ONDERWERPEN GEHEIMGEHOUDEN Wilson voert op het Kremlin besprekingen met Kosygin De Gaulle polst Cairo over bemiddelingskans Israëlische vr edespiloot voor rechter Rennies Apollo Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Grote spanning in Guatemala Amerikaanse ambassadeur bracht een boodschap van Johnson over Gaullisten verliezen hun meerderheid Luchtvaartreclame eist zes levens Brandend maagzuur, Stations te huur Regeringstroepen in Laos vluchten naar het zuiden Weer inkrimping van Rijnleger „Maarschalk Amer wilde Cairo bezetten" Schütz naar VS DINSDAG 23 JANUARI 1968 3 MOSKOU (AP). De Russische premier Alexei N. Kosygin is gisteren een bespreking over wereldvraag stukken begonnen met de Britse pre mier Harold Wilson, kort nadat een geheime Amerikaanse boodschap ontvangen was, blijkbaar van presi dent Johnson. Wilson was per vlieg tuig in Moskou aangekomen en ging onmiddellijk naar het Kremlin voor uitgebreide besprekingen. Verheugde Theodorakis helpen direkt! Vervolg van pagina 1 We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Basis voor persoonlijk bezit GUATEMALA CITY (AFP). In Guatemala heerst een zeer ge spannen sfeer als gevolg van een lange reeks gewelddaden, waarvoor niet alleen extremistische groepen van links en rechts, maar ook gewone misdadigers verantwoordelijk zijn. Om aan deze ontwikkeling een einde te maken heeft president Julio Cesar Mendez Montenegro dezer dagen voor een maand de alarmtoestand afgekondigd, waarbij enige constitu tionele waarborgen zijn opgeschort en alle politieke activiteit is ver boden. Luitenant-kolonel Hardi: Ondanks de geruststellende mededeling van Washington dat de waterstofbommen, die in het op Groenland neergestorte Amerikaanse vliegtuig werden meege voerd, niet op scherp zijn gesteld, wekt dit ongeluk toch over de gehele wereld opnieuw grote bezorgdheid. Het is niet de eerste keer dat zoiets gebeurt. Twee jaar geleden stortte een Amerikaans atoom bomvliegtuig voor de Spaanse kust neer, waarbij een der bommen tijdelijk ver loren raakte. Dat de bommen niet op scherp zijn ge steld, is wel het minste wat de bevolking van de Europese landen, in wier lucht ruim deze levensgevaarlijke patrouillering plaats heeft, mag verwachten. Men vraagt zich echter af of de maatregel volgens welke dag en nacht Amerikaanse atoom- bommenwerpers in de lucht zijn, heden ten dage nog zin heeft. Hij werd ingesteld in tijden van acute dreiging, tijdens de warmste periode van de koude oorlog. Er is sindsdien wel het een en ander ver anderd, niet alleen in het diplomatieke verkeer tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten, maar ook in de weder zijdse standpunten ten opzichte van de problemen die een oorlog zouden kunnen ontketenen. Bovendien is aan beide zijden kennelijk de overtuiging sterker gewor den dat een atoomoorlog niet meer tot de ..winstgevende objecten" kan worden ge rekend. Een maatregel als die der „vliegende atoompatrouilles" behoort tot de categorie der allerdringendste voorzieningen in noodtoestanden, niet tot de normale si tuaties waarin de mensheid in vredestijd moet leven. Het is een voortdurend ge vaar van onrustbarende afmetingen, dat als een zwaard van Damocles in de lucht zweeft: merkwaardig genoeg niet boven het hoofd van de „vijand", maar boven dat der Amerikaanse bondgenoten. Het heet dan wel dat deze patrouillevluchten zich beperken tot het grondgebied der Verenigde Staten en hun grensstreken, maar Spanje en Groenland zijn in dit opzicht dan toch wel zeer afgelegen grensstreken der Verenigde Staten. Het is de vraag of dergelijke maat regelen, die genomen worden door mili taire kopstukken in tijden van vermeende urgentie, niet bij wijze van traditie wor den gehandhaafd omdat ze nu eenmaal zijn ingevoerd. Het is ook de vraag of het in de huidige situatie niet voldoende zou zijn als met atoombommen bewapende vliegtuigen startklaar zouden staan op de vele bases, die Amerika over de hele wereld heeft ingericht rondom de Sovjet- Unie, in plaats van een voortdurend ver voer van atoombommen van de ene plek van de aardbol naar de andere en terug. In het licht van de geregelde Amerikaan se verklaringen dat de veiligheid van het eigen grondgebied en dat van de bond genoten de grootste zorg van de regering in Washington uitmaakt, is de lucht- patrouillering met atoombommen een instituut dat een averechtse uitwerking heeft. Zelfs als vlagvertoon is een der gelijke gevaarlijke manier van doen niet de prijs waard, die argeloze bevolkingen er op zeker moment voor zouden moeten betalen. Blijkens vragen van Kamerleden zullen ten gevolge van nieuwe belastingmaat regelen de uitkeringen aan 65-jarigen en weduwen krachtens de A.O.W. en A.W.W. voortaan onder de loonbelasting vallen, voor zover deze uitkeringen tenminste de minimum grens van de belastingtabel len overschrijden. Een kleine verhoging van de A.O.W.-uitkering zal alle bejaar den over die minimum grens trekken en dan zal er van het staatspensioentje voortaan loonbelasting worden inge houden. Het is niet duidelijk waarom dit ge beurt. Sociaal gezien is het te betreuren, dat van een zo karig inkom ent je nog en kele guldens worden afgeknabbeld, want dat zou juist degenen die met veel moeite uitsluitend van de A.O.W. en A.W.W. rondkomen, noodzaken een beroep op de Bijstandswet te doen. Administratief ge zien is het eveneens onwenselijk, omdat de berekening en inning van de loon belasting op de A.O.W. en A.W.W. waar schijnlijk evenveel kosten als zij op brengen. Bovendien neemt de fiscus geld weg dat door de Bijstandswet weer moet worden toegeschoven aan de benadeelden. Een kleine verhoging van de minimum grens der loonbelasting zou al die romp slomp overbodig maken, terwijl een grote ergernis zou worden voorkomen en het vertrouwen in de efficiency van het over heidsapparaat niet zou worden aangetast. Het zou interessant zijn te weten of de netto inkomsten van de staat door deze belastingheffing eigenlijk wel stijgen en hoeveel. En of die inkomsten de slechte indruk bij de bejaarden wel waard zijn. Britse noch Russische autoriteiten wil den zeggen welke wereldvraagstukken aan de orde zijn gekomen in de bijeen komst van negentig minuten, maar be kend was dat Vietnam, Cambodja en het Midden-Oosten op de agenda stonden voor behandeling tijdens het bezoek van eenenvijftig uur van Wilson aan Moskou. Vreugde bij de 42-jarige Mikis Theodorakis en diens echtgenote Myrto, nadat het hof van beroep het vonnis heeft vernietigd, waarbij de componist op beschuldiging van het beledigen van de politie in 1964 was veroordeeld. Theodorakis heeft hiermede het recht gekregen te pro fiteren van de op 26 december af gekondigde amnestie. XV"-v.-v <VXv..:<V.VXnV N «-v- PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft zijn parlementaire meerder heid althans op papier verloren, doordat een afgevaardigde uit Tahiti heeft meegedeeld dat hij uit de gaullistische fractie in de nationale vergadering treedt. Hij zal voortaan als onafhankelijke optre den. Hierdoor is de gaullistische meerder heid tot 243 geslonken, dat wil zeggen een zetel minder dan de absolute meerder heid. (Van onze correspondent) PARIJS. Door middel van de Franse ambassadeur in Cairo, die de laatste we ken in Parijs vertoefde, heeft president De Gaulle de Egyptische president Nas ser gisteren een persoonlijke boodschap laten overhandigen om te onderzoeken of intussen de situatie niet rijp is geworden voor een nieuwe bemiddelingspoging van zijn kant in het Arabisch-Israelisch con flict. In de boodschap waarvan de inhoud nog geheim wordt gehouden, zou de president dezelfde ideeën hebben toegelicht die hij eind december de Israëlische oud-premier Ben Goerion had voorgelegd. Ofschoon hij Israel als agressor be schouwt, zou De Gaulle van de Arabische landen verlangen dat ze het bestaansrecht van de jonge joodse staat officieel erken- TEL AVIV (AFP). Abie Nathan, de Israëlische „piloot van de vrede", die zich twee keer naar Egypte heeft be geven, in 1966 en 1967, voor een ont moeting met president Nasser, moet thans voor een Israëlische rechtbank ver schenen. Hij wordt ervan beschuldigd Israel zonder toestemming te hebben ver laten, zich naar Egypte te hebben be geven zonder vliegvergunning en ver scheidene reglementen te hebben over treden op het gebied van het luchtver voer. nen. Op die grondslag zou hij graag bereid zijn zijn goede diensten als be middelaar aan te bieden. Van een opheffing van het wapenembar go voor Israel moet evenwel in de brief aan Nasser geen sprake zijn. Daarente gen zal binnenkort in Parijs wel een be langrijk verdrag voor de verkoop van Frans wapentuig aan Israel kunnen wor den getekend. BANGKOK (AP). Een Zweedse mannequin, wier foto verschenen is in honderden advertenties voor de Scandi navische luchtvaartmaatschappij SAS, was één van de zes slachtoffers, die een vliegramp in Bangkok gisteren heeft ge- eist. Het meisje, de 24 jaar oude Marie Pile- hag uit Stockholm, bevond zich aan boord van een Beechcraft van het Thaise leger om zich in de lucht te laten fotograferen met een Thaise Caravelle op de achter grond. De Beechcraft raakte echter de vleu gel van de Caravelle en stortte neer, waarbij alle zes inzittenden om het leven kwamen. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? Zowel de autoriteiten van de Ameri kaanse ambassade als de Russen bewaar den het stilzwijgen over het doel van het bezoek van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Lllewelllyn E. Thompson, aan Kosygin, dat dertig minuten duurde. Zij wilden alleen zeggen dat het bezoek was afgelegd op verzoek van Thompson. Dat betekende dat hij een boodschap moest overhandigen, waarvan de inhoud niet is bekendgemaatk. Diplomatieke waarnemers hebben laten doorschemeren dat Thompson Kosygin heeft bezocht in verband met Vietnam of Cambodja en dat Wilson beide onderwer pen zou bespreken. Verwacht wordt dat Wilson op 8 en 9 februari in Washington Johnson verslag zal uitbrengen van zijn bevindingen in Moskou. Het laatste formele gesprek tussen Thompson en Kosygin was op 18 februari van het vorig jaar, toen ze naar verluidt een Amerikaans voorstel bespraken in zake onderhandelingen over het afzien van de bouw van antiraket-raketsyste- men. De Sovjet-Unie heeft nooit openlijk op dit voorstel gereageerd. Washington heeft intussen toch tot de bouw van zo'n systeem op beperkte schaal besloten, officieel als bescherming tegen een eventuele Chinese raketaanval. In de officiële bekendmaking over de ontmoeting tussen Kosygin en Wilson werd meegedeeld dat „verschillende top- Na de eerste tegenslag werd besloten het vluchtplan te wijzigen en de diverse motoren nog eens uitvoerig te beproe ven. Ditmaal verliepen de plannen ge heel naar wens. Eerst liet men de motor voor het dalen gedurende 26 seconden op eentiende van zijn capaciteit werken, en daarna twee maal op volle kracht, respectievelijk ge durende zeven en twee seconden, waarbij een stuwdruk van 10.500 pond werd ont wikkeld. Vervolgens werd de motor voor het stijgen in werking gesteld. Overeen komstig de instructie vanaf de aarde ont wikkelt deze gedurende zestig seconden zijn volledige kracht van 3500 pond. Op het ogenbilk dat laatstgenoemde motor werd aangezet, scheidde zich vol gens plan dat deel van de cabine af, dat de motor voor de dalingsoperatie bevat. Bij een bemande vlucht naar de maan, die, naar de Amerikanen hopen, nog vóór 1970 mogelijk zal zijn, blijft dit deel op de maan achter, terwijl de twee maanreizi- gers zich met het andere gedeelte naar het „moedrschip" begeven. Na de schei ding van de twee delen van de cabine bleven de stukken in twee dicht bij el kaar gelegen banen om de aarde draaien, waarvan de grootste afstand tot de aarde 526 mijl bedraagt, en de kleinste afstand 92 mijl. Later werd de motor voor het stijgen nog eens aangezet, ditmaal voor zes mi nuten Ook deze proef verliep uitstekend Na afloop was alle brandstof op, ook die voor de stabilisatieraketj es, waardoor er een slingerende beweging optrad. Volgens de deskundigen van de NASA zou dit laatste niet het geval zijn geweest, als er bij het begin van de proeven niet iets mis was gegaan. Normaal zou er voldoende brandstof voor de stabilisatieraketjes zijn geweest, waardoor men een einde had kunnen ma ken aan de slingering van de cabine. BONN (DPA). De Westduitse spoorwegen, die hun bedrijf sterk aan het rationaliseren zijn en reeds een aanzienlijk aantal trajecten hebben op geheven, willen 58 stations verhuren. Naar in Bonn is vernomen worden thans 153 stationsgebouwen en goe derendepots niet gebruikt. Daarvan zijn er reeds 95 verhuurd. kwesties besproken werden in een vriend schappelijke atmosfeer". Na de besprekingen in het Kremlin gingen de twee staatslieden met hun ad viseurs naar een werkdiner. Zij zullen vandaag in het Kremlin hun besprekin gen hervatten, nadat Wilson een bezoek zal hebben gebracht aan partijleider Brezj- nev. Woensdag zal hij een ontmoeting hebben met president Nikolai Podgorny. LOEANG PRABANG (AP) Het re- geringsgezag in het noorden van Laos is volledig ingestort, zo is van Laotiaanse- militaire zijde verklaard. Daardoor wordt de residentie Loeang Prabang aan de Me kong rivier geheel blootgesteld aan aan vallen van Noordvietnamese en Pathet Lao troepen. Nieuwe battaljons regeringstroepen worden in Loeang Prabang samengetrok ken. Amerikaanse helikopters zijn in het weekeinde in actie geweest om Laotiaan- se soldaten die gevlucht waren van de basis Nam Bac, die praktisch zonder strijd is gevallen, terug te brengen. Alle regeringsposten tussen Nam Bac- Loeang Prabang zijn ook geëvacueerd en het regeringsgezag strekt zich nu slechts enige kilometers rond Loeang Prabang uit. ADVERTENTIE Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. LONDEN (AP) Van Britse officiële zijde is vernomen dat het Rijnleger op nieuw ingekrompen nu tot 45.000 man na de terugtrekking van een brigade die dit jaar plaats vindt tenzij in de kos ten tegemoet wordt gekomen. De Britse minister van Defensie Denis Healey heeft met zijn Westduitse ambt genoot Gerhard Schroder overleg ge pleegd over mogelijke temoetkoming van Westduitse zijde in de kosten aan Duitse marken van het Britse Rijnleger voor het fiscale jaar 1968-1969. Schroder zou zich echter niet bemoedigend over het Britse verzoek hebben uitgelaten. hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm»»....... rrnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnr mniuumm Sinds een jaar of zes is in Guatema la, waar vier vijfde van de bevolking in de landbouw werkzaam is en de gemiddelde verdienste niet meer dan 1,75 tot 3,50 gulden per dag bedraagt, een linkse beweging actief, die uit com munisten en medestanders bestaat, al dan niet georganiseerd in guerilla- troepen. Mede met het oog op deze activiteit maakte het leger eind maart 1963 een einde aan het bewind van president Miguel Ydigoras Fuentes, die in 1958 voor zes jaar was gekozen. Via een grondwetswijziging, waarbij onder andere de ambtstermijn van het staatshoofd van zes tot vier jaar werd verminderd, werden in .maart 1966 verkiezingen gehouden. Dr. Men dez Montenegro slaagde er niet in de absolute meerderheid te krijgen, maar werd op de eerste bijeenkomst van het nieuwe parlement met ruime voorsprong op zijn tegenstanders als staatshoofd aangewezen. Tegenover de linkse groeperingen staat een uiterst rechtse organisatie, de „Odeacec", de organisatie van genootschappen tegen het communis me" die in het diepste geheim werkt. Daarnaast zijn min of meer geor ganiseerde gangstertroepen die ge- gebruik makend van de onrust zich aan berovingen en ontvoeringen schuldig maken. Guatemala kwam in het internatio nale nieuws, toen vorige week dins dag onbekenden in de hoofdstad twee hoge Amerikaanse militairen op straat doodschoten. Het waren het hoofd van de Amerikaanse militaire „adviseurs" die de regering van Guatemala ter zijde staan, John Weber, en de Ame rikaanse marine-attaché Ernest Mon roe. Twee andere Amerikanen wer den zwaargewond. Diezelfde dag wer den ook dr. Alejandro Silva, die kan didaat was geweest voor het burge meesterschap van de stad Guatemala, en zijn chauffeur op straat vermoord. Om aan de gewelddaden het hoofd te kunnen bieden beschikken de auto riteiten in de hoofdstad over driedui zend goedbewapende politiemannen en in de rest van het land over circa vijfduizend man. In 1967 werden in to taal 75.000 arrestaties verricht. Voor het ogenblik wil de regering geen be roep doen op de strijdkrachten. De grote massa van ruim 4,5 mil joen inwoners van Guatemala interes seert zich niet voor de politieke ver wikkelingen. Zeventig percent kan le zen noch schrijven en de levensstan daard is een van de laagste van de Latijns-Amerikaanse landen. Om in deze situatie verbetering te brengen heeft de regering van de totale be groting van 188 miljoen dollar ruim zestig miljoen dollar bestemd voor ontwikkelingsprojecten. CAIRO (AFP). Maarschalk Abdel Hakim Amer wilde in augustus vorig jaar. nadat h(j door president Nasser was ontslagen, naar Cairo oprukken om het Egyptische staatshoofd te dwingen hem in zijn functie van militair bevelhebber te herstellen. Dit heeft luitenant-kolonel Haridi, een voormalig commandant van de stoottroe pen, dinsdag verklaard op de eerste dag van het proces tegen 54 personen, die ervan beschuldigd worden na de jongste Arabisch-Israelische oorlog te hebben ge tracht het bewind van president Nasser omver te werpen. Haridi werd verweten dat hij van de plannen op de hoogte was maar er niets van tegen de autoriteiten had gezegd. De toenmalige minister van Binnen landse Zaken, Radwan, zou ervoor zorgen dat de verdediging van de hoofdstad was uitgeschakeld. Hij zou voorts een aantal arrestaties verrichten, waarvan onder an deren de vice-presidenten Zakaria Ma- hoeddin en Ali Sabri alsmede de voorzit ter van de nationale vergadering, Anwar Sadat, het slachtoffer zouden worden. Hierin zou ook het toenmalige hoofd van de inlichtingendienst, Salah Nassr, een aandeel hebben. Haridi zei te beseffen, dat hij voor het verzwijgen van zijn wetenschap de zwaarste straf verdient en dat hij zo nodig bereid is te sterven. BERLIJN. De Westberlijnse burge meester Klaus Schütz zal op 1 februari in het Witte Huis door president Johnson worden ontvangen. Later die dag zal hij ook een onderhoud met de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk hebben. Een vermoedelijk onderwerp zal zijn de recente Russische waarschuwingen aan Bonn tegen politieke activiteiten in West- Berlijn. Verder zal Schütz waarschijnlijk proberen Amerikaanse investeringen in West-Berlijn aan te trekken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3