CARAVAN/RAI Lagere prijzen en meer keus c Een caravan op iedere 24 auto's CARAVANNEN: ideale sport voor individualisten «i WENKEN BIJ DE AANKOOP VA N EEN CARA VAN Van neuswiel tot de tafel wi Vrij grensverkeer voor de caravans? Honderdduizend in 1970? DONDERDAG 25 JANUARI 1968 13 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Zaterdagmorgen om half elf zal de voor zitter van de ANWB, ir. F. H. van der 'Linde Sprankhuizen, in het met planten en bloemen in zomerse vakantiestemming ge brachte RAI-gebouw te Amsterdam de „Caravan/RAI" openen, de jaarlijkse internationale caravantentoonstelling, die tot en met zondag 4 februari zo'n zeventigduizend bezoekers hoopt te trekken. Nog nooit heeft het publiek zo'n verscheidenheid aan caravans onder één dak bijeen kunnen zien. Deze grootste Caravan/RAI tot-nog-toe telt vierhonderd wagens van 82 ver schillende merken uit negen landen. Vergeleken met vorig jaar is het aanbod met 22 percent gestegen. De totale waarde van de op de Caravan/RAI te exposeren wagens bedraagt rond f 3,5 miljoen. Dat is maar een klein deel van het bedrag dat het Nederlandse publiek dit jaar voor de aankoop van caravans en vouwwagens zal uitgeven: meer dan f 60 miljoen; voor 1968 wordt een verkoop van 15.000 caravans verwacht. Caravans in alle maten, modellen en prijzen. Afgezien van de vele nieuwe typen en de technische ver beteringen die op de Caravan/RAI worden gebracht, is het grootste nieuws van de tentoonstelling de prijsdaling. De waardedaling van het pond sterling heeft tot gevolg gehad dat de Britse caravans (20 percent van de totale caravanimport) in prijs zijn gedaald. Wellicht mede als ge volg hiervan zijn de prijzen over de gehele linie gezakt. Over het geheel genomen is de gemiddelde prijs van de op de Caravan/RAI geëxposeerde modellen echter iets hoger dan vorig jaar door de vraag naar comfor tabeler en luxueuzer ingerichte wa gens en naar wagens van grotere lengte. Groter Geriefelijker m caravanpark 1957-1967 1957 1958 1S59 1888 1881 1852 1953 1984 1885 1818 1887 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Voor de echte liefhebber is de caravan als een vrouw. Het zoeken en kiezen is een plezierige bezigheid. Het kost soms wat moeite de meest geschikte te vinden, maar wie daarna zijn bezit koestert kan er gelukkige tijden mee beleven. Vaak is het een kwestie van liefde op het eerste gezicht, soms is er sprake van een langzame toenadering die ten slotte tot een hechte verbintenis leidt. En als je eenmaal „ja" hebt gezegd kun je er niet meer van buiten Onafhankelijk Eigen gezicht J® NEUSW1EL BUITENWAND ISOLATIE VENSTERS BEDDEN GORDIJNEN BERGRUIMTE TAFEL VERLICHTING DEUR Nederland - het dichtstbevolkte caravanland van Europa aiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De ontwikkeling bij de caravans gaat dui delijk in de richting van grotere en com fortabele wagens. Dit is duidelijk een gevolg van de tendens in de autowe reld. Immers het toenemend aantal gro tere typen auto's op de weg maakt het mogelijk grotere en dus zwaardere ca ravans te bbuwen. En omdat het publiek kennelijk steeds meer geld over heeft voor zijn vrije tijdsbesteding vinden de ze grotere wagens niet alleen aftrek, maar blijkt de koper ook graag bereid extra te betalen voor luxe en comfort. Voor vele, en misschien wel voor de meeste, caravanners heeft een vakantie per caravan weinig meer te maken met kamperen. Men wil zich niet meer behelpen met primitieve middelen. De ontwikkeling van de techniek maakt het trouwens mogelijk zich met comfort te omringen. Nederland telt op dit ogenblik 72.000 caravans (één caravan op iedere 24 per sonenauto's) Verwacht wordt, dat dit aan tal in 1970 de 100.000 zal passeren. Wie zich een caravan' aanschaft dient daar bij wel te bedenken dat ons land arm is aan recratiegebieden en men zelfs voor weekendtochtjes al gauw op het buitenland is aangewezen. De kampeer- organisaties kunnen weliswaar voorreke nen dat Nederland nog kampeerruimte ge noeg heeft, maar die ruimte bevindt zich dan meestal in gebieden die voor de meesten onaantrekkelijk zijn. Bij vrijwel alle merken is grote aan- Nederland is het dichtst-bezette caravanland van het Europese continent. Op iedere 24 personen auto's, die er in ons land rijden, is er een wooncaravan, toercaravan of vouwwagen. Hoe snel de caravan populair is geworden in ons land blijkt wel uit het volgende verloop: 1957 3.300 1963 26.200 1958 6.500 1964 36.300 1959 10.300 1965 51.000 1960 12.500 1966 61.000 1961 15.600 1967 72.000 1962 20.200 (Bron: Ramingen RAI). Welgeteld 396 caravans staan er in het RAI-gebouw opgesteld. Nog nooit is de keuze zo groot geweest. De exposanten zijn hoopvol ge stemd: zij verwachten dit jaar 15C000 wagens te verkopen. dacht geschonken aan de wegligging van de kampeerwagens. De toenemende trek kracht van de auto's doet de caravan- ner verlanger naar sneller rijden, ook met de aanhanger. De fabrikanten van caravans streven ernaar door verbete ring van onder andere de vering de slin gerneigingen van de wagen zoveel moge lijk te beperken. Het rijden met een snel heid van 120 kilometer per uur met een caravan is al geen bijzonderheid meer. Het slingeren kan echter ook het gevolg zijn van de belading van de aanhanger. Wie het euvel niet kan onderdrukken kan op de caravan/RAI enkele stands vin den waar ingenieuze hulpapparatuur wordt getoond om het slingeren te onderdrukken. De aandacht voor de afwerking van de buitenwanden neemt ook van jaar tot jaar toe. Enkele merken die voorheen de wanden zonder meer met verf bespo ten brengen nu een lak-moffellaag zon der prijsverhoging. Door het toenemend gebruik van caravans voor wintersport zijn meer wagens dan voorheen met een goede wand- en vloerisolatie uitgerust. Opmerkelijk is voorts dat steeds meer fabrikanten overgaan tot inrichting van een toiletruimte, vaak voorzien van was bak en dat de meeste wagens worden afgeleverd met de mogelijkheid van plaat sing van kachel en koelkast. Over het algemeen kan men zeggen dat de kwa liteit van de caravans de laatste jaren Qordo!J*« x 10<H> DEN HAAG. Hoewel de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club het toe juicht dat eindelijk stappen worden on dernomen om ook het grensverkeer van de caravans en aanhangwagens te libe raliseren, betreurt de KNAC het dat de door de Europese Commissie nagestreef de communautaire transitoregeling (die wellicht per 1 juli 1968 kan worden toe gepast) alleen betrekking heeft op cara vans en aanhangwagens voor toeristi sche doeleinden. Het zou aanbeveling ver dienen om, in navolging van West-Duits- land en de EVA-landen de grensdocumen- ten voor de tijdelijke invoer van alle aanhangwagens af te schaffen, temeer daar de aanhangwagens voor beroeps doeleinden al zijn geregistreerd. Een van de redenen waarom Nederland nog steeds niet bereid is de grensdocumenten af te schaffen, is dat de Nederlandse cara vans en kampeer-aanhangwagens bene den 750 kg. niet zijn geregistreerd. Een volledige afschaffing van grensdocumen ten zou, naar het oordeel van de KNAC, een enorme besparing betekenen ener zijds in de werkzaamheden van de dou anebeambten en anderzijds in de werk zaamheden verbonden aan het uitgeven met sprongen vooruit is gegaan. Een I naar luxe en comfort ook overdrijven. van deze documenten. In Nederland wor- goed produkt kan bij goed onderhoud ze- Zo is er een Franse caravan, die noten- (jen jaarijjks veie duizenden grensdocu- ker 25 jaren lang in dienst staan van de houten kasten en vergulde raamlijsten vrijetijdsbesteding. Men kan de zucht I heeft menten gezuiverd, aldus de KNAC. dig plannen voor een wintersportreisje. Ook dan blijken er mogelijkheden te over. Steeds meer kampeerterreinen in de win tersportgebieden richten zich in op de ontvangst van caravans door verwarmde wasgelegenheden en zelfs droogruimten voor kleding te bieden. Nederland telt op dit ogenblik 72.000 caravan bezitters. Wat bezielt die man met zijn caravan? Wat heeft liem zo en thousiast gemaakt? Misschien is het zijn drang naar individualisme, die bij velen in dit overbevolkte en overgeorganiseer- de landje zo sterk leeft. Er is geen vorm van vakantiebesteding te bedenken die zoveel onafhankelijkheid biedt als een vakantie-per-caravan. De hotelgast moet tevoren bespreken, de huurder van een vakantiehuisje eveneens en de kam peerder is in hoge mate afhankelijk van het weer. De caravanner is een vrij mens. Hij behoeft niet te reserveren, hij bepaalt zijn vertrekdag en -uur op wan neer en zo laat als hij wil. Als hij onder weg stopt staat zijn nachtverblijf klaar en als dat in het buitenland is behoeft hij voor de nacht zelfs niet naar een kampeerterrein te zoeken. Handige ca ravanners zien hiertoe zelfs kans in ge reglementeerd Nederland. De caravan biedt een ongekende vrij heid. En het is een vrijheid die niet duur betaald behoeft te worden. Want wie zijn caravan aankoppelt en de we reld in trekt leeft vrijwel van het ge wone huishoudgeld. Trek in koffie? Misschien ontbreekt dat koelkastje nog, misschien is dat gaskacheltje er nog niet. Maar misschien dat bruin het vol gend jaar of het jaar daarop kan trek ken. De wagens zijn zo comfortabel te maken als men wil. De echte caravanner beperkt zich niet tot een reis in de zomervakantie. Hij trekt er in voor- en najaar op uit in de weekends en in een met snipperdagen verlengde paas- of pinksterweekends. Hij is immers minder van weersomstandig heden afhankelijk dan de tentkampeer- der. Als hij eenmaal een novemberweek- end heeft meegemaakt rijzen er al spoe- Op de caravan/RAI zal die sportieve kampeerder zeker een caravan kunnen vinden die aan zijn eisen voldoet. Maar caravanning heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een vorm van vrijetijds besteding die naast de kampeersport een eigen leven is gaan leiden. Technische snufjes en door binnenhuisarchitecten ont worpen interieurs hebben caravans doen ontstaan waarvoor de zitlap-kampeerder wellicht de neus optrekt, maar die tal- SGSÜ?' jiSiiifa lozen tot een nieuwe vakantiebeleving hebben overgehaald. Er zijn caravans met warm en koud stromend water, met verwarming en koeling, met radio en te levisie, met bar en schrijftafel, met toi let en wasruimte en zelfs met douche. Duur zo'n caravan? Beslist niet. Wel in sommige gevallen veel geld, vooral voor degenen die hoge eisen stellen aan comfort. De ANWB heeft becijferd dat een caravan aan afschrijving, rentever lies, onderhoud, stalling, kampgeld, en zovoort gemiddeld komt op een uitgaven post van ƒ100 per maand. In de praktijk blijkt dit mee te vallen. Wie niet te lui is om af en toe onder de wagen te kruipen om wat roestplekjes weg te krabben, wie met overleg zijn uitstapjes plant en wie enige moeite doet om in de omgeving van zijn woonplaats een ge schikt stallinkje te vinden, kan belang rijk onder dat bedrag Blijven. Bij het aanschaffen van een caravan speelt trou wens het bedrag dat men al gewend was voor vakantie- en weekendbesteding uit te geven een belangrijke rol. De er varing heeft geleerd dat de caravan een ook in financieel opzicht zeer aantrekke lijke vorm van vrijetijdsbesteding is. Trek in koffie? Even stoppen. Eten? 'n Fijn plekje zoeken op een zijweggetje. De caravanner is een vrij en onafhankelijk mens. ftlvinn>WMWWUUU<nn/uinntuwimnnnnnnnflnnnnnnnnnfifm,r","""''',,,,,,,,,B,B"*ll*",*""*il**WMI>*l>M*wl^^ wnnjvwiiu»nnjruuinjinjinnjTnnnnjinnnruqnnnrinn.njuwnnnjinnnnnnnnr>nnnn^"~"""M"*""M"M Nooit waren er op een caravantentoon stelling in Nederland zoveel nierken en typen als op de Caravan/RAI '68. Bij het maken van een keuze kan men zich oriënteren in een verscheidenheid aan kampeerwagens die zich beweegt van een vouwwagentje van nog geen honderd kilo tot een verrijdbare bungalow van vijftien bij drie meter die enkele tonnen weegt. De aspirant-caravanner zal zich eerst moeten afvragen of hij een zomerhuisje zoekt of een reiswagen. Blijft hij in Ne derland of moet hij er bergpassen mee over? Gebruikt hij zijn caravan alleen in de zomervakantie of wil hij er ook mee op uit in voor- en naseizoen en zelfs in de winter? Voorts spreekt de trekkracht van de auto een belangrijke rol om van de inhoud van de portemonnee maar niet te spreken. In caravans kan men twee hoofdtypen onderscheiden: de wooncaravans, uitslui tend bedoeld voor een vaste standplaats en de mobiele, toeristische wagens waar mee normaal aan het verkeer kan wor den deelgenomen. De laatste categorie kan weer worden onderverdeeld in tent- of vouwwagens en caravans met vaste opbouw. Hieronder laten wij een aantal tips volgen, waarop men bij de aankoop van een caravan moet letten: De meeste wagens zijn uitgerust met een neuswiel ter vergemakkelijking van het verplaatsen van de afgekoppelde wa gen. Let op de breedte van het bandje. Deze moet zodanig zijn dat het niet met een in losse grond wegzakt. Bij zeer lich te wagens kan het neuswiel worden ge mist. Aluminium, hout, hardboard, staalplaat en polyester zijn alle zeer geschikt, mits goed verwerkt. Bij de goedkopere wagens laat de laklaag wel eens te wensen. De hoogste eisen worden aan de isola tie gesteld bij het gebruik in de winter. Maar ook 's zomers, in Spanje of Italië, is een goede isolatie van belang. Dubbele wanden zijn hiervoor onmisbaar. Let er op dat de wand ook in de kasten dubbel is. De isolerende werking van de dubbele wanden wordt verhoogd door isolerende stoffen als bijvoorbeeld polystyreen schuim en aluminiumfolie. Bij winterge bruik is een geïsoleerde vloer noodzake lijk en verdient het aanbeveling dubbele ramen te hebben of luiken. Let op de dakluiken. Tenzij deze ook uit dubbel glas of plastic zijn gemaakt bestaat de kans dat deze veel warmteverlies geven. Een voordeel is het indien de ramen uit veiligheidsglas bestaan. Ga na welke vensters kunnen worden geopend. Voor al in voor- en naseizoen en in de winter zijn condens watergootjes, waarin het van de ramen druipende water wordt opge vangen, zeer wenselijk. VENTILATIE Hoe kleiner de ruimte, hoe groter de behoefte aan ventilatie. Ook bij regen en wind moet er geventileerd kunnen wor den. Bij koken moeten dampen gemakke lijk naar buiten kunnen. Belangrijk is dat er ventilatie-openingen zijn in kleer kast en levensmiddelenkastjes. Als de gasfles in de caravan wordt onderge bracht dient de bodem van deze berg ruimte openingen te bezitten. Het gas is zwaarder dan lucht; bij lekkage kan het zich op de bodem ophopende gas naar buiten. VERWARMING De meeste caravans worden ook in voor- en naseizoen gebruikt. Er zijn di verse modellen kachels in de handel voor petroleum en gas. Zij worden in de vloer of tegen het onderste deel van de kleer kast geplaatst. De vloerkachel is het goedkoopst, maar verzwakt de vloer, is moeilijk schoon te houden en stinkt als er stof in valt. LUIFELRAIL In de praktijk zal de caravanbezitter een luifel of voortent aan zijn caravan bevestigen. De meeste typen zijn voor zien van een bevestigingsrail. KEUKEN Velen verkiezen een „kop"- of eindkeu- ken, maar deze zal men doorgaans alleen in de grotere wagens aantreffen. Belang rijk is dat zich boven de keuken een ventilatieluik bevindt, dat gordijnen en bekleding tegen spatten kurmen worden beschermd en dat er een lichtpunt boven het aanrecht is. Kijk of aanrecht en gas stel goed zijn schoon te maken. Bijzonder praktisch zijn de stalen aanrechten met ingebouwd gasstel. Ga gprust, eens liggen. Vaak zijn de af metingen van de bedden aan de krappe kant. Bij beoordeling van het aantal slaapplaatsen moet men ervan uitgaan dat de kinderen meestal in een eigen tentje overnachten. De dikte van de matrassen, die immers tevens als zitplaats worden gebruikt, is voldoende als men na twintig minuten zitten dit nog steeds behaaglijk vindt. De gordijnen moeten zo ruim zijn be meten dat er na het sluiten geen kieren overblijven. Velen zullen ook vitrage wil len om inkijk overdag te voorkomen. Deze moet in verhouding staan tot het aantal benutte slaapplaatsen en goed toe gankelijk zijn. De caravantafel moet stevig staan en degelijk zijn bevestigd. Het meest prak tische is de bevestiging in een rail, zodat de tafel kan worden verschoven en de bergruimte onder de zitbanken gemakke lijker bereikbaar is. Het tafelblad moet bij voorkeur afwasbaar zijn. Ideaal is indien zowel elektrische (op de auto-accu aan te sluiten) als gasver lichting aanwezig is. Vele kampeerterrei nen hebben de mogelijkheid elektrische stroom af te nemen. Een 220-Voltsleiding met enkele stopcontacten kan daarom nuttig zijn. In landen met rechts verkeer is het belangrijk dat de deur zich rechts be vindt. De deur moet in geopende toe stand kunnen worden vastgezet. Een deelbare (onder- en boven)deur laat een goede ventilatie toe zonder te veel koude.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13