Russen speelden tegen elkaar fel op winst Kortsjnoi ook in flonkerend gevecht met Tal zeer sterk De Rooi bleef aan de top in reserve meestergroep A Schoof heeft goede kansen op prolongatie van districtstitel Kaplan dingt niet mee naar Europees schaatskampioenschap Nederland tegen Spanje voor de Davis Cup HAARLEM-WILLEM II Programma Ernst Beets naar Madonna Dertiende remise in damtweekamp De opstellingen Haarlem thuis tegen Willem II Okker sterker dan McMillan Schulte-trofee voor Janssen Voorzitter van internationale tennisbond in last ZATERDAG 20 JANUARI 1968 11 ANALYSE De partij van Kortsjnoi (link) en Tal met onder meer als toeschou wers Donner (staande rechts) en Ree (staande links). (Door Constant Orbaan) WIJK AAN ZEE Kortsjnoi en Ta! hebben er geen twijfel over laten bestaan, dat zij in de allereerste plaats schakers zijn. De Russische grootmeesters speelden tegen elkaar fel op winst. Het publiek, dat in grote getale was opgekomen, kwam dus volledig aan zijn trekken. Vooral in het gedeelte voor de tijdcontrole, toen de oud-wereldkampioen zijn zetten in razendsnel tempo moest uitvoeren. Ook Kortsjnoi had nog slecht weinig bedenktijd over, maar het voordeel, dat hij had geschapen kon hij veilig stellen. In de afgebroken positie heeft Korstjnoi beste papieren en een acht ste overwinning ligt in de lijn der verwachtingen. Voor onze landgenoten was het giste ren geen al te beste ronde. Donner gaf in het middenspel een stuk cadeau en Ivkov profiteerde dankbaar. Van Geet speelde tegen Matanovic iets te veel uit „le losse pols". De Joegoslaaf werd van de aanvalsdreigingen niet warm of koud en won zoals hij wilde. Ree en Hort re miseerden rustig en correct. Gheorghiu heeft tegen Langeweg lange tijd aan de rand van de afgrond ge zweefd. Dat hij niet verloor had hij niet in de eerste plaats aan zijn vindingrijk heid te danken. Neen, de Roemeen bood enkele keren in successie remise aan (het geen niet is toegestaan) en maakte er een babbeltje bij (wat evenmin mag). Lange weg raakte uit zijn concentratie en zo werd de strijd tenslotte remise Rossolimo verscheen gisteren zonder snor en daarmee is hij wellicht ook wat van zijn openingskennis kwijtgeraakt. De Amerikaan speelde een variant van het Siciliaans, die allang en breed is weer legd. Tegenstander Karaklaic kende die weerlegging heel precies Portisch is door een tweede overwin ning in successie weer naar voren geko men. Hij speelde een goede positiepartij tegen Padevski. In de meestergroep bracht Doda koplo per Zuckerman een nederlaag toe, die de Amerikaan nog lang zal heugen. De Pool se kampioen, die in de vorige 2 ronden VA punt vergooide was de inzinking weer helemaal te boven. Hij had goed ge taxeerd, dat hij een gevaarlijk uitziende aanval kon afslaan en op de andere kant van het bord rustig een paar pionnen buitmaken. Die brachten, tenslotte de be slissing. Wit: Van Scheltinga, zwart: Flesch Damegambiet 1. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. Pbl-d2, Pb8-c6 4. Pgl-f3, d7-d6 5. e2-e4, e6-e6 6. d4-5d, Pc6-e7 7. Lfl-d3, a7-a5 8. c4-c5! (door deze opmars komt de zwarte po sitie reeds onder druk. Zwarts openings strategie met name de zet Pc6 is niet helemaal gezond geweest), Pe7-g6 9. Pd2-c4, Pf6-d7 10. Ddl-a4, Lf8-e7 11. c5xd6, c7xd6 12. Lcl-e3, 0-0 13. b2-b4, Pg6-af4 14. Le3xf4, e5xf4 15. 0-0, Le7-f6 16. Tal-cl, g7-g5 (op de damevleugel staat zwart slecht. Vanzelfsprekend zoekt hi; dus tegenspel op de koningsvleugel. Dit wordt echter verrassend in de kiem ge smoord) 17. Ld3-bl Dd8-e7 (op g4 zou nl. volgen Dc2 waarop Gf3x faalt op e5! en mat) 18. b4xa5, (op zichzelf is deze pion niet zo belangrijk, maar het kost zwart tijd, deze weer terug te winnen), g5-g4 19. Ddl-c2 (dreigt weer e5!, zwart is dus gedwongen, deze opmars tegen te gaan, hetgeen betekent, dat wit geen tijd behoeft te verliezen met Pf3 terug te trekken), Lf6-e5 20. Pf3xe5, Pd7xe5 21 Pc4xe5, De7xe5 22. Dc2-c3, De5-g5 (de beste kans op remise bood Dc3x, Tc3x, Ta5x) 23. g2-g3, f4-f3 24. h2-h4 Dg5-g7 25. Dc3xg7, Kg8xg7 26. Tcl-c7. Tf8-e8 27. Tfl-cl, h7-h5 28. Kgl-fl, Kg7-f8 29. Lbl- d3, Te8-d8 30. Kfl-el, Lc8-d7 (een prac tisch gedwongen pionoffer. Wat zou zwart anders moeten doen?) 31. Tc7xb7, Ta8xa5 32. Tcl-c2, Kf8-e8 33. Tc2-c7, f7-f5 (of Ta2x, Td7x Td7x, Lb5 enz.) 34. e4xf5 Ta5xd5 35. Kel-d2, Td8-a8 (laatste hoop 36. Tc7xd7, Ta8xa2+ 37 Kd2-e3, Ta2-a3 38. Td7-e7 Ke8-d8 39. Te7-d7 Kd8-c8 40. Td7-c7 Kc8-d8 41. Tc7-h7 (de afge geven zet Zwart heeft nu nog een paar schaakjes en dan gaat hij mat) zwart geeft het op. Voor de tiende ronde van de groot- meestergroep in het Hoogoventoernooi worden zondag de volgende pertijen ge speeld: Ree—Langeweg, Padevski—Hort. Ma tanovicGheorghiu, BobotsovPor tisch, IvkovVan Geet, Kortsjnoi Ciric, KaraklaicDonner, Rossolimo Tal. Maandag hebben de schakers in de grootmeester- en meestergroep een rustdag Jongsma offerde een stuk tegen drie pionnen en bracht Crabbendam zodoende erg in het nauw. De zaak werd namelijk bijzonder gecompliceerd terwijl Crabben dam ouder-gewoonte in tijdnood verkeer de. Psychologisch goed gezien van Jongs ma, die na het afbreken het winstpunt in ontvangst kon nemen. Nikolic speelde gisteren ver beneden zijn normale kracht. Hij overzag in de opening een eenvoudig pionverlies, ver loor toen een tweede en later nog een derde pion. Tegenstander Tatai had er bepaald geen moeite mee. Ciocaltea versloeg Hartoch in een goe de aanvalspartij, maar de beste prestatie leverde Van Scheltinga, die Flesch de eer ste nederlaag bezorgde. Onze landgenoot heeft de Hongaar langzaam maar zeker geplet. Over de damesgroep valt weinig bij zonders te vermelden. Mevrouw Heems kerk heeft een voor de tweede keer af gebroken partij (tegen de Poolse kam pioene Kovalska) die haar kleine winst kansen biedt. Grootmeestergroep. Achtste ronde: ReeHort remise; LangewegGheorghiu remise: Padevski Portisch afg.; MatanovicVan Geet 1-0; Bo botsovCiric afg.; IvkovDonner 1-0; Kort sjnoiTal afg.; KaraklaicRossolimo 1-0. Stand na 8 ronden: 1. Kortsjnoi 7-f- 1 afg.; 2/3. Portisch en Gheorghiu 5; 4. Tal 41/* -f- 1 afg.; 5/6. Hort en Matanovic 4>/t; 7/8. Karaklaic en Ree 4; 9. Ciric 31/* 1 afg.; 10/11. Donner en Ivkov 3Vt; 12/13. Langeweg en Padevski 3; 14. Bobotsov 2V» -f- 1 afg.; 15. Rossolimo 2Vt; 16. Van Geet 2. Meestergroep. Achtste ronde: NikolicTatai 0-1; OstojicDunkelblum remise; Yyslouzil Ujtelky remise; Van Scheltinga—Flesch 1-0; MarovicMedina remise; ZuckermanDoda 0-1; CrabbendamJongsma 0-1; CiocalteaHartoch 1-0. Stand na 8 ronden: 1/3. Zuckerman, Ciocaltea en Doda 5V2; 4/6. Medina, Tatai en Ostojic 5; 7/9. Flesch, Van Scheltinga en Nikolic 4»/t; 10. Marovic 4; 11. Ujtelky 3'/*; 12. Jongsma 3; 13/ 14. Hartoch en Vyslouzil 215. Crabbendam 2; 16. Dunkelblum l*/t. Damesgroep. Afgebroken partij derde ronde: (Van onze sportredactie) HAARLEM. De schaatser Ernst Beets, voor wie de KNSB noch het gewest Noord- Holland-Utrecht van de KNSB geld be schikbaar had voor uitzending naar Ma donna dit Campliglio kreeg tijdens de TV-uitzending Mies en Scene gisteravond te horen, dat er financiële middelen ge vonden waren om Beets toch naar de wedstrijden in Madonna te kunnen laten vertrekken. SunnucksKovalska 0-1. Vierde ronde: Ko valskaHeemskerk afg.; IvankaRozlovskaja 0-1; IvanovaMalypetrova remise; Nicolau Timmer remise; VreekenStadler remise; Sun nucksTuk 1-0. Stand na 4 ronden: 1/2. Koslovskaja en Nico lau 3; 3/4. Malypetrova en Vreeken 2l/s; 5/3. Ivanova, .Timmer, Tuk en Stadler 2; 9/lÖh Heemskerk en Kovalska 1 -f 1 alg.; 11/12. Ivanka en Sunnucks 1. TIFLIS. De veertiende partij uit de damtweekamptussen de Russen Koeper- man en Andreiko met de wereldtitel als inzet is vrijdag in remise geëindigd. We reldkampioen Koeperman heeft met nog zes partijen te spelen de leiding met 15-13. De vijftiende partij wordt zaterdag ge speeld. IJSHOCKEY. Het Haagse Hijs Hokey heeft vrijdagavond in Tilburg voor 3000 toeschouwers in een wedstrijd voor de Nederlandse ijshockeycompetitie met 6-3 van TI JSC Trappers gewonnen. (Van onze schaakmedewerker) WIJK AAN ZEE. In hotel „Kenne- merduin" hebben de 10-kampers aan het 30ste Hoogovenschaaktoernooi vrijdag de tweede ronde gespeeld. Met zijn remise tegen Van Wijngaarden behield De Rooi een gedeelde eerste plaats in de reserve- meestergroep A mede als gevolg van de nederlaag die de Rotterdammer Kerkhoff van de Leidenaar v. d. Berg kreeg opge diend. De Rooi-v. Wijngaarden remise, Krabbé-Brown 1-0, v. d. Berg-Kerkhoff 1-0 v. Ommen-Schauffelberger afg., Wal- temathe-van Manen uitg., Schauffelber- ger-v. d. Berg remise. Voor Faase stond in groep B. de be langrijke partij tegen de sterke Joego slaaf Bozic op het programma. Faase bleek, ondanks het spelen met de zwarte stukken alleszins bereid tot een boeiend duel maar de Zuidslaviër wilde het ken nelijk kalm aan doen. vereenvoudigde de stelling waarna remise het logische slot was. Faase bleef met dit resultaat in het leidende peleton. V. d. Berg-Willemsen 1-0, Apking-Popovic remise, Piket-Fried good afg., Parr-Prücha 0-1, Bozic-Faase remise, Prücha-Piket 0-1, Friedgood Apking remise. Nu of nooit moet Wijker in groep IA hebben gedacht toen hij aantrad voor zijn partij tegen Verholt. In zijn eerste partij had hij lelijk in de verdrukking gezeten maar ditmaal had hij weinig lust ander maal in de hoek te komen waar de klap pen gewoonlijk worden uitgedeeld. Tegen niemand minder dan Verholt resulteerde deze gezonde opvatting in een verdiende remise. R. v. d. Enden zoekt wat naar de goede vorm. Die moet wel snel komen omdat hij anders in een uitzichtloze po sitie komt nu ook het tweede duel, dit maal tegen de Westduitser Ditt, verloren ging. J. Riksen-van Seelen 1-0, Fucak- Dries afg., Ditt-v. d. Enden 1-0, Verholt Wijker remise, Molenbroek-Pavlovic afg., Molenbroek-J. Riksen remise, Dries-van Seelen 1-0. De ongelukkige verliespartij van A. Herfst in de eerste ronde heeft diens strijdlust in groep 2 gelukkig niet on dermijnd. Opnieuw trok hij onvervaard ten aanval. De Limburger Notten zat er wat beduusd van te kijken. Herfst drukte door en boekte daarmee een fraaie over winning. Wytze Nijdam begint zijn belofte in groep 3B in te lossen. Notosoetarso, de Indonesiër die met een winstpartij het toernooi voortreffelijk was begonnen, maakte kennis met Nijdams kwaliteiten (Van onze tafeltennismedewerker) HAARLEM. Zondag spelen de tafel tennissers in Haarlem en omstreken om de kampioenschappen van Kennemer- land. Voor de eerste maal is de Kenne- mersporthal voor deze gelegenheid als ontmoetingscentrum uitgekozen. Ruim 500 inschrijvingen van meer dan 20 vereni gingen zullen door de organisatoren van af 11 uur moeten worden verwerkt. Bij de heren zal bekerhouder Cees Schoof (Prowano) proberen voor de elf de maal zijn titel te prolongeren. Bij zijn naaste belagers missen we en kele bekende namen. Zo zal de finalist van het vorig jaar Harm Huidekoper (TOG) wegens studie niet deel kunnen nemen evenals Frank Jacobs van Bloe- mendaal die door een gebroken pols van af de kant toe zal moeten kijken. De uit het rayon Den Haag overgekomen Ton van de Helm, voor Rapidity spelend, heeft nu de beste kansen voor een fina leplaats. Eventueel zouden Rob van Ab- bevé en Robert Kukenheim (beide TOG) voor een verrassing kunnen zorgen. In de dames-afdeling lijkt de alleen heerschappij van Ria Meinders-Klaver (Togido) gezien de competitieresultaten aan het tanen. Desondanks blijft zij de grote favoriete voor de dames-titel, al- hor vel Elly Top (Bloemendaal) en Gé van Beelen (Fusia) zeker alles in het werk zullen stellen haar van deze titel af te houden. De belangrijkste finales van dit door de afdeling Kennemerland van de N.T.T.B. georganiseerde toernooi zullen vanaf 21 uur verspeeld worden. Die kwaliteiten bleken ruimschoots vol doende om de Indonesiër de eerste ver liespartij te laten incasseren. Een aandacht trekkende partij was ze ker die welke Mostert in groep 4 ter tafel bracht. Hij raakte wat pionnen achter maar bleef niettemin bijzonder attent doorspelen, loerend op de kleinste kans welke zich zou kunnen voordoen. En zo waar, na eerst nog een stuk te hebben weggegeven bracht hij een dubbel toren offer om vervolgens in pat-positie te ko men, remise 2B: Madsen-Zaris remise, Keizer-Jakel 0-1, Popovski-Dekker 0-1, Rickers-Het- zenecker 0-1, Herfst—Notten 1-0, Jakel- Zaris remise. 3B: Goldneij-Neander 1-0. Bock-Baek- lund afg., Sottocasa-Spoden afg., Wissink Rheinecke remise, Notosoetarso-Nijdam 0-1, Spoden-Bock 0-1, Baeklund-Neander 1-0. MOSKOU. Valeri Kaplan, die in Lahti de zilveren medaille veroverde bij Kees Verkerk, is niet opgenomen in het Russische vijftal, dat het volgende week einde uitkomt in het toernooi om de Europese titel in Oslo. De Russische ploeg bestaat uit de oud- Europese kampioenen Eduard Matuse- vich (1965) en Ants Antsson (1964) en drie nieuwelingen bij Europese kam pioenschappen, namelijk Valeri Tsjagin, Alexander Kertsjenko en Boris Guljajev. Anatali Masjkov is reserve, maar hij zal de reis naar Oslo niet meemaken. Valeri Kaplan prefereert de Winterspe len in Grenoble boven de Europese kam pioenschappen in Oslo. Hij zal wel dele- nemen aan de strijd om het wereldkam pioenschap, 24 en 25 februari in Göte- borg. De 30-jarige Eduard Matusevich is een serieuze gegadigde voor het Europees kampioenschap. Woensdag legde hij in Alma Ata voor de vierde maal beslag op de Russische titel. Hij is Russisch record houder op de 1500 meter (2.05.6) en het puntentotaal over de vier klassieke af standen, dat hij tijdens wedstrijden om het Russisch kampioenschaop op 177.051 pnt bracht. Ants Antsson, Europees kampioen 1964 en Olympisch kampioen 1964 op de 1500 meter, lijkt onverwoestbaar. Hij is nog altijd de tweede man van Rusland en is Russisch recordhouder op de 3000 meter en de 5000 meter. Dit seizoen verbeterde hij zijn persoonlijk record op de 3000 meter en bracht het op 7.34.8. Alexander Kertsjenko was al eens re serve van de Russische schaatsploeg voor Telstar (uit tegen Fortuna '54): Van der Meeren Bakker, Althoff, André en Van Essen Geestman en Van Egmond Van Straaten, Bond, Man- ders en Clement. Haarlem (thuis tegen Willem II) Boomgaard Wentink, Koster, Peters en Meyer Peijs en Kruyer Smit, De Wolf, Couperus en Kunst. RCH (uit tegen SVV): Hendriksen, Oldenziel, Koning en Koppen Fransz en Van Doesselaar Seegers, De Goe de, Gerritsen en Meijer. EDO (uit tegen Roda JC): Amama Van der Zon, Disselköter, Breeuwer en Spiers Koek en C. Koene Hen driks, Bosdijk, J. Koene en Burke. de Europese titel van 1967, die te Lahti betwist werd. Bij de Russische titelstrijd werd hij echter slechts achtste. Alleen op de 1500 meter won hij een medaille (zilver). Boris Guljajev is een rasechte sprinter en gaat alleen met de ploeg mee om de Duitser Erhard Keiler te bestrijden. Twee dagen geleden werd Guljajev in Alma Ata vierde op de 500 meter in 40.1, maar hij geeft de voorkeur aan laag gelegen banen. Vorig jaar won Guljajev bij de voorolympische wedstrijden in Grenoble de 500 meter. Een troef op de lange afstanden (vooral de tien kilometer) is Valeri Tsjagin. De 26-jarige rijder won in Alma Ata de 10.000 meter in 15.55.7. Hij bleef als enige on der de zestien minuten. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Alleen RCH en EDO hebben in,hun opstelling een wijziging aangebracht. Bij de Heemstedenaren is Koning weer opgeknapt, maar Croes, Honout en Maslo zijn nog steeds gebles seerd. In het EDO-elftal is Mul ge plaagd door een oude blessure vervan gen door Spiers. Het opgeschoven pro gramma van de clujjs uit Kennemerland is uiteraard hetzelfde gebleven. Telstar speelt uit tegen Fortuna. Haarlem heeft voor het belangrijke duel tegen Willem II het rijk alleen, want ook RCH en EDO spelen uit respectievelijk tegen SW en Roda JC. DEN HAAG. De Nederlandse ten- nisploeg is opnieuw slecht uit de loting gekomen voor het Davis Cuptoernooi. In de eerste ronde moeten onze tennissers uitkomen tegen Spanje, het land, dat eind vorig jaar in de Challenge-round tegen Australië heeft verloren. De voornaamste speler van de Spanjaarden is de oud- Wimbledonkampioen Manuel Santana. De wedstrijd tegen de Spanjaarden zal in mei worden gespeeld. DURBAN. Tom Okker heeft gisteren de kwartfinales van het herenenkelspel van het toernooi om de internationale tenniskampioenschappen van Natal be reikt door een 6-3, 6-0, 9-7 overwinning op de Zuidafrikaanse Davis Cupspeler Frew McMillan. Cox (G.-B.) versloeg Koch (Braz) en Ubrich (Den.)., Manda- rino (Braz.), Jan Janssen (rechts) met de Gerrit Schulte trofee, die hij voor de vier de maal won. Links Fedor den Her tog met de Toboga beker. In het midden Gerrit Schulte. DEN BOSCH. In Den Bosch heeft Jan Janssen opnieuw de Gerrit Schulte-trofee ontvangen uit de handen van Schulte. De beker wordt elk jaar uitgereikt aan de Nederlandse renner, die in het afgelopen seizoen de beste prestaties heeft geleverd De aanmoedigingsprijs kwam in handen van de amateurrenner Fedor den Hertog, die een goed voorseizoen had, maar tij dens de voorbereiding voor 't weerldkam- pioenschap in België ernstig ten val kwam. Den Hertog is weer aan het trai nen. Sirola: de waarheid en niets dan de waarheid. ROME. Mededelingen van de Ita liaanse oud-Davis Cupspeler Orlando Sirola hebben dr. Giorgio de Stefani, oresident van de Italiaanse en de in ternationale tennisfederatie in op spraak gebracht. Sirola vertelde deze week in een in terview met de Daily Mail dat hij in zijn beste jaren, toen hij samen met Nicola Pietrangeli een bijzonder sterk Davis Cup-team vormde, van de Ita liaanse tennisbond een kleine 350 gul len per week had ontvangen om ,iamateurte blijven. De Daily Mail maakte er onmiddel lijk een „zaak" van, voorzag het arti kel van de kop: „Sirola, de Italiaanse 350 gulden-per-week-amateur" en ci teerde onder meer de volgende woor- ien van Sirola: „Die 350 gulden kwa men natuurlijk bij de onkostenvergoe ding, die volgens de regels van de internationale tennisfederatie zijn toe gestaan". Sirola vertelde verder dat iet hem onmogelijk was om toptennis te spelen zonder andere inkomsten ian de toentertijd toegestane onkos tenvergoeding. „Ik heb daarom mijn standpunt naar voren gebracht bij de 'taliaanse tennisbond en daar deelde nen mijn mening". Dr. Giorgio de Stefani, die de En gelse tennisbond van het internationa le tennis wil uitsluiten omdat die bond, zoals bekend, het onderscheid tussen amateurs en profs met ingang van 22 april wil doen verdwijnen, ont kende dat de Italiaanse bond zijn spe lers ooit meer dan de toegestane ver goedingen heeft uitgekeerd. In Corti na d'Ampezzo, waar de heer De Stefa ni met vakantie is, weigerde hij een direct antwoord te geven op de mede delingen, die Sirola aan de Daily Mail had verstrekt. Het enige commentaar dat de heer De Stefani wilde verstrek ken. was: „Wij hebben geen enkele speler ooit meer betaald dan officieel tvas toegestaan". Eerder deze week had de oud-team genoot van Sirola, Pietrangeli. heftig ontkend dat hij extra-betalingen van de Italiaanse bond had ontvangen. Naar aanleiding van de ontkenningen van De Stefani heeft men Sirola om een wederwoord gevraagd. In zijn woonplaats Bologna bevestigde Sirola, dat hij geregeld geld had ontvangen. ADVERTENTIE Zondag is er weer voetbat en wat voor voetbal! AJAX-FEIJENOORD is allang uitverkocht, maar bij de topper van de le divisie is, als u vroeg komt, nog wel een plaatsje te krijgen. De wedstrijd begint om half drie maar de loketten gaan al om half elf open.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11