In Aerdenhout stond de wieg van het illegale blaadje Vijfentwintig jaar „TROUW" r~ 7 Jongeman Voor politieke nuances geen aparte partijen Noord-Holland moet het Gooi afstaan LICHT' De feestrede van. mr. H. van Riel KNIPSELKRANT RUYS&CO m Afvallozing in zee nadelig voor visserij Verzending zeepost Rapport CHU-studiecentrum Stembusakkoord afgewezen Raad boos op burgemeester Provincie Utrecht houdt vol: „Enclave in Utrechts gebied" fcya- I 'Jk r% RHSAQENTEN VRIJDAG 26 JANUARI 1968 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In januari 1943 kwamen in Aerdenhout vier mensen bijeen: professor dr. Gesina H. J. van der Molen, Jan Schouten, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en E. van Ruller. Zij besloten tot de oprichting van een illegaal blad. „Trouw" zou de naam worden. Dat blad, waarvan tegen het eind van de oorlog naar schatting twee miljoen exemplaren per week werden verspreid, bestaat nu 25 jaar. Hoewel dat niet in de bedoeling van de oprichters had gelegen bleef „Trouw" na de oorlog voortbestaan. Het oude orgaan van de anti-revolutionaire partij „De Standaard" had bij de perszuivering een verschijningsverbod gekregen. Aan een protestants-christelijk dagblad bestond wel behoefte. Daarin ging „Trouw" voorzien. 8! Minister Lardinois: Vrijstelling voor dienstweigeraars gevraagd Tegen „Vietnam" UILENBOOM In Emmeloord „IJsselmeerstad is geen oplossing" R IJ L E S TEL.19184 De gespierde feestrede van de V.V.D.-fractieleider in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, zaterdag uitgesproken op het jubileumcongres van zijn partij, heeft binnen en buiten de V.V.D. een stormpje doen opsteken. In deze rubriek willen we de aandacht bepalen tot één windstoot: mr. Van Riels opmerking over het Unitel-concern. Zo gaat dat olslagen onzin Displezier Zou je zo zeggen Onder deze kop verscheen het ille gale blad „Trouw" met ingang van nummer 2. Het eerste nummer was de Oranjebode. Op het ogenblik heeft het blad 108000 abonnees. Het afgelopen jaar heeft het met enig verlies gedraaid. Hoofdre dacteur Bruins Slot ziet zijn krant ech ter „unverfroren" doorgaan. „Ik ge loof dat dat haalbaar is". In theorie acht de heer Bruins Slot samenwer king met andere bladen niet onmoge lijk. Voorwaarde is dat deze, evenals Trouw, uitgaan van het evangelie. Het jubileum van „Trouw" wordt morgen gevierd met een reünie van de kern van de „Trouw"-groep in Krasna- polsky in Amsterdam. Het blad brengt in de loop van de week ook een jubile umnummer uit. De uitgeverij AMBO brengt naar aanleiding van het jubile um het boek „Een ophitsend geschrift, de geschiedenis van een illegaal dag blad" op de markt. De titel is afkom stig van een „Bekanntmachung" van Rauter over de terdoodveroordeling van 23 medewerkers van Trouw in au gustus 1944. De eerste oplage van Trouw in 1943 was 18.000 exempla ren en de maandelijkse uitgave was in de oorlogsjaren opgelopen tot 145.000 exemplaren. Over de samenwerking van Trouw en Parool tijdens de bezet ting vertelde de heer Bruins Slot dat de tegenwoordige hoofdredacteur van Het Parool eens een door een fiets aan gedreven pers heeft bediend waarop enige duizenden exemplaren van; Trouw die keer werden gedrukt. De te genwoordige hoofdredacteur Van des, Volkskrant, drs. J. M. M. van der' Pluym is zijn journalistieke carrière ADVERTENTIE RUVS&CO fiSÏSMW ivv®!ssal Vliegreizen 15 dagen vol pension Spanje/Benidorm/Hotel Orozca v.a. f 399,- Roemenië/Eforie/Bung.park v.a. 439,- Corfu/Duikschool Barakuda v.a. f 649.- Haarlem Kruisstraat 43 tel. 15304 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Land bouw en Visserij, ir. Lardinois, acht voor zichtigheid geboden bij de lozing van zuren en andere afvalstoffen in de Noord' zee. „De situatie mag niet zover komen, dat een zekere tolerantie wordt over schreden", zei hij in de Tweede Kamer-commissie voor de visserij. Hier en daar doen zich volgens de minister al nadelige verschijnselen voor in de visserij. Ir. Lardinois deelde mee dat intensief in ternationaal overleg gaande is ter beteu geling van de verontreiniging van de Noordzee. Ook Nederland neemt aan dat overleg deel. DEN HAAG. De Bond voor Dienst weigeraars heeft de minister van Defen sie gevraagd een regeling voor dienstwei geraars te treffen, nu hij besloten heeft ongeveer 10.000 reeds goedgekeurde dienstplichtigen niet op te roepen. De bond vraagt dit voor de erkende dienst weigeraars, die vallen onder de omschrij ving gewegensbezwaarden ingevolge de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst De bond stelt voor door loting ook 20 per cent van deze groep vrij te stellen van de dienstplicht of de diensttijd voor de dienstweigeraars die te werk worden ge steld, met 20 percent te verkorten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schjp vermeld. Argentinië: ms „Cap Palmas" (29-1); Ca nada: ms „Moose Jaw" (2-2); Chili: ms Cartagena de Indias" (30-1); Indonesië: ms „Djatikulur" (29-1); Kenya, Oeganda: ms „Monthuet" (2-2); Tanzanië: ms „Mont- huet" (2-2); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden" (31-1); Suriname: ms „So crates" (3Ö-1); eVr. Staten: ms „Atlantic Span" (31-1); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.- Afrika: ms „Blitar" (31-1). bij Trouw begonnen dat toen het zui den van ons land bevrijd was, daar verscheen. De Duitse „justitie" noemde tijdens de bezetting „Trouw" „een ophitsend geschrift". Ons wordt tegenwoordig verweten dat wij een „hetze" voeren tegen de Amerikanen. In beide geval len was en is de kwalificatie onjuist. In beide gevallen voerden en voeren we het ple.it voor de gerechtigheid en voor slachtoffers van ontoelaatbare oorlogshandelingen, zo schrijft de heer Bruins Slot in het jubileumnummer. Het boek „een ophitsend geschrift' is samengesteld door drs. Jelle de Vries, Ben van Kaam en Henk Bier steker. Drs. de Vries, wetenschappe lijk medewerker aan de Vrije Univer siteit, geeft een beknopt historisch overzicht van de illegale jaren van „Trouw". Ben van Kaam en Henk Bierstekér verzorgden een aantal in terviews met redactieleden en ver spreiders van de „Tr°uw",groep. In het gebouw van Trouw aan de postzegelmarkt in Amsterdam komen morgen de reünisten dër oude Trouw- groep bijeen. In de hal wordt een klei ne expositie van documenten, foto's, en voorwerpen uit de illegale tijd van Trouw gehouden. De heer E. van Rul ler, redacteur-oprichter van het blad in bezettingstijd, spreekt des middags op een bijeenkomst van de reünisten met de huidige medewerkers van Trouw. Daar spreken verder de presi dent-commissaris, oud-minister drs. J. W. de Pous, die een van de ver spreiders van Trouw is geweest, de hoofdredacteur dr. J. A. H. S. Bruins Slot, de heer J. Roelofs, namens het personeel, en de directeur de heer O. Postma. Dinsdagmiddag 30 januari, de eigen lijke oprichtingsdatum van Trouw, re cipiëren bestuur, directie en hoofdre dactie in de wintertuin van Krasna- polsky in de hoofdstad. DEN HAAG. Het studiecentrum van de Christelijk-Historische Unie, de Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmanstichting, heeft zich in een rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken uitgesproken tegen invoering van het districtenstelsel bij verkiezingen, maar voor invoering van een „drempel" van twee tot drie percent van het aantal stemmen, teneinde het op treden van zeer kleine fracties in de Tweede Kamer tegen te gaan. In het rap port worden tijdelijke en incidentele stembusakkoorden afgewezen. Er zal meer gebruik moeten worden gemaakt van voorkeurstemmen. Het studiecentrum is eveneens gekant tegen het invoeren van referenda en bepleit publikatie van moderne, korte verslagen van Kamerzit tingen om het contact tussen kiezer en gekozenen te verbeteren. De opkomst plicht bij verkiezingen dient te worden gehandhaafd, maar het niet-nakomen van deze plicht dient niet langer strafbaar te zijn. Volgens het rapport heeft het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging, ondanks zijn bezwaren, de voorkeur boven een districtenstelsel, omdat het de staatkundige en levensbeschouwelijke stromingen onder de kiezers zo zuiver mogelijk weerspiegelt. Een stelsel, waar bij een kandidaat in een bepaald district een meerderheid moet behalen, dwingt de kiezer in veel gevallen tot de minst slechte keuze. Veel uitgebrachte stemmen tellen in het geheel niet mee, wanneer een kandidaat net niet of met een over grote meerderheid wordt gekozen. Dwergpartijen Het oordeel van de meerderheid der kiezers is, dat zeer kleine partijen on gewenst zijn. Stemmen, uitgebracht op deze partijtjes, gaan verloren indien het vereiste minimum aantal stemmen niet wordt gehaald. Dwergfracties kunnen slechts gebrekkig in het parlement func tioneren. Volgens het rapport zou daarom het aantal handtekeningen onder kandi datenlijsten van partijen welke nog niet in de Tweede Kamer zijn vertegenwoor digd belangrijk moeten worden verhoogd. Het minimum der te behalen stemmen moet tot twee of drie percent worden verhoogd. Concentratie van politieke groe peringen moet worden verkregen uit vrije wil, op principiële gronden en met psy chologische voorbereiding. Tal van nuan ceringen in de levensbeschouwelijke en staatkundige stromingen moeten niet door het optreden van aparte politieke par tijen, maar binnen grotere politieke par tijen of samenwerkingsverbanden van politieke partijen tot uiting komen. Door voorkeurstemmen kunnen de kiezets dan werkelijk inzicht aangeven. Stembusakkoord Stembusakkoorden, welke volgens het rapport gedachten oproepen aan tijdelijke, incidentele coalities, bedoeld om met te voren opgestelde regeringsprogramma's een stembusoverwinning te forceren, wor den afgewezen. Indien de meerderheid wordt behaald dan loopt het beginsel, dat Kamerleden stemmen zonder last of ruggespraak van hen die benoemen, ge vaar te worden uitgehold. Wordt geen meerderheid behaald dan valt het ver kiezingsregeringsprogramma in duigen. Wanneer geen enkele coalitie de meerder heid behaalt zal de bestuurbaarheid van de staat ernstig worden geschaad of, als de partijen tóch meewerken aan een kabi netsformatie, zal de kiezer zich om de tuin geleid voelen, aldus het rapport. Onbehagen over het gebrek aan com municatie tussen kiezers en gekozene kan worden opgeheven door het „Kort ver slag der vergaderingen", dat in 1924 uit bezuinigingsoverwegingen werd afge schaft, in gemoderniseerde vorm weer te doen verschijnen. ADVERTENTIE Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Hoofdstraat 204, Santpoort - Tel. 02560 - 8623 EMMELOORD. De raad van de Noord-Oostpolder heeft in november met 12 tegen 11 stemmen besloten het nieuwe raadhuis in Emmeloord op een andere plaats te doen bouwen dan B. en W. voor stelden. In zijn nieuwjaarsrede kwam de burgemeester op deze kwestie terug. „Men kan zich alleen met verbazing en schouderophalend afvragen naar welke televisie-uitzending diegenen die het plan torpedeerden meer hebben gekeken, naar die van „Ja Zuster, Nee Zuster" of naar die van „Pipo de Clown", zei mr. F. M. van Panthaleon baron van Eek. Het raadsbesluit noemde hij „een ernstige misser die ons lelijk in de versukkeling heeft gebracht omdat er veel geld, tijd en energie onnodig door verloren zijn gegaan". Er kwam een boze reactie van een der raadsleden. „U beledigt de raad. U lijkt zelf wel op een burgemeester uit het televisiespel van Bromsnor. Wanneer u de opzet heeft gehad de raad te kwetsen, dan bent u daarin geslaagd". „Wanneer ik had geweten dat u dit zo zou opvatten had ik een andere formule ring genomen", zei de burgemeester. De raad was met dit antwoord tevreden. UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben opnieuw de overgang van het Gooi van de provincie Noord-Holland naar de provincie Utrecht bepleit. Zij schrijven aan de Provinciale Staten dat het Gooi zich steeds meer op Utrecht oriënteert en dat alleen samenvoeging met de provincie Utrecht de weg kan banen naar een oplossing van het ruimte probleem in het Gooi. Volgens Gedeputeerde Staten is het Gooi „een enclave in Utrechts gebied". In 1972 zijn er in het Gooi geen uitbrei dingsmogelijkheden meer. Pas in 1985 zal Zuidelijk Flevoland iets gaan betekenen voor de Gooise overloop, maar vóór die tijd moet er een oplossing zijn voor de Gooise» problemen. Dia liggen alleen op Utrechts gebied. De door het provinciaal bestuur van Noord-Holland bepleitte noodzaak van het scheppen van nieuwe woongebieden en de vergroting van het industrieel poten tieel door expansie van het Noordzeeka- naalgebied in oostwaartse richting langs het Oostvaardersdiep wijst Utrecht van de hand. „Noord-Holland beoordeelt het ge heel tegen de achtergrond van de ontwik keling in eigen provincie", zo menen Ge deputeerde Staten. „Noord-Holland gaat voorbij aan de mogelijkheden voor het Gooi voor de eerstkomende 10 tot 20 jaar en de op die termijn te verwachten Utrechtse problematiek: geen plaats voor 137.000 mensen in het jaar 2000". Gedeputeerde Staten van Utrecht begrij pen dan ook niet dat Noord-Holland aan dringt op de spoedige totstandkoming van IJmeerstad (ook wel Overgooi genoemd) Het Gooi heeft zich ontwikkeld tot een autonoom woon- en werkgebied met een duidelijke eigen expansiekracht. In IJ meerstad kan Utrecht dan ook moeilijk de stad zien welke de functie van een „Over gooi" zal moeten vervullen. Veeleer zal Overeem, eveneens in Zuidelijk Flevoland geprojecteerd, het karakter van een tuin stad kunnen krijgen en qua woonklimaat duidelijk verwantschap vertonen met het Gooi en het daarbij aansluitende Utrecht se gebied. Als de verwevenheid van de belangen van het Gooi met die van Utrecht worden erkend en daaruit in bestuurlijk opzicht de consequenties worden getrokken door het Gooi bij Utrecht in te delen, dan komt dat tevens neer op een belangrijke versteviging van de positie van de pro vincie Utrecht, aldus Gedeputeerde Staten. „Een reële kans van overgang van het Gooi naar Utrecht hangt echter in het bijzonder af van de beslissing die op re geringsniveau zal worden genomen. Gede puteerde Staten zijn na hun gesprek in december met drie minister evenwel wei nig hoopvol ten aanzien van een spoedige beslissing. De Utrechtse bestuurders hand haven echter hun standpunt, dat vóór al les een integrale benadering van de pro blemen noodzakelijk is. Diè problemen zijn zo ingrijpend, dat langs de weg van overleg en samenwerking met Noord-Hol land geen afdoende oplossing mogelijk is. Alternatieve oplossingen heeft Utrecht niet, omdat het provinciaal bestuur over tuigd is van de juistheid van zijn argu menten. ADVERTENTIE DUVENVOORDESTRAAT 1A - HAARLEM Keuze uit het nieuwste lesmateriaal. Na zich te hebben gekeerd tegen „het negativisme in een deel van de televisie en de pers", zei mr, Van Riel zaterdag: „Ik zie reeds gunstige verschijn selen. De zelfverdediging van het Nederlandse volk begint. Goede symp tomen zijn m.i. de vorming van het Unitel-concern, het samengaan van de Nieuwe Rotterdamse Courant, Alge meen Handelsblad, het Vaderland, Al gemeen Dagblad, Telegraaf en het Nieuws van den Dag. Elk dezer bladen heeft gelukkig zijn eigen wijze óm het nieuws te brengen en van com mentaar te voorzien. Elk van deze bladen is, wederom gelukkig, niet partijpolitiek gebonden, maar steunt als regel wat wij vinden een goede nationale politiek. Tezamen staan zij technisch en economisch vooraan. Prachtig!" Nu hebben de „Unitel"-bladen des tijds bij de vorming van dit concern in koor verklaard, dat het hier slechts om een technische en beslist nergens om een redactionele samenwerking zou gaan. Interessant is daarom hun reactie op mr. Van Riels woorden. Eerst De Telegraaf. (Dan hebben we die tenminste gehad). Onder het kopje „Moed" lazen we dinsdag onder meer: „Mr. H. van Riel heeft getoond moed te bezitten onomwonden voor zijn me ning uit te komen....". „In het bij zonder deed hij een scherpe aanval op bepaalde televisie-uitzendingen. „Ook sprak hij over het ongecontro leerde gezag van enkele televisie commentatoren, dat tot een terreur dreigt te worden". „Om het nog „erger" te maken, sprak hij ook woorden van lof over het NDU- en het Telegraafconcern, welke bladen „technisch en econo misch vooraanstaan" en „als regel een goede, nationale politiek steunen". Mr. Van Riel zal ongetwijfeld heb ben geweten wat hem boven het hoofd hangt. Een tweetal landelijke dagbladen heeft hem gemakshalve al commissaris van de NRC genoemd, wat hij niet is, en een ander dagblad ving het verslag van zijn redevoering aan met de cri- tiek, die een V AR A-medewerker achteraf op de rede van mr. Van Riel heeft uitgesproken. Voor de radio is hij al een agitator genoemd, en er behoeft geen enkele twijfel aan te bestaan, dat de ether- jongelui al in spoedvergaderingen bij een zijn om te bespreken, op welke honende wijze zij mr. Van Riel te lijf zullen gaan. Want zo gaat dat in Nederland, als men tegen de waan van de dag protest durft aan te tekenen". „Unitel"-zuster Het Algemeen Han delsblad geeft mr. Van Riel beslist géén schouderklopjes. Hij heeft, zo zegt het blad, in zijn rede de plank enkele malen flink misgeslagen. Zijn opmerkingen over „Unitel" noemt het Algemeen Handelsblad „volslagen on zin". „Er bestaat geen „Unitel-concern". Er bestaat daarentegen wél een n.v. Unitel, die als een dochtermaatschap pij van de Nederlandse Dagblad Unie n.v. (waarvan o.a. het Algemeen Han delsblad deel uitmaakt) en het Tele- graaf-concern is opgericht, en die al leen een technisch en commercieel doel heeft. De „goede nationale politiek", door de heer Van Riel genoemd, heeft met de Unitel niets te maken. De n.v. Unitel immers Ihat de redactionele zelfstandigheid en dus ook de politieke richting van de door beide concerns uitgegeven bladen geheel onverlet. De fout van mr. Van Riel is geweest, dat hij een puur technische en commer ciële samenwerking ten onrechte poli tiek-journalistieke bedoelingen heeft toegeschreven. Door zich niet nauw keurig van de feiten op de hoogte te stellen, heeft de heer Van Riel noch de V.V.D. noch de liberale pers een dienst bewezen". Ook de Nieurye Rotterdamse Cou rant toont zich geschrokken en haast zich, de door mr. Van Riel gewekte indruk te neutraliseren: „Toen de oprichting van de n.v. was aangekondigd, is er vooral in het so cialistische kamp gesproken van „rechtse concentratie". Wij hebben daar onzerzijds van gezegd, dat er geen aanleiding was om een politiek etiket Mr. H. van Riel op de voorgenomen technische en commerciële samenwerking in Unitel te plakken. De heer Van Riel nu heeft dat poli tieke etiketje er wel op geplakt. Ten onrechte. Hij zal wel niet aan de term rechtse concentratie" hebben gedacht, maar veeleer aan „liberale concentra tie". Dat is dan „liberaal" in de inter pretatie van de heer Van Riel (die op een aantal jongeren een onprettige indruk heeft gemaakt). Maar welk politiek woord op het etiketje wordt geschreven, het blijft misplaatst. De heer Van Riel is wat de wereld van de pers betreft een buitenstaander. Daar kan het aan lig gen dat hij toch iets politieks in Unitel ziet, althans dat hij Unitel in de poli tieke sfeer trekt. Maar hij had zich toch nog wel een paar keer moeten bedenken voor hij daartoe overging. Want dan had hij kunnen zien, dat het ongefundeerd is, als politicus al de vermelde bladen in één adem te noemen. Door het verschijnsel Unitel aldus te vermelden, geeft de heer Van Riel voedsel aan een misvatting waaraan men in socialistische kring, naar het schijnt, niet ongaarne lijdt. Wij had den van de heer Van Riel niet ver wacht dat hij socialisten dat plezier en ons dat displezier zou willen doen". Tenslotte een commentaar van bui ten de familie Unitel. Zó viste Het Parool dinsdag in troebel water: „Gisteren is hem (mr. Van Riel red.) meteen zowel door de NRC als door het Handelsblad ingepeperd dat hij het helemaal mis heeft, dat hij niet wist waarover hij sprak en dat hij alle boosaardigen, die in Unitel méér meenden te moeten zien dan een mini- n.v. voor uiterst beperkte doeleinden, thans in de kaart speelt. Maar aan de andere kant: als een man als Van Riel zoiets zegt zou je zo zeggen dan mag je toch aan nemen, dat dat méér is dan een strikt- persoonlijke, en bovendien nog on juiste, visie. Weet Van Riel misschien méér van Unitel dan de hoofdredac ties van Handelsblad en NRC, af zonderlijk of te zamen?"

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15