Bond tot het redden van drenkelingen viert jubileum in Haarlem In 97 brigades 21.000 leden Dichte mist groot licht SP EHr1 HUP EÜT1 OF iSP ETf U L En L a [L rui|ter OJf3 OP @Tl KWJ-jonger en in actie voor ontwikkelingshulp Spectaculair transport naar Hoogovens Moeilijkheden op voetbalveld m IN HALVE EEUW VELE DUIZENDEN GERED O.-k.-bisschop van Haarlem woont in IJ muiden Commissaris van Loodswezen IJmuiden met pensioen y erkeersongevallen dit weekeinde Voetgangster door auto geschept Kort IJmondnieuws m jOAitifn. Bloemen werden weer duurder Aanvaring voor de kust bij Zandvoort Speciale weekends in Bloemendaal Weinig aanvoer wintergroenten Spoorbomen moesten worden verwijderd Installatie van deken G. J. M. Groot Zeeman gevonden in auto VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND MAANDAG 22 JANUARI 1968 5 Opleiding Velsen-IJ muiden Vrijwilligers P OOSTERSE TAPIJTEN [L uit Iran, Turkije en Afganistan Komt U eens kennis maken met onze met zorg samengestelde collectie. O.a. Belouch, Kiras, Hamadan, Kabristan. 'n Oosters tapijt is de mooiste basis voor uw interieur. Wij verzorgen vrijblijvend zichtzendingen marktpleingalerij 50 ijmuiden f (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op zaterdagmiddag 10 februari zal de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen in de Hildebrandzaal in Haarlem op beschei den wijze het vijftigjarig bestaan vieren. De viering heeft feitelijk enkele maanden na de verjaardag plaats want in septem ber 1917 werd de thans 21.000 leden tellen de bond opgericht door de plaatselijke reddingsbrigades van Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Breda. Het aantal brigades is inmiddels uitgegroeid tot 97, waarvan 25 langs de kust werkzaam zijn. De meeste reddingen worden door de le den aan de brigades niet eens meegedeeld. Vast staat echter dat in de halve eeuw van haar bestaan, door leden van de bond vele duizenden van de verdrinkingsdood zijn gered. Er Wordt van uit gegaan dat tegenover elk geval van verdrinking ten minste drie reddingen staan. In 1966 ver dronken in Nederland 620 mensen, vorig jaar 611. Het bondsbestuur heeft gemeend dat het moreel niet verantwoord zou zijn het jubileum op grootste wijze of met een dure propaganda-actie te vieren. Leden van de bond hebben een propa gandafilm over het werk gemaakt die op 10 februari aan het bestuur zal worden aangeboden. Het jubileumcomité heeft een inzameling gehouden. Van de op brengst zal tentoonstellingsmateriaal wor den gekocht dat het bestuur eveneens op deze dag zal ontvangen. De bond bestaat geheel uit vrijwilligers die zijn getraind om mensen uit het water te redden. Vooral in de zomer stellen zij veel van hun vrije tijd beschikbaar om paraat te zijn wanneer dit nodig mocht blijken. Alle leden ontvangen een basisopleiding die is gericht op zelfbeveiliging bij het redden en het bieden van doeltreffende hulp. Er zijn twee van deze vaardigheidsdi ploma's. Om voor eik van de diploma's te slagen dient gemiddeld een jaar te worden geoefend. Om instructeur te worden moet ten minste gedurende een half jaar een avond per week worden getraind. Slaagt men voor het instructeursdiploma dan is men bevoegd leden op te leiden. Al tijdens de basisopleiding wordt bij het zwemmen de kleding van de aspirant redders toenemend verzwaard. Indien men onverhoeds te water moet om een drenkeling er uit te halen is men in vele gevallen immers ook volledig gekleed. (Van een medewerker) IJMUIDEN Sedert kort heeft de leeggekomen pastorie van de christelijk gereformeerde kerk aan de Marconistraat 5 in IJmuiden weer bewoning. Dank zij de medewerking van het kerkbestuur der Christelijk Gereformeerde Kerk en van de gemeentelijke instanties heeft zich in de pastorie tijdelijk gevestigd de nieuwe bisschop van Haarlem der Oud-Katho- like Kerk van Nederland mgr. G. A. van Kleef. Aangezien bisschop Van Kleef se dert zijn verkiezing in september en de wijding in november nog altijd woon achtig was aan de Nieuwe Binnenweg 23 in Rotterdam en het nog wel enige tijd zal duren, voordat zijn woonruimte in Haarlem beschikbaar is, heeft deze goede oplossing van tijdelijk verblijf in IJmui den de mogelijkheid gegeven zich toch in het bisdom Haarlem te vestigen. MAANDAG 22 JANUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19-21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord. Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost, IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venus straat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 23 JANUARI Rjjmonders: Oefenrit over 24 kilome ter; start bij Paviljoen Schoonenberg om 19.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is et bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N.: 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 in Velsen-Noord, tel. 02510-25550; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak, secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden tel. 02550-10715. Bij de oefeningen in zwembaden wordt slechts wat een punt betreft, de werke lijkheid te kort gedaan: op verzoek van de directies der zwembaden worden bij het oefenen geen schoenen gedragen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De heer E. J. Visser, commissaris van het Loodswezen in IJ muiden, zal per 1 februari aanstaande zijn functie neerleggen in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd Hij zal worden opgevolgd door de heer O. A. K. de Vries uit Terneuzen. De afscheidsreceptie voor de heer Vis ser zal woensdag 31 janauri zijn in Hotel Royal aan de Kennemerlaan in IJmuiden, s morgens van 10 tot 12 uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dit weekeinde hebben in de gemeenten Velsen verscheidene onge vallen plaats gehad. Op de J.T. Cremer- laan in Santpoort stak een 4-jarig knaap je met zijn autoped plotseling de weg over tussen twee geparkeerd staande auto's door. Hij deed dit vlak voor een naderende auto bestuurd door een 24-ja rige inwoonster van dit gemeentedeel. De chauffeuse kon niet tijdig remmen, raakte het kind, dat hierdoor viel en on der een geparkeerd staande auto schoof. Met schaafwonden aan het gelaat is het door de Ongevallendienst naar het An- toniusziekenhuis overgebracht. Op de Da Costalaan in Driehuis wilde een 24-jarige inwoonster van Beverwijk met haar auto keren. Op moment lette zij er niet op een juist passerende wiel rijder, vyoonachtig in Heemskerk. De man is door particulieren met een personen auto naar het Anthoniusziekenhuis ver voerd, waar een wond boven het linker oog is gehecht. De dichte mist is er de oorzaak van, geweest, dat een 26 jarige inwoonster van Zaandam op de oostelijke rijbaan van Rijksweg 9 nabij de tunnel alle ge voel van richting verloor en op een lan taarnpaal dreigde in te rijden, welke staat op de splitsing richting IJmuiden. Een mede-inzittende tevens eigenaar van de auto, gaf een ruk aan het stuur om de lantaarn te ontwijken. Het gevolg was, dat de auto te drastisch naar rechts uit week en in de sloot terecht kwam. De inzittenden kwamen met schrik vrij, de auto liep vrij veel schade op. De bond bewijst zijn nut steeds meer. Het aantal gevallen van verdrinking stijgt ondermeer ten gevolge van de toene mende waterrecreatie nog van jaar tot jaar. Vijf jaar geleden lag het aantal slachtoffers per jaar nog dichter bij de vijfhonderd dan bij de zeshonderd. Bij de waterrecreatie moet ermee wor den rekening gehouden, dat het aantal mensen dat ter nauwernood met een boot kan omgaan en bovendien niet kan zwem men, eveneens van jaar tot jaar stijgt. Om deze redenen doet de bond veel aan preventie. Met folders wordt zoveel moge lijk voorlichting gegeven en mond-op- mond beademing en het gebruik van een voudige reddingsmiddelen wo^dt zoveel mogelijk gepropageerd. Het aantal aanvragen om lid van een der brigades te worden stijgt jaarlijks nog steeds, waardoor de bond kan meegroeien met de toenemende waterrecreatie. Bij vele brigades bestaat thans reeds een wachtlijst van toekomstige leden. De leden bestaan uit vrijwilligers uit alle maatschappelijke rangen en groepe ringen. Vooral bij de strandreddingsbriga- des zijn vele studerenden, die in de zo mer meer in de gelegenheid zijn tijd ter beschikking te stellen dan leden die wer ken. De lijsten van reddingen die tot voor enkele jaren werden bijgehouden blijven thans oningevuld. Er waren door de jaren al een groot aantal reddingen die niet werden gemeld, zodat alle tellingen on volledig bleven. Met het opheffen van de lijsten is het standpunt van vele leden door het bondsbestuur onderschreven: een redding is niet zo iets bijzonders, daar hebben wij voor getraind en daarvoor staan wij klaar (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Een 19-jarige inwoon ster van Castricum werd gewond, toen zij maandagmorgen om zeven uur bij het oversteken van de Stationsweg tegen een voorbijrijende personenauto opliep. Zij werd geschept en verbrijzelde met haar lichaam de voorruit. Met een her senschudding en verschillende glaswon- den werd zij naar haar woning overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Nog steeds neemt een groot aantal automobilisten niet de moeite om bij dichte mist de voorgeschreven ver lichting te voeren. De politie heeft zondag bij gehouden controles niet minder dan zeventig automobilisten geverbaliseerd in verband hiermede. Opmerkelijk was voorts, dat ook een groot deel van de wielrijders tijdens de dichte mist geen verlichting voerden, waardoor zij anderen zowel als zichzelf in gevaar brachten. De Velser politie wijst er met nadruk op, dat automobilisten, wielrijders en bromfietsers met vol licht moeten rijden, honderd meter is. „Gezag, waarom?" De afdeling IJmuiden West van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt donderdag 25 ja nuari een bijeenkomst in het Herv Wijkgebouw aan de Radarstraat. De spreker voor deze avond is ds. W. van der Linden uit Amstelveen, met als on derwerp „Gezag, waarom?" ADVERTENTIE 0 0 (Van een bijzondere medewerker) BEVERWIJK. Door het vertrek van de vorst werd de aanvoer bij de bloe menveiling de vorige week veel groter, terwijl ook de handel levendiger was. De tulpen waren zelfs een gulden per bos duurder dan toen het hard vroor. Van koperszijde was de belangstelling vooral woensdag zeer groot, zodat de grote tri bune nauwelijks plaats kon bieden. Zowel de binnenlandse markt als de export nam grote kwantums bloemen af, waardoor de prijzen snel stegen. Bij de tulpen waren grote partijen Apeldoorn die van 175 tot 265 cent per bos noteer den. Soorten als Rose Copland, Promi nence, Lustige Witwe. Ralph en vele an dere brachten van 140 tot 220 cent per bos op. De narcissen, die de gehele week niet boven een gulden per bos waren geko men, haalden nu ruim 125 cent per bos. Bij de hyacinten liepen de prijzen nogal sterk uiteen, doordat de kwaliteit een zeer grote rol speelde. Er waren hyacin ten voor 12 cent per stuk, maar ook voor 38 cent. Wat de prijzen betrof, vielen de anjers enigszins uit de toon. Meer dan een kwartje per stuk was een zeldzaamheid. In de anjersector ondervond men veel concurrentie van de Zuideuropese landen. Rozen waren er weinig. De Super Star en Pink Sensation kwamen tot 90 cent per stuk. Carol en Garnette lagen tussen de 20 en 35 cent per stuk. Fresia was goed te verkopen tussen de 65 en 155 cent per bosje, terwijl ook de Gerbera vlot weg ging. Bij de potplanten was een vlotte handel met oplopende prijzen. IJMUIDEN. Het Ghanese motor schip „Prariver" heeft zondagochtend in dichte mist omstreeks tien voor twaalf ongeveer vijfenderig km uit de kust dwars van Zandvoort een aanvaring ge had met het Griekse schip „Nissos Seri- fos". De „Prariver" maakte water, maar kon met de pompen het binnendringende wa ter de baas blijven. Het Griekse schip kreeg schade aan de boeg. Beide schepen zijn naar Hoek van Holland gevaren. De sleepboot „Titan" uit IJmuiden en de reddingboot „Bernard van Leer" uit Scheveningen die uitgevaren waren, be hoefden geen hulp te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In tegenstelling tot voor gaande jaren, waarin de nadruk nood gedwongen nogal éénzijdig op de fi nanciële kant is gelegd, willen de katho lieke werkende jongeren, georganiseerd (Van een bijzondere medewerker) BEVERWIJK. De aanvoer bij de groenteveiling „Kennemerland" was de vorige week bijzonder Laag. De prijzen waren over het algemeen matig, met uit zondering van de -goede kwaliteiten. Som mige wintergroenten hadden nogal van de korte doch strenge vorst geleden. Het enige groenprodukt dat werd aangevoerd was de andijvie, die ondanks de buiten landse concurrentie van 135 tot 140 cent per kilo opbracht. De prei varieerde van 20 tot 71 cent per kilo. Selderijknollen brachten van 10 tot 34 cent per stuk op. In de koolsector liepen de prijzen van de boerenkool sterk uiteen; van 6 tot 45 cent per kilo. Groene kool bracht 12 tot 30 cent per kilo op, terwijl de rode kool niet hoger dan 17 cent per kilo kwam. Waspeen werd nog goed koper dan een week tevoren: tot 32 cent per kilo. Spruiten waren goed te verko pen. Geschoonde spruiten brachten tot 132 cent per kilo op. De ongeschoonde waren reeds vanaf 35 cent per kilo te koop. Breekpeen ging vlot weg tot 20 cent per kilo. Uien varieerden van 8 tot 23 cent per kilo. Ook het witlof werd goedkoper: van 55 tot 85 cent per kilo. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Zaterdagmorgen zijn voor een opzienbarend transport van een converter en een bijbehorende ring, be stemd voor de nieuwe oxystaalfabriek van Hoogovens, velerlei verkeersmaatre gelen genomen, die zelfs zo ver gingen, dat de spoorbomen' in de Grote Hout- of Koningsweg moesten worden verwijderd, terwijl een kraanwagen enkele lantaarn palen uit de grond moest trekken om vrij baan te maken. Ook enige verkeerszuilen moesten tijdelijk worden weggehaald. Een plantsoentje werd gedeeltelijk ver nield. Het transport had plaats vanaf de Rijksbinnenhaven 3 via Hofalan, Nieuwe Pontweg, Grote Hout- of Koningsweg, Wenckebachstraat en Staalstraat naar de Oxystaalfabriek. De drijvende bok Ajax hevelde eerst de ring pp een plateauwa gen uit Dordrecht. De converter werd apart vervoerd. Het vat heeft een afme ting van negen meter breed en ruim elf eneenhalve meter hoog. Er kan in drie kwartier tweehonderdenvijftig ton staal in worden vervaardigd. De eerste conver ter, die begin december werd vervoerd, is al gemonteerd. De nieuwe oxystaalfa briek zal einde 1968 bedrijfsklaar zijn. Het transport vergde zaterdag vele uren. De ring weegt tweehonderd ton en de converter tweehonderdtien ton. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De hoogeerwaarde heer G. J. M. Groot uit Amsterdam zal op vrijdag 2 februari, 's avonds om half acht, als deken van het dekenaat Bever wijk en als pastoor van de Agatha-pa- rochie worden geïnstalleerd door dfe bis schop van Haarlem, mgr. dr. Th. J. Zwart kruis. Deze plechtigheid vindt plaats in de Agathakerk aan de Breestraat. in de KWJ, in de wereld-wijdactie 1968 de diepere achtergrond van de actie meer doen uitkomen. Deze achtergrond van alle wereld-wijdactiviteiten is de jonge ren zoveel mogelijk laten ontdekken, dat alle mensen recht hebben op een gelijk waardig bestaan. Om te beginnen zullen daarom de fei ten op tafel gelegd dienen te worden. De KWJ wil in enkele weken tijd alle Ne derlandse jongeren minimale informatie verschaffen. Daartoe heeft Piet Reckman van de werkgroep Sjaloom „Het blauwe boekje" geschreven, welk boekje is uit gegeven onder verantwoordelijkheid van de KWJ in Nederland. Dit boekje is niet gevuld met „algemene beschouwingen", maar met keiharde feiten. Die feiten moeten de Nederlandse jongeren overtui gen van de noodzaak van ontwikkelings hulp. Zij moeten ook een aanleiding zijn tot een „culturele revolutie" onder de jongeren. De KWJ zal daarop inhaken door medewerking te verlenen aan acti viteiten en zelf activiteiten ontplooien, die tot doel hebben de meningsvorming nog sterker te beïnvloeden en tegelijk financiën bijeen te brengen om onder meer projecten in Zambia en Torna op te zetten en uit te voeren. Verschillende afdelingen van de KWJ in Noord-Holland hebben plannen ontwik keld om de jongeren actief in te schake len bij de ontwikkelingshulp. Het is dus niet een kwestie van alleen maar een geldelijk offer brengen, maar daarnaast en vooral actief bezig zijn. Bovendien zullen in huize „Vijverduin" in Bloemendaal speciale weekends wor den gehouden en zal er op 30 maart in Amsterdam een creatief volksbeatbal wor den gehouden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een bewoner van de Lange Nieuwstraat en een inwoner van Velsen-Noord brachten zaterdagnacht aan het hoofdbureau van politie een man, die zij hadden aangetroffen in de auto van de Lange Nieuwstraat bewoner. De man die onder invloed van sterke drank verkeerde, had gepoogd de auto te star ten. Het bleek een zeeman te zijn, zonder vaste- woon- of verblijfplaats, die perti nent weigerde een verklaring af te leg gen. Als verdacht van een poging tot dief stal, dan wel een poging tot joy-riding is de man ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. De voorzitter van de voetbalclub CSV heeft zondagmiddag de assistentie van de rijkspolitie ingeroepen, omdat de spelers van de bezoekende club Meervogels uit Akersloot de scheidsrech ter zouden hebben gemolesteerd. De arbiter had namelijk twee spelers van Meervogels van het veld gestuurd, hetgeen door de overige teamleden niet werd genomen. Hierop zocht de scheids rechter zijn toevlucht in de kleedkamer. Toen de politie op het voetbalterrein ar riveerde, verbleef de arbiter nog steeds in het kleedlokaal, hoewel de gemoederen wel wat gekalmeerd waren. De man werd door de rijkspolitie met zijn auto buiten de gemeente geleid. Goud. Zaterdagmiddag heeft een de putatie van de afdeling Velsen-Noord van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale onder leiding van de heer D. Visser een gouden CNV-insigne uitgereikt ter gele genheid van het vijftigjarig lidmaatschap van de heer M. Heinen. Dit geschiedde in het jeugdlokaal van de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg, waar het echt paar Heinen een receptie hield ter gele genheid van zijn vijftigjarig huwelijks feest. Het werd dus een dubbel „gouden" feest voor de heer Heinen. die meer dan veertig jaren werkzaam was in de hout- stoffabriek van Van Gelders Papier fabrieken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5