Bommenwerper van VS neergestort KERNBOMMEN BIJ GROENLAND VERMIST Dag en nacht in de lucht Apollo-proef toch gelukt HET WEER Kamerleden ongerust over nieuwe belastingregeling bejaarden Ook AWW in het geding Taxibedrijven negeren ultimatum van bonden Wilson in Moskou Shell goed verzekerd Nieuwe fabriek wellicht niet in IJmuiden Achter tralies in de rechtszaal Staking niet meer af te wenden Centralisatie van bevel en beleid Mekog-A Ibatros Chirurg van paus zou hart willen overplanten Hoofdinspecteur moet zich bij GGD melden Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, ƒ1 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Zie verder pagina 3 Opklaringen Ruim 1000 maal Hiroshima Het woord is aan Éfll Politie Amsterdam Zie verder pagina 2 STYLE AND PERFECTION woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN A mbtenar enger echt: 2e JAARGANG NUMMER 33 DINSDAG 23 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Scoresby JI5C0 IJSLAND PELTB6019 NOORD AMERIKA EUROPA WASHINGTON (Reuter, AFP en AP). Het neerstorten van een brandende Amerikaanse B-52-bommenwerper met waterstofbommen, op elf kilometer van de NAVO-basis Thule op Groenland, heeft geleid tot een Deense nota. Daarin worden de Verenigde Staten eraan herinnerd dat vluchten van met kern wapens uitgeruste vliegtuigen boven Deens gebied niet zijn toegestaan. Het inci dent komt de Deense regering vlak voor de verkiezingen van vandaag erg onge legen. Men verwacht dat anti-NAVO-partijen er winst uit zullen behalen WASHINGTON, (Reuter en AFP) —De Amerikaanse bommenwerpers van SAC - Strategische luchtcommando - maken lang eafstands-vluchten boven Noord- Amerika en de internationale wateren. Zij mogen niet binnen radar-beriek van de Sovjet-Unie en China komen en de gezag voerders hebben strikte orders ten zui den van een geheime lijn in het Poolge bied te blijven. Als zij via een geheime code die weer moet worden bevestigd daartoe opdracht krijgen van het hoofd kwartier in Omaha of een andere com mandopost gaan de 5-52's tot een aan val over. Normaal zijn steeds zes van deze toestellen in de lucht. Vierentwintig tot zevenentwintig uur blijft de B-52 die waterstofbommen en raketten voor grond doelen bij zich heeft, in de lucht. Het toe stel wordt tijdens de vlucht door grote tankvliegtuigen van brandstof voorzien. KAAP KENNEDY (AFP) De proef met de maancabine Apollo-5 blijkt beter te zijn verlopen dan aanvankelijk werd gedacht. Vier uur nadat de onbemande cabine met behulp van een raket van het type Saturnus 1-B van Kaap Kennedy was gelanceerd, werd van de aarde af de motor voor het dalen in werking gesteld. In plaats van de voorgenomen 38 secon den functioneerde de motor echter slechts vier seconden. De deskundigen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA vreesden al dat de proef op een volledige mislukking zou uitlopen. De lancering had namelijk ten doel in de ruimte een aan tal ingewikkelde manoeuvres uit te voe ren om de motoren te beproeven van de afzonderlijke cabine, waarmee straks 2 van de 3 inzittenden van een grote Apollocombinatie op de maan moeten landen en weer opstijgen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton7 Beeldverhalen 7 Aangestipt 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Ferdinand 10 Sport 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met enige regen. Morgen overdag opklaringen met enkele buien. Tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toe nemende naar noordwest ruimen de wind. In het algemeen iets ho gere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het vliegtuig gewoonlijk geladen met vier waterstofbommen, die elk een kracht hebben van 25 megaton stortte zondag neer in de Noordsterbaai bij Groenland, boorde zich al brandend door een meters dikke ijslaag en verdween in het ijskoude water. Van de zeven bemanningsleden kwam er één om het leven. Het duurde tot maandagavond alvorens het Amerikaanse minsterie van Defensie in Washington het verongelukken van de reusachtige B-52-bommenwerper bekend maakte. Het voegde er geruststellend aan toe, dat er geen gevaar voor een kern ontploffing aanwezig is, aangezien de wa pens niet op scherp plegen te staan. Niet temin vreest men in Denemarken voor ra dioactieve besmetting van het zeewater. Amerikaanse militaire autoriteiten me nen, dat berging van de kernbommen geen onoverkomelijke moeilijkheid is, gezien de betrekkelijk geringe diepte van de baai: ongeveer veertig meter. Dit standpunt wordt gedeeld door de oceanograaf dr. Earl Hays die in januari 1967 meewerkte toen een kernbom uit de Middellandse Zee, voor de kust van Spanje bij Palomares werd opgevist. Sinds 1958 is het de tiende maal dat zich een ongeluk met een Amerikaanse bommenwerper met kernwapens aan boord voordeed. Vijfentwintig megaton betekent een ex plosieve kracht van 25 miljoen ton t.n.t. De atoombom die in 1945 op Hirosjima viel, had een kracht van 200.000 ton tnt De voorzitter van de provinciale raad van Groenland zei via de radio, dat het inci dent grote ongerustheid onder de bevol king zal wekken en dat Groenland maat regelen zal eisen om herhaling te voor komen. Groenland is Deens gebied met zelfbestuur. In Kopenhagen kwam het vandaag tot demonstraties. Het Russische persbureau „Tass" heeft de ramp met de B-52 een „gevaarlijk ongeluk" genoemd. In Cairo wordt een proces gevoerd tegen 54 mannen, die ervan worden be schuldigd het bewind van Nasser te hebben willen omverwerpen na de Israe- lisch-Arabische oorlog. De foto toont de vroegere minister van Oorlog Shams Badran, achter tralies in de rechtszaal. (Zie verder pagina 3). A. Roland Holst: Een Duitser haten zoals een Duitser een jood haat, is uitermate Duits. .-.v.. DEN HAAG. De Kamerleden Boot en Westerterp (beiden K.V.P.) zijn onge rust over het feit dat een dag of tien geleden bij KB is bepaald dat met in gang van 1 januari 1968 allen die uit sluitend AOW en AWW krijgen, loonbe lasting zullen moeten betalen. Zij willen dat deze mensen worden vrijgesteld van belastingbetaling of een compensatie zul len krijgen ter grootte van de in te hou den belasting. „Het is een nieuwe onver wachte last die deze mensen te dragen krijgen", aldus deze KVP-ers in schrifte lijke vragen aan de V.V.D.-minister Wit- teveen. Het besluit van de minister houdt in dat de bejaarden voortaan elke maand loonbelasting zullen moeten betalen. Vol gens de oude regeling was dat één keer per jaar. De belasting zal worden ingehou den door de Sociale Verzekeringsbank of door de Raden van Arbeid. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen dat de loonbelasting dan pas wordt betaald als het inkomen hoger is dan de zogenoemde belasting vrije voet. AOW-ers die alleen van hun staatspensioen moeten leven zullen nu nog geen loonbelasting behoeven te be talen. Dat zal wel het geval zijn als in de loop van dit jaar de AOW omhoog zal gaan. En dan geldt het alleen voor gehuwden; (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Donderdagmorgen zullen er in Haarlem geen taxi's meer rijden. Dit is nu wel zeker geworden nu de ondernemers gisteravond na een langdurige vergadering besloten niet in te gaan op het ultimatum van de officiële vervoersbonden. In totaal zullen ongeveer vijftig chauffeurs bij de actie betrokken zijn. De bonden hebben de chauffeurs geadviseerd vandaag en morgen niet tot acties over te gaan, aangezien na een nacht vergadering van woensdag op donder dag (in het Nutsgebouw aan de Lange Veerstraat) definitief het be sluit zal vallen. De ondernemers hebben inmiddels be sloten hun organisaties te vragen om financiële steun. Zoals bekend hebben de werkgeversbonden nog niet zolang ge leden hiervoor een fonds in het leven geroepen. De heer Cramer van Taxi 13000 zei ons vanmorgen: „Wij zijn bereid opnieuw overleg te plegen en de loonsverhogingen die zijn geëist te betalen. Ook zijn de Haarlemse ondernemers bereid het zo genoemde normbedrag waarover de uit kering bij ziekte wordt berekend te ver- De Britse premier Wilson is gis teren in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische lei ders. De foto toont Wilson op het vliegveld, samen met de Russische premier Kosygin. Meer over het ge sprek Wilson-Kosygin vindt u op pagina 3. hogen van f 129 tot een bedrag tussen de f 150 en f 160". „Maar", aldus de neer Cramer, „de bonden hebben gesproken van „ja" of „neen" op het ultimatum en daar kunnen wij niet op ingaan. Doel bewust willen de bonden niet tot een ak koord komen", aldus de heer Cramer, die zich tenslotte afvroeg waarom er in Utrecht, Groningen en Schiedam nog steeds wordt onderhandeld, terwijl in Haarlem een ultimatum is gesteld. ongehuwden behoeven dan nog niets te betalen. De ongehuwden zitten voorlopig nog ruim onder de belastingvrije voet. Weduwen jonger dan veertig jaar zon der kinderen en weduwen met een kind zullen direct loonbelasting gaan betalen. Met 1 kind wordt ontvangen 387.50. plus 34.32 kinderbijslag. Zij betalen deze maand al 3 loonbelasting. Een weduwe zonder kinderen en jonger dan veertig jaar 4.30 bij een uitkering van 272.50. Met nadruk vragen de Kamerleden ten slotte wat de kosten zijn van de ambtelij ke bemoeienissen en wat de baten er van zijn. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse poli tie wordt grondig gereorganiseerd. Het aantal afdelingsbureaus wordt terugge bracht van 10 tot 6. De zelfstandigheid van de afdelingen wordt sterk beperkt. Er komen aparte diensten voor de recher che en voor de handhaving van de open bare orde en het verkeer. In een vandaag verschenen nota zeggen B. en W. dat vooral het verkrijgen van een sterke centralisatie van de bevels- en beleidslijnen wordt beoogd. De zes afdelingen, welke er nu komen, krijgen elk een hoofd voor de recherche dienst, de verkeersdienst en de dienst voor ordehandhaving. Eén van hen wordt chef van de afdeling. Het aantal staforganen, direct onder de hoofdcommissaris, is beperkt. Er is ook rekening gehouden met de behoefte 's nachts over meer politieper soneel te beschikken dan nu. In vijf van de zes nieuwe districten komen naast dagdienstbureaus nachtdienstbureaus. ROTTERDAM. De materiële schade bij de Shell-raffinaderij in Pernis is voor het grootste deel gedekt door verzekerin gen bij buitenlandse maatschappijen. Dit geldt ook voor de schade aan derden. Het eigen risico van Shell is in beide gevallen van vrij ondergeschikte betekenis. Deze verrassende mededeling deed van morgen de directie van het door brand getroffen bedrijf. Eerder was verklaard dat het risico in hoofdzaak intern was gedekt bij de eigen groepsverzekerings maatschappij. Men verwacht geen „ketting-effect" op de groepscijfers van dit kwartaal. Ook de schade aan derden heeft de Shell voor het overgrote deel gedekt. Het produktieverlies wordt opgevangen door een geheel van flexibele operaties binnen de over de hele wereld gespreide Shell-groep. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Gisteren is bekend ge worden, dat de directie van de Verenigde Kunstmestfabrieken Mekog-Albatros in Utrecht nog geen beslissing heeft geno men over de plaats van vestiging van de nieuwe ammoniakfabriek, die de drie be staande eenheden van de Mekog in IJmui den zal moeten vervangen. Wordt de nieuwe ammoniakfabriek niet in IJmui den gebouwd, dan zal dat gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid voor ruim 200 mensen. Bij de Mekog-Albatros in IJmuiden werken ongeveer 1100 man. Als gevolg van nieuwe ontwikkelingen worr't het op het ogenblik niet uitgesloten geacht, dat de plannen uit 1964 voor de nieuwe ammoniakfabriek in IJmuiden zullen worden gerealiseerd in Pernis of in Antwerpen. Er zijn inmiddels in sa menwerking met de Westduitse Badische Anilin- und Soda-Fabrik grote uitbreidin gen in Pernis tot stand gekomen. Het is niet uitgesloten dat deze samenwerking zal uitlopen op de bouw van een nieuwe eenheid in Per nis. De directie van de Mekog zegt echter uitdrukkelijk dat nog niets is besloten. IJmuiden zou zelfs nog steeds bovenaan staan op de lijst maar, zo zei de directie ons, Pernis en Antwerpen worden niet bij voorbaat uitgesloten. Nader vernemen wij dat als IJmuiden wordt gepasseerd als vestigingsplaats dat beslist niet betekent dat er ontslagen zul len volgen. Bij Hoogovens is voldoende plaats, mede door de grote uitbreidingen die dit concern de komende jaren zal realiseren. De definitieve beslissing zal naar een woordvoerder ons tenslotte ver zekerde binnen enkele maanden vallen. ROME (AFP). Professor Pietro Val- doni, die op 4 november vorig jaar de paus opereerde, zou zich thans voorbe reiden op de eerste harttransplantatie in Italië, aldus meldt „La Nazione". De bekende Italiaanse chirurg zou reeds de eerste „vrijwilliger" gevonden hebben voor de transplantatie; een inva lide Napolitaan, die reeds 15 jaar aan een ernstig hartgebrek lijdt. Professor Barnard, de Zuidafrikaanse harttransplantatiedeskundige, zal op 30 januari in Rome een bezoek brengen aan professor Valdoni. (Van onze correspondent) ZAANDAM. De voorzitter van de raadkamer van het ambtenarengerecht, mr. E. J. M. Minderop, heeft loco-burge meester M. J. Hille bevoegd verklaard om de geschorste hoofdinpsecteur van po litie J. B. L. de Rave op te dragen zich bij de directeur van de G.G.D. te melden voor een geestelijk en lichamelijk onder zoek. De heer De Rave had gevraagd de loco burgemeester Onbevoegd te verklaren hem een dergelijke opdracht te geven. De raad kamer van het ambtenarengerecht behan delde de zaak in besloten zitting.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1