SPANNING IN LABOUR Linkse Labourrebellen geweerd uit de fractievergaderingen Ex-burgemeester aangehouden in Rome na verduisteringen Leuvense universiteit voor Vlamingen één week gesloten LICHT' Kasperak overleden Beschermend cordon voor predikant in Hamburg Softenon-proces begint in mei commentaar Fusie in Israël van drie partijen Chief Whip wil totale steun Oostduitse skiër gevlucht Even opfrissen Officieren in burger langs gangpaden Paddestoelhuisjes Johnson zorgt dat arme vrouwen pillen krijgen Griekse troepen uit Cyprus teruggetrokken MAANDAG 22 JANUARI 1968 3 Brandstichting in aula R IJ L E S TEL. 19184 Vrees (Van onze correspondent) BONN Officieren in burger onder aanvoering van een generaal zaten afgelopen zaterdag in de Ham- burgse Michaeliskerk op wacht om te verhinderen dat de predikant er door roerige studenten in zou worden verhinderd na'afloop van de preek de kansel te verlaten. In deze dienst, die door ongeveer 2500 belangstellenden werd bezocht, sprak de Hamburgse hoogleraar in de systematische theo logie, prof Thielecke. (Van onze correspondent) BONN. In mei begint in Aken het proces tegen de fabrikanten van het slaap- en zenuwstillend middel Contergan dat in Nederland onder de naam Softenon bekend is geworden. Het oordeel in dit proces, dat als een van de gecompliceerdste in de Duitse geschiedenis wordt beschouwd, wordt niet voor 1970 verwacht. Het vooronderzoek heeft meer dan zes jaar geduurd, in welke periode meer dan drieduizend aanklachten bij het openbaar ministerie zijn ingediend. De twintigjarige V.V.D., gebouwd op de grondvesten van het liberalisme en in 1948 door Oud en Stikker met positiever denkbeelden geladen dan de liberale rudimenten na de oorlog hadden overge houden, heeft in het Nederlandse maat schappelijke bestel de rol overgenomen van de behoudende vleugel. De positieve denkbeelden van 1948, uitgedrukt in de nieuwe naam „voor Vrijheid en Demo cratie", zijn in diverse kabinetten door liberale ministers tot gelding gebracht in een vaak gelukkige eensgezindheid met confessionele partijen, die eveneens naar conservatieve nationale stabilisatie neig den en weinig bereidheid demonstreerden tot het in de pas lopen met de groeiende progressiviteit in politieke en maat schappelijke normen. Zo werd de V.V.D. een standvastige en sterk verankerde rechtse partij, die niet eens beroerd werd door de stormen van vernieuwing waaraan andere partijen hun verbrokkelings- en ontbindingsver schijnselen wijten. Liberaal, conservatief, rechts het zijn echter termen die geen van alle nog een juiste omschrijving leveren van wat er in de V.V.D. leeft, omdat op zekere pun ten van politiek en maatschappelijk han delen en zeker wanneer dat met re geringsverantwoordelijkheid gebeurt ook van de V.V.D. progressiviteit en so ciaal-dynamische initiatieven worden ge- eist. De vérgaande overheidsbemoeiingen in de economische en sociale sector, die onze hedendaagse samenleving nu een maal broodnodig heeft, stroken in theorie niet met het liberalisme, maar behoren tot het vaste gegeven van onvermijdelijke overheidszorg, zoals een moderne proce dure van socialisering aan alle nationale samenlevingen heeft opgelegd. Terwijl de confessionele partijen door interne stromingen gedwongen worden de uiterste consequenties te trekken uit nieuwe opvattingen, die vooral in kringen van jonge progressieven leven, blijft de V.V.D. zichzelf, waarbij onvermijdelijk een kloof ontstaat tussen haar politiek en sociaal handelen aan de ene kant en haar maatschappelijke, levensbeschouwelijke opstelling aan de andere kant. Dat vooral oudere en streng-conservatief denkende figuren daaraan ergernis en ongenoegen beleven, is tijdens de vierde lustrumher denking der V.V.D. gebleken uit de bij zonder onverzoenlijke rede van mr. H. van ïtiel, voorzitter van de Eerste-Kamer- fractie der partij, die geen enkele bereid heid tot een mildere houding tegenover de vrijere en openhartiger vertolking van frustraties uit de jongere generatie liet blijken, doch in feite opriep tot een front vorming daar tegenover. Hij ging zelfs zo ver dat hij persconcentraties van rechtse allure toejuichte en demonstratieve op zegging van omroepabonnementen voor stelde als een nationale daad waarbij hij ongenuanceerd alle uitingen van ver nieuwingsdrang op één hoop veegde on der de noemer van onfatsoen en gezags ondermijning. Het is jammer dat de heer Van Kiel, die toch meermalen bij discussies met politieke en levensbeschouwelijke tegen standers of andersdenkenden van een jeugdig élan bezield leek, zich tot een dergelijke generalisering heeft laten ver leiden toen hij voor het forum van een feestvierende partij stond. Hij liet de ge legenheid voorbijgaan de jongeren in de V.V.D. enig medeleven te laten blijken van de ouderen, enig begrip voor de on getwijfeld ernstige twijfels die de op groeiende generatie ondervindt ten aan zien van de waarde en houdbaarheid van sommige traditionele en geconserveerde erfgoederen in een maatschappij vol stroomversnellingen en kolken. Het Is immers die jongere generatie die is aan gewezen op samenwerking in alle sectoren van het openbare leven met andersge- zinden, confessionelen zowel als sociaal- progressieven, waarbij negatieve reacties de conservatieve jeugd slechts tot isolatie kunnen doen vervallen. De jongeren had den van mr. Van Riel positiever vinger wijzingen verwacht, vooral, omdat ook in de V.V.D. dat positieve element ruim voorhanden is. JERUZALEM (DPA en Reuter). Drie Israëlische partijen hebben zich tot de nieuwe „Israëlische Arbeiderspartij" ver enigd. In de nieuwe partij, die in het parle ment over 54 van de 120 zetels beschikt, zijn de socialistische Mapai, de Achdoeth Haavodah en de ruim twee jaar geleden onder Ben Goerion van de Mapai afge scheiden Rafi bijeen. Van de nieuwe partij maken politici als de Israëlische minister van Defensie, Dajan, de minister van Buitenlandse Za ken, Eban, en de oud-minister van Bui tenlandse Zaken mevrouw Golda Meir deel uit. De voormalige Israëlische regeringslei der David Ben Goerion heeft besloten, niet tot de nieuwe partij toe te treden. (Van onze correspondent) LONDEN. De spanningen binnen de Labourfractie in het Lagerhuis als gevolg van de aantasting van de so ciale voorzieningen door de ophef fing van de kosteloze verstrekking van medicijnen en inkrimping van de houw van gemeentewoningen zijn nog toegenomen doordat gedurende het weekeinde de Chief Whip John Silkin de 25 socialistische fractie leden die zich donderdag toen de re gering de vertrouwenskwestie stelde van stemming hebben onthouden tot nader order heeft verboden de weke lijkse fractievergaderingen hij te wonen. Een van de getroffenen is de vice-voorzitter van de fractie, Wil liam Hamilton. Het merendeel van de leden op wie deze strafmaatregel is toegepast behoort tot de linkervleugel. De linkse rebellie is in de Labourfractie helemaal niets nieuws en meestal voor de regering ongevaarlijk. Vandaar dat Silkin al ge ruime tijd de teugels van de partijdisci pline heeft laten vieren, vooral ook omdat de tegenstellingen van Labour onder Wilson, die zelf oorspronkelijk uit de linkse hoek kwam en die een aantal figuren uit de linkervleugel in zijn regering heeft op genomen, niet meer zo scherp als voorheen, toen links een veel geïsoleerder groep vormde. Nog nooit tevoren was een dergelijk besluit genomen en niemand wist of Sil kin daartoe bevoegd was. Hij werd dan ook van eigenmachtig optreden beschul digd. De kwestie liep zo hoog dat premier Wilson zondagavond laat met enkele an dere topleden van het kabinet een spoed zitting hield met als gevolg dat het be sluit van de Chief Whip (opperste zweep- drager), die zelf ook lid is van de re gering, als functionaris belast met de na leving van de partijdiscipline, ongedaan werd gemaakt. Besloten werd de fractie donderdag over nieuwe tegen de rebellen gerichte disciplinaire voorstellen te laten beslissen. Het alarm was zo groot omdat het ge vaar bestond dat bij een massale opstand in de Labourpartij gecombineerd met een tegenstemmen door de conservatieven de regering ten val zou kunnen worden ge bracht. De tories wilen echter niet zo ver gaan, omdat zij instemden met het sociale deel van de bezuiniging en al leen de defensiebesnoeiing afkeurden. Vandaar dat evenals links, dat de defen siemaatregelen wel, doch de sociale voor stellen niet kon aanvaarden, de conserva tieve fractie zich van stemming onthield. Desalniettemin heerst er algemene twijfel of Wilson zich wegens zijn poli tieke zigzag-gedrag nog lang zal kun- (Van onze correspondent) ROME. Rome is een stad waar zel den een dag voorbij gaat zonder verras singen. De laatste is even ongewoon als onprettig. De op 14 november afgetreden ex-burgemeester van de eeuwige stad, dr. Amerigo Petrucci, kreeg 's avonds in zijn woning bezoek van een paar onderofficie ren van de carabinieri en werd verzocht even mee te willen komen voor een paar dringende inlichtingen. Een uur daarna werd hij geboeid en wel naar de gevan genis gebracht van de stad waarvan hij tot voor kort de eerste burger was. Het wordt nu duidelijk waarom dr. Pe trucci het burgemeestersambt heeft wil- (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het Vlaamse deel van de Leuvense universiteit zal deze hele week gesloten blijven. Het besluit daartoe heeft de academische raad voor het Neder landstalige deel van de hogeschool gis teren genomen. Het schijnt een verstan dig besluit. De meeste Vlaamse professo ren hadden toch al besloten deze week geen colleges te geven, omdat er teveel onrust onder hun studenten heerste, als gevolg van de nieuwe plannen van de Frans-talige academische raad om in Leuven te blijven. Gisteren heeft eerst de raad van be heer een overkoepelend college waar in zowel Walen als Vlamingen zitting hebben vergaderd. Het bleek eens te meer dat men het niet eens kon worden. De academische raad voor Leuven- Vlaams heeft toen besloten tot sluiting voor een week. Het gevolg is dat de meeste Vlaamse studenten die voor het weekeinde naar huis waren gegaan, van daag wel niet naar Leuven zullen terug keren, hetgeen de rust in de stad onge twijfeld ten goede zal komen. Nog zaterdagnacht was er door onbe kenden brand gesticht in een aula van een der Frans-talige faculteiten en daarbij is voor circa 75.000 gulden schade aange richt. De academische raad heeft alle da den van geweld en samenscholingen scherp veroordeeld. Deze week zal er wel een van afwach ten worden. Premier Van den Boeynants heeft gisteren gezegd dat de regering niet tot behandeling van de kwestie zal over- ADVERTENTIE DUVENVOORDESTRAAT 1A - HAARLEM Niet de laagste lesprijs, maar wel de kortste opleiding. gaan, zolang het in Leuven niet eerst weer rustig is en de colleges normaal kunnen worden gegeven. Men verwacht een initiatief van een van de politieke partijen, met name van de CVP, de Ka tholieke Volkspartij, die uiteraard in het wel en wee van de r.-k.-universiteit van Leuven het meest geïnteresseerd is. Politieke waarnemers in Brussel zijn van oordeel dat de „kwestie-Leuven" (handhaving van het Nederlands-talige deel in de stad en overheveling op niet al te lange termijn van het Frans-talige naar Wallonië) om een snelle oplossing vraagt. Zij zijn bevreesd dat zolang het niet is gebeurd de taalstrijd in Leuven en daarbuiten telkens weer zal oplaaien met alle weerslag van dien op het poli tieke leven in België. len neerleggen om zich op de lijst van de christen-democratische partij te laten zet ten voor de Kamer van Afgevaardigden, waarin hij stellig gekozen zou zijn. Een kamerlid is in Italië min of meer onstraf baar en kan alleen strafrechtelijk worden vervolgd wanneer de meerderheid van de Kamer daartoe zijn toestemming heeft ge geven. Dr. Petrucci wordt beschuldigd van ver duistering van openbare gelden. Deze eu vele daad heeft hij naar het schijnt, niet verricht als burgemeester en zelfs niet in zijn huidige ambt van wethouder van Fi nanciën van de gemeente Rome, maar em kele jaren geleden toen hij buitengewoon commissaris was van het nationale werk voor moeder en kind. Hij zou toen zeer grote bedragen van deze instelling in handen hebben gespeeld van allerlei katholieke verenigingen en ook van kloosters die daar geen enkel recht op hadden. Verder zou hij om be paalde personen of instellingen te bevoor delen de levensmiddelen en andere nodige zaken voor weeshuizen, kindertehuizen, de inrichtingen tot bijstand van ongehuwde moeders enzovoorts hebben ingekocht te gen vier of vijf maal hogere prijzen dan op de open markt werden gevraagd. Of hij zich ook persoonlijk heeft bevoor deeld is niet zeker. De eerste berichten over zijn zonderling beheer van openbare middelen verschenen in mei 1966 toen een aanklacht tegen hem werd ingediend door een vertegenwoordiger van de kleine ra dicale partij inzake onregelmatigheden, die dr. Petrucci zou hebben begaan in de jaren van 1956 tot 1961 (voor hij lid was van de Romeinse gemeenteraad, laat staan burgemeester). Tezamen met dr. Petrucci worden nog een vijftiental andere personen genoemd die met de ruim veertigjarige eerste bur ger bij deze zaak betrokken zouden zijn Eén van hen, dr. Dario Morgantini, die hem als buitengewoon commissaris voor het nationale werk moeder en kind is op gevolgd, is eveneens in zijn woning ge arresteerd. PALO ALTO (Reuter en AFP) Mike Kasperak, de 54-jarige Amerikaan die vijftien dagen geleden het hart van een ander kreeg, is gisteren in het ziekenhuis van de Stanford-universiteit in Palo Alto (Californië) overleden. Het overlijden van Kasperak kwam voor niemand als een verrassing. Toen hij op vrijdagmiddag 5 januari het zie kenhuis van de Stanford-universiteit werd binnengebracht, was hij al ten dode opgeschreven. Anderhalf jaar tevoren had de patiënt wegens zijn slechte gezondheid zijn werk als metaalarbeider in Cleve land moeten opgeven. Begin 1967 verhuisde hij met zijn vrouw Ferne naar Palo Alto in Califor- nië, in de hoop dat het mildere klimaat hem goed zou doen. Het mocht echter niet baten. Toen hij na een hartaanval het academisch ziekenhuis werd binnen gebracht, verkeerde hij in een deplora bele toestand. Behalve een sterk ver groot, slecht werkend hart dat het elk ogenblik kon opgeven, had hij een zieke lever en longen die sterk hadden gele den van het inademen van metaalgruis en het intensief roken van sigaretten. Hij zag er vervallen uit met een gerimpelde perkamentachtige huid en diep in hun kassen liggende ogen. Philip Blaiberg, op wie in Kaapstad een harttransplantatie werd verricht, maakt het negentien dagen na de ope ratie uitstekend. LE BRASSUS, Zwiterland (AP) Een van de beste Oostduitse beoefenaars- van het noordse skieën, de 21-jarige Rolf Pöhland, die in 1966 vierde werd in de combinatie bij de wereldkampioenschap pen te Oslo, is uit het hotel van zijn ploeg naar West-Duitsland gevlucht. Hij zou zijn geholpen door de voormalige Westduitse Olympische kampioen en we reldkampioen in de combinatie, Georg Thoma, die zich naar het schijnt in Zwit serland bevond om de ontsnapping te organiseren. Hij nam namelijk niet deel aan de wedstrijden en vertrok gedurende de nacht met Pöhland per auto naar West-Duitsland. nen handhaven. Omdat Labour een par tij vol inwendige tegenstellingen is moet een partijleider zich altijd in vele boch ten wringen, maar Wilsons verwarrende kronkelingen zijn van dien aard dat zijn prestige zo ernstig is gehavend dat herstel van zijn verzwakte positie vrij wel uitgesloten lijkt. Het geroep om een nieuwe leider is echter onrealistisch om de eenvoudige reden dat er op het ogen blik geen enkele krachtige figuur is die Wilsons taak zou kunnen overnemen. Ditzelfde geldt voor de conservatieve leider Edward Heath, die tot nu toe niet de indruk heeft gewekt dat hij het be ter dan Wilson zal doen, hoewel in het land de conservatieve vloedgolf thans al les overspoelt. Beide grote partijen gaan door een leiderscrisis, waarbij Wilson nog een kleine en Heath nog een grote kans bezit zich opnieuw algemeen acceptabel te maken. Hoe algemeen de politieke malaise in Engeland is, blijkt ook uit het feit dat de liberale en speciaal de militante ,rode garde' onder hen onte vreden zijn over hun nieuwe Lagerhuis- aanvoerder Jeremy Thorp. Een Labrador is een waterhond, maar de zeven weken oude Georgie Girl kijkt toch wel angstig als zijn meesteres Pamela Eddy haar optilt en zich dan in de golven stort. In Cottesloe (westelijk Australië) is het 109 graden Fahrenheit en dan wil je je in de lunchpauze wel eens even opfrissen. De professor was bang dat zich de scènes zouden herhalen zoals die zich de afgelopen weken in de Berlijnse „Ge- dachtniskirche" hebben afgespeeld, waar bij de „kommunard" Rudi Dtatschke met zijn volgelingen de dienst verstoorde en de voorganger tot een discussie over Viet nam trachtte te dwingen. Voor Thielicke was er alle aanleiding om op zijn hoede te zijn. Hij kwam eind vorig jaar in het nieuws toen hij het op nam voor een van zijn collega's aan de Hamburgse universiteit, de leider van het pedagogische instituut prof. Wenke. Deze Paddestoelhuisjes, zoals op deze maquette te zien zijn, zullen in gro ten getale verrijzen bij Altwis in het kanton Luzern. Het zijn weekeind- huisjes, ontworpen door een archi tectenbureau in Zurich. Het wachten is nu alleen nog op de bouwver gunning. Hl - De beklaagde is de firma „Chemie Grünenthal", die ervan wordt beschul digd over het hoofd te hebben gezien dat Contergan, wanneer het door zwangere vrouwen wordt ingenomen, tot misvormingen van de vrucht aan leiding kan geven. Het openbaar mi nisterie gaat ervan uit, dat door het gebruik van Contergan in de Bondsre publiek vijfduizend kinderen met mis vormingen ter wereld zijn gekomen. Buiten de Bondsrepubliek zouden dit er ongeveer duizend zijn, vooral in Zweden en Groot-Brittannië. De eerste gevallen van zenuwbe schadigingen zouden volgens de aan klacht al bij klinische proeven voor het produkt in de handel kwam zijn vastgesteld. Het onderzoek werd nog aanzienlijk bemoeilijkt door het ge brek aan medewerking van de firma Grünenthal. Bovendien bracht de enige aangeklaagde zijn vermogen over op de naam van familieleden. Blijkbaar ging het er daarbij om bij de eventuele burgerrechtelijke gevolgen van het proces deze waarden in veiligheid te brengen. Het middel Contergan werd in 1954 in Stolberg door de firma Grünenthal ontwikkeld. Van 1957 af was het middel, dat thalidomide bevatte, zonder recept te koop en werd het aangeprezen als een van de minst gevaarlijke slaap- en ze- nuwstillende middelen. In 1960 begon nen artsen al twijfel te koesteren over de gevaarloosheid van Contergan. Na dat op een openbare bijeenkomst door een kinderarts over een golf van mis vormingen bij geboorte werd bericht, nam de firma Grünenthal op 26 no vember 1961 het Contergan uit de han del terug. Van dat moment af liep het aantal misvormingen opvallend te rug. hoogleraar, die op een enigszins „bruin- bevlekt" verleden zou terugzien, kreeg het zo hard te verduren van de zijde van de links-radicale studentengroepen, dat Thielecke het nodig vond openbaar be kend te maken dat hij „zich blijkbaar had vergist in zijn oorspronkelijke opinie dat Duitsland „van het nazisme was bevrijd" en dat er geen nieuwe Hitier meer moge lijk zou zijn". Het is' een typische reactie van de con servatieve oude garde in de bondsrepu bliek, dat ze steeds weer met een zekere zucht van verlichting wijst op vermeen de parallellen met de Hitler-tijd, als om haar verantwoordelijkheid uit die dagen te verkleinen. Enige dagen voor de preek van afgelo pen zaterdag zou plaatsvinden belde Thielecke zijn vriend, generaal Wulf, die commandeur is van de tweede officiers- school in Hamburg. Wulf, die zoon van een dominee is, stelde de professor gerust met de mededeling dat hij „als geënga geerd christen toch wel in de kerk zou zijn geweest", maar dat hij nu versterking zou meebrengen na ruggespraak met zijn „leerlingen". Tijdens de dienst zaten de officieren zonder wapenrok, maar in burger, langs het gangpad naar de kansel om Thielecke te beschermen tegen de opstandelingen die hij voor het gemak met nazi's verge leken had. Maar er gebeurde niets. Hoe veel mannen die men in dit verband dan ook wel een soort S.S. had kunnen noemen generaal Wulf had meege bracht wist deze overigens zelf niet te vertellen. „Misschien vijftig, misschien zeventig". Hij voegde er aan toe: „We wilden als stabiliserende factor werken en we hebben vlijtig gezongen ook". WASHINGTON (AP) Volgens de onderminister voor Volksgezondheid, On derwijs en Welzijnszorg, Wilbur J. Co- hen, zal president Johnson zorgen dat behoeftige vrouwen, die zulks wensen, de beschikking krijgen over middelen ter geboorteregeling. De president heeft van de voorgenomen maatregelen ten behoeve van de ge zondheidszorg voor zuigelingen en aan staande moeders gewag gemaakt in zijn woensdag uitgesproken boodschap over de toestand van het land, maar toen niet gesproken over geboorteregeling. (Van onze correspondent) ISTANBOEL. In de Turkse kranten wordt aangenomen dat de erkenning van het Griekse regime niet is geschied zon der tegenprestaties, die misschien pas la ter bekend zullen worden. Het terugtrekken van de ongeregelde Griekse troepen uit Cyprus is weliswaar officieel voltooid maar in de Turkse pers wordt met grote stelligheid beweid dat nog vijfduizend Grieken onder wie 1600 officieren op het eiland zijn ach tergebleven die de Cyprische nationaliteit hebben gekregen. Het is opvallend dat de erkenning door Turkije komt na een week waarin een nieuwe machtsstrijd in Athene lijkt te zijn uitgevochten. Ditmaal tussen Papa- dopoulos en zijn voormalige militaire collega Pattakos. Iets daarvan drong ook bij de Griekse nieuwsuitzendingen door. Papadopoulos' hiernieuwde uitroep „leve de koning", aan het eind van een rede werd wel uit voerig door het strijdkrachtenstation uit gebazuind maar werd op het nationale programma verzwegen. Een andere theo rie is dat die hele zogenaamde machts strijd door de slimme Papadopoulos wordt geënsceneerd om de erkenningen te ver krijgen als steun in de strijd tegen een zogenoemde fanatiekere vleugel.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3