LAMBRAKIS VRIJGELATEN KOLLIAS ONTSLAGEN Europese raad instellen gaat onderzoek Griekenland m Tien blanken in arrest voor moord op negerleider Pueblo" Stukken van H-bommen gevonden Rennies Bonn wil met kernverdrag VS over praten Wilson en Kosygin geen stap dichter bij elkaar inzake Vietnam-probleem A AMBRA 69.50 ■PHILIPS HOOGTEZON AFSCHEIDSGROET VOOR WILSON IN DE - GREEP (X) VAN DE GRIEP WITTE KRUIS gezien opTV Philips hoogtezon het hele gezin het hele jaar lang weldadig fit... en zon-gebruind Vandaag gerechtelijke beslissing over het lot van Theodorakis Colin Jordan vrij Jaar na aanslag op Vernon Dahmer Brandend maagzuur, Houding Kiesinger nog onzeker Twee regeringsleiders streven naar Europese veiligheids conferentie KOU? KOM NOU! t eleg rammen DONDERDAG 25 JANUARI 1968 110.- 149.50 55 Vervolg van pagina l Kort nieuws helpen direktl DDR Johnson helpt u eruit SHELL 'pik; Het overlijdensbericht van de tachtig jarige priester Wouter Lutkie is nauwe lijks in staat als nieuws door te dringen tot de huidige Nederlandse samenleving, eenvoudig om het feit dat nagenoeg nie mand zich deze figuur meer herinnert. Toch heeft het zin de aandacht op dit overlijden te vestigen, omdat het leven van Wouter Lutkie nauw verbonden is met een belangrijke episode van het Nederlandse politieke en culturele leven, namelijk die welke voorafging aan de plotselinge confrontatie van ons land met de brute Duitse overval in 1940. Wouter Lutkie, in 1919 tot priester gewijd, raakte omstreeks 1925 in de ban van de mythe die de Italiaanse dictator Mussolini om hulde en werd een fervent voorvechter van het corporatieve fascisme, dat hij be schouwde als de redding uit de chaos die de parlementaire democratie dreigde aan te richten. Hij was in die tijd niet de enige die Mussolini verafgoodde. Talrijke rooms katholieke intellectuelen, vooral kunste naars en journalisten, bleken zich geeste lijk niet te kunnen verzetten tegen de sfeer van persoonsverheerlijking en massaficering die Europa als een ver stikkende nevel overdekte. In Duitsland, Italië en Spanjè leidden de omstandig heden tot „Machtsübernahme" van de ge sloten groepen der „superihensen", die zichzelf geroepen achtten „het vee" met de zweep naar een betere toekomst te jagen. In Italië was de praktijk der parle mentaire democratie afgezakt tot een corruptieve, gedegenereerde nonactiviteit, die grote ellende bracht in de rangen der kleine zelfstandigen en arbeiders en grote rijkdom voor de grootgrondbezitters, fabrikanten en politici. In die situatie had Mussolini het tamelijk gemakkelijk bij zijn pogingen om de gunst van de massa te winnen. Hij deed het met brallende scheldpartijen tegen de „vijanden van het volk" en tegen het dreigende gevaar van het wereldcommunisme, maar hij vergat tactischerwijs te spreken over zijn eigen dictatoriale voornemens, zijn plan tot militarisering van werklozen, tot ver overing van buurlanden en uitroeiing van iedere oppositie tegen zijn eenheidspartij van Italiaanse fascisten. Hij vergiftigde niet alleen het onderscheidingsvermogen der noodlijdende Italianen, maar ook dat van buitenlandse idealisten, die zich lie ten infecteren door de waanideê dat zij waren uitverkoren om autoritaire leiding te geven zonder mandaat. Wouter Lutkie droomde van een corpo ratief geregeerd Nederland, een politiek stelsel waarin één partij van willoze vol gelingen het voetstuk van een dictator zou moeten vormen en vertegenwoordi gers van beroepen in een adviserend lichaam de enige volksvertegenwoordi ging zou zijn. Vele jonge intellectuelen vielen hem bij en lieten zich niet alleen tot een mateloze bewondering voor Mus solini, maar ook tot grote sympathie voor ADVERTENTIES vraag het uw dokter de Duitse nationaal-socialisten mee slepen. Het maandblad „Aristo" was de stem van deze beweging, waarin .oijna uitsluitend jonge rooms-katholieken hun politieke verbondenheid met Italië be leefden in een wonderlijke mengeling van verpolitiekte religiositeit en culturele waandenkbeelden. Het uitbreken van de oorlog gaf hun enthousiasme nieuw voedsel, maar de Duitse overval op Nederland beroofde hen van de steun die zij bij het Neder landse volk hadden verwacht te vinden. Hun fascistische ideeën werden verstikt in de orgiën die Hitler in Europa aan richtte, maar Wouter Lutkie is nooit ge nezen van zijn verering voor Mussolini en na de oorlog heeft hij ook „Aristo" weer opgericht, al zijn zijn ideeën nauwelijks in de openbaarheid geraakt. Rooms-katholieke kerkelijke overheden in Nederland hebben al voor de oorlog, en zeker tijdens en na die tijd, deze poli tiek gefrustreerde priester volledig ge desavoueerd en hem als een gevaar voor de confessionele reputatie beschouwd. Het pleit voor het onderscheidingsvermogen van deze, vaak toch zeer conservatieve, kerkelijke superieuren van Lutkie dat zij van het begin af stelling namen tegen deze verkondiger van een katholiek- politieke suprematie en het pleit voor de r.-k. geestelijkheid in het algemeen dat Lutkies volgelingen in overgrote meerderheid leken zijn geweest. STRAATSBUIiG/ATHENE (ANP, AFP, AP en DPA). De commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa heeft, naar in Straatsburg verluidt, woensdag een studiegroep van zeven leden inge steld, die in Griekenland zelf een daadwerkelijk onderzoek moet instel- LONDEN (AFP) Colin Jordan, lei der van de Britse nazi-beweging, is uit de gevangenis van Aylesbury ontslagen. Hij was een jaar geleden tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aankweken van rassenhaat. HATTIESBURG (AP) De staatspoli tie van Mississippi heeft woensdagavond tien blanken gearresteerd onder beschul diging van moord op de negerleider Ver non F. Dahmer en brandstichting op 10 januari 1966. Sam Holloway Bowers, de keizerlijke tovenaar van de Ku Klux Klan, bevindt zich onder hen die beschuldigd worden van brandstichting. Onze correspondent in Washington meldt koortsachtige activiteit in het Witte Huis, waar Johnson met de nationale veilig heidsraad heeft vergaderd. Men vreest dat er gevaar bestaat voor een conflict met Rusland, omdat bekend is geworden, dat ook twee Russische schepen in de wateren ten oosten van de Noordkoreaan- se kust kruisen. Senator Stennis, voorzitter van de se naatssubcommissie voor militaire paraat heid, heeft een harde gn positieve actie zonder uitstel geëist. Twee senatoren waarschuwden dat de kans bestaat dat de VS kernwapens zullen gebruiken. Gou verneur Reagan heeft Johnson gevraagd oorlogsschepen naar Wonsan te zenden, als de „Pueblo" niet binnen 24 uur wordt teruggegeven. Inmiddels meldt AFP uit Seoel dat op verschillende punten ten noorden van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel schoten zijn gewisseld tussen Amerikaanse troe pen, die steun hadden van Zuidkoreaan se militairen en geïnfiltreerde Noordko- reanen. Naar verluidt zouden ongeveer dertig Noordkoreanen de overlevenden van de commandogroep te hulp zijn ge komen, die eerder naar het zuiden was gekomen om president Park Soeng Hee te vermoorden. Vijf Amerikanen werden licht gewond, twee Noordkoreanen ge dood. In de afgelopen nacht is een Ame rikaanse militair door een vluchtende Noordkoreaanse guerrillastrijder gedood. Dahmer werd vermoord nadat de aan vallers voor het aanbreken van de dag met brandbommen zijn huis in brand hadden doen vliegen en het huis hadden doorzeefd met kogels. Dahmer, hoewel met ernstige brandwon den, beantwoordde het schieten niettegen staande de kogelregen. Terwijl hij hiermee bezig was konden zijn vrouw, hun dochter en hun twee zoons door de ramen ont snappen. De volgende dag stief hij in het ziekenhuis van Hattiesburg SAIGON (AP) Noordvietnamese troe pen hebben een spervuur van artillerie gelegd op Amerikaanse stellingen rond Khe Sanh in het noordelijk deel van Zuid- Vietnam. Het was de eerste maal dat de Noordvietnamezen gebruik maakten van zware artillerie. len of het huidige Griekse regime de Europese conventie voor de rechten van de mens schendt. De Griekse kwestie komt volgende week ook in bespreking in de raadge vende vergadering van de Raad van Europa. Als basis voor de discussies zal dienen een rapport, dat mede is opgesteld door de Nederlandse afgevaardigde Sieg- man. Naar in Straatsburg verluidt houdt dit rapport onder meer de aanbeveling in om Griekenland uit de Raad van Europa te stoten indien niet voor het eind van dit jaar de democratie daar hersteld is. Als Griekenland inderdaad uit de raad gesto ten zou worden is het de eerste maal dat een dergelijk ingrijpende maatregel wordt genomen. De Griekse oud-premier Kollias is woensdag ontslagen uit zijn ambt van procureur-generaal bij het hooggerechts hof. De beslissing van de ministerraad hiertoe is in het Staatsblad gepubliceerd Er wordt geen reden voor opgegeven. Kollias was regeringsleider van de junta, die april vorig jaar de macht overnam. Bij de mislukte staatsgreep van koning Konstantijn in december stond hij aan de kant van de koning met wie hij naar Rome vluchtte. Kortgeleden keerde Kollias naar Athene terug om de functie van procureur-gene raal, die hij vóór de staatsgreep van april bekleedde, weer op te nemen. Hij beloofde toen zich van politieke activiteit te onthouden. Naar van welingelichte zijde in Athene verluidt zal vandaag een gerechtelijke instelling het verzoek om amnestie van de componist Mikis Theodorakis behan delen. Als dit orgaan tot de conclusie komt dat hij niet gevaarlijk is voor de staatsveiligheid komt hij op vrije voeten krachtens een op 26 december uitgevaar digd amnestiebesluit dat geldt voor allen die tot minder dan een half jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld. Christos Lambrakis, de eigenaar van de Griekse bladen „To Vima" en „Ta Nea" is woensdag vrijgelaten na vijf dagen gevangen te hebben gezeten in het hoofd kwartier van de staatsveiligheidsdienst in Athene. De twee andere journalisten, die on langs werden aangehouden, Georges Drossos en Loannis Kapsis, worden nog vastgehouden. De Griekse actrice Melina Mercouri heeft besloten een politieke kruistocht in Europa te beginnen „om de mening wak ker te schudden en inlichtingen te geven over hetgeen er op het ogenblik in Grie kenland aan de gang is." In een grsprek met het Franse blad Le Monde heeft de gewezen Griekse mi nister Andreas Papandreou gezegd dat het Griekse volk diep teleurgesteld is over het besluit van Amerika tot hervat ting van de betrekkingen met de militaire regering. De Grieken, zei hij, zijn vast besloten de democratie in hun land te herstellen. Zij zullen ongetwijfeld een guerrilla ontketenen als het militaire be wind niet op andere wijze ten val komt. Koning Konstantijn zet, als hij naar Griekenland terugkeert vordat de demo cratie is hersteld, zijn troon en de monar chie op het spel, aldus Papandreou. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat stukken van c of meer van de vier h-bommen, welke zondag bij neerstorten van een B52 in Groen land zoek zijn geraakt, woensdag zijn ge vonden. De bekendmaking was de eerste offi ciële bevestiging dat zich vier nucleaire- bommen bevonden in de B52, die bij Thule is neergestort. „Het is nog niet vastgesteld of de vier bommen en het vliegtuigwrak door het ijs zijn gegaan of er nog in vastzitten", zo deelde een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie mee. De plaats waar de bomstukken zijn aangetroffen is niet bekendgemaakt, doch het ziet ernaar uit dat ze vlak bij de Noordersterbaai, waar het vliegtuig is neergekomen, zijn gevonden. Het Pentagon blijft weigeren de grootte van de bommen bekend te maken. In welingelichte kringen is echter vernomen dat het hier gaat om bommen van 1.1 megaton (1.1 miljoen ton TNT). ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? Harold Wilson (rechts) wordt uit geleide gedaan door premier Kosy- gin (links) na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Grornyko (midden) kijkt toe. MOSKOU (Reuter). Wat Viet nam betreft blijven de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië trouw aan de be ginselen van de Geneefse conferentie van 1954 en 1962, waarvan zij samen voorzitter zijn. Dit staat in het com muniqué, dat is uitgegeven na de be sprekingen die premier Wilson in Moskou heeft gevoerd. Er moet een politieke regeling voor Vietnam worden getroffen, met eerbiedi ging van het recht van de bevolking haar eigen zaken te regelen. Ten aanzien van het Midden-Oosten zijn de twee landen van oordeel, dat de resolutie moet worden uitgevoerd die de Veiligheidsraad in november vorig jaar heeft aangenomen. Deze voorziet onder meer in terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden. Rusland en Groot-Brittannië zullen zich inspannen om een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de Europese vei ligheid. Een conferentie daarover kan waardevol zijn, mits zij goed is voorbe reid. Alle Europese landen moeten eraan deelnemen. De beide landen zullen blijven streven naar algehele ontwapening. Op een persconferentie kort voor zijn vertrek deelde Wilson in Moskou mee dat de kwestie-Vietnam de hoofdschotel van het overleg heeft gevormd. De Rus sische regering heeft daarbij vastgehou den aan haar bekende standpunt. „Het is geen geheim", zei Wilson, „dat er buiten het verband van onze bespre kingen in het Kremlin aangaande Viet nam verkenningen en peilingen gaande zijn". Hij wilde niets zeggen dat die kwestie moeilijker zou maken. De belangrijkste taak is na te gaan hoe er een oplossing langs politieke weg voor een rechtvaardige regeling kan worden bereikt. Van een militaire oplossing kan nooit sprake zijn, aldus Wilson. „Noch de Sovjet-Unie noch de Britse regering heeft geprobeerd te onderhandelen, daar zijn we ook niet toe bevoegd", zei Wilson. „Maar we hebben een taak te verrichten gezamenlijk of afzonderlijk". Wilson deelde voorts mee dat hij had ingestemd met een Russische suggestie om mogelijk samen een Europese veilig heidsconferentie te helpen voorbereiden. Dit zou echter niet op exclusieve basis moeten gebeuren. De twee landen mogen zich naar het oordeel van de Britse pre mier niet als ongekozen voorzitters op werpen, maar zouden slechts moeten trachten de grondslag voor zo'n conferen tie op te stellen. De vorige week tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten bereikte overeen stemming over een gezamenlijk ontwerp verdrag tegen de verspreiding van kern wapens is volgens Wilson een der be moedigende stappen in de richting van Europese veiligheid. Hij zou dan ook „zeer geschokt" zijn als er verzet zou rijzen tegen de ondertekening van die overeen komst. AP meldt uit Moskou dat uit redevoe ringen tijdens de lunch duidelijk was ge worden dat Kosygin en Wilson het niet eens "waren over de kwestie-Vietnam. Wilson zou er bij Kosygin op hebben aangedrongen dat de Sovjet-Unie instemt met versterking van de internationale controlecommissie voor Cambodja. Tot dusverre heeft de Sovjet-Unie zich hier tegen verzet. Het is niet bekend of de pogingen van Wilson hierover geslaagd zijn. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse regering is van plan binnen korte tijd met de Amerikaanse regering te beraad slagen over het non-proliferatie- akkoord, zoals dit vorige week door de Verenigde Staten en Rusland aan andere kandidaat-ondertekenaars is voorgelegd. Het akkoord is een ont werpverdrag inzake niet-verspreiding van kernwapens, waarover op de ont wapeningsconferentie in Genève vo rige week overeenstemming werd be reikt. In Bonn had men zich aanvankelijk po sitief over de overeenstemming tussen Russen en Amerikanen uitgelaten. Men sprak van „een belangrijke vooruitgang", maar er werd echter nog aan toegevoegd, dat „nog steeds verbeteringen naar Duitse opvatting noodzakelijk zijn". Dezer dagen circuleerden berichten dat kanselier Kiesinger zich nu nagatief over het akkoord zou hpbben uitgelaten, en dat hij het zelfs „onaanvaardbaar" zou heb ben genoemd. Een wel heel typisch Westduits pro bleem zal de regering in Bonn, naarmate het ogenblik van de ondertekening van het Geneefse akkoord nadert, nog heel wat hoofdbrekens kosten. Het is de om standigheid dat ook de DDR verdrags partner zal zijn. De kans dat afgezanten van beide Duits- landen in het kader van het non-proli feratieverdrag tegen elkaar aan zullen botsen is groot. Zo zullen de beide landen met de kerncommissie in Wenen moeten onderhandelen en verdragen moeten slui ten over de controlemaatregelen zoals die in het omstreden artikel drie van het ontwerp zijn voorgeschreven. De DDR zal ook vertegenwoordigd zijn op de confe renties die tot de ondertekening van het gehele complex van het verdrag inzake het verspreiden van kernwapens moeten leiden. Het weekblad van de Westduitse minis ter van Financiën Franz Josef Strauss schrijft dat het voorgestelde verdrag ter voorkoming van verspreiding van kern wapens van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland een politiemacht zal ma ken die de verdeeldheid van het land nog verder kracht zal bijzetten. Het blad, de „Bayem-Kurier", betoogt dat de NAVO nog slechts een leuze zal zijn „omdat zij haar opvattingen over de (communistische) vijand verplicht zal zijn te herzien". President Johnson heeft het Congres in een boodschap meegedeeld, dat het ont- werp-verdrag voor niet-verspeiding van kernwapens, de belangen van de landen ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. die geen kernwapens bezitten, weerspie gelt, zo meldt Reuter uit Washington. China heeft het verdrag gebrandmerkt als een gecombineerde Russisch-Ameri- kaanse poging om op kernwapengebied de „baas" te blijven. Het officiële Pekingse volksdagblad meent dat het verdrag, welke wijzigingen er ook in zijn aangebracht, erop gericht blijft de geen kernwapens bezittende mo gendheden te beroven van hun recht zelf kernwapens te vervaardigen. ADVERTENTIES Ik heb Ambra. Al jarenlang. Fijne oliemensen. Goeie service. Beste olie. Van PK geloof ik. Moet U ook doe a bellen. G. Carelsenstraat 30-32 Haarlem telefoon 11003 1 Opperbevelhebber. Generaal Ivan Pavlov- ski is benoemd tot opperbevelhebber van de Russiche landstrijdkrachten. Attaché. De Turkse regering heeft de Sy rische militaire attaché verzocht het land te verlaten nadat de Turkse ge heime politie hem had aangehouden met materiaal „dat schadelijk is voor de Turkse nationale veiligheid". Royement. Bozidar Bozovic, directeur van het Joegoslavische tijdschrift „Literair nieuws", is geroyeerd als lid van de de communistische partij wegens ideo logische afwijkingen. Paus. Paus Paulus heeft woensdag een onderhoud van een uur gehad met de Roemeense premier Gheorghë Maurer. Venerische ziekten. Volgens de wereld gezondheidsorganisatie heeft het aantal venerische ziekten in sommige landen vooral onder jongere mensen, het voor oorlogse peil weer bereikt. Gezonken. Een Japans vissersvaartuig, van 89 ton is na een aanvaring met het Amerikaanse vrachtschip Beatrice Vic tory (7.638 ton) gezonken voor de Zuid westkust van Japan. De bemanning van twaalf koppen wordt vermist. Moedertje. De zestienjarige Maria Louisa Pesquero is een der jongste moedertjes van Spanje. Maria heeft al drie peu tert j es en is nu in verwachting van de vierde. Fluoridering. De staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. Kruisinga, heeft aan Eindhoven vergun ning verleend het drinkwater te fluori deren. Momenteel is het water in stre ken in ons land met totaal 2.277.000 inwoners reeds gefluorideerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3