NOC onthoudt zich van direct contact met sportbeoefenaren Kruis op knappe wijze overwinnaar van Petit Hoogoventoernooi in zijn laatste week Cees Schoof was districtstitel bijna kwijt aan Ton van de Helm kedegwpll mèt de simultaanavond Wat doe je met trek als het vriest? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! COMITÉ TOPSPORT OP ZIJSPOOR GEZET B art ling zal wel naar Grenoble gaan Amateur Henk Schoorl werd provinciaal kampioen Van Leeuwen blijft bij GVAV Keiler versloeg Suzuki op 500 m Post rijdt weer op 3 februari Engeland heft schorsing op van Amerikaanse" profs Uitgeweken skiër naar Grenoble Programma WÊÊ DINSDAG 23 JANUARI 1968 11 Profbokser stierf na afloop duel Naar Davos (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Tijdens een con tactbijeenkomst tussen het bestuur van het Nederlands Olympisch Co mité, officials van sportbonden en journalisten, belegd om mededelingen te doen rond de deelneming en ac commodatie aan de Olympische Spe len en dan vooral de Winterspelen, maakte NOC-bestuurslid Van der Ploeg bekend, dat het NOC zich wil onthouden van direct contact met de sportslieden. „Anders komt de op bouw van onze organisatie, die via chefs de mission en chefs d'équipe gaat, in gevaar. Wij zien ook geen en kel resultaat in besprekingen met actieve sportslieden, Deze mede deling onderstreept nog eens, dat er een brede kloof bestaat tussen het NOC (dat over deelneming aan Olym pische Spelen beslist) en de sports lieden, waar het uiteindelijk toch om gaat. Deze mededeling volgde op de verkla ring, dat er een brief van het Comité Topsport ontvangen was, waarin men ver zocht een gesprek met het bestuur van het NOC te mogen hebben. „Wij zien er niets in. Het comité mag natuurlijk wel komen praten, maar dit soort gesprekken kunnen we als NOC nooit normaliseren". En daarmee was het Comité Topsport (dat zich o.a. inspant voor een sociale begeleiding van de topsportbeoefenaars) op een zijspoor gezet. De sportmensen moeten de hiërarchieke weg volgen. Sug- gesties, problemen of aanmerkingen moe ten via de bondsbestuurders of chefs de mission bij het NOC gebracht worden, De sportman wordt nog steeds onmondig ver klaard door de mensen, die de dienst bij het NOC uitmaken. Opmerkelijk was in dit verband de op merking van NOC-directeur A. Paulen bij zijn uiteenzetting over de huisvesting van de Nederlandse ploeg in Grenoble: „het viel me vooral op, dat alles voor de deel nemers nummer één staat. Dat is wel eens anders geweest". Eindelijk dus be gint men te beseffen bij het NOC, dat Olympische Spelen alleen kunnen bestaan bij de gratie van sportbeoefenaars en dat die al vanaf het begin nummer één gezet hadden moeten worden. Wat die accomodatie betreft: de damesploeg komt op de vijfde verdieping van een grote flat in het Olympische dorp te wonen. De heren krijgen een heel huis samen met de Noren. Nederland heeft de beschikking over twee verdiepingen, Noorwegen over drie. De Nederlandse ploeg heeft zich uitgesproken voor het „Anglosaksische Scandinavische menu" De bereiding van het eten hebben ir. Pau len en de heer Quarles van Ufford, vice- voorzitter van de KNSB en chef de mis sion in Grenoble, bekeken. Paulen heeft zelfs een flesje yoghurt meegenomen om het hier te laten onderzoeken. Terecht kwam dokter Willebrord ,lid van de medische commissie voor de IprnmniFiiii ,1 iiiiiii ii -'vmy? Erhard Keiler Westduitse truef voor Grenoble op de 500 meter in actie. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Profbokser Joop Kruis heeft zijn Franse tegenstander Michel Petit gisteravond in Krasnapolsky op gave wijze bestookt. Kruis boorde steeds regelmatiger met zijn linkse door de verdediging van zijn tegenstander. Zelf ontweek hij de meeste slagen van zijn langere tegenstander op lichtvoetige wijze. Een overwinning op punten van middengewicht Kruis op de man, die in Nederland eerder Aad Jansen versloeg en Joop Verbon een onbeslist afdwong, lag voor de hand. Het werd vreemd genoeg een overwinning, die door de drie jury leden niet eens eenstemmig werd ge geven. De partij van Kruis en Petit verschilde aanmerkelijk van de partij in het zwaar- weltergewicht tussen de Surinamer Ronald Riedewald en de Fransman Des- fourneaux. Riedewald beheerste de partij in de slotfase, toen zijn tegenstander uiterst vermoeid staande probeerde te MEXICO STAD. In een ziekenhuis van Acapulco is dit weekeinde de Mexi caanse beroepsbokser Marcial Jimenez overleden aan een hersenbloeding. De Mexicaan had zaterdagavond een partij over twaalf ronden gebokst tegen zijn landgenoot Altamirano. Na afloop klaag de hij over hevige hoofdpijn en verloor in de hoek van de ring het bewustzijn. Hij werd dadelijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij zondagmiddag stierf zonder nog eenmaal bij kennis te zijn gekomen. Jimenez sinds vier jaar prof-bokser was getrouwd en vader van drie kinderen. blijven. Dat lukte en aan zijn eigen voor sprong in de beginfase had hij voldoende voor een onbeslist. In het uitverkochte Krasnapolsky bok sten gisteravond voorts acht amateurs om provinciale titels. Henk Schoorl van De Ring uit IJmuiden bemachtigde er een in het halfzwaargewicht. Schoorl had zijn tegenstander Prassing twee ronden in be dwang. De felle aanvallen van zijn mas sieve tegenstander in de slotronden door stond hij moedig en toen was zijn zege een feit. Rudi Lubbers behaalde de kampioens titel in het zwaargewicht. Hij had met de Zaankanter Hijne niet veel moeite, al kwam hij vrijwel niet tot de weerspiege ling van die kwaliteit, die de Amster dammer bezit. In het zwaarweltergewicht drong Jans sen zich in een boeiend duel met Schenk naar de provinciale titel. Veel minder aantrekkelijk was de strijd in het licht- weltergewicht tussen Schulte en Prins. Schulte besliste dat in zijn voordeel. Olympische Spelen, met de waarschuwing dat de Fransen het allemaal wel goed menen, maar dat men het eten toch in de gaten moet houden zoals de roeikam- pioenschappen in Vichy hebben geleerd. De kok van Grenoble is dezelfde als de kok van Vichy Met de Olympische ijsbaan zijn er wat moeilijkheden. Het ijs wil maar niet in goede conditie komen. Men kan de juiste bevriezingsmethode niet vinden. Men heeft Bergström jr., zoon van de KNSB- directeur, nu uitgenodigd om de baan in orde te maken. Het ligt verder voor de hand, dat deze week de inschrijving voor Grenoble sluit eind van de week Bartling wel bij de Olympische ploeg gevoegd zal worden. Een tijdslimiet (wat de prestaties betreft) is er overigens niet. De heren- ploeg vertrekt na de Europese kampioen schappen naar Davos en blijft daar tot vlak voor de wedstrijden in Grenoble. De heren zullen dan ook niet meelopen in het openingsdefilé. GRONINGEN. Tonny van Leeuwen de doelman van de eredivisieclub GVAV heeft gisteravond zijn contract met de Groningse club voor twee jaar verlengd. Ook Martin Koeman tekende twee jaar bij. INNSBRUCK. De Westduitse sprin ter bij uitstek, Erhard Keiler, heeft gis teren tijdens de winter-Universiade in Innsbruck goud op de 500 meter schaat senrijden veroverd. Hij liet een tijd van 40.2 seconden voor zich noteren. De Ja panner Keiichi Suzuki, die tijdens het we reldkampioenschap 1967 in Oslo de 500 meter won, eindigde met een tijd van 41.6 op de tweede plaats. Zijn landgenoot Ta- kayuki Hida werd met een tijd van 41.8 derde. De als zestiende eindigende Jan Hen- dri Koops (44.9) was de best geplaatste Nederlander. Sikke de Vries (45.7) werd negentiende en Jan Meijer (46.3) twintig ste. De Russen toonden hun superioriteit op de 3000 meter. Chekulaev werd win naar in 4.37.2. Zijn landgenoten Nokhrin en Podkoyrov eindigden met tijden van 442.7 en 4.44.5 respectievelijk als derde ërt viefde. E)e Fin Pekka Halinêh kon zich met een tijd van 4.41.8 als enige tus sen de Russen plaatsen. Ook op deze af stand was Hendrik Jan Koops als negende de beste Nederlander. Koops maakte een tijd van 4 minuten 49.5 seconden. ANTWERPEN. Peter Post heeft ver klaard dat hij op 3 februari in Antwer pen weer op de winterbaan zal starten. Hij komt dan samen met Fritz Pfennin- ger in een ploegkoers over 50 km. uit tegen o.a. Sercu-De Loof, Baensch- Lawrie en Bongers-De Wit. Op 11 febru ari verschijnt Post zeker aan de start van het Europees kampioenschap achter dernymotoren dat eveneens in het Ant werpse sportpaleis wordt gehouden. IV LONDEN. De Engelse Football Association heeft gisteren bekend ge maakt, dat spelers en officials, die in de Verenigde Staten zijn uitgekomen bij de niet erkende profbond, door de F A niet langer zullen worden uitgesloten. DUSSELDORP. De vanuit Le Bras- sus (Zwitserland) naar West-Duitsland gevluchte Oostduitser Ralph Poehland zal door 't Westduitse Olympische Comité naar de Olympische Winterspelen in Grenoble worden afgevaardigd. Poehland geldt als een kanshebber voor een me daille op de Noordse combinatie. (Van een medewerker) WIJK AAN ZEE. Het Hoogoven toernooi is al weer in zijn laatste week. De bekende reeks feesten wordt met enthousiasme afgewerkt, de grootmeesters naderen het eind doel, voor de tienkampers gaat het nu om het consolideren van de posities Met het einde van het toernooi is nu ook onze simultaan in IJmuiden vlakbij gekomen. Groot is de belangstelling voor dit schaakfestijn, waarin het programma nog gevarieerder is dan in andere jaren. Niet alleen zijn er nu twee grootmees ters, niet alleen kan men verschillende prominente schakers uit onze omgeving aan het werk zien tegen Bobotsov, waar onder de Haarlemmer André Herfst, 27- voudig deelnemer aan het Hoogoventoer nooi, maar ook onder de dames treft men dit jaar vele nieuwe gezichten. Vier van haar zijn voor het eerst op onze schaak show. Op onze eerste avond schitterde de Poolse Henryka Konarkovska, zoals velen van onze trouwe deelnemers zich nog herinneren. Zij is inmiddels getrouwd met haar supporter van die avond, de Joego slaaf Sokolov, en moeder van een doch tertje. Deze avond presenteren we een jonge Poolse, die niet alleen een behoor lijke partij schaakt, maar ook op het Hoogoventoernooi al vele blikken tot zich heeft getrokken door haar lange blonde haar. De 24-jarige Ella Kovalska werd dit jaar kampioene van Polen met een voorsprong van een half punt op me vrouw Litmanovicz en de vorig jaar 'in de Beverwijkse damesgroep debuterende Szota, die het jaar daarvoor de reserve- damesgroep had gewonnen. Mevrouw Lit manovicz, echtgenote van een schaak journalist, die geen jaar bij het Hoog- ventoernooi ontbreekt, heeft verschillende malen in de damesgroep meegespeeld, en vermoedelijk zal zij via een zege in de tweede groep zich klasseren voor volgend jaar. Zij spreekt vloeiend Duits, maar het spreken met Ella Kovalska is moei lijker. Zij kan zich alleen in het Pools met iemand onderhouden en dat is nu geen taal, die iedereen vlot hanteert. Dankzij de Tsjechische grootmeester Hort, die van Pools wel wat begrijpt, (Van onze tafeltennismedewerker) HAARLEM. De grootste sensatie van de kampioenschappen tafeltennis van het district Kennemerland die in de Ken- nemer Sporthal werden gehouden, viel in de laatst partij van de avond. Ton van de Helm (Rapidity) stond op het punt titelhouder Cees Schoof (Prowano) te ont tronen. De stand 18-12 in de beslissende vijfde game was in het voordeel van de atletische Beverwijker maar op dat mo ment haperde er iets bij Van de Helm en presteerde Schoof het onmogelijke. Met 20-22 trok de Prowano-speler aan het langste eind en werd zodoende voor de elfde maal Kennemerland-kampioen. Ook Ria Meinders van Togido wist haar titel te prolongeren waardoor haar naam voor de zesde keer kon worden bijge schreven. Samen met haar clubgenoot Rudi Hart behaalde zü ook de hoogste eer in het gemengddubbelspel. Geen enkele tegenstander wist Schoof en Van de Helm de volle 5 games af te dwingen, waaruit wel blijkt hoe sterk zij waren tegenover de rest van de deelne mers. In de halve finale was Joop Huybens de tegenspeler van de latere winnaar. Hoewel Schoof in straight games won, gaf Huybens verrassend goed partij. Met knap verdedigend spel wist de Togidoër zijn concurrent het uitermate moeilijk te maken. Ton van der Helm had in zijn teamgenoot Fons Winder een heel wat gemakkelijkere opponent. Laatstgenoem de deed het kalmpjes aan en gaf zich zon der enig (tafeltennis) verzet gewonnen. De finale was het aankijken alleszins waard en de talrijke toeschouwers, die duidelijk op de hand van de broer van de Nederlandse kampioen waren, hebben dan ook kunnen genieten van een spannende en ook technisch hoogstaande partij ta feltennis. Nadat Schoof, die vrij onzeker was ge start, de eerste game met 21-19 had ge wonnen, trok Van de Helm de stand weer gelijk door na 13-12 opeens uit te lopen naar 21-15. De derde game was weer vol ledig gelijkopgaand. De onderwijzer uit Beverwijk probeerde met bijzonder har de backhandsmashes de verdediging van de titelhouder te d oorbreken wat ook vaak gelukte maar door iets te noncha lant spel in de laatste fase van de strijd kwam Schoof met 2-1 voor. De vierde ADVERTENTIE game was met 21-18 voor Ton van de Helm zodat de vijfde game de beslissing moest brengen. Hierin kwam de 30-jarige Haarlem mer direct achter te staan. Bij de stand 4-7 voor Van de Helm nam de arbiter een dubieuze beslissing ten gunste van deze speler waardoor Schoofs uit zijn ritme werd gehaald. Hij kwam nog wel even terug maar wilde door te snel aanvals- spel de zaak forceren wat hem een 7-13 achterstand opleverde. Niemand gaf de strijdlustige Schoof nog een kans en toen de stand op 12-18 gebracht was, leek de alleenheerschappij van Cees ten einde. Maar zie. Van de Helm dacht de partij binnen te hebben waardoor hij enkele riskante backhandsmashes weggaf die juist de goede richting misten. Onder doodse stilte kwam de score op 18-18. Van de Helm werd slag na slag nerveu zer, dit ten gunste van Schoof die met 19-18 en 20-19 voor kwam te staan. De spanning steeg ten top. 20-20. Plotseling een felle forehandsmash van Schoof 21- 20. Toen was de tegenstand verbroken. Een eenvoudig balletje werd door Van de Helm over de tafel geslagen en toen kon men Cees Schoof gaan huldigen voor zijn elfde titel. Bij de damesfinale ging het er even eens spannend aan toe. Nadat de 24-jari- ge Ria Meinders-Klaver de le game tegen Gé van Beelen gemakkelijk met 21-10 wist te winnen was het in de tweede game meer gelijkopgaand. Een nerveuze en be neden haar kunnen spelende Ria verspeel de een 18-16 voorsprong. Met 21-23 wist de stug verdedigende mejuffrouw Van Bee len deze game op haar naam te brengen. In de laatste game nam de titelhoudster het initiatief in handen. Met gevarieerd aanvalsspel bestookte zij haar tegen standster die hier tenslotte niet tegen op gewassen bleek en met 21-17 het hoofd moest buigen. Opnieuw dus de hoogste eer voor de Togido-speelster. In de le klasse heren triomfeerde Jan Carel Luining. De Togidoër klopte met ruim verschil Fons Winder van Rapidity in een door hem volkomen beheerste wed strijd. Laatstgenoemde nam in het dub belspel gedeeltelijk revanche. Samen met Ton v.d. Helm won hij in 3 games van Luining en Keet. In de op één na hoogste damesklasse ging de le prijs naar Elly Top van Bloe- mendaal die in een leuke partij Elly Alles (Doko) aan de verkeerde kant van de score hield. Uitslagen finales: H. Enkel Ovg.: C. Schoof (Prowano)—A v d Helm (Rapidity) 21-19; 15-21; 21-18: 18-21; 22-zo' le kl.: J. Luining (Togido)—A. Winder (Rapi dity) 21-16; 21-14, 2e kl.: P. Oort (VTC)H Luiten (GTTC) 21-12; 21-12, 3e kl.: K v a Wel (VTC)—J. Koster (VTC) 21-15; 21-il. <e kl.: S. Lohman (Bloemendaal J Uunneman (Fusia) 21-14; 10-21; 22-20. D. Enkel le kl.; R, Meinders—Klaver (Togido)G. v. Beelen u usid1 21-10; 21-23; 21-17. 2e kl.: E. Top (Bioeiuendual W. Alles (Dokoi 21-15: 11-21; 21-15. 3e ki C. v. d. Helm (Heemskerk)C Ree (Cement- bouw) 21-16; 21-13. 4e kl.: J. Boi (Vlc)B. Fijn- heer (VTC) 21-13; 21-14. Junioren enkel le kl.: J. Stals (Fusia)J. Schoorl (Nispen) 21-17, 21- 11. 2e kl.: T. Heyne (Heemskerk)D. v. a. Does (VTC) 21-15: 21-18. 3e kl.: R. Lohman (Bloemen daal)—R. Visscher (TCD) 21-14; 2i-10. Meisjes 3e kl.: E. Douma (VTC)M. Lambe.t DSS Or Zw.) 21-15; 21-11. H. Dubbel Ovg./ie kl.; '1. Keet (Rapidity)/J. Luining (Togido)—A. Wtn- der/A. v. d. Helm /Rapidity i 21-18, 15-21, 16-21. 2e kl.: B. Hommes/A. Snabilié (Prowano)J. Kok/H. Amand (Spinneweb) 21-13, 21-11. 3e kl N. Gooyer/F. Koops (Sido)R. Aniowierden/J. Nelissen (TOG) 21-18; 21-18. 4e kl.; M v. Eyuo- hoven/H. Wilmink (Bloemendaal)S. potnuan/ B. Kemper (Bloemei.daal) 2i-ii, 15-21; 21-14 D. Dubbel: le/2e kl: E. Alles/W. Alles (Doko)- G. v. Beelen/De Lange (Fusia) 21-18; 21-19. 3e kl./4e kl.: G. Sap/T. v. Helm (Heemskerk) J. Bol/B. Fijnheer (VTC) 21-1&, 21-15. jou. Dub bel le/2e kl.: J. Schoorl i Nispen i/J. Stals (Fusia)W. HartogD. v. d. looe- /VTC) 21-14, 21-11. 3e kl.: R. Lohman/H. Wilmink (Bloemen daal)J. Pennings/Vermin (Nispen) 21-ia; 21- 16. Meisjes Dubbel 3e kl.: E. Douma/Hummel (VTC)Bouchier/Lambert (DSS Or. Zw.) 17-21; 16-21. Gemengd Dubbel Ovg./le kt R. Hart/h Meinders-Klaver (Togido/—A. v. d. Helm/G. Zuiderwijk (Rapidity) 21-16; 18-21; 21-17. 2e kl.. P. Oort/A. de Waal (VTO—W Boersma/G. v. Beelen (Fusia) 21-11; 21-13. Je kl./4e kl.; B. Dollé/H. Zuiden (VTC)R. v. K aaalingen/M. Balm-Veling (Prowano) 2i-19, 17-2r; 21-15. Ver- enigingsprijs: VIC. Links de Poolse mevrouw Litma- novic en staande haar landgenote mevrouw Kowalska, die deze week in de schaaksimultaanavond van onze bladen zal spelen. hebben we toch enkele gegevens kunnen noteren. Ella komt uit een gezin, waar zowel haar vader als haar broers enthou siast schaakspeelden, zodat in haar de liefde voor het spel ook wel moest ont waken. Dat werd alleen nog maar ster ker toen zij trouwde met de Poolse kan didaat-meester Lipski. Het schaakecht paar heeft nu één dochterje: Monica van zeven maanden. Het bevalt Ella Lipski-Kovalska best in Wijk aan Zee. Mogelijkheden om verge lijkingen te trekken heeft ze overigens niet want het is pas de eerste maal dat zij in het buitenland is. „Ik oefen veel" Het programma in de grootmeester- groep van het Hoogoventoernooi luidt: Twaalfde ronde: ReePadevski, Ma- tanovicLangeweg, BobotsovHort, IvkovGheorghiu, KortsjnoiPor- tisch, KaraklaicVan Geet, Rossoli- moCiric, TalDonner. zegt ze, „ik wil graag heel sterk worden. Simultaan heb ik ook al enkele malen gespeeld, ik verheug me erop dit ook in IJmuiden te kunnen doen". Dan snelt de graag volleybal spelende en films kijkende Ella weer naar de toernooizaal om te kijken hoe haar land genote Litmanovicz het maakt. Hort blijft nog even zitten. Hij is vermoeid van het luisteren naar ook het voor hem soms onbegrijpelijke Pools, dat hij daarna weer in het Duits moet vertalen. „Het is een enorm zwaar toernooi", oordeelt hij over „Wijk aan Zee 1968". ,.Er zit geen enkele „Patzer" bij. Ook de Nederlanders spelen allen sterk, al blijkt dit niet steeds uit hun resultaten". Hort speelt solide, en als zodanig is hij zeer goed met zijn oudere landgenoot Filip te vergelijken. Maar buiten de toer nooizaal is hij veel uitbundiger. Hij ver telt met graagte anecdotes, spreekt hon derduit over de wereldsteden die hij be zocht heeft en waarvan hij Boedapest wel de mooiste vindt (met Praag natuurlijk!) en plaagt zijn landgenote Malypetrova, wanneer hij maar de kans krijgt. Deze tweedejaars studente in de medicijnen, kwam hier twee jaar geleden als een ver legen jong meisje, maar zij is nu veel zelfstandiger, geniet van alle feesten en is ook op het schaakbord veel zelfbewus ter geworden. Zij schuift bij aan het tafeltje en luis tert aandachtig naar Horts verhalen waarbij haar donkere lach soms opklinkt Zij hoort Hort vertellen dat zijn drie kamp met Stein en Reshevsky heel moei lijk wordt, maar dat het nog veel erger is, dat daarna Kortsjnoj wacht, 's Avonds zal zij regelmatig met Korts jnoj op de dansvloer te zien zijn. En niet alleen zij. Want deze Rus is niet alleen een sterk schaker, maar ook een gezellige man, die duidelijk geniet van de beroemde „sfeer". ADVERTENTIE Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11