Inbreker contra AANTAL INBRAKEN STIJGT „Op getoeter van alarminstallatie wordt haast met meer gereageerd" w\ s jsiis m „Geen stil alarm - zegt politie - want waakzaamheid verslapt Bromfietser reed onder invloed voetgangers aan Weer grote horlogeroof ii de Haarlemse binnenstad WW Oprichting Raad Speeltuinen Noord-Holland Na twee maanden voorarrest vrij „Hornland" gelicht VRIJDAG 26 JANUARI 1968 13 Rondom m <x^\-xw s\rtcv Bontmantel uit w ,-vV Ac - i vv<e '«iïW A ,n:,VJU s - XXX* j yyy\ V; Systemen Loos alarm Stil alarm Doodgeschoten Geheime centrales A merikaans HAARLEMSE RECHTBANK Cronjéstraat A derverkalking Zebra Kruisweg (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het aantal diefstallen in Haarlem is toegenomen: 270 in het afgelopen jaar tegen 181 in 1966. Vooral in het laatste kwartaal van 1967 sloegen in brekers hun slag, hetgeen normaal is, omdat er met de feestdagen veel geld in huis is, maar ditmaal hadden er toch 26 inbraken meer plaats dan in 1966: namelijk 82 eind 1967 tegen 56 over dezelfde periode het jaar tevoren. In de „donkere" maanden voor de jaarwisseling kwamen in het bijzonder drie inbraken in het licht van de publiciteit. Die in het warenhuis Vroom en Drees- mann op 7 november en 29 december, waarbij respec tievelijk voor f 25.000 en f 7.000 aan horloges werd ge stolen en een insluiping bij de firma H. van Niel aan de Grote Houtstraat met als resultaat, dat er „klokjes" ter waarde van ongeveer f 75.000 werden vermist. De heer Van Niel schafte zich na deze inbraak een alarminstal latie aan. Het nut van een dergelijke veiligheidsappara tuur werd in december afdoende gedemonstreerd toen inbrekers het hadden voorzien op de kostbaarheden in de juwelierszaak van de firma Siebel in de Grote Hout straat. Na twee pogingen tot insluiping werd de alarm installatie in de zaak rigoureus uitgebreid. De derde maal ging het voor de inbrekers al mis, zodra zij het dakraam hadden geforceerd. Ofschoon de politie vier minuten later het blok had omsingeld, waren de Vogels gevlogen. De omwonenden zouden nog bijna zes uur uit hun (nieuwjaars)-slaap worden gehouden door het schorre getoeter van de alarminstallatie. De sleutel om het apparaat te kunnen afzetten was in het bezit van de bedrijfsleider en deze bevond zich in Rotterdam. Men sen die in de omgeving wonen van een bijvoorbeeld be veiligde juwelierszaak, zijn dikwijls gewend geraakt aan het geluid van alarmapparatuur en reageren er nog nauwelijks op. Dit als gevolg van de talloze „loos alarms", die door technische storingen, maar meer nog door ondeskundige behandeling, worden veroorzaakt. Als gevolg van deze vele „loos alarms" wil de Haar lemse politie geen „stille alarms" een aansluiting van alarminstallatie naar politiebureau omdat zij bang is dat de waakzaamheid van de politieagent op den duur zal verslappen met alle nare gevolgen van dien als het werkelijk eens raak is. De vraag rijst: in hoeverre werkt de alarminstallatie preventief! Op deze vraag antwoordt de heer R. Tirion, bedrijfsleider in de juwelierszaak van de firm Siebel aan de Grote Hout straat: „Het geloei van de alarminstalla tie werkt afdoende. Inbrekers nemen de vlucht, zodra zij dat geluid horen. We vinden het alleen vervelend, dat de appa ratuur de laatste keer zolang heeft aan gestaan. Maar herhaling is uitgesloten. We hebben onze maatregelen getroffen". De heer van Niel, eigenaar van een hor logerie aan de Grote Houtstraat: „Je moet maar afwachten, wat er gebeurt. Bij de laatste inbraak had ik nog geen alarminstallatie. Nu wel! Maar ja, je weet het toch nooit". „Sinds 1 januari is het door een be paalde makelaar (deze behartigt de be langen van een groot aantal juweliers- en bontzaken) verplicht gesteld een alarm installatie aan te schaffen, indien men kostbaarheden wil verzekeren", zegt ir. L. Schwarz, directeur van een Amsterdams bedrijf, dat voor het overgrote deel be veiligingsapparatuur heeft geleverd aan juwelierszaken, horlogeries, bontwinkels en particulieren in Haarlem en omgeving. De heer C. van Marion, commissaris van politie en hoofd van de recherche in Haarlem: „De burgerij gaat zichzelf be schermen door alarminstallaties in huis te nemen. Dat is naar mijn mening de eerste stap, die thans wordt gezet, naar de medewerking van de burger voor de bescherming van zichzelf en voor zijn ge meente". Moet een object bijvoorbeeld een winkel, bungalow of landhuis waarin zich kostbaarheden bevinden, dusdanig worden beveiligd, dat iedere poging tot inbraak wordt verijdeld, dan is daarmee een klein kapitaal gemoeid. „Een juwelier beschouwt zo'n alarmin stallatie als een noodzakelijk kwaad", zegt de heer L. Schwarz. „De soort van beveiliging, die hij krijgt, hangt helemaal af van het bedrag, dat hij er voor neer wil tellen. We stellen echter minimum-ei sen. De eerste eis is een installatie die ~s r tWl - k ia xi-, ,m rtê Yïtö tH» Si-, Oï tie e.r.-Hv n+utMras? st< .Ua-AfSewv S x Ain ftaTtóttfa mm Vv V\\ - «aY 'ti t ti. ejv ;:p. sa-V. •- S'.t ISf a.vV.al Vs.e-x V '-A. i.V- tie m „>v &Uv v V w .'Vv Dit is het eerste in een serie van twee artikelen over beveiligings systemen tegen inbraken. In dit eerste artikel wordt aandacht be steed aan de beveiliging van juwe lierszaken door middel van alarm installaties. De volgende keer worden bank- en warenhuisbevei liging behandeld. rondom dicht" is. Met andere woorden: een zodanig systeem, dat de zaak aan al le zijden beveiligd is". Er zijn verschillende systemen om. bij voorbeeld, een juwelierszaak te beveiligen en die vooral zijn gericht op de bescher ming van de etalageruit. Het meest toegepast wordt de „juwe- liersruit". Deze is van (onbreekbaar) triplex-glas, voorzien van trilcontac- ten en hangt twee tot vier centimeter achter de etalageruit. De etalageruit voorzien van een zil- verbies. Zodra een poging wordt on dernomen de ruit stuk te slaan, in te gooien of uit te snijden, wordt een ruststroom onderbroken en de alarm installatie in werking gesteld. De „hynonruit", zestien tot achttien millimeter dik en waardoor ragfijne draadjes lopen. Indien een zo'n draadje wordt gebroken of aange raakt, wordt de rusttroom in een wip een actieve „waker". Het „Pantsalarm". Dit is een metalen rolluik, dat onzichtbaar is aange bracht aan de onderzijde van de eta lage. Indien een steen door de ruit wordt gegooid, vliegt het rolluik on middellijk omhoog en wordt de eta lage hermetisch afgesloten. Daarnaast zijn er uiteraard nog de brandkast- en kluisbeveiligingen en de ruimtelijke beveiliging door middel van een ultrason-veiligheidsveld. Bij dit laat ste systeem wordt gebruik gemaakt van een apparaat, dat ultrasone geluidsgolven dus onhoorbaar voor het menselijk oor uitzendt, die, zodra zij worden on derbroken, een alarm in werking stellen. Indien een alarminstallatie in wer king treedt, komt in het algemeen een toeter in actie. Een groot nadeel hier- De alarminstallatie, zoals die aan de buitenzijde van een beveiligd object is aangebracht. Behalve de toeter in het kastje kunnen aan weers zijden schijnwerpers worden gemon teerd. Het is onmogelijk het kastje te demonteren; ook dan zou de toeter in werking komen. van is, dat door de „loos alarms", het zij door technische storingen, tenzij door technische storingen, hetzij door menselijke fouten, de waakzaamheid in de omgeving verslapt. „In het begin schrikt iedereen zich een hoedje", zegt de heer L. Schwarz. „Maar als er twee- of driemaal loos alarm is geweest, denkt iedereen: er is niets aan de hand. We geven de bezitters van een dergelijke apparatuur altijd uitvoerige instructies en dringen er vooral op aan, dat hun installaties (die door batterijen en dus onafhankelijk van het elektrici teitsnet worden gevoed) in orde zijn. Veelal is zo'n loos alarm het gevolg van nervositeit, omdat de betrokkenen niet Een „vakbekwame" greep in de eta lage van een juwelierszaak zou, zo als op deze is te zien, een veertigtal sieraden kunnen opleveren: broches met briljant, armbanden en chokers, ringen in wit en geel goud met bril jant, gecombineerd met robijn, saf fier en smaragd, manchetknopen en horloges in goud- en witgouduit- voering met briljant. Gezamenlijke waarde f 50.000. De heelwaarde zou maximaal f 7.500 bedragen. precies weten hoe zo'n installatie te be dienen". Het bezwaar van een „toeter"-alarm is dus, dat er niet voldoende op wordt ge reageerd. Afdoender is volgens de heer Schwarz het stil alarm, waarbij elders, op een politiebureau of bij iemand thuis, een signaal overgaat. De inbrekers wer ken in dat geval rustig door en kunnen op deze wijze op heterdaad worden be trapt. In verschillende steden in ons land zijn juweliers en banken door middel van zo'n „stil alarmlijn" met het politiebureau verbonden. In Haarlem is dit niet het ge val. Het lagtste stil alarm, dat van de Middenstandsbank, voerde de politie on langs van haar centrale af. Commissaris C. van Marion, hoofd van de Haarlemse recherche, zegt hier over: „Deze alarminstallaties geven te veel loos alarm. Zo'n stil alarm brengt met zich mee, dat we toch iedere keer moeten uitrukken. Dat heeft tot gevolg dat onze mensen steeds voor niets wor den ingezet en de waakzaamheid ver slapt. Veronderstel nu eens, dat het wer kelijk een keer raak is. Dat er bijvoor - beeid een bankoverval wordt gepleegd. Met de grote misdadigheid van tegenwoor dig moet je er rekening mee houden, dat gangsters gebruik maken van stenguns en pistolen. Je loopt dan het risico, dat de politieagent met open ogen in de val loopt en a bout portant wordt doodgescho ten". In Rotterdam bevindt zich een geheime alarmcentrale van een Amerikaanse maatschappij met subcentrales in Den Haag en Amsterdam. Deze centrales heb ben verbinding met een aantal alarmin stallaties door middel van een speciale PTT-lijn. Zodra er ergens wordt inge broken, gaat er in een van deze centra les waar de abonnee op is aangeslo ten een lampje branden en wordt een „programma van actie" afgewerkt: politie bellen en waarschuwingsadres ingelicht. Van deze zogenaamde waar schuwingsadressen moeten er minstens drie op de centrale beschikbaar zijn. Op deze centrales, die dag en nacht zijn be zet, kan tevens worden gecontroleerd welke installatie niet is ingeschakeld. „Deze centrales hebben al een vrij groot aantal abonnees", zegt de heer Schwarz. „Ook juweliers in Haarlem zou den zich hiervoor kunnen opgeven. Het kost alleen nogal wat geld. In Amsterdam staan er momenteel een heleboel mensen op de nominatie". De heer Van Marion: „In Amerika heb ben ze als gevolg van de terreur van bankovervallers hun lesje geleerd. Ze moesten er daar wat op vinden o mer te gen in te kunnen gaan. Daarom hebben ze daar een groot aantal van deze cen trales ingericht. Deze zijn met een lijn rechte lijn verbonden met de politie en de technische loos alarms worden er bij voorbaat uitgezeefd". Herman Labruyère (Van onze stadsredactie) HAARLEM De Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties houdt maandag avond 12 februari om half acht in het Bol werk in Haarlem een vergadering tot op richting van een provinciale raad van speeltuinverenigingen in Noord-Hollajid. De organisatie is al langer bezig met het vormen van provinciale raden. In de provincies Gelderland en Overijssel be staan dergelijke raden al. De algemene taken van het bestuur om vat het op provinciaal niveau vertegen woordigen van de NUSO in de Provin ciale Jeugdraad en de provinciale opbouw- organen van welke aard ook, het behar tigen van de bij de NUSO aangesloten speeltuinorganisaties in Noord-Holland, het bevorderen van kadervorming in pro vinciaal verband en de overige activitei ten die ten behoeve van het speeltuinwerk noodzakelijk zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ik ben gevallen, ik had te veel op", was de ruiterlijke be kentenis van een 46-jarige Haarlemse los-arbeider bij de rechtbank in Haarlem. Donderdagmiddag stond de los-arbeider terecht wegens het veroorzaken van een ongeval met ernstig letsel, terwijl hij on der invloed verkeerde. In de nacht van 25 op 26 november reed hij met zijn brommer op de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord nadat hij negen glazen bier en drie glazen jenever, in de loop van de dag had gedronken. De bromfiets kwam tegen het trottoir aan toen de man slingerend begon te rijden. Daarna schoof hij met zijn bromfiets de stoep op en kwam tegen een paar voet gangers terecht. Een 54-jarige vrouw kreeg de brommer tegen haar been en liep een wond op die nu nog niet is genezen. De officier van justitie eiste veertien weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. V. J. Nolet, wees er op dat de los-arbeider al is ontslagen vanwege het voorarrest. Mr. Nolet vond de bijna twee maanden voorarrest al lang genoeg en vroeg om onmiddelijke invrijheidsstelling. Dit ver zoek willigde de rechtbank in. Zes weken gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de officier van justitie tegen een 22-jarige inpakker uit Haarïem die op 10 september 's nachts in Haarlem-Noord gen aanrijding veroorzaakte terwijl hij onder invloed verkeerde. De inpakker reed in de Generaal Cron jéstraat en gaf geen voorrang aan een van rechts uit de Dr. Leydsstraat komen de auto. De 21-jarige chauffeur van de andere auto kreeg een hersenschudding en een shock en kon acht weken niet werken. Een 20-jarige magazijnbediende uit Haar lem hoorde een eis van 400 en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „Min of meer grove schuld" aan een on geval achtte de officier bewezen. Op 25 september reed de magazijnbediende in een auto vanaf de Jan Gijzenkade de Rijksstraatweg naar rechts op. Een al wat ouder echtpaar stak op dat moment juist de Rijksstraatweg over. De vrouw bleef stilstaan, de zeventigjarige man stak toch over en kwam in aanraking met de auto. Hij viel en brak zijn been. Veertien dagen na het ongeluk overleed hij ten gevolge van longontsteking in het zieken huis. De man leed aan aderverkalking en zijn vrouw begeleidde hem steeds op straat. Tijdens het oversteken ontsnapte hij net aan haar aandacht, zo verklaarde zij donderdag als getuige. Een maand hechtenis en twee jaar ont zegging luidde de eis tegen een 21-jarige assistent-inkoper uit Velsen die op 10 no vember in zijn woonplaats een 70-jarige vrouw op een voetgangersoversteekplaats op de Hagelingerweg aanreed. De vrouw kreeg een hersenschudding en een gebro ken knie. Alleen een boete van ƒ150 was de eis tegen een veertigjarige vishandelaar uit Heemstede. De mand stond op 1 augustus met een vrachtwagen op de Cruquius- dijk bij de brug over de Ringvaart in de Haarlemmermeer om rechtsaf de Kruis weg naar Heemstede in te rijden. Een van links over de Kruisweg komende vrachtwagen stopte om de vishandelaar de kans te geven weg te rijden. Ter wijl de vishandelaar optrok doemde er van rechts een fietser op het fietspad voor hem op. Het was een bejaarde man uit Heemstede die tengevolge van zijn val een verbrijzelde heup kreeg. „Een van de meest ongelukkige kruis punten van de gemeente Haarlemmer meer", zei de officier van justitie mr, G. W. F. van der Valk Bouman. De officier zag in dit geval geen gro ve schuld bewezen, wel het niet verle nen van voorrang. Uitspraken in deze zaken op donderdag 8 februari om half tien 's morgens. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Na verscheidene mis lukte pogingen zijn bergers van het West- duitse bedrijf Ulrich Harms er in geslaagd het wrak van de vrachtvaarder „Hom- land", dat maandenlang op de bodem van de Nieuwe Waterweg by Vlaardingen heeft gelegen, boven water te tillen en op de oever te zetten. Na de eerste mislukte pogingen is een gedeelte van de lading gelost.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13