Willem Pijper heeft een eigen plaats tussen de groten N Het fantastische verhaal: een vertelvorm die niet veroudert Vader van Mireille Mathieu bedreigd Sovjetschilder Serov overleden Landjuweel 1969 komt in Haarlem Film naar musical van Irving Berlin 1 Hartverwarmend nachtconcert van B.B. King NEGEN MUZEN Imitatie van Franse Rififi Letterkundigen protesteren bij Moskou 7 MAANDAG 22 JANUARI 1968 Aanstoot Milder f HOEWEL Edgar Allan Poe met recht wordt beschouwd als de vader van de detectivestory, ligt zijn grootste produktie op het terrein van de fantas tische vertelling het gruwelverhaal met name. Ondanks de melodrama tische schokeffecten, die de huidige lezer in tegenstelling tot Poe's tijdgenoten nauwelijks meer serieus kan nemen, heeft Poe in dit genre met vaak toch summiere stijlmiddelen een spanning en een gespannenheid weten te bereiken, waarvoor ook de lezer van vandaag niet ongevoelig kan blijven. Poëtisch Serie Veelzijdig Obsederend Bert Japin De radio geeft dinsdag T elevisie programma's C. B. (Van onze muziekmedewerker) HAARLEM De Haarlemse kamer muziekserie is, zoals bekend, dit jaar ge baseerd op de formule van één compo nist per avond. Wij hebbenStrawinsky ge had, en Mozart, en de Familie Andries- sen, een uitzondering in zekere zin, die bewees dat één achternaam alleen voor de burgerlijke stand een gemeenschappe lijke noemer betekent, maar dat de fa milieleden muzikaal op verschillende pla neten kunnen wonen. Donderdag 25 janu ari zal de avond geheel gewijd zijn aan werk van Willem Pijper. De vraag is na tuurlijk altijd of een componist de test van zo'n heel concert kan doorstaan. Het antwoord wordt in zo'n geval niet alleen door de kwaliteit van de muziek bepaald, maar ook door de instelling van de toe hoorder. met het niveau van de uitvoering als geleider, als voorwaarde voor een ge slaagde communicatie. DAT Pijper in de Nederlandse muziek van deze eeuw een belangrijke schakel is geweest, zal de meeste mensen ternau wernood met meer interesse naar zijn muziek doen luisteren. Dat hij tussen zijn tijdgenoten Strawinsky, Bartók. Schön- berg, Hindemith, Milhaud (om alleen dezen te noemen) een eigen karakter bezit, is misschien iets wat het oor al meer doet spitsen. Een eigen karakter, dat wil zeg gen in de muziek: een eigen geluid. Tij dens zijn leven was het uitzicht op zijn werk voor een groot deel van het publiek verduisterd door de plaats die hij als een ling innam tussen zijn componerende landgenoten, en door het feit dat hij zijn overtuiging verdedigde met een vinnige onwrikbaarheid, waaraan zijn gerefor meerde afkomst niet vreemd geweest zal zijn. Een componist, die zijn artistieke beweegredenen naar buiten toe de vorm van een standpunt geeft, die zich op con sequenties beroept waar anderen slechts willekeur zien, dreigt eerder het misver stand te vergroten dan iets te verhelde ren. In het tijdvak van de oudliberale mu ziekcultuur tussen de twee wereldoorlogen met de Mengelbergcultus als hoogtepunt en toetssteen was een figuur als Pijper een steen des aanstoots. Hij paste niet in de muzikale ethiek van Straussen Mahlervereerders, dus paste men voor hem. Hij had de morele en ook prakti sche steun van een aantal begaafde mu sici, die zijn werk speelden als de gele genheid zich voordeed: de dirigent Pierre Monteux (aan wie hij zijn derde Symfonie opdroeg), de fluitist Johan Feitkamp, de dirigent en pianist Evert Cornelis, de zan geres Berthe Seroen. de cellist Loeven- sohn. Hij schreef opstellen over muziek, die tegen de achtergrond van de kweze larij waarmee dat onderwerp toen behan deld werd pittig genoemd konden worden. En hij was een uitstekende leraar, aan wie een tiental componisten van meer of minder naam hun vorming te danken heb ben. Twintig jaar na zijn overlijden hebben de verhoudingen om en in de muziek zich onvoorstelbaar veranderd wat het laatste betreft: de cultuurspreiding, de opmars van de grammofoonplaat, de uit breiding van het muziekonderwijs, de pro paganda voor de Nederlandse muziek, de prijzen, de opdrachten, de stipendia in de creatieve sector een heel ander veld van conflicten, dat zich meer betrekt op de vraag wat muziek is en hoe ze werkt. Pijper, die een geharnast essay schreef over de anti-muzikaliteit van de Hollander zou zich misschien nog wel eens bedacht hebben. Hijzelf is er niet minder op ge worden, al is het uitzicht op hem wel veranderd. Zijn muziek klinkt nu milder, ze protesteert niet meer maar vermijdt ook duidelijk te lonken naar een gemak kelijke instemming. Een organische groei, gewonnen uit de kleinste bestanddelen, een minieme ritmische obsessie, een ak koord met grijns, twee totaliteiten als ranken om één stamtoon. dat zijn de ele menten waaruit een krachtige, sobere mu ziek gewonnen is, soms op het karige af, en toch met die kern van bewogenheid die er niet om liegt. Een zeer Hollandse muziek al is ook dat een begrip dat aan verandering onderhevig blijft. Haar zeer absolute étarakter verdraagt zich slecht met woordelijk commentaar. Pij per wist het, toen hij schreef (over de functie van de uitvoerende musicus als bemiddelaar): ,Het contact dat goede musici soms met een bepaalde collectiviteit, met een (Van onze correspondent) PARIJS. De 18-jarige Franse chan- sonnière Mireille Mathieu heeft zaterdag op het hoofdbureau van politie in Parijs aangifte gedaan van een poging tot chan tage, waarvan twee van haar zusjes het slachtoffer dreigen te worden. Mireille, die juist terugkeerde uit München, waar ze voor de tweede maal de hoogste West- duitse onderscheiding op chansongebied in ontvangst had genomen, heeft tegen over de politie verklaard, dat haar vader, die in Avignon in Zuid-Frankrijk woont, een brief en verscheidene telefoontjes had ontvangen om hem te verplichten elfduizend gulden in een café te depone ren als losgeld voor twee van zijn doch tertjes, die bij Mireille in Parijs logeren De twee meisjes van vijftien en negen tien jaar uit het gezin Mathieu, dat veer tien kinderen telt, voelen zich in Parijs van hun veiligheid niet meer zeker, zo dat Mireille de bescherming van de poli tie heeft ingeroepen. Vorige week waren twee mannen, die zich voordeden als be wonderaars, doorgedrongen in de flat van Mireille, die de politie moest waarschu wen om haar bezoekers het huis uit te krijgen. De woning wordt nu dag en nacht door de politie bewaakt. MOSKOU (AP) Vladimir A. Serov, een schilder uit de realistische school in de Sovjet-Unie en president van de Rus sische academie van beeldende kunsten, is vrijdag na een lange ziekte overleden, aldus meldt Tass. Serov is 57 jaar gewor den. Hij was een van de bekendste schil ders van de Sovjet-Unie en een verwoed tegenstander van alle niet-realistische richtingen. Zijn eigen werken verbeeld den in de meeste gevallen politieke en militaire gebeurtenissen. Als president van de academie kon Serov zijn wil op leggen aan de Russische schilders en allen dwingen tot de realistische schilderkunst. Serov was partijlid en had zitting in de opperste Sovjet. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM In 1969 zal in Haarlem een Nationaal Landjuweel worden ge houden. Van 12 tot en met 19 april zullen amateurtoneelverenigingen strijden om de wissel prijs, de zilveren bokaal. Dit na jaar worden gewestelijke landjuwelen ge houden, in de eerste maanden van het volgend jaar tussenronden. Het voorbe reidend comité werkt onder auspiciën van het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel. Polanski. De Amerikaanse actrice Sharon Tate is zaterdag in Chelsea in het huwe lijk getreden met de Poolse filmregis seur Roman Polanski. wat zij noemen enthousiast publiek vin den, is een der wonderlijkste factoren, misschien wel de allervoornaamste van de praktijk van het musiceren. Ik weet niet of de muziek voor een niet-musicus, buiten die zeldzame momenten van per soonlijke beïnvloeding, ooit meer kan zijn dan een moeilijk raadsel of een vulgair amusement. De t^overspreukige muziek is voor haar adepten een duidelijk orakel, maar de leek verstaat haar duisterheden slechts wanneer die hem in allerpersoon lijkste vorm worden overgebracht". Sas Bunge Eerbewijs voor componist NEW YORK (AP) De MGM-stu- dio's hebben maandag bekendgemaakt de grootste en belangrijkste musical die het bedrijf ooit heeft vervaardigd te gaan maken, en wel „Say it with music" van Irving Berlin. De componist zal zeven nieuwe liedjes schrijven voor de film. Julie Andre\ys zal de hoofdrol spelen. De studio deelde mee dat de groots opgezette film een eerbewijs moet zijn voor Irving Berlin en diens bijdragen voor de wereld van de lichte muziek. Het is de derde film die naar een musical van Irving Berlin wordt gemaakt. De twee andere waren „Easter Parade" en „Annie get your gun". Met de produktie van de film zal in 1969 worden begonnen. Willem Pijper Het lijkt een merkwaardige tweeslach tigheid bij Poe, dat hij die twee aspecten in zich verenigt: het streng rationele van de analytische detectivestory en het vol maakt irrationele van de fantastische ver telling. Uit het wezen van de mens Poe valt zeker zijn belangstelling te verkla ren voor het macabere en het motief van de waanzin, dat in diverse van zijn gru welverhalen het grondpatroon vormt. In die twee zo uiteenlopende aspecten van de schrijver Poe spreekt echter in de eerste plaats een typische kind van zijn tijd: aan de ene kant erfgenaam van het 18e-eeuwse rationalisme, aan de andere kant volop romanticus. En dat laatste wil voor elke schrijver in die tijd voor namelijk zeggen, dat hij in zijn literatuur een belangrijke plaats inruimt voor' de fantasie en het gevoel; voor het sentimen tele en het bizarre. In de fantastische vertellingen van de ruim een kwart eeuw oudere Duitse ro manticus E. T. A. Hoffmann, die dichter dan Poe bij de bakermat van de Roman tiek stond, krijgen die elementen een minder rauwe, veeleer poëtische verbeel ding fijnzinniger misschien, maar tege lijk ook sentimenteler, overeenkomstig de volksaard en de tijdgeest die aan de wieg van de Romantiek hebben gestaan. Het is voor de 19e-eeuwse Duitse fantas tische verteller even kenmerkend als het feit dat afgezien van een enkele uit zondering, zoals de Amerikaanse Vernon Lee de spookvertelling, de belangstel ling Voor het bovenzinnelijke in het alge meen, het specifiek Engelse handelsmerk is gebleven voor de uitingsvormen van het fantastische genre. Even kenmerkend als de bondigheid, de samengebalde stijl in de Amerikaanse uitingen ervan: stijlken merken, die hun stempel hebben gedrukt zowel op de Amerikaanse vexnieuwing va het detectiveverhaal tot de hard-boiled- story, als op die meest moderne versie van de fantastische vertelling: het science fictionverhaal. Men herkent ze in het werk van een modern auteur als Fredric Brown, maar evenzeer bij 19e-eeuwers als Poe of Am brose Bierce de laatste geboren een jaar na het eerste optreden van Poes de tective Auguste Dupin in The Murders of The Rue Morgue, gestorven onder om standigheden waarover een even mysteri eus waas hangt als over de dood van Poe, en sterk aan Poe verwant door zijn specifieke voorkeur voor het macabere. Een ontmoeting met al deze en nog vele andere groten onder de fantastische ver tellers wordt de Nederlandse lezer moge lijk gemaakt door uitgever J. M. Meulen- hoff, die, in pocketvorm, een nieuwe reeks „Meesters der fantastische vertelkunst" op gezet heeft. J. J. Strating heeft de re dactie, en uit de zes deeltjes die tot nu toe zijn verschenen, blijkt dat hij een fijne neus heeft voor dit genre en 'n goede keus weet te maken. Poe staat op het programma, maar is nog niet aan bod gekomen. Wel E. T. A. Hoffmann, van wie in het deeltje Op dit uur van de nacht (de Nederlandse vertaling van Das Majo rat), behalve het titelverhaal vertalingen zijn opgenomen van Der Sandmann en Die Bergwerke von Falun. Ambrose Bier ce is in het deel Dat vervloekte ding ver- tenwoordigd met dertien (een toepasselijk aantal!) van zijn beste verhalen. Vier verhalen van Vernon Lee, met haar over het algemeen zeer boosaardige geestver schijningen, zijn gebundeld in Een schim als minnaar. Verder is er dan nog van rond de eeuwwisseling zeer populaire En gelsman Algernon Blackwood een bundel- E. T. A. Hoffmann Op dit uur van da nacht. Ambrose Bierce Dat vervloekte ding. Vernon Lee Een schim als minnaar. Algernon Blackwood Kamer te huur. Dino Buzatti Paniek in de Scala. Alex Hamilton De Pechvogel. (Uitgaven van J. M. Meulenhoff in de reeks „Meesters der fan tastische vertelkunst"). Gerald Kersh Macabere verhalen. Uitg. Het Spectrum (Prismareeks). Fredric Brown 1999 was me 't jaartje wel. Uitg. Bruna (Zwarte Beertjes). nen rekenen tot de school van Shei'idan Le Fanu en Roald Dahl, en die, in het deel De Pechvogel, met elf verhalen acte de présence geeft in Mulenhoffs „Mees- ters"-serie. Science-fictionschrijver en fantastisch verteller Fredric Brown beweegt zich voor een deel in ongeveer het zelfde vlak in de bijzonder knappe ver tellingen van 1999 was me 't jaartje wel, een bundeltje in Bruna's Zwarte Beertjes- i-eeks. Een veertig verhalen binnen het bestek van 222 pocketbladzijden: het zegt iets van de vertellerseconomie en de schrijftrant die Brown hier aan den dag legt. Vrijwel ieder verhaal berust op een vondst en eindigt in een pointe, die menig auteur zouden verleiden ze uit te buiten in een omvangrijker werkstuk. Brown stelt zich tevreden met een vaak bijna anec- dotische uitwerking (de kortste telt niet meer dan dertien regels!), waarbinnen hij aan spanningsopbouw, beklemmende sfeer en verrassingselement voldoende recht weet te doen wedervaren. Samenstel ler Erik Lankester heeft met deze selectie een even uitmuntende greep gedaan als Strating met zijn Meulenhoff-edities. tje Kamers te huur: drie verhalen waarin saters, nymfen en andere natuurgeesten, het bovennatuurlijke element vertegen woordigen. Naast deze klassieken inti'oduceert Stra ting de bij ons minder bekende, in 1906 geboren, Italiaanse fantastische verteller Dino Buzatti, wiens twaalf verhalen uit Paniek in de Scala zich, in de meer mo dern-Amerikaanse trant, bezighouden met het obsederende motief van de broze schijn-werkelijkheid die het veilige alle daagse bestaan kan blijken, zodra onge kende machten zich erin gaan mengen. Het is een motief dat ook ten grondslag ligt aan het werk van de een kwart eeuw jongere, Alex Hamilton, die men zou kun- Het Spectrum heeft voor zijn Prisma reeks de hand weten te leggen op een andere goede fantastische verteller: Ge rald Kersh, van wie acht vertellingen wer den gebundeld on de titel Macabere ver halen. De veelzijdigheid van Kersh, die vrijwel zonder uitzondering originele en boeiende plots weet te 'bedenken, komt in deze bloemlezing goed tot z'n recht. Zo is er een met humor vertelde variant op de ghost-story („Het monster van Brigh ton"), een goed eigen borduursel van Kersh op het stramieh van het duivelverhaal („Hoe je 't ook bekijkt"), een aardige vondst in „De aap en het mysterie", waarin Leonardo da Vinei het verrassen de gpheim van Mona Lisa's glimlach ont hult en, in het algemeen in de meeste verhalen: een intens geladen mysterieuze sfeer. Kort en goed: de Nederlandse liefheb bers van het fantastische genré kunnen aan de slag; er is op het ogenblik genoeg voorhanden op de Nederlandse pocket- markt! (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Al bijna vergeten ta ferelen zaterdagavond in het Amsterdam se concertgebouw: een alsmaar verder opdringend publiek, een massale onder steuning van het bonkende soulritme, dat door het gebouw knalde en uitbundige dansbewegingen. B.B. King werd binnen gehaald als de „koning van de blues" en bewees tijdens het nachtconcert een ,,kei zer van de show" te zijn. Teleurstellend zeker voor de vele liefhebbers van de pure blues, maar koren op de molen- van het soul-publiek, dat op voorhand bereid was hem alle eer te bewijzen. Degene die na de pauze het concertge bouw in vlam zette was zangeres Lu El liot. Zij begon zeer jazzy en wekte daar mee enige achterdocht bij de zaal. Met een fikse draai zette zij echter in de nummers „Fever" en Dionne Warwick's „Going out of my head" de jongeren op het soul-spoor. Het publiek stond op en omsloot het podium. Twee jongens vielen op, de eerste probeerde met een mond harmonica B.B. King aan te vullen, de tweede voerde een pantomime op met Lu Elliot. Voor de pauze was er weinig te mer ken van de grote faam, die B.B. King als bluesvertolker geniet. Met zeer stereotie pe gitaargeluiden en vlakke zang stelde hij ronduit teleuf. Ook de combo met pri ma blazers als tenorist Lee Catung en trompettist Mose Thomas bewoog zich uit sluitend op routineniveau. De enige die zo nu en dan de vrijheid koos was orga nist James Toney. Alles veranderde na de pauze. Lu Elliot verplichte B.B. King, meer te geven. Zij zelf verdween huilend van emotie naar de kleedkamers. De grote meester liet nu horen, waarom hij als zanger én gitarist zo hoog wordt aangeslagen in Amerika waarom hij de best verkopende bluesar tiest is en hoe hij aan zijn titel „Koning van de blues" is gekomen. Het einde van het nachtconcert was hartverwarmend. Het razende publiek wil de geen afscheid en klapte, floot en joelde twee extra-nummers los, waarvan er een door B.B. King aan hen werd opgedragen Zijn „Time to say goodbye" en „Sweet sixteen" brachten de inspiratie, die B.B King op zijn Europese toernee ter wille van de commercie menigmaal in reserve zal houden HILVERSUM 1, 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Modei'ne orkestmuziek. 7.30 Nws. 7.32 Ac tualiteiten. 7.45 Volksmuziek uit Roemenië. 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied. 8.15 Gewijde mu ziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Oudnederlandse liederen en Franse liedjes. 9.35 Watex-standen. 9.40 Schoolradio. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato. 17.00 De ontwikkeling van Aruba .17.10 Voor de kinderen. 18.00 Volksliedjes. 18.20 Uitzen ding van de C.P.N. 18.30 Nws. 18.45 Actuali teiten. 19.05 Het 30ste Hoogovenschaaktoer nooi. 19.08 Licht ensemble. 19.40 Concilie- postbus. 19.45 Zoekend geloven. 20.00 Klas sieke en moderne liederen. 20.35 Vergeten wacht (hoorspel). 22.00 Kunst. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk. 23.00 Contekst. 23.30 Liedjes. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. Made in Hol land. 8.00 Nws. 8.10 Journaal. 8.20 Lichte gramm.muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Uit gebloeide reportage. 9.40 Koormuziek uit de Middeleeuwen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen, 11.55 Beurs. 12.00 Opera- concert. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Oveiheidsvoorlichting: voor de landbouw. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.10 Jour naal. 13.30 De opeiette. 14.30 Rostrum of Composers. 15.00 De verdwenen koning (hoorspel). 15.45 Beiaaidconcert. 16.00 Nws. 16.02 Klassieke en moderne muziek. 16.25 Voor de jeugd. 17.15 Dixielandmuziek. 17.30 Tussen 10+ en 20-, 18.00 Nws. 18.15 Jour naal. 18.25 Liedjes. 18.50 Licht orgelspel. 19.00 Trefpunt. 19.30 Nws. 19.35 Hei-sengvm- nastiek. 20.00 Bekende filmmelodieën. 20.30 Cabai-et. 21.00 Schatten der toonkunst. 21.45 Licht instrumentaal ensemble. 22.00 Export van intellect. 22.30 Nws. 22.40 Journaal. 22.25 Signaal. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 NAR. 10.00 Nws. 10.02 Klink - klaar. 12.00 Nws. 12.02 Zorro. 13.00 Nws. 13.02 Ekspres. 15.00 Nws. 1502 Er - Jee - Em - Drie 16.00 Nws. 16.02 Mix. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek ,14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beui's. 16.09 Voor oudere luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Jazz. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport 18.30 Franse les. 18.32 Gramm. muziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwen- ken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Economische i'ubriek. 19.55 Lichte muziek. 20.00 Opera 21.32 Boekbespreking. 21.47 Pianomuziek. 22.00 Nws. Hayden. Volgens het officiële Poolse persbureau is in de archieven van de oude Poolse hoofdstad Gniezo het ma nuscript gevonden vaneen onbekende nuscript van Joseph Haydn. VOOR MAANDAG NEDERLAND 1 18.50 Pipo de clown. 18.56 Reclame. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.06 Kenmeik. 19.31 De Stormridder (TV-feuilletont. 19.56 Recla me. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Ak tualiteiteni'ubriek. 20.45 The Prisoner. 21.35 Wetenschappelijk onderwijs (dokumentaire) 22.20 Negro-Spirituals. 22.25 Journaal. NEDERLAND II 18.50 Pipo de clown. 18.56 Reclame. 19.00 Journaal. 19.03 Rick de Kikker. 19. 08Mr. Ed 19.32 Mr. Terrific. 20.00 Journaal. 20.16 Re clame. 20.20 Moment. 20.45 Rififi in Am sterdam, Nederlandse speelfilm. 22.25 Jour naai. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10120 Schooltelevisie. 18.50 Pipo de clown 18.56 Reclame. 19.00 Journaal 19.03 Reclame 19.06 De Lucy-Show. 19.31 Koning Klant 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame 20.20 Achter het Nieuws. 20.45 De Forsyte Sage. 21.35 De Oekraïne. 22.20 Sextant. 22.30 Journaal. NEDERLAND II 18.50 Pip de clown. 18.56 Reclame. 19.00 Journaal. 19.03 De Verrekijker. 19.15 Van ge west tot gewest. 19.30 Auto 2000. 20.00 Jour naai. 20.16 Reclame. 20.20 Dubbelspion. 21.10 Denk-Beeld. 22.00 Spel of werkelijkheid, TV feuilleton. 22.25 Journaal. (Van onze filmcriticus) AMSTERDAM. „Een wasted vol dichtgetimmerde clichés", zo noemde Cees Nooteboom in zijn Volkskrant-rubriek des tijds de Nederlandse speelfilm „Rififi in Amsterdam", die vanavond op het tv- scherm te zien zal zijn. In het program ma van de TROS uiteraard, want mr. Joop Landré van de Tros was toen en is nog directeur van de Nederlandse Film- produktie Mij, die „Rififi" in het najaar van '62 lanceei-de. De bedoeling om na artistiek geslaagde, maar financieel min der gelukkige produkties als „Makkers staakt uw wild geraas" en „Het mes" nu eens met een waterdichte publieksfilm te komen, was duidelijk en lag voor de hand. Maar een schromelijke onderschatting van de problemen die het maken van een „ge wone" ontspanningsfilm met zich mee brengt, werd er oorzaak van dat „Rififi" in zijn bescheiden opzet een grote mis lukking werd. De film had zijn stof ontleend aan .Schatgravers aan de Amstel", een van de vele detectivewerkjes van W.H. van Eemlandt, waai'in deze inmiddels overle den auteur beschrijft hoe enige duistere figuren uit de Amsterdamse onderwereld een verborgen collectie gestolen juwelen trachten te achterhalen die destijds uit joods bezit gestolen is. Oorspronkelijk zijn de juwelen in het bezit van de voor malige SS-er Mulder, maar ze zijn ge stolen door Bert Olieman (Maxim Hamel) die deswege tot vier jaar gevangenisstraf is veroox-deeld. Tevoren heeft hij echter de buit bekwaam in veiligheid gesteld, zodat als hij uit de gevangenis komt niet alleen commissaris van Houthem (Jo han Kaart), maar ook de onderwereld geïnteresseerd is in zijn doen en laten. Deze situatie levert dan enige min of meer spannende verwikkelingen op, die echter door regisseur John Korporaal on handig en verward op het doek worden gebracht. John Korporaal, die destijds enige good will in ons land had dank zij een in Mexi co gemaakte speelfilm, bleek toch over te weinig ervaring en durf te beschikken om van het eenvoudige en bruikbaxe ge geven een pittige politiefilm te maken. Vooral de bij het genre horende knok en schietpartijen, waaraan zelfs onze ju do-kampioen Anton Geesink zijn krachtige medewerking verleende, wai-en meer ko misch dan sansationeel. Een jaar later heeft Koi-poraal het nog eens geprobeerd met de verfilming van Rico Bulthuis' „De vergeten minnaar" die het bij de kri tiek iets beter deed dan zijn eersteling in Nederland, maar die toch ook geen overtuigende bijdrage leverde aan de speelfilmontwikkeling in ons land. Hoe dan ook, in de film van vanavond kan men naast de reeds genoemden, nog Jan Blaaser, Rijk de Gooyer, Ton van Duinhoven, Fientje Berghegge, Steye van Branden berg, Els Hillenius en Willy Alberti in al dan niet komisch bedoelde scènes be zig zien en welk tv-programma kan daar tegenop? Nederland 1. Na Pipo de raclame, het nieuws en de kerkelijke rubriek „Ken merk", de elfde aflevering van „de Stormridder". Het is tevens de laatste, waarin de hertogin van Blainville een belangrijke rol gaat spelen. Na het jour naal de tweede aflevering van „de Ge vangene", Hij krijgt gezelschap van Nadia Zij vertrouwt de gevangene echter niet en dóet 'n ontvluchtingspogin. Ze wordt ge snapt, maar de gevangene weet te voor komen dat ze gemarteld wordt. Ze wordt als zijn huishoudster aangesteld en nu gaan beiden een ontsnappingspoging be denken. In de rubriek „Europa" komt de achterstand in het wetenschappelijk on derwijs ter sprake. Een achterstand op Amerika en Rusland. De avond wordt be sloten met Negro Spirituals, gezongen door het koor van „the American Protes tant Church" in Den Haag, waarna het laatste journaal. Nederland 2. Na Pipo. de reclame en het nieuws, is de TROS aan de beurt, wat beginnen met Mr. Ed. en Mr. Terrific. Bij de baas van het sprekende paard Mr. Ed komt de fotograaf om foto's te maken van het interieur van het huis van Wilbur Post en zijn vrouw. De buren willen hier van niets missen en nestelen zich op de eerste-rangs-zetels. De hoefsmid wil ook zijn diensten aanbieden, maar dat loopt geheel verkeerd af. In de aflevering van Mr. Terrific loopt de zaak een beetje uit de hand van het bureau B. J. Reed. De formule van de krachtpil is gestolen en nu probeert de bende Mr. Terrific te ontvoeren, want zonder hem hebben ze niets aan die pillen. Na het journaal, de reclame en de actualiteitenrubriek „Mo ment" de hoofdfilm „Rififi in Amsterdam" Een Nederlandse produktie uit 1962 met in de hoofdrollen Maxim Hamel, Fientje Berghegge. Johan Kaart. Rijk de Gooyer, Jan Blaaser. Ton van Duinhoven en Steye van Brandenburg. Uit de Haarlemse straf gevangenis wordt na vier jaar cellulair de boef Oliemans ontslagen. Hij heeft zijn straf opgelopen na een juwelenroof en de juwelen verstopt tot na zijn detentie Commissaris Van Houthem moet er nu voor zorgen, dat de juwelenschat wordt gevonden, maar ook dat de onderwereld figuur Blauwbaard de juwelen niet in han den krijgt. Daarbij wordt het goed knok ken in de Amsterdamse onderwereld. Na de ontknoping het laatste journaal. AMSTERDAM Zaterdag heeft de Ver eniging van Letterkundigen, waai-bij on geveer 550 Nederlandse schrijvers en schrijfsters zijn aangesloten, een telegram verzonden aan de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag. waarin het be stuur van de vereniging zijn „ernstige verontrustheid uitspreekt over het feit, dat de vrijheid van meningsuiting en de openbaai heid van rechtspleging, die in de grondwet der Sovjet-republieken worden gewaarborgd, blijkens het proces tegen de schrijvers Dobi-ovolski. Galanskov en Ginz- burg fundamenteel worden aangetast".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7