leven zijn gebleven". De angst blijft bestaan op Sicilië en nog vele ontheemden en vrijwilligers zullen de komende dagen en nachten doorbrengen bij kampvuren in de bergen of op de gro te pleinen in de steden. Maar dan zal het normale leven toch weer doorgaan. Want, zoals Luigi Montalbana, een oude man, al vele jaren terug als emigrant uit Ame rika, zei: „Wij zijn meer vergroeid met ons land, dan enig ander volk ter we reld". Volgens het Westduitse persbureau DP A zijn op Sicilië 173 lijken geborgen. Drie honderd mensen worden nog vermist. 476 personen zijn gewond in een ziekenhuis opgenomen. HAMBURG (AP) Levenslange ge vangenisstraf is geëist tegen drie voor malige SS- en politieofficieren die wor den beschuldigd van oorlogsmisdaden. Zij hebben in 1943 en 1944 Russische en Poolse dwangarbeiders vermoord. Het zijn de luitenant van de politie Otto Goldapp (76 jaar), SS-kapitein Max Krahner (63 jaar) en sergeant Otto Drews (57 jaar). J Thailand. De Amerikaanse strijdkrachten in Thailand omvatten op het ogenblik 43.000 man, van wie 33.000 behoren tot de luchtmachteenheden die aanvallen op Noord- en Zuid-Vietnam uitvoeren. Misdaad. In het afgelopen jaar zijn in de stad New York 22,7 percent meer mis daden gepleegd dan in 1966. Vorig jaar vonden gemiddeld twee moorden per dag plaats, voor een totaal van 745, wat een stijging van 14.1 percent betekende ten opzichte van 1966. Deutsch overleden. De ex-leider van de Oostenrijkse socialistische partij, Julius Deutsch, die tijdens de Spaanse bur geroorlog generaal van de internationa le brigade was, is in'Wenen op 84-jarige leeftijd overleden. Mauritius. Het in de Indische Oceaan ge legen eiland Mauritius zal op 12 maart onafhankelijk worden en zich als 26ste land aansluiten bij het Britse gemene best.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3