Jan Boon gaat weer filmen in Himalaja m Van pottenbakker tot skileraar beroepsalpinist en t.v.-cineast 19 ZATERDAG 20 JANUARI 1968 Erbij Ifefc wï^iiteJ Laat blijven -- HBKT' i f - MARKEN EILAND (Van een onzer redacteuren) LAAT MARKEN eiland blijven: dat is zo ongeveer de centrale kreet geworden waaronder de onlangs gelanceerde ideeënschets voor de westelijke randmeren van de IJsselmeerpolders (zie bij gaand kaartje) bekendheid gekregen heeft. De contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, die deze ideeënschets vorm heeft gegeven, wil veel meer dan dit ene concrete doel. In feite staat op de achtergrond van al haar aanbevelingen voor IJmeer, Gouwzee en Hoornse Hop toegespitst en versterkt hetzelfde wat een paar jaar geleden al gold voor de ideeën over de randmeren van Zuidelijk Flevoland: veelzijdige landschappelijke en recreatieve planning voor het grensgebied tussen de polder en het oude land. ONDANKS alle goede bedoelin gen is voor Eemmeer en Gooimeer niet tijdig een voldoende gedetail leerd plan tot stand gekomen waar in het landschappelijk, recreatie- en natuurbeschermingsbeleid voor het oude en nieuwe land samen worden bezien. De bij Zuiderzee werken bestaande plannen voor „voorlanden"eilanden en beschut te vaarroutes konden niet tegelijk met de dijkbouw worden gereali seerd omdat er geen middelen be schikbaar werden gesteld als on derdeel van het inpolderingsplan. Bij IJmeer, Gouwzee. Hoornse Hop en de overige westelijke rand meren met hun bijzonder belang rijke junctie voor bestaande en toe komstige stedelijke gebieden dreigt hetzelfde te gebeuren. OM TE voorkomen dat tot grote schade van het leefmilieu in een groot deel van de Randstad Hol land kansen worden gemist, doet de Contactcommissie een aantal al gemene suggesties. Voorop staat daarbij dat de opdracht aan de Dienst der Zuiderzeewerken ver ruimd moet worden. De uitvoering van landschappelijke en recreatie ve voorzieningen voor de randme ren, zoals voorlanden, eilanden, stranden en beplantingen moeten als een integrerend bestanddeel van de totale Zuiderzeewerken wor den opgedragen aan de dienst en vooralze moeten in de begrotings posten voor dit doel worden opge nomen. DAARDOOR wordt verzekerd dat ze in ieder geval tegelijk met de bedijking worden uitgevoerd. Tijdig moet een gedetailleerd landschaps- en recreatieplan worden opgesteld; daarin moet ook de oever van het oude land worden betrokken. Bo vendien moet tijdig een organisa torische grondslag worden gelegd voor het verdere beleid: een coör dinerend lichaam waarin de dien sten van het nieuwe en het oude land samenwerken, en recreatie schappen die de uitvoering en het beheer van de detailvoorzieningen ter hand kunnen nemen. ONDANKS zijn sinds enige jaren bestaande dijkv er binding met de vaste wal heeft Marken zijn karak- OE WESTELIJKE RANDMEREN VAN DE IJSSELMEER POLDERS IOEEËNSCHET8 P", E'NKHUIZ'E r V a n r>' markerwaard -Mi... LELr'STAD D« N«$ yv A'T BL.A'NÜ 3 'Ü#'G t-ADSGfWSJTMOKSN (N PA*K-«* «*TiP8Po»TOf«rroeM voiaisg •T»ixTi>u"8Cxtri tu.TwiFse xc» ROIMTCUJKI 0»0€N iV .v'mu&é NAAODgN U.ZEN mjö'pi CONTACT-COMMISSIE VOOR NATUUR EN LANOSCHAPS8ESCHERMINO - 1987 flMVpR' 3{yjjri ISaHfi'Vi *i.'"Un*. i i 'i i' ter van (laatste) Zuiderzee-eiland voor een aanzienlijk deel bewaard. Als Marken in de nieuwe polder Markerwaard wordt opgenomen, zal het onvermijdelijk zijn karak ter verliezen, onder andere door de inklinking en door de noodzaak de bestaande dijk als onderdeel van de polderdijk te verzwaren. Door Marken buiten de polder te houden en de Gouwzee te vergro ten, krijgt het stedelijk gebied in de zuidwestpunt van de Marker waard een veel aantrekkelijker lig ging door de onmiddellijke nabij heid van een gevarieerd water sportgebied. Juist door de aanwezigheid van Marken krijgt de Gouwzee een zeer gevarieerde vorm en een grote oe verlengte. Een eiland dat in elk randmeer zo gewenst wordt is hier al aanwezig en dan nog in een bij zonder aantrekkelijke vorm. In an dere randmeren moeten voor veel geld niet half zulke plezierige eilan den met moeite worden aangelegd. Voor het IJmeer worden de idee- en van de Contactcommissie voor natuur en landschapsbescherming o.a. beïnvloed door plannen om bij Diemen twee grote elektrische cen trales te bouwen. Samenhangend met de aanleg van een circuit voor koelwater zou mogelijk de realise ring van een bospark annex water sportgebied bij Zeeburg kunnen ver. gemakkelijken. Van het (verwarm de) koelwater zou wellicht gebruik kunnen worden gemaakt een zwem- gelegenheid in verwarmd water te creëren. Ook andere grote werken, zoals een eventuele verlegging van de monding van het Amsterdam-Rijn kanaal, spelen een rol. Voor de wa tersport blijft Muiden een belang rijk uitgangspunt. Een beschutte vaarroute naar het Gooimeer (langs een snoer van eilandjes) is van groot belang. Ook op de vaarroutes naar het Buiten-IJ en de Gouwzee is be schutting gewenst. Uitbouw van Pampus tot een groot eiland dat ook voor de landrecreatie beteke nis zou kunnen krijgen biedt daar voor mogelijkheden. EN WAT Marken betreft, spreken de beide foto's bij dit pleidooi een duidelijke taal. Bij inlijving in de nieuwe polder zou dit eilandparadijs (links) gewoon een stukje land in het land worden en zou ook de pit toreske Ijsselmeerdijk annex kade (boven) verdwijnen moeten. nnnnnrnnnminnnnnnnnnnnnnniinnnnnnniinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnni „JE VRAAGT je wel eens af, waarom het contact met de t.v.- jongens in Hilversum zo moeilijk verloopt. Gelukkig heb ik goede relaties bij andere Europese t.v.- stations. Daar verkoop ik mijn films vaak als de bakker zijn ka detjes. Alleen aan Brussel heb ik vjjftien ski-documentaires ver kocht. Duitsland ligt ook erg hoog het aantal moet ik nog eens na rekenen. Aldus Jan Boon, cineast, Himalajabeklimmer, ver zamelaar van skititels, bezitter van het Oostenrijkse skileraarsdiploma. Een tengere man met een ver weerd gezicht en ondanks de mid zomer des levens met een vitali teit, die menige jonge kerel hem benijden kan. JAN BOON, altijd op reis, zelden in zijn flat nabij Kitzbühel en nog minder in Nederland (ditmaal bleef Maanboot gaat proefvaren WASHINGTON (DPA) Volgende week wordt het laatste deel van de Apollo-ruimtevaartcombinatie, de z.g. Lunar Module, in een baan om de aarde gebracht. Bij een bemande ruimtevaart naar de maan zullen twee van de drie Apollo-astronauten hun kabine verlaten om in dit maanlandingsvaartuig naar het maanoppervlak te zweven. De baan die zij daarbij zullen volgen is een halve eeuw geleden al berekend door de Duit ser dr. Walter Hohmann. De andere delen van de Apollo-combi- natie zijn al beproefd. De grote Satur- nus-5-raket werkte feilloos bij zijn eer ste start in november 1967, het hitte schild van het Apollo-ruimtevaartuig doorstond de wrijvingshitte bij terug keer naar de aarde. Volgende week zal de „maanboot" na de start met een Saturnus-l-raket om de aarde cirkelen. Zij weegt 14,3 ton. Inplaats van een bemanning bevat zij een computer, die zorgt voor de ontste king van de raketmotoren en voor de baanveranderingen. De raketmotoren zullen verscheidene malen worden ontstoken. De belang rijkste test is het doven van de afda lingsmotor en het ontsteken van de op- stijgmotor. Van de opstijgmotor hangt in de toekomst het lot van de twee ruimtevaarders af. Zij moeten daarmee de maan kunnen verlaten om naar hun ruimteschip terug te keren. hij wat langer omdat hij een serie lezingen voor de Ned. Ski Vereniging geeft) zit nog vol stoutmoedige plan nen. Ik ga weer filmen in de Himalaja en een documentaire in kleur maken over een unieke bergstaat. Dan heb ik nog twee grote onderwerpen op stapel staan, maar dan kan ik nog niet over spreken. Als de concurrentie dat hoort Hij glimlacht kwajongensachtig. Maar toch: praten met Jan Boon in een café is een wat vreemde sensa tie. Je hebt voortdurend het gevoel, dat je ergens schuldig bent door deze man met zijn hartstochtelijke liefde voor bergen en gletsjers vermomd in burgerpak, aan een stoel in onze lage landen te kluisteren. Hij is zo on- Hollands geworden al spreekt hij nog perfect onze taal. Hij is een zoon van de bekende, thans 85-jarige kunstschil der Jan Boon uit Bilthoven, die voor al als portrettist, etser en houtsnij der naam maakte. DE VOORLOPIGE hekkesluiter van de ongeveer 100 films, die Jan Boon in zwart-wit of kleur op 16 mm maakte, heet „Zo leert u skiën". „Het is een instructiefilm, waarin ik natuurlijk niet zoveel kon zeggen als in mijn onlangs in Amsterdam verschenen boek, dat dezelfde titel draagt. Een boek in een hobbyserie waar voor al de jongere generatie gelukkig mee schijnt te zijn". - Hoe de drang naar de bergen ont staan is? Hij zegt„Kwestie van V-- y v,.w.-v- Jan Boon liefde op het eerste gezicht". Als 11- jarige, toen zijn vader naar het Oos tenrijkse Gmünden trok om daar te werken, werd hij helemaal wild bij de eerste aanblik van een bergpanorama. Hij rende het stationnetje uit en klau terde omhoog; bezeten door een dolle vreugde. Nadien gebeurde het steeds weer, dat Jan in de gehuurde chalet op alle mogelijke en onmogelijke tijd stippen ontbrak. Hij had zijn bergen, zijn liefde, gevonden. Hoewel de heer Boon er nu blij is, dat hij zijn zoon zo vroeg met de bergen in aanraking bracht, stuurde hij hem naar de kunstnijverheidsschool. Allicht. Skiën en alpinisme vormden geen be roep in die tijd. „Ik ben in het begin der jaren 30 een tijdje pottenbakker geweest. Men vond mijn keramiek wel mooi. Maar als ik m'n kans schoon zag, zat ik al weer bovenop een berg. Na enkele jaren hield ik het niet meer uit. Ik kwam uiteindelijk in Kitzbühel terecht, waar ik als berggids en skileraar ging werken. Ik vond er ook mijn vrouw. Na de oorlog werd ik zelfstandig cineast. Het was een grote eer, dat ik tijdens de Olympische Winterspelen in 1964 in Innsbruck, gekozen werd als cameraman voor de officiële wedstrijd kleurenfilm. Dat was heerlijk werk". Wat hij als zijn beste ,film be schouwt? Hij heet„Een man geeft niet op". Het gaat over een alpinist, die ondanks het verlies van één been door een ski-ongeval tot prestaties van de allerhoogste orde komt. Samen met hem beklom ik de Matterhorn. Ik maakte er een foto-reportage van. De foto's werden in wel 30 landen ge publiceerd. Het is ook wel wat met één been de Matterhorn op en af; 4505 m. hoog. Nadien heb ik de klim nog eens op de film vastgelegd en die film werd op een festival voor berg en expeditiefilms in Italië bekroond. Mijn gehandicapte vriend heet Bru no Winter Steller. Hij beklom de af gelopen zomer nog een paar keer de Kaukasustoppen. Hij is ambtenaar bij een elektriciteitsbedrijf in Oostenrijk en de enige eenbenige alpinist van formaat, die de wereld kent. Jan Boon vertelt met geestdriftige gebaren over de laatste ontwikkelin gen van de skitechniek („Het staat allemaal precies in mijn boek"), zijn sobere leefwijze hij rookt en drinkt niet zijn voortdurende tijdnood en nog zoveel meer. Maar zijn portret zou niet volledig zijn, als we ook niets iets over het meest fascinerende avontuur uit zijn „bergleven" vertelden. In een donkere oorlogsnacht bracht hij twee gevluchte Nederlandse officie ren, die de vele nazi-controles wisten te omzeilen en tenslotte in Kitzbühel belandden, al skiënd over bergpassen (soms 3000 m. hoog) naar Davos in Zwitserland. Ze wisten, dat ik in Kitzbühel zat en ik was hun laatste hoop. Zes weken heb ik ze als skiër getraind. Toen gin gen we. De tocht duurde 16 uur het was voor die twee jongens, on danks alle spanning, een geweldige belevenis. Het is een van de zwaarste expedities geweest, die ik ooit ge maakt heb mede door de grote ver antwoordelijkheid, die ik droeg.En na die tocht ben ik maar in Davos ge bleven tot de oorlog afgelopen was. Jaap Stigter

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19