Lot vismeelfabriek IJmuiden hangt aan een zijden draad doet u atol? vaker> niet dan Verplicht diepvriezen van visafval kan zaak redden Automobilisten W BOEKHANDEL ERASMUS IJMUIDEN SANTPOORT "ÏSSS™" Kamers van Koophandel tegen hogere stroomtarieven Aanvoer zoute haring mag tot 1 maart Ben Line IN DE IJMOND IJmuiden Beverwijk Heemskerk m Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Zentveld en Van Breemen LANGS SLUIZEN EN HAVENS fè! VRIJDAG 26 JANUARI 1968 9 VeY ordening Willemsbeekweg 88 - Tel. 1 46 27 Werkgroep verzamelt materiaal Felle discussies Niet haalbaar Let op en doet uw voordeel WEEK AANBIEDING EEN GROTE BUS AUTOSHAMPOO met spons voor 1.75 winkelwaarde 3.70 Automobielbedrijven Stadsschouwburg KéMiemer theater Luxor Marquette theater Arie van der Veer -levende fj desperado' en contra fi9u aan ren Aan niet boek Want hun en ngsters leden ga ver chtzwart r'ms boekh En vee agerS Aan end aH(j rbeten spann sla beleeft ve hun nu eenrriQ en leest iié maakt PnWie Dat om woont LANGE NIEUWSTRAAT 243 TELEFOON 16138 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het lijkt niet uitgesloten dat de vismeelfabriek in IJmuiden per 31 maart van dit jaar haar deuren zal sluiten. Het al dan niet voortbestaan van de vismeelproduktieafdeling van de n.v. Chemische Fabriek De Toekomst in IJmui den is een zaak waarover op 15 februari in Den Haag mede zal worden beslist door de bestuursvergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Er zijn zeventig personen direct en indirect betrokken bij een eventuele sluiting van de fabriek, die door onvoldoende grondstoffen in een penibele situatie is gekomen. Door middel van een verordening wil men nu proberen de toevoer van visafval naar het bedrijf te verhogen. De Toekomst is de enige vismeelfabriek in Nederland en wordt algemeen onmis baar voor het visserijbedrijf in Neder land geacht. De desbetreffende verordening strekt ertoe te bevorderen, dat be- of verwer kers waaronder ook begrepen de klein- handelsbedrijven de door be- of ver werking verkregen visafvallen (vis welke niet meer voor menselijke consumptie ge- ADVERTENTIE Vraag naar onze spaarregeling (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tijdens een vergadering in Hilversum van de voorzitters en se cretarissen der zes Noordhollandse Ka mers van Koophandel is een werkgroep gevormd die op korte termijn materiaal zal verzamelen om aan te tonen dat de bestaande situatie op het gebied van elek triciteitstarieven onhoudbaar is. Daarbij wordt aangeknoopt bij de brief die de gezamenlijk Kamers op 4 januari aan de minister van Economische Zaken over de aangekondigde tariefsverhoging van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noor- Holland hebben gestuurd. In deze brief wordt er op gewezen dat het argument voor de tariefsverhoging te weten het teruglopen van de winst, in het licht van de werkelijke bedrijfsresul taten geen stand houdt. De teruggang die op de bedrijfsrekening valt waar te ne men, is namelijk te wijten aan wijzigin gen in de boekhoudkundige presentatie, zoals het toepassen van extra afschrij vingen, extra reserve- en vermogensvor ming, en het opvoeren van rente over eigen vermogen. De Kamers menen dan ook op goede gronden te moegen betwij felen dat kostenstijgingen in de exploi tatie het bedrijf zouden nopen tot een ver hoging van de tarieven. Verder voeren de Kamers aan, dat uit een vergelijking van de grootverbruikerstarieven in Noord- Holland en andere provincies blijkt, dat nu al deze tarieven in onze provincie tot de hoogste van ons land behoren, met alle nadelige consequenties van dien voor het vestigingsklimaat in dit gebied. In hun brief verzoeken de Kamers van Koophandel in de provincie Noord Hol land de minister de voorgestelde tariefs verhoging niet goed te keuren, waarbij nog aangevoerd wordt dat een dergelijke verhoging in strijd zou zijn met het ook voor overheidsbedrijven geldendë prijsbe leid van de regering. (Van een verslaggever) IJMUIDEN De Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij, die het Pro duktschap voor Vis en Visprodukten ver zocht had de aanvoer van gezouten haring ook na 1 januari, voorlopig tot 1 februari te verlengen, heeft meer gekregen dan zij had verzocht. De teelt is verlengd tot 1 maart. In de bestuursvergadering van het pro duktschap is de heer Osendarp sr. uit IJmuiden benoemd tot lid van de commis sie voor internationale zaken. De heer Osendarp is waarnemend voorzitter van de Zeevisgroothandelvereniging in IJmui den schikt is) afleveren in diepgevroren toe stand, „zulks uit een oogpunt van hygiëne en volksgezondheid". Een aantal leveranciers van visafval heeft ernstige bezwaren tegen de verorde ning, daar deze de export van het artikel, straks duurder geworden door de vries- kosten, onmogelijk zou maken. Afvber van visafval in verse toestand van de vis- hallen naar de dichtstbijzijnde vismeel fabriek of soortgelijke inrichting zal vol gens de verordening wel zijn toegestaan. De leveranciers worden door de veror dening dan wel gedwongen hun visafval naar De Toekomst te brengen, terwijl het buitenland met name Duitsland er meer voor zou betalen. Bijna drie uren is donderdagmiddag in de bestuursvergadering van het produkt schap gediscussieerd, dikwijls heel fel, over deze aangelegenheid. Ter vergadering bleek men unaniem van mening te zijn dat de vismeelfabriek in IJmuiden onmisbaar is voor het Ne derlandse visserijbedrijf. Waarschijnlijk een meerderheid achtte het echter niet rechtvaardig dat, terwille van het voortbestaan van de vismeelfa briek, slechts enkelen het gelag zouden moeten betalen. Enkele leden twijfelden aan de efficiën te opzet en de leiding van de vismeelfa briek. Voorts werd de vrees uitgesproken dat door de verordening De Toekomst een monopoliepositie zou gaan innemen en naar eigen goeddunken de prijzen zou kunnen vaststellen. De woordvoerder van De Toekomst, de heer D. J. Gouda toonde zich onbevreesd voor een eventueel objectief onderzoek betreffende opzet en leiding van de vis meelfabriek. In Duitsland worden, volgens de heer Gouda, de laatste jaren soms prijzen voor visafval uit Nederland betaald die twee maal zo hoog liggen als die welke in dat land zelf gelden. Het laat zich raden wélt de Duitsers straks voor Nederlandse vis afval willen betalen wanneer afzet in ons land niet meer mogelijk zal zijn wegens het ontbreken van een eigen vismeelfa briek. De heer Gouda deed voorts de suggestie een formule te vinden waardoor De Toe komst geen misbruik zou kunnen maken van haar monopoliepositie. Men zou de verordening desnoods voor slechts een jaar kunnen laten gelden. Als in dat jaar het vertrouwen in De Toekomst zou wor den beschaamd, dan kan men er mee stoppen. Het leek er op, dat indien het voorstel tot vaststelling van de verordening don derdagmiddag in stemming zou worden gebracht, er geen meerderheid voor zou worden gehaald. Dit gezien de samenstel ling van de vergadering donderdagmiddag, waarbij slechts enkele vertegenwoordigers van werknemerszijde aanwezig waren. Bij een afwijzing van de verordening zou de vismeelfabriek in IJmuiden on herroepelijk per 31 maart aanstaande wor den gesloten. Besloten werd het voorstel aan te hou den tot een vervroegde volgende bestuurs vergadering, die op 15 februari zal wor den gehouden. Allen die te maken hebben met de consequenties van de verordening krijgen hierdoor de gelegenheid zich te beraden om hun difinitief standpunt op de komende bijeenkomst naar voren te brengen. Inmiddels zal dan wellicht ook van de zijde van het ministerie van Landbouw en Visserij en het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een duidelijk standpunt bekend worden. Pikante bijzonderheid: eerst donderdag morgen ontdekte voorzitter drs. D. J. van Dijk, dat de verordening „niet was opge hangen" en zo iets had gedurende vier weken wel het geval moeten zijn. Hetgeen geen bezwaar bleek het desbetreffend voorstel toch ter tafel te brengen. ADVERTENTIE Geldig t/m vrijdag 3 februari Bij een bedrag van 10,of meer benzine getankt aan ons Caltex- benzinestation te IJmuiden, krijgt u Ook banden verkopen wij met een speciale korting en dan nog gratis monteren. Service-station geopend: Weekdagen van 7.30 tot 21.30 uur. Zaterdag van 8.30 tot 18.00 uur Zondag van 8.00 uur tot 18.00 uur. Leuke attracties voor uw kinderen Wijk aan Zeeërweg 194, IJmuiden Telefoon 1 21 81 li IJMUIDEN. Het vrachtstoom schip, hierbij op de foto, is de Ben- cruachan, die van 1946 tot 1966 heeft toebehoord aan de Ben Line van Wil liam Thomson Co in Edinburgh. Het was een van de eerste schepen die na de tweede wereldoorlog nieuw aan deze Schotse scheepvaartmaat schappij werden toegevoegd. In 1946 werd het opgeleverd door J. L Thomson Sons te Sunderland, groot 8047 bruto reg. ton en 11362 ton draag vermogen. De lengte over alles bedraagt 147,08 m, de breedte 18,34 m, de holte DE GROTE ATTRACTIE van de hier zondagmiddag te vertonen film „Gekken trekken de kaart" bestaat uit de aanwezigheid van Danny Kaye, een van de weinige solo-komieken waar de filmindustrie thans nog over mag beschikken. Ditmaal werkt hij onder regie van Frank Tashlin een reeks groteske situaties uit, waarvoor het verhaal zich afwisselend afspeelt in gangsterholen en financiers kringen. Als men dan nog weet dat Danny Kaye een argeloze kantoor bediende mag vertolken, die door een gangsterbende is aangewezen om bij allerlei snode plannen als slachtoffer te fungeren, waarbij hij op het be slissende moment steeds de dans weer weet te ontspringen, dan heeft men zich wel zo ongeveer een beeld gevormd van de humor, waar de be zoeker op zal worden onthaald. Amu sant en verkwikkend dus. HET HOOFDNUMMER van dit week- programma bestaat tot en met zondag avond eveneens uit een kostelijke film: „De zeven vechters van de MacGregors", zeven vechtlustige Schotten in het Wilde Westen, die dan ook prompt slaags raken met bloeddorstige Mexicaanse bandieten. Deze koppige lieden knokken voor het recht en hun leven, met als apotheose de glorieuze eindafrekening onder doedel- zakmuziek. PAS ONLANGS MET de censuur opge loste moeilijkheden hebben het mogelijk gemaakt, dat de reeds twee jaar geleden in Nederland geïmporteerde Zweedse film „Zomernachten in Zweden" nu tot en met woensdag in City kan worden vertoond. Het geheel wordt aangekondigd als een realistische thriller in kleuren over een liefde, die strandde op jaloezie en nudis- tische neigingen. Vooral dit laatste zal wel de oorzaak van dit lange uitstel zijn geweest, maar in ieder geval kunnen de liefhebbers van dit genre er nu het hart aan ophalen. In kleuren nog wel! ZONDAGMIDDAG OPNIEUW opwin ding, maar dan van geheel andere aard, door middel van „De onzichtbare tegen stander" met Gary Cooper in de hoofd rol. Voor deze gelegenheid is hij de man die vrijwillig smaad en verachting op zich neemt, teneinde een bende gevaarlijke schurken te ontmaskeren. EEN Flik® MET VEEL Dracula-effecv ten is „De terreur" voor de voorstelling van zaterdagnacht, omdat het hier een verdwaalde officier uit het Napoleontische leger betreft, die bij de Baltische kust getuige is van de verdwijning van een wondermooi meisje. Hij gaat haar achter na en komt dan in een geheimzinnig kas teel terecht, dat door een halfgare baron wordt bewoond. Het blijkt hem al .direct dat er in deze mysterieuze omgeving het een en ander hapert, want zowel het scho ne schepsel, als de baron en een oude heks houden zich hier intensief bezig met de zwarte kunst. Ten overvloede wordt de rol van de gekke baron door Boris Karloff gespeeld, waarmee men dan te vens voldoende is ingelicht over de ver schrikkingen, welke de bezoeker van deze film staan te wachten. DIT WEEKPROGRAMMA bestaat voorts uit „Cairo", een spionagefilm die op historische feiten moet berusten en waarvoor Audie Murphy onder meer is aangetreden. Tot en met zondagavond dus mysterieuze gebeurtenissen rond een in ternationaal geheim. Zondagmiddag weer een serie nieuwe avonturen van de voor malige televisiehelden „Batman en Robin" waarna tenslotte tot en met woensdag „Beminnelijke vlegel" wordt vertoond met Jean Paul Belmondo als een playboy, die wel raad weet met de hem voortdu rend omringende vrouwtjes. IN DIT THEATER wordt tot en met woensdag „James Bond contra dr. No", weer eens voor het publiek teruggebracht, welke film dikwijls de beste uit deze serie is genoemd. Alleen zondagmiddag worden deze vertoningen even onderbro ken voor „De Noormannen komen", waar mee de liefhebbers van sensatie en spec taculaire taferelen ongetwijfeld een groot genoegen zal worden bereid. OOK IN HEEMSKERK is de Franse acteur Jean Paul Belmonde zondag- en dinsdagavond te zien, maar dan niet als playboy, zoals in Beverwijk, maar als de onverschrokken avonturier in „Chine se avonturen in China", een kleurig en op windend filmverhaal, dat in alle grote the aters wekenlang moest worden geprolon geerd. Zaterdagavond en zondagmiddag wordt met „Zo gaat dat in Texas" een geestige parodie op de western vertoond terwijl in de eerste matinee van zondag „Maciste in het stenen tijdperk" draait, zoals de titel reeds onthult de wederwaar digheden van deze gerenommeerde kracht patser in een voor-historische wereld. De Bencruachanvan de Ben Line. 11,15 m en de diepgang 9,27 m. De voort stuwing geschiedt door turbines, vermo gen 7500 pk. Na twintig jaar voor de Ben Line te hebben gevaren werd het schip in 1966 dus, verkocht aan de Twenty Five March Shipping Co te Piraeus en kwam als Annunciation Day onder Griekse vlag. De Ben Line is met haar eerste schip begonnen in het jaar 1839. Eigenaren wa ren Alexander en William Thomson, die in 1825 waren gestart met een scheeps makelaarskantoor in Leith. Het waren zo nen van James Thomson, een bouwvak ker te Edinburgh. Dat eerste schip heette Carrara, een houten bark van 218 ton en in 1939 gebouwd in Brucehaven. Dit zeil schip, dat 26,82 meter lang was, werd in februari 1847 verkocht en veranderde daar na nog enkele malen van eigenaar. Toen het schop op 19 maart 1967 bij Queen- stown verongelukte, behoorde het toe aan W. Mechin te Shoreham. Zeilschepen die na de Carrara in be drijf kwamen waren onder andere de Aus tralia, de Joanna, Wanderer en Signet. Het eerste schip waarvan de naam met „Ben" begon verscheen in 1853: Het was een houten bark van 382 ton en 35 meter lengte. Dit schip, de Bencleuch werd in maart 1869 verkocht en werd op 11 mei 1869 overstoomd in de Finse Golf door het stoomschip Norfolk uit Huil. Er werden geregeld nieuwe schepen be steld en ook aankopen gedaan en het is een traditie geworden dat de namen der schepen met „Ben" begonnen. In de jaren twintig werden ook zaken gedaan met de Holland- Amerika Lijn. De in 1902 voor Furness gebouwde Como, die later toebehoorde aan Rob M. Sloman en onder Duitse vlag kwam, werd in 1909 gekocht door de Holland-Amerika Lijn en kreeg de naam Gorredyk. Dit schip werd in oktober 1923 verkocht aan de Ben Line en heeft tot 1931 toen het werd gesloopt, gevaren onder de naam Benmacdhui. De Benvrackie, die in 1924 aan de Ben Line werd toegevoegd, heette daarvoor Maar- tensdyk en was van 1909 af het eigendom van de Holland-Amerika Lijn geweest. De Benvannoch was de vroegere Sloterdyk.' Deze drie schepen veranderden later nog een keer van eigenaar en werden aan het begin van de jaren dertig voor de sloop verkocht. De Bencruachan, die in 1966 werd ver kocht, was het tweede schip van die naam De eerste kwam in september van .het jaar 1928 nieuw in de vaart, na te zijn gebouwd door D. Rowan &Co Ltd te Glas gow. Het wa§ een vrachtschip van 5920 bruto reg. toh en 130,75 meter lengte en voorzien van een stoommachine van 3000 pk voor een vaart van ruim 12 knopen. Deze eerste Bencruachan is op 5 juli 1941 na een mijnexplosie gezonken. Het schip had twee zusterschepen, de Benve- nue en de Benmohr, die eveneens tijdens de oorlog verloren zijn gegaan: de Ben- venue op 15 mei 1941 en de Benmohr op 4 maart 1942. Beide schepen werden ge torpedeerd. William Thomson Co. heeft momen teel de beschikking over 29 schepen, ver deeld over vier maatschappijen, waarvan de Ben Line Steamers Ltd. met 23 sche pen de grootste is. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9