Raad van Velsen unaniem akkoord met bouw van tweede tunnel Overleg met Haarlem voor uitbreiding van verkeersonderzoek UST Optreden bij in gemeente rampen Velsen r^^ötokööpje^ G ai is Het eeuwige uitstel heeft zijn kwaad in volle omvang ge en zaanlandsche Plein 1945 wordt niet afgebouwd I filmkoopjes I projectiekoopjes film foto ^gau^^rofiterer^ NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER BÜHRMANN: Haringworm wordt bestreden WOLFEDERATIE DONDERDAG 25 JANUARI 196b 4 schoenhandel Drie ton Overleg met Haarlem Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 Sporthal Luchtverontreiniging Huisvuil De nestor antwoordt I Stel eisen ...en koop prijsbewust Wolfederatie Topklasse Dekens (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeenteraad van Velsen heeft in zijn vergadering van woens dagavond ten aanhore van slechts drie belangstellenden op de publieke tri bune zonder hoofdelijke stemming het rapport aanvaard, dat onlangs door prof. ir. J. Volmuüer is uitgebracht over een door hem in het IJmondgehied in gesteld verkeersonderzoek. Dit accepteren hield voor het college tevens de machti ging in het rapport op passende wijze onder de aandacht te brengen van de ter zake bevoegde instanties, zodat de uitwerking van de daarop gebaseerde plannen zoveel mogelijk kan worden bevorderd. Zoals bekend wordt in dit stuk onder meer gewezen op de noodzaak van een tweede tunnel voor Velsen, een conclusie, waar de Velsense gemeenteraad zich op deze wijze dus in zijn geheel achter heeft kunnen plaatsen. Het eerste fiat kwam van de zijde van de heer Roosendaal (Prot.-Chr.), die na mens zijn fractie kon verklaren aller minst door de samensteller van het rap port te zijn teleurgesteld. Spreker hoopte dan ook dat Velsen bij het bouwen van een tweede tunnel een stimulerend aan- De burgemeester van Velsen heeft gis teravond in de openbare gemeenteraads vergadering zijn nieuwjaarsrede gehou den. Wat het algemene beeld van Velsen betreft meende de burgemeester te kun nen spreken van een bevredigende econo mische situatie. Nu is de toestand waarin de visserij rederijen en de handel in zeevis zich be vinden allesbehalve bevredigend en de toekomst lijkt evenmin rooskleurig. De cijfers van aanvoer en omzet, die men aan het eind van vorig jaar in deze krant heeft kunnen aantreffen, liegen er niet om. In zijn rede heeft de burgemeester het wel gehad over het scheepvaart- en goe derenverkeer, maar met geen enkel woord over de visserij en het visserijbedrijf, waarmee toch, direct of indirect, een niet onbelangrijk deel van Velsens wer kende bevolking een boterham moet zien te verdienen. Aan de waterkant in dat gedeelte van Velsen waar het overgrote deel van alle verse zeevis in Nederland wordt aan gevoerd heeft men met name in de aanvoersector en bij de groothandel niet het gevoel dat de gemeentelijke over heid zo heel veel belangstelling heeft voor het wel en wee van „de visserij". Het verlangen van die autoriteit om het ook daar voor het zeggen te hebben waar nu de directeur van het Staatsvissers- havenbedrijf de zaken regelt, is nog een onderwerp van studie in Den Haag. Na het verschijnen van het gemeentelijk rap port over het Staats vissershavenbedrijf in IJmuiden, reageerde de waterkant met de vrees uit te spreken dat na een even tuele overname de belangen van de vis serij op de achtergrond zouden raken. Het steeds ijler wordend contact tussen gemeentelijke overheid en visserij kan die ongerustheid alleen maar doen toenemen. Het is te hopen dat het ministerie van Landbouw en Visserij de grote belangen van de zeevisvangst en -handel weet te onderscheiden en blijk zal geven van grotere belangstelling voor dit stuk Hol landse economie dan tot dusver het Velsense gemeentebestuur heeft getoond. Naar verluidt heeft de minister plannen om naar Velsen te komen. De Velsense burgemeester zal dan uiteraard als gast heer optreden. Misschien kan de mi nisteriële aandacht de gemeentelijke stimuleren ofschoon het gewoonlijk an dersom behoort te zijn. ADVERTENTIE Naast de vele aantrekkelijke opruimingsparen, vi"dt u bij ons ook een etalage vol NIEUWE SNITTEN, mode 1968 Kennemerlaan 63 Telefoon 14781 deel zal kunnen hebben, terwijl niets mag worden nagelaten om een en ander te bevorderen. Deze mening werd door de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) volkomen onderschreven, die daarbij nog van oordeel was dat het rapport niet al leen zal moeten dienen als basis voor het beleid van de drie IJmondgemeenten, maar dat men hier zelfs bereid moet zijn er als het ware voor te vechten. Ook de heer Kruisman (C.P.N.) kon geen enkele reden vinden waardoor een afwijzing zou worden gerechtvaardigd, zodat het rap port door hem eveneens gaarne werd aanvaard. Nadat de heer Zuurbier (K.V.P.) op zijn beurt eerst had geïnformeerd naar de totale kosten van dit rapport, gaf hij vervolgens te kennen met spanning uit te zien naar de resultaten van het lokale onderzoek. Vervolgens wilde hij benadrukken niet de bedoeling te hebben wijzigingen aan te brengen in het definitieve standpunt van het rapport, ofschoon hij toch wel enkele gedachten wilde ontwikkelen. Zo had de heer Zuurbier overwogen te ad viseren de tweede tunnel in de omgeving van het Pontplein te bouwen. Dit zou het lokale verkeer ongetwijfeld ten goede ko men en de frequentie van de pontveren aanzienlijk ontlasten. Wellicht zouden deze aldus zelfs kunnen worden opgehe ven. Andere voordelen bestonden volgens sperker uit het geringe sloopwerk, dat aan deze situering zal zijn verbonden, al begreep hij dan ook wel dat het verkeer in de bebouwde kom hierdoor weer zal toenemen. Uiteraard was wethouder Ockeloen bij zonder verheugd over al deze instemmen de reacties van de raad, waarbij hij niet wilde verzuimen erop te wijzen, dat der gelijke ingrijpende verkeersvoorzieningen met enorme bedragen gepaard gaan. In antwoord op de vraag van de heer Zuur bier onthulde hij in dit verband, dat de kosten van dit wetenschappelijk vooron- Burgemeester Bührmann derzoek ongeveer drie ton zullen bedra gen, hetgeen volgens de wethouder even wel volkomen verantwoord is. Deze drie ton vormen immers nog geen tiende per cent van de totaalkosten van dit gigan tisch project en een dergelijk hoog be drag mag nu eenmaal niet zonder een degelijk en verantwoord vooronderzoek worden uitgegeven. Voorts gaf de wethouder als zijn me ning te kennen dat de suggestie van de heer Zuurbier wellicht technisch uitvoer baar is, maar zal dit ook financieel zijn te verwezenlijken? Overigens kon spre ker de duur van het langzame verkeer in geen enkel opzicht voorzien, zodat hij de vraag gewettigd achtte, of er over een jaar of tien nog wel behoefte aan een tunnel voor bromfietsers zal bestaan. In Rotterdam wordt van een dergelijke ge legenheid immers ook maar een spaar zaam gebruik gemaakt. Tenslotte kon de wethouder de raad er van in kennis stellen, dat door het colle ge met deze plannen ernst wordt ge maakt. Zo is Velsens burgemeester reeds in overleg getreden met vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van Am sterdam en Haarlem, ten einde tot een nog uitgebreider verkeersonderzoek te geraken. Hierbij heeft burgemeester Bührmann er de aandacht op gevestigd, dat in dit verband de Haarlemse Delft laan stellig dient te worden verbeterd. De tweede sprekersronde heeft daarna geen nieuwe gezichtspunten meer opgele verd, zodat professor Volmuller er ver zekerd van kan zijn dat zijn rapport in Velsen met grote instemming is geaccep teerd. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Wij creëeren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. Lange Nieuw/straat 471 IJmuiden Tel. 11166 IJMUIDEN Burgemeester en wethou ders van Velsen hebben aan de raad om trent de afbouw van het Plein 1945 mee gedeeld, «Jat de in het ter plaatse geldende wederopbouwplan geprojecteerde overbou- wing van de Zeeweg in verband met be zwaren van verkeerstechnische aard en met het oog op de grote kosten welke met een dergelijke bouw gemoeid zullen zijn, niet zal worden gerealiseerd. Aangezien de voltooiing van de Lange Nieuwstraat (bouw HEMA, PTT-kantoor en de bebouwingen van de noord- en zuid zijde tussen de Scheldestraat en de Vecht- straat) thans in volle gang is, acht het col lege het mede met het oog op de nog slechts betrekkelijk geringe oppervlakten grond welke nog beschikbaar zijn een zaak van beleid om het Plein 1945 eerst af te bouwen, nadat een volledig inzicht is verkregen in de behoeften welke in dit stadsdeel nog bestaan. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de begrotingsstukken hebben burgemeester en wethouders van Velsen enige mededelingen gedaan over de paraatheid van de brandweer bij ram pen. In een toelichting op de begroting wordt aangekondigd dat de ter beschikking van de Velsense brandweer bestaande ruim ten te klein zijn, zodat behoefte bestaat ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het lag geheel in de lijn der verwachtingen dat de bur gemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, woensdagavond in zijn traditio nele nieuwjaarsrede ook enige aandacht zou besteden aan de brief van de minister van Binnenlandse Zaken van 18 januari aan de voorzitter van de Tweede Kamer, met betrekking tot een eventuele samenvoeging van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Zoals bekend heeft minister Beernink tenslotte gekozen voor één gemeente, welke procedure onder de vroegere staatssecretaris drs. Westerhout reeds vrijwel ten einde was ge bracht. Naar aanleiding van deze ontwikkeling gaf burgemeester Bühr mann te kennen wel blij te zijn met dit besluit, maar alleen omdat het nu eindelijk door de regering is genomen. In een andere zin wilde het woord „blij" hem echter niet over de lippen komen, omdat deze beslissing door Wat het algemene beeld van Velsen betreft meende de burgemeester in het vervolg van zijn rede te kunnen spreken van een bevredigende economische situ atie. Zo is het werkloosheidcijfer 146 aan het eind van 1967 hier nog altijd gering, omdat het nog geen één percent van de beroepsbevolking betekent. Aan zienlijk gunstiger dus dan het landelijk gemiddelde. In dit verband is voorts uit een recent onderzoek gebleken dat het aantal arbeidsplaatsen bij de in deze ge meente gevestigde bedrijven kan worden gesteld op rond 40.000, waarvan er 18.000 voor rekening komen van de Hoogovens en aanverwante bedrijven. Ook het winkelcentrum in IJmuiden wordt voor de verzorging van de inwo ners van steeds grotere betekenis. Onge twijfeld is het gereedkomen van de aan trekkelijke winkelgalerij op het Markt plein hierbij een belangrijke verbetering geweest, terwijl het centrum straks stel lig nog zal worden versterkt, wanneer het PTT-gebouw met postkantoor en de winkels aan de Lange Nieuwstraat zullen zijn voltooid. Verbetering van de aan trekkelijkheid van winkelcentra in andere delen van de gemeente wordt evenmin ver geten en zo kan worden aangenomen dat de instelling van een weekmarkt in Sant poort niet alleen mogelijk maar ook wen selijk is. Voorts stond de burgemeester even stil bij de moeilijkheden rond de voor Vel sen zo gewenste sporthal. Hij herinnerde eraan dat hiervoor door het ministerie reeds een subsidie is toegezegd, terwijl nog een bijdrage van de Nederlandse Sportfederatie mag worden verwacht. Bovendien kan door de gemeente voor het overblijvende bedrag de benodigde financiering worden aangetrokken. Hoe wel dit laatste nog afhankelijk is van de toestemming van de minister van Binnen landse Zaken, had de burgemeester toch goede hoop dat binnenkort met de bouw van de sporthal een aanvang kan wor den gemaakt. Met betrekking tot het scheepvaart- en goederenverkeer merkte de burgemeester op, dat het aantal sche pen niet sterk toeneemt, ondanks de stij gende hoeveelheden verladen goederen. Er worden in toenemende mate schepen gebruikt met een grotere inhoud. Het was in dit verband, dat de heer Bühr mann herinnerde aan de feestelijke inge bruikneming van de verruimde haven mond van IJmuiden. De bijzondere zorg van het gemeente bestuur heeft de verontreiniging van de biosfeer. Voor ernstige verontrusting be staat thans geen reden, doch niettemin vereist onder meer de vestiging van de petro-chemische nijverheid in 't oostelijke deel van het Noordzeekanaalgebied een voortdurende waakzaamheid. Dat er veel op dit gebied bereikt kan worden wordt aldus de burgemeester bewezen door de situatie rond de PEN-centrale, waar positieve resultaten zijn bereikt bij de bestrijding van hinder door geluid, stof- en roetneerslag en storing van radio- en televisieontvangst. Uitvoerig stond de burgemeester stil bij het rapport van prof. ir. J. Volmuller met betrekking tot de verdubbeling van de Velsertunnel. Grote belangen voor de IJmondgemeenten staan hierbij op het spel. Het rapport Volmuller houdt een aanwijzing in, welke verrassend mag lij ken, maar deze is te serieus om achte loos terzijde te worden geschoven. Ten aanzien van de overwogen ophef fing van de spoorlijn Santpoort-Noord- IJmuiden, merkte de burgemeester op, dat de verkeersbehoefte van een niet meer zo verre toekomst en de nadruk welke heden ten dage wordt gelegd op de inschakeling van het openbaar ver voer, de taak van deze lijnen wel eens zeer belangrijk zouden kunnen maken. Wat betreft het vreemdelingenverkeer werd een toeneming vastgesteld van het Duitse bezoek en klonk er waardering met betrekking tot het in ere herstellen van 2 tradities, zijnde de hervatting van de bootdienst IJmuiden-Amsterdam waarbij in het voorjaar een direkte bus lijn Amsterdam-IJmuiden-strand komt en van het concours hippique in Sant poort. De sterk toenemende hoeveelheden huis houdelijke en industriële afval alsmede de verwerking daarvan noemde de bur gemeester een steeds klemmender worden de problematiek. Een verheugende stap in de goede richting achtte hij het initia tief van de gemeenten in de IJmond en van de Zaanstreek om samen met de grootste industrie in deze streek een stu die in te stellen naar de best mogelijke oplossing. De industriële verwerkingsme thoden zouden 'n investering vergen, wel ke geen van deze gemeenten afzonder lijk zou kunnen verwezenlijken. Daarom is samenwerking zo van belang. Het ver bruik van het aardgas steeg van 10 tot 17 miljoen kubieke meter, als gevolg van de ombouw op aardgas en de mogelijk heden welke de lagere gastarieven bo- velen in het IJmondgehied met zulke gemengde gevoelens is ontvangen, waarbij het door hen oprecht wordt betreurd dat de zaak over de gemeente lijke bestuursindeling reeds volkomen is doodgepraat. Er kan hierover immers nauwelijks meer een nieuw element naar voren worden gebracht. „Het eeuwige uitstel, waarvan de twaalfeneenhalfjarige herdenking zo langzamerhand in zicht is gekomen, heeft zijn kwaad inmiddels in volle omvang gesticht", meende de burgemeester, die verder de stelregel „Beter een besluit dan geen besluit" opnieuw bewaarheid achtte. Nadat spreker er nog op had gewezen dat het parlement aldus straks de keuze heeft tussen één gemeente en de huidige situatie, gaf hij te kennen met deze opmerkingen te willen volstaan, vooral omdat de raad bij de komende begrotingsbehandeling binnenkort ongetwijfeld opnieuw aan de bestuur lijke indeling de nodige aandacht zal besteden. Santpoort is gehouden zal in andere ge- meentedelen dit jaar plaats hebben zo deelde de burgemeester tot slot mede. Zoals gebruikelijk was het antwoord namens de gemeenteraad voorbehouden aan de nestor, waarvoor nog steeds de heer T. Kruisman is aangewezen. Deze merkte daarbij op de besluiten te be treuren v^elke door het kabinet ten aan zien van 'de sociale voorzieningen en sa lariëring van de ambtenaren zijn geno men. Spreker wees ook op het „finan ciële keurslijf" waarin de gemeenten door de regering worden geperst en dat reeds enige maten te klein is gebleken en hij verwachtte dan ook dat straks bij de begrotingsbehandeling door elke frac tie, naar eigen politiek inzicht antwoord zal worden gegeven op de vraag, hoe de welvaart dient te worden gediend. Vervolgens gaf de heer Kruisman te kennen met vreugde te hebben verno men, dat de bekende plannen voor de be jaardencentra en verzorgingshuizen zich bevredigend ontwikkelen. Toch meende hij niet eerder tevreden te mogen zijn voor deze gebouwen ook kunnen worden betrokken. Oude mensen hebben immers niet zoveel tijd meer, in tegenstelling tot de jonge mensen. Maar in hun da dendrang is het wachten op een betaal bare woning een jarenlange marteling ge weest, waar de huidige welvaartstaat geen eer mee wordt aangedaan. Aan het slot van zijn betoog kwam ook de heer Kruisman nog even op de bestuurlijke indeling van de IJmond te rug, waarbij hij met de meerderheid van de raad wenste dat hiervan een samen voeging het resultaat zou zijn. Voor het echter zover is hoopte spreker dat deze raad nog vele goede beslissingen onder de prettige leiding van burgemeester Bührmann zou mogen nemen. T. Kruisman (C.P.N den. Belangrijk achtte Velsens eerste bur ger voorts de samenwerking van de drie grote geestelijke stromingen in één groot Antonius Ziekenhuis; het gereed komen van twee woonblokken van 144 en 72 wo ningen in Zeewijk en de oplevering van 102 woningen in het bejaardencentrum „Velserhooft". De plannen voor het stich ten van bejaardencentra en verzorgings tehuizen ontwikkelen zich bevredigend. Voorts stond burgemeester Bührmann stil bij de arbeid van de Federatie Be jaardenzorg; de ontwikkelingen op het gebied van het onderwijs met betrekking tot de Mammoetwet, de openlucht recre atie, waarbij het zwembad De Heerendui nen met 227.000 bezoekers er twintigdui zend méér heeft gehad dan in het jaar tevoren, de sportieve prestaties en de culturele manifestaties in de gemeente; daarbij met nadruk verklarend, dat de Velser Gemeenschap in 1967 weer in be langrijke mate heeft bijgedragen tot de bevordering van de burgerzin en de ver steviging van het onderlinge contact tus sen gemeenschap en gemeentebestuur. Een soortgelijke contactavond als in aan een nieuw dienstgebouw. Dat men daarbij -min of meer mikt op het ge hele IJmondgehied blijkt uit de beant woording van door raadsleden gestelde vragen. B en W. zetten in een toelichting op de begroting het volgende uiteen. „Met het voortschrijden van de tech- nisch-chemische ontwikkeling worden aan het brandweermateriaal alsmede aan de paraatheid en de specialistische ontwik keling van het brandweerpersoneel steeds hogere eisen gesteld. Die zullen ongetwij feld leiden tot de noodzaak voor de ge meenten om op het stuk van de brand preventie en de brandbestrijding nau wer te gaan samenwerken, teneinde aan nieuwe en grotere gevaren het hoofd te kunnen bieden en de oorzaken daarvan te kunnen onderkennen. Daarbij wordt mede gedacht aan het vervoer over de weg en te water van ontbrandbare en ontplofbare stoffen". B. en W. delen mee, dat er wat de brandweer betreft een samenwerkingsre- geling bestaat tussen de gemeenten Haar lem, Bloemendaal, Zandvoort, Benne- broek, Heemstede, Haarlemmermeer ,en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Be verwijk en Velsen, op grond waarvan de brandweerkorpsen van deze gemeenten verplicht zijn elkaar alle hulp te geven, indien deze wordt gevraagd. Bij deze sa menwerking is de brandweerkazerne Haar lem het centrum waar de aanvragen om hulp binnenkomen en vanwaar de hulp verlening wordt geregeld. Voor Velsen is deze regeling zeer praktisch, daar de mo— bilofoonkringen van Haarlem en Velsen dezelfde frequentie hebben en een onmid dellijk contact dus steeds mogelijk is. Wat de hulp bij ongevallen van grote omvang betreft, is door de Velsense on- gevallendienst een regeling getroffen met de ongevallendiensten van Amsterdam, Haarlem en Beverwijk, het Marinehos pitaal in Overveen en het Rode Kruis. Bovendien zijn afspraken gemaakt met de Marinevliegdienst in Katwijk voor eventuele assistentie met helikopters en ambulances en met Bureau Wijsmuller voor de inzet van kikvorsmannen en ge bruik van duikmateriaal. Het nieuwe dienstgebouw voor de Vel sense brandweer is overigens als pro- memoriepost op de begroting gezet. Burgemeester en wethouders van Vel sen menen in dit verband in het alge meen te mogen stellen, dat een goed toe geruste en parate beroepsbrandweer, aan gevuld met een plichtbrandweer, voor het gehele, tref bare IJmondgehied een vereiste is, maar zij voegen daaraan toe, dat de kosten van een beroepsbrandweer voor Velsen alleen in feite te hoog zijn. Voor 1968 worden de kosten geraamd op ƒ624.164.00. Wat de stichting van een nieuw dienst gebouw voor de brandweer betreft wil men een beslissing omtrent de gemeen telijke indeling afwachten. In geval van samenvoeging van de drie gemeenten zou het bestuur van de nieuwe gemeente daaromtrent een beslissing moeten ne men. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Voor de eerste groene haring weer wordt aangevoerd, wil het ministerie van Landbouw en Visserij een systeem ontwikkeld hebben om het zee banket door invriezing van de haring worm te ontdoen. Op het ogenblik is be raad gaande met het bedrijfsleven over de invoering van een diepvriessysteem, dat waarschijnlijk de installatie van koel cellen op de loggers noodzakelijk zal ma ken. Minister Lardinois, die dit gisteren in de Tweede Kamercommissie voor de vis serij meedeelde, zei dat invriezing van de haring het risico van darmstoornissen bij de consument vrijwel uitsluit. De mi nister noemde de grijze zeerob, die veel in de buurt van Engeland voorkomt, de overbrenger van de haringworm. De rob ben, die in de haringscholen rondzwem men worden echter uit zoölogisch belang door de Engelsen beschermd, die in de haringworm geen argument zien om daar in verandering te brengen. De Engelsman vindt het eten van rauwe haring trouwens maar barbaars. -iMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiimiiiiiiu IL> - ÖfiQciaal vervaardigd voor tOO% 1CHAPKNWOL DE NEDERLANDSE WOLFEDERATIE 1 liiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiir DIE HEBBEN ALLES, WAT U VAN DEKENS VERLANGEN KUNT Onze jarenlange ervaring «taat daar borg voor GEN. CRONJÉSTRAAT 66 TELEFOON 61012

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4