VAN DAG TOT DAG Einde voor „rode kabinet Links-radicale zege fataal voor Krag Pessimisme over vredeskansen in Vietnam te Washington fciip WILSON en BREZJNEV spraken langdurig Glucagon nu synthetisch Kampapotheker van Auschwitz vrij commentaar op actuele zaken Denemarken krijgt nieuwe regering Strijd in,VS tegen werkloosheid Volgende Lunar Module zal bemand zijn Incident Schandaal in Rome wordt ontrafeld Europees Parlement tegen Leber-plan Radio-activiteit in Groenland Nikolai Baibakov aangevallen 4600 werkers in staking bij Krupp Scherpe reactie van Guyana Washington erkent Grieks regime WOENSDAG 24 JANUAR I 1968 3 Uitslag aft vr\es. Tekort: 9 miljoen Noord-Vietnam zon nieuw offensief voorbereiden Kernbommen nog zoek 0piei-MeMmo AMBODj Ajxj:/ ZUID-Ml Uitwijzing door Suriname „de spanning in het Verre Oosten op te jagen". Men kan al die dingen natuurlijk over één kam scheren en het tafereel ophangen van de argeloze onschuld, die )joor de boze satan wordt aangerand. Maar zo eenvoudig liggen dergelijke inci denten toch niet. De objectiviteit gebiedt te erkennen, dat de Verenigde Staten ten opzichte van zelfstandige staten in het Verre Oosten niet bijzonder hun best doen de rechten van die staten te eerbiedigen. Hun zeer kwetsbare positie in dit gebied ten gevolge van de ontwikkelingen in de Vietnamese oorlog noopt hen uiteraard tot de grootste voorzichtigheid, omdat het oorlogsterrein omzoomd is door landen die mogelijk bereid zijn het de Ameri kanen nog moeilijker te maken dan zij het al hebben. Aan de andere kant moet men vaststellen, dat grote troepen contingenten uit Zuid-Korea al in Viet nam vechten, terwijl er geen aanwijzingen zijn' dat Noordkoreaanse troepen de Noordvietnamezen steunen. Een merkwaardige bijzonderheid in de kwestie van de „Pueblo" is, dat de Ver enigde Staten een beroep op Moskou heb ben gedaan om te helpen hun schip zo gauw mogelijk terug te krijgen. Nu is de houding van de Sovjet-Unie in het Vietnamese conflict wel bijzonder dubbel zinnig, maar het lijkt toch te optimistisch gezien dat Moskou in deze zaak oartij u kiezen tegen de Noordkoreaanse re gering. Bovendien hebben de Russen er belang bij, de „Pueblo" eens nauwkeurig van dichtbij te bekijken, omdat het schip ongetwijfeld interessante nieuwtjes op het gebied van de afluister- en peiltechniek bevat. De Russen zullen dan ook weinig haast maken met enige vorm van be middeling, gesteld dat zij geneigd zouden zijn zich officieel in de kwestie te mengen. Het incident is weer een illustratie te meer van het grote gevaar, dat ver bonden is aan een al te roekeloos gebruik van zeer moderne en verfijnde militaire apparatuur. De geheimen van de „Pueblo" zijn althans voor de inlichtingen diensten van de communistische landen in het betrokken gebied alsmede voor hun grote beschermer Moskou nu geen ge heimen meer. Zoiets wekt herinneringen aan catastrofale ervaringen in het ver leden, zoals de communistische verovering van geheel China, die voor een deel mo gelijk werd door het buitmaken van enorme hoeveelheden uiterst modern Amerikaans oorlogsmaterieel dat aan de falende legers van Tsjang Kai Tsjek was geleverd. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. De Deense so ciaal-democratische partij van Jens- Otto Krag, die in totaal veertien jaar aan de macht is geweest en de laat ste veertien maanden met de steun van ex-communist Axel Larsen en diens partij (de socialistische volks partij) heeft geregeerd, heeft bij de algemene verkiezingen van gisteren een zware nederlaag geleden. De partij die het meeste voordeel heeft getrokken uit de socialistische verwarring van de afgelopen veertien maanden is on getwijfeld de links-radicale partij, die haar zetelaantal in het parlement vrijwel verdubbeld zag. Te zamen met de con servatieve volkspartij en „Venstre", (de agrarische partijdie eveneens vooruit gang boekte, beschikte zij reeds vroeg op dinsdagavond over een belangrijke meerderheid. Verwacht wordt dat premier Jens-Otto Krag het ontslag van zijn „rode kabinet" vandaag bij koning Frederik zal indienen, waarna men kan overgaan tot het for meren van de nieuwe regering. Een groot deel van de vooruitgang van de links-radicale partij is zeer waar schijnlijk het gevolg geweest aan de „Thule-catastrofe", het neerstorten van de Amerikaanse NAVO-bommenwerper met kernwapens aan boord op Groenland. Dit heeft vermoedelijk grote invloed gehad op weifelende kiezers die nu ineens de WASHINGTON (AP). President Johnson heeft het Congres goedkeuring verzocht van een bedrag van 2,1 miljard dollar ter bestrijding van de werkloos heid in de V.S. In een rede kondigde Johnson de sa menstelling aan van een nationale com missie van zakenlieden, die in samenwer king met de regering een programma zul len opstellen in een gezamenlijke aanval op de werkloosheid. Voorzitter van de zakencommissie is Henry Ford 2, president-directeur van Ford Motor CV. links-radicale'partij, die sterk anti-NAVO is, hun voorkeur gaven. Een groot deel van de kiezers had het vertrouwen in de sociaal-democraten ver loren omdat die verantwoordelijk werden geacht voor de stijgende kosten van le vensonderhoud, de nog altijd voortgaande inflatie, de impopulaire belastingverho gingen, werkloosheid en het tekort aan huizen. Dit en de Thule-catatrofe vorm den Krags ondergang. Met 2.854.838 getelde stemmen was de zetelverdeling als volgt: Sociaal-democraten 63 zetels, een ver lies van zes zetels (34,2 percent van de stemmen). Links-radicalen 28 zetels, winst vijf tien (15 percent). Conservatieve volkspartij 38 zetels, winst vier (20,4 percent). Links-agrarische partij 35 zetels, ge lijk gebleven (achttien percent). Socialistische volkspartij elf zetels, een verlies van negen (6,1 percent). Communisten geen zetel (1,0 per cent). Liberale centrumpartij één zetel, een verlies van drie (1,3 percent). Duitse minoriteitspartij geen zetel (0,2 percent). Links-socialisten (splinterpartij Van de socialistische volkspartij) geen ze tel, maar twee percent van de stem men. Een overtuigende meerderheid voor de links-radicalen en de conservatieve volks partij en de links-agrarische partij die reeds voor de verkiezingen verklaarden de formule voor een coalitieregering te hebben gevonden in het 179 zetels tellen de eenkamerparlement. Premier Krag KAAP KENNEDY, (AP). Woord voerders van de Amerikaanse raketlan ceerbasis Kaap Kennedy hebben bekend gemaakt dat de vlucht van de Lunar Mo dule 1 zo glansrijk is verlopen dat de vol gende Module bemand zal zijn. „Dit was een opmerkelijke stap in de richting van de maan", aldus dr. George Mueller, verbonden aan het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA. De vlucht van de Lunar Module heeft zeven uur en 52 minuten geduurd. Het succes werd enigszins overschaduwd door het feit dat de motoren bij tijd en wijle haperden in de ontsteking. De moeilijk heden werden echter snel door een com puter aan boord van de capsule gecorri- gerd. Mueller verklaarde dat als er een astro naut in de Lunar Module had gezeten deze het euvel snel had kunnen verhelpen. ADVERTENTIE Het opbrengen van een Amerikaans schip door Noordkoreaanse patrouille boten lijkt op het eerste gezicht eei) van die onbelangrijke speldeprikken, die ge regeld plaats hebben in een latent- vijandige situatie van gewapende vrede. Die situatie bestaat sinds jaar en dag in de verhouding tussen de Verenigde Staten en Noord-Korea, nadat de Koreaanse oorlog eindigde met een internationaal bekrachtigde overeenkomst van tamelijk hachelijk karakter, die voortdurend ruimte geeft tot wrijving en incidenten. Bij nader inzien zitten er echter vreem de aspecten aan deze zaak. In de eerste plaats is de opgebrachte „Pueblo" een geheimzinnig schip, dat mysterieuze op drachten uitvoerde en zeker niet toevallig verdwaalde tot' in de nabijheid van de Koreaanse kust. Het is een klein schip, ruim negenhonderd ton, maar het heeft ruim tachtig mensen aan boord. Volgens beschrijvingen is het uitgerust met aller lei waarnemingsapparaten en peilinstal- laties, waardoor het meer op een voor uitgeschoven verkenningspost dan op een schip lijkt. De actieradius van zo'n peil- schip is moeilijk te omschrijven, omdat men die zou moeten afmeten uit de reik wijdte van zijn onbekende appara tuur. De bedoeling van zo'n schip ten opzichte van het land dat kennelijk het doelwit van de waarnemingen is, kan moeilijk anders dan vijandelijk worden geacht. Noord-Korea is een onafhankelijke natie, wier bestaan gewaarborgd is door een internationale afspraak. Het is ge makkelijk te begrijpen dat in Noord- Korea grote achterdocht is ontstaan door de activiteit van dit schip en dat men daar uit het oogpunt van zelfverdediging heeft willen achterhalen wat het eigenlijk kwam uitvoeren. Het „Algemeen Dagblad" noemt de inbeslagneming „boos opzet" met het doel MIMAIWWIlWWWWMMWIAMIMAMflIWWWIIIIWWWIMIIIIIMIWIIWWIIW ROME (AP) De afdeling Rome van de Christen-Democratische Partij heeft zich achter Amerigo Petrucci geplaatst, de oud-burgemeester van de Italiaanse hoofdstad die bij een schandaal is gearres teerd. Petrucci wordt verdacht van ver duistering en het misbruik van openbare gelden. Volgens de aanklacht zijn de onregel matigheden gebeurd toen hij hoofd was van een charitatieve instelling „voor moe der en kind" voordat hij in maart 1964 burgemeester werd. Er werden door de instelling aldus onze correspondent in Rome uitkeringen ge daan aan ambtenaren van verschillende ministeries, aan handwerkslieden en ook aan een aantal studenten die allerminst noodlijdend waren en in ieder geval noch moeder noch kinderen kunnen worden ge noemd. In enkele gevallen werd er een soort „maandsalaris" betaald voor diens ten, verleend op het politieke vlak. Het budget van de instelling werd ver overschreden en in enkele jaren werd een tekort bereikt van ongeveer negen miljoen gulden. Door middel van onwettige han delingen zijn, naar het schijnt, circa ze ven miljoen gulden aan hun bestemming onttrokken. Wat de voorraden betreft aan levens middelen, schoonmaakartikelen, gebruiks voorwerpen en dergelijke betrok Petrucci in de jaren tot 1961 uitsluitend van de firma Cavallaro die bijzonder slechte wa ren leverde. Deze artikelen werden tegen vijf a tien maal de gangbare prijzen geleverd. Toen het nationale bestuur van het werk voor moeder en kind er aanmerkingen op maakte dat in Rome veel te hoge prijzen werden betaald schakelde men in 1961 over op de firm C. L. M. Trifoglio maar, zoals nu is gebleken, is dit een schuilnaam en is deze nieuwe firma door Cavallaro persoonlijk opgericht. Deze Cavallaro is nog steeds voortvluchtig. STRAATSBURG. Het Europees Par lement heeft dinsdag in Straatsburg een resolutie aangenomen, waarin het stel ling neemt tegen het plan van de Duitse verkeersminister Leber. In de resolutie wordt namelijk gezegd dat het parlement verwacht dat de commissie en de raad erop toezien dat de lidstaten op nationaal niveau geen maatregelen nemen die de totstandkoming van het gemeenschappe lijk vervoerbeleid doorkruisen. MüNCHEN (DPA) Geleerden van het Max Planck-instituut voor eiwiton- derzoek te München zijn er als eersten ter wereld in geslaagd het door de alvleesklier van de mens geproduceerde hormoon glucagon evenals insuline van vitaal belang voor de stofwisseling kunstma tig te vervaardigen. Naar in München is bekendgemaakt is het nu mogelijk het hormoon dat tot dusver slechts uit de alvleeslier van varkens kon worden ge wonnen op grote schaal synthetisch te produceren. WASHINGTON (AFP en Reuter). Het voorzichtige optimisme in Washing ton na de uitlatingen van de Noordviet- namese minister van Buitenlandse Zaken begin deze maand over de kansen op vrede heeft, na een publikatie het afge lopen weekeinde in het Noordvietnamese blad „Nhan Dan", plaats gemaakt voor ontmoediging. Amerikaanse functionarissen zeiden weinig hoop te hebben dat de regering in Hanoi zal terugkomen op haar open lijke verwerping van de „San Antonio- formule" van president Johnson. Johnson zei in San Antonio bereid te zijn de bombardementen op Noord-Viet- nam te staken als dit direct zou leiden tot zinvolle besprekingen. Noord-Vietnam zou staking van de bombardementen moe ten beantwoorden met vermindering van de oorlogsinspanning. In het commentaar in „Nhan Dan" staat dat na het aanbod van de minister van Buitenlandse Zaken het woord aan de Verenigde Staten is. In diplomatieke kringen in de Ameri kaanse hoofdstad wijst men erop dat te gelijkertijd met het publiceren van het Noordvietnamese artikel de militaire druk in het noordwesten van Zuid-Viet- WASHINGTON (AFP en AP) De Amerikaanse luchtmacht heeft sporen van radioactieve straling ontdekt in het pool gebied waar een B-52 bommenwerper met vier waterstofbommen is verongelukt. Men is er nog niet in geslaagd de plaats op te sporen waar de bommen zich be vinden. Geplaagd door bittere koude in de duis ternis van de poolnacht zoeken Ameri kaanse ploegen met sleden voortgetrok ken door honden en uitgerust met fakkels naar de plaats waar de waterstofbommen liggen. Vandaag is op Groenland een Deense commissie aangekomen, die een onder zoek zal instellen naar eventuele radio actieve straling veroorzaakt door de ver loren kernbommen. Van de commissie maken enkele leden van het Deense cen trum voor kernonderzoek deel uit. Noorwegen heeft gewaarschuwd dat voor alle vluchten boven zijn grondgebied waaraan politieke of economische conse quenties verbonden zouden kunnen zijn, eerst toestemming moet worden gevraagd. nam sterk is toegenomen en men veron derstelt dat een groot offensief op han den is. Noord-Vietnam zou een nieuwe divisie naar dit gebied hebben gestuurd. President Johnsons adviseur Walt Rostow zei in een vraaggesprek voor de televisie dat Hanoi voorbereidingen treft voor een winter-lente-offensief waarmee eerder politieke dan militaire doelen wor den nagestreefd. Volgens Rostow trach ten de Vietcong en de Noordvietnamezen een „diplomatiek Dien Bien Phoe" te be werkstelligen om de Zuidvietnamese re gering te verzwakken, de vorming van een coalitieregering (met de Vietcong) af te dwingen en zodoende de macht in handen te krijgen met niet-militaire mid delen. Ondanks de pessimistische geluiden zou president Johnson toch hebben besloten de „geheime diplomatie" de kans te ge ven met resulaten te komen. De presi dent zou echter van mening zijn met zijn „San Antonio-formule" zo ver mogelijk te zijn gegaan. TH AILANu5|.v.;\. N^joe Lokj ;;v;;XvXTf;\;';';';X;^JaDokSoef^^s - O F" °Bon f Me Thuot ftpjm. Dalato .BjgM VIETNAM ÊvXvX-L'-Ss, „Bien Hoo NAGOYA, Japan (AP) De plaats vervangende premier van de Sovjet-Unie, Nikolaj K. Baibakov, is woensdag op het station van Nagoya aangevallen door een jonge Japanner met een houten zwaard. Baibakov heeft geen verwondingen op gelopen, aldus meldt de politie in Nagoya. De dader was lid van een rechtse jon gerenorganisatie. Hij is na de aanslag ge arresteerd. Behalve het zwaard heeft de politie een brief in beslag genomen, waar in de teruggave door de Sovjet-Unie van de eilandengroepen ten noorden van Ja pan, da Koerillen. wordt verlangd. MOSKOU (Reuter en AP). Premier Wilson, die vanmiddag uit Moskou naar Londen vertrekt, heeft vandaag gespro ken met de Russische president Podgor- ny. Gisteren had de Britse premier een onverwacht lang onderhoud met partijlei der Brezjnev. Bekendgemaakt werd dat de twee lei ders spraken over onder meer Vietnam en het Midden-Oosten. Bijzonderheden wer den niet gegeven. Het uitlopen van het gesprek met Brezjnev, dat aanvankelijk twee uur zou duren, bracht uitstel me zich mee van een nieuw gesprek tussen Wilson en Kosygin. Wilson en premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie waren het gisteren open lijk oneens over Vietnam. Wilson zei, dat de brug naar vrede in Vietnam „nu een veel kortere is." In een tafelrede gaf Wilson als zijn mening te kennen, dat de partijen in de Vietnamese kwestie nader tot elkaar zijn ESSEN (AP) De directie van de nieu we Fried. Krupp G.m.b.H. is dinsdag voor het eerst bijeengekomen en werd meteen geconfronteerd met een staking van 4.600 arbeiders in de fabrieken van Krupp. Ongeveer 1.600 arbeiders in de vracht- autofabriek legden het werk neer om hun eisen „duidelijke voorlichting" over hun toekomst te verkrijgen van de nieuwe directie, kracht bij te zetten. 3.000 arbei ders uit de machinefabriek legden het werk uit sympathie met hun collega's eveneens neer. De staking brak uit nadat geruchten de ronde deden dat de vrachtwagenfabriek verkocht zou worden aan Daimler-Benz. Het was de tweede staking van een derge lijke soort in twee weken. gekomen. „Het is onze taak de haviken niet aan te moedigen, of ze nu in Hanoi of in Washington zitten." Wat de vogels betreft, schaart Wilson zich achter de premier van Australië, die gezegd heeft: „Ik ben geen havik en geen duif, maar een uil." De Britse minister van Buitenlandse Zaken George Brown heeft in Londen gezegd, dat momenteel onofficiële bespre kingen plaatsvinden om een eind aan de oorlog in Vietnam te maken. Op de vraag of hiermee de besprekingen van Wilsort in Moskou bedoeld werden, kwam een ontkennend antwoord. GEORGETOWN, (AP). Op de be slissing van de Surinaamse regering alle Guyanese burgers het land uit te wijzen, heeft Georgetown scherp gereageerd. De Raad van Ministers van Guyana heeft dinsdag de kwestie van het grensgeschil met Suriname uitvoerig besproken. Na afloop van de vergadering zei een woordvoerder dat uit verklaringen .van premier Pengel blijkt dat zijn regering heeft besloten „onschuldige Guyanezen, die in Suriname wonen tot pionnen te ma ken in een spelletje machtspblitiek". De woordvoerder zei dat het omstreden gebied altijd onder feitelijk bestuur van Guyana heeft gestaan en deel van dat land heeft uitgemaakt. De Nederlandse regering heeft volgens de woordvoerder erkend dat zij nooit de souvereiniteit in het betrokken gebied heeft uitgeoefend. Hij zei daarom verbaasd te zijn dat premier Pengel nu de verant woordelijkheid op zich wil nemen voor „schendingen van de status quo op sys tematische en opzettelijke wijze." (Van onze correspondent) BONNN. De vroegere S.S.-Sturm- bannführer en kampapotheker in Ausch witz, Victor Capesius, die in 1965 tot ne gen jaar tuchthuis was veroordeeld, is op vrije voeten gesteld. Hij zat opgesloten in de gevangenis van Giessen. Over het door Capesius ingediende verzoek tot herziening van het vonnis was nog geen besluit ge nomen. Een reden voor Capesius' vrijla ting is niet genoemd. De kampbeul werd in 1907 in Reips- mark in het vroegere Roemenië geboren. Hij was na de oorlog in goede doen ge raakt door zijn apotheek in Göppingen en een salon voor kosmetika in Reitlingen. Zijn vrouw, zo bleek tijdens het proces, is half joodse. Capesius werd veroordeeld omdat hij van de aankomstplaats van de treinen op het terrein van Auschwitz zijn Roemeense landgenoten de dood injoeg. Hij hielp bij het bepaleji van diegenen die meteen naar de gaskamers zouden gaan. Ook stelde hij na de „behandeling" met het beruchte Zyklon B officieel de dood van de slachtoffers vast. Op deze wijze was Capesius mede schul dig aan de dood van naar schatting acht tienduizend slachtoffers. Aanvankelijk had hij ten processe alle schuld ontkend. Hij reisde toen ook nog als vrij man van en naar zijn huis heen en weer. Later hiel den zijn beweringen onder de getuigenlast geen stand en kon hij worden gearres teerd. ATHENE (Reuter en AP) Kort na dat de Amerikaanse ambassadeur in Athe ne Philips Talbot bekend maakte, dat de VS het normale diplomatieke contact met het Griek'se regime hadden hervat besloot Spanje hetzelfde te doen. Eerder was het militaire bewind al erkend door Turkije, Kongo Kinsjasa en Tsjecho-Slowakije. Verwacht wordt dat andere westerse land zoals Groot-Brittannië West-Duits- land en Italië spoedig het voorbeeld van Washington zullen volgen. De Griekse maarschalk Potamianos is als afgezant van het militaire bewind in Athene weer naar Rome gevlogen voor overleg met de daar in ballingschap le vende koning Konstantijn. Vorige maand was Potamianos tweemaal voor hetzelfde doel in Rome. Goud. In de kluis van de bank van India in New Delhi ligt 1200 kg goud, waar van de eigenaar niet bekend is. De 84 staven, met een totale waarde van bij na 4,5 miljoen gulden, werden vorig jaar september op het vliegveld van de Indiase hoofdstad in beslag geno men. Straf. De Catalaanse schrijver Alfonso Carlos Comin is door het hof voor de openbare orde te Madrid veroordeeld tot zestien maanden gevangenisstraf omdat hij in januari 1967 voor het Pa- rij se weekblad „Temoignage Chrétien" een door de Spaanse autoriteiten als „onwettige propaganda" aangemerkt artikel heeft geschreven. Lawines. In Oost-Turkije zijn bij lawines, veroorzaakt door de zware sneeuwval, zeven mensen om het leven gekomen, zo is in Istanboel bekendgemaakt. Kranjcevic. Ivan Kranjcevic, een der sa menzweerders die de moord op de Oos tenrijkse aartshertog Ferdinand in Se- rajewo anno 1914 beraamden, is op 73- jarige leeftijd overleden. R^y. De universiteit van Oxford zal op 26 juni een eredoktoraat in het bur gerrecht verlenen aan de Belgische voorzitter van de EEG-commissie Jean Rey. Brug. Het Britse ingenieursbureau Free man Fox Ltd. is de bouw gegund van een brug over de Bosporus te Istan boel, welke Europa en Azië zal ver binden. De bouwkosten worden ge raamd op dertig miljoen dollar. Lambrakis. De internationale federatie van dagbladuitgevers FIEJ heeft dins dag aan de Griekse uitgever van de bladen Ra Vima en Ta Nea, Christof Lambrakis, de gouden vrijheidspen toe gekend. Lambrakis zit gevangen. Met de toekenning heeft de federatie alle Griekse kranteneigenaars en journalis ten. die voor de persvrijheid strijden, willen eren. Uitwisseling. Israel en Egypte hebben de uitwisseling van krijgsgevangenen uit de oorlog van juni voltooid. Israel liet 4481 Egyptische gevangenen, onder wie 493 officieren, vrij en Egypte zond tien Israëliërs terug. Bij deze tien waren zes officieren.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3