Pengel stelt voorwaarde voor een vreedzame oplossing Zandvoorter gezocht HOUTWERF - HAARLEM Vragen aan ministers over Shell-explosie Treinbotsing in Heerlen; tien mensen gewond opruiming ensen en P.S.P.-protest Tweelingen in quiz iUaranka meubelen „GUYANEZEN MOETEN UIT BETWIST GEBIED" „Suriname zal handelend optreden" Proces in Moskou Kamerlid tegen Geleense boycot Volledig onderzoek bepleit Voor ernstig zieke geen plaats in ziekenhuis? Meer wind 11 DINSDAG 23 JANUARI 1968 2 Overval in Amsterdam Futurum afzuigkap met uniek, gepatenteerd afzuigsysteem en luchtgordijn De enige afzuigkap met een capaciteit van 440 m3 per uur Leedwezen Overleg Curacao In Amsterdam Kort nieuws Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk tv 3Ü IIMWWIMWIIIWIIWWWWIIIIWWWIflIWIIIIMWWWWWWWWIIW» (Van onze correspondent) AMSTERDAM De identiteit van de twee rovers, die gisteren op het Damrak een mislukte overval op de geldloper van C. en A. pleegden is thans bekend. De over valler die onmiddellijk na de overval kon worden aangehouden is een 21-jarige jongeman uit Amstelveen. Een eveneens 21-jarige inwoner uit Zandvoort wordt er van verdacht de tweede dader te zjjn. Hjj is voortvluchtig. De 62-jarige chef van de interne dienst van C. en A., de heer H. Schaeffers, die bij de overval een schotwond in de buik opliep, verkeert na een operatie in het Binnengasthuis niet meer in levensge vaar. Bij de overval werd de hoofdcaissière van C. en A. mejuffrouw A. Pauw, door een tweede schot licht aan de linkerhand gewond. Na de schoten op het drukke Damrak snelden zoveel mensen toe, dat de over vallers zonder de tassen met geld de be nen namen Twee employés van C. en A. die achter de heer Schaeffers en mejuf frouw Pauw naar buiten waren gekomen, brachten de tassen met geld in veiligheid. Eén van de getuigen van de overval, de 33-jarige chauffeur W. F. Burgemees ter, die aan een stalletje een haring stond te eten toen de overvallers toesloegen sprong in z'n auto en zette de achtervol ging in. Een poging om de overvallers op het Beursplein klem te rijden mislukte, maar de heer Burgemeester zag kans na uit zijn auto gesprongen te zijn een van de overvallers in de kraag te grijpen. Politiemannen die in de buurt waren in verband met een demonstratie tegen de oorlog in Vietnam voor het kantoor van American Express, namen de man van •hem over en brachten hem naar het bu reau Warmoesstraat. Hij had een pistool bij zich. De andere overvaller zag kans te ontkomen. Het is bij C. en A. gebruikelijk dat op maandag grote bedragen de opbrengst van de laatste twee dagen van de voor gaande week naar de bank worden gebracht. De loper, die steeds wordt bege leid door een of meer anderen, vertrekt steeds op verschillende tijden. Ook maakt hij afwisselend gebruik van de verschil lende uitgangen van het kledingmagazijn. ADVERTENTIE ZIE ONZE SHOWROOM Kampersingel 22 - Tel. 11932 Niet gemist. Tijdens baggerwerkzaamhe- den in Diemen werd een geldkistje met waardepapieren naar boven gehaald. Het bleek gestolen te zijn bij een 64- jarige inwoner van Amersfoort, die ech ter de diefstal nog niet ontdekt had. Er zaten ook juwelen in het kistje, maar die waren verdwenen. Op klant geschoten. De kastelein van een café op Katendrecht (Rotterdam) heeft met een pistool op een van zijn klanten, een 25-jarige zeeman, die erg lastig was geschoten. Hij raakte de zeeman niet, maar wel een van de spiegels in zijn zaak. Hij is gearresteerd wegens poging tot zware mishandeling. Ambassadeur van Tanzania. President Nyerere van Tanzania heeft de heer Anthony Balthazar Nyakyi benoemd tot ambassadeur in Nederland. De heer Nyakyi is 31 jaar. Hij was hoofd van de politieke afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Tanzania. Voor Sicilië. In aansluiting op de hulp verlening door het Nederlandse Rode Kruis heeft de Nederlandse regering 50.000 in geld of goederen ter beschik king gesteld van de regering van Italië voor hulp aan de door de aardbeving op Sicilië getroffenen. Brandstichting? Een 31-jarige inwoner van Deventer wordt van brandstichting verdacht. Bij de brand liepen hij en zijn vrouw lichte verwondingen op, maar een 15 maanden oude baby kreeg zeer ernstige brandwonden. PARAMARIBO (AP). Premier Pen gel van Suriname heeft gisteren in een rede voor radio en televisie verklaard dat in het conflict tussen Suriname en Guya na alleen dan een vreedzame oplossing mogelijk is als Guyanese politiemannen Surinaams grondgebied verlaten. De pre mier zei dat Suriname nimmer voor ge weld uit de weg zal gaan en geenszins van plan is verdere protesten te doen horen zonder daden te stellen. Suriname heeft alle maatregelen geno men om het Surinaamse grondgebied te verdedigen terwijl het voorbereid is op eventualiteiten. Alle Guyanese burgers, die in Suriname werkzaam zijn, moeten het land binnen twee weken verlaten. De premier beschuldigde z'n Guyanese ambt genoot Burnham ervan niet te willen on derhandelen. „De Raad van Ministers", aldus pre mier Pengel, „tekent hierbij nogmaals aan, dat zij deze beslissing met leedwe zen heeft genomen, gezien het voortref felijk gedrag der Guyanezen in Surina me alsook hun bijzondere bijdrage tot de ontwikkeling van het land. De Raad her haalt", zo ging de premier verder, „dat hij beried is, zodra er klaarheid in deze voor hem onhoudbare situatie is gekomen deze maatregel in te trekken". Premier Pengel zei voorts dat de souve- reine rechten van Suriname op de Coran- tijn in het belang van Guyana steeds op soepele wijze zijn toegepast. Hij beschuldigde de Guyanese regering ervan de zaak steeds meer op de spits te hebben gedreven. „Uit alles blijkt", aldus de heer Pengel „dat Guyana in feite geen belang heeft in het gebied in casu, terwijl de Suri naamse regering uit eigen middelen reeds miljoenen guldens heeft uitgegeven voor onder andere hydrologische en meteoro logische onderzoekingen. De Raad van Mi nisters is van oordeel dat een vreedzame oplossing van dit geschil, dat onder de gegeven omstandigheden uiteindelijk tot geweld zal leiden, slechts kan worden ver kregen indien de Guyanese politie het Surinaamse grondgebied onmiddellijk verlaat". AMSTERDAM. Het secretariaat van de P.S.P. heeft aan de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag een brief gestuurd waarin wordt verklaard: „Met bestuur van de P.S.P. kennis genomen van de berichten in de pers over het proces tegen Wera Lasjkowa, Aleksander Ginsboerg, Joeri Galanskow en Aleksei Dobrowolski. Ons protest geldt niet al leen de gang van zaken tijdens dit pro ces, maar ook hetgeen in de Sovjet-Unie naar uit de aanklacht blijkt, strafbaar is. Wij zijn van oordeel dat vrijheid van meningsuiting ook op cultureel en weten schappelijk gebied een wezenlijk bestand deel vormt van een socialistische samen leving. Wij verzoeken u deze brief ter kennis te brengen van uw regering". DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid dr.ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) heeft de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver zocht te bevorderen dat het besluit van het gemeentebestuur van Geleen, volgens welke lijders aan besmettelijke ziekten die een gevaar opleveren voor anderen geen scholen en voor het publiek toegan kelijke plaatsen mogen bezoeken, wordt vernietigd. Dr. Oele is van oordeel dat voor een dergelijke verordening geen plaats is, omdat deze materie door de wet is geregeld. De premier dankt ten slotte het hele Surinaamse volk, „dat zich in deze natio nale zaak als één man achter de regering heeft gesteld". De Guyanese ambassadeur in ons land sir Lionel Luckhoo, die gisteren zijn ge loofsbrieven aan de koningin heeft aange boden, heeft verklaard blij te zijn dat Nederland de kwestie door overleg wil oplossen. Wanneer dit overleg kan begin nen kon hij niet zeggem. Eerst zal minis ter Luns met premier Pengel overeen stemming moeten bereiken. DEN HAAG/ROTTERDAM. De heer G. Elt'ferich (AJt.P.), lid van de Eerste Ka mer, ministers Schut van Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening, De Block van Economische Zaken, Roolvink van Sociale Zaken en Lardinois van Land bouw en Visserij schriftelijke vragen ge steld over de Shell-explosie op vorige week zaterdag. In een toelichting op deze vragen wordt opgemerkt, dat door de bestaande situatie op het stuk van de woonbebouwing rond om het Waterweggebied en het in het Westland aanwezige kassengebied naast de schade welke het bedrijf zelf' lijdt, schade kan worden toegebracht aan der den, direct materiële schade en ver wondingen en indirect ten gevolge van luchtverontreiniging en vergiftiging van gewassen. De heer Elffrich wil een volledig on derzoek naar de oorzaken van de explo sie. Voorts wil hij weten of er aanleiding bestaat tot wijziging van de ruimtelijke ordening in dit gebied. Hij vraagt verder veiligheidsmaatregelen en het oprichten van een orgaan ter regeling van de schade die door een calamiteit wordt toegebracht aan derden. Gisteren is een conferentie bij de Shell begonnen waaraan onder meer deelne men justitie, arbeidsinspectie, stoomwe zen, brandweer en de afdeling hinderwet van de bouwpolitie. De loco-burgemeester van Rotterdam, de heer G. Z. de Vos heeft verklaard mede dat zowel de brand bij Pakhuimeesteren als die bij de Shel aanleiding is de organisatieschema's van de gemeente diensten nog weer eens onder de loep te nemen. Hij merkte op dat Hoogvliet, de meest getroffen woonwijk, beslist niet op een vulkaan leeft. De minister van Sociale Zaken van Volksgezondheid, de heer Roolvink, heeft maandag een bezoek aan de Raffinaderij gebracht, waar hij een gesprek had met de directeur van de raffinaderij ir. Van den Bergh. Minister Roolvink stelde zich op de hoogte van de enorme ravage welke de brand op het terrein heeft aangericht. Daarna ging de bewindsman naar het door de grote glasschade getroffen Hoog vliet. Onze weerkundige medewerker tekent naar aanleiding van de ramp aan, dat tij dens de brand het weer gunstig is ge weest. Zo zou bij de mist, 24 uur later, de zwarte roet vrijwel geen uitweg in de atmosfeer hebben kunnen vinden, maar zou bij 'n zwakke wind in de omgeving, de randstad, ^ijn neergeslagen. Een zeer gevaarlijke vorm van luchtverontreini ging zou zich daarbij hebben kunnen voordoen, waarvan voorbeelden uit het buitenland zijn te noemen. Een brand in een cementfabriek in Oostenrijk enkele jaren geleden, in eveneens een dichte mist, bracht een aantal mensen in het ziekenhuis. In de Maasvallei bij Luik kwamen door een dergelijke luchtveront reiniging met zwaveldioxyde 60 mensen om het leven in 1930. Een roet- en rook vergiftiging, ook als gevolg van een zeer dichte mist boven Londen kostte tussen 5 en 9 november 1952 aan ongeveer 4000 Londenaren het leven. Op de raffinaderij van de Shell op Cu rasao heeft zich zondag, naar thans be kend wordt, een ontploffing voorgedaan, waarbij de compressor van de katalyti- sche kraakinstallatie was betrokken. Eer, employé heeft daarbij ernstige brandwonden opgelopen. De omvang van de schade is nog niet békend. De brand, die na de explosie onf- stond, was na een uur bedwongen. Zaterdag 3 februari zendt de AVRO voor de eerste keer een nieuwe quiz show uit, getiteld „Een plus een is een". Deze titel is gekozen omdat er hoofd zakelijk tweelingen aan meewerken. Na een oproep voor tweelingen in een tele visieblad kwamen meer dan duizend brieven binnen. Hieruit werden de kan didaten gekozen en tevens de assisten ten van quizmaster Lou van Burg. De 24-jarige Haagse tweelingen Ina en Kitty Hdhler werden het meest gelijk- kend en geschikt gevonden. Zowel Ina als Kitty zijn gehuwd. Zij trouwden in 1965 met een tijdsverschil van 14 dagen en werden in 1964 gelijk tijdig opgenomen in een ziekenhuis om aan dezelfde kwaal te worden geope reerd. Hoofdprijs in deze quiz-show is een stukje Nederland ter grootte van dui zend vierkante meter. ADVERTENTIE LOOP VRIJ IN EN UIT bij: Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW (Van onze correspondent) HEERLEN Tien mensen zijn gewond toen maandagavond op het station in Heerlen de uit Sittard komende personen trein even na acht uur tegen een stil- ADVERTENT1E JASSCHORTEN - COATS - REGENJASSEN - ONDERGOED - PANTALONS - PYJAMA'S - SPORTHEMDEN - JONGENSSPIJKERBROE KEN - TRUIEN - ANKLETS h specialist in vakkleding PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM staande trein botste. De bestuurder van de trein bleef ongedeerd. De neus van de trein werd ernstig beschadigd. De bestuurder van de trein uit Sittard heeft vermoedelijk de rode stoplamp op het perron door de dichte mist niet opge merkt. De trein liep met een snelheid van ongeveer 20 kilometer per uur iets te ver door en botste tegen de stilstaande wa gens. Door de schok werden de passa giers, die al op de balkons stonden om uit te stappen door elkaar en tegen de grond gesmakt. Drie passagiers werden bewus teloos de trein uitgedragen en naar een ziekenhuis gebracht. Een van hen, een 46-jarige inwoner van Bocholt, moest met een neusfractuur en een lichte hersen schudding opgenomen worden. De twee anderen konden, na behandeld te zijn, het ziekenhuis verlaten. Zeven mensen liepen hoofdzakelijk schaafwonden op. De N.S.-directie kreeg later van een rei ziger uit Heerlen bericht, dat diens kost bare viool door de botsing zwaar be schadigd was. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het gemeenteraads lid de heer G. Keja (V.V.D.) heeft aan B. en W. vragen gesteld over de dood van een 83-jarige vrouw. Zij zou zijn over leden nadat een door artsen noodzakelijk geachte opnemnig in een ziekenhuis niet mogelijk was gebleken. Volgens de heer Keja constateerde de huisarts van de vrouw vorige week don derdagavond om acht uur een ernstige longontsteking. Hij waarschuwde de GG. en GD en een arts van deze dienst, die de vrouw kwart over twaalf onderzocht, kwam eveneens tot de conclusie dat zij opgenomen moest worden. Een uur later kwam echter van de GG. en GD. bericht, dat opneming wegens plaatsgebrek niet mogelijk was. Om zes uur vrijdagmorgen overleed de vrouw. De heer Keja vraagt B. en W. of het juist is dat door ziekte (griep) onder het verplegend personeel de opnamemogelijk heden in Amsterdam geringer zijn dan normaal. Ook wil hij weten of het juist is dat in confessionele ziekenhuizen uit economische overwegingen tegen en tijdens het weekeinde minder patiënten worden ontslagen om het aantal lege bed den te beperken en of het juist is dat de ziekenhuizen in de weekeinden zo min mogelijk personeel inschakelen. Hij vraagt B. en W. een einde te maken aan deze situatie. Sigarettendief. In Amsterdam is een 27- jarige man aangehouden die bekend heeft enkele maanden geleden bij een firma in Goes voor 12.000 aan siga retten te hebben gestolen. Zijn 31-jarige broer uit Goes is, verdacht van mede plichtigheid, eveneens aangehouden. KwwwwwwiwiiiiiwwwiimiiiiiwiwiiimiiiiiiiwwMwwMimmiiimi Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Op treden van het Nederlands Dans Theater. Woensdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Wanneer heb je mijn moeder voor het laatst gezien" van Christopher Hamp ton. Regie: Peter Oosthoek. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Met jouw tanden in mijn nek", 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „De Trein", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Casino Royale", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De Huwe lijksnacht", 14 j. Minerva, 20.15 u. en woensdag ook 14.30 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De twaalf veroordeelden", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zonda res van Athene", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht): Expositie van werken van Key Hiraga. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot en met 29 januari. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werk van Joop Koopman. Dagelijks van 10-20 ur. Tot 18 februari. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswijk op het the ma „Ooorlogsheerlijkheden". Maandag t.m. vrijdag 20-22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 12-17 uur. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van schilderijen en acrylics van Leen Spierenburg. Dagelijks (ook zondags) geopend van 14-17 uur. Tot en met 3 februari. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers): Expositie van schilderijen, etsen en tekeningen van Ruud Cornelis. Zondags van 14-17 u. Tot en met 25 februari. Duysterghast (Zandvoort): Expositie van schilderijen, collages, etsen en pen tekeningen van Gerrit van Dijk. Zondags van 14-17 uur. Tot en met 5 februari. DIVERSEN A. H. Gerhard Mulo (Raaks), vandaag 20 u.: „De Waddeneilanden", lezing voor de Volksuniversiteit door J. P. Strijbos. Poppentheater Merlijn (Hasselaers- plein 35), woensdag, 14.30 u.: „De Sprook jesmolen". Minerva Theater (Heemstede), vandaag 20.15 u.: Lezing door prof. dr. C. A. Zaal berg over „Het kan verkeeren in 350 jaar" (Heemsteedse Kunstkring). Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vandaag 20 u.: „Snarenspul", programma m.m.v. Shirley Collins, Wannes van der Velde, Dick Poons, John Pearse, Boudewijn de Groot en Cobi Schreijer. DINSDAG 23 JANUARI City, 20 u.: „The finest hours" (filmserie Velser Kunstkring). WOENSDAG 24 JANUARI City, 20 u.: „De man die miljoenen waard was". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Kil lers en contra killers". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hawaii". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie van Nico Betjes, plastiek, en Rob Clous, grafiek; geopend van 9-12.30 u. en 13.30-18 u. WOENSDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Kil lers contra killers". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hawaii". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie van Nico Betjes, plastiek en Rob Clous grafiek, geopend van 9-12.'30 uur en 13.30-18 uur. Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied boven Centraal Europa trekt langzaam naar het zuidoos ten. In de afgelopen nacht trad in grote delen van West- en Centraal Europa weer lichte nachtvorst op met mist. Een de pressie bevindt zich tussen IJsland en Noorwegen. Het frontensysteem ervan strekt zich over Schotland en Ierland naar het westen uit. Het trekt in de richting van ons land en zal in de komende nacht met regen passeren. Achter het front bevindt zich minder koude lucht, waar in opklaringen voorkomen. De wind wak kert aan en ruimt later naar noordweste lijke richting. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum tm i <0 M temperaturen <U 3 binnen- en buitenland BS C Den Helder geh. bew. z 5 0 0 Ypenburg mist z 4 0 Vlissingen mist zw 2 -2 0 Eelde motregen zzw 4 -1 0.1 De Bilt mist verand. 4 1 0 Twente mist zzw 3 -2 0 Eindhoven mist windst. 3 -0 0 Z.-Limburg mist zw -0 -2 0 Helsinki geh. bew. wnw 1 -8 0.1 Stockholm half bew. windst. 2 -3 0 Oslo geh. bew. windst. -7 -10 0.1 Kopenhagen half bew. wnw 2 2 0 Aberdeen regen windst. 4 -4 0.1 Londen geh. bew. w 4 0 0 Amsterdam geh. bew. z 4 2 0.1 Brussel mist windst. 0 -3 0 Luxemburg mist o -2 -3 0 Parijs geh. bew. z -0 -2 0 Bordeaux mist windst. 12 -3 0 Grenoble geh. bew. windst. 2 -2 0 Nice licht bew. n 13 5 0 Berlijn motregen w 3 0 0.3 Frankfort geh. bew. windst. -1 -1 0 München geh. bew. verand. -1 -4 0 Zürich geh. bew. no -1 -3 0 Genève geh. bew. n -0 -2 0 Locamo onbewolkt windst. 7 -5 0 Wenen onbewolkt nw 4 -1 0 Innsbruck mist wzw -1 -13 0 Belgrado geh. bew. w 1 -2 0 Athene onbewolkt windst. 10 2 0 Rome zw. bew. ono 12 -0 0 Barcelona onbewolkt nnw 15 4 0 Madrid onbewolkt windst. 13 -6 0 Mallorca onbewolkt windst. 15 -1 0 Lissabon onbewolkt o 16 5 0 Woensdag 24 januari Zon op 8.33 uur; onder 17.12 uur. Maan op 3.31 uur; onder 11.53 uur. Maanstanden Laatste kwartier 22 ianuarl 20 38 uur. Nieuwe maan 29 Ianuarl 17 29 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 23 januari Hoog water 9.05 uur en 21.35 uur. Laag water 4.38 uur en 17.10 uur. Woensdag 24 januari Hoog water 10.06 uur en 22.42 uur. Laag water 5.35 uur en 18.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2