MENSELIJKHEID BELANGWEKKEND EXPERIMENT IN Domweg „je tijd uitzitten" leidt in gevangenis al tot vereenzaming IN WINSCHOTER GEVANGENIS IJmuider Courant Onderling contact als remedie tegen sociaal isolement der gedetineerden Onno Reitsma „EENZAME OPSLUITING", zoals de cellulaire gevangenisstraf heet, leidt vaak tot een volkomen geestelijk en sociaal isolement van de (langdurig) gestraften. Dit probleem kent men in alle grote gevange nissen het probleem van de gedetineerde die niet opvalt, niet mee doet aan de gemeenschappelijke activiteiten, zich nooit beklaagt bij de directie en nimmer wensen heeft. Het enige wat zo'n gestrafte doet, is wegteren. De opzet van detentie is echterde aanpassing van de gestrafte aan de normale maatschappij voor te bereiden. Maar met zulke stugge, in zichzelf gekeerde figuren lukt dat niet. Zo ontaardt de straf in domweg, wrokkend „je tijd uitzitten", wat niet de opzet was. Vandaar dat men vorig jaar in Winschoten be gonnen is, in de kleine, „gehumaniseerde" gevangenis Noorder schans, met een resocialisatie-experiment dat de gedetineerden nopen wil, hun isolement te doorbreken en weer deel te nemen aan 'tnormale regiem van gemeenschappelijke arbeid en ontspanning Lukt dat, dan is de gedetineerde na enige tijd voldoende „weerbaar" om de rest van zijn straftijd in een grote gevangenis uit te zitten, casu quozichzelf weer „thuis" te voelen in de maatschappij als zijn tijd om is. Het lukt niet altijd. Maar het experiment loont de moeite, zoals uit bijgaand artikel moge blijken. heid van een gesprek. De gedetineer den worden hier ook door de bewaar ders zo veel mogelijk met „U" en „me neer" aangesproken, alles een onder deel van een menselijker bejegening. De radioprogramma's die beluisterd worden zijn niet alleen uitgekozen door de directeur en zijn medewerkers, maar er is ook een commissie uit de gedetineerden gevormd die inspraak heeft bij de selectie van programma's. Een soort ondernemingsraad dus. Dan hebben we nog ons enige radiopro grammaatje, dat door de gedetineerden zelf gevuld wordt met bijvoorbeeld mu ziek, een zogenaamd satirisch pro gramma, verjaardagen worden ge meld, de in- en uitgaande personen wordt een welkom of een afscheids groet toegeroepen, enfin, een radio uurtje met een heel eigen karakter. Ook hier weer staat de gemeenschap centraal. De richtlijnen komen niet van boven-af, maar vanuit de mensen zelf". EEN KLEIN paradijs dus, dat Noor derschans? „Vergeet niet dat niemand hier vrijwillig is. Voor de ramen zit ten tralies, bij de toegangsdeur zit een portier en rond de binnenplaats staat een vijf meter hoge muur. Ook een verblijf in Winschoten behoudt het ka rakter van een straf. Maar binnen die straf wordt aan de resocialisatie van de gedetineerde gewerkt met het uit eindelijke doel om hem voor verdere ontsporingen te behouden. Wanneer dit experiment slaagt (en daarvan ben ik overtuigd, ook al is het nu nog te vroeg om al over resultaten te kunnen praten) dan zal men bij de nieuwbouw van een centrale gevangenis met de hier opgedane ervaringen rekening kunnen houden en bijvoorbeeld ook 'n speciale vleugel voor zulke gedetineer den kunnen inrichten. DE GASTEN van dit „staatshotel" zijn geen rijkeluiszoontjes, die in een vrolijke stemming eens een scheve schaats reden en daarvoor nu in een speciaal aangepaste omgeving moeten boeten, maar het zijn voor het overgro te deel recidivisten, mensen die door het wetboek van strafrecht worden op- gecomd. Hun straffen variëren van zes maanden tot twintig jaar, hun misdrij ven van een gappertje tot moord. Een entwintig mannen, door een rechterlijke beslissing uit de maatschappij verwij derd zijn en samengebracht in een ge vangenisje dat bijna knus genoemd zou kunnen worden. De kosten van hun verblijf zijn hoog, tussen de dertig en veertig gul den per dag. Toch kan men het mini sterie van Justitie in dit geval geen verspilling van overheidsgelden verwij ten, ook al zou men op het eerste ge zicht van de Noorderschans zeggen, dat het een oord is voor troetelkinde ren, met wie de bewakers biljartcom petities spelen, met wie teach-ins of gewoon gezegd kanker-avonden worden georganiseerd en die een eigen radio programma mogen verzorgen, uit te zenden door „Radio Noorderschans". Want bij al die aangename zaken blijft het feit bestaan dat de gasten van dit door de staat betaalde oord hier niet vrijwillig zijn en dat zij evenmin WE MAKEN nog even een kleine wandeling door het gebouw. Tussen de kamer van de directeur en de werk en woonruimte van de gedetineerden is slechts één afgesloten traliehek. Er hangt een vriendelijke, informele sfeer in het gebouw, geaccentueerd door een aquarium met wat goudvissen en gup pies. De cellen zijn klein, maar niet zonder gezelligheid. Welke echter door de gedetineerden zelf aangebracht moet worden. Opklapbed achter een gordijn, u» 11 'fiiwww»! .i wiww w»> «w—wnm» t u-1.»- - - 1 pi-' Luikjes met gordijntje in plaats van ooggaten. (Van een medewerker) VRIENDELIJKHEID, begrip, menselijkheid. Gebaseerd op deze drie zaken is achter de tralies en de muren van de gevan genis Noorderschans te Winschoten een experiment gaande. Het is denkbaar, dat de combinatie „ge- zelf de duur van hun verblijf mogen bepalen. DIT KLEINE GROEPJE logés van de Staat der Nederlanden werd naar Winschoten gehaald omdat deze men sen anders verloren zouden gaan, ver loren in de grote grauwe massa die een doorsnee-gevangenis bevolkt en waar de man met de grootste mond het bes te aan zijn trekken komt, net zoals in de normale maatschappij. En omdat de Nederlandse strafrechter niet de wet van het oog om oog en tand om tand toepast, maar met zijn vonnis beoogt een positief uitwerkende correctie op Noorderschans over, waar ze in een zeer kleine gemeenschap voortdurend gecontroleerd konden worden. Deze be woners zijn echter verdwenen, en me nige Winschotenaar haalde opgelucht adem bij het vernemen van dit nieuws. Korte tijd was de gevangenis toen het domein van een aannemer, die de toch al geringe capaciteit nog verder te rugbracht: cellen werd gesloopt, en in de vrijgekomen ruimten kregen een recreatiezaaltje, een kerkje, en een badlokaal gestalte. De kijkgaten in de deuren van de cellen, waardoor een bewaarder een gevangene kon obser veren zonder zelf gezien te worden, Zitten is passief, negatief. De straf heeft juist tot doel iets aan de gede tineerde te doen, om een verandering in zijn sociaal gedragspatroon aan te brengen, iets dat bij sommige gevan genen in grote inrichtingen niet lukt omdat de mensen zich aan de gemeen schap onttrekken. Hier krijgt zo'n man die kans niet, hier wordt hij voort durend geobserveerd. Let wel, een ge detineerde krijgt hier niet zo zeer een behandeling als wel een zeer sterke be geleiding. Hij wordt geen minuut uit het oog verloren, en dat kan, mede door de kleine ruimte. Overdag zijn de mensen aan het werk (machinale fabri- ben!" Of wanneer iemand zijn manie ren niet kent wordt daar door een me degevangene een opmerking over ge maakt. Dat heeft over het algemeen meer uitwerking dan wanneer een be waarder het zou doen. Zo vindt er een stuk opvoeding plaats domweg door het onderling contact, door de gemeen schap. WELKE CATEGORIE gevangenen komt in aanmerking voor een verblijf in Noorderschans? „In de eerste plaats de mensen wier werkelijke straftijd langer is dan zes maanden, anders zou een verblijf hier niet zinvol zijn. Want vangene" en „experiment" bepaal de associaties oproept; de Duitse concentratiekampen liggen nog te vers in het geheugen. Met betrek king tot Winschoten zijn die asso ciaties echter misplaatst. Het expe riment speelt zich af rond de een entwintig inwoners van de Noor derschans, de kleinste gevangenis van ons land, en hier, binnen de veilige bescherming van vijf meter hoge muren en getraliede ramen wordt geschiedenis gemaakt. In een goed hotel loopt een speciale functionaris rond om te beoordelen en controleren hoe de personeels leden de gasten bejegenen. In de Winschoter gevangenis vindt men ook zo'n functionaris. schrijftafel, een paar boeken, een plaat aan de muur. Op de douche-ruim te zou menig burger jaloers worden. De heer Nanninga, wijzend op een tra liehek: „Dat zou ik graag weg willen laten halen, het heeft geen functie Nog wel tralies en hekken, maar achter de celdeuren vaak wat „huiselijke" gezelligheid. meer, maar wegbreken is te duur. We zullen er wat planten tegen op laten groeien." De Noorderschans zou haast gezellig het gedrag van het buiten het maat schappelijk gareel geraakte individu aan te brengen, daarom is men in Win schoten met dit experiment begonnen. Omdat gebleken was dat de correctie voor een bepaalde groep gevangenen bepaald niet positief werkte, ook niet negatief, maar domweg zonder gevol gen bleef. En zo zijn doel voorbij schoot. HET IS MOGELIJK om je in Win schoten omstandig uit te laten leggen waar de plaatselijke gevangenis staat, er heen te rijden en er vervolgens twee maal voorbij te rijden zonder het gebouw opgemerkt te hebben. Het is dan ook geen wonder dat een aantal Winschotenaren al jaren lang in de plaats woont, maar nog altijd niet weet dat de gemeenschap ook een ge vangenis rijk is. Toch is het nog geen jaar geleden dat de zwaarst gestrafte gedetineerden hier zagen hoe de dagen zich aaneenregen tot een lange, grau we tijd-massa. Ook in die dagen her bergde de Noorderschans een zeer spe ciale categorie gevangenen: de vlucht en gemeen-gevaarlijken, wier verblijf in een normale gevangenis te veel risi co's met zich meebracht. Teneinde ontsnappingspogingen en uitingen van agressiviteit te voorkomen bracht men deze mensen naar de werden vervangen door kleine ruitjes met een gordijntje ervoor. Alles stond in het kader van de inrichting van een gevangenis, waar menselijk con tact en wederzijdse openheid centraal gesteld zouden worden. In januari ar riveerden de eerste gedetineerden. Ze werden verwelkomd door de staf. Directeur Q. Nanninga: „Wanneer die mensen binnengebracht worden, ontvangen worden door een portier, een hand krijgen, aangesproken wor den met meneer, dan zie je ze arg wanend worden: Hé, ze motten hier iets van me, dit is geen zuivere koffie, hier word ik gelijmd, wat zit daar achter.Dat een dergelijke vrees on gegrond is proberen we duidelijk te maken in een gesprekje, waarin ook de vraag beantwoord wordt waaróm ze hier zijn gekomen. DE REACTIES zijn heel verschillend. Sommigen zeggen botweg: Ach, direc teur, had me in die vorige gevangenis maar rustig laten zitten, ik zat daar best Maar het is' juist onze bedoeling die mensen niet te laten „zitten". Er wordt altijd gesproken over de man die gezeten heeft wanneer men wil zeggen dat hij een gevangenisstraf heeft on dergaan. Maar van dat zitten willen we af. cage van paardehoofdstellen, tepelbe schermers voor koeien, platenkoffers) en 's avonds na de maaltijd is er ruimte voor recreatie. Men mag de krant van eigen keuze lezen, er wordt zo nu en dan naar de TV gekeken, er is een biljart waarop een competitie wordt gespeeld, men kan dammen, schaken, studeren of zo maar wat pra ten. We hebben zelfs een paar teach- ins gehad, ook wel kanker-avonden ge noemd, waarop allerlei niet-persoon- lijke problemen de revue passeren. ALLES GESCHIEDT dus in een ge meenschap, waarin het eigen initiatief op hoge prijs gesteld wordt. Zo wordt er ook gemeenschappelijk gegeten, aan tafels met een formicablad. Een van de gedetineerden kwam eens met het verzoek of er geen tafelkleed over die tafels kon. Dat tafelkleed is er ge komen. Nu wordt die tafel gedekt door de gedetineerden zelf, die bij toerbeurt corvee hebben. Van de corveëer hangt het dan af, hoe de tafel gedekt wordt. Legt. hij voor een warme maaltijd al leen maar een lepel naast de borden, dan wordt hij als snel gecorrigeerd door een van de anderen: „Zeg. hoe ze dat bij jullie thuis gewend zijn kan mij niets schelen, maar ik zou toch nog wel een mes en een vork willen heb- Noorderschans is geen dog), maar mid del: We trachten ze hier de weerstand te geven die ze nodig hebben om zich in de gemeenschap van een grotere ge vangenis te kunnen handhaven. Dus er komt bijna altijd nóg iets na Noorder schans. Verder zitten we hier met een hoog percentage recidivisten, die al drie of vier maal eerder veroordeeld werden. De misdaden lopen uiteen van een diefstalletje tot moord". De gedetineerden worden voortdu rend geobserveerd. Hoe ondergaan ze dat? „Sommigen als dwang. Je hoort wel eens de opmerking: Als je hier wat zegt weet de baas het binnen vijf minuten. Dat is ook zo. De bewaar ders brengen dagelijks zeer nauwge zet rapport uit over de gedetineerden. Die rapporten worden besproken, niet alleen met de stafleden, maar ook en vooral met de bewaarders. Het is be langrijk dat ook zij weten waar het om gaat, zodat ze zich aan kunnen passen bij het karakter van dit expe riment. Dat is wel eens moeilijk voor die mensen, want het gaat hier echt wel anders dan anders. Je zou kunnen zeggen dat we binnen deze muren on ze eigen democratie hebben. Zo zitten de bewaarders ook mee aan tafel met de gedetineerden, ze krijgen hetzelfde voedsel opgediend. Er is de mogelijk- te noemen zijn. Afgezien van de tra lies dan.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13