Melkman moet blijven komen Weer geen besluit over nieuwe Raad van Kerken GEZOCHT opruiming ensen Tramnet uitdunnen en streekbussen toelaten en Auto in brand; twee ernstig gewonden Partijraad van K.V.P. wordt uitgesteld Enquête onder huisvrouwen: Meerderheid wil wel extra betalen „Ocean Sprinter" komt terug Verkeersplan D'66 voor Amsterdam Voorrang voor openbaar vervoer Wisselvallig weer DONDERDAG JANUARI 1968 Controverse in Gereformeerde Synode TulpenTulpenTulpen. Overal. Massa's tulpen. Vers van de veiling. Stevig van steel. Pak mee zo"n bos (of 2). Voor vazen vol gezelligheid. VISSERS De wijze mannen" zijn nog niet klaar Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk SÜ S BS S DEN HAAG Wij willen de melk man houden, vooral op zaterdag. Op maandag ook, maar iedere dag hoeft niet meer. Dat vinden veel Nederland se huisvrouwen. Veel Nederlandse melkboeren en toekomstige melkboe ren willen het bezorgen graag voort zetten, maar onder hen zijn er nogal wat die daar op zaterdag wel graag vrij van zouden willen zijn. De stich ting Economisch Onderzoek van de uni versiteit van Amsterdam heeft dat ont dekt tijdens een onderzoek, dat zij in opdracht van het Bedrijfschap Detail handel in Melk heeft verricht. Het bedrijfschap wilde antwoord heb ben op drie vragen: Biedt de toekomst nog voldoende- perspectieven om de melkbezorging in stand te houden, zo ja, aan welke voorwaarden moet dan worden voldaan wat betreft organisa tie. inkomen, dienstbetoon en assorti ment; zullen dan voldoende melkdetail- listen en melkbezorgers beschikbaar komen? Om de antwoorden te vinden hebben de onderzoekers enquêtes gehouden on der huisvrouwen en melkhandelaren. Volgens het rapport zal de meerder heid der huisvrouwen prijs blijven stel len op bezorging, niet alleen van melk en melkprodukten, maar ook van boter, margarine en eieren, kaas en room, frisdranken, limonade en bier, vleeswa ren en boterhambeleg, babyvoeding, suiker, soepen, koffie en thee. De grote meerderheid der huisvrou wen wil bezorging bij de huisdeur en heeft daar eventueel ook wel wat voor over. Van deze groep wil 83 percent dit dienstbetoon wel belonen met één 5 twee cent boven de gewone prijs voor een fles melk; 42 percent wil zelfs wel drie a vijf cent meer betalen. Die bereidheid sprak men uit toen er al winkels waren waar melk tegen ex tra lage prijzen werd verkocht. Van een belangrijke minderheid onder de huisvrouwen mogen andere artikelen die de melkboer meebrengt ook wel duurder zijn dan in de winkel. Van een groep van ruim zevenhonderd huis vrouwen wilde 20 percent voor alle ar tikelen en 23 percent voor sommige artikelen wel meer betalen. Lang niet alle consumenten stellen prijs op dagelijkse bezorging. Van ruim zevenhonderd huisvrouwen, die meer dan één dag mochten aanwijzen waar op ze die bezorging in ieder geval wel wensen koos 82 percent voor de zaterdag en 66 percent voor de maan dag. De rapporteurs hebben zich ook be zig gehouden met de bezorging in hoge flatgebouwen. In galerij bouwflats is aan de eigen huisdeur wel mogelijk. Er zijn voorbeelden dat in zulke flats met een liftwagentje, dat 200 kilo kan dragen, honderd woningen verdeeld over tien galerijen, worden bediend. Volgens het rapport heeft het feit, dat nu ook melk wordt verkocht in levensmiddelenbedrijven, tot dusver niet in belangrijke mate geleid tot wij ziging in de koopgewoonten. (Van onze correspondent) LUNTEREN. De totstandkoming van een raad van kerken in Nederland, waar van ook de r.k.-kerk en de gereformeerde kerken deel zouden uitmaken, is enkele maanden uitgesteld, omdat in de Gere formeerde Synode een meningsverschil aan de dag trad dat eerst opgelost moet worden voordat de synode zich over aan sluiting kan uitspreken. In maart keert dit punt op de synode-agenda terug. Het moderamen van de vorige synode ADVERTENTIE Want bloemen hóren in uw huis. $03 Rapport Enschedé. Op 8 februari komt in de Amsterdamse gemeenteraad naar aanleiding van het rapport Enschedé de reorganisatie van de hoofdstedelijke politie ter sprake. Een commissie uit de raad zal dit onderwerp in debat brengen naar aanleiding van een nota van B. en W. over deze kwestie. Tenten voor Sicilië. Het Nederlandse Ro de Kruis stuurt per vliegtuig vijftig grote tenten naar Italië voor de slacht offers van de aardbevingsramp op Si cilië. In het rampgebied bestaat nog grote behoefte aan tenten, handdoeken, en baby-en kindervoeding. Op het spe ciale gironummer 777 is tot dusver 33.000 gestort. Kweekschoolonderwüs. De staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. Grosheide, is niet bereid een verzoek van de drie samenwerkende kweekschool organisaties in te willigen om een kan didaat, die bij het examen voor volledig bevoegd onderwijzer voor didactiek een voldoende cijfer heeft behaald, een vol ledige en blijvende vrijstelling voor dit onderdeel te geven. Hij zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Bennekom (A.R.P.), die de staatssecretaris hierom had verzocht. Ambassadeur. De heer G. Elshove, thans tijdelijk zaakgelastigde te Santo Domin go, zal benoemd worden tot ambassadeur. Oostzaan tegen de B.B. De gemeenteraad van Oostzaan, welke vorig jaar de post voor de B.B. van de begroting schrapte, wil ook ditmaal deze post van 5.630 van de begroting afvoeren. Tijdens de begrotingsvergadering verklaarden zeven van de elf gemeenteraadsleden zich te genstander. De B.B. werd een onverza digbaar geldverslindend apparaat ge noemd. Dit is de 20-jarige, uit Zandvoort afkomstige, Thijs Arie Offenberg, die door de politie wordt gezocht in verband met de roofoverval op het Damrak te Amsterdam op maandag 22 januari. Signalement: lang 1.80 meter; blond; ingevallen gezicht met bruine teint; mist stukje uit boventanden. Offenberg is in het bezit van een vuurwapen. Inlich tingen aan bureau Warmoesstraat. Amsterdam. Tel. (020) -62811. had meegewerkt aan de voorbereiding van de nieuwe raad, welke de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland moet vervangen. De synode-commissie van rapport had geen bezwaar, maar wenste bij monde van professor dr. A. D. R. Polman uit Kampen helderheid ov.er de vraag of deze nieuwe raad zich zou gaan uitspreken over vraagstukken van politieke, sociale en economische aard, of dat daarvoor een beroep zou wor den gedaan op de christelijke organisa ties op dat gebied. Hij wees op de con troverse die er in dit opzicht tussen Gere formeerden en Hervormden bestaat en daarbij noemde hij de chaos en span ning die allerlei uitspraken op dit gebied van hervormde kerkelijke organen binnen de eigen kerk hadden veroorzaakt. Hij vreesde dat dergelijke spanningen zouden ontstaan ook buiten de Hervormde Kerk door toedoen van secties van de te vor men Raad van Kerken. Dat wilde hij ver mijden door als een een soort voorwaarde voor toetreding een samenwerking met christelijke maatschappelijke organisaties te doen bepleiten. Dit dreigde het zo moeizaam gevonden interkerkelijke compromis over de Raad van Kerken weer op losse schroeven te zetten. De scriba, ds. E. N. van Loo uit Sneek, voorspelde dat daarmee een spoe dige totstandkoming van de Raad van Kerken onmogelijk zal worden. Men zag de gezichten van de hervormde waarne mers (dr. G. de Ru, ds. L. Roetman en ds. F. H. Landsman, praeses, assessor en scriba van de Hervormde Synode) steeds somberder wordden. Omdat geen uitzicht was op overeenstemming werd de bespreking tot maart verdaagd. Twee directeuren van een reclame bureau in Amsterdam zijn gisteien ernstig gewond bij een verkeers ongeluk op de rijksweg Utrecht- Arnhem in de gemeente Ede. Hun auto slipte op het door regen en sneeuw glad geworden wegdek en botste tegen een betonnen pilaar van een viaduct. Een der inzitten den werd naar buiten geslingerd. De auto kantelde enkele malen, brak doormidden en vloog in brand. De tweede inzittende zat bekneld achter het stuur. Passerende automobilis ten bevrijdden hem. ST.JOHNS (AP) Na reparatiewerk zal de „Ocean Sprinter" naar Nederland terugkeren, aldus de directeur van „Blue Peter Steamschips", de agenten voor het Nederlandse schip. Hij wees er op dat enige uren nadat het schip in Canada door twee vissersboten was binnenge sleept de Nederlandse bemanning weer aan boord mocht gaan. De vertrekdatum hangt verder ten de le af van de onderhandelingen welke op het ogenblik tussen de Nederlandse rede rij en de vissersrederij worden uitgevoerd. Als de lading geheel is gelost zal de scha de worden opgenomen. Zoals bekend liep het schip de vorige week in een storm op de Atlantische Oceaan averij op. ADVERTENTIE JASSCHORTEN - COATS - REGENJASSEN - ONDERGOED - PANTALONS - PYJAMA'S - SPORTHEMDEN - JONGENSSPIJKERBROE KEN - TRUIEN - ANKLETS h specialist in vakkleding PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM U WEET WEL ADVERTENTIE Kruisstraat 2, Haarlem VISSERS ruimt Herenhoeden op. op de hoek bij de brug (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De voorzitter van de K.V.P., mr. Aalberse, heeft besloten de vergadering van de bestuursraad, welke op 10 februari gehouden zou worden om een nieuw partijbestuur te kiezen, uit te stellen tot een nader te bepalen datum. Reden van het uitstel is dat voor het stel len van tegenkandidaten een termijn van veertien dagen in acht moet worden ge nomen. De vier „wijze mannen", die op het ogenblik bezig zijn het conflict over de kandidatuur van drs. Bogaers voor het vice-voorzitterschap op te lossen, hebben echter laten weten niet vóór 31 januari met hun onderzoek gereed te zijn. De „wijze mannen", prof. Romme, mr. Cals, mr. Maenen en mr. Van Rijcke- vorsel, zouden van plan zijn met een voorstel voor een nieuw dagelijks bestuur voor den dag te komen. Geruchten dat het tweede Kamerlid Engels uit Leeuwar den door de commissie voor het voorzitter schap van de partij zou zijn gepolst zijn tegengesproken. Hoewel de reglementen daarin niet voorzien, achtte een K.V.P.-woordvoer der het „denkbaar" dat het partijbestuur zijn kandidatenlijst, waarop ir. Van der Stee uit Arnhem voor het voorzitterschap is geplaatst, herroept en door een nieuwe vervangt. Het is in ieder geval de bedoe ling van het tegenwoordige partijbestuur om vóór de vergadering van de bestuurs raad nog bijeen te komen om pre-advies te kunnen uitbrengen over event, tegen kandidaten. Er zouden echter in sommige afdelingen stemmen zijn opgegaan om de eenmaal gekozen kandidaten te handha ven en de bestuursraad op 10 februari toch voor een verkiezing bijeen te laten komen. AMSTERDAM. Na het plan van de Amerikaanse verkeersdeskundige Joki- nen heeft de afdeling Amsterdam van D'66, meer in het bijzonder de werkgroep Verkeer, zich gemengd in de discussie over de verkeersproblemen van Amster dam. Met een plan dat de titel draagt „Amsterdam, er is een oplossing!" meent D'66 een belangrijke en bovenal goedko pe oplossing te geven voor de situatie „van morgen". De samenstellers van dit rapport noemen het een bezwaar dat zo wel het plan-Jokinen als de plannen van de gemeente Amsterdam plannen voor „overmorgen" zijn, terwijl de situatie van het verkeer in Amsterdam op dit mo ment dringend maatregelen vraagt. D'66 zegt daarom met een plan te ko men, dat oplossingen biedt en in drie tot vijf jaar realiseerbaar is. De basis van het plan is verbetering van het openbaar vervoer door het tram net uit te dunnen en het gemeentelijk bus vervoer te integreren met het streekbus- vervoer. Door het streekvervoer het recht te geven zijn diensten door te trek ken tot in de binnenstad en zijn passa giers onderweg te mogen laten in- en uit stappen, kan dit streekvervoer voor een deel de taak van het lokale busvervoer overnemen en wanneer het gemeentelijk vervoerbedrijf zijn diensten hierop aan past, kan een integratie worden bereikt die zowel de capaciteit als de snelheid van het openbaar vervoer ten goede komt. Het plan gaat er van uit dat het open baar vervoer voorrang moet hebben maar dat het particulier vervoer niet in een dwangpositie mag worden gebracht. Om dit te bereikeq willen de opstellers Stadsschouwburg, vandaag. 20 u.: Hoofd stadoperette met „Wiener Blut" van Jo- hann Strauss. Vrijdag 20 u.: Wim Sonne- veld Show. Concertgebouw, vandaag, 20.15 u.: Ka mermuziekconcert. Programma: Willem Pijper. Vrijdag 20.15 u.: Vierde C-Con- cert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Hans Henkemans. BIOSCOPEN „De Cinema Palace, 14,. 19 en 21.15 u.: r dief van Parijs", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De naakte Wereld", 18 j. Vrijdag, 23.30 u.: „The doc tor and the call girl", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Casino Royale", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mooi maar slecht", 18 j. Vrijdag 23.30 u.: ,De Maag denbron", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De twaalf ver oordeelden", 14 j. 1 Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Handel in minderjarigen", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Zomer nachten in Zweden", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van tekeningen, foto's, handenarbeid en hand werk van de deelnemers aan het Inter- scholair Jeugdtoernooi. Dagelijks 10-17 u. Op zondag 13-17 u. Tot en met 12 febr. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst,, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht): Expositie van werken van Key Hiraga. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot en met 29 januari. De Ark (Nieuw Heiligland)Expositie van werk van Joop Koopman. Dagelijks van 10-20 uur. Tot 18 februari. Galerie Drengel (Bakkumstraat)Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswijk op het the ma „Oorlogsheerlijkheden". Maandag t.m. vrijdag 20-22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 12-17 uur. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van schilderijen en acrylics van Leen Spierenburg. Dagelijks (ook zondags) geopend van 14-17 uur. Tot en met 3 februari. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers): Expositie van schilderijen, etsen en tekeningen van Ruud Cornelis. Zondags van 14-17 u. Tot en met 25 februari. Duysterghast (Zandvoort): Expositie van schilderijen, collages, etsen en pen tekeningen van Gerrit van Dijk. Zondags van 14-17 uur. Tot en met 5 februari. DIVERSEN Frans Halsmuseum (Ingang Klein Hei ligland). vrijdag, 20 u.: „Het huidige we reldgebeuren", lezing door dr. A. L. Constandse (Volksuniversiteit). Waagtaveerne (hoek Spaarne-Dam- straat), vrijdag, 20 u.: „Hootenanny- avond". Raadhuis Heemstede, vandaag, 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. INTERSCHOLAIR JEUGDTOERNOOI Mendelcollege (Pim Mulierlaan), van daag 16 en 20 u.: Solo- en Ensemblemu- ziek. Vrijdag, 20 u.: Beat en Jazz. Coornhertlyceum (Chrysanthemumlaan), vandaag, 19 u.: Toneel, cabaret en pan tomime. Vrijdag, 19 u.: Voordracht, goo chelen, ballet en volksdansen. Concertgebouw, vrijdag, 16 u.: Orkest koor- en orgelmuziek. DONDERDAG 25 JANUARI City, 20 u.: „Raspoetin, de waanzinnige monnik" (speciale voorstelling). Stadsschouwburg, 20 u.: Cabaret Fons Jansen met „Hoe meer zielen". VRIJDAG 26 JANUARI City, 20 u.: „Zomernachten in Zweden". Stadsschouwburg, 20 u.: Seven guns for the MacGregors". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: opening expositie werken van Rob Schotman. .De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur en duurt-tot 18 februari. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 25 JANUARI Kennemert Theater, 19 en 21.15 uur: „Cairo, broeinest van spionnen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: James Bond 007 contra Dr. NO". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van Nico Betjes, plastiek en Rob Clous, grafiek; geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. VRIJDAG 26 JANUARI Kennemert Theater, 19 en 21.15 uur: „Cairo, broeinest van spionnen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: James Bond 007 contra Dr. NO". van het plan de .drie belangrijke vormen van vervoer, tram, auto en fiets, schei den. Zij willen zes radiaaltramlijnen naai west, zuid en oost en twee ringlijnen. Voor deze tramlijnen zouden de straten waar de trams doorheen gaan gesloten moeten worden voor doorgaand autover keer. De straten waar de tram uit verwij derd wordt, zouden autostraten moeten worden. Vanuit de invalswegen zouden radiaalwegen voor autoverkeer moeten worden aangewezen, die aansluiten op een interne ringweg met eenrichtingsver keer langs de Nassaukade en de Stadhou derskade. Daarnaast zouden wegen kun nen worden aangewezen, die tram-rijwiel- weg of uitsluitend tramweg zouden zijn. Het plan heeft geen kostbare aspecten, terwijl het bovendien volgens de samen stellers op korte termijn te realiseren zal zijn. Niet in het plan opgenomen maar wel genoemd is een strenger toezicht op het verkeer, waardoor dit zich met meer discipline door de stad kan bewegen. Het K.N.M.I. deelt mee: In geheel West-Europa staat het weer onder invloed van een noordwestelijke luchtstroming door een krachtig gebied van hoge luchtdruk dat zich ten zuidwes ten van Ierland handhaaft, en een depres sie die over Scandinavië naar het zuid oosten koerst. De stroming veroorzaakt ook in ons land veel bewolking en regen of motregen. Lucht welke kouder en dro ger, maar ook stabieler van opbouw is. zal het komende etmaal over ons land naar het zuidoosten trekken. Na het pas seren hiervan zal lucht worden aange voerd waarin zonnige perioden worden afgewisseld door enkele buien. WEERRAPPORTEN -ri Maanstanden Nieuwe maan 29 ianuarl 17.29 uur. Hoog en laas water In IJmuiden Donderdag 23 Ianuarl Hoog watei 11.20 uur en uur. Laag watei 6.47 uur en 19.26 uur. Vrijdag 26 januari Hoog water 0.06 uui en 12.41 uur. Laag water 8.07 uur en 20.43 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort t« 10 tot 15 min. vroeger dan te Umuiden. to a Maximum en mlnlmum- i .5 a-i •o Q.' i i temperaturen ■SÉ 9 binnen- en buitenland ÏT Den Helder geh. bew. wnw 4 4 Ypenburg regen nw 5 4 Vlissingen regen wnw 5 4 Eelde regen wnw 4 2 De Bilt regen nw 5 2 Twente regen w 3 2 Eindhoven regen wnw 4 2 Z.-Limburg regen wzw 2 0 Helsinki ijsregen ono -4 -8 Stockholm sneeuw windst. 1 -2 Oslo geh. bew. no 3 -6 Kopenhagen zw. bew. wnw 3 0 Aberdeen zw. bew. nw 6 6 Londen geh. bew. wnw 7 4 Amsterdam regen nw 5 3 Brussel motregen wnw 1 10 Luxemburg ij zei w 0 -2 Parijs regen w 6 1 Bordeaux zw. bew. w 9 0 Grenoble sneeuw nnw 3 0 Nice onbewolkt nno 12 0 Berlijn sneeuw nnw 3 0 Frankfort zw. bew. wzw 2 2 München sneeuw w -1 -2 Zürich sneeuw wzw 0 -2 Genève geh bew wzw 3 -3 Locarno onbewolkt W7W 11 1 Wenen licht bew nw 2 -1 Tnnsbruck sneeuwbui ozo -0 -3 Belgrado zw. bew. nno 4 -2 Athene zw. bew windst. 13 5 Rome licht bew nnw 13 5 Madrid onbewolkt windst. 11 -6 Mallorca half bew. windst. 16 0 Lissabon onbewolkt nno 15 4 Vrijdag £6 januari Zon op 8.30 uur; onder 17.15 uur. Maan op 6.26 uur, onder 13.04 uur. V

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2