RENNERS OPENHARTIG IN ENQUÊTE OVER HUIDIGE STAND VAN ZAKEN Driekwart van Nederlandse prof renners vindt gebruik van doping noodzakelijk H Wens: wettelijke ordening van de doping-controle LICHT' Karstens wil een profbond Mini Coopers legden het af tegen Porsches en Lancia's Ree en Van Geet lieten de kans glippen de Russische schaakmatadoren te verslaan $1WÊÈË '-AftW Echtgenotes weten van doping af STRIJDPLAN VAN DOKTER STRIKWERDA Astrid Suurbeek in derde ronde Koeperman bijna zieker van prolongatie Programma Lesley Talbot: Verliezen is geen ramp A - Eusebio gaat naar Italië WOENSDAG 24 JANUARI 1968 17 Bezwaren echtgenoten DE MEERVAL MEERVAL SLEUTELHANGERS Bertus Hoogerman blijft clubgenoot van Laseroms Voor- en nadelen R IJ L E S TEL. 19184 Hans Rombouts ly.„! (Van onze sportredacteur) UTRECHT. Drievierde van de Nederlandse profrenners vindt, dat het bij de huidige stand van zaken in de beroepswielrennerij noodzakelijk is in meer of mindere mate van doping gebruik te maken. Dat is één van de conclusies, die men kan trekken uit een en quête, die gehouden is door de Utrechtse specialist dokter Strikwerda tijdens de enkele weken geleden in Zeist gehouden bespreking met renners en officials over doping. Dokter Strikwerda, een idealist, die met alle wapenen ten strijde wil trekken tegen het gebruik van doping in de sport hij kent de wielerwereld, want hij is nog enige tijd bondsarts van de KNWU geweest heeft op de bewuste bijeenkomst in Zeist ruim negentig vragen voorgelegd aan renners en offi cials. Hij heeft die resultaten nu voor een groot deel geordend en kon er voorlopige conclusies uit trekken. In Zeist waren 55 beroepsrenners van de ongeveer vijfenzeventig, die Nederland telt, aanwezig, waaronder de prominenten. Van 47 van hen heeft dokter Strikwerda bruikbare gegevens gekregen, zodat men wel kan zeggen, dat het onderzoek perccntagegewijs een representatief beeld geeft van wat er onder de coureurs leeft. onder deze omstandigheden geen toekomst meer zien in de wielrennerij (over tien jaar gemeten). 27 hadden er nog wel vertrouwen in. Ongetwijfeld zal het al of niet gebrui ken van doping door de renners ook thuis in het gezin problemen oproepen. Alle echtgenotes, zo bleek, zijn op de hoogte van het gebruik van doping. 22 van hen hebben bezwaar tegen het gebruik. Twaalf niet en vijf, zo dachten hun mannen, soms niet. 39 van de ondervraagde renners deelden mee, dat beroepsrenners onder ling vrijelijk toegeven doping te gebrui ken. Ze zien het gebruik van doping niet als een direct levensgevaar. Eenentwin tig man achten het niet mogelijk, dat do ping een directe doodsoorzaak kan zijn. (11 wel en elf onthielden zich van een (Van onze sportredacteur) UTRECHT. Dokter Strikwerda heeft aan de hand van zijn enquête on der de Nederlandse beroepsrenners over doping een groot aantal punten genoteerd, waarmee hij de KNWU en andere instanties aan het werk wil zet ten. Hij wil op diverse fronten de strijd tegen de doping in de sport intensive ren. Hij denkt aan hét vervaardigen van een film, die handelt over doping en de gevolgen daarvan, voor voorlich tingsavonden. Hij gaat affiches ver spreiden om de sportwereld op te wek ken het gebruik van doping tegen te gaan. Aan de KNWU gaat hij een groot aantal wensen en noodzakelijke zaken voorleggen: Men moet, vindt dokter Strikwerda, eisen stellen bij de over gang van de amateurs naar profs. Men moet met alle mogelijke middelen trachten de dopingcontrole op het wet telijk vlak te krijgen. Men moet voor lichting geven aan de jonge renners. Men zou een maximum aantal koersen moeten vaststellen per renner. Men zou tijdens het seizoen verplichte me dische keuringen moeten laten verrich. ten. Men moet de opleiding tot gedi plomeerde verzorgers ter hand nemen. De profs moeten 'n vertegenwoordiger in de sportcommissie hebben. De con trole op doping moet op alle wedstrij den mogelijk zijn. De controle zou ook nu en dan tijdens de koers doorgevoerd moeten worden (een medicus de hele wedstrijd vlak bij de renners). Een compleet onderzoek na de wedstrijd (ook op injectieprikken)Uitbreiding van de medische commissie tot een man of acht. Dokter Strikwerda wil de medische wereld mobiliseren. Men moet zich hier meer verdiepen in het probleem van de doping. Men zou aandrang moeten uit oefenen om tot de instelling van een specifieke sportkliniek te komen. Men moet voorlichting gaan geven aan de sportbeoefenaars. Men moet een lijst van doping-preparaten samen stellen, liefst met de voornaamste hoofdgroe pen. Dokter Strikwerda wil de fabrie ken (de sponsors) vragen een medi cus in dienst te nemen voor hun ren ners. Hij wil opname van de renners in de verzekering. Hij wil van de ploeg leiders toezicht vragen op het aantal wedstrijden van hun renners. Hij wil nog vragen deskundig verzorgend personeel voor de ploegen aan te trek ken. ADVERTENTIE KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDEN tussen Julianabrug en Koningsplein. BedrijfBloemstraat 126 Alle maten aquaria, tropische vissen, planten enz. Verkoop alléén zaterdags. Dinsdagsavonds 7.309 uur voorlich ting over inrichting, ziektebehande ling enz. Vraag vrijblijvend offerte, bel even op 0 2550 - 12464 en wij sturen u de prijskrant toe. model dia-verrekijker - zeer mooi slechts f 1.per stuk. Slechts negen van de profrenners von den het niet noodzakelijk, dat er in de huidige situatie doping gebruikt zou moe ten worden. Bij de beroepsrenners heerste wel de mening, dat de amateurs zich verre van doping moeten houden (slechts drie vonden het in deze categorie nodig). Zoals men weet, zijn de renners het be paald niet eens met de gang van zaken rond de methode van dopingcontrole. Men vindt de methode niet waterdicht. Het geval Beets heeft die mening uiter aard niet ten goede gewijzigd. Natuurlijk zouden de renners wel wil len zien, dat de doping uit hun sport zou verdwijnen. „Dan kunnen we met een schone lei beginnen en hebben we allemaal weer dezelfde kansen. Dan hoeven we geen angst meer te hebben". Dat was de tendens van het onderzoek. Het gros van de renners zou wettelijke maatregelen willen (25 van de 47), liever nog dan bondsmaatregelen (17), waarbij er zes geen uitgesproken voorkeur had den. Natuurlijk vonden de meeste renners het bepaald niet dienstig, dat hij posi tieve bevindingen gebruik van doping publikatie zou moeten volgen (30 nee en 14 ja). Het merendeel ook geeft in het geval van betrappen op dopinggebruik de voorkeur aan een geldboete (26) boven schorsing (18). 38 coureurs vinden het be paald geen nieuws als er een geval van doping bekend is geworden. Bij de en- quêtering van de journalisten lag het antwoord op deze vraag natuurlijk heel anders. Hier vonden 20 van de 26 in Zeist aanwezige journalisten een doping- geval wel degelijk nieuws. De renners zijn er wel voor, dat als er dopingcontrole wordt verricht dit dan ook bij alle wedstrijden gebeurt (43 antwoordden in deze zin en slechts vier waren voor controle bij alleen maar de belangrijke wedstrijden). Opmerkelijk ook is het antwoord op de vraag: acht u het gebruik van doping schadelijk? Twintig man antwoordden ja, een even groot aantal nee en vier wisten het niet. Bij de profrenners leeft in ieder geval wel de sterke wens om onder medische controle te staan. Medische begeleiding is een uitgesproken wens. Men vindt ook, dat er bij een fabrieksploeg een vaste medicus aanwezig moet zijn. Op de vraag of men ooit nadelige gevolgen van doping had gezien antwoordden er acht met ja en de rest (39) met nee. 29 renners gaven toe zuiver uit materië le oogmerken doping te gebruiken. Vijftien man menen, dat' doping wordt gebruikt omdat men het zonder dat niet meer stellen kan. Dat de profs maar heel wei nig vertrouwen hebben in hun verzor gers kwam ook duidelijk tot uiting. 35 man vinden gewoon, dat de soigneurs onvol doende geschoold zijn. Zes man waren het daar niet mee eens. Een andere interes sante uitspraak is, dat 14 van de profs MELBOURNE. Astrid Suurbeek heeft in Melbourne de derde ronde van het da mesenkelspel van de internationale tennis kampioenschappen van Australië bereikt. Zij versloeg de Mexicaanse Subirats met 6-3 5-7 6-4. Judith Salomé was kans loos in haar partij tegen de Australische Judy Tegart: 1-6 1-6. TIFLIS. De zeventiende partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap dammen tussen titelhouder Koeper man en Andreiko eindigde dinsdag na 59 zetten in remise. Van de tot dusver ge speelde zeventien partijen zijn er zestien onbeslist gebleven. De uitdager koos dinsdag de Franse verdediging en kreeg een betere stelling. De wereldkampioen kon echter het verbreken van het even wicht voorkomen. De stand is thans 18-16 in het voordeel van Koeperman. Deze be hoeft in de resterende partijen slechts één punt te scoren om zijn titel te prolon geren. De achttiende partij zal woensdag worden gespeeld. AMERSFOORT. Behalve Theo La seroms zal ook Bertus Hoogerman waar schijnlijk gaan spelen voor de Amerikaan se club Boston Beacons. Jack Mansell is daarvan trainer. Co Prins gaat vermoe delijk naar St. Louis. oordeel). In dit verband ook was het opmerkelijk te zien, dat twintig coureurs de dood van Simpson niet wijdden aan gebruik van doping. Dat doping wel de oorzaak kan zijn van ongevallen geven de meesten (30) graag toe. Over de dopingcontrole het volgende: de renners zien uiteraard veel voordelen in de controle („De mens tegen zichzelf beschermen", „de sportiviteit komt op de ADVERTENTIE DUVENVOORDESTRAAT 1A - HAARLEM Keuze uit het nieuwste lesmateriaal. eerste plaats", „iedereen heeft weer ge lijke kansen", „de angst wordt wegge nomen"), maar ook nadelen („onschuldi- gen kunnen het slachtoffer worden", „het wordt de ondergang van de wielersport" (aldus enkelen), „er komt nog meer ge- knei", „corruptie"). De renners voelen er wel in meerderheid (25-18) voor om, als er dan dopingcontrole moet zijn, niet alleen de urine te laten onderzoeken, maar ook het bloed. De controle moet wel, vinden ze (38) door medici wor den verricht. 37 profs vinden overigens, dat het dopingonderzoek in Nederland niet goed wordt aangepakt. Uit de beantwoording springen nog en kele opmerkelijke zaken naar voren. Het blijkt onder meer, dat de sociale situ atie waarin de beroepsrenners leven, be paald niet florissant is. Slechts vier cou reurs in fabrieksploegen zijn tegen blij vende invaliditeit verzekerd. 42 renners oordeelden ook, dat de sociale voorzie ningen voor beroepswielrenners onvol doende zijn vastgelegd. Geen wonder, dat de profs unaniem een vertegenwoor diger in de sportcommissie van de KNWU willen hebben. Geen wonder, dat 34 coureurs zelfs liever een unie voor beroepsrenners zouden willen zien, waar in hun belangen goed behartigd worden. DEN HAAG. De Nederlandse be roepswielrenner Gerben Karstens heeft het initiatief genomen om tot een bond van Nederlandse professionals te ko men. Hij zal daartoe zaterdag een be spreking hebben met de secretaris van de Nederlandse Vereniging van Contract Spelers (voetbal) de heer Karei Jansen. Karstens wil als het enigszins mogelijk is de wielrennersbond op onspv.er de zelfde leest schoeien als de VVCS. MONTE CARLO. De Britse Mini Coopers in de laatste vijf jaar vier keer trotse winnaars van de Rallye van Monte Carlo lijken definitief versla gen. In de eerste 5 kilometer lange klas sementsproef van de rallye kwamen de „Coopertjes" vele minuten tekort. De hoofdrollen Waren weggelegd voor de Italiaan Leo Cella, die met een Lancia het traject afraasde in 19 min., 43 sec. en de Fin Toivonen die er in zijn Porsche slechts zeven seconden langzamer over deed. Tony Fall, die met een tijd van 22 minuten de snelste in een Mini-Cooper was, zal niet veel kans krijgen tegen de machtige Italiaanse en Duitse automo bielen. De Nederlandse teams zijn nog steeds in de strijd. Oscar Rosenblatt, die het met een kapotte schokbreker zwaar te verduren had, Rob Slotemaker met een nieuwe bimper voor zijn NUS, Ben Pon zijn Volkswagen 1600 L en de gebroe ders Van Lennep in hun DAF kwamen de eerste uren heelhuids door. Of ze het in de klassementsproeven zo goed zullen doen, dat zij vrijdag voor de slotrit weer mogen starten is echter moeilijk te voor spellen. In Monte Carlo verwacht men dat er dinsdag nog nog ortgeveer 100 ploe gen over zullen zijn waarvan dan de zestig bestgeplaatste equipes vrijdag in een 627 kilometer lange slotklassements- proef elkaar de eer gaan betwisten. (door Constant Orbaan) WIJK AAN ZEE. In de elfde ronde van het Hoogovenschaaktoernooi maakte Hans Ree remise met Tal, maar deze halve sensatie had een volledige sensatie kunnen zijn. De kampioen van Nederland stond op een gegeven ogenblik tegen de kampioen van de Sovjet-Unie nl. totaal gewonnen. Tal maakte de zaken toen uiteraard zo ingewikkeld mogelijk, waar door Ree in tijdnood geraakte. In deze fase vervluchtigde zijn voordeel. Hij gaf enkele schaaks en toen de tijdnood over was zou Tal door zijn eerstvolgende zet voor de derde keer dezelfde positie kun nen bereiken. Volgens het wedstrijd-regle ment kon de oud-wereldkampioen toen re mise claimen en hij deed dit dan ook prompt. Ook de partij tussen Van Geet - Kortsj- noi stond voor de Nederlander aanvan kelijk zeer goed en na afloop bleek de Het programma in de grootmeester- groep van het Hoogoventoernooi voor morgen luidt: 13de ronde: DonnerRee, CiricTal, Van Geet—Rossolimo, PortischKarak- laic, GheorghiuKortsjnoi, HortIv- kov, LangewegBobotsov, Padevski Matanovic. Hans Ree en tegenstander Tal in gepeins verzonken. Op de achter grond zijn ook Donner en Rossolimo nog aan hun partij bezig. Russische grootmeester lange tijd weinig vertrouwen in zijn stelling te hebben ge had. Van Geet begon echter te weifelen, bedierf daarna positioneel zijn stelling die nog altijd goed was voor minstens remise en gaf in tijdnood tot over maat van ramp een stuk weg. Dat hij tenslotte verloor door tijdsoverschrijding, was slechts een bijkomstigheid. Hort remiseerde rustig tegen Matanovic en Gheorghiu deed hetzelfde tegen Bobot sov. De Hongaarse matador Portisch moest een veer laten tegen Ivkov, die overigens uitstekend op dreef was. Door deze uitslagen heeft Kortsjnoi een voor sprong van vier punten genomen op zijn achtervolgers. Zelfs al zou hij de reste rende vier partijen verliezen, dan is hij toch in ieder geval reeds zeker van de gedeelde eerste plaats. Donner was gisteren de beste Neder lander. Hij versloeg Rossolimo in een partij uit één stuk. Een klein positioneel voordeeltje verdichtte hij tot pionwinst. Daarna wist hij deze ogenschijnlijk zeer kwetsbare pion door een weinig „taktiek" te handhaven. In alle eenvoud een sublie me prestatie van de Nederlandse groot meester. In de meestergroep kwam Doda alleen aan het hoofd van de ranglijst door een overwinning op Hartoch. Onze langenoot had zich verslapen en kwam daardoor te laat op het appèl (zoals hem trouwens reeds eerder overkwam). Het is natuur lijk niet zeker dat dit van invloed is ge weest op zijn concentratie tijdens de par tij, maar aanbevelenswaardig is deze „methode" beslit niet. Hoe het zij, hij kwam zo goed als gewonnen te staan, maar bedierf toen zijn kansen. Doda kon een pion buitmaken en daarna had de Poolse meester er geen moeite meer mee. Over Crabbendam hebben wij het al vaak gehad in verband met zijn chroni sche tijdnoodperikelen. Ditmaal zat de Hongaarse meester Flesch te wachten, tot het zover was. Van Scheltinga is voor de eerste plaats in de meestergroep prak tisch uitgeschakeld. Tegen Tatai kwam hij ondanks hardnekkige pogingen niet verder dan remise. Jongsma heeft een moeilijke afgebroken positie tegen Nikolic misschien gewonnen, misschien net niet, het kan nog heel lang duren in ieder ge val. Onze landskampioene mevrouw Vreeken blijft op gelijke hoogte met de Russische kampioene mevrouw Koslovskaja. De on derlinge remise kwam na veel strijd tot stand. De dames Nicolau en Stadler staan op een punt achterstand en er kan nog van alles gebeuren wat betreft dit viertal. De andere dames lijken van de eerste plaats praktisch te zijn uitgeschakeld. Grootmeestergroep: TalRee remise; Donner Rossolimo 1-0: CiricKaraklaic remise: Van GeetKortsjnoi 0-1; PortischIvkov 0-1: Gheor ghiuBobotsov remise; HortMatanovic remise; LangewegPadevski remise. De stand: 1. Kortsjnoi (USSR) 10l/t; 2/4. Tal (USSR), Gheorghiu (Roem.) en Hort (Tsjech.) 6'/i; 5/6. Matanovic (Joeg.) en Portisch (Hong.) 6; 7/11. Ivkov iJoeg.), Karaklaic (Joeg.), Ciric (Joeg.), Ree (Ned.) en Donner (Ned.) 5'U\ 12/13. Bobotsov (Buig.) en Padevski (Bulg.l 4'/s; 14/15. Langeweg Ned.) en Rossolimo (USA) 3Vi; 16. Van Geet (Ned.) 2'/t. Meestergroep: JongsmaNikolic afg.; Doda Hartoch 1-0; MedinaCiucaltea remise; Flesch Crabbendam 1-0; UjtelkiZuckerman 1-0; DunkelblumMarovic 0-1; TataiVan Scheltin ga remise; OstojicVyslouzil 1-0. Stand: 1. Doda 8; 2. Medina 7'/«; 3/4. Ciu caltea en Ostojic 7; 5. Nikolic 6'/s en 1 afg.; 6/7. Ujtelki en Flesch 6Vii 8/9. Zuckerman en Van Scheltinga 6: 10/11. Marovic en Tatai 5»/t; 12. Vyslouzil 4; 13. Jongsma 3en 1 afg.: 14 Har toch 3l/i; 15/16. Crabbendam en Dunkelblum 2. Damesgroep. zevende ronde: StadlerKo- walska 1-0; TimmerTuk 0-1; Kozlovskaja Vreeken remise: MalypetrovaSunnucks 1-0; HeemskerkNicolau remise; IvankaIvanova 1-0. Stand: 1/2. Koslovskaja en Vreeken 5; 3. Stadler 4"»; 4/6. Nicolau, Malypetrova en Ivan ka 4; 7/9. Ivanova, Timmer en Tuk 3; 10/11. Kowalska en Heemskerk 21 /-12. Sunnucks l'/t. (Van onze sportredactie) Bij trainingen en besprekingen van AZ'67 is het woord promotie nog niet gevallen. AZ'67 oefenmeester Lesley Talbot is de voorzichtigheid zelf. „Je zult ons daar niet over horen. Het is nog veel te vroeg. We moeten eerst nog wel wat meer punten voorsprong hebben op de rest. Dan gaan we het er serieus over hebben". Toch koes tert men in Alkmaar hoge verwach tingen. Terecht. AZ'67 belooft zijn eer ste seizoen met veel succes af te slui ten. Na twintig wedstrijden heeft de combinatie nog geen nederlaag gele den. Lesley Talbot praat nuchter over het ongeslagen record van zijn ploeg. „We zullen heus nog wel een keertje ver liezen. Dat hoeft geen ramp te zijn". Wat de ex-DWS en ex-Heracles oefen- meester betreft zou de eerste neder laag voor de spelers eerder een op luchting zijn. „De druk wordt zo lang zamerhand wel erg groot. We spelen onder grotere spanning dan nodig is". Merkbare schade heeft AZ'67 door zijn ongeslagen record, dat tot grotere inspanningen leidt, nog niet geleden. Dit dank zij het hechte teamverband, dat Talbot als dé grote kracht van zijn ploeg beschouwt. „We hebben een groep win goede spelers. Het is écht een team. Ze hebben er alles voor over. Bovhndien is de samenwerking van het bestuur met de spelers en de trainer geweldig, maar dat is altijd als het goed gaat". Een logisch gevolg van de nadruk op het ploegverband is het feit dat AZ'67 maar één echte uitblin ker in zijn ploeg heeft. Dat is de 24- jarige rechtsbuiten Wim de Jager. Zeer snel, zeer behendig, maar vreemd ge noeg éénbenig. De 24-jarige De Jager schijnt zelfs de aandacht van bonds coach Kessler getrokken te hebben. Talbot heeft in ieder geval officieel nog niets gehoord. „Het zou wel leuk zijn voor Wim en ook voor de vereni ging natuurlijk. Als het zo ver komt zullen we hem in ieder geval zo veel mogelijk helpen. Dat heeft hij nodig. Hij is nog vrij jong. Bovendien ken ik hem al van mijn tijd bij DWS". Lesley Talbot zou het helemaal niet zo vreemd vinden als AZ'67 zijn eer ste nederlaag zondag tegen Haarlem te slikken kreeg. „Waarom niet. De bal is rond. Er kan van alles gebeuren. Iedere ploeg is voor ons gevaarlijk. We bekijken elke wedstrijd als een zware opgave' Voor het duel tegen Haarlem heeft de Alkmaarse oefen- meester daar ook nog wel bijzondere redenen voor. Tenslotte is Haarlem een van de negen ploegen die AZ'67 tot nu toe tenminste één puntje af handig maakte. Dat doelpuntloze ge lijkspel in Haarlem staat Talbot nog helder voor de geest. „Het was van onze kant niet zo'n grootse wedstrijd. We bleven echt onder de maat. Maar ja, het was die dag ook erg warm. Ik hoop dat we het zondag beter doen". De prognoses van Lesley Talbot voor toto 30 luiden: GVAVGo Ahead 2 TelstarADO 2 DOSFortuna j FeijenoordNAC i VolendamAjax 2 DWS—NEC 3 SittardiaSparta 3 MWXerxes-DHC 1 FC Twente—PSV 1 VolewijckersDFC 3 AZ '67Haarlem 3 WageningenVeendam 1 LimburgiaFortuna VI. 3 ATLETIEK. De 21-jarige Amerikaan Bob Beamon heeft tijdens indooratletiek- wedstrijden in Kansas City het officieuze indoorwereldrecord verspringen verbeterd Hij sprong 8.25 ver. RIO DE JANEIRO. Benfica's voet balster Eusebio heeft op het vliegveld van Rio de Janeiro aan verslaggever* verklaard, dat hij in 1969 voor een Ita liaanse club zal gaan spelen. Op vragen welke club dat dan wel zou zijn gaf de Portugees een ontwijkend antwoord. „Vol gend jaar zullen jullie wel zien welke ver eniging het is". Benfica speelt donder dag een vriendschappelijk wedstrijd te gen Sao Paulo.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17