Pueblo" naar Wonsan opgebracht SPIONAGESCHIP VAN V.S. BIJ N.-KOREA GEËNTERD In internationale Boodschap uit Heemstede aan de deurknop Koortsachtig gesprek over taxistaking HET WEER SITOS levert De Gruyter geen brood meer Ontslag Van der Molen blijft gehandhaafd Amstelvener in arrest Offensief van N.-Vietnam verwacht nu BONT met Liplezen op televisie UST Bekerwinnaar Ruiten troef in Parijs K Convent v. Kerken losser van IKOR Uitspraak Raad van Beroep Trein ontspoord in Frankrijk Deken B. Hosman uit Beverwijk overleden ...uèt even anders 2e JAARGANG NUMMER 34 WOENSDAG 24 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Zie verder pagina 5 Koud en veel wind i 4 4 /_JML. Moefti KöftCA. jWOffSAN Jl t/ uto oaf a i «Wonl* m i V eronwaardiging Voornaam „Sidorova" niet toegestaan „Ingrijpen in Amsterdam was geboden Damrak-overval Man ontsnapt uit „De Kruisberg" Slag om arm Zie verder pagina 3 Het woord is aan Zie verder pagina 5 DAMESKAPSALON pt ek mr. opticien j. grit contactlensspecialist hoortoestel practicus Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant 99 ^WWWWVWVW>AW»WWWWWIIIIWWMWWyWlAAWWWIIWIIWW (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE De raad van de Ge reformeerde Kerk in Heemstede heeft zijn gevoelens van teleurstelling over de hou ding van de synode ten aanzien van de predikanten Buskes, Smelik en Vermeer en van de Wereldraad van Kerken gister avond vervat in een brief, die vannacht nog per auto naar het synodekantoor in Lunteren is gebracht. Ds. Kr. Smit en ouderling J. N. Eeren- berg, die zich met deze missie belastten, hadden 150 exemplaren van de brief bij zich, voor elk synodelid één. Bij het sy nodebureau kregen de Heemstedenaren in het nachtelijk uur geen gehoor. Toen bon den ze het pakket brieven maar aan de deurknop. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Omstreeks een uur van middag werd er in Haarlem nog koorts achtig onderhandeld over een bemidde lingsvoorstel van een gisteravond plotse ling opgedoken onbekende arbiter, die het arbeidsconflict b(j de Haarlemse taxichauf feurs zou willen oplossen. Vermoed wordt dat het een bestuurslid is van de Federatie van Nederlandse Ondernemers in het Per sonenvervoer (FNOP). De heer Van der Doeff van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel (KBV) zei ons vanmorgen het niet onmogelijk te achten dat toch nog tot een akkoord gekomen zou worden. De tijd drong echter wel, want om twaalf uur vanmiddag liep het ultimatum van de bonden af. Ook de woordvoerder van de taxiondernemers, de heer Cramer van Taxi 13000, liet weten dat er een mogelijkheid voor een oplossing inzat. Overigens: de voor vannacht om twee uur uitgeschreven stakingsvergadering in het Nutsgebouw in Haarlem gaat in ieder geval door. Wcerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Ruitenlands nieuws3, 13 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Aangestipt 9 Haar Journaal 9 Kunst 11 Radio en tv 11 Ferdinand 12 Knipselkrant 13 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs13 Sport 17 Luidsprekers ld Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk enkele hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige noordweste lijke wind. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Pueblo SwJK- WASHINGTON (AP). Het V.N.- commando in Korea heeft een krach tig protest bij Noord-Korea ingediend tegen de verovering van het Ameri kaanse spionageschip „Pueblo". Het eist, dat „bemanning en schip on middellijk worden teruggegeven". De -S V &3&S BÏSSSS -. s Amerikaanse autoriteiten spreken van piraterij en duidelijke oorlogs handelingen. De „Pueblo" heeft pas om hulp gevraagd toen het schip al was omsingeld door vier Noord- koreaanse patrouilleboten. Matrozen klommen aan boord en namen de wacht over, waarna de „Pueblo" naar de Noordkoreaanse haven Wonsan werd gebracht. Het is niet zeker of er doden zijn ge vallen bij de entering van het schip. Wel staat vast dat vier bemanningsleden zijn gewond. Het atoom-vliegdekschip „Enterprise" behoort tot de Amerikaanse schepen, die koers hebben gezet naar de plaats waar het incident zich heeft afgespeeld. Volgens de Noord-Koreanen bevond de Pueblo zich binnen de territoriale wateren van Noord- Korea, volgens de Amerikaanse autoritei ten was de „Pueblo" ver buiten de grens. De „Pueblo" is een radio-afluisterschip, uitgerust met antennes en een speciale uitrusting voor het opvangen van radio boodschappen. Het schip meet 906 ton en heeft 83 man aan boord. Onze corespondent in Washington meldt dat er in de Amerikaanse hoofdstad ver ontwaardiging heerst. President Johnson zei de situatie als zeer ernstig te beschou wen. De senatoren Mansfield en Fulbright waren echter genuanceerd in hun oordeel. Dit kaartje toont de plaats waar het inlichtingenschip „Pueblo" van de Amerikaanse marine werd aan gehouden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het grote landelijke bakkerijconcern SITOS N.V. weigert sinds maandag brood te leveren aan het groot winkelbedrijf De Gruyter. De SITOS wil de leveranties pas weer hervatten als De Gruyter zich verplicht het brood te ver kopen tegen de algemeen geldende prijs van tachtig cent per gesneden wit of bruin waterbrood. De Gruyter wil de leveran ties nu met een proces afdwingen. Bij de Gruyter is deze weigering met grote verbazing ontvangen. „Toen wij ruim een week geleden het SITOS-brood onder ons eigen jnerk tegen de verlaagde prijs van drie kwartjes gingen verkopen had SITOS geen enkel bezwaar", vertelde ons een woordvoerder van De Gruyter, „maar nu we maandag de algemene prijs verhoging van twee cent niet hebben toe gepast, komt SITOS met deze belache lijke eis. Ons brood zou een stuk duurder worden dan dat van de meeste andere grootwinkelbedrij ven". (Van onze correspondent) LUNTEREN Ernstige bezwaren van de Gereformeerde Synode tegen de kerke lijke tv-uitzendingen hebben geleid tot 'n opdracht om na te gaan of het Convent van Kerken zelfstandig de aan de Gerefor meerde Kerken tbegemeten zendtijd kan gaan verzorgen. Wel wordt de samenwer king met IKOR en RKK voortgezet, maar onder beding dat de presentatie der kerk geschiedt „op een wijze overeenkomend met de waarheid van het evangelie en de waardigheid van de kerk". Het deputaatschap voor radio en t— uitzendingen, dat aan de synode verant woording schuldig is voor het gebruik van de kerkelijke zendtijd, wordt uitgebreid met drie leden. De oudejaarsavond-uitzending van C.V.K. en IKOR (Chansons van buiten de kerk) is de directe aanleiding tot deze maatregel. (Van onze correspondent) ZAANDAM. De heer O. Meyer uit Wormer heeft van de ambtenaar van het bevolkingsregister in Zaandam, in welke gemeente zijn zoontje is geboren, geen toestemming gekregen het kind de voor naam „Sidorova" te geven. Het is de achternaam van een Russische schaatsen rijder. De heer Meyer heeft grote bewon dering voor sportmensen, vandaar deze naamskeuze. In Zaandam nam men er echter geen genoegen mee. De heer Meyer is nu van plan een combinatie van namen te zoeken die zoveel mogelijk op „Sido rova" lijkt. (Van onze correspondent) UTRECHT De Centrale Raad van Be roep voor Ambtenarenzaken heeft de oud hoofdcommissaris van politie in Amster dam, de heer H. J. van der Molen, in het ongelijk gesteld. De raad is van me ning, dat bij het eervol ontslag, dat hem in 1966 na de onlusten in de hoofdstad Dit is de achttienjarige schaker Leo van Manen uit Beverwijk, winnaar van de grote beker van onze bladen. Hij toonde zich gisteren in Wijk aan Zee de meest succesvolle snelscha ker uit de IJmond. Zie voor een verslag pagina 4. werd verleend, de nodige zorgvuldigheid in acht is genomen. De raad komt tot de conclusie dat de omstandigheden in 1966 in Amsterdam zodanig waren, dat de toen malige ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken redelijkerwijs tot het oordeel konden geraken, dat dringend in grijpen geboden was en dat dit ingrijpen ook naar het oordeel van de raad redelijkerwijs kon bestaan in het bevorde ren van eervol ontslag aan de heer Van der Molen. De raad laat buiten beschouwing of toen al aanleiding bestond voor ontslagverle ning aan burgemeester Van Hall of dat een oplossing had kunnen worden gezocht in een ontslag van alleen de burgemees ter of in nog andere maatregelen. Wat er gedaan moest worden behoort namelijk in beginsel tot het beleid van de ministers. Dit beleid staat niet ter beoordeling van de ambtenarenrechter. De raad geeft toe, dat er geen concre te feiten ter tafel zijn gebracht waaruit blijkt dat er tussen de heren Van Hall en l7an der Molen spanningen bestonden. Van kortsluiting moet daarentegen wel de gelijk sprake zijn geweest. Uit de rappor- ten-Enschedé is voldoende gebleken dat in de werkverhouding tussen beide heren een goede communicatie ten enenmale ont brak. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft een nieuwe arrestatie verricht in dt zaak van de gewapende roofover val op het Damrak. In Amstelveen is gis teravond laat een 47-jarige man aange houden die wordt verdacht van mede plichtigheid aan de roofoverval. De 21-jarige jongeman uit Zandvoort, de vermoedelijke tweede dader van de overval, is nog steeds voortvluchtig. De andere jongeman, die direct na de overval werd aangehouden, weigert nog steeds vragen van de politie te beantwoorden. Er is vastgesteld dat met Het op hem ge vonden pistool bij de overval niet is ge schoten. Hij woonde, evenals de gister avond aangehouden man, in Amstelveen. De jongeman uit Zandvoort leidde een zwervend bestaan. Hij heeft een tijdlang in Amstelveen gewoond. DOETINCHEM Uit het rijkspsychopa- tenasiei „De Kruisberg" te Doetinchem is een 37-jarige gedetineerde ontsnapt. Hij is tijdens een zangrepetitie door een raam naar buiten gesprongen. Mansfield zei dat de kwestie nauw ver band houdt met de oorlog in Vietnam, waar veertigduizend Zuid-Koreanen aan Amerikaanse zijde vechten, en dat zulke incidenten onvermijdelijk lijken in we relddelen met zulke labiele omstandighe den. Senator Fulbright hield nog duidelijker een slag om de arm; „Als het incident in internationale wateren is gebeurd moe hen we protesteren en het schip „terug vragen" zei hij. Maar hij wees er op dat de Pueblo een inlichtingenschip is, zodat men er niet al te zeker van kan zijn waar het precies heeft gevaren. Hij her innerde aan een ander inlichtingenschip, dat in de Arabisch-Israelische oorlog zo dicht bij het gevechtsterrein zat, dat het bijna door Israëliërs tot zinken werd ge bracht. De senator, die juist dezer dagen als voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verhoren be gint over het ondoorzichtig incident in de Golf v. Tonkin in aug. 1964 waarbij Ame rikaanse oorlogsschepen door N.-Vietna mese vaartuigen zouden zijn aangevallen, zei ook nog: „Ik ben niet in de positie om te tekenen voor wat er uit het Pentagon en het ministerie van Buitenlandse Zaken komt". SAIGON (Reuter). In de noordwest hoek van Zuid-Vietnam, bij de Ameri kaanse basis Che San, wordt een leger van ongeveer 16.000 Noordvietnamezen samengetrokken. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon verwacht men elk moment het uitbreken van een grote slag „zodat de oorlog kan overgaan in mobie le oorlogvoering op grote schaal". De Noordvietnamezen hebben de stad Che San, vier kilometer van de gelijk namige Amerikaanse basis bezet. Vanuit de stad wordt met artillerie gevuurd op de Amerikaanse stellingen. LYON (AP) Bij een ontsporing van de sneltrein Bern-Parijs zijn twee trein conducteurs om het leven gekomen, 31 passagiers zijn gewond. Het ongeluk ge beurde om half twee vanmorgen bij het dorpje Mesnay-Arbois. Bij een linkse bocht in de rails liepen vier wagons van de Zwitserland-Parijs-ex- press bij de ingang van een tachtig me ter lange tunnel uit de rails. De conducteurs waren aan de grens in de trein gekomen. Twee van de passagiers zijn ernstig gewond. ADVERTENTIE t A. Roland Holst: Het schrijven van een goed gedicht is meer geluk dan wijsheid. Ruiten zijn troef bij het Parijse modehuis Real, waarover u meer kunt lezen in het modejournaal uit Parijs in deze krant. De rokken voor de dames zakken wat en die voor de jonge meisjes gaan nog wat omhoog. Zie verder pagina 9. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Dinsdagmiddag is oud-de ken B. G. Hosman van Beverwijk op 75- jarige leeftijd overleden in Den Haag. Tij dens een bioscoopvoorstelling werd hij door een hartverlamming getroffen. Deken Hosman, die op 31 december als oudste nog werkende priester in het bis dom Haarlem met emiritaat ging, was ere kanunnik van het bisdom Haarlem en Of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Za terdagmiddag om één uur wordt zijn stof felijk overschot bijgezet in het'priester- graf op de r.k. begraafplaats Duinrust in Beverwijk. De pontificale geconcelebreer de uitvaartdienst begint om elf uur in de kerk van de H. Agatha aan de Breestraat in Beverwijk. (Van een correspondent) HILVERSUM. Op de televisie zal het volgende seizoen een cursus liplezen worden gegeven. Een leergang hiervoor is in voorbereiding bij de stichting Te- leac. Niet alleen slechthorenden, ook hun verzorgers zullen naar men verwacht voordeel hebben bij het volgen van deze cursus. ADVERTENTIES voor uw HAARVERZORGING Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111 66. n.v. fovea centralis IJmuiden - Kennemerlaan 92 Tel. 1 50 72

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1