In Leuven zullen de Vlaamse professoren één week staken Tweehonderd studenten na demonstratie aangehouden Arrestaties in Portugal Clark Clifford opvolger van minister McNamara Krachtproef voor Krag V erkiezingen in Denemarken m De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Bonn zal Britse wens van een EEG-lidmaatschap bevorderen Overval i Londen mislukte Griekse koningin naar Denemarken Plan voor brug van Europa naar Azië Europees onderzoek naar nazitijd Noordvietnamees offensief in Laos Voorstander van bombardementen op Noord-Vietnam •■•Jill 4 Proefvlucht van Franse „Concorde" uitgesteld in Kernproef in VS was op 290 km verder merkbaar Zware storm treft eiland Sicilië Wereldrecord douchen telegrammen 3 ZATERDAG 20 JANUARI 1968 Begrip Vervolg van pagina 1 V erkiezingssucces Nieuwe coalitie Meningen peilen .oOSTSPA 998-1 BRUSSEL (ANP) De vereni ging van Vlaamse professoren in Leuven heeft gisteravond laat beslo ten tot een staking van een week ter ondersteuning van de actie van de Vlaamse studenten tegen de uitbrei ding van de Franse afdeling van de universiteit. Vele Belgische vereni gingen en organisaties, waaronder de communistische studentenvereniging, hebben zich achter de eisen van de Vlaamse studenten gesteld. De rijkswacht heeft gistermiddag in Leuven opnieuw vele Vlaamse studenten aangehouden bij het verhinderen van een betoging in de Belgische universiteitsstad. Circa tweehonderd studenten werden met vrachtwagens naar de rijkswachtkazerne opgebracht. Dit gebeurde na een vergadering van een duizendtal studenten in een van de collegezalen, waar onder meer geprotes teerd was tegen hardhandig optreden van de rijkswacht. Enkele sprekers kondigden aan, dat ze „alles zouden stukslaan" als volgende week geen oplossing was gevonden voor het officiële plan, de Franstalige afde ling te handhaven in deze Vlaamse stad. De studenten werden voorts opgeroe pen dit weekeinde in Leuven te blijven, aangezien afvaardigingen uit andere ste den werden verwacht. ROME (A.P.) Koningin Anne-Marie van Griekenland en haar twee kinderen zullen volgende week naar Denemarken vertrekken om daar het huwelijk van haar zuster, prinses Benedikte, bij te wonen. Ook koning Konstantijn zal op de brui loft aanwezig zijn, maar hij zal op een later tijdstip vertrekken. Het zal de eer ste maal zijn dat de Griekse koning Italië verlaat sedert zijn aankomst in het land op 14 december na de mislukte staats greep. „Ik zal naar Griekenland terugkeren zodra een nieuwe grondwet zal zijn uit gevaardigd en de datum van een referen dum is bepaald", verklaarde koning Kon stantijn gisteren in een vraaggesprek met de Britse radio-omroep, de BBC. Gesteld, dat de koning erin geslaagd zou zijn geweest op 13 december de militai ren opzij te schuiven, dan zou hij naar zijn zeggen de Griekse regering later enigszins gewijzigd hebben: „ik zou een beroep hebben gedaan op een regering van technici, samengesteld uit jongere mensen, die het land snel naar verkie zingen zou hebben gevoerd". Europa en Azië zullen over vijf jaar in Turkije verbonden worden door een enorme brug over de Bosporus. De brug krijgt een lengte van 1,4 kilometer en ziet er volgens de te kening van de Turkse plannenma kers zeer imposant uit. (Telefoto). Na de bijeenkomst trokken de studen ten op naar de oude markt en groepten samen bij de toegang van de universiteits hal, waar de academische raad van Leu ven-Nederlands vergaderde. Men beukte op de poort tot de Vlaamse prorector So- mer verscheen en enkele studenten toe liet. De rijkswacht gebruikte daarna water kanonnen om de overigen te verspreiden. De academische raad van de Vlaamse afdeling heeft een verklaring opgesteld, waarin men zegt begrip te hebben voor de verontwaardiging van de Vlaamse stu- LUXEMBURG (DPA). In Luxem burg is een „Europees comité voor het wetenschappelijk onderzoek naar de heer schappij van het geweld in de jaren 1933- 1945" opgericht, dat jaarlijks een inter nationaal symposion wil houden. Het comité is gevormd op een confe rentie van veertig Duitse politici, weten schapsbeoefenaars en schrijvers, die des tijds voor de nazi's zijn uitgeweken. In het comité hebben onder meer de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, en diens Luxemburgse ambtgenoot, Pierre Gregoire, zitting. Vertegenwoordigers van de ongeveer achtittienduizend Luxemburgers, die in de oorlog gedwongen in Duitsland moes ten werken, hebben aan minister Brandt een eis tot schadeloosstelling overhandigd die de regering in Bonn zou moeten vol doen. Het eerste internationale symposion zal van 16 tot en met 20 oktober in Luxem burg plaatsvinden en gaan over „NatiO' naal-socialistische acties tot misleiding van het Duitse volk en de wereldopinie". denten over de plannen voor uitbreiding van de Franse afdeling, doch waarin ook alle geweldpleging tegen personen en ge bouwen wordt veroordeeld. De meeste studenten die gistermiddag naar de rijkswachtkazerne werden over gebracht, werden korte tijd later vrijgela ten. Ze waren kletsnat gespoten door de waterkanonnen. In Antwerpen betoogden gisteren onge veer 1.500 studenten om hun solidariteit met Leuven-Nederlands te betuigen. LISSABON (Reuter) De 43-jarige Portugese schrijver-journalist dr. Urbano Tavares Rodrigues, een tegenstander van het bewind van Salazar, is in zijn woning te Lissabond gearresteerd. Dit hebben vrienden van Rodrigues meegedeeld. De reden van de arrestatie is niet be kend. Er zijn de laatste tijd nog meer te genstanders van het regime aangehouden: vorige maand de advocaat Mario Soares en twee dagen geleden de advocaat Fran cisco de Sousa Tavares. VIENTIANE (Reuter) Verscheidene duizenden Noordvietnamese soldaten ja gen achter Laotiaanse regeringstroepen aan die kort geleden de strategische en clave Nam Bac in het noorden van het land hebben moeten ontruimen. De regeringstroepen proberen een nieu we defensielinie in te richten ten noor den van Loeang Prabang. Verscheidene honderden militaire van de neutralisti- sche strijdkrachten zijn de stad binnen getrokken om te helpen verdedigen tegen mogelijke aanvallen van Noordvietname se en (communistische) Pathet Lao-troe- pen. Diplomaten in Vientiane verwachten geen groot offensief tegen Loeang Pra bang. Een dergelijke stap zou Noordviet namese schending van de Geneefse over eenkomst van 1962 (waarbij de neutrali teit van Laos is gegarandeerd) openlijk aan het licht brengen, zo zei men. In mi litaire kringen houdt men echter wel re kening met aanvallen nu Nam Bac ge vallen is. Met de nederlaag van de regeringstroe pen bij Nam Bac zijn grote gebieden in het noorden in handen van de Pathet Lao gevallen. In het zuiden van Laos stelt de Pathet Lao alles in het werk om de rijst oogst in handen te krijgen, om Noordviet namese eenheden die langs de Ho Tsji- Minh-weg naar Zuid-Vietnam trekken te bevoorraden. De Pathet Lao zou vracht wagens e.a. vervoermiddelen hebben gevorderd om de rijst weg te halen. In militaire kring sprak men zelfs van „de grootste buit aan rijst sedert jaren". WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft Clark Clifford, die meer dan twintig jaar adviseur is geweest van Amerikaanse regeringen op het gebied van de defensie en de diplomatie, tot mi nister van Defensie benoemd. Clifford, die Robert McNamara opvolgt is op 25 december 1906 geboren. Hij is (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. In Denemarken wprden volgende week dinsdag verkie zingen gehouden voor het „Folkëting", het één-Kamer-parlement. Op 15 decem ber heeft een zestal „Volkssocialisten", zonder wier steun de minderheidsrege ring van Jens-Otto Krag het niet kon stellen, die regering in de steek gelaten en daardoor was de zwaar beproefde pre mier (men spreekt hier liever van de „staatsminister") gedwongen zich weer eens op verkiezingen voor te bereiden. Voor het wonderkind van de Deense po- litiek is de toekomst onzekerder dan tot dusver het geval is geweest. Net als de keer daarvoor het geval was geweest, struikelde het kabinet-Krag vo rige maand over een wetsontwerp dat maatregelen voor belastinghervorming en afremming van de inflatie behelsde. Die zaak was weer op de voorgrond gekomen door de devaluatie van de Deense kroon. De 53-jarige Krag, die sinds 1962 premier is en al op 33-jarige leeftijd minister was (een primeur in de Deense geschiedenis), stond aan het hoofd van een minderheids regering, die het land bestuurde bij de gratie van de Socialistische Volkspartij van oud-communist Axel Larsen. DE LAATSTE verkiezingen waren voor Larsen een succes geweest. De sociaal democraten van Krag bleven royaal de grootste partij vormen, maar Larsens par tij wist haar aantal zetels in het parle ment te verdubbelen. Slechts met de steun van de twintig Volkssocialisten en een vertegenwoordi ger van de Far Oer-eilanden beschikten de sociaal-democraten (69 zetels) over een meerderheid in het 179 zetels sterke „Folkëting". Een poging van Krag om tot een coali tie te komen met de partij van Larsen, mislukte voornamelijk door menings verschillen over Denemarkens rol in de NAVO. Zijn minderheidsregering kon echter tot dusver op de mannen van Lar sen rekenen. Nu het tere punt van belas tingmaatregelen aan de orde kwam, ont stond verschil van mening in de volksso cialistische gelederen. Zes van de twintig volkssocialisten besloten 15 december in het parlement tegen het wetsontwerp te stemmen. De grote onzekerheid voor Krag is nu dat bij vorige verkiezingen al bleek hoe zeer zijn eigen aanhang, alle populariteit ten spijt, kon afbrokkelen, terwijl boven dien het gevaar bestaat voor een split sing in de Socialistische Volkspartij. Voor het eerst sinds 1953, toen de sociaal-de mocraten een coalitie aangingen met de radicalen en zo een meerderheid van zeg ge en schrijve één stem in het parlement verwierven, bestaat de mogelijkheid dat de sociaal-democraten zullen worden af gelost door een „burgerlijke" regering, bij voorbeeld door een coalitie van Conserva tieven, Agrariërs, Radicalen en Centrum liberalen. Inmiddels is Krag inderdaad een popu lair man. In het buitenland heeft hijzelf vermoedelijk niet meer aandacht getrok ken dan zijn beeldschone echtgenote, de Deense actrice Helle Virkner. Krag in eigen land ondermeer bewon derd om de behendige manier waarop hij zijn minderheidsregering leidde, werd in het buitenland vooral bekend door zijn optreden als minister van Buitenlandse Zaken in de NAVO, terwijl hij de laatste tijd nogal eens in het nieuws is geweest door zijn pogingen om de Europese Vrij handelsassociaties (EVA) nader tot de EEG te brengen. advocaat en werkte als deskundige op het gebied van het handels- en arbeidsrecht in St. Louis tot hij in 1944 bij de Ameri kaanse marine in dienst trad. President Truman, toen nog senator, vroeg hem in 1944 zijn marine-adjudant te worden. In juli 1946 werd Clifford Trumans spe ciale juridische adviseur, belast met het schrijven van diens redevoeringen. In 1950 trad Clifford als zodanig af om zijn particuliere advocatenpraktijk weer op te nemen. In hetzelfde jaar werd hij be noemd tot directeur van de Nationale Bank in Washington. Clifford, die democraat is, werd door president Johnson benoemd tot voorzitter van de adviescommissie voor de buiten landse inlichtingendienst. Als Johnsons speciale afgezant heeft hij vele reizen in het buitenland gemaakt en daarbij steeds de nadruk gelegd op de noodzaak de bom bardementen op Noord-Vietnam voor te zetten. Hij bezocht in 1965 en 1967 Vietnam. Op de laatste reis, die hij samen met gene raal Maxwell Taylor maakte, reisde Clif ford ook naar Thailand, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Korea om de meningen van Amerika's bondgenoten in de oorlog te peilen. Na afloop van deze reis zei hij niet te geloven dat China in Vietnam tussenbeide zal komen als de Amerikaanse luchtmacht haar bombardementen op de Noordvietna mese gebieden bij de Chinese grens zou verhevigen. Clifford is getrouwd en heeft drie doch ters. PARIJS (Reuter) Vertraging in de aflevering van twee motoren voor de En gelsFranse „Concorde" is er de oor zaak van dat de proefvlucht van dit supersonische passagiersvliegtuig op 28 februari niet kan doorgaan. De proefvlucht wordt verschoven tot de lente, aldus maakte de Franss minis ter voor Transport, Jean Chamant, gis teren bekend. Een exacte datum kon hij niet noemen. Twee van de vier grote Olympus-593- motoren zouden gisteren worden afgele verd, maar zullen pas over enige weken komen. Van eventuele technische fouten was minister Chamant niets bekend. ADVERTENTIE SPAARBANK! SEIUE - E-N YOL<2*< vw spaarrrkctung serie- au volgjs.imnKT- VecntehJ OP 4c focmuiiercn brseten, welfce u aart 4e 4 )6t*< (kr Rk>fc*fx£>tHk> v STAA r wvhtxvi ar wi ,k;>r ik' P(/ky/!/ nmcH tutor dtvr <tf kra-furrts d* Afi V Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. „Goed dat er politie is", zullen de inzittenden van de auto rechts ge dacht hebben. Ze reden met een groot bedrag aan salarissen door Londen toen drie rovers in een Ja guar (links) hen klemreed. Juist op het moment dat de overvallers, be wapend met geweren, waarvan de lopen waren afgezaagd zich van het geld meester wilden maken, kwam er een politie-auto aan. De rovers lieten het geld op straat achter en kozen het hazepad. Twee overval lers klommen over de muur, rechts op de foto. De inzittenden van de geld.auto bleven ongedeerd. (Tele foto). WASHINGTON (DPA) De tot dusver krachtigste ondergrondse kernexplosie in de Verenigde Staten is gisteren tot stand gebracht. De kernlading ontplofte in Nevada met een kracht, die ongeveer gelijkstaat met een miljoen ton conventionele ontplofba re stoffen. De ontploffingsgolven werden in het 290 kilometer verderop gelegen Las Vegas gevoeld. De lading bevond zich op een diepte van bijna duizend meter. Gelijktijdig werd op het proef ter rein in Nevada een tweede kernexplosie van ge ringere kracht teweeggebracht. (Van onze correspondent) Bonn De Britse minister van Bui tenlandse Zaken George Brown heeft gis termorgen in Bonn van zijn Westduitse ambtgenoot Willy Brandt gehoord, wat de plannen van de Westduitse regering zijn om de toetreding van Groot-Brittan- nië tot de Europese Economische Gemeen schap bevorderen. Minister Brandt lichtte zijn Britse colle ga in over zijn project, dat een soort vrij handelszone omvat tussen de landen van de E.E.G. en Groot-Brittannië, waarin ook afspraken op landbouwgebied zouden moe ten worden opgenomen. Ook door 't Brit se lidmaatschap van Euratoom ziet mi nister Brandt mogelijkheden tot een sa menwerking tussen Groot-Brittannië en de E.E.G. Teruggekeerd in Londen noemde minister Brown de plannen van zijn West duitse collega „aanvaardbaar". Een belangrijk resultaat van de bespre kingen tussen de ministers Brandt en Brown is geweest, dat de Britten voor taan de Westduitse plannen zullen onder steunen om de oplossing van het E.E.G.- probleem door onderhandelingen, ook met de Franse regering, te zoeken. De Britten hadden tot voorkort aan be sprekingen met de zogenaamde „vijf" de voorkeur gegeven, dat wil zeggen met de leden van de E.E.G. minus Frankrijk. Deze gang van zaken leverde echter een gevaar op voor de positie van de Westduitse regering, volgens welke tot een hoge prijs de goede verstandhouding met de Franse president dient te worden be waard. De regeringen van België, Nederland en Luxemburg, aldus meldt het persbureau Associated Press, hebben plannen goedge^ keurd de samenwerking uit te breiden met landen buiten de E.E.G., zoals Groot- Brittannië en andere landen die een aan vraag hebben lopen toegelaten te worden tot de E.E.G. Gestreefd wordt naar grotere samenwer king op het terrein van het wetenschap pelijk onderzoek, technologie en met be trekking tot zaken van buitenlandse poli tiek. PALERMO (AP) Westelijk Sicilië is vanmorgen vroeg opnieuw geteisterd door een zware regenval, die van een storm vergezeld ging. Het weer maakt het lot van de 40.000 vluchtelingen voor de aardbevingen extra ellendig. De autoriteiten hebben een begin ge maakt met een noodprogramma om de bevolking tegen tyfus in te enten. In Castelvetrano is vermoedelijk difterie ontstaan onder de kinderen, die de aard beving van maandag hebben overleefd. MüNCHEN (AP) Peter Schell, een 36-jarige kelner uit Miinchen maakt aan spraak op een nieuw wereldrecord dou chen. Hij bleef in de woning van een vriend 168 uur onder de lopende douche staan, sliep en at zelfs zonder het stortbad te onderbreken. Nadat hij zijn record be haald had, zei Peter: „Ik voel me toch betrekkelijk goed. 1 Geldnood. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft drin gend gevraagd om 35 miljoen gulden aan vrijwillige bijdragen om de vredes macht van de Verenigde Naties op Cy prus te kunnen handhaven. Opengesteld. De Egyptische regering heeft de Golf van Suez voor de eerste maal na de juni-oorlog tegen Israel opengesteld voor vissers. Hervat. Columbië heeft de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie, na een periode van bijna twintig jaar, her vat. De betrekkingen werden op 9 april 1948 opgeschort, na de moord in Bo gota op de leider van de Liberale Partij dr. E. Gaitan. Akkoord. Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie hebben in Londen een akkoord in zake wetenschappelijke en technolo gische samenwerking getekend. Villa. De villa in San Remo waar de ge leerde Alfred Nobel de laatste jaren van zijn leven sleet, is verkocht aan de plaatselijke sportvereniging voor een bedrag van circa 500.000 gulden. Afgetreden. De voorzitter van het Centrale Comité van de Communistische Partij van de Joegoslavische republiek Servië, Dobrivoje Radosavlevic, heeft om ge zondheidsredenen zijn ontslag aange boden. Zuivering. De correspondent van het Joe goslavische persbureau „Tanjug" in Pe king heeft gezegd dat er een zuivering in de communistisch Chinese Partij te verwachten is. Besprekingen. Een delegatie van vier man van het Franse vakverbond, onder lei ding van Maurice Bouladoux, president van de internationale vakbeweging, is in Israel voor besprekingen met Israë lische- en Arabische autoriteiten.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3