Twee miljoen méér bij samenvoeging van IJmondgemeenten Vanavond schaakshow "T oer nooi Cabaretier Fons Jansen voor Velsense kunstkring IN DE VISHAL EN OP ZEE Begroting van de provincie vastgesteld CHAUFFEUR VISKNECHT VOOR GEMEENTE VELSEN: „Neverita" werd overgedragen Voor beroep bedankt Minder vis meer geld „Oecumenisch onder mekaar" Velsense winkels op afwijkende tijden gesloten f Havenberichten Fikse jaap met een scheermes 5 VERENIGINGSNIEUWS VRIJDAG 26 JANUARI 1968 Velsen-IJm niden Beverwijk Puzzelprijswinnaars N.V. GE3R. DE JONGE (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Bij de voorbehandeling van de Velsense gemeentebegroting voor 1968 is de vraag ter sprake gekomen hoe veel de rijksuitkeringen voor één IJmond- gemeente meer zouden bedragen dan voor de drie IJmondgemeenten afzonderlijk. Het college van B. en W. van Velsen heeft uitgerekend dat hogere uitkeringen uit het gemeentefonds zouden worden verkregen doordat een aantal normbedra gen voor onderwijs en algemene uitke ringen hoger zijn voor gemeenten boven 50.000 inwoners dan voor gemeenten met een geringer inwonertal. Voor wat betreft de algemene uitke ring is het bedrag per inwoner voor ge meenten met 50.000 tot 250.000 inwoners voor 1968 gesteld op f67,50; voor ge meenten met 2000 tot 50.000 inwoners op 55,50, hetgeen dus een verschil is van 12,- per inwoner. Dit bedrag, vermenig vuldigd met het aantal inwoners van Be verwijk en Heemskerk (pl.m. 68.000) en met het uitkeringspercentage van 195, zou een hogere algemene uitkering ople veren van 1.591.200. Voor wat betreft de uitkering lager on derwijs is de hogere uitkering niet op zo'n eenvoudige wijze te berekenen, maar een globale raming daarvan leverde als uitkomst een hogere uitkering van onge veer 400.000 op. De uitkeringen uit het gemeentefonds zouden dus volgens de berekeningen van de gemeente Velsen bij benadering twee miljoen gulden meer bedragen voor één IJmondgemeente dan voor de drie ge meenten afzonderlijk. IJMUIDEN. Vanavond om acht uur presenteren wij in IJmuiden weer onze jaarlijkse schaakshow. Zoals men al heeft kunnen lezen zullen er dit jaar twee grootmeesters en zes schaak koninginnen simultaan spelen tegen onze lezers. Het zijn oud-wereldkam pioen Tal en de Bulgaar Bobotsov en de dames Kozlovskaja, Heemskerk, Litmanovicz, Kowalska, Nicoiau en Ivanova. Bobotsov speelt zes partijen op de klok tegen geïnviteerde sterke scha kers uit de IJmond. Elke partij krijgt hierbij anderhalf uur bedenktijd voor de gehele partij. Dolle tijdnoodscènes kunnen hier dan ook worden ver wacht, met voor Bobotsov het risico, dat hij meer partijen tegelijk in tijdnood raakt. Een voor onze lezers geheel nieuwe vorm van simultaan- schaak dus, die het alleen al de moeite waard maakt om een kijkje te komen nemen. Wij hebben veel inschrijvingen ge kregen voor deze avond, maar dank zij het feit, dat het aantal simultaanspe- lers hoger is dan vorig jaar kunnen er nog enkele liefhebbers een plaatsje achter het bord veroveren. Daartoe dienen zij dan vroegtijdig aanwezig te zijn in het Hervormd Wijkgebouw aan de Radarstraat in IJmuiden. Busreizi gers kunnen bus 70 of 75 nemen en bij de halte „Cultureel Centrum" uit stappen. (Van één onzer verslaggevers) AAN BOORD VAN DE NEVERITA. - Vanmorgen is op de werf van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij (NDSM) de 110.000 ton tellende „Ne verita" aan Shell Tankers Nederland overgedragen. De overdracht van het grootste schip dat ooit op een Nederland se werf werd gebouwd vond plaats aan boord van de gigantische tanker. Enkele uren hierna vertrok het schip voor haar eerste reis naar de Perzische Golf. Kapi tein is de heer S. J. de Geus. De heer C. Scherpenhuizen van de NDSM sprak tijdens de plechtigheid enkele vriendelijke woorden tot de heer L. F. van de Belt, adjunct-directeur van Shell Tankers. VRIJDAG 26 JANUARI Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u.: TIOS met het to neelstuk „Vader heeft een bok geschoten". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biliotheek in Santpoort-Noord, ge bouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en biblio theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord. Banjaert- straat 13: 19 tot 21 uur. ZATERDAG 27 JANUARI Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden- Oost, 20 u.Show door de Klavierschippers Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan IJmuiden-Oost, 20 u.: „Zonnebrand en bla ren" door Herv. Toneelgroep. Jeugdsociëteit „De Ark", Kerkplein, Vel- sen-Zuid, 20 u.: film „Straatterreur" daar na dansen. De Brulboei, Kanaalstraat, 20 u.: Beat door „It 1966". Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 26 JANUARI Herv. Ver. Gebouw, Schans, 20 u.: con tactavond door Beverw. Amateurfotogra fenvereniging. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Ds. J. M. van den Brink uit IJmuiden heeft voor het beroep bedankt, dat door de gerefor meerde kerk in Dordrecht op hem was uitgebracht, in verband met de vacature van ds. S. Wouters. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Drs. D. J. van Dijk, voor zitter van het produktschap voor vis en visprodukten heeft donderdagmiddag be kend gemaakt, dat de totale aanvoer van voor menselijke consumptie verkochte vis (voor geheel Nederland) vorig jaar 252.000 ton bedroeg tegen 274.000 ton in 1966. De waarde steeg echter van 216 mil joen in 1966 tot f 222 miljoen in 1967. De stijging van de waarde is voorna melijk veroorzaakt door de stijging van de opbrengst van platvis, in het bij zender van tong. 7,50 H. Keuter, Oranjestraat 24, IJmuiden. 5,Mej. Ch. E. de Koning, Snellius- straat 33, IJmuiden. 2,50 Mevr. L. Wuite, Lijsterlaan 21, IJmuiden. (Van een medewerker) VELSEN. „Lekker oecumenisch onder mekaar!" Deze zinsnede, af komstig van Wim Sonneveld, wordt bij het éénmanscabaret van Fons Jansen volledig in praktijk gebracht, en wel met een sprankelende en ver frissende humor, waarbij zowel de dominee als de pastoor ieder het zijne krijgt toebedeeld. In „Hoe meer zie len" heeft cabaretier Fons Jansen donderdagavond een stampvolle (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Bij de begrotingsbehande ling in Velsen heeft een van de raadsle den er de aandacht op gevestigd, dat de openstellingstijden van de naar zijn me ning in betekenis toenemende winkels in Velsen, meer nog dan vroeger, afwijken van de omliggende gemeenten. Dit raadslid stelde vast dat in de ge meente Beverwijk in het afgelopen jaar mede door een gunstig advies van de Kamer van Koophandel in Haarlem, een voorstel tot verschuiving van de dinsdag middagsluiting naar de maandagmorgen werd aangenomen en ingevoerd. Hierdoor zou de sluitingsregeling van Velsen nog meer geïsoleerd worden. Ook de moge lijkheden om het centrum van Haarlem te bereiken zijn nog uitgebreid door de doortrekking van de buslijn naar Haar lem. Naar aanleiding van deze feiten heeft een raadslid bij de voorbehandeling van de begroting gevraagd of burgemeester en wethouders van Velsen plannen in stu die of voorstellen in ontwikkeling hebben die een spoedige opheffing beogen van de afwijkingen die thans bestaan tussen de openingstijden van de winkels in Velsen en die welke gelden in de omliggende gemeenten. Burgemeester en wethouders hebben uitvoerig geantwoord op deze vraag. Zij stellen dat bij de halvedagsluiting de be langen zijn betrokken van de onderne mers, het winkelpersoneel en van de consumenten. Zij zijn van mening, dat een wijziging van de bestaande regeling, welke naar hun mening vanwege haar overzichtelijkheid voor het publiek goed heeft voldaan, door B. en W. pas kan worden voorbereid, indien één der partij en daartoe een voorstel doet. Laatstelijk heeft de Velser Middenstand Centrale in 1964 een verzoek aan de ge meenteraad gedaan om de halvedagslui ting zodanig te wijzigen, dat op maandag na 13.00 uur de winkels in meer duurzame gebruiksgoederen en op dinsdag na 13.00 uur de andere winkels voor het publiek gesloten zouden zijn. Voor de vis- en sla gerswinkels zou de bestaande regeling ge handhaafd moeten blijven. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken, die om trent een zodanige regeling ingevolge de Winkelsluitingswet moet adviseren, had destijds bezwaar tegen het verzoek in verband met het tot stand gekomen com promis tussen de landelijke organisatie van werkgevers en werknemers in het winkelbedrijf ten aanzien van de vijfdaag se werkweek. Ook bij de betrokken organisaties van winkelpersoneel kon dat verzoek geen in stemming verkrijgen, omdat men'het lan delijk overleg inzake de vijfdaagse werk week wenste af te wachten. Met de Velser Middenstand Centrale is toen overeengekomen, dat de ontwik keling van de gang van zaken zou worden afgewacht en dat deze centrale met nade re voorstellen zou komen. Dit is blijkens de mededelingen van B. en W. tot op heden nog niet geschied. Ook ten aanzien van de invoering van een koopavond zijn B. en W. van mening dat het initiatief daartoe moet uitgaan van belanghebbenden. Het staat deze te allen tijde vrij een daartoe strekkend verzoek bij de gemeenteraad in te dienen. Stadsschouwburg in Velsen onthaald op zijn fijnzinnige, ragscherp uitge sponnen grappenmakerij, die echter nergens hatelijk of venijnig wordt, terwijl er toch zeker rake dingen worden gezegd. De kerk biedt Jansen eindeloos veel mogelijkheden; daarnaast is hij een ware goochelaar met het woord, waarmee hij als het ware doorlopend jongleert, hetgeen resulteert in een enkele uren durende aaneenschakeling van flitsende woord spelingen. In zijn nieuwe programma laat Fons Jansen naast zichzelf ook een doodgraver en een electricien hun mening over ge loofszaken verkondigen. De electricien zet hij daverend in met: „Een dominee belde mij op en sprak: Als ik op de preekstoel sta, staat er geen licht op!" Ook in zijn Pauzeparade" liet hij duidelijk blijken over een veelzijdig talent te beschikken, toen hij een keur van typeringen liet zien, waaronder een kostelijke non die een wervingsactie voor het klooster op touw heeft gezet, waarover zij zegt: „Als je er drie zusters bij hebt gebracht mag je er zelf uit!" De ernstige zijde heeft Jansen evenmin onberoerd gelaten en serieuze zaken snijdt hij aan met zijn liedjes „Slacht offers" en „Het heilige land" (Wat zou er gebeuren als Jezus nu eens terugkwam in Jeruzalem). Naast Fons Jansen dient ook zijn vaste pianist Frans Oudhoff, die tevens de muzi kale leiding van 't programma heeft te wor den genoemd als 'n voortreffelijk begeleider. Decors en rekwisieten waren eveneens bijzonder sfeerrijk en smaakvol en door hun strakke eenvoud ook zeer doelmatig gecombineerd met een perfecte belichting Alle „andersdenkenden" in de zaal in zijn welkomstgroet zei Jansen: „U denkt stuk voor stuk wat anders, daarom bent U geen eenheid meer, doch allemaal an dersdenkenden!" gaven terecht blijk van hun bijzondere waardering voor het ge- bodene met een ovationeel applaus. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Alle bezoekers van de Bonte Avond van het Hoogovenschaak toernooi, dat dit jaar in het teken van een bal-masqué stond, zullen zich dit festijn van gisteravond nog lang blijven herinneren. Mede als gevolg van de veranderde accommodatie, moest ook uitgezien worden naar een andere ruimte om al de gastvrouwen en gastheren met de Er werden ook spelen gedaan. Onder meer het zich aan een touw voortbewegen door middel van een semi-zeepkist. Grootmeester Tal uit de USSR maakte daarbij, mede door zijn kledij, bijzonder veel indruk. schakers en hun aanhang een feest avond aan te bieden. De traditioneel geworden Bonte Avond namelijk is van meet af een avond geweest, welke spe ciaal bestemd was voor degenen, die de schakende menigte onderdak en gastvrijheid bood. Daarom was een grote zaal nodig en men heeft die gevonden in de Dr. Prinsen Sporthal in Heemskerk, waar donderdagavond vele honderden bijeen zijn gekomen en tot vroeg in de morgen hebben feestge vierd. De organisatoren hebben zich volko men uitgesloofd om van de overigens kale sportzaal een gezellige ruimte te maken en zij zijn daarin voortreffelijk Een overzicht van de vermomde menigte in de Dr. Prinsen Sporthal in Heemskerk, tijdens de jaarlijkse Bonte Avond van het Hoogoven- schaaktoernooi. Er was door menig een veel werk van gemaakt. geslaagd. Even leuke als frisse versie ringen aan de wanden, gezellige zitjes, gegroepeerd rond de dansvloer, een enorm visnet, waarin ontelbare kleur rijke ballonnen waren gelegd, met daar bij op een podium het VARA-dans- orkest onder leiding van Charlie Ne- derpelt: dat waren de indrukken van een ieder die binnenkwam. Hongaren, Russen, Chinezen, Arabi sche sheiks, personen uit de oude Franse geschiedenis, een pater met in zijn hand en daarin lezend het boek „Wat zien ik"; cowboys en charman te cowgirls; Noordafrikaanse danse ressen, clowns en badbasten, boeren en boerinnen, zij Waren er alle in één bon te mengeling. Ook was er een grootmeester, die woensdagmiddag na zijn strijd te heb ben gestreden, z'n „pakkie-an" ging halen en ontdekte, dat hij als Muske tier lange kousen diende te dragen, die echter niet bleven zitten. Dankzij mevrouw Van der Velde, de gastvrouwe van „Kennemerduin" kreeg hij een vervangende „appara tuur", welke zijn lange kousen tot het laatste ogenblik ophield. Het was indrukwekkend te zien, hoe velen bijzonder veel werk ervan ge maakt hadden om zich onherkenbaar te maken. Tussen de openingsfanfare om negen uur en het démasqué om twaalf uur lagen echter uren van naar hartelust dansen, van heerlijk zitten uitpuffen en luisteren naar de zangeres Margie Ball en de 72-jarige balleider Theo Moens en het doen van allerlei spelle tjes, waarvoor prijzen beschikbaar wa ren gesteld. Het démasqué heeft plaats gehad precies op het moment, dat het middernachtelijk uur aanbrak. De lich ten werden afgezwakt en bij het afne men van de maskers en de uitroepen van herkenning, daalden honderden ballonnen neer op de massa welke zich op de dansvloer bevond. Als één stac cato-geroffel zo ploften de ballonnetjes in de handen van degenen, die ze op vingen. Niets was dus onbeproefd gelaten om er een heerlijk feest van te maken. rrfWWVIIWWWIAIWWWWMWMWMWWIlWIWIWWMIlWlllftlWWWMWMWWWWWIlWMIflWWIWMWWWIlWWWtfWWWWWWyWIl (Van een medewerker) IJMUIDEN Donderdag werden in IJmuiden in totaal 5950 kist envsi aange voerd. Bij de aanvoer waren: 655 kisten tong en tarbot. 1 heilbot, 1210 schol, 15 schar, 1105 haring, 2 makreel, 265 schelvis, 502 wijting. 965 kabeljauw en gul. 1 leng, 62 haai. 5 poon, 1125 koolvis en 37 diversen. Prijzen, per kilogram in guldens: heilbot 5, gr. tong 3,72-3,44. grm. tong 3.46-3.37, kim. tong 4.36-4,17, kl. tong 1 5.43-5,18. kl. tong 2 5,35-5,12, tarbot 1 8,60-8,25. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw. 144-72, gr. koolvis zwart 126-63, gr .leng 72. Per 50 kilogram: gr. en grm. schol 25-23, kim. en kl. schol 1 26-23, kl. schol 2 25-17, schar 45-25. v. haring 24,60-20,20, makreel 54, gr. schelvis 48, grm. schelvis 51. kim. schelvis 55. kl. schelvis 1 71-67, kl. schel vis 2 66-55, wijting 27-21, gr. gul 37-33, middel gul 34-26, kl. gul 30-27, kl. haai 43-30, poontjes 46. kl. koolvis zw. 28-23. Besommingen in guldens: KW 191 6.020, 150 4.030, 72 5.980. 197 4.220, 96 3.510, 94 2.930, 206 8.220, 40 1.180. Aanvoer van vrijdag In IJmuiden werden vrijdagmorgen door tweeëntwintig vaartuigen aange voerd: 5260 kisten vis, 30.000 kilogram tong en 1200 stuks stijve kabeljauw. Bij deze aanvoer waren 220 kisten schelvis, 65 kleine kisten schelvis. 250 wijting, 200 kleine kisten wijting, 630 gul en kabel jauw, 7800 koolvis, 1700 import haring, 45 kleine kisten makreel, 890 schol, 30 tar bot, 20 haai en 140 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram werd, in guldens betaald voor: heilbot 6,40-5,50; tarbot 8,60-7,70; grote tong 3,57-3.41; grootmiddel tong 3,41 3,29; kleinmiddel tong 3,87-334; tong een 5,16-4,36; tong twee 5,17-4,44. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 78 68; middel kabeljauw 80-70; grote koolvis 116-110; middel koolvis 65-55; grote leng 70. Per tien stuks: grote kabeljauw 62-48; middel kabeljauw 36-27. Per stuk: kreeft 21; haai 426. Per 50 kilogram: grote schelvis 44-41; middel schelvis 41-40; kleinmiddel schelvis 47-42; schelvis een 52-47; schelvis twee 48- 20; kabeljauw een 33-29; kabeljauw twee 31-26; kabeljauw drie: 26-20; koolvis een 26-20; koolvis twee 21-17; grote schol 38- 20; schol twee 27-20; schol drie 26-21; schar 46-35; bot 5; poon 41; haai 40; wij ting 31-17. haring 23.60-21, tarbot 214- 190; griet 130: kuit 22-18. Scheveningen De aanvoer in Schevingen bestond vrij dagmorgen uit 110 kisten schelvis; 100 wijting, 140 kleine kisten wijting, 450 gul en kabeljauw, 240 koolvis, 18 kleine kis ten haring, 170 kleine kisten makreel. 700 schol, 400 stuks stijve kabeljauw en 10.000 kilogram tong. Donderdag te IJmuiden aangekomen: Triumph, van Goole; Amstelstroom, Hull; Boreas, Rotter dam; Hugo Oldendorff, Malaga; Jo-Jo, Grange mouth, IJmuiden; Alca, Ixpila, Velsen; Rien Teekman, Swansea; Ciudad de Barranquilla, Antwerpen; Gazelle, Boston, Zaandam; Irish Willow, Rotterdam; Dahra, Bremen; Waver- stroom, Par; Holland, Antwerpen; Reinbek, Bre men; Spes, Swinemiinde, IJmuiden; Melissa H., Dagenham; Meppel, Londen. Donderdag van IJmuiden vertrokken: Fivel- borg, naar Boston; Luise Emilie, Delfzijl, Bever wijk; Jacob Teekman, Boston. IJmuiden; Dit- marchen, Rotterdam; Leckö, Birkenhead; Gem ma, Klaipeda; Brunla, Antwerpen, Velsen; Gamess, Middlesbrough; Martenshoek, Delfzijl. Beverwijk; Veritas, Londen; Saint Mare, Duin kerken; IJstroom, Dagenham; Amstelland, Santa Cruz; Amstelstroom. Huil; Susan. Fleetwood; Hornclipper, Barcelona; Malbork, Stettin, Vel sen; Mira, Rotterdam; Mona Rosa, La Rochelle; Hercules, Rotterdam; Berkelstroom, Rotterdam; Rien Teekman, Rotterdam; Amasus, Huil. Vrijdag te IJmuiden aangekomen: Louise, van Kingslynn; Chiron, Paramaribo; Ask, Rotter dam; Tegeler Plate, Zeebrugge; Ine, Londen; Nieuwe Waterweg, Colchester, IJmuiden; Congo- kust, Vlissingen; Egret, Liverpool. Vrijdag van IJmuiden vertrokken: Nico P. W., naar Birkenhead; Hugo Oldendorff, Emden. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Na 4 dagen vergaderen hebben de Provinciale Staten van Noord- IIoiland de begroting 1968 en de begro tingen voor de provinciale ziekenhuizen en de provinciale bedrijven vastgesteld. Tijdens de besprekingen zegden Gede puteerde Staten nieuwe nota's toe, onder meer over economische zaken, energie voorziening en de recreatie, welke nota's in de loop van het jaar behandeld zullen worden. De gas- en olieboringen en de trans porten van olie en giftige stoffen op het IJsselmeer hadden de aandacht van de ver gadering in verband met de drinkwater voorziening. Het college van Gedeputeer de Staten heeft verscheidene brieven aan de regering gezonden en thans besloot de vergadering ter ondersteuning van de brieven in een motie de regering te ver zoeken bij het verlenen van vergunnin gen stringente bepalingen vast te stellen. Een voorstel van de heer Maas (CPN) om de kampeertarieven voor Bakkum Wij varen onder de veilige vlag van de Ned. Spaarbankbond. Baschermvrouwe H.M. de Koningin Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen nog niet te verhogen werd verworpen met 11 tegen 38 stemmen. Het lid van Gedeputeerde Staten mr. J. R o e 1 s e (Partij van de Arbeid) deed mededelingen over de plannen voor de aanleg van het bos bij Spaarnwoude en zeide dat afgewacht moet worden tot het rijk gelden beschikbaar stelt. De pro vincie en de bij het plan betrokken ge meenten zijn gereed. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De ongevallendienst in Velsen moest donderdagmiddag om drie uur ijlings uitrukken naar de Graham- straat in IJmuiden, waar een bewoner zich tijdens het scheren zodanig had ver wond, dat hij met een slagaderlijke bloe ding naar het Antoniusziekenhuis moest worden gebracht. GEVRAAGD AANMELDEN Rijksvishal D 23 - 24 - Tel. 15334 - 15108 Bij het reageren op ad vertenties, die onder num mer worden geplaatst, ge lieve men er rekening mede te houden dat wij alleen de bezorging op ons kunnen nemen van brieven, die een recht streekse aanbieding be vatten. De verzending vaa re clame-drukwerk valt daar dus niet onder

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5