Piet Liebregts „manager maar in feite chauffeur GELDERMANS ALS PLOEGLEIDER NAAR DE TOUR DE FRANCE KOEPERMAN BLEEF WERELDKAMPIOEN Verkerk blijft de grote favoriet voor Huiskes Telstar niet kansloos tegen sterk ADO BELANGRIJK DUEL IN ALKMAAR: p>' Willem II verloor het spel Geldermans: Janssen moet meepraten wie gekozen wordt Nederlaag van Flamingo's Winst voor Heemskerk Cardinals baas over Exercitia Happel tekende bij voor ADO Wereldrecord voor Karen Muir AZ '67 ONTMOET HAARLEM De opstellingen 11 ZATERDAG 27 JANUARI 1968 yy Pellenaars niet Wagtmans exit TWEEDE VERKOPER TAPIJTAFDELING stoixteiibeek Hoogoventournooi Geldermans (midden) in pyjama in gesprek met de heren Steenbergen en Zwartepoorte. (Van onze sportredacteur) HAARLEM. In het holst van de nacht zijn Willem van Steenbergen, voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, en Adrie Zwartepoorte, lid van die sport commissie, in een pijlsnelle rit van het Haagse hotel Den Hout naar het huis van Ab Geldermans in Bever wijk gereden om hem officieel te vragen of hij ploeg leider wil zijn van de Nederlandse formatie in de Tour de France. Met het ja-woord van de Beverwijker was het definitief: Geldermans, vorig jaar als stand by met Wagtmans meegegaan, is de nieuwe ploegleider voor de Tour. Terwijl dit feit in Beverwijk beklonken werd zaten de vertegenwoordigers van sponsor Willem II- Gazelle, de heren Breukink, Oepts en Mauser, zeer som ber terneer in het verlaten Haagse hotel, zich nog af vragend, hoe het mogelijk was, dat hun ploegleider Ton Vissers door de KNWU terzijde was geschoven. Dat was overigens niet zo vreemd natuurlijk, omdat de KNWU gewoon vastgehouden heeft aan haar standpunt van vo rig jaar: een neutrale ploegleider in de Tour. Dus kon het Vissers niet worden. De KNWU was wel bereid een tweede man mee te laten gaan, die de belangen van de sponsors zal kunnen behartigen. Dat werd ook niet Vissers, maar Piet Liebregts, die onder de naam ma nager, maar in feite als chauffeur van Geldermans naar de Ronde van Frankrijk gaat. vorig jaar naast hadden. Hij heeft de zaak gered. In Geldermans hebben we het volste vertrouwen. Ook de renners waren enthousiast over Geldermans' steun in de Tour". Daarmee was Wagtmans dus stil afgegaan door een zijdeur. En te weten dat de KNWLT nog maanden na de Tour had gezegd: „Wagtmans heeft het prima gedaan". Intussen blijft het de vraag, hoe het nu verder gaat. /Of Willem II zijn renners ter beschikking stelt en het programma afstemt op de Tour. En verder hoe de renners reageren, zoals Janssen en Kars tens. Janssen heeft een slag om de arm gehouden, maar Karstens niet. De vraag is of Geldermans een Karstens mee wil nemen, die hem zie onze krant van gisteren voor een ondeskundig ploeg leider heeft uitgemaakt. De vraag blijft ook of Janssen zelf naar de Tour gaat. Geldermans reactie daarop was nogal laconiek. „Ik kan het me wel indenken dat Karstens Pellenaars mee wil hebben. Hij is altijd de lieveling van Pellenaars geweest. Vorig jaar heeft hij niets klaar gemaakt, toen heb ik daar wat van ge zegd, dat staat hem niet aan natuurlijk. Hij kan nu wel zeggen Geldermans dit en Geldermans dat, maar hij moet eerst nog maar eens klaarmaken, wat ik op mijn lijst heb staan. Karstens zal als hij meegaat zich naar mij moeten zet ten en ik niet naar hem. Ze gaan met mij niet op de loop. Als het hem niet aan staat pakt hij zijn koffertje maar" Hans Rombouts De Willem Il-sponsors hebben Gelder mans-Vissers naar voren geschoven. Maar Vissers zelf zei ons vannacht in Rotter dam: „ik zou natuurlijk nooit als chauf feur met Geldermans meegegaan zijn. Ik ploegleider en Ab chauffeur, dat wel. Maar het is niet zó voor elkaar geko men. Erg spijtig, zeker voor Willem II- Gazelle. Zulk soort dingen kunnen er toe bijdragen, dat zo'n sponsor, die zich toch ergens genomen voelt, er de brui aan gaat geven". Vanaf zeven eer gisteravond tot half één vannacht heeft de sportcommissie (met de hoofdbestuurders dr. Van Dijk en de heer Van Duim) zich over de toch ook nu weer uiterst moeilijke zaak van het ploegleiderschap gebogen. De sport commissie eerst drie kwartier alleen in conferentie besloot direct om het verzoek van de renners Karstens en Jans sen, die Van Steenbergen hadden opge beld, om Pellenaars aan te wijzen als ploegleider, van de hand te wijzen. Pelle naars was niet acceptabel voor de KNWU. De KNWU had zelf wel Geldermans als kandidaat, maar men wilde de sponsors eerst met hun voorstellen laten komen. Caballero sprak zich uit voor een neu trale ploegleider, dus zonder commerci ële bindingen. Willem II en Smith dat officieel een Belgische ploeg is met zes (Van onze sportredactie) BEVERWIJK De gloednieuwe Tour-ploegleider Ab Geldermans vindt dat Jan Janssen een vinger in de pap moet hebben bij de samenstelling van de ploeg voor de Tour de France. Gel dermans vindt dat een logische zaak. „Natuurlijk moet Janssen er zeggen schap over hebben wie er mee gaat. Je kunt beter een homogene ploeg hebben met minder namen, die de kopman volledig steunt. Vroeger toen ik in de ploeg van Geminiani zat, bleven er ook renners thuis, die wel goed waren, maar van wie het gevaar groot was dat zij voor eigen kans zou den gaan rijden. Zo moet het hier ook gaan, als je eens een keer een eindzege wilt behalen". Beverwijker Geldermans vindt zijn keuze tot leider van de Tour-ploeg een voor de hand liggend besluit van de KNWU. „Pellenaars is voorbij. Die kie zen ze nooit meer. Wat Wout Wagtmans betreft. Daar kan ik weinig over zeg gen. Hij was niet goed en niet slecht. Ik heb vorig jaar prettig met hem samengewerkt". Voornamelijk door het optreden van de Beverwijkse „middenstander" in de Tour van vorig jaar waar Geldermans officieel chauffeur was, maar in wer kelijkheid de sterke man, kon de Ne derlandse équipe overeind blijven. Zelf vindt Geldermans dat zijn verkiezing voornamelijk aan andere kwaliteiten te danken is. „Ik ben helemaal neutraal. Ik ben aan geen enkele fabriek verbon den. Bovendien kén ik de Tour. Ik heb hem zelf zeven jaar gereden en sinds dien altijd gevolgd. Ik spreek Frans. Weet de weg in Parijs en dat maakt het allemaal bij elkaar toch wel aan nemelijk". De keuze van de KNWU valt rijke lijk vroeg. De Tour is nog ruim vijf maanden weg. Die tijd geeft Ab Gel dermans ruimschoots de gelegenheid zich op die manier voor te bereiden zoals hij zelf gedacht had. „Ik wil nu al beginnen. De klassiekers volgen en ik zal wel een paar keer naar Parijs moeten om alles door te praten. Heus zó vroeg is het niet. Je moet ook je contacten leggen". Ook over de samenstelling van de ploeg heeft Ab Geldermans zo al zijn ideeën. De gang van zaken vorig jaar heeft hem al geleerd hoe het niet moet. „De Roo had toen last van een blessure. Die heeft in de Tour vrijwel niets gepresteerd. Maliepaard en Nij- dam ook niet. Dat kan toch niet. Dan maar minder namen in de ploeg. Kar stens kan je natuurlijk nooit thuis laten. Die kan altijd een paar ritten winnen, al is dat dan vorig jaar niet zo best gelukt. Aan de samenwerking man keerde trouwens vorig jaar ook nog wel wat. Wil je een kans maken om de gele trui óf het ploegenklassement te winnen dan moeten er toch elke dag drie of vier man voorin fietsen. Dan kun je niet hebben dat een paar man het laten afweten. Dat ze zeggen, nou vandaag is het te lastig. Ik heb vorig jaar trouwens ook tegen Janssen ge zegd dat hij niet te gauw moet mop peren. Dan gaat de geest er helemaal uit. Als het niet gaat moet hij niet meteen voor de televisie zeggen „ik heb niks aan ze". Al met al heeft Ab Geldermans er wel zin in. „Ik hou er van om dit werk te doen. nou ik zelf niet meer fiets. Zo blijf ik toch in de sport". Nederlanders verschenen met de kandi datuur Vissers. Toen de KNWU bekend maakte, dat zij op 'n neutrale ploegleiding bleef staan „zo werden we weer voor een voldongen feit gesteld", aldus Willem U's man Oepts „en was er geen sprake van een gesprek" kwam de figuur van manager, toezichthouder voor de spon sors, ter sprake. Smith, dat Piet Liebregts (de manager van de Nederlandse renners van de Smith-ploeg) mee wilde hebben zag de combinatie Vissers-Liebregts on mogelijk worden en kwam toen met het voorstel Geldermans-Liebregts. De partijen, die al een keer voor on derling beraad uiteen waren gegaan, trokken zich weer terug. De sportcom missie vroeg de sponsors wat men dacht van het duo Geldermans-Liebregts. Ca ballero was met Smith vóór, de KNWU ook en dus werd Willem U's plan om Vissers op de een of andere manier in de ploegleiderswagen te manoeuvreren getorpedeerd. „Het verbaasde ons", aldus de sport commissie na afloop van de bijeenkomst „dat Willem II niet met de combinatie Geldermans-Vissers is gekomen". De ver bitterde Willem Il'ers vonden het een niet te. verteren zaak, dat ze overrompeld wa ren en dat een „Belgische" ploeg deze beslissing had afgedwongen. „Wij gaan toch ook niet in België over de Tour pra ten? We weten nog niet wat we zullen doen. Volgende week hebben we een be spreking. Vissers is een bekwame ploeg leider en die staat er nu naast. We heb ben gevraagd of er sancties genomen worden als we onze renners verbieden aan de Tour onder deze omstandigheden mee te doen. Geen sanctie heeft de KNWU gezegd". De naam Wout Wagmans kwam in het gehele bedrijf niet meer voor. Hij heeft het niet zo heel slecht gedaan", aldus Van Steenbergen vergoelijkend, „maar Wout paste toch niet in de nieuwe constel latie. Gelukkig, dat wij er Geldermans ADVERTENTIE Voor onze tapijtafdeling vragen wij een verkoper met enige verkooperva ring. Hij zal de kans krijgen in een interessante werkkring het vak tot in de uiterste bijzonderheden te leren kennen. Leeftijd 20-23 jaar. Wij bieden een prima werkkring, goed salaris en gunstige spaarregelingen. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan: WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TIFLIS. Ir. Iser Koeperman heeft zijn wereldtitel dammen behouden. In de negentiende partij, die gisteren in Tiflis werd gespeeld, versloeg Koeperman uit dager Andris Andreiko. Koeperman, die ook de negende partij had gewonnen in de reeks, die verder uit zeventien remi ses bestond, had in de negentiende par tij aan remise voldoende gehad om zijn titel te behouden. De stand in de partij is nu 21-17. Op de 32e zet voerde koeperman een combinatie uit, die hem een gewonnen positie voor het eindspel opleverde. Veertien zetten later over schreed Andreiko de hem toegestane be denktijd en was daardoor verliezer. Het is voor de tweede keer dat Koeperman winnend te voorschijn komt in een twee kamp om de wereldtitel in Tiflis. In 1965 bedwong hij Tsjegolev. Alle remises ten spijt moet toch in alle objectiviteit worden vastgesteld dat hier „hoogspel" is gespeeld, ook al heeft Andreiko in enkele (speciaal in de vierde cyclus van drie) partijen niet de indruk gewekt met het magisch vuur te spelen, waarmee hij furore maakte. Later, speciaal in de woens dagavond afgesloten zesde cyclus van drie partijen, daartoe aangemoedigd door zijn secondanten en aanhangers, was Andreiko weer de aanvalspeler par excellence, die door gevarieerde spel- ideëen de titelhouder in verlegenheid bracht. (Van onze speciale verslaggever) OSLO, Een uitstekende loting. Ik mag graag tegen iemand rijden die ik voor kan blijven". De scherts heeft Kees Verkerk nog niet verlaten op de voor avond van de Europese titelstrijd in Oslo. Aan hem is beslist niet te merken dat de Nederlanders niet direct gunstig uit de lotingsceremonie op het raadhuis in Oslo zijn gekomen. Reeds in de tweede rit van de 5000 meter zal de wereldkampioen zijn troeven moeten uitspelen tegen de Fran se debutant Frangois Perrenoud. Fred Anton Maier zal zijn schema op de pres taties van Kees kunnen uitstippelen, want hij rijdt direct na hem. Iets gunstiger is de situatie voor Ard Schenk, die een nog duidelijker baken heeft maar in de En gelsman John Tipper geen enkele inspi ratie zal weten te vinden. Voor een grieperige Anton Huiskes zonder zijn grootste kanshebber, de Zweedse kampioen Jonny Höglin in Oslo aangekomen is Kees Verkerk echter nog steeds de grote favoriet. Huiskes: „Ik ken Kees langer dan vandaag. Vol gens mij speelt hij het bekende spelletje weer. Ard Schenk kan dit keer ook bij zonder ver komen maar Magne Thomas sen is wel een groot gevaar." Huiskes heeft overigens andere zorgen Op het laatste ogenblik moet hij reserve Sandler uit Davos laten overkomen. Hög lin ligt met een stevige koorts op bed en daarmee lijken de kansen verkeken dat Huiskes zijn eerste Zweedse avontuur met succes kan afsluiten. „Ik zal blij zijn als een van onze rijders bij de 12 besten komt. Jonny Nilsson concentreert zich volledig op de 10.000 meter in Grenoble. WIJK AAN ZEE. Gisteren is in Wijk aan Zee een aantal afgebroken partijen uitgespeeld. Damesgroep: negende ronde: Heems- kerk-Sunnucks 1-0 zonder verder spelen, Timmer-Kovalska 1-0, Ivanka-Vreeken 0-1. Het pleit uiteraard voor Koeperman dat hij de avances van zijn ruim 20 jaar jongere tegenstander op het bord heeft kunnen weerleggen, met de voor sprong van een winstpartij en de wetenschap dat gelijkspel voldoende is kan men zijn taktische manouevres nauwelijks euvel duiden, maar tege lijkertijd drong zich wel de vraag op of de bepaling van fifty-fifty die in het voordeel van de titelhouder is wel is in het belang is van de wedstrijd. Het is een al decennia bestaand punt van discussie niet alleen bij de dam mers en daar zullen we in dit bestek maar niet verder op ingaan. Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Het Haarlemse Fla mingo's tot nu toe de enige ongeslagen ploeg in de basketbaleredivisie, heeft ook zijn Waterloo gevonden. De ploeg van Janbroers moest in Delft tegen Punch met 79-67 het onderspit delven. De Haarlemmers werden na een vol komen gelijkopgaande eerste helft ernstig gehandicapt, toen captain en uitblinker Kales met een gescheurde wenkbrauw de strijd moest staken. Na rust, die met 37- 34 inging, werd daardoor de lange Van Woerkom bijzonder gevaarlijk en kwam in totaal tot 30 punten. Bij Flamingo's was Kroder met 26 punten bijzonder op dreef. Frank Kales heeft zich in een Delfts ziekenhuis moeten laten behandelen. HAARLEM. Bij de gisteravond in de Kennemersporthal gespeelde basketbal wedstrijden, is in de wedstrijden in de rayonklassen de winst in Haarlem geble ven. Bij de dames won Red Twins met 37-28 van D.T.V. H.O.C. klopte bij de heren het Amsterdamse Adams met 59-42. Haarlem Cardinals bleef aan de leiding door met de 65-50 op Exercitia een lastige klip te omzeilen. De uitslagen in het district Haarlem luiden: Dames 1: White Stars 2-Akrides 38-35; Spetters-Exercitia 42-26; Tornado- H.O.C. 2 0-2 (Tornado n.o.). Heren 2 B: Exercitia 3-Antilopen 3 42-37; Flamingo's 4-ETO 3 33-27; Typhoons 4-H. Cardinals 3 57-22; Heren 2 C: H.O.C. 3-Akrides 3 26- 28. (Van onze correspondent) DEN HAAG Ernst Happel zal mi nimaal negen achtereenvolgende jaren trainer van ADO zijn. De veelgeprezen oefenmeester tekende gisteren, na een achterliggende periode -'an zes jaar, een contract voor nóg drie jaar bij de Zui- derparkclub. Happel: „Ik ben ervan over tuigd dat nog altijd in ADO grote moge lijkheden schuilen". Voorzitter van de sectie betaald voetbal Herman Choufoer vulde aan: „We mogen dan een grote af stand tussen ons en de grote twee. Ajax en Feijenoord, voor ons zien, Happel heeft ons niet in een jacht naar méér succes willen verlaten. En daar zijn we blij om". KIMBERLEY. Karen Muir, de Zuid- afrikaanse rugslagster heeft gisteren in Kimberley het eerste wereldrecord zwem men van 1968 verbeterd. Ze won de 220 yards rugslag in 2 min 24.1 seconden en bleef daarmee ruim onder haar oude re cordprestatie van 2.27.7, dat dateerde van het vorig jaar. (Van onze sportredactie) IIAARLEM/IJMOND. Drie van de vier Kennemer voetbalteams gaan een zware zondag tegemoet. Telstar krijgt op Schoonenberg bezoek van ADO, dat on danks de woensdag bij GVAV geleden nederlaag vast op de derde plaats staat en Haarlem moet zijn plaats in de kopgroep verdedigen bij de ongeslagen lijstaanvoer der AZ '67, wat ook al geen kleinigheid is. RCH krijgt in Heemstede aan FC Den Bosch een lastig te bestrijden tegenstan der. EDO heeft dan op papier nog de beste vooruitzichten op de volle winst. In de eerste wedstrijd in Tilburg werd het een 32 nederlaag. Drie weken draaien met hetzelfde elf tal is voor Telstar toch nog altijd een opmerkelijke zaak. Toch schijnt de for matie die uit de afgelopen drie duels even veel punten haalde, de ploeg te zijn die de plaats in de eredivisie voor nog een seizoen moet veilig stellen. Wellicht komt Tjeerd Kort over enkele weken de ploeg weer completeren. De Velsense verdedi ger heeft vorige week in het B-elftal zijn eerste wedstrijd gespeeld na tien weken afwezigheid wegens een meniscusooera- tie. Het ging hem goed af. Ook de bles sures van Van der Meeren, Bakker en de griep van Manders vallen alles mee. Allen hebben al weer getraind. ADO-trainer Ernst Happel heeft over de samenstelling van de ploeg nog geen besluit genomen. Blessures én de nederlaag tegen GVAV zullen daar niet vreemd aan zijn. Ook Talbot heeft de AZ '67-ploeg die tegen Haarlem in het veld komt nog niet klaar. Haarlem wel. Kunst is geblesseerd, waardoor Peters naar de middenlinie en Peijs naar de voorhoede is opgeschoven. In de defensie staat Kesselaar opgesteld, die dus tegen zijn oude club in actie komt. De Wolf is naar de linkervleugel verhuisd. Ook AZ '67 heeft blessures. Molenaar die vorige week een hersen schudding opliep en Dekker kunnen niet spelen. Waarschijnlijk worden zij ver vangen door Henk Tijm en Twisk. AZ '67 speelde een nuttige oefenpartij tegen Ajax. Het bijzondere aan dit partijtje was, dat de buitenspelregel was opge heven en de inworp was vervangen door een intrap. Vooral het laatste vond Les ley Talbot een verbetering. Het opheffen van buitenspel bleek niet zo'n succes. „Het wordt er niet aantrekkelijker op. Veel lange ballen en te veel mensen in het doelgebied", vond Talbot. Bij RCH zijn Croes, Honout en Maslo nog steeds geblesseerd. Het Heemsteedse team is dan ook niet gewijzigd. Bij FC Den Bosch gaat dat wel gebeuren, zei trainer Tap. „De voorhoede draait niet best. We hebben tot nu toe wel op vier na de schotvaardigste ploeg in de eerste divisie, maar we draaien toch niet soepel. Daar komt nog bij dat Mulders volkomen uit vorm is". FC Den Bosch (onder voorbehoud): Telstar (thuis tegen ADO): Van der Meeren - Bakker, Althoff, André en Van Essen - Geestman en Van Egmond - Van Straaten, Bond, Manders en Clement. Haarlem (uit tegen AZ'67): Boom gaard - Wentink, Koster, Kesselaar en Meyer - Peters en Kruyer - Smit, Cou perus, Peijs en De Wolf. RCH (thuis tegen FC Den Bosch): Bes - Hendriksen, Oldenziel, Koning en Koppen - Fransz en Van Doesse- laar - Seegers, De Goede, Gerritsen en Meijer. EDO (thuis tegen NO AD): Amama - Van der Zon, Disselköter, Breeuwer en Spiers - C. Koene en Koek - Bosdijk, Hendriks, J. Koene en Burke. Van Straaten Passon, Schuurman, Net ten en Van der Hout Van.Helvoirt en Hoefs Tinus, Wolbers, Mulders en Van der Steen. Bij EDO is Van der Zon deze week door griep geplaagd en is Mul nog geblesseerd. Als (vervanger voor Van der Zon komt eventueel Van Seggelen in aanmerking. Het Tilburgse team telt drie invallers. NOAD: Van Dieten Maas. Netten. De Boer en Van der Boer Frits en Brekel- mans Stoovers, Van der Velden, Uyjens, Zieltjens.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11