Ds. Buskes gaat voor in gereformeerde dienst Agenda voor Haarlem en de IJmond Dr. Jonckheer afgetreden als premier Nederlandse Antillen Kort en bondig^) Doorn wil onaf gebouwde huizen afbreken Dubbele taak NU GEVOLMACHTIGD MINISTER Auto met 50.000 aan sieraden gestolen Synode: Teken van verzoening De AWZ niet voor alle gestoorden Inwoners Hoogvliet verontrust over explosies Hulp aan Griekse gevangenen niet mogelijk Marianne Kreuzer vrijgelaten Serviceflat in Hattem geen bejaardenoord Overvaller van juwelier bekent Regen en wind u neem 'n DtEEKl |f VRIJDAG 26 JANUARI 1968 2 Nauwere banden Ongehuwde moeder doodde haar baby vrijdag 26 januari 1968 583ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE - jsss v - Roolvink schrapt 30 inrichtingen Kort nieuws De Botlekramp Haarlem V elsen-lJmuiden Beverwijk D ominas-zaak Landelijk onderzoek naar tandbederf ,.s SI SS (Van een speciale verslaggever) WILLEMSTAD. De minister-presi dent van de Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer is op zijn verzoek uit zijn functie ontslag verleend door de gouver neur van de Nederlandse Antillen. Dr. Jonckheer die dertien jaar lang de leiding van de regering van de Neder landse Antillen heeft gehad, is benoemd tot gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen in Nederland. Hij heeft daarbij echter uitdrukkelijk gesteld dat hij dit ambt niet voor een volledige periode wenst te vervullen. De benoeming heeft op de Antillen nau welijks tot enige verrassing geleid. Het was reeds lang bekend dat premier Jonck heer na dertien jaar onafgebroken aan het bewind te hebben gestaan zich uit de actieve politiek wilde terugtrekken. On langs verklaarde hij dat het nodig is een nieuwe kapitein aan het roer te krijgen. „Dertien jaar premier is lang en brengt het gevaar mee dat men niet voldoende afstand kan nemen van de problemen. Men verzandt in zijn eigen visie", aldus premier Jonckheer. De afgetreden premier heeft tijdens zijn bewind de Antillen door één van zijn moeilijkste perioden geleid. Een tijd welke werd gekenmerkt door de econo mische teruggang tengevolge van de automatisering in de olieindustrie. Als één van de belangrijkste taken zag hij voorts het statuut levend recht te maken naar letter en geest. Tijdens zijn bewind werd bovendien de grondslag gelegd voor een moderne sociale wetgeving. De benoeming van dr. Jonckheer tot gevolmachtigde minister zal ongetwijfeld met zich meebrengen dat de relaties tus sen de Antillen en Nederland veel nauwer worden. Het overleg over voor de Antil len belangrijke zaken als grotere zelf standigheid op het gebied van de buiten landse betrekkingen, kan thans veel soe peler verlopen. Het vorig jaar heeft dr. Jonckheer aangedrongen op meer reliëf geven aan de buitenlandse betrekkingen in het koninkrijk. Hiermede doelde hij op een eigen gezicht van de Antillen in het Caraïbische gebied en in Latijns Amerika. In dit verband meldde het oppositieblad Amigo di Curagao, in een commentaar op de benoeming van dr. Jonckheer, dat de ex-premier een uitstekende reputatie geniet als politicus en diplomaat. Ook de invloedrijke politicus drs. Pieternella, lid van de oppositiepartij URA in de eilands raad, noemde de benoeming van dr. Jonckheer een verstandige beslissing, ge zien de talrijke relaties die hij in Neder land bezit. Het betekent echter dat bin nen de regeringspartij, de Democrati sche Partij, een strijd om de macht zal ontbranden, daar dr. Jonckheer de man was die de strijd binnen de partij tussen Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid Kroon en de minister van Jus titie Isa tot het uiterste heeft weten te beperken, zo zei drs. Pieternella. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Een 35-jarige vertegen woordiger heeft aangifte gedaan dat in het centrum van Rotterdam zijn auto met voor ongeveer 50.000 sieraden is ge stolen. Er waren gouden armbanden met edelstenen, paarlen colliers en kettingen bij. Bovendien is de vertegenwoordiger zijn paspoort, zijn autopapieren en zijn chequeboek kwijt, welke in de auto la gen. ADVERTENTIE Burgemeesters. Tot burgmeester van Ezinge is benoemd de heer H. Aukes, 45 jaar, sinds 1959 secretaris der ge meente Baarderadeel. Hij is Neder lands hervormd en lid van de PvdA. Tot burgemeester van Barendregt is benoemd de heer G. van Hofwegen, 47 jaar, sinds 1961 burgemeester van De Lier. Hij is gereformeerd en lid van de ARP. Tot burgemeester van Wittem is be noemd de heer J. J. M. Ficq, sinds 1959 44 jaar en lid van de KVP. Kaasleeftijd. Een kaasfabriek in Leeu- wareden geeft door middel van sterren op de zijkant van de kaas aan of men met jonge, jong belegen, belegen, extra belegen of oude kaas te maken heeft. De fabriek heeft dit systeem ter be schikking gesteld van andere fabrikan ten in de hoop dat men op deze wijze tot een landelijke uniformiteit zal ko men op het gebied van leeftijdsaandui ding van de kaas. (Van onze correspondent) LUNTEREN. Dr. J. J. Buskes, her vormd emeritus predikant in Amsterdam en vóór 1926 gereformeerd predikant, zal voorgaan in een kerkdienst van de Gere formeerde Kerk van Amsterdam-zuid, waar in 1924 het conflict begon dat twee jaar later leidde tot de leeruitspraak van de synode in Assen over het paradijsver- haal en tot het heengaan van een aantal predikanten en gemeenteleden. De Generale Synode van de Gerefor meerde Kerk ziet hierin een teken van verzoening met degenen die door het ker kelijk conflict lange tijd van haar geschei den waren. Met 32 tegen 21 stemmen heeft de syno de besloten dat de gereformeerde kerken zich dienen te onthouden van officiële ker kelijke vertegenwoordiging bij r.k.-kerk- diensten waarin de mis bediend wordt. In eikaars kerkelijke papieren (het Concilie van Trente, de Catechismus van Heidel- berg) ontbreken de vervloekingen jegens eikaars avondmaalsopvatting niet. Zolang dit niet verandert is er zelfs voor pas sieve tegenwoordigheid bij misvieringen geen plaats, aldus de Synode. De gereformeerde vrouw wordt nog niet tot de ambten in haar kerk toegelaten. De vorige synode had in 1966 in beginsel uitgesproken dat er geen doorslaggevende bijbelse bezwaren tegen zijn, maar gis teravond nam de synode het besluit daar aan thans geen verdere consequenties te verbinden. Uit de zusterkerken in het bui tenland zijn scherp afwijzende reacties ge komen. Die wil men eerst bespreken op de Gereformeerde Oecumenische Synode, welke deze zomer in ons land wordt ge houden. De synode heeft tenslotte een verzoek af gewezen van enkele kerkleden uit Eind hoven om gereformeerden, die de kinder doop verwerpen, verkiesbaar te stellen als ambtsdrager. LEIDEN De rijkspolitie heeft een 28- jarige ongehuwde inwoonster van Bode graven aangehouden, die bekend heeft haar in oktober geboren kind van het le ven te hebben beroofd. Het stoffelijk overschot had zij in de Oude Rijn gewor pen waaruit het op 27 december werd op gehaald. ADVERTENTIE Prijzen van 10 zijn gevallen op de nummers eindigende op 1 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 838 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 403 f 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 324 f 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 969 f 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 4640 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 5000 De prijs van 25.000 is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen het het het het het het nummer 051784 nummer 008772 nummer 060302 nummer 040845 nummer 098395 nummer 001067 is gevallen op het nummer 052943 (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Algemene wet Bij zondere Ziektekosten (A.W.Z.) blijkt lang niet voor alle betrokkenen de lasten van zware geneeskundige risico's te dek ken, die gemiddeld 6000.per jaar be dragen. Van de honderd inrichtingen voor geestelijk gehandicapten, waarvan de ziekenfondsraad had verwacht dat zij per 1 januari voor een A.W.Z.-financiering in aanmerking zouden komen, heeft minis ter Roolvink er een dertigtal geschrapt. Voornaamste reden daarvan is dat het accent in die inrichtingen te veel op de verzorging zou liggen in plaats van de door de A.W.Z. beoogde verpleging en revalidatie. SCHAGEN. Vannacht is het 17de eeuwse, herhaaldelijk gemoderniseerde, hotel met toneelaccomodatie „De Rode Leeuw" in het centrum van Schagen door brand verwoest. Bij de brand ging de nieuwe inventaris van de Schouwburg verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. DOORN. Het gemeentebestuur van Doorn wil door toepassing van een arti kel van de Bouwverordening twintig gro tendeels afgebouwde woningen af laten breken. De opdrachtgever van deze twin tig premie-verhuurwoningen ging in de cember 1966 failliet. Sinds die tijd is er niets meer aan de huizen gedaan. Zij zijn nu al ruim een jaar blootgesteld aan weer en wind en aan de vernielzucht van de jeugd. De gemeente Doorn eist van de eventuele afbouwer of belegger honderdduizend gulden als schadevergoe ding, omdat het zijn huurwoningen kwijt raakt. De huizen waren op de binnenafwerking en het buitenschilderwerk na gereed. Zij waren bestemd voor Doornse ingezetenen en voor aan Doorn economisch gebonde- nen. Na het faillissement van de bouw maatschappij wilde de aannemer de hui zen wel afbouwen, maar dan in de vrije sector. Dat zou betekenen dat twintig ge zinnen, aan wie de huizen al waren toe gezegd, deze niet zouden krijgen. Boven dien zou er van de gemeentelijke door stromingsplannen niets terecht komen. De gemeenteraad besloot vorig jaar mei een boete van ƒ100.000 gulden te eisen, omvat indertijd een premie van vijduizend gulden per woning was toe gekend. Talrijke aspirant beleggers zijn door deze claim van aankoop weerhouden. Gedupeerd zijn nu de Huizense aanne mer, de Nederlandse Credietbank en ook de gemeente Doorn. In zijn nieuwjaars rede sprak burgemeester P. W. ter Haar de verwachting uit dat de kredietbank akkoord zou gaan met de gemeentelijke voorwaarden. Maar dat blijkt niet het geval te zijn. De gemeente Doorn heeft nu een ultimatum gesteld. Binnen veer tien dagen moet de bank beslissen of anders wordt een artikel van de bouw verordening gehanteerd. Daarin staat dat de gemeente bevoegd is de bouwvergun ning in te trekken als er zes maanden of langer niet aan het project wordt ge werkt. Dat houdt in dat er 20 woningen zonder vergunning zijn gebouwd en dus moeten worden afgebroken. De curator van de failliete bouwmaat schappij" noemt dit een paardemiddel en verwacht dat de taak met een sisser zal aflopen en dat de bank en de ge meente tot een vergelijk zullen komen. 's Morgens doet de heer Jan Daalder uit Oosterend op Texel zijn werk zaamheden als postbode, 's middags zit hij in het raadhuis van Den Burg om als loco-burgemeester de gemeente van 11.000 inwoners te besturen. De heer Daalder vervult deze dubbele functie sinds burge meester De Koning in november vorig jaar is overleden. ROTTERDAM. Op de openbare bij eenkomst in Hoogvliet, welke de federa tiebesturen Rotterdam en Vlaardingen en het kieskringbestuur Rijnmond van de Partij van de Arbeid hebben gehouden, hebben de inwoners van deze Rotterdam se satelliet-stad gezegd, bevreesd te zijn voor de gevolgen van ernstiger calamitei ten dan de explosie vorige week zaterdag in de Botlek. De inwoners zijn bang voor giftig gas dat zich over de woonwijken zou kunnen verspreiden. In dit verband nam de Hoogvlietse huisarts J. C. Bol geen blad voor de mond. Sprekend over Rozenburg, dat is gebouwd in een put in het opgespoten industrie terrein, voorspelde hij de mogelijke ge volgen van een ramp waaraan giftig gas te pas komt. De directeur algemene zaken van de Shell-raffinaderij herhaalde dat de Shell de schade voor zover die niet door de verzekeringsmaatschappijen van de ge troffenen wordt vergoed, zal betalen. De ramp in de Botlek wordt binnen kort besproken tussen de bewindslieden van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid en mr. Klaasesz, de commissaris der koningin in Zuid-Holland. Volgens mr. Klaasesz is door deze ramp komen vast te staan dat er één centraal punt moet zijn, van waaruit bij dergelijke calamiteiten richtlijnen moeten worden gegeven. Stadsschouwburg, vandaag en zaterdag, 20 u.: Wim Sonneveld Show. Concertgebouw, vandaag, 20.15 u.: Vier de C-Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Hans Henkemans (piano). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De dief van Parijs", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De naakte wereld", 18 j. Vandaag en zaterdag, 23.30 u.: „The doctor and the call girl", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Casino Royale", 14 j. Zaterdag, 23.30 u.: „De laat ste grens", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mooi maar slecht", 18 j. Vandaag en zaterdag, 23.30 u.: „De Maagdenbron", 18 j. Minerva, 20.15 u. en zaterdag ook 14.30 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: ,,De twaalf veroordeelden", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Handel in minderjarigen", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Zomer nachten in Zweden", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van tekeningen, foto's, handenarbeid en hand werk van de deelnemers aan het Inter- scholair Jeugd toernooi. Dagelijks 10-17 u. Op zondag 13-17 u. Tot en met 12 fe bruari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht)Expositie van werken van Key Hiraga. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot en met 29 januari. De Ark (Nieuw Heiligland)Expositie van werk van Joop Koopman. Dagelijks van 10-20 uur. Tot 18 februari. Galerie Drengel (Bakkumstraat)Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswijk op het the ma „Oorlogsheerlijkheden". Maandag t.m. vrijdag 20-22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 13-17 uur. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van schilderijen en acrylics van Leen Spierenburg. Dagelijks (ook zondags) geopend van 14-17 uur. Tot en met 3 februari. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers): Expositie van schilderijen, etsen en tekeningen van Ruud Cornelis. Zondags van 14-17 u. Tot en met 25 februari. Duysterghast (Zandvoort): Expositie van schilderijen, collages, etsen en pen tekeningen van Gerrit van Dijk. Zondags van 14-17 uur. Tot en met 5 februari. DIVERSEN Frans Halsmuseum (ingang Klein Hei ligland), vandaag, 20 u.: „Het huidige we reldgebeuren", lezing door dr. A. L. Con- standse. (Volksuniversiteit). Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), zaterdag, 14.30 u.: „De Apebrood- boom". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Dam- straat), vandaag, 20 u.: „Hootenanny- avond". Zaterdag, 20 u.: Optreden van Klaas van Graft. INTERSCHOLAIR JEUGDTOERNOOI Mendelcollege (Pim Mulierlaan), van daag, 20 u.: Beat en Jazz. Coornhertlyceum (Chrysanthemum laan), vandaag, 19 u.: Voordracht, goo chelen, ballet en volksdansen. Zaterdag, 14 u.Toneel, cabaret en pantomime. 20 u.: Modeshow. Thysse's Hof (Mollaan, Bloemendaal): doorlopende openluchtexpositie „Bomen in wintertijd". VRIJDAG 26 JANUARI City, 20 u.: „Zomernachten in Zweden' Stadsschouwburg, 20 u.: „Seven guns for the MacGregors". Felison, Heidestraat 45, 20 u.: opening expositie werken van Rob Schotman. ZATERDAG 27 JANUARI City, 19 en 21.15 u.: „Zomernachten in Zweden". Stadsschouwburg, 20 u.: „Seven guns for the MacGregors". Felison, Heidestraat 45, 14-17 u.: expo sitie werken Rob Schotman. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Cai ro, Broeinest van spionnen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „James Bond 007 contra Dr. NO". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van Nico Betjes plastiek en Rob Claus grafiek; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. ZATERDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: Cairo, Broeinest van spionnen"; 23.30 u.: „Boris Karloff de terreur." Luxor Theater 19 en 21.15 u.: „James Bond 007 contra Dr. NO". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van Nico Betjes, plastiek en Rob Claus, grafiek; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. BRUSSEL (ANP) De stappen van Nederland bij de Griekse regering ten be hoeve van de Griekse politieke gevange nen schijnen geen resultaat te hebben ge had. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, heeft dit donderdag ver klaard in antwoord op vragen van socia listische zijde in de Kamer over de mo gelijkheid van Belgische hulpverlening. De Belgische regering heeft hiermee wil len wachten op de uitslag van de Neder landse initiatieven, maar die schijnen tot niets te hebben geleid, aldus Harmei. ESSEN De voormalige advocate Marianne Kreuzer, die in februari vorig jaar in het proces-Dominas tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is we gens haar slechte gezondheid uit de ge vangenis ontslagen. Marianne Kreuzer was een der belang rijkste verdachten in het proces tegen de bende juwelenrovers welke in Duitsland ook in Amsterdam had gewerkt. Zij wai eerst als verdedigster opgetreden voor Pe tras Dominas, de tot 15 jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Later bleek zij zijn medeplichtige te zijn. (Van onze correspondent) ZWOLLE. De kantonrechter heeft be slist dat de flat ,,'t Velthuys" in Hattem geen bejaardenoord is in de zin van de wet op de Bejaardenoorden, maar een ser viceflat. De exploitant werd vrijgespro ken. Hem was ten laste gelegd dat hij niet had voldaan aan de meldingsplicht volgens de Wet op de Bejaardenoorden. AMSTERDAM. De in Aken aange houden Duitser, die ervan wordt verdacht één van de twee overvallers van een Volendamse juwelier te zijn, heeft bekend. De juwelier werd dinsdagavond door twee jongemannen beroofd voor een bedrag van 20.000 aan geld en sieraden. Uit het onderzoek is gebleken dat zijn nog voortvluchtige kameraad als de hoofd dader moet worden beschouwd. De ar restant is in samenwerking met Neder landse en Duitse politie in Aken verhoord. (Varf onze correspondent) DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid heeft besloten een landelijk onderzoek naar het voor komen van tandbederf bij kinderen te bevorderen. Het onderzoek zal betrekking hebben o pde toestand van het gebit van 12-jarige kinderen en zal worden uitgevoerd door een aantal geselecteerde schooltandver- zorgingsdiensten volgens een gestandaar diseerde methode. Het K.N.M.I. deelt mee: In geheel West-Europa staat het weer onder invloed van een noordwestelijke luchtstroming tussen een krachtig gebied vah een hoge luchtdruk bij Ierland en een depressie die over de Oostzee en Polen naar het zuiden is getrokken. Een actief lagedrukgebied bevindt zich tussen IJs land en Groenland. Het is waarschijnlijk dat een bijbehorend frontensysteem zich met regen tot over ons land uitbreidt. De wind zal krimpen naar zuidwest en gaan aanwakkeren. WEERRAPPORTEN 3 Maximum- en minimum ii S temperaturen T3 .So 0. H V 2 binnen- en buitenland BS Den Helder zw. bew. nw 6 4 2 Ypenburg regenbui nw 6 5 3 Vlissingen zw. bew. nw 6 5 2 Eelde zw. bew. nw 7 3 3 De Bilt zw. bew. nw 7 5 2 Twente geh bew. nw 6 3 4 Eindhoven zw. bew. wnw 6 5 3 Z.-Limburg geh. bew. zzw 5 5 5 Helsinki sneeuw 0 -8 -12 3 Stockholm sneeuw nw -0 -4 3 Oslo onbewolkt w 3 -10 0 Kopenhagen onbewolkt nw 5 0 1 Aberdeen zw. bew. w 9 4 0 Londen regen nw 9 8 0.2 Amsterdam half bew. nw 7 5 0.4 Brussel zw. bew. nw 6 5 6 Luxemburg geh. bew. w 2 1 1 Parijs zw. bew. w 6 6 2 Bordeaux motregen w 8 6 1 Grenoble geh. bew. windst. 3 2 0 Nice onbewolkt nnw 13 4 0 Berlijn sneeuwbui nw 2 -0 3 Frankfort geh. bew. wnw 4 3 0.4 München sneeuw w 0 -0 5 Zürich sneeuw wzw 0 -0 5 Genève sneeuw wnw 1 -1 1 Locarno licht bew. ozo 8 1 0 Wenen sneeuw 0 3 0 2 Innsbruck sneeuw 0 0 -2 6 Athene zw. bew. n 15 8 0.1 Rome onbewolkt 0 10 -5 0 Barcelona onbewolkt nnw 13 5 0 Madrid onbewolkt windst. 13 -5 0 Mallorca licht bew. windst. 13 6 0 Lissabon onbewolkt nno 15 5 0 Zaterdag 27 januari Zon op 8.29 uur; onder 17.17 uur. Maan op 7.36 uur; onder 14.05 uur. Maanstanden Nieuwe maan 29 januari 17.29 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 januari Hoog water 0.06 uui en 12.41 uur. Laag water 8.07 uur en 20.43 uur. Zaterdag 27 januari Hoog water 1.25 uur en 13.50 uur. Laag watei 9.27 uur en 22.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2