Woningnood in Beverwijk zal aanzienlijk stijgen Lapmiddelen moeten verkeersknooppunt Scheybeeek ontlasten Ireneschool aan de Kruisweg wordt 1 augustus gesloten Toneel is Onze speelde een eenvoudig blijspel Verfrissingen Hockeyclub „Scheybeeek" wil kleedgebouw met kantine Jlr 8! t Weinig of geen perspectief voor ingeschrevenen Mutaties onderwijs bron van zorgen Plannen voor kampeerterreinen vrijwel gereed Bejaardentehuis bij stadskantoor „Vader heeft een bok geschoten" Park Westerhout wordt fraaier In eigen beheer Aantal leerlingen blijft dalen Gebedsweek in Velsen Na doodrijden van een kind doorgereden Enkele tips over moordenaar zijn van waarde VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND ZATERDAG 20 JANUARI 1968 5 In Wijk aan Zee Velsen-IJ muiden Beverwijk Nood is groot WEEKABONNEMENTEN 99 Parkeermeters Jan van Dam er zijn zóveel aparte geschenken in de de kULStij 1 sunart stoutenbeek —^1 Will u? 'IS h ISlllliPlIllii llils p HISHil x - v (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Met zekerheid kan nu reeds worden gesteld, dat door het achterblijven van woningcontingen ten of andere bouw waardoor er vol doende relatief goedkope woningen vrijkomen, het aantal woningzoeken- (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. De plannen voor de inrichting van een nieuw complex kampeerterrein ten zuiden van Wijk aan Zee zijn vrijwel gereed. Dit blijkt uit de nota van aanbieding, die de begroting voor 1968 van de gemeente Beverwijk begeleidt. Het ontwerp is opgemaakt over eenkomstig de adviezen van de Neder landse Kampeerraad en omvat ongeveer 714 hectare duinterrein. Het plan voorziet in een terrein voor 100 tenthuisjes ter vervanging van het huidige kamp „Aardenburg", dat voor bebouwing zal moeten plaats maken. Een terrein vooor caravans en tenten moet vervangende ruimte bieden aan de ten gevolge van de uitbreiding van Hoogovens reeds opgeheven camping „Duinzicht". De financiering van het gehele object vormt nog een probleem. Met uitzondering van de gebouwen worden de kosten reeds ge raamd op een half miljoen gulden. In overleg met belanghebbenden wordt nu gepoogd een oplossing te vinden. De voorgenomen bouw van een dorps huis in de badplaats dreigt eveneens te stagneren door het chronische geldgebrek van de gemeente. Het ziet er naar uit dat de initiatiefnemers de aanvankelijke dure opzet moeten laten varen voor een goedkopere oplossing. Het is niet onmoge lijk dat er sterk besnoeid zal worden op de voorgestelde accommodatie van de Kruisverenigingen. Dit zou tot gevolg kun nen hebben dat de kleuters uit Wijk aan. Zee op de bureaus van Beverwijk blijven aangewezen. MAANDAG 22 JANUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uiir. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijker- straatweg 77: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 20 JANUARI Hervormd Verenigingsgebouw „De Op gang", Schans 20 u.: Toneelavond door Friese Toneelgroep uit Amersfoort, voor Friese Vereniging „Us Memmetael". ZONDAG 21 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-12.30 u. De Slof: Kruisweg Club d'Amite, dan sen m.m.v. Contrast. MAANDAG 22 JANUARI Huize „Scheybeeek", Velserweg 2, 13.30 en 19 u.; naaien door de St. huish.- en ge zinsvoorlichting; 19.30 u.: Toneel door to neelgroep „Perine". Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99, schilderen o.l.v. Kick de Swart, door Het Groene Huis. Het Groene Huis, Kruisweg 100. 16.30- 19.30 u.: balletgroepen; 19.30-21.30 u.: cursus fotografie. Huize „Westerhout", Westerhoutplem 5 13.30 u.: handwerken door de St. Recrea tie Bejaarden. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5 16.30-17.30 u.: gezellige clubs v. meisjes v 6-8 jr.; 19-20 u.: sieraden maken o.l.v. specialist v. tieners v. 12-17 jr.; 16.30-17.30 u.: schilderen, timmeren, biljarten en zaal- spelen, v. jongens v. 6-8 jr.; 19-20.30 u.: toneelclubs v. tieners v. 12-16 jr.; 19.30- 21.30 u.: Indische keuken door mevr. Quitz; 19-21 u.: huidverzorging en make up v. dames onder bekwame leiding. Herv. Ver. Gebouw „De Opgang": Schans 20 NCVB 19.30-21.30 u.: film- en televisievorming; 19 u.: pottenbakken (be ginners) 20.30 u. pottenbakken (gevorder den), o.l.v. W. de Bie. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u,; 18.30-19.45 u. en 20.45-22 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70. volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61. volw.: 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.: Oos- terwijk, Amstelstraat 44, volw.: 15-17.30 u.; jeugd: 19-21 u.; Meerestein, Parmen- tierstraat 2, volw.: 19-21 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd; 19-21 u. den in Beverwijk aanzienlijk zal stij gen en hoger zal worden dan het de laatste jaren is geweest. Ook het be reiken van de huwbare leeftijd van de naoorlogse geboortengolf zal spoe dig zyn ongunstige invloed op de in schrijvingen doen gelden. Burgemeester en wethouders zeggen dit in de nota 'van aanbieding, die de ge meentebegroting voor 1968 begeleidt. Voorts is de sanering, zowel in het cen trum als daarbuiten in verband met nood zakelijke verkeersvoorzieningen, oorzaak dat het aantal urgente woningzoekenden uit deze sector steeds groter wordt en steeds moeilijker geholpen kan worden. Ook vormen de onderwijsmutaties een voortdurende bron van zorgen om de scholen draaiende te kunnen houden. Het is duidelijk, aldus het college, dat de si tuatie voor 1968 en daarna voor de wo ningzoekenden weinig of geen perspectief zal bieden met alle gevolgen van dien. Om uit de impasse te komen zal het no dig zijn dat de gesubsidieerde bouw voortgang blijft vinden en alle mogelijk heden plaatselijk of in agglomeratiever band worden benut. Dank zij het toepassen van zoveel mo gelijke verschuivingen is het in 1967 ge lukt 432 woningzoekenden te helpen. Op 31 december van het vorig jaar bedroeg het totaal aantal ingeschreven woning zoekenden echter nog 1237. Zo zijn er nog 258 BeVerwijkse inwonende gezinnen beneden 30 jaar die dringend een woning behoeven. Van de inwonende gezinnen looooooooooooooonooooooooocxxxxxxxoooooooooociooooooooooal dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE .XXXXXXXXjgUtXXJOOULXJCXXXjOUOUlXAXX boven 30 jaar staan er nog steeds 20 in geschreven. Daarnaast zijn er 322 Beverwijkse ge zinnen, die reeds een woning hebben doch dringend voor een andere woning in aan merking komen. Zeer groot is tevens de groep (425) die in Beverwijk met trouw plannen rondloopt. Het aantal aspirant echtparen uit Beverwijk beneden de leef tijd van 25 jaar bedraagt zelfs 310. Tenslotte zijn er nog aanvragen van 203 elders wonenden, die reeds bij offi ciële Beverwijkse instanties of bij plaat selijke bedrijven werkzaam zijn. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De voorbereiding voor de bouw van het bejaardencentrum „Hui ze ter Wijek" is tot nu toe zeer moeizaam verlopen. Pogingen om op de oorspron kelijke plaats (hoek Beneluxlaan-Neckar- straat) .Huize ter Wijck" te realiseren bleek niet uitvoerbaar. De vereiste bouw- richting noord-zuid bleek namelijk niet in overeenstemming te zijn met het stede bouwkundig stramien. Alles wordt nu in het werk gesteld dit jaar op een andere plaats met de bouw van het bejaarden centrum te beginnen. „Huize ter Wijck" zal nu worden gerealiseerd op een terrein dat begrensd wordt door de Plesmanweg en Alkmaarseweg. Met het oog op de gro te behoefte aan bejaardenwoningen zal voorts worden getracht op bouwterreintjes aan de Bergerslaan en de Huiderlaan der gelijke woningen te bouwen. IJMUIDEN. De leiding van de nog niet zo lang geleden in IJmuiden opgerichte toneelvereniging „Toneel Is Onze Sport" (T.I.O.S.) is zo ver standig gebleken, zich tijdens haar aanloopperiode voorlopig tot het een voudige genre te beperken. Vandaar dat vrijdagavond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan voor de tweede presentatie in het openbaar een opvoering werd gegeven van een kalm blijspelletje door B. Homan Free en F. Drost, getiteld „Vader heeft een bok geschoten". DEZE SCHRIJVERS hebben voor dit stuk een zekere meneer Jansen op de korrel genomen die, het drukke stadsle ven meer dan beu, zich met zijn alleen uit dames bestaand gezin op een afgelegen boerderij heeft teruggetrokken. Een en ander tot niet geringe ergenis van deze vrouwtjes, die dan ook prompt alles op alles zetten om dit besluit van pa te sabo teren. Vandaar dat zij haar toevlucht nemen tot de in dergelijke blijspelletjes gebruikelij ke middelen, waarbij zij er onder meer in slagen een berooide baron als bedrijfslei der op de boerderij te laten aanstellen. En omdat de traditionele liefdesperikelen rond de niet door pa gewenste minnaar evenmin ontbreken, slaagden de schrij- tezelfdertijd een plan te behandelen park Westerhout beter geschikt te maken als openbaar park. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Burgemeester en wethouders van Beverwijk hopen dat dit jaar de financiële middelen beschikbaar zullen zijn om het plan tot invoering van het éénrichtingverkeer in de binnenstad uit te voeren. Het college zegt dit in de nota van a anbieding die de begroting voor 1968, die een tekort van 1.450.000,aan wijst, begeleidt. Reeds is besloten tot instellen van voorrang voor het verkeer op de route BeverwijkWijk aan Zee. De toenemende verkeersopstoppingen tijdens de spitsuren op de Velserweg nopen ertoe middelen te vinden om het verkeers knooppunt bij Scheybeek te ontlasten. dat gewenst geacht. De raad krijgt dan Tengevolge van het dit jaar gedurende lange tijd buiten gebruik stellen van de route over de sluizen in IJmuiden zal dit knooppunt extra worden belast. Overi gens verwacht het college pas dan enige werkelijke soelaas na aanleg van de wes- teljike randweg. Tot zolang zal elke ont lasting van het ene punt zijn repercus sies vinden op een ander punt. In de komende jaren zal voorts verbe tering van de doorgaande lokale ver keerswegen moeten worden bevorderd en zal het verlenen van voorrang aan het verkeer op deze wegen moeten worden overwogen. Om te komen tot een beter gebruik van de naast de grote parkeer terreinen slechts in beperkte mate aan wezige parkeerruimte in de binnenstad stelt het college de raad dit jaar nog voorstellen in het vooruitzicht voor het plaatsen van parkeermeters. Bij invoering van het éénrichtingsver keer in de binnenstad zal het verkeer dat dit gebied wil verlaten in noordwestelijke richting geconcentreerd worden op de Kerkstraat. Het kruispunt Kerkstraat Alkmaarseweg - Hoflanderweg vertoont wat betreft de verkeersafwikkeling nu reeds congestieverschijnselen. Het ligt in de bedoeling binnenkort voorstellen te doen voor het plaatsen van een verkeers lichtinstallatie op dit kruispunt. Zo mo gelijk kan deze installatie tegelijk met de invoering van het éénrichtingsverkeer in bedrijf worden gesteld. Tot slot is een voorstel te verwachten voor de verbetering van het kruispunt Zeestraat-Warande. Tegelijkertijd zal dan de ingang van park Westerhout op een gunstiger plaats gemaakt kunnen worden. Met het oog op het gereedkomen van het creatief centrum voor bejaarden wordt vers er opnieuw in hun drie bedrijven met de beoogde verwikkelingen en komi sche situaties rond te kriigen. VOOR DE SPELERS bleken dergelijke tafereeltjes geschikte oefenstof voor het verkrijgen van de benodigde routine, waarbij regisseuse Roeli PrinsPalland beslist nog ruime aandacht aan de uit spraak dient te besteden. „Sit dat so" klinkt bijvoorbeeld van het toneel af al bijzonder lelijk en onverzorgd. EEN KRITISCHE beschouwing van de spelprestaties bracht al direct aan het licht, dat Bert Bosman zich reeds voldoen de routine wist eigen te maken om de hoofdrol met de gewenste vaart en flair voor zijn rekening te nemen. Het pleitte daarbij voor hem niet in paniek te zijn geraakt, toen aan het slot van het eerste bedrijf het verfoeide pechduiveltje zich met de gang van zaken ging bemoeien, zodat er een „aangeschoten" kraai uit de lucht kwam vallen terwijl het geweer in pa's handen hardnekkig weigerde af te gaan. Op deze wijze fungeerde Bert Bos man als een levendige gangmaker voor het hem omringende ensemble, waarin ook Cees Bertholee en Tiny van Raalten zich nog als fleurige speelsterties wisten te onderscheiden. Voorts was Epie Fran sens voldoende als de weerstrevende echt genote, hetgeen ook de baron Edward van Henk Schepers kan worden nagegeven Kees van Raalten kon als de karikaturaal gespeelde boerenknecht evenwel niet wor den geaccepteerd, terwijl Willy van Wi.ik, Gerard van der Duyn, Wil Vos en Alie Kamps zich in de overige rollen ook nog met meer of minder succes hebben ge weerd. Voor „T.I.O.S." is deze tweede voorstelling in ieder geval weer een be hoorlijke succes geworden, zodat het wer ven van nieuwe donateurs met dezelfde reeds betoonde energie kan worden voort gezet. ADVERTENTIE sunart nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK Zelfs als dit plaatje is geënsceneerd, is het nog een hele prestatie. Im mers, de fotograaf zal niet in een paar seconden klaar zijn geweest met zijn plaat van Russen, die in Gorki niet slechts in ijswater zwem men, maar bovendien een ijsschots gebruiken als tafel voor hun ver frissingen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De r.-k. hockeyclub Scheybeeek heeft zich tot het gemeente bestuur gericht met het verzoek op het hockeycomplex aan de Parallelweg een kleedgebouw in eigen beheer te mogen stichten. Zij wil daar een gebouw reali seren in twee lagen, met op de begane grond de kleedgelegenheid en boven de De nog nieuwe Ireneschool aan de Kruisweg, ivaarvoor nog geen ande re bestemming is gevonden. s ■ÉkÈH SkA:'>.v^AVvCv»---;s,^xxv»\v. Vv (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Hervormde Irene school aan de Kruisweg wordt met ingang van 1 augustus voor het lager onderwijs gesloten. Door de ligging in het sanerings- gebied van de stad was de Ireneschool, die pas in 1950 werd gebouwd, al jaren lang een voortdurende zorg voor het be stuur. In drie jaar tijd daalde het aantal leerlingen van 125 naar 92 en deze ten dens zal zich in de komende jaren nog voortzetten. Het bestuur was reeds gedwongen de vierde leerkracht met ingang van 1 fe bruari eervol ontslag te geven. Om te voor komen dat de Ireneschool met oorspronke lijk 6 klassen zal degraderen tot een 2- mansschool, hetgeen een onhoudbare si tuatie wordt genoemd, heeft het bestuur de ingrijpende beslissing van sluiting ge nomen. Tijdens een gehouden ouderavond heeft voorzitter ds. Th. van Sprang de ouders van het moeilijke besluit op de hoogte gebracht. De kinderen kunnen met ingang van het nieuwe cursusjaar chris telijk lager onderwijs blijven volgen aan de Bethelschool, Maarten Lutherschool of Willem Hovyschool. Welke bestemming het nog nieuwe gebouw aan de Kruisweg zal krijgen is nog niet bekend. Daarover wordt momenteel overleg gevoerd met het gemeentebestuur en de inspectie van het lager onderwijs. In de gemeente Velsen worden in het kader van de „Week der Gebeden" de volgende kerkdiensten gehouden. Zaterdag 20 januari: Kapel Lavigerie College, Wüstelaan 80, Santpoort, aan vang 19.30 uur, voorganger pater P. Erf temeyer en ds. E. J. Kuiper; aanvang 19.30 uur: ,,'t Braambos", Zeeweg 264, IJmuiden-oost, voorgangers pater Mennas den Bekker OFM Cap., en ds. Joh. Ger ritsen Jr. Zondag 21 januari, aanvang 19 uur: H. Petruskerk, Dolfijnstraat, IJmuiden-Z., voorganger ds. J. van den Berg en pastoor L. A. van Tevlingen. woensdag 24 januari, slotsamenkomst met koorzang in de H. Engelmundeskerk, Driehuizerkerkweg 113, Driehuis, voor ganger drs L. Brink en kapelaan J. C M. Smulders MSC, aanvang 19.30 uur. kantine en verenigingsruimte. De kosten hiervan bedragen voor de onderbouw 115.566 en voor de eerste verdieping 63.534. In totaal dus 179.100. Bij haar aanvraag heeft de r.-k. hockeyclub echter tevens verzocht om financiële steun. Het college van burgemeester en wet houders deelt met betrekking hiertoe de raad mee, dat ongeveer vier jaar geleden voor de aanleg van het hockeycomplex 337.000 krediet is verschaft. Hierin was geen bedrag opgenomen voor een kleed gebouw. Nu de hockeyclub zelf een ge bouw wil verwezenlijken, komt het B. en W. billijk voor om ten aanzien van het gedeelte, dat dienst doet als kleedgelegen heid honderd percent gemeentelijke sub sidie te verlenen. Immers indien de ge meente op dit complex een kleedgelegen heid zou hebben laten bouwen, zouden de kosten ook geheel voor haar rekening zijn gekomen. Voor het gedeelte, dat als clubgebouw dienst gaat doen, acht het college een sub sidie van 25 percent der geraamde kos ten billijk. De wenselijkheid van een kan tine op dit complex wordt door B. en W. onderschreven. Voor een hockeyclub, wel ke naast het sportelement een hecht ver enigingsleven kent, is een clubgebouw on misbaar. Tevens is het bestuur van „Schey beeek" bereid om de kantine gedurende het ijssportseizoen ter beschikking te stel len van de ijsclub „Kees Jongert" ten behoeve van de naast gelegen ijsbaan. Ook medegebruik van de kantine door an dere sportverenigingen is mogelijk. Het bestuur van de hockeyclub acht zich in staat zelf het resterende deel van de kos ten der kantine te kunnen opbrengen. De raadsleden wordt hu voorgesteld met het door B. en W. voorgestelde ak koord te gaan. ROTTERDAM. Drie maanden ge vangenisstraf en een rijverbod van twee jaar is geëist tegen een 50-jarige procu ratiehouder, die na in Vlaardingen een 11-jarig meisje te hebben doodgereden, was doorgereden. Zijn dochtertje, dat bij hem in de auto zat, had hij ingeprent dat hij een hond had overrreden. Dat had hij aanvankelijk ook tegenover de politie vol gehouden. De officier van Justitie sprak van „ijzingwekkende mentaliteit". UTRECHT. Van de ruim 200 tips welke de politie over de drievoudige moordenaar ontving, blijken er 100 on bruikbaar. Van de overige 100 zijn er in middels 25 gecontroleerd. Dat heeft in sommige gevallen waardevolle informa ties opgeleverd. Van enkele voorwerpen, waarvan foto'g zijn verspreid zijn de eigenaars achter haald, onder andere die van het houten kinderkonje en de houtgravure. De zilve ren armband blijkt jaren geleden door een juwelier in Stockholm te zijn ver vaardigd. Hij verkocht hem aan een land- landgenote, die hem verleden jaar in Utrecht kwijtraakte. Vermoedelijk is de armband toen gestolen uit de auto van de Zweedse vrouw.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5